KGB waarschuwt voor hard ingrijpen Baalbergen Leger Zuid-Afrika ingezet na bloedbad Forse uitbreiding Frans leger in Golf Federatieve gedachte is dood na verkiezingen in Joegoslavië Verras haar voorde feestdagen met een broche van Napier. Dan verrassen wij u met een juweel van een korting. Socialisten Frankrijk willen 'nieuwe politiek' Tyminski vrij op borgtocht Veel doden door noodweer in Europa THE RETURN CORRECTION WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 I BUITENLAND PAGINA 7 Etnische conflicten dreigen in Georgië Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - KGB-chef Vladimir Krjoetskov heeft gisteravond gewaarschuwd dat de ge- heime dienst "alle haar ter beschikking staande middelen zal gebruiken om de ineenstor ting van de Sovjet-Unie te voorkomen". In een tv-toespraak beschuldigde hij 'buitenland se geheime diensten' van samenwerking met 'nationaal-chauvinistische groeperingen'. Kroetsjov, die zei namens Sovjet-president Gorbatsjov te spreken, ziet deze contacten als voortzetting van de 'geheime oorlog' die al tientallen jaren van buitenaf tegen de Sovjetu nie zou worden gevoerd. PARIJS - Twaalf socialistische parlementsleden hebben in een brief aan het dagblad Le Monde ge waarschuwd tegen de "ontbin dingstoestand" waarin de Franse politieke samenleving zich zou be vinden. De twaalf jonge parlemen tariërs vragen zich af of democratie in zijn huidige vorm "in gevaar ver keert" en ze roepen op tot een "nieuw humanisme in de politiek". De brief van de twaalf socialisten komt kort na het besluit van Michel Noir, de Gaullistische burgemees- i Lyon en van oud-minister sr gezondheid Michele Marzac winding^tegenover i hun parlementszetel op te ge- en vertolken ze de klassieke Franse massaal parlementverlaten nog niet afkeer voor dat land als ze onder is aangebroken. De poging van de meer nog opmerken: "Heel onze sa- oud-Gaullist binnen de 'Assemblee' een onafhankelijke groep van menlevig wordt ingepalmd door 'goedwillenden' te formeren is een voortschrijdende 'amerikanise- voorlopig mislukt, ring' van onze manier van leven en gedrag: de overdreven op- De twaalf socialisten vinden dat die sue- de "politieke klasse zich niet r Volgens Krjoestkov willen anti communistische krachten met on democratische tactieken naar de macht grijpen. "De KGB beschikt over informatie dat op sommige plaatsen in het land lijsten worden samengesteld van mensen die, als het zover mocht komen, moeten worden geneutraliseerd". Gorbatsjov en defensie-minister Jazov hebben recentelijk al ge dreigd met gewapend optreden van militaire eenheden ter bescherming van orde en gezag. Daarbij hoort ook een krachtiger centrale over heid. Gisteren speculeerde het staatspersbureau Tass over de te verwachten wijzigingen in de poli tieke top. De regeringskrant Izves- tia onthulde dat de Kazachstaanse president Nazarbajev was gevraagd voor de nieuwe functie van vice- president, of misschien de veelbe- kritiseerde premier Ryzjkov gaat vervangen. Ryzjkov zal volgens Tass niet meedingen naar het premierschap. "De Unie-republieken zien hem als een van de niet-gewenste vertegen woordigers van het centrum". Dat argument zou niet opgaan voor de huidige minister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze. De veranderingen in de top wor den bekend tijdens de bijeenkomst van het Nationale Volkscongres, het hoogste wetgevende orgaan van de Sovjet-Unie, die volgende week maandag begint. Georgië Intussen dreigt een etnisch conflict in de republiek Georgië, nadat het door nationalisten beheerste parle ment gisteren het autonome gebied Zuid-Ossetië van de Georgische landkaart veegde. Deze stap brengt Georgië in aanvaring met zowel de' bijna 70.000 Zuid-Osseten als met het Kremlin. Voor wijzigingen in de verhoudingen tussen republieken en autonome gebieden is namelijk de instemming van het centrale ge zag in Moskou nodig. Zuid-Ossetië had zich vlak voor de in oktober door de nationalisten van de huidige Georgische presi- WARSCHAU (AP) - Stanislaw Ty minski, tie presidentskandidaat die afgelopen zondag de verkiezingen van de leider van Solidariteit Lech Walesa verloor, heeft na het storten van een borgsom van 100.000 dollar toestemming gekregen om Polen vandaag te verlaten. Er loopt tegen Tyminski een aan klacht wegens smaad. De provin ciale openbare aanklager van Nowy Sacz in Zuid-Polen startte een ge rechtelijke procedure tegen Ty minski, omdat die premier Tadeusz Mazowiecki in dë campagne voor de presidentsverkiezingen van ver raad had beticht. Tyminski uitte de beschuldiging op 17 november, toen hij dé premier betichtte van het creëren van economische chaos. De aanklager zond Tyminski een dagvaarding voor 17 december. De aftredende Poolse president, generaal Wojtek Jaruzelski, excu seerde zich gisteravond tijdens een door de nationale televisie uitge zonden toespraak bij het Poolse volk voor alle "pijn en onrechtvaar digheid" die hij tijdens zijn negenja rige ambtstermijn eventueel heeft veroorzaakt. Buitenland kort Greenpeace Bij het Franse kernproefeiland Mururoa in de Stille Zuidzee heb ben Franse mariniers gisteren op nieuw een rubberboot met vijf Greenpeace-activisten opgebracht die onderzoek deden naar mogelij ke radio-actieve besmetting van het zeemilieu. Bulgarije Filip Dimitrov, een 35-jarige advo caat en lid van de Groene Partij, is gisteren gekozen tot voorzitter van de Unie van Democratische Krach ten (UDK), Bulgarijes belangrijkste parlementaire oppositiegroepering. Dimitrov volgt de vorige week afge treden Petar Beron op. Asiel De gevluchte Tsjadische president Hissene Habré krijgt politiek asiel in Senegal, waar hij gisteren is gear riveerd na korte tijd in Cameroun te hebben doorgebracht. Sri Lanka De Tamil-Tijgers beschuldigen het Srilankaanse leger en leden van een rivaliserende Tamil-groep van het vermoorden van 76 mannelijke Ta mils in het oosten van Sri Lanka. De beschuldigde partijen ontkennen, maar inwoners van een nabijgele gen plaats zeggen dat zij van vluch telingen over de moordpartijen hebben gehoord. twaalf niet dent Gamsachoerdia gewonnen Russische grondwet erkent, parlementsverkiezingen onafhan- zachstan zal het unieverdrag niet mocratiV' kelijk verklaard. Afgelopen zondag ondertekenen als Gorbatsjov vast- werden er eigen verkiezingen ge- houdt aan een centraal geleide eco- houden. Georgië is met de Abchazi- nomie. sche en Ossetische minderheden onder de vijf miljoen Georgiërs even explosief als de republiek Mol davië. Volgens Zelim Tschovrebov, voorzitter van de Ossetische vak bond van culturele werkers, pa trouilleren in de hoofdstad Tschingali en de belangrijkste klei nere steden gewapende jongeren om 'overvallen van Georgiërs' te voorkomen. De kansen op uitbre ken van een gewapend conflict zijn volgens hem zeer groot, omdat er zo'n 30.000 Georgiërs in Zuid-Oss etië wonen, voornamelijk in de dor pen. De beslissing van het Georgische parlement betekent ook dat de 'voorlopige regering' van ex-com munist Torez Koeloembekov for meel niet meer bestaat en Zuid-Oss etië direct vanuit de Georgische hoofdstad Tbilisi wordt bestuurd. Koeloembekov verklaarde gisteren dat hij de hulp van Gorbatsjov heeft ingeroepen. Maar eerdere verzoe ken om bijstand van het Kremlin werden niet gehonoreerd. Georgië is een van de republieken die niet wil meedoen aan de onder handelingen over het nieuwe unie verdrag. Het Russische Volkscon gres heeft gisteren bepaald dat het wel zal onderhandelen, maar alleen als het Kremlin het Russische recht op onafhankelijkheid rhebben en de minachting voor op het niveau beweegt dat van haar Ook zij protesteren daarmee op mensen die falen, de vergetelheid wordt verwacht. Onze taak is om spectaculaire manier tegen de waarin de buitengeslotenen leven, daar verandering in te brengen". Dinding' van de Franse politie- de verpaupering van de Staat, de al- Evenmin als in het geval van Noir amenleving. om aanwezige televisiecultuur". en Barzac komen de twaalf echter In een lange lijst van klachten met uitvoerbare voorstellen. Met dat sluiten de twaalf jonge socialisti- name de bekritiseerde "rivaliteit sche parlementsleden zich volledig tussen personen en groepen" (zoals aan bij de kritiek van Michel Noir die op het ogenblik zowel de rege- en Michele Barzac. Ze gaan alleen rings- als de oppositiepartijen ver niet zover hun parlementszetel op scheurt) kan moeilijk uit de wereld i ze denken daar ook niet worden geholpen. In het conserva- vie dat wel doet is als po- tieve kamp is daar bijvoorbeeld nog liticus een groot deel van zijn in- oud-minister van cultuur Francois socialisten houden de vloed kwijt. Het geval-Noir toont in- Leotard, die op zijn beurt uit protest an de Verenigde Staten tussen ook aan dat de tijd voor een tegen de "grauwheid van de poli- De twaalf socialisten de politiek in diskrediet is gebracht, schrijven over de "degeneratie de partijen", over "het verval het parlement" en "de stijgende verschilligheid van de burgers te- te geven genover het functioneren van de de- aan. Want tiek" het voorzitterschap over zijn eigen splinterpartij binnen de oppo sitie heeft opgegeven: "Om zijn handen vrij te hebben en beter te kunnen nadenken". Men meent te begrijpen dat Leo tard vooral wil nadenken over een eventuele opvolging van president Mitterrand. Ook Michel Noir 'denkt daar over na' en men vermoedt dat beide politici zich - al protesterend tegen de huidige gang van zaken - bezig zijn zich als eikaars rivalen te ontpoppen. Wat de twaalf in hun brief aan Le Monde aan de orde hebben gesteld, wordt in de politieke wereld met in stemming begroet. Toch zal tegen de malaise die zich tot ver over de partijgrenzen uitstrekt wellicht pas een remedie worden gevonden als Mitterrand zijn ambtstermijn erop zit. Als president drukt hij zo'n dui delijk stempel op het politieke le ven dat hij als symbool van een tijd perk verdwenen zal moeten zijn al vorens er aan een nieuwe tijdperk kan worden gebouwd. Het is de vraag of de kiezers, die immers steeds 'onverschilliger' tegenover hun politici staan, tegen die tijd niet alle belangstelling voor de presi dentsverkiezingen hebben verlo- THOKOZA (Rtr/AFP/DPA/UPI) - verklaarde dat de regering "alle De Zuidafrikaanse regering heeft noodzakelijke stappen" zal nemen leger- en politieversterkingen ge- om een eind te maken aan het ge stuurd naar de zwarte stad Thokoza weid in de zwarte wijken en niet zal bij Johannesburg. Daar zijn in de toestaat dat een deel van het land af- nacht van maandag op dinsdag ze- glijdt naar anarchie, ker 35 doden gevallen bij felle De minister deed een beroep op straatgevechten tussen Xhosa-aan- de inwoners van Thokoza een einde hangers van het ANC (Afrikaans te maken uan "de zinloze strijd". Nationaal Congres) en aanhangers "Geweld zal geen enkel probleem i de Zulu-partij Inkatha. Beide oplossen, maar alleen meer proble men geven". ANC-leider Mandela en president De Klerk van Zuid-Afrika hebben elkaar de afgelopen dagen verschei dene malen ontmoet om te praten over de strijd tussen Inkatha en het ANC, die de besprekingen over de mocratisering en afschaffing van de apartheid bemoeilijken. SAUDI-ARABIË - VS-mïlitair James Rathburn uit Colorado e de eigen op twee schaarse openbare telefoons in een Saudisch stadje. partijen verweten elkaar het eerste schot te hebben gelost, maar wezen ook beschuldigend naar de politie die tot het geweld zou hebben aan gezet. De politie wees die aantijgin gen af. Na het bloedbad kwamen aan hangers van de rivaliserende partij en overeen hun achterban op te roe pen een eind te maken aan het ge weld. De politie trad op als bemid delaar bij het gesprek tussen de strijdende partijen. Het bloedbad was een nieuw dieptepunt in de machtsstrijd tus sen het ANC sinds augustus al aan 1000 Arrestatie Ershad PARI JS/BAGHD AD/W ASHING- TON (AFP/Rtr/DPA/GPD/AP) - Frankrijk vergroot zijn troepen sterkte in Saudi-Arabië met 4.000 tot 10.000 man, zo heeft de minister van defensie, Chevenement, giste ren verklaard. Het gaat om een artil lerieregiment, een tankregiment en gevechtshelikopters. Londen zendt twee extra mijnenjagers. Gisteren zijn de laatste 155 Japan- bië vroeg volgens zijn persbureau met de Amerikaanse president gulden). In herziene schattingen JANA om de gijzelaars om daarmee Bush gezegd. De Iraakse president de vrijlating te kunnen afdwingen Hussein heeft er meermalen op aan- van 620 Libische krijgsgevangenen gedrongen de bezetting van Ku- die door de Amerikaanse lucht macht uit Tsjaad zijn geëvacueerd. DHAKA (Rtr) - De politie van Bangladesh heeft vandaag de afge zette president Hossain Moham- de Inkatha, die rned Ershad gearresteerd. De grote lan 1000 mensen politieke partijen willen dat Ershad het leven heeft gekost. De politie wordt berecht wegens corruptie verklaarde gistermiddag dat zij tot sinds hij in 1982 de macht greep. de oneratie te treffen- Na de straatgevechten gesteld onder leiding i ae operaue hpprstp p_ rv,aos n Thokoza en de Een militaire rol van de Sovjetu- ie bij de bevrijding van Kuwayt is uitgesloten. Dat is gisteren opnieuw gezegd door minister Sjevardnadze het kader van n het Midden- de Palestijnse wayt te bespreken i andere problemen Oosten, met name kwestie. De VS zijn van plan hun bondge noten een extra financiële bijdrage gijzelaars uit Irak vertrokken met (buitenlandse zaken), die de afgelo- te vragen om de enorme kosten te een Boeing 707 van Iraqi Airways pen dagen in Houston besprekin- dekken van de ruim 400.000 Ameri- die naar Tokyo ging. Uit Kuwayt gen heeft gevoerd met zijn Ameri- kaanse militairen die half januari in het Golfgebied zullen zijn. Een woordvoerder van het Amerikaanse De Verenigde Staten zullen de ministerie van defensie verklaarde voor komend jaar voorlopig raamd op ongeveer 30 miljard dol- jogszone." Minister Vlok i het hoge gerechtshof. Ers- oor_ had werd vorige week tot aftreden gedwongen na een gewelddadige orde campagne van 22 politieke partijen. vertrokken rond 320 Britten. Irak heeft een Libisch verzoek af gewezen om Amerikaanse gijze laars te leveren. Baghdad zei on middellijk dat "buitenlandse gas ten" niet worden overgedragen. Li- Golfcrisis niet ten koste van Israël dat de bondgenoten tot eind deze oplossen, zo heeft premier Shamir maand hulp bieden voor een bedrag i 6,5 miljard dollar (10,7 miljard politiebureaus. Die Servische minderheid voelt twijfelen, zich ongetwijfeld gesteund door de Het leger zijn goede redenen om daaraan te sterk verbonden BUDAPEST - Binnen zestien overwinning van de ex-communist met de Bond van Joegoslavische maanden ligt Joegoslavië uit elkaar, Milosevic het afgelopen weekeinde Communisten. Het heeft zich altijd zo heeft de Amerikaanse CIA on- in Servië zelf. De socialistische par- langs in een rapport voorspeld, tijleider en president haalde een Waarop die voorspelling is geba- haast verdacht grote zege. Terwijl ker seerd, is onduidelijk. Maar dat Joe- de opiniepeilingen hem voor de eer- goslavië als federatie geen lang le- ste ronde op 32 procent hadden in- beschoren, is wel duide- geschat, eindigde hij op 64 procent. opgeworpen als een boven de repu blieken staande kracht en als bewa- de communistische ideolo- Maar de ideologie is dood en de par- I ij I Goudkleurige panterbroche met zwarte ovale steen. l/V'T"eH UAN 89.50 U00R 49.50 'Napier-stand' l) ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf lijk na de verkiezingen die de afge lopen weken in vrijwel alle deelre publieken zijn gehouden. De federatieve gedachte heeft in die verkiezingen definitief verloren. De Joegoslavische premier Ante Markovic, die met zijn Alliantie van Hervormingskrachten in de ver schillende republieken heeft gepro beerd stemmen voor een gezamen lijk Joegoslavië te winnen, kreeg ei genlijk nergens echt aanhang. De meeste kansen leek hij te heb ben in Bosnië-Hercegowina, de eni ge republiek van het land zonder een 'eigen' bevolkingsgroep. In de mengkroes van Kroaten, Serviërs en moslims leek een partij die niet op nationalisme steunde nog kans te maken. Maar Markovic kwam er niet verder dan ruim tien procent. Tegenstellingen Ondertussen is de rest van Joego slavië bezig de tegenstellingen steeds verder te vergroten. De Slovehen houden over anderhalve week een referendum waarin de be volking zich moet uitspreken over souvereiniteit. President Kucan heeft al gezegd dat een meerderheid voor zelfstandigheid nog niet direct betekent dat Slovenië zich af scheidt. Maar toch, het betekent een verdere breuk in de wankele een heid. De Kroaten hebben het in hun streven naar souvereiniteit iets moeilijker, omdat ze, in tegenstel ling tot het zeer homogene Slove- Zijn socialistische partij is prak- tij is haar macht kwijt. De bond al volledig uiteengevallen in aparte communistische of socialistische partijen. In de meeste republieken stellen die partijen na de verkiezin gen niet veel meer voor. Servië en de piepkleine Servische vazalstaat Montenegro zijn daarop de enige uitzonderingen. Nu kan de 250 Servië worden gezien als de rugge- graat van het leger. Pakweg zeven tig procent van de officieren MADRID (GPD/DPA/AFP) - Als worden vermist m de bergen van de maandag op dinsdag vier oudere gevolg van het noodweer zijn in Sierre Nevada, de Picos de Europa mensen van de kou om, toen hun Spanje elf mensen om het leven ge- en in de Pyreneeën, komen. Tot de slachtoffers behoort Hevige sneeuwval, vooral i de bemanning van een Marokkaan- noorden en midden kachel het begaf. Op de Italiaanse het wegen vielen de afgelopen twee da- het Ibe- gen 34 doden bij ongelukken ver- risch Schiereiland, heeft honderden oorzaakt door het slechte weer. se visserboot. De boot had voor de dorpen geïsoleerd en verkeer nage- In Groot-Brittannië, waar het af kust van Galicië een aanvaring met noeg onmogelijk gemaakt. tisch verzekerd van 100 zetels in het parlement. Dat geruchten over fraude de r de doen, is dan ook niet helemaal Servische afkomst, verwonderlijk. Maar zeker is dat hij oververtegenwoordiging. Dat ii niet alleen staat met zijn gedachten gere legerkringen veel sympathie In Rome kwamen in de nacht v gelopen weekeinde veel viel, zette gisteren de dooi in, wat tot overstromingen leidde. sterk Servië dat een leiden de rol binnen Joegoslavië speelt. Vrees Milosevic is op het ogenblik de be langrijkste kracht tegen een confe- de ideeën van Milosevic leeft, is dan ook onvermijdelijk. Steeds weer doen dan ook de geruchten de ronde dat de militairen op het punt staan een coup te plegen. Maar de officieren hebben - deratie. Niet omdat hem de eenheid probleem: hun manschappen ko- i het hart gaat, wèl omdat hij vreest dat Servië wordt gedegra deerd tot een onbetekenend Bal kanstaatje temidden van andere on betekenende Balkanstaatjes. Maar de meeste Joegoslavische blieken republieken lijken die toekomst te prefereren boven de huidige situa- het grootste deel uit repu blieken die zich meer of minder openlijk voor een confederatie heb ben uitgesproken en dat is bij een ingrijpen in zich afscheidende repu- handicap. Het was tot nu toe gebruik om dienstplichtigen naar een heel IADE BE HEEBEMSE Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm, tie. Dat geldt niet alleen voor Slove- der deel van het land te sturen om nië (dat zichzelf overigens niet als dergelijke loyaliteiten in te dam- Balkanstaat ziet, maar eerder als een soort Oostenrijk) en Kroatië. Ook in Macedonië en Bosnië heb ben de kiezers met hun keuze Slovenië laat Sloveense solda ten om die reden sinds een paar maanden alleen nog maar op het ei gen grondgebied dienen. De kans nationalistische partijen tegelijker- dat die bereid zouden zijn de beve- r grotere zelfstandigheid ge- tijd i stemd. Verval lijkt onafwendbaar, maar rekening moeten houden met de grote vraag wordt natuurlijk hoe hun Servische minderheid rond de stad Knin die de afgelopen den heeft laten merken geweld niet de Joegoslavische minister te schuwen. Protesten tegen Kroati sche autonomie ontaardden in Knin in incidenten als het opblazen van spoorwegen en het overvallen van Servische officieren te vol gen, is klein. Het voornaamste gevaar is een dreigende burgeroorlog, die beslist vreedzaam dat proces van verval niet ondenkbaar is. Milosevic kan verloopt. Vorige week nog dreigde rekenen op de steun van de Servi sche minderheden in Kroatië en Bosnië. En die hebben al laten we ten dat ze zich met geweld tegen au- verklaren. Maar de vraag is, of dat tonomie van hun republieken zul- echt gebeurt als het zover is en er len verzetten. ■5 MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7