'Mestwetten nekslag voor veehouderij' Wegvervoer ver van cao-akkoord Elektronisch betalen kost klant kwartje Landbouwschap slaat alarm Moskou-connectie bracht Armand Hammer rijkdom en beroemdheid Schitterend zijn de cadeaus die u haar voorde feestdagen geeft. Schitterend is ook de korting die u krijgt. WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) Duizenden agrarische bedrij ven zullen de strenge mestwetgeving die volgens een com missie van deskundigen nodig is, niet overleven. "Wij voe- Libië, terwijl andere maatschappij len ons overvallen", zo reageert woordvoerder Mares van en in de Verenigde Staten hun olie het Landbouwschap op de voorstellen, die overigens nog de" Enkele v£n zijn grootóte olie niet voldoende zijn om het mestoverschot terug te dringen, deals deed hij met communistische "Als politiek de maatregelen overneemt, betekent dat het landen. Hammer was ook een van nabestaanden en de gewonden wa- ROTTERDAM - Armand Ham mer, eigenaar van Occidental Petro leum die gisternacht op 92-jarige leeftijd overleed, was wellicht een van de meest invloedrijke en kleur rijke industriëlen in de wereld. De grootindustrieel trad al sinds de tijd van Lenin op als onofficiële diplo maat tussen de wereldmachten, waar zijn goede entree hem geen windeieren legde. Zo sloot hij in 1972 een contract met de Sovjetunie ter waarde van drie miljard dollar voor de exploratie en de produktie van olie en aardgas, voor de fabrica ge van chemicaliën en kunstmest en de bouw van hotels. Hammer was al op 23-jarige leef tijd multimiljonair. In de jaren zes tig kocht hij de vrij kleine oliemaat schappij Occidental Petroleum. Binnen korte tijd en vooral dankzij de oliecrises wist hij de maatschap pij uit te bouwen tot een van de gro te in de wereld. Hij haalde zijn olie in die tijd uit Armand. Hammer einde van duizenden bedrijven" De commissie van deskundigen, in gesteld door de regering, heeft voor gesteld de bemesting op maisland sterk te beperken. Na de oogst in augustus en september moet er een volledig verbod komen op het uitrij den van mest. Het doel van de voor stellen is om de stikstofbelasting in 1995 met vijftig procent te vermin deren tegen opzichte van 1985. lemaal niet meer mogen bemesten, tHrton' hLSftfo™ de Alph^^daUhdezo- Hammer werd in 1898 in New York mer van 1988 ontplofte. Hij was bin- geboren als zoon van de joodse Rus- ren geregeld. Immigrant Door de stikstofvoorstellen zal voorgestelde maatregelen zal het. het inkomen van de veehouders (mestoverschot nog aanzienlijk toe- jaarlijks gemiddeld 10.000 gulden tijden heeft opgestapeld. Daarom fit''ioqS Abnen een daS ter pï"tse en bezocht sische immigrant Julius Hammer, iol aan rfi riiffiiiili' de gewonde werknemers in het zie- een van de voormannen van de Binnen vh>r nJTmiithfnri kenhuis. Het duurde echter lang, Amerikaanse communistische par- nog maar 75 kUogr^ fosTaat mo eer de schadevergoedingen voor de Uj en aanhanger van de Russische gen worden uitgereden (volgend jaar is dat nog 250 kg). Ook bij de revolutie. Hammer zelf heeft echter nooit iets met de revolutie op gehad. "Het werkt gewoon niet", zei hij. Maar dankzij zijn vader kreeg hij in 1921 toegang tot Rusland, dat zat te springen om medicijnen en voed sel. Zijn vader, eigenaar van een wei nig succesvolle farmaceutische fa briek die aan Rusland leverde, kon niet naar dat land afreizen, omdat hij gevangen zat wegens een slecht uitgevoerde abortus op de vrouw van een Russische diplomaat. Dus ging Armand op weg met een veld lazaret en een ambulance vol medi cijnen. Hij arriveerde in de Oeral toen de hongersnood daar het hoogst was. Met de miljoenen die hij had ver diend, toen hij nog op de Columbia Universiteit studeerde, liet hij een miljoen schepel tarwe vanuit de Verenigde Staten komen. De sovjet van Jekaterinburg ruilde dat voor (foto anp) bont en huiden en Hammer legde verder beslag op een ton kaviaar. Lenin zag in de toen 24-jarige Hammer een waardevolle schakel met de Amerikaanse zakenwereld en haalde hem naar Moskou. Hij bood Hammer de concessie aan voor de ontginning van asbest. En daar begon voor hem het grote geld. Hij bleef tien jaar in de Sovjetunie. Hij werd de enige vertegenwoordi ger in Rusland van 38 Amerikaanse maatschappijen, waaronder Ford, US Rubber en Underwood Type writers. dan ook niemand die zoveel heeft gelobbyd tussen de mogendheden als Hammer. En hij is er zelf ook be ter van geworden. "Bij elke topontmoeting heb ik een rol gespeeld", zei hij. "Toen de eerste top in Genève werd bespro ken voelde Gorbatsjov er niets voor om Reagan te ontmoeten. Hij zei: "Uw president wil oorlog, hij heeft de Sovjetunie het rijk van het kwaad genoemd". Ik zei dat dat ten tijde van de verkiezingen was en haalde hem over hem te leren ken nen, omdat hij toch niets te verlie zen had. En dat deed hij". Stalin Omdat hij net zoveel moest uitvoe ren als hij invoerde, verkocht hij naast huiden, bont en kaviaar ook worsten en zaden. Hij startte voor Tsjomobyl de Russische "larict nje* een Duitse Behalve voor de wereldvrede zette ingenieur uit Neurenberg een pot- hij zich oolt in voor de speurtocht loodfabnek, die zeer succesvol naar een geneeswyZe van kanker, werd door het uitgebreide scho- Na de kernramp in Tsjernobyl in lingsprogramma van Lenin. Die fa- april 1986 20rgde hij ervoor dat een briek bestaat nog, onder de naam team Amerikaanse artsen naar de acco en Vanzetti. Sovjetunie ging voor het verrichten io?i van beenmergtransplantaties. /-.«n o Hammer werd ondanks zijn repu tatie in 1976 in Amerika tot een jaar gevangenisschap veroordeeld, die hij echter niet hoefde uit te zitten wegens zijn gevorderde leeftijd en zijn slechte gezondheid. Reden voor zijn veroordeling was het feit dat hij in 1972 illegaal geld had ge stoken in de verkiezingscampagne voor Richard Nixon. Hammer beschikte over een grote privé-collectie kunstwerken, waar onder ook enkele waardevolle Rem- brandts. Met hem reisde die collec- gen in Rusland in 1930, omdat hij niet met Jozef Stalin overweg kon. "Stalin wilde het socialisme vesti gen door middel van angst. Hij was een van de wreedste heersers die ooit heeft geleefd. Ik wilde niets met hem te maken hebben", zei Hammer later. Hij bleef echter nau we relaties met Rusland onderhou den. Op Stalin en Andropov na heeft Hammer alle Russische leiders ge kend en de hand geschud. Sinds het presidentschap van Roosevelt heeft hij alle Amerikaanse presidenten geadviseerd over de betrekkingen tie regelmatig om de wereld. Hij had met de Sovjetunie. In tijden van zijn opvolger vorig jaar al aangewe- spanning was hij in sommige geval len de enige voor beide partijen aan vaardbare gesprekspartner. Er is ren. zen, omdat hij na zijn overlijden geen strijd om de zetel wilde riske- lager komen te liggen. Maar ook de aardappeltelers zullen door de strenge mestregels worden getrof fen; zij derven per jaar 13.000 gul den aan inkomsten. PvdA en CDA reageren positief op het rapport van de commissie, die werd ingesteld na de internatio nale Noordzeeconferentie van maart dit jaar, er nu eindelijk is. De PvdA vindt het noodzakelijk dat er "heel scherpe normen worden ge steld, willen wij het milieu goed kunnen beschermen", aldus het ka merlid J. Feenstra. Dat duizenden boerenbedrijven de dupe van de maatregelen drei gen te worden, vervult hem met zorg. "Maar de aangescherpte maat regelen zijn onontkoombaar als we echt het milieu willen sparen. En dat is voor onze partij het uitgangs" punt". Om ze draaglijk te maken voor de boeren denkt Feenstra aan maatregelen als een vut-regeling voor oudere veehouders. Ook het CDA vindt aangescherp- nemen. De voorstellen van de stikstof commissie zijn vandaag aangebo den aan de ministers Bukman (landbouw), Alders (milieu) en Maij (waterstaat). Duitsers zijn uitgekeken op Hollands bintje DEN HAAG (ANP) - De Nederland se aardappelhandel wil op korte ter mijn een offensief openen op de Duitse markt. Doel is het teruglo pen van het marktaandeel van de Nederlandse aardappel tot staan te brengen, aldus het Nederlands Aardappelbureau (Nivaa). Nederland heeft in Duitsland ja renlang eenzaam aan de top gestaan met het bintje. Dit aardappelras kampt sinds een aantal jaren met te mestwetgeving nodig, zonder dat een verslechterend imago. De aard- dat overigens mag leiden tot faillis- appel is te bloemig en wordt be- sementen op grote schaal. "Ik ben schouwd als een goedkoop buik ervan overtuigd dat als de maatre- produkt. Dure, vastkokende aard- gelen op een verstandige manier en appelen met een hoge kwaliteit blij- op het juiste moment worden inge- ken het in Duitsland steeds beter te voerd, de agrarische sector dit kan doen. volbrengen en overleven", aldus Om die reden wil de Nederlandse het kamerlid J. van Noord. handel binnenkort met een nieuw Tijdens de Noordzeeconferentie aardappelmerk op de markt komen, heeft Nederland afgesproken de Het is de bedoeling onder de merk- uitspoeling van stikstof naar grond- naam Mercaro diverse aardappel en oppervlaktewater met de helft te rassen aan te bieden. Die hebben verminderen. Om dat te. bereiken, met elkaar gemeen dat ze vastko- mag er in de herfst niet meer dan 70 kend zijn, van hoge kwaliteit en een kilogram stikstof in de bodemlaag stuk duurder dan het Bintje. De Ne- zitten. derlandse consumptieaardappelen- Hantering van dit norm zou ertoe sector is voor het overgrote deel af leiden dat boeren hun maisland he- hankelijk van de Duitse markt. RIJSWIJK (ANP) - De cao-onder- naar zijn mening alleszins redelijk handelingen in het wegvervoer is en dat nu de vakbonden maar met (70.000 werknemers) zitten al na de een tegenbod moeten komen. "Me- derde onderhandelingsronde in een de gezien het standpunt van onze impasse. De onderhandelingen zijn achterban geeft dit bod ongeveer de na amper twee uur praten opge- grenzen aan. Verder kunnen we niet schort. De werkgevers kwamen met gaan", aldus Belksma. een bod dat door de vervoersbon- Ros zei dat er in dit geval in het den als volstrekt beneden de maat is wegtransport een conflict voor de afgewezen, aldus onderhandelaar deur staat. "Dit werkgeversvoorstel G. Ros van de Vervoersbond FNV. is te gek om los te lopen. Daar kun- Volgende week dinsdag was een nen we echt niet mee bü onze leden vierde onderhandelingsronde voor- aankomen. Een loonsverhoging van zien maar als de werkgevers niet 1,75 procent is niet eens voldoende alsnog met een royaler bod op de om de gestegen prijzen bij te be- proppen komen blijven de bonden nen", aldus de boze vakbondsbe- thuis. "Dan kunnen we ons de gang stuurder. naar Rijswijk besparen. Dit is geen Ook de Vervoersbond CNV heeft serieuze manier van onderhande- geen goed woord over voor de op- len", aldus Ros. stelling van de werkgevers. "Wij Terwijl de vervoersbonden van zijn diep beledigd door dit onder- FNV en CNV voor 1991 een loon- maats bod van de werkgevers", al- ruimte claimen van in totaal circa dus bestuurder J. Wienen. 5,5 procent (inclusief een loonstij- FNV-richtlijn: helft loonruimte bruto per vier weken. Ook zou de \rr\r\T* vnoar Kanon vut-premie, die door werkgevers en VOOi IIIUUF DculCll werknemers fifty-fifty wordt be ging van 3,5 procent) bieden de werkgevers in totaal 2,85 procent. Het werkgeversbod behelst een loonsverhoging per 1 januari '91 van 1,75 procent, een aanpassing van de jeugdlonen en een verhoging van de laagste loonschalen met 45 gulden Avebe MANAGUA - Speelgoed, ongekende luxe op de markt van Managua voor deze jonge Nicaraguaan. Na jaren van Sandinistische soberheid, lijkt vlak voor kerstmis het westerse materialisme terug te keren in Nicaragua. Nicara gua kent een economische opleving onder het nieuwe regime van Violeta Chamorro, sinds de Verenigde Staten al le handelsbeperkingen hebben opgeheven. taald, met 0,2 procent omhoog moe ten. Terwijl Ros het bod bestempelde als "minder dan een fooi" zei werk geversonderhandelaar W. Belksma AMSTERDAM (ANP) - De FNV- bonden houden in de komende cao onderhandelingen vast aan een evenwichtige verdeling van de be schikbare ruimte over werk en in- Het aardappelzetmeelconcern Ave be gaat de ministers van landbouw in de EG voorstellen om met de aardappeltelers een convenant te sluiten. Daarin moeten afspraken worden gemaakt over de aardappel teelt in Europa. Dat maakte voorzit- In de Bulgaarse hoofdstad Sofia is ter A.J. Brouwer van het bestuur marktketen Vomar in No0rd-Hol. deze week geen benzine te krijgen, van Avebe dinsdag bekend tydens ,and een kwartje in rekening Vijf dagen lang kunnen alleen het de presentatie van het jaarverslag. Economie kort Geen benzine HAARLEM (GPD) De super- Hiervoor worden echter wel kos- van de Postbank zei hiertegen geen ten in rekening gebracht voor het bezwaar te hebben, maar kon zich drs. W. Stolwijk, algemeen direc- o oteur van BeaNet. Volgens een aangesloten bellrijf. Naast de kos- niet uitspreken over de houding woordvoerster van de PTT gaan de 1 tarieven per 1 januari voor alle Data- vijt dagen lang Kunnen aueen net «iiiei brengen aan mensen, die een pinco- ten voor het aanbrengen van de be- van de andere banken. openbaar vervoer, ambulances en lïndtouwcrand de gebruiken om af te rekenen. Het taaiautomaat en voor het gebruik De voorzitter van de Koninklijke net-gebruikers omlaag, afhankelijk vrachtwagens die winkels bevoor- e geenieuweJai^bouwgrond is mogeijjk naast het aankoopbe- maken van Datanet 1 wordt voor el- Nederlandse Vereniging voor On- van de omvang van het gebruik en Sll Sfiln S.™ men voor de^irodidctie varfaardan! drag voor een bedrag tot 300 gulden ke transactie 21 cent doorberekend dernemingen (KNOV, J. Kammin- de afhandelingssnelheid varide ap- hebben de autoriteiten besloten, men voor de produktie van aardap- Benzine was in Bulgarije al op de pelen. Dankzij een dergelijke over- bon en de Bulgarèn konden maxi- eenkomst kunnen de inkomens van maaal 30 liter per maand krijgen. de boeren worden gegarandeerd, al dus Brouwer. Voor de EG heeft zo'n Metaalarbeiders regeling als voordeel dat de wereld extra op te nemen bij de filialen, waar elektronisch betalen mogelijk Dit maakte Vomar-directeur C.W.M. Zwanenburg gisteren be kend tijdens de bijeenkomst rond heeft de Tweede Kamer niet kun- nelwerk- BeaNet is* een dochteron- nen vermurwen in te stemmen met Y aantreKkeiijKer dan een derneming van de gezamenlijke een werkvergunning voor 350 Joe- "J1"1gr banken en regelt en beheert al het goslavische metaalbewerkers. De zijn van de GATT-onderhandehn- elektronische betalingsverkeer, knoop zal volgende week moeten ^en worden doorgehakt. De Kamer be twijfelt of de vaklieden niet te vin den zijn in de EG en zet vraagtekens bij de juridische constructie die is bedacht om het verblijf van de Joe- goslaven een tijdelijk karakter te geven. Garanties daarvoor zijn er niet, zo moest De Vries toegeven. Concurrentie banken De Verenigde Staten hebben Japan scherp gekritiseerd wegens bevoor deling van zijn eigen financiële in stellingen. Als de concurrentiemo gelijkheden voor buitenlandse ban ken in Japan niet worden verbe terd, zullen de VS zich bezinnen op tegenmaatregelen. Deze waarschu wing heeft de Amerikaanse onder minister van financiën, David Mui ford, gegeven naar aanleiding van een rapport over de.kansen van Amerikaanse banken in het buiten land. Olivetti De Finse Okobank (300 vestigingen en 1.200 kantoren) heeft Olivetti op dracht gegeven voor de levering van een automatiseringssysteem voor een bedrag van ruim 10 mil joen dollar. Oko is de belangrijkste bankgroep in Finland. De opdracht volgt op de eerdere levering van 650 geldautomaten in de afgelopen drie jaar. Buik-overslag Het Amsterdamse buik-overslagbe drijf OBA bereikt dit jaar een record omzet in omgeslagen tonnen van 9,3 miljoen. Het is voor het eerst in tien jaar dat het bedrijf deze omzet haalt, zo meldt het bedrijf. .daarentegen dat het werkgeversbod. komen. De werknemers moeten i elk geval de prijsstijging gecom penseerd krijgen. De resterende ruimte moet gelijk worden verdeeld over loonsverhoging en maatrege len om meer mensen aan het werk te helpen. Deze uitgangspunten heeft de Fe- deratieraad van de FNV (FNV-be- stuur en bondsvoorzitters) aan de vooravond van de cao-onderhande lingen nog eens onderschreven, zo is gisteren meegedeeld op een pers conferentie in Amsterdam. Het gecoördineerde cao-beleid schrijft alleen een verdeelsleutel aan de winkelier. "Te veel", vond Zwanenburg die op zijn beurt een kwartje doorberekent aan de consu ment. Uit een onderzoek dat in op dracht van de Vomar is gehouden, blijkt dat de consument wel bereid is een kwartje te betalen voor ge bruik van de betaalautomaat, als in ga, zei in zijn toespraak alle begrip paratuur. Bovendien biedt BeaNet voor de loonruimte voor. De eisen te hebben voor het standpunt het de mogelijkheid om meerdere ap- e i i_:;r extra kwartje van de Vomar. "In paraten van één gebruiker zodanig onderhandelingen met de banken te koppelen (clusters) dat de tele- hebben we al ruim een dubbeltje communicatiekosten gedrukt wor- weten te winnen. Verder willen de den. banken niet gaan". Voor de kleine ondernemers Het elektronisch betalen in win- wordt binnenkort de mogelijkheid kels en benzinestations wordt bin- geopend om niet van het datanet- de supermarkt extra geld kan wor- nenkort wel iets goedkoper voor de werk maar van de gewone telefoon den opgenomen. Een woordvoerder ondernemers. Dit zei de spreker, per sector of bedrijf zijn een zaak van de afzonderlijke bonden, aldus cao-coördinator J. Draijer. Hoge looneisen van 6 a 7 procent zoals in de Rotterdamse haven en in de supermarkten passen in deze for mule. De haven is een kleine sector met weinig invloed op andere secto ren. In de supermarkten gaat het om het verbeteren van de positie van de laagstbetaalden. ADVERTENTIE Vierdaagse lijnen gebruik te maken. Dat bete kent hogere 'gesprekskosten', maar lagere abonnementsprijzen. Lor.L rr^f-ilrf bonden beschouwen de vier- ZjWllSerbe DalJIV gCLllU daagse werkweek als een belangrij- ZURICH (Rtr.) - Bank Leu, de oud- ke aanvuljmg op het atv-instrumen- ste bank van Zwitserland, is door tanum De inzet is uiteenlopend, een leidinggevende functionaris in maar de atv-discussie staat weer een jaar tijd voor 63 miljoen frank (f 1°°!?™,n d? be a£Piel,"n! ald"s 83 miljoen) opgelicht. Mede als ge- FNV-voorzitter J. Stekelenburg. De volg van deze fraude zal er over 1990 b°nde.n m bet vervoer, de yoedings- nauwelijks winst worden geboekt, !ndust"e'de d'ensten?ector en de zo heeft topman Roland Rasi be- horaca bebben de„Ylerdaa8se werk" kendgemaakt. De oplichter ge- weck al v00r ,1991. °P de ?Senda bruikte vervalste documenten om staan. Andere bonden zien de krediet op te nemen namens respec- daagse in elk geval als een van de tabele cliënten van Bank Leu. mogelijkheden. IMonetf Rhodium schakelarmband VAN 53.- VOOR 19.- 'Monet-stand' Fantasiecollier. Zwart/goudkleurig. Lengte 90 cm. VAN 89.- VOOR 29.- Tnfarvstand' L) ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf Hoogspanning op de Britse beurs LONDEN (KRF/Rtr) - De privatisering van de elektriciteitsaandelen in Groot-Brittannië heeft gisteren gezorgd voor hoogspanning op de Lon- dense effectenbeurs. De beleggers die maandag aandelen verwierven in de twaalf elektriciteitsbedrijven hebben direct forse koerswinsten kunnen incasseren. De aandelen gisteren op de Londense beurs ge middeld ruim 50 procent meer waard dan de aankoopprijs van 100 pen ce (f3,23). Na een uur waren al bijna 300 miljoen elektriciteitsaandelen verhan deld, ruim de helft van de totale beursomzet op een normale dag. Te genover een grote vraag stond een fors aanbod van beleggers die snel hun winst wilden incasseren. Volgens de Labour-oppositie zijn de elektriciteitsbedrijven dan ook ver onder hun waarde verkocht. De privatisering van de stroombedrijven is de omvangrijkste en meest succesvolle tot nu toe in Groot-Brittannië. Mede door een inten sieve reclamecampagne van de regering kwamen aanvragen voor aan delen binnen van een kwart van de Britse huishoudens. Om kleine beleggers aan hun trekken te laten komen, werden alleen aanvragen tot maximaal 100 aandelen volledig toegewezen. Daarboven werd flink gekort of zelfs helemaal niets toegewezen. Bovendien ging het oorspronkelijk voor institutionele beleggers gereserveerde percen tage van de aandelen omlaag van 46 naar 30,4 en dat voor buitenlandse beleggers van twintig naar vijftien.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5