BARBARA HEEFT AL EEN BOOM Bob Dylan voor concert in ons land 'Vreemde Praktijken' mag in menselijker vorm blijven Frank Sinatra - vandaag 75 in de Kuip? Tom Tom I PAGINA 38 RTV-SHOW WOENSDAG 12 DECEMBER 19! V 1(2) Sadeness - Enigma - Virgin 2(6) Ice ice baby - Vanilla Ice - Emi Bovema 3(1) Unchained melody - The Righteous Bro thers - Polydor 4 3) It takes two - Rod Ste wart Tina Turner - Warner Music 5 8) I'll be your baby to night - Robert Palmer - Emi Bovema 6(4) Anniversary waltz - Status Quo - Phono gram 7 (20) Pray - MC Hammer - Emi Bovema 8 (15) Unbelievable - E.M.F. - Emi Bovema 9(5) Sho w me heaven - Ma ria McKee - CBS 10 (13) It's a shame (My sis ter) - Monie Love - Chrysalis 11 (10) Thunderstruck AC/DC - Warner Mu- 12 7) I'm your baby tonight - Whitney Houston - Ariola 13 (28) Justify my love - Ma donna - Warner Music 14 (18) Ichhab' getraumtvon dir - Matthias Reim - Phonogram 15 (17) Soultrain - B.B. Queen - Emi Bovema 16 (25) Love rears its ugly head - Living Colour - CBS 17 9) Doin' the do - Betty Boo - Indisc 18 (27) A better love - London Beat - RCA 19 (12) Keep on running - Milli Vanilli - Ariola 20 (32) Don't worry - Kim Appleby - Emi Bove- 21 (11) Ua 22 (31) 23 (21) 24 25 26 (36) 27 (16) 28 (30) sic Leven en laten leven - Corry Konings - CNR Freedom - Anita Meyer - Ariola Mary had a little boy - Snap - Ariola Domino - Clouseau - CNR A little time - The Be autiful South - Phono gram Candy - Iggy Pop - Virgin You gotta love someo ne - Elton John - Pho nogram The Joker - Steve Mil ler Band - Emi Booe- 31 (23) Don't Stop - MC Sar The Real McCoy -IMC 32 Disappear - Inxs - Phonogram 33 Let's try it again - New kids on the block -CBS 34 (19) Body Language - The Adventures of Stevie V. - Phonogram 35 (35) Step Back in time - Kylië Minoque - PWL Records 36 (34) Giving you the bene fit - Pebbles Warner Music 37 (26) Release me - Wilson Phillips - Emi Bove- 38 (24) New Power genera tion - Prince - Warner Music 39 (22) (I ccm't get no) Satis faction - The Rolling Stones - Phonogram 40 (29) Joey - Concrete Blon de - Emi Bovema (Copyright Stichting Ned. Top 40) DEN HAAG - Bob Dylan geeft op donderdag 31 januari een eenmalig concert in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg. De Amerikaan wordt begeleid doorzijn band. De kaartverkoop begint zaterdag. Organisator Mojo Concerts heeft dat gisteren meegedeeld. HILVERSUM (GPD) Er zijn een paar kleine dingen veranderd in de nieuwe reeks van twintig afleveringen van Vreemde Praktijken, die de KRO vanaf vanavond uitzendt. Janke Dekker is uit de serie verdwenen, en Sylvia de Leur is erin geschreven. Zij speelt Luus, se cretaresse op het advocatenkantoor van rechtse bal Jan Bolsenbroek (Sjoerd Pleijsier) en vrijbuiter Lex Tiggelaar (Johnny Kraaykamp jr.), collega's door dik en dun. Sylvia de Leur is aan de cast toege voegd om een beetje te moederen over die twee jongens; een eigen schap die in de loop van de serie steeds meer wordt uitgebouwd. Gerard Cox, die de rol van 'occasionkoning' Bertus speelt, heeft geen grote pruik meer op en ook geen snor meer. Het was te veel en te vet, diLS heeft Cox nu krullen van zichzelf. Een en ander is volgens producent John de Mol en regisseur Zdenek Kraus onderdeel van eer poging de karakters in Vreemde Praktijken wat menselijker te ma ken. Het moet allemaal wat natuurlijker, niet zo van dik hout. In de allereerste reeks, die in 1988 op het scherm was te zien, waren de personages nog behoorlijke karikaturen. De titel was toen nog Een recht, een averecht, en in elke aflevering werden twee liedjes ge propt. Dat musical-idee bleek toch niet zo goed te werken, dus daar zijn de makers voor de tweede reeks, die onlangs is herhaald, van af gestapt. Aan diverse onderdelen, vooral de dialogen, is de afgelopen tijd flink gesleuteld. En dat heeft gezorgd voor een duidelijke kwali teitsverbetering, hoewel Vreemde Paktijken nog steeds geen echte, goede komische serie is, met een flink tempo erin en een juiste dose ring pittige grappen. Misschien komt dat nog. De KRO is in elk geval van plan om hier na w,eer een nieuwe serie van 26 afleveringen te maken, die volgend voorjaar moet worden opgenomen. Een moedig beleid, vinden de makers van Vreemde Praktijken. Vaak wacht een omroep te lang met het besluit door te gaan. De KRO stelt hen in staat om dat wat ze A ieder jaar weer leren, in de praktijk te brengen. Gerard Cox: te veel en te ïet~ Uitzending: vanavond, Ned. 1, 21.50 uur (fotoGPD ROTTERDAM Het is niet uitgesloten dat Frank Sinatra volgend jaar opnieuw in ons land zal optreden. The Voice, die vandaag 75 jaar is geworden, is zojuist in New York be gonnen aan een nieuwe internationale con certreis, die is opgehangen aan zijn zestig jarig jubileum. In het kader van deze 'Diamond jubilee world tour' komt Ol' Blue Eyes in de loop van de lente zeker naar Eu ropa (inclusief Sovjet-Unie) en wellicht ook opnieuw naar Nederland, waar hij vorig jaar - met Liza Minnelli en Sammy Davis jr. - zowel in het Rotterdamse Ahoy' als in de hoofdstedelijke RAI tekende voor 'The ul timate event'. Impresario Lou van Rees, die Sinatra in 1975 en 1977 naar Amsterdam haalde, gaf gister middag te kennen bezig te zijn om hem ander maal te strikken, maar gaf verder geen details. Hans Breukhoven van Free Record Shop, de stille kracht achter het hoge bezoek van an derhalf jaar geleden, heeft met betrekking tot de nieuwe wereldtournee 'contacten lopen', die wellicht concreter zijn. Dat neemt niet weg dat de Rotterdamse platenhandelaar nogal huiverig is ten aanzien van een soort re prise van de krachttoer die in april 1989 rond The Voice werd uitgevoerd. „Er wordt weer geknikkerd, maar we kijken alleen nog maar toe", aldus Hans Breukho ven, gistermorgen teruggekeerd van een werkbezoek aan de Verenigde Staten. „Ik ben wel geïnteresseerd, maar dan in iets anders dan 'The ultimate event'. Dat is, de financiële tegenvaller in Amsterdam even buiten be schouwing gelaten, zo fantastisch verlopen. Zoiets moet je niet gaan proberen te herha len". Happening Bij 'iets anders' denkt Hans Breukhoven zelf aan een grootschaliger, maar minder sjieke opzet, waarbij de 'happening' voorop staat. „Je komt dan al gauw in de Kuip terecht, dus zitje aan de zomer vast. In die entourage zie ik voor hem ook een andere rol weggelegd dan vorig jaar. Zijn aandeel in het geheel zou dan bijvoorbeeld kleiner zijn, waardoor hij maar even hoeft te vlammen. Het is echter de vraag of de man dat allemaal wil". Hans Breukhoven is niet de enige die zich afvraagt of het voor The Voice artistiek nog wel verantwoord is nog langdurig op te tre den. In een bijvoorbaat tintelend Ahoy' be wees Frankieboy op 73-jarige leeftijd nog best veel in zijn mars te hebben, maar dan toch meer als showman pur sang dan als vocalist. Met name in de RAI riep zijn stem maar al te vaak heimwee op. Voorschotje Waarom heeft deze 'levende legende' zich dan toch weer laten overhalen tot een nieuwe monsteroperatie? Allereerst omdat zijn ego net zo immens moet zijn als zijn staat van dienst. Zie de vele huldigingen die Sinatra in de Verenigde Staten ook algemeen bekend als Chairman of the Board, zeg maar de grote showbizz-baas zich thans rond zijn zoveel ste mijlpaal laat welgevallen. In Hollywood nam hij afgelopen weekeinde de Ella Award in ontvangst, uit handen van zijn oude vrien din en naamgeefster Ella Fitzgerald. Maan dagavond nam hij een voorschotje op zijn ver jaardag met een gala-concert in het bij New York gelegen Meadowland. Beide gebeurte nissen werden opgeluisterd door zoveel mo gelijk collega's van naam, die allen niets dan goeds over het feestvarken meldden. „Hij maakt zich thuis maar om twee dingen echt druk: om zijn pruikjes en zijn nachtrust", onthulde een ontslagen werkster nog niet zo lang geleden. Frank Sinatra, de levende legende In zijn "Mandarijnen op zwa velzuur" maakte Willem Frede- rik Hermans de kachel aan met menige vaderlandse schrijver en criticus. "De Nederlandse li teratuur wordt gecensureerd door een handvol domkoppen", luidde een van zijn stellingen. Die hielden mekaar de hand bo ven het hoofd, die zaten in lite raire kransjes en clubjes, en schoven elkaar om beurten een prijs toe. De mandarijnen lieten dat natuurlijk niet op zich zit ten: zij zeiden dat Hermans rancuneus was en dat hij schro melijk overdreef. De ene mandarijn ging en de* andere kwam, maar het man- darinaat bleef bestaan. De hui dige critici zijn bijna allemaal neerlandici, zij hebben een na genoeg identieke smaak, zij be spreken alleen de boeken van een klein aantal bewonderde auteurs, zij houden van duiste re teksten met veel "betekenisla gen", zij zitten met een hengeltje aan de rand van de sloot en vis sen op symbolen. Als er op de eerste bladzij van een roman sprake is van een koekoeksklok, op de tiende van een zonnewijzer, als er op blad zij veertig een wekker afloopt en als er na honderd pagina's een sprookje verteld wordt over een horlogemaker die zijn geheugen kwijt is, dan klinkt er een ge juich op onder deze boekbespre kers: wat een constructie, wal een samenhang! Maar de laatste tijd beginnen de tegenstemmen weer aan kracht te winnen en wordt er luidop geprotesteerd tegen de dictatuur van de mandarijnen uit de. Amsterdamse grachten gordel. Maarten 't Hart gooide onlangs de knuppel in het hoen derhok: hij verweet deze critici hun eenzijdige academische smaak, en sprak de vrees uit dat ■we hier te lande op weg waren naar een literatuur voor en door neerlandici. De aangevallenen ontstaken nu in grote woede: die 't Hart was een ondermaatse rancune lijder, tviens verwijten kant noch wal raakten! Trouw-criti- cus Tom van Deel beweerde zelfs dat studenten, die Nederlands gingen studeren, helemaal geen schrijf ambities koesterden. Ie mand, die biologie als studie vak kiest, wil toch ook geen ka narie of ijsbeer worden? Haha!, die Tom, hij houdt zich weer van de domme: het is immers ge noegzaam bekend - er is zelfs een onderzoek over gepubli ceerd - dat het gros van de stu denten in de neerlandistiek geen leraar wil worden maar schrijver. Verder vond Van Deel het een goede zaak dat een afgestudeer de neerlandicus, die geen lite rair talent bleek te hebben, zich tot criticus ontwikkelde. Dan hoefde die tenminste niet steeds "prachtig!" in een recensie te schrijven, als een boek zijn goedkeuring weg kon dragen. Waarmee hij een sneer gaf aan het adres van Maarten 't Hart die zich regelmatig aan deze "primitieve" manier van boek- bespreken schuldig zou maken. Het grappige is dat ook Van Deel om de haverklap prachtig! en schitterend! roept, als hij maar het proza van geestver wanten onder ogen krijgt (en andere schrijvers komen in Trouw nauwelijks aan bod). Zodra er een boek van bevrien de schrijvers als Willem Brak man, Gerrit Krol of Jeroen Brouwers verschijnt, dan schal len in Trouw de genoemde lof- kreten over de pagina's. Wat een "prachtig boek", schreef hij onlangs over de nieuwe Krol, en een paar regels verder repte hij over "prachtige beschrijvin gen". Dat is wel heel primitief, twee keer prachtig in dezelfde passage, zo bont maakt zelfs 't Hart het niet. Een andere tegenstem was het afgelopen weekeinde in Amster dam te beluisteren. In het hol van de leeuw beschuldigde de Vlaamse dichter Herman de Co- ninck de plaatselijke critici van vooringenomenheid en vriend jespolitiek. Hij werd van re pliek gediend door ja, door wie anders dan Tom Tom van Deel? En wat vond Van Deel? Dat De Coninck schromelijk overdreef en dat hij gedreven werd door rancune. Tom Tom is een vriendjesbe spreker, een man van kransjes en kliekjes en clubjes. Er zit 'n goede kant aan zijn recensies: zegt hij dat een boek prachtig is, dan weetje zeker datje het links moet laten liggen. Hij is een ech te mandarijn - dat zegt zelfs zijn (voormalige?) vriend Jeroen Brouwers. "Erg veel dank voor je stuk in Vrij Nederland", schrijft de laatste in zijn brie venboek "Kroniek van een ka rakter", "je hebt me er nogal ge lukkig mee gemaakt en een dienst mee bewezen". In een la tere dankbrief schrijft hij: "Je bent een goed en wijs criticus". Ja, zo is het - Tom is wijs en lang niet dom. is cr hoop dat dl g'jlelaars du, in str'jd met de internatio nale rec hts o aped oor saddam hoessein in iran worden vastge hou den op strategische plaatsen innen. kort wor den los. ...dat de betrokken personen slechts de gasten vrh presi dent saddam 2!in. -lexer. maar het is daar VOOR WEL NODIG DAT w'j erkenhex

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 38