'Ik beschouw het als een grote eer' Solzjenitsyn weigert Russische Staatsprijs Rotterdams Philharmoriisch Orkest zal Pavarotti in Ahoy begeleiden Ivens Award DRIE MAAL REDGRAVE Acteur Eric Schneider vertrekt naar Duits gezelschap Winterconcert in Wassenaar Te veel pathos bij Henk van Ulsen Francisca Nünez' laat in kleuren en vormen personages onstaan Wïm Wenders genomineerd voor Joris WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 35 ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter dams Philharmoriisch Orkest (Rp- hO) zal Luciano Pavarotti begelei den tijdens het concert dat de be roemde Italiaanse tenor volgend jaar op 1 september in Rotterdam geeft. Dat heeft een woordvoerder van het orkest gisteren bevestigd. Het orkest staat bij die gelegen heid onder leiding van Pavarotti's vaste dirigent Leone Magiera. Hij zal twee keer met het RphO repete ren. Dat gebeurt in Ahoy, waar ook het concert wordt gegeven. Pavarotti werkt tijdens het con cert een vast repertoire af dat is sa mengesteld voor zijn Europese tournee. Wel zal het RphO kleine ac centen kunnen aanbrengen, zoals bij voorbeeld wisselingen in ouver tures. Pavarotti komt voor het concert een paar dagen eerder naar Neder land. De initiatiefnemer van het concert, makelaar Harry Mens uit Lisse, heeft het Kurhaus in Scheve- ningen afgehuurd voor de ont vangst van zo'n duizend genodig den. Daar komen ook ongeveer veertig schilderijen van Pavarotti's hand te hangen. De zanger opent deze kleine tentoonstelling zelf de vrijdag voor het concert. Daarna blijven de schilderijen, die Pavarot ti op zijn Europese tournee verge zellen, nog een tijdje in het Kurhaus hangen, zo vertelt gelegenheids-im presario Mens. Hij verwacht dat het concert nog voor het einde van het jaar is uitver kocht. Ondanks de toegangsprijzen van honderd tot tweeduizend gul den gaan de kaarten grif van de hand. Van de duurste kaarten moe ten er nog een paar honderd aan de man worden gebracht. Verder zijn er nog alleen kaarten te koop in de prijsklasse van 450 tot 650 gulden. De „meeropbrengst" van het con cert, het bedrag dat na aftrek van kosten en gages overblijft, is toebe dacht aan projecten voor zwerfkin deren. Mens wil de burgemeesters van de vier grote steden uitnodigen om de projecten uit te kiezen en het geld te verdelen. Hij verwacht op zijn minst een half miljoen uit te kunnen delen. De televisierechten van het con cert zijn verkocht aan het produk- tiebedrijf van Joop van den Ende. Een woordvoerder kon gisteren nog niet zeggen wat Van den Ende met deze rechten gaat doen. Voor de te levisieopnamen wordt de Ahoy-hal gedecoreerd door de Aalsmeerse bloemenveiling. Mens schat dat er voor een kwart miljoen aén bloe- mendecoraties wordt aangebracht om het grauwe beton van de Ahoy- hal te maskeren. Voor de zanger zelf heeft organi sator Mens iets anders dan een bloe metje in petto. Hij krijgt na afloop van het concert een bronzen kunst werk aangeboden dat zijn eigen hoofd voorstelt. LONDEN Vanessa Redgrave (onderaan rechts), Jenna Redgrave (bo venaan rechts) en Lynn Redgrave (links) poseren voor de persfotogra fen voor de première van het toneelstuk 'Drie Zusters'. In dit stuk van Tsjechov spelen ze alle drie een belangrijke rol. (foto ap) DEN HAAG (GPD) - De ac teur Eric Schneider gaat met ingang van het nieuwe thea terseizoen in Duitsland wer ken. Hij is gevraagd om deel uit te maken van een nieuw op te richten toneelgroep, die in het Stadttheater van Bonn zijn thuishaven krijgt. De acteur, afgelopen sep tember dertig jaar aan het to neel ("Nee, dat is niet ge vierd nee, is dat dan zo'n bij zonder iets?"), verheugt zich op de kans die hij krijgt om op zijn 56e aan iets nieuws te beginnen. "Het is een beetje een avontuur en ik beschouw het als een grote eer. Het lijkt me heerlijk om de Duitse klassieken, waarvan ik er nu een aantal in Nederland gespeeld heb, ook eens in de oorspronkelijke taal te doen. Mijn vader was hoogleraar Duits, dus met de taal heb ik niet zo veel problemen". Eric Schneider is momenteel ver bonden aan het Haagse gezelschap De Appel van Erik Vos. Hij heeft het daar goed naar zijn zin: "Ja, schrijft u alstublieft op dat ik niet wegga uit onvrede met het Neder landse toneelklimaat, of omdat ik niet tevreden zou zijn bij De Appel. Daar is allemaal niks van aan. Met Erik kan ik prima werken. Ik ben erg gelukkig met de rol van James Tyrone in 'Lange Dagreis naar de Nacht' van O'Neill. Dat stuk is voor acteurs wat ik noem een vervoer middel. De karakters zijn zo gepro- WASSENAAR In de oude dorps kerk van Wassenaar geeft het Van Wassenaer Ensemble morgenavond in samenwerking met Wassenaar Vocaliter een winter-kerst-concert. Uitgevoerd worden diverse compo sities van Praetorius en Bach. Daar naast zullen er oude Engelse en la- tijnse kerstliederen a-capella wor den gezongen. Na de pauze staat het werk van componist Anton Diadelli centraal. De avond begint om 20.15 uur. Kaarten zijn vanaf 19.00 uur verkrijgbaar bij de kerk. Nieuwe voorzitter Fonds voor de Letteren DEN HAAG (ANP) - Minister D'Ancona van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft Greetje van den Bergh (43) benoemd tot voorzitter van het Fonds voor de let teren. Van den Bergh, die in Am sterdam vertaalwetenschap stu deerde, volgt daarmee oud-uitgever Pieter Hagers op. Het ministerie van WVC heeft dit gistermiddag meegedeeld. De afgelopen jaren was Van den Bergh reeds vice-voorzitter van het Fonds. Zij werkte als literatuurcriti cus en als vertaler. Zo vertaalde zij de correspondentie van Belle van Zuylen. Dialezing over de invloed Van Gogh LEIDEN Wat is de invloed ge weest van Van Gogh op de kunst in dp dertig jaren na zijn dood, de pe riode 1890-1918? Deze vraag staat centraal op een expositie in het Rijksmuseum Vincent van Gogh. Naast de vaste collectie zijn daar een aantal schilderijen van Fauves, Picasso. Kokoschka, Schiele en Mi- ró tentoongesteld. Als voorberei ding op een excursie onder leiding van de kunsthistoricus E. Kreytz, geeft deze vanavond een dialezing in het K&O-gebouw aan de Oude Vest in Leiden. Vrijdagmiddag om twee uur wordt de lezing herhaald. 'De dood van Iwan lljitsj' naar de gelijknami ge novelle van Lev Tolstoj in de regie en the atrale vormgeving van Jerzy Grzegor- zewski. Met: Henk van Ulsen en Jim van der Hoeven. Gezien op 11 december (landelijke première) in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Al bladerend door het programmaboekje krijg je een in druk van de wordingsgeschiede nis van deze soloproduktie van Henk van Ulsen. Eigenlijk is het dat niet eens, want Van Ulsen heeft in Jim van der Hoeven een tegenspeler. Op deze regietechni- sche ingreep bijvoorbeeld wordt in de toelichting nader ingegaan. Alleen al daaruit blijkt dat over elk woord en elke handeling in het stuk intensief is nagedacht. Henk van Ulsen is een vooraan staand acteur, die faam geniet als het om dit soort 'solo'projecten gaat. Regisseur, decorontwerper en schilder Jerzy Grzegorzewski wordt voorgesteld als één van de meest opzienbarende moderne Poolse kunstenaars. En ook de in 1886 verschenen novelle van Lev Tolstoj heeft een onbetwiste lite raire status. Van de uiteindelijke voorstelling die iets meer dan een uur duurt, mag dan ook het een en ander worden verwacht. Helaas valt dat enorm tegen. Het uur kruipt tergend traag voorbij, omdat de theaterbewer king van de novelle van Tolstoj als een loden last op je schouders rust. Elke zin, ja bijna elk woord weegt kilo's. Alles is dermate doordacht, en wordt met breed gestileerde passie tentoonge spreid dat de voorstelling een boemerangeffect krijgt: zulk een zwaar aangezette dramatiek gaat heel gauw tegenstaan - zelfs als dat door een onmiskenbaar vak man wordt uitgevoerd. Iedere handeling is met symbo liek bezwangerd - vanaf de eerste minuut. Omdat wij als publiek dan nog niets van de ernstig zieke Henk van Ulsen in Iwan lljitsj. P (foto Tet Lagemaat) Iwan lljitsj Golovin weten, komt dat als gewichtigdoenerige ge heimzinnigheid over. In losse en vrij vage fragmenten bereidt Van Ulsen de door hem gespeelde scè nes met de stervende Iwan lljitsj voor. Daarbij neemt hij nog ande re personages voor zijn rekening, zoals de vrouw van Iwan en een enkele bekende. In het zicht van de dood lijkt voor Iwan zijn aan de buitenkant zo geslaagd uit ziende leven leeg, eenzaam en zin loos. De voorstelling toont ons stadia uit het stervensproces van deze hoge jurist: van verbazing over pijn na een kleine verwon ding tot en met panische doods angst inclusief nachtmerries. De enige troost (door Jim van der Hoeven vooral als honde- trouw geïnterpreteerde toewij ding) krijgt hij van zijn dienaar Gerasim. In de slotscène staat Van Ulsen als verteller aan het sterfbed van Iwan lljitsj en be schrijft diens drie dagen durende doodskreet. Dat gebeurt aanmer kelijk afstandelijker en maakt tenslotte nog iets goed van deze weinig imponerende bewerking. WIJNAND ZEILSTRA nonceerd, dat je je daar niet meer mee bezig hoeft te houden. Je stapt in zo'n rol zoals je in een wagen stapt - en je rijdt weg". - Sommige critici verwijten u, dat u een retorisch, zelfs een ouderwets acteur zou zijn. Meewarige blik. "Ja, ik weet dat ik iets extreems heb, bijvoorbeeld in mijn manier van praten. Ik hecht grote waarde aan woorden. In Shakespeares wek ik wel eens irri tatie. Ik laat namelijk een beteke nisvolle spreekwijze prevaleren bo ven een holle manier van zeggen". Zijn toon, tot nog toe beminne lijk, wordt fel: "Je moet op het to neel niet 'zo gewoon mogelijk' pra ten. Voor mij is Shakespeare niet gewoon. Sophocles ook niet. Anti gone of Hamlet kom je in de Kalver- straat niet tegen. Naar aanleiding van mijn rol in 'Ghetto' schreef een mevrouw in Trouw dat de dronken man die ik speelde veel te goed te verstaan was. Maar juist op het to neel moet een dronkaard toch goed te verstaan zijn! Als ze een prevelaar wil zien, moet ze maar in de kroeg gaan kijken". - U bent lang een steracteur ge weest. Toen u 23 was won u voor de titelrol in Hamlet al de Louis d'Or. Heeft de kritische pers die u de laatste jaren kreeg niet meegespeeld in uw beslissing naar het buiten land te vertrekken? „Nee, werkelijk niet. Ik geloof bo vendien dat de situatie aan het ver anderen is. Er is een periode ge weest dat toneelspelers op de twee de, zo niet op de derde plaats kwa men. Goede acteurs werden wegge hoond. Dramaturgie kwam op de eerste plaats. Ik heb niks tegen dra maturgie, maar ze mag niet op de eerste plaats komen. Bij toneel hoort niets op de eerste plaats te ko men". „Toneelmakers waren bang dat grote acteurs met grote persoonlijk heden de dramaturgie dwars zaten. Daarom namen ze genoegen met mindere goden, die plooien zich ge makkelijker. Dat heeft het toneel spel geen goed gedaan". - Hoe zijn ze in Bonn bij u terecht gekomen? "Erik Vos heeft een paar keer in Duitsland geregisseerd. Daar zijn goede contacten uit voortgekomen. De mensen van het Stadttheater 'Zo'n ophef hoefje er toch niet van te maken. Ik ben Ruud Gullit niet'. zijn wel eens bij De Appel komen kijken en hebben ook mij zien spe len. Een half jaar geleden ben ik ge polst door de directeur, Volker Langdorff. Ik denk dat mijn speel stijl de Duitsers wel aanspreekt". Schneider had zijn vertrek liever nog even geheim willen houden. Het contract is nog niet getekend. "Zelfs de naam van het nieuwe ge zelschap is nog niet bekend, dat zal wel zo iets worden als 'Bonner Schauspielhaus'. Het is de bedoe ling dat het zijn eigen bijdrage gaat leveren aan de Europese eenwor ding. Voor elk stuk wordt een regis seur uit één van de EG-landen aan getrokken. En het repertoire zal wel voor een groot deel gevormd wor den door stukken uit landen van de Europese Gemeenschap". - Speelt bij de oprichting van dat gezelschap ook de wens van Bonn mee om hoofdstad van Duitsland te blijven? "a, dit helpt natuurlijk. Ik vind al le overwegingen best, zolang ze de toneelspeelkunst maar dienen". Na 'Lange Dagreis' zal Schneider bij De Appel nog te zien zijn in 'De Profundis' van Oscar Wilde, dat ge regisseerd wordt door Aram Adri- aanse. Het wordt de eerste solo uit zijn carrière. Een afscheidsvoorstel- (foto GPD) ling wil hij het niet noemen. "Kom zeg, ik ga niet voor eeuwig weg. En Bonn ligt maar drie uur reizen hier vandaan. Mijn gezin blijft gewoon in Nederland. Zoveel ophef hoeft er niet over gemaakt te worden. Ik ben Ruud Gullit niet". 'Lange Dagreis naar de Nacht' wordt vanavond in de Leidse Schouwburg gespeeld. Tot en met 16 december is in Den Haag (The ater Branoul, Maliestraat) boven dien een door Eric Schneider ge regisseerde voorstelling te zien: 'Ik ga maar en ben' naar teksten van J.C. van Schagen, gespeeld door Anne-Marie Heyligers. Piranhas van Francisca Nünez. Expositie: beelden en schilderijen van Fran cisca Nünez (Chili); te zien bij: galerie SteF ling, Burgsteeg 14, Leiden. Tot 30 decem ber geopend van woensdag tot en met za terdag van 12.00 tot 17.00 uur. De kleurrijke wereld van beel dend kunstenaar Francisca Nünez wordt bevolkt door magi sche, expressieve personages. Zij is 'De Vogel' met de krachtige vleugels, klaar om te vliegen. Zij wordt opgeslorpt in een omhel zing in 'De Tango'. En zij staat te genover 'De Draak' als tegenover Europa, dat zegt: 'Ik ben moe en oud, maar pas op!' Nunéz maakt haar werken van afvalmaterialen, karton, hout, stof, blik en ijzerdraad. In haar ge boorteland Chili is dit het enige materiaal dat ze kan krijgen en dat nog met moeite, want alles daar wordt hergebruikt. In haar werk laat zij zich verleiden door de aard van het materiaal, dat hard is of zacht, ruw of glad. Geïnspireerd door een ge moedstoestand, kleine voorval len of grote ervaringen model leert ze een vorm, die ze beschil dert in felle kleuren. Door de wis selwerking van krachtige kleuren en grillige vormen ontstaat een personage, dat als het ware een ei gen leven gaat leiden. Nunéz: 'Mijn werken zijn als personages, die voelen, lijden en beminnen'. Na een expositie vorig jaar in het Stedelijk Museum in Amsterdam is Francisca Nünez (29) in Neder land gebleven om aan de Rijks academie in die stad te studeren. Haar verblijf hier betekent een eerste kennismaking met wat voor haar 'de moderne wereld' en tegelijk 'de Oude Wereld' is. "De mensen hier leven in de schaduw van de traditie, terwijl wij in Zuid-Amerika leven in de scha duw van de bomen". In het begin keek ze in Amsterdam om zich heen in de door afval vervuilde straten en dacht: "Dit is het para dijs". Hoewel zij internationaal al grote erkenning geniet, stelt het publiek in haar eigen land zich nog terughoudend op. De wortels van haar verbeel ding liggen in de typisch Zuidamerikaanse volkskunst, de mythische verhalen en de ma gisch realistische literatuur van onder anderen Garcia Marquez. Over vogels als steeds terugke rend thema in haar werk zegt zij: "Ze doen me denken aan vliegen, aan de mythe op het platteland, waar als iemand slaapt het hoofd gaat vliegen en vast ontbijt gaat zoeken voor de volgende dag". EDWINE FELSER NEW YORK (Rtr/DPA) - De in 1974 uit de Sovjetunie verbannen auteur Aleksandr Solzjenitsyn heeft de staatsprijs voor literatuur van de Russische Federatie voor zijn boek 'De Goelag archipel' ge weigerd. "Het is voor mij onmoge lijk een staatsprijs voor dit boek te aanvaarden", zo liet de schrijver gis teren in een verklaring weten. "Dit werk gaat over het lijden van mil- joenen mensen, daarom mag ik niet van vandaag het fenomeen van de leeft Solzjenitsyn in de Amerikaan- meerderheid van ons volk heeft nog met de eer gaan strijken", aldus Sol- Goelag in ons land nog niet over- se staat Vermont. Onlangs is "De niet de gelegenheid gehad het te le- zjenitsyn over het boek, dat het le- wonnen, legaal noch moreel". Goelag archipel" in de Sovjetunie zen", klaagt de schrijver, ven in Stalins concentratiekampen verschenen als boek en als feuille- beschrjjft. "Bovendien is tot de dag Sinds zijn verbanning in 1974 ton in een tijdschrift. "Maar de De regering van de Russische deelstaat besloot per decreet haar staatsprijs aan Solzjenitsyn toe te kennen. Sovjetpresident Michail Gorbatsjov bood eerder dit jaar aan Solzjenitsyn weer het Sovjetstaats- burgerschap aan te bieden, maar de schrijver is daar niet op ingegaan. Evenmin aanvaardde hij de uitnodi ging van de Russische premier Ivan Sil^jev om Rusland te bezoeken. Luciana Pavarotti: kop in brons als dank. (archieffoto) AMSTERDAM (GPD) - De jury van het derde International Docu mentary Filmfestival Amsterdam heeft gisteravond de drie nomina ties bekendgemaakt voor de Joris Ivens Award, de jaarlijkse hoofd prijs van het Festival. TVee Ameri kaanse en één Duits-Franse pro- duktie werden uitverkoren. 'Auf- zeichnungen zu Kleidern und Stad- ten' van Wim Wenders, 'Christo in Paris' van David Maysles en 'Bro ken Meat' van Pola Rapaport zijn de overgebleven kanshebbers op de Award, die donderdagavond in De Balie zal worden uitgereikt. 'Aufzeichnungen zu Kleidern und Stadten' is de enige gemomi- neerde Film die duidelijke bespiege lingen over de aard van de docu mentaire bevat. Wim Wenders ge bruikt een portret van de Japanse mode-ontwerper Yohi Yamamoto voor een onderzoek naar de moge lijkheden van film en video.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35