Tafel een keertje op proef dekken nuttig ®VER 'DE GRENZEN' Het beste anti-griepmiddel is veel variatie in voeding Folkloristisch eten rond kerst Dikkevretsavond Vaticaan heeft kritiek op Diego Maradona Franco Baresi blijft Milan trouw Bijstand voor Sheffield Vautrot fluit voor het laatst GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 Niet het eten alleen bepalend voor sfeer Voor veel mensen beginnen de decemberfeestdagen al lang van tevoren met de vraag: wat zullen we eten En als die vraag beantwoord is, moeten er inkopen worden gedaan. En er moet nog gekookt worden. Wie een groot gezin heeft of gasten aan tafel verwacht is daar wel even zoet mee. Maar vergeet in al die drukte niet dat feestelijk eten niet alleen een kwestie is van een smakelijke maaltijd opdienen, maar dat ook een fraai gedekte tafel een wezenlijke bijdrage is tot het succes van het kerstdiner of het oudejaarssouper. Je kunt natuurlijk een wegwerp- kleed met kerstmotieven kopen. Roep nu niet meteen dat die zo 'ge woon' zijn. Tegenwoordig heb je - vooral in de duurdere celstoflakens- schitterende exemplaren. Het hoeft natuurlijk niet per se met kerstklok ken of sterren. Een effen rood of donkergroen kleed kan ook een bij zonder fraai effect opleveren. Voor- MESSENSLIJPER - Van Henckels Zwillingswerk is de Twin Sharp, die opvalt door de simpele vormge ving en handige gebruik. In één keer wordt een (niet gekarteld) mes geslepen én aangezet. De gleuf in het mechanisme zorgt ervoor dat de beweging in één keer precies goed wordt uitgevoerd. Gummivoetjes onder de Twin Sharp zorgen ervoor dat het apparaat op het aanrecht niet wegglijdt. Prijs messenslijper èn mesje:/29,95. al als uw servies voor een opvalend contrast zorgt. Is uw tafelblad van hout, of van kunststof in een mooi dessin, dan hoeft u het niet onder een tafellaken te verstoppen, tenzij wit damast voor u de enige aankleding voor een feestelijk diner is. Met placemats -maar dan wel een beetje aparte- ziet een tafel er vaak ook heel stijlvol zijn. Kent u die En gelse placemats Stevige rechthoe kige onderzetters, een soort ver edeld karton met een vilten rug, zo dat een gelakte tafel er niet door be schadigd wordt. Ze zijn vaak voor zien van klassieke motieven, bloe men, dieren, landschappen. Bezit u mooie grote onderborden, waarom dan niet daarmee de tafel gedekt? Verzilverde ronde of acht hoekige borden zijn bij diverse za ken voor rond een tientje of iets meer te koop. Ze krijgen wel gau wer een aanslag dan echt zilver, maar de prijs is er dan ook naar. Voor gebruik wast u ze even in een lauw sopje af. Daarna met een gla- zendoek opwrijven, en ze zijn weer prachtig. Óf in een speciaal zilver glansmiddel afwassen. Kleedje Het staat altijd aardig als de onder borden in het midden voorzien wor den van een rond kleedje. Dat kan een simpel papieren taartrandje zijn, maar voor een paar gulden per stuk koopje ook (machinaal) gebor duurde onderleggertjes. Taartran- den zijn altijd wel in een maat te koop die precies op het bord past en de rand vrij laat. Ze zijn er gewoon in wit, uiterst voordelig, maar ook in goud- en zilverkleur. Minder nood zakelijk bij een zilveren bij een zil veren onderbord. Maar misschien hebt u wel heel simpele plastic onderborden (in Feestelijk di ner in de keu ken is hele maal in. Een tafel zonder kleed past dan heel goed in de sfeer maar wel met kleurige on derhorden en onderzetters voor de gla zen. (foto GPD) zwart, wit en diverse kleuren voor enkele guldens per stuk te koop) en die kunt dan met gouden taartran- den een reuze oppepper geven. Zijn er bij u in de buurt alleen maar witte te koop Je kunt die met verf uit een spuitbus een edelmetalen of ge kleurd uiterlijk geven. Kaarsen Gebruikt u geen tafellaken, neem dan als onderzetters voor de glazen ook taartranden, maar in een kleine re maat. Heel belangrijk voor een mooi ge dekte tafel is de keuze van de kleu ren. Koop kaarsen bij voorkeur in de tint van tafellaken en servetten. Tegenwoordig nauwelijks een pro bleem omdat ook de kaarsen in alle modekleuren verkrijgbaar zijn. U vindt het misschien een beetje overdreven, maar het is helemaal niet zo'n gek idee om een paar da gen tevoren de kersttafel een keer 'op proef te dekken. U komt er dan vanzelf achter of u de juiste spullen hebt gekocht. Misschien dat er nog Ons afweersysteem kan, zeker in deze tijd van het jaar, best een op pepper gebruiken. Uiteraard met behulp van wat extra vitaminen en mineralen. Door zo gevarieerd mogelijk te eten krijgt men vanzelf en in de juis te hoeveelheden, precies die stoffen binnen waarmee o.m. griep op af stand gehouden kan worden. Een goed voorbeeld is bijvoorbeeld pak soi: stampvol ascorbinezuur, beter bekend als vitamine C. Dit bevor dert niet alleen de algemene condi tie, maar ook het genezings- en her stelproces. Ook bevat deze blad groente behoorlijk wat kalk, be langrijk voor sterke botten; van na trium (zout) of vetten daarentegen geen spoor. Een kilo paksoi is ruim voldoen de voor vier personen als het om een hoofdgerecht gaat. Voor door de rijst of bami is 750 gram voldoen de. Paksoi is niet alleen gezond, maar ook snel klaar, vijf minuten koken is voldoende. Roerbakken is eigen lijk het lekkerst, dan blijft de groen te knapperig en blijft alle smaak en aroma behouden. Niet zo wild van paksoi? Niet ge treurd, er is een heel assortiment om uit te kiezen. Paprika, bijvoor beeld, ook al zo'n patent anti-griep middel. üf kasandijvie; deze bevat o.m. vitamine A, dat al even rijkelijk aanwezig is in winterpeen. Zoals be kend bevordert vitamine A het ge zichtsvermogen, doch het be schermt ook de o zo tere weefsels van de luchtwegen. Deze hebben zo'n beetje als eerste en zeker het meest van die gemene griep te lij den. Kortom, aan de tuinbouw zal het niet liggen als griep dit jaar tal rijke successen boekt. wat ontbreekt, of het geheel blijkt misschien juist wat te druk. Hebt u wat te totaal ingekocht, dan zijn overtollige versieringen altijd wel elders in huis te gebruiken. De kleu ren passen in elk geval. Tafelstukje Het kan ook zijn dat u nog iets mist, dat u tot de ontdekking komt dat een bloemetje of kerststuk op tafel niet zou misstaan. Bedenk dan wel vooraf hoe de tafel er straks uitziet als u alle gerechten op tafel hebt ge zet. Bij het voorgerecht en de soep doet dit probleem zich niet voor, maar bij het hoofdgerecht Een tafelstukje staat feestelijk, maar mag niet te groot zijn. En ook niet te hoog, anders moet je er steeds omheen gluren naar je over buur. Leuke en snel-klaar stukjes maak je van kleine kalebassen (in deze tijd te koop) waarin met een priem gaatjes worden geprikt. Een groter gat voor een dunne bloemschik kaars en kleinere voor takjes denne- groen, paddestoeltjes en andere versierselen. Voor zo'n stukje is zelfs op een volle tafel nog wel een plekje te vinden. De christelijke jaartelling begint bij de geboorte van Jezus Christus. Jaarlijks herdenken wij dit op 25 december. Toch begon de christelijke beschaving op een andere dag, 6 januari. Dat was het epiphania-feest, het feest der verschijning, ons Driekoningenfeest. Pas tijdens het Con cilie van Constantinopel, in 381, werd bepaald dat het kerstfeest ge vierd zou worden op 25 en 26 december, In het oude Rome gold de 25ste december als de dag waarop de zonne god was geboren. Een godheid die zowel door de Egyptenaren, Syriërs, Perzen en Romeinen onder verschillende namen werd vereerd: Osiris in Egypte, Adonis in Syrië, Mithras in Perzië, Saturnus in het Romein se rijk. Meer naar het noorden in Europa werd al vele eeuwen onder verschillende namen het midwinterfeest gevierd. Een soortgelijk feest dus, het zonnewendefeest, als de zon weer begon te stijgen. Feestvieren is samen eten en drinken. We kunnen erover van mening verschillen of de kerstdagen, zoals wij die vieren, nu een christelijke oorsprong hebben of niet. Maar een feest van schransen en dansen en verzoening is het altijd al geweest. In de Achterhoek heet de avond vóór kerstmis 'dikkevretsavond'. En ook vroeger al gaf men elkaar geschenken en was men vrijgevig jegens de behoeftigen. Voor de plattelandsbevolking begon het nieuwe jaar na Kerstmis, na de kortste dag. In Twente werd op 21 december (Sint Thomas) het midwinterbrood gebakken. Dat heette in de volksmond 'stoetenthooms': Met stoetenthooms bakt alleman Poaschen wee kan En Pinksteren de rieke man. Zo'n brood bracht men elkaar als geschenk. De stoet werd onder de arm gedragen, en een worst hing volgens oeroude traditie aan het lin keroor. Varkensvlees Brood, worst en bier speelden een belangrijke rol in de folklore van het eten en drinken. Iedereen was vrij met de feestdagen. Pas omstreeks Driekoningen ('Hillige Dree') gingen de knechts en de meiden weer te rug naar de boer en brachten beschuit voor hem mee. Het uitwisselen van etenswaren kunnen we beschouwen als een offer gave voor een gelukkig en gezegend nieuwjaar. Traditioneel was het varken het offerdier tijdens de periode rond het kerstfeest. Daarom waarschijnlijk zijn er zo veel kerstgerechten met varkensvlees: ham, worst, worstebrood. Gewoonlijk met de worst in het deeg gebakken, maar ook wel brood met de worst er omheen. De oude Germanen dronken reeds duchtig bij de overgang van het oude in het nieuwe jaar. Op runenkalenders uit de begintijd van het christelijk geloof in de Nederlanden vinden we naast het kind Jezus en de stenen van de Heilige Stefanus drie naar boven gerichte drink hoorns afgebeeld. Worstebrood en borrebjeer Maak voor kerst eens worstebrood en drink er Terschellinger borrebj eer bij. Maak 40 g gist aan met 1/2 dl lauw water. Doe 500 g bloem in een kom en maak een kuiltje in het midden. Schenk hier de aangemaakte gist, nog 1/41. lauw water en 50 g gesmolten boter in. Strooi er 10 g zout bij en kneed dit alles tot een deeg. Laat het deeg afgedekt rijzen tot het volume verdubbeld is. Maak 600 g mager varkensgehakt aan met 2 eieren en geweekt, ont- korst witbrood. Breng het gehakt op smaak met zout, peper, nootmus kaat en foelie. Maak er 20 rolletjes van ter lengte van 10 cm. Neem van het gerezen deeg stukjes van 50 g af en rol ze tot ovale lapjes. Leg hier steeds een rolletje gehakt in. Sla de zijkanten naar binnen en rol het deeg om het gehakt. Leg de broodjes op een ingevette bakplaat. Best rijk ze met losgeklopt ei en laat ze flink rijzen. Bak de broodjes 20 min. in de op 220 graden voorverwarmde oven. Maak in die tijd het bier: Vermeng in een grote pan 2,51 bruin bier met 0,5 1 brandewijn en 500 g bruine suiker. Verwarm dit tot alle suiker ge smolten is, maar laat het niet koken. Drink het warme borrebjeer uit grote mokken en eet er de versgebakken worstebroodjes bij. Roep om winterstop In Italië wordt het verzoek van veel clubs luider om gedurénde twee weken rondom Kerstmis het com petitieprogramma te schrappen. De oud-voetballer en parlementariër Gianni Rivera is van mening dat de velden (in veel gevallen eigendom van de gemeenfen) door de winterse buiten geruïneerd worden. Afgelo pen zondag moesten veel wedstrij den al worden afgelast vanwege het slechte weer. „De Italiaanse bond moet snel beslissen, voor het te laat is. De meeste clubs hebben enorm te lijden onder deze omstandighe den". VATICAANSTAD (AFP) - Het Vaticaan heeft kri tiek op Maradona. De Osservatore Romano, het dag blad van het Vaticaan, laakt het gedrag van de Ar gentijn, die overtuigd katholiek is. Onder de titel 'het verval van een ster' schrijft de Osservatore, dat Maradona geen positief voorbeeld is voor de jeugd en voor de liefhebbers van voetbal. „Hij is een kampioen in de stadions", schrijft de krant. „Niet erbuiten. De voetballer Maradona heeft niet leren omgaan met zijn verantwoordelijkheden die inherent zijn aan het bestaan van een vedette: een voorbeeld zijn voor de jeugd en de liefhebbers van de sport, niet alleen op basis van technische ca paciteiten maar vooral in het dagelijks leven." „Mogen de buitengewone technische begaafdhe den van een kampioen zijn arrogante privileges en onuitstaanbare gedragingen rechtvaardigen? Mag een voetballer zo belangrijk zijn, dat hij een negatie ve invloed heeft op zijn elftal, zijn medespelers en zijn supporters?", vraagt de krant zich af. „Diego Maradona heef niet begrepen dat een sportkam- pioen een voorbeeld moet zijn, vooral im moreel op zicht." De Osservatore is van mening dat de praal zucht van de rijkdommen van de Argentijnse speler een uiting zijn van "slechte smaak, die agressief wer ken op degenen die niets of bijna niets bezitten". Franco Baresi heeft op de terugvlucht uit Tokio, waar hij met AC Milan we reldkampioen werd, zijn contract dat aan het eind van dit seizoen afliep met nog eens drie seizoenen verlengd. De aanvoerder voelde zich ondanks riante aanbiedingen van Real Madrid en Olympique Marseille moreel ver plicht te blijven bij de club waar hij als voetballer is groot gebracht. Baresi gaat per seizoen ongeveer drie miljoen gulden verdienen, exclusief pre mies. De finale om het Braziliaans kampioenschap zal dit jaar gaan tussen twee clubs uit de stad Sao Paulo. De club met de naam van de stad schakel de Gremio uit in de halve finale. Corinthians (de oude club van Socrates) deed hetzelfde met Bahia (kampioen in 1988). De finale van de Trofeo Havelange, qua status te vergelijken met de Eu ropa Cup II in Zuid-Amerika, kan een Uruguayaans onderonsje worden. Zondag plaatste Nacional uit Montevideo zich ten koste van Estudiantes. Penarol verdedigt volgende week een 2-1-voorsprong bij Olimpia. LONDEN/ROTTERDAM (GPD) De transferwaarde van menige Feyenoorder is de afgelopen seizoenen gekelderd en ook dit jaar hoeft niemand zich illusies te maken, dat zijn marktwaarde omhoog zal schieten. Slechts de enkeling die de voorbije jaren eieren voor zijn geld koos en de Kuip liet voor wat die was, kan op dit moment constateren dat zijn ta lent elders wel tot uiting komt. Kenneth Monkou werd anderhalf jaar geleden door Hans Kraay van de hand gedaan en tekende een drie-jarig contract bij het Londense Chelsea. In Engeland baarde hij in zijn eerste seizoen al opzien. Mon kou werd door de supporters op Stamford Bridge gekozen tot player of the year. Dit seizoen is de gebo ren Hagenaar, die door Feyenoord bij een amateurclubje werd ont dekt, definitief doorgebroken. De donkere verdediger is een sen satie aan het worden in de League. Niet de Engelse international Kerry Dixon of doelman Dave Beasant, maar Kenneth Monkou wordt be schouwd als de beste speler van Chelsea. In de vijftien competitie wedstrijden tot nu toe, sleepte hij maar liefst zeven keer de titel 'man of the match' weg. Op Old Trafford, tegen Manchester United, was hij veertien dagen geleden de ster van het veld. Zaterdag, thuis tegen Cry stal Palace, was het weer raak. De levensgrote fles champagne was voor de Nederlander. Is het waar dat Chelsea je een zeer lucratief, vijf-jarig contract heeft aangeboden? Monkou: „Ja. Men wil mij voor heel lang vastleggen. We zijn er al een tijdje over in discussie. Voor mij wordt het steeds aantrekkelijker, want de aanbieding is al een aantal keren verbeterd. Ik heb het hier pri ma naar m'n zin, maar ik vind het moeilijk een beslissing te nemen voor zo'n lange periode. Bovendien snijd ik dan voor mijzelf de weg naar andere clubs af." Liverpool, Manchester United en Tottenham Hotspur, de drie grootste clubs van Engeland, hebben meer dan normale belangstelling voor je. Monkou: „Klopt. Ik heb er zelf ook van opgekeken. Aan de andere kant weet ik dat ik op dit moment de sterkste periode van mijn carriè re doormaak. Ik heb me hier enorm ontwikkeld, al zal dat de meeste mensen in Nederland inclusief de bondscoach van Oranje een beetje zijn ontgaan. Ik wil niet op scheppen, maar ik voel me goed ge noeg voor het Nederlands elftal. Al lig ik niet wakker van het feit dat er nooit eens iemand uit 'Zeist' komt kijken. Ik geniet van mijn status in Engeland en bekommer me in de eerste plaats om de club waar ik Scouts „Liverpool en Manchester United hebben de afgelopen drie wedstrij den scouts gestuurd om mij te be kijken. Tottenham Hotspur blijkt zelfs al bij Chelsea te hebben aange klopt. Wist ik zelf eerst niets van, maar via via kwam ik er achter. Ken Bates (de voorzitter van Chelsea, red.) zei uit een geintje dat Totten- ham niet eens de huursom kon beta len. Toen hij me echter serieus ver telde rond welk bedrag mijn trans fersom schommelt, schrok ik een beetje. Chelsea wil 900.000 pond voor me hebben. Dat is bijna drie miljoen gulden. Als je weet dat ik voor 100.000 pond (330.000 gulden) ben gekocht, heb ik het toch niet slecht gedaan." We zien je dus de eerste jaren niet meer terug in Nederland? Monkou: „Die kans is erg klein. Engeland heeft de mooiste en zwaarste competitie in de wereld. Ik ADVERTENTIE Kenneth Monkou. (Archieffoto anp> kan me als voetballer, met uitzonde ring van Italië, geen mooier decor bedenken. Het hele leven lijkt hier uit voetbal te bestaan. Met de feest dagen kan ik eind deze maand ook volop aan de bak. Op eerste kerst dag trainen we, tweede kerstdag spelen we tegen Leeds United. Win nen we dat duel, zitten we weer bij de subtop. Europees voetbal is ons doel." Voel je je nog wel Nederlander, of ben je inmiddels een halve Engels man? Monkou: „Toen ik hier kwam was ik ervan overtuigd dat ik vroeg of laat zou terugkeren naar Nederland. Nu ben ik daar niet meer zo zeker van. Ik voel me hier thuis, heb hele goede vrienden en iedereen kent me nu hier. Ik lees geen Nederland se kranten meer, heb alleen nog contact met mijn moeder die in Den Haag woont. Ik zie wel waar mijn toekomst ligt." Nog voor de aanvang van dit sei zoen adviseerde een aantal Engelse managers hun collega Dave Bassett het zinkende schip dat Sheffield United heet met onmiddellijke in gang te verlaten. Weliswaar had Bassett met zijn United net de stap naar de hoogste Engelse divisie ge maakt, maar de sceptici zagen de toekomst somber in voor de promo vendus. Inmiddeis is duidelijk dat Bassett de goede raad ten onrechte in de wind heeft geslagen. Sheffield staat met vier punten uit 15 wedstrijden reddeloos onderaan in de'eerste En gelse League. Inclusief de beker wedstrijden heeft Sheffield nu al 16 keer achtereen niet gewonnen. Daarbij werd deze week bekend dat de club als gevolg van de promotie diep in de rode cijfers is gekomen. Investeringen in nieuwe krachten plus een loonsverhoging van vijftig procent voor de spelers hebben Sheffield tot nu toe een schuld van bijna tien miljoen gulden opgele verd. Ten einde raad heeft Bassett nu de hulp van een psycholoog inge roepen. „Het is niet een kwestie van eventjes over Alladins lamp wrij ven", aldus de manager, „waarna de geest onze problemen gelijk zal op lossen. We moeten gewoon kijken of dit een bijdrage kan leveren. Je weet maar nooit." Misschien iets voor Feyenoord? Na een algemeen, technisch en sportief directeur is in Rotterdam best nog plaats voor een psychologisch directeur. De bekende Franse scheidsrechter Michel Vautrot stopt met fluiten. De pas 45-jarige, in Antope geboren arbiter, leidt vandaag zijn laatste wedstrijd: het duel voor de derde ronde van de strijd om de UEFA Cup tussen Partizan Belgrado en Internazionale. Vautrot heeft min der plezier in het fluiten, omdat hij de nieuwe FIFA-richtlijnen te streng vindt. Vautrot behoorde ja renlang tot de beste scheidsrechters in de wereld. Verbroedering.. Lazio Roma en AS Roma bezitten twee elkaar, letterlijk, heftig rivali serende supportersgroepen. Vorige week zondag vonden dé twee sides elkaar, tijdens de Romeinse derby, echter eensgezindNamelijk toen het muziekcorps van de carabinieri het stadion betrad om de supporters met gezellige deuntjes te onderhou den. Staand voor het vak van de Ro- ma-aanhangers werden de vrolijk spelende muzikanten onder vuur genomen met flessen en munten. Eenmaal verhuisd naar de andere zijde van het stadionwaar zich het legioen van Lazio bevond, over kwam hen exact hetzelfde lot. Van de 76 muzikanten, moesten 38 zich onder doktersbehandeling stellen, Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd.Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. /^"NK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Leverkusen (Dui) - Bröndby (Den) 0-0. Scheids rechter: Ramos Marcos (Spa). Toeschouwers: 10.000. Gele kaart: Thom (Leverkusen). Vilfort, Ri- sager (Bröndby). Eerste wedstrijd: 0-3. Bröndby naar volgende ronde. AS Monaco (Fra) - Torpedo Moskou (Sov) 1-2 (0-0). 70. Tisjkov 0-1,83. Dia2 1-186. Gitselov 1- 2. Scheidsrechter: Lanese (Ita). Toeschouwers: 10.000. Eerste wedstrijd: 1-2. Torpedo Moskou naar volgende ronde. OEFENDUEL Volendam - Jong Oranje 2-0 (1-0). 38. Berghuis 1-0,49. Keizer 2-0. Scheidsrechter: Van Riel. Toe schouwers: 150. SCHOTLAND: Dunfermline - St Mirren 0-0, Mo therwell Hibernian 4-1. HILVERSUM Eerste koers, 2000 m: 1. Evelyn (S. Hartman) 2.42.4 1.21,2,2. Eminence, 3. Esra Williams. Niet gestart: Elton Harvester, Ala Nevele. Toto: win nend 1,80, plaats 2,10, 6,00, koppel 24,50, trio 629,00. Tweede koers, 2000 m: 1. Esterille (A. Zwart) 2.40,2 - 1.20,1, 2. Exception. 3. Ebony Ruimzicht. Niet gestart: Diamond Jubilee, Excel- lant Kades. Toto: winnend 13,20, plaats 3,60, 1,70, koppel 13,30, trio 7.313,60. Derde koers, 1609 m: 1. Candy White (B. Dapper) 2.05,3 - 1.17,9, 2. Dream Pearl, 3. Evito Ruimzicht, 4. Esther Dennehof. Toto: winnend 2,80,1,60, 3,60, koppel 19,60, trio 207,90, kwartet 2.888,60. Vierde koers, 2440 m: 1. Daan Wielinga (B. Schwarz) 3.20,2 1.22,0, 2. Dash of Scot, 3. Diego Harves ter. Niet gestart: Daniel Wielinga, Celester, Burt Nardinclant. Toto: winnend 4,30, plaats 5,50,1,60, koppelk 12,10, trio 76,30. Vijfde koers, 2000 m: 1. Dazraff (A. Mollema) 2.37,7 - 1.18,9, 2. Daan. 3. De Epona. Niet gestart: Dean d'Aster. Toto: win nend 2,00, plaats 4,00, 2,10, koppel 5,10, trio 48,60. Zesde koers, 2000 m: 1. Alain (H. Grift) 2.37.5 -1.18,8, 2. Comeet Ruimzicht, 3. Dali Ro- bel, 4. Crista Hanover. Toto: winnend 1,80, plaats 1,60, 2,00, 2,00, koppel 8,00, trio 74,70, kwartet 506,40. Zevende koers, 1609 m: 1. Chess Darby (R. Hauber) 2.05,4 -1.17,9, 2. Sea of Galilee, 3. JJ's Joel. Toto: winnend 5,80, plaats 1,50, 1,30, 1,50, koppel 6,40, trio 58,40. Achtste koers, 2000 m: 1. Zorba ter Lune (J. Ydema) 2.38,5 1.19,3,2. Woensdag, 3. Yoco Oostland. Toto: winnend 10,60, plaats 6,90, 11,50, koppel 110,50, trio 1100,50. Negende koers, 1609 m: 1. Cherrif 01- deson (A. de Wrede) 2.04,8 -1.17,6, 2. Briesly, 3. Cirianne, 4. Duke of Winsser. Niet gestart: Lagu- arda Almahurst, Bliksem. Zorba Ossewaard. Toto: winnend 3,60, plaats 3,10,3,40, koppel 14,50, trio 118,00, kwartet 285,60. Tiende koers, 2000 m: 1. Don Juan (B. Schwarz) 2.36,0 1.18,0, 2. Fantail, 3. Drummer Girl. Niet gestart: Cecilia Diepnow, Ditske, Donna Berkum. Toto: winnend 1,80, plaats 1,00,1,00, koppel 1,50, trio 11,60. W-5 (2 -10 - 3 - 5-3): niet geraden. Omzet totalisator: f. 216.856,00. GRONINGEN, vijfdaagse, eerste dag, vrou wen, 40 ronden: 1. Manuela Ossendrijver (Rijs wijk), 2. Pasveer (Groningen), 3. Berhoff (Olde- broek), 4. Keulen (Imsum), 5. Bakker (Wijnjewou- de). Mannen, 100 ronden: 1. Kramer (Oudeschoot), 2. Huitema (Roden), 3. Kleine (Kerkenveld), 4. Kuiper. 5. Van den Boogaard (Waalre), 6. Dijkstra (Pesse), 7. Cazemier (Den Horn), 8. Vunderink, 9. Stam (Kaatsheuvel), 10. Evert van Benthem (St Jansklooster), 11. Veenhof, 12. Van Kempen (Nieuwveen), 13. Kooy (Rijssenhout), 14. Grim bergen (Rijnsburg), 15. Kasper. Algemeen klassement na eerste dag: 1Kra mer 44,1 punten, 2. Huitema 43, 3. Kuiper 32, 4. Van den Boogaard, Stam 29.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23