\v\vi =i i =iwh m Zonneboilers: T-Fords van de zonne-energie Spanning en school horen bij elkaar Geheel nieuwe kijk op zonnestelsel dankzij ruimtevaart Nieuwe allergie-medicijnen veilig genoeg bij autorijden Onderzoek naar thuiszorg dementerende bejaarden Emeritus-hoogleraar Van Koppen: WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS TAPEI - Een popband bestaande uit louter robots werd vorige week gedemonstreerd door een Japanse computerfirma op een handelsbeurs in Tapet Elke robot kost maarliefst bijna driekwart miljoen Amerikaanse dollars, maar is voor dat geld wel in staat om 64 be wegingen voor zijn rekening te nemen<f«toAFPj AMSTERDAM (ANP) - De- nieuwe geneesmiddelen ter bestrijding van allerlei aller gische ziekten (antibistami- nen) hebben geen invloed op het rijgedrag van de bestuur der van een auto. De oude, nog steeds in gebruik zijnde anti- histaminen, zijn daarentegen niet veilig. Dit blijkt uit een uitvoerig onderzoek van het Nederlands Instituut voor Drugs- en Do pingonderzoek NIDDR van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De instelling liet enkele man nen in de leeftijd van 25 tot 40 jaar gedurende vier dagen over de snelweg van Utrecht naar Arnhem en terug rijden. Daarbij werden verschillende medicijnen ter bestrijding van allergische ziekten, waaron der hooikoorts, netelroos, ast matische aandoeningen en an dere ontstekingen, uitgetest. Volgens prof. dr. R. Maes, Wetenschappelijk directeur van het instituut, zijn de resul taten van het onderzoek van groot belang voor de miljoe nen mensen die dit soort mid delen regelmatig gebruiken* Ze kunnen de nieuwe medicij nen, waaronder cetirizlne en terfenadine veilig innemen, zonder dat dit hun rijgedrag beïnvloedt. 'Fruit verkleint kans op longkanker' Rokers die veel fruit eten. hebben een^verminderde kans op longkanker. Dat is een van de uitkomsten van het afron dende bevolkingsonderzoek in Zutphem het zogeheten Zut- phen-onder zoek- Het verklei nen van de kans om longkan ker te krijgen door het regel matig consumeren van fruit, komt waarschijnlijk niet door de vitamine-C in het fruit, maar door andere stoffen. Vol gens prof. dr. D. Kromhout, leider van het onderzoek, is nader onderzoek hiernaar ge wenst. Een andere conclusie uit het gedurende dertig jaar gehou den onderzoek is dat slagader verkalking niet onverbreke- lijk is verbonden aan het ouder worden, zoals altijd werd aan genomen. Door op verant woorde wijze te eten. te bewe gen en alcohol te gebruiken en door niet te roken, kan de volksziekte volgens de onder zoekers bij uitstek worden te ruggedrongen. Het Zutphen-onderzoefe kwam eerder wereldwijd in het nieuws door de conclusie, dat het eten van vis de kans op een hartinfarct verkleint. Kromhout hangt deze conclu sie nog steeds aan. In de provincie Groningen is voor het eerst in ons land een groot onderzoek begonnen naar het functioneren van de thuiszorg voor oudere mensen die aan dementie lijden. .Doel van het onderzoek is om de hulpverlening te verbeteren. Het onderzoek wordt uitge voerd door de Provinciale Groninger Vereniging 'Het Groene Kruis', het Riagg Gro ningen en de vakgroep Ge zondheidswetenschappen van de RU Groningen. "Plannen voor een dergelijk onderzoek bestonden al enige jaren", zegt verpleegkundige Gea Hadderingh van het Riagg. "Van gezinsverzorging en wijkverpleging kwamen signalen dat zij niet goed wis ten hoe in een gegeven situatie te handelen. Ze voelden zich vaak machteloos. Signalen kwamen ook van het Riagg zelf die pas te hulp werd geroepen wanneer er al een crisissitua tie was ontstaan". April volgend jaar moet een rapport op tafel liggen waarin aangegeven staat waar de knelpunten in de thuiszorg lig gen en welke oplossingen et zijn. Gea Hadderingh: "Het uit eindelijke doel van het onder zoek is dat de dementerende oudere thuis zo goed mogelijk wordt verzorgd. Dat is betei voor de patiënt, voor wie een duidelijk herkenbare omge ving zeer belangrijk is". En hei is natuurlijk zo. zegt dr. R Kempen van de vakgroep Ge zondheidswetenschappen, dat met de toenemende vergrij zing plaatsen in verpleeghui zen steeds schaarser zullen worden. Opnieuw wedstrijd jonge onderzoekei NIJMEGEN - De Federatie De Jonge Onderzoekers houdt zaterdag 8 en zondag 9 juni 1991 in het Museon in Den Haag weer een wed strijd voor jonge onderzoekers. Deelnemers kunnen meedingen in twee categorieën. Idee en Projekt. Voor de eerste geldt een maxi mumleeftijd van veertien jaar. voor de tweede 21. Voor Idee kan worden meegedaan met een zelfgebouwd appa raat, een klein experiment of bijvoorbeeld een serie waarnemin gen. Aan Poject worden iets hogere eisen gesteld, een uitgebereider project op jvat voor gebied van wetenschap of techniek ook. In deze categorie passen ook schoolprojecten. Van onze correspondent Arnoud Cornelissen DEN HAAG (GPD) - Eén op de vijf basisscholieren heeft geregeld last van buikpijn, misselijkheid en/of hoofdpijn. En dat vooral als het huiswerk niet is gemaakt. Zitten te genwoordig de basisscholen vol met aanstaande zenuwpatiëntjes en zijn daarom dringend maatregelen nodig? Volgens drs. J.G.M. Hen- driksen valt het allemaal wel mee. "Je moet de uitkomsten relative ren", vindt de klinisch psycholoog, die zes jaar lang aan het stresson- derzoek werkte. "Het geeft voorna melijk aan dat nader onderzoek noodzakelijk is". Jos Hendriksen vindt de ophef over zijn promotie-onderzoek over dreven. "Het probleem is dat stress zo'n magisch woord is. Maar wat is stress nu eigenlijk? Daar zijn heel veel opvattingen over. Bovendien zijn er ook andere meetmethodes dan die wij hebben toegepast. Wij hebben ons gebaseerd op de de vra genlijst", aldus Hendriksen. "Wij hebben in de afgelopen zes jaar gekeken naar alledaagse schoolsituaties en hoe de invloed daarvan is op het leerproces. Pro bleemgevallen als ziekenhuisopna mes of een scheiding, hebben we buiten beschouwing gelaten. Ons is gebleken dat die doodgewone schoolsituaties inderdaad van in vloed zijn op het leren. Er is verder onderzoek nodig om dat goed in kaart te brengen", bezweert Hen driksen. Chronisch Stress, of misschien anders gezegd, spanning, is helemaal niet zo slecht. Hendriksen schrijft ook in zijn on derzoek dat in een aantal situaties juist die spanning de prestaties ver hoogt. "Het wordt pas een pro bleem als stress een chronisch ver schijnsel wordt". "Uit het onderzoek bleek dat één op de vijf leerlingen in de twee hoogste groepen van het basison derwijs regelmatig last heeft van klachten als hoofdpijn, buikpijn en misselijkheid. Dat kan wijzen op chronische stress. Maar voor alle duidelijkheid: het hoeft natuurlijk niet. Deze verschijnselen kunnen ook aan andere factoren worden toegeschreven. Ik moet toegege ven: dit onderzoek heeft op sommi ge punten meer vragen dan ant woorden opgeleverd". Toch acht de Limburgse onder zoeker zijn studie zeker van belang. "Stress is meer dan het falen voor een proefwerk alleen. Het is een rea liteit op de basisscholen. Daarom moet daar in het lessenpakket aan dacht aan besteed worden". De schooladviesdiensten in Ne derland willen eveneens niet van een omvangrijk probleem spreken. Bij de dienst in Amsterdam is er van de scholen nog geen vraag binnen gekomen om dit onderwerp eens nader te bekijken. "Het is goed mo gelijk dat individuele leerlingen met dit probleem te maken heb ben", aldus een woordvoerder van de dienst. "In de meeste gevallen zullen de leerkrachten samen met het kind daaraan werken. Daarbij hebben ze de mogelijkheid om op ons een beroep te doen. Het is ons echter nog niet gebleken dat dit een onderwerp is waarop wij door moe ten gaan of waar basischolen hulp bij willen hebben". De schooladviesdienst in Amster dam is overigens niet zo geschrok ken van het onderzoek. "We leven in een complexe maatschappij, waarin het steeds ingewikkelder wordt om je staande te houden. De school is een onderdeel van die maatschappij. Je kunt niet verlan gen dat dan daar de oplossing wordt aangedragen". Onderwijssysteem Spanning en school zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden. Daar zijn alle onderwijsdeskundigen het over eens. Er is niets aan de hand als een kind buikpijn heeft, omdat het geen huiswerk heeft gemaakt. Wie kent dat niet van vroeger? Het gaat er veeleer om hoe het kind met die spanning omgaat en of door die stress niet een grens wordt over schreden. De kans dat een kind wordt bloot gesteld aan stress, is ook nog eens afhankelijk van het onderwijssys teem. Basisscholieren zullen veel eerder spanning ondervinden als er op een ouderwetse manier klassi kaal les wordt gegeven, waarbij de leerkracht iets voordoet en de kin deren dat moeten nadoen en oefe nen. Van onze correspondent Nico Hylkema Over duurzame energiebronnen doen vooral in kringen van voorstanders van kernener gie veel geringschatttende verhalen de ronde. Rond de eeuwwisseling zouden wind- en zonne-energie hooguit voor 2 procent in de wereldenergiebehoefte kunnen voorzien. Dat zou wel eens kunnen kloppen, zo meent prof. ir. Chris van Koppen van de Technische Uni versiteit Eindhoven. Afgelopen maand nam de 'zonneprof afscheid van de TU waar hij ja ren colleges over duurzame energiebronnen heeft verzorgd. Neem de vereiste tijd, is zijn devies. Desgevraagd gelooft Van Koppen niet dat blijvende - "ik spreek liever over blijvende dan over duurzame, dat laatste klinkt meteen duur, blij vende zit iets van blij in"- energie bronnen ons van voldoende energie kunnen voorzien voordat er een eeuw voorbij is. Maar, "ik geloof niet dat mensen zo dom zullen zijn alle fossiele grondstoffen op te ma ken alvorens ze nieuwe bronnen hebben. Net als met de kolen ben ik ervan overtuigd dat de mens niet al le olie en gas uit de grond zal hoeven te halen". Van Koppen is overtuigd van de haalbaarheid van blijvende energie bronnen om in alle energiebehoefte te voorzien, dat wel. Aan de hand van een grafiek wijst hij er echter op dat fundamentele veranderingen in gebruik van energiebronnen op zijn minst zo'n honderd jaar in beslag nemen. Kernenergie is de fout in ge gaan, zo meent hij, door te snelle in- vdering. "Er is geen tijd geweest voor gewenning aan kernenergie en dat heeft onder andere gezorgd voor grote weerstand onder de bevol king." Doordrukken Die fout moeten we met blijvende energiebronnen niet maken, zo stelt de nu emeritus-hoogleraar. "Met kernenergie zitten we nu in een fa se, waarin we 25 jaar geleden had den moeten zitten. De vertraging is opgetreden door protest uit de maatschappij en de vele ongeluk ken en bijna-ongelukken. Dat heb je van het te snel doordrukken". Dat wil nog niet zeggen dat we moeten treuzelen met onderzoek naar blijvende energiebronnen. Wel pleit Van Koppen voor realisme. "We moeten eerst door het tech nisch leerproces, de economische voorwaarden moeten gunstig zijn en de sociale inbedding moet vol tooid zijn". Hoe lang dergelijke processen in beslag kunnen nemen, hangt voor een belangrijk deel af van die soci ale inbedding. "Luister naar de mensen. Ze zijn erbij betrokken". Beginnen met toepassing van zonne-energie kan simpel, zo meent Van Koppen. "Begin nu eens met het bouwen van woningen op de zon gericht. Je moet wel oppassen dat het niet eentonig wordt. Je zult zien dat er steeds verbeteringen ko men. Installaties, zoals zonne-boi- lers, zijn nog betrekkelijk nieuw, maar toch al goed bruikbaar. Stap voor stap zullen ze verder worden ontwikkeld. Dat gaat al snel, maar gezien de mislukkingen is er toch meer tijd nodig". Vanaf 1972 heeft Van Koppen ge werkt aan zonne-energie. Zelf woont hij in een huis dat gedeelte lijk op zonne-energie draait. "Ik ben begonnen met berekeningen. Daar uit bleek zelfs dat Nederland in de eigen vitale behoefte kan voorzien. Als het zou lukken om blijvende energiebronnen betaalbaar te ma ken, hebben we een betere manier van energievoorziening, schoner en onuitputtelijk." Een ander voordeel is de vermin derde afhankelijkheid van energie leveranciers. Natuurlijk zal een ge deelte van de energie uit zonovergo ten landen moeten komen. Of dat nu rechtstreeks als stroom gaat, of door middel van zonne-energie ver kregen waterstof, transport zal no dig zijn. En net als bij de olieleve ranciers zitten er juist onder de po tentiële aanleverende landen nogal politiek gevoelige. Van Koppen: "De keuze is wel veel groter." Californië Van Koppen put hoop uit nu al wer kende installaties. Zo is er in Cali fornië al een zonnecentrale met een vermogen van tachtig megawatt en tegen concurrerende prijzen. In de maak is een centrale met een ver mogen van 320 megawatt. De renta biliteit van eerst onhaalbaar geach te installaties blijkt te stijgen. Zo is er de cylindrische spiegel. In het brandpunt van de spiegel zit een pijp voor transport van stoom uit water waarmee traditionele ener gie-opwekking mogelijk is. In eerste instantie leek deze ma nier van opwekking veel te duur. Is raëlische ingenieurs zijn er evenwel in geslaagd dit principe zover uit te Professor Van Koppen: "Ik geloof niet dat de mensen zo dom zullen zijn alle fossiele grondstoffen op te maken alvorens ze nieuwe bronnen hebben. (foto GPD) werken, dat het rendabel is. Van Koppen: "Zo zie je maar, je moet voorzichtig zijn met voorspellingen. Dit is een voorbeeld van een heel eenvoudige installatie, die uiteinde lijk toch goedkoop energie kan le veren". Van Koppen wijst erop dat we ge neigd zijn te vergeten dat nu al 20 procent van de energie uit blijvende bronnen komt, zoals waterkracht en hout. Hout rekent hij ook onder blijvende bronnen, mits herbebos sing stevig wordt aangepakt. De uit stoot en opname van kooldioxyde is in evenwicht bij houtverbranding, als er even veel wordt aangeplant als gekapt. Dat percentage van 20 zal toene men, zo is de overtuiging van Van Koppen. En dat zal ook moeten. Vooral in de Derde Wereld zal het energieverbruik snel stijgen. Voor lopig moet dat nog op olie en kolen. Dat er weinig gevoel voor het milieu zou bestaan in die landen, bestrijdt Van Koppen. Hij wijst op India, dat de grootste capaciteit aan windenergie in voorbereiding heeft. Derde Wereld-landen worden wel gedwongen zich op alternatieve energiebronnen te werpen. Hun treft de hoge olieprijs het hardst. In eigen land ziet Van Koppen voorlopig toepassing van zonne- energie in zaken als zonneboilers, eenvoudige voorzieningen als de praatpalen van de ANWB en vee drinkbakken aan de slootkant. "Dat zijn de T-Fords onder de door zon ne-energie aangedreven apparaten. Vergeet niet dat het dertig jaar heeft geduurd sinds de introductie van de auto voordat men kwam met de synchronisatie van de versnellings bak. Daarmee werd de auto voor ie dereen bruikbaar". "Zo zullen er steeds meer toepas singen komen. Het is een diffuus proces, dat stap voor stap moet gaan. Als laatste is de zware indus trie aan de beurt. Als het lukt heb ben we de beschikking over een energiebron met een capaciteit die duizenden malen groter is dan wij nodig hebben, breed voorhanden en milieuvriendelijk." Eén enkele vlucht van een ruimtesonde naar één enkele planeet verschaft meer infor matie en nieuwe inzichten dan al het astronomisch onderzoek van ons planetenstelsel gedu rende 350 jaar met behulp van aardse telescopen. Sedert het begin van het ruimte vaarttijdperk, in oktober 1957 met de lancering van de Russische Spoetnik, hebben ruimtesondes al le planeten van dichtbij gadegesla gen, metingen verricht en tiendui zenden foto's naar de aarde overges eind. Twee planeten, Venus en Mars, werden daadwerkelijk be zocht door afdaalsondes die op het oppervlak foto's maakten en metin gen deden. Het eerste ruimtevaartuig dat zich in de stille onmetelijkheid van de interplanetaire ruimte begaf, was de maart 1960 gelanceerde Amerikaanse ruimtesonde Pioneer- 5. De Amerikaanse Mariner-2 was de eerste succesvolle interplanetai re robot die in december 1962 de planeet Venus op een afstand van 35.000 kilometer voorbij vloog. 'Grand tour' Tussen 1960 en 1965 werden in to taal twaalf interplanetaire missies ondernomen waarvan er tien rhis- lukten. In 1965 werd voor het eerst het idee geopperd om van de plane ten zelf gebruik te maken voor rei zen naar verder weg staande plane ten. Het grote voordeel ervan was dat je met één enkele sonde twee, drie of meer planeten kon bezoeken en de zwaartekracht van elke pla neet kon gebruiken om het ruimte vaartuig een hogere snelheid te ge ven tijdens de uitgekiende zwaai naar de volgende planeet. Van dat principe maakte het Amerikaanse ruimtevaartuig Pio- neer-11 voor het eerst gebruik door, na in april 1973 te zijn gelanceerd, eerst in december 1974 vlak langs de reus Jupiter te vliegen die hem met sterk verhoogde snelheid en langs een enorme boog in de rich ting van de planeet Saturnus slin gerde, war hij september aankwam. In het begin van de jaren zeventig ontstond het idee om op dezelfde manier het gehele zonnestelsel te doorkruisen. Dit idee werd bekend als de 'Grand Tour' en de beginjaren zeventig waren, lanceertechnisch gezien, juist gunstig voor wat be treft de posities van die planeten ge durende de ongeveer vijftien jaar Voyag6f-2 die de expeditie in beslag zou ne men. Cruciale factor voor het berei ken van de genoemde buitenplane ten (planeten buiten de aardbaan) was de positie van Pluto, wiens baan sterk helt ten opzichte van het vlak waarin de rest van de planeten om de zon draaien. Alle vier de gasreuzen, Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus hebben een ringenstelsel. Die van Neptunus bestaat uit enkele dunne materieslier ten waarvan op deze Voyager-foto de twee grootste te zien zijn. (foto gpd) De baan waarin Pluto, eens in de 248 aardse jaren, om de zon draait wijkt zó sterk af van de rest, dat hij zich niet alleen vele honderden mil joenen kilometers onder en boven het eclipticavlak kan begeven maar ook dichterbij de zon kan komen dan de planeet Neptunus! Dit bete kent dat Pluto alleen maar geduren de een zeker aantal jaren van zijn omlooptijd bereikbaar is via het principe van de 'Grand Tour' en dat was zo ongeveer deze jaren het ge val geweest voor een ruimtesonde die rond 1975 zou zijn gelanceerd. Zover is het echter niet, of laten we zeggen: bijna, gekomen. Bijna, want in 1977 werd Voyager-2 gelan ceerd, die in juli 1979 langs Jupiter scheerde, in augustus 1981 door 'het Oog van Saturnus' Naald' (zijn rin genstelsel) kroop, van daaruit af boog richting Uranus (januari 1986) en tot slot in augustus 1989 op adembenemende wijze 'verslag deed' van zijn ontmoeting met een reusachtige blauwe bol die sedert zijn ontdekking, pas in 1846, luistert naar de naam Neptunus. Ontelbare kraters Wat al die expedities, zoals vooral de Voyager-2, hebben opgeleverd, is dat ons zonnestelsel geen verza meling is van verstarde werelden maar dat er vrijwel overal actieve veranderingen bezig zijn. De grote gasreuzen zelf, Jupiter, Saturnus, IJranus en Neptunus kenmerken zich vooral door hun immense wólkengordels waar kol kende cyclonen heersen groter dan de aarde. De foto's van de Jupiter- maan Io lieten honderden kilome ters hoge zwavelpluimen zien van actief vulkanisme en Io's grootste, merendeels met kilometersdikke ijsmantels overdekte metgezellen, Europa, Callisto en Ganymedes ver tonen een soort plaattectoniek ver gelijkbaar met de bewegingen van de aardschollen op onze planeet. Bij Triton, de grootste maan van Neptunus, sloegen de Voyagerfo- to's in augustus 1989 de astronomen met stomheid. Niemand had van die kleine wereld, op de grens van het zonnestelsel en dus gehuld in bittere kou (235 graden onder het vriespunt), ook maar de minste acti viteit verwacht. Maar op het zuide lijke halfrond van de maan waren de donkere pluimen zichtbaar van ijsvulkanen. Op 4.500 miljoen kilo meter afstand van de zon! En overal, van de kleinste planeet tot de grootste maan: kraters. Van Mercurius tot Triton vertonen de vaste korsten van al die grote en kleine werelden miljoenen grote en kleine kraters en nog veel grotere inslagbekkens; fossiel geworden lit tekens van een verwoestend oer- bombardement. Op Mars vinden we, naast immens grote canyons, gi gantische vulkanen waarvan de grootste tientallen kilometers bo ven de omgeving uitsteken. De ruimtesondes verschaften ons slechts een aantal momentopna men van de werelden buiten de aar de; tóch laten die al zien dat die we relden weliswaar (waarschijnlijk) zonder leven maar niet levenloos zijn. 'Werelden naast de aarde; de planeten: ontstaan, evolutie en onderzoek', Goverl Schilling. UKg. Wereldbibliotheek bv Am sterdam. Rijk geïllustreerd, 190 pagina's. Prijs: f. 29,50.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17