Videoband tegen verbreding A4 in Leiderdorp Zoeterwoudenaren bedankt voor giften aan Casa Materna Tevredenheid over nieuw soort woningen Leiderdorp Belangenvereniging benadert kamerleden tijdens forumavond in Muzenhof PAGINA 12 REGIO LEIDEN WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 Zakennieuws Gouden kaasmes VOORSCHOTEN - Eigenaar H. Le lieveld van de Voorschotense win kel De Kaasstolp aan het Plancius- plantsoen heeft gisteren een prijs gekregen van de sectie kaas en deli catessen van het Vakcentrum. Dit is een organisatie van 300 kaasspe ciaalzaken. Eigenaar H. Lelieveld kreeg de wisseltroffee, een gouden kaasmes, omdat de jury vindt dat hij het meeste verstand heeft van boeren kaas, de beste service biedt en zijn winkel er goed uitziet. Elk jaar kiest de jury voor een bepaald thema. In 1989 en 1990 was het thema boeren kaas. Voorschoten mag voormalige school niet kopen voor kinderopvang VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten mag de voormalige dependance van het Lucascollege aan de J.W. Frisolaan niet kopen. Na een eerdere afwijzing van de mi nister van onderwijs heeft nu ook de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State het verzoek van de gemeente van de hand gewe zen. Niet de gemeente maar het schoolbestuur zou een verzoek moeten indienen. De gemeente wil het grootste deel van het leegstaande gebouw laten gebruiken door de Stichting Kin deropvang Voorschoten. De stich ting is nu onder meer in enkele noodgebouwen aan de Professor van der Waalslaan gehuisvest, maar heeft dringend behoefte aan betere huisvesting. Het gebouw aan de J.W. Frisolaan wordt sinds augustus niet meer ge bruikt door de middelbare school, die is gefuseerd met de Leidse scho lengemeenschap De Vlietschans. Een deel van de ruimte wordt nog gebruikt als opslagplaats van een archeologische werkgroep. Het bestuur van het Vlietlandcol- lege, dat bestaat uit het Voorscho tense Lucascollege en de Leidse Vlietschans, is bereid het benodig de verzoek in te dienen bij de minis ter. Vervolgens zou de school met de gemeente een overeenkomst kunnen sluiten over het gebruik van het gebouw. Een gemeentewoordvoerder kan nog niet zeggen wat er verder in het gebouw kan komen. Hoelang de ju ridische procedure nu zal duren is ook nog niet duidelijk. Van onze medewerker Brenda Filippo LEIDERDORP - Tevreden in specteerde de Leiderdorpse af deling van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) gistermiddag een van de twintig nieuwe wo ningen in de wijk Buitenhof. Voor de eerste keer in haar acht tien-jarig bestaan hoefde zij zich niet te ergeren aan bouw- fouten waaraan niets meer kon worden gedaan. Van het begin af aan mocht de com missie namelijk 'meedenken' over het bouwproject in de buurt van de Buitenhoflaan. Hoewel voorzitter F. Rademaker niet blij is met stopcon tacten die te ver van de deurposten zijn geplaatst, is haar club toch heel gelukkig met het eindresultaat. Ze hopen dat ze voortaan vaker hun stempel mogen drukken op bouw projecten. De Leiderdorpse VAC telt elf le den, die geen van allen een specifie ke 'bouwachtergrond' hebben. Ie dereen met belangstelling voor wo ningbouw kan zich aanmelden en cursussen volgen van de landelijke VAC. De VAC Leiderdorp is een ge meentelijk adviesorgaan dat wonin gen zoveel mogelijk tracht aan te passen aan de eisen van consumen ten. Toen de afdeling met bouwbe drijf Panagro en architectenbureau Treffers en Polgar bv in zee ging. had zij nogal wat zaken op haar ver langlijstje. Zo wilde ze graag een ex tra kamer bij de woonkamer, de badkamer op de begane grond, een tweedeling van de woonkamer en een berging aan het huis vast. Dat zou de woningen aantrekkelijk ma ken voor ouderen. Verder wilde ze de woonkamer aan de straatkant en de keuken aan de tuinzijde. Controle Een huiskamer aan de voorkant be vordert de sociale controle en geeft de bewoner meer contact met de omgeving, hoopt de commissie. De extra kamer en badkamer op de be gane grond konden niet worden ge realiseerd omdat de huizen dan te veel zouden gaan kosten. De twee deling van de woonkamer werd be reikt door achter het woongedeelte een woonkeuken te maken, afge scheiden door een half open muur tje met bar en een uitbouw voor de trap. Hierdoor kunnen volgens de VAC meerdere personen op hetzelf de moment verschillende dingen doen. "Moeder moet bijvoorbeeld geen last hebben van een televisie kijkende vader. Kinderen kunnen ongestoord huiswerk maken omdat ze niet worden afgeleid door wat er in het andere gedeelte van de kamer gebeurt", verduidelijkt VAC-lid N. Bennebroek. "Er kan ook tijdelijk een zieke liggen" "De opening in de muur was een idee van de architect. Tijdens onze overpeinzingen maakte hij voortdu rend kleine schetsjes van alles wat wij zeiden. Zo wilden wij dat er vi sueel contact mogelijk bleef tussen de mensen in de keuken en de men sen in de woonkamer", vervolgt de Leiderdorpse. Minder succes had de aanbeve ling om badkamer en slaapkamer op de begane grond te maken. Het is te kostbaar en bovendien bestaat in Leiderdorp de lijst van woningzoe kenden voor het merendeel uit jon ge gezinnen. Zij hebben geen be hoefte aan een slaapkamer en bad kamer op de begane grond omdat die ruimte ten koste gaat van de woonkamer. Koopwoningen De huizen zijn premie-C woningen. De tussenwoningen kosten 155.000 gulden en de hoekhuizen komen op een prijs van 170.000 gulden. Bin nen twee maanden waren alle wo ningen verkocht, meestal aan jonge gezinnen. De eigenaren van de tus- VAC-leden N. Bennebroek, H. Pietermans en C. van Leeuwen (v.l.n.r.) inspec teren de vloer van de woonka- senwoningen krijgen een premie raam geplaatst moet worden. "Wei- doen. De van vijfduizend gulden als zij het nig energiebewust en niet erg aanmerkingen bouwbedrijf verder niets laten doen fraai", aldus Rademaker. Het aan het huis. Willen ze echter graag echter al te laat om er nog iets ai het keukenblok GESLOTEN - Het gemeentehuis ito's Ellen Martens) aan de Leidseweg in Voorschoten is maandag 24 en maandag 31 decem- hoopt dat haar ber gesloten. Op donderdag 27 en ior zorgen dat vrijdag 28 december is het gemeen tehuis wel geopend, maar zijn een aantal afdelingen dicht. van hun premie. De VAC heeft ervoor gezorgd dat eigenaren een bouwtekening van een dakkapel krijgen omdat de zol der 'slechts' twee piepkleine ramen heeft. De VAC hoopt hiermee te voorkomen dat iedereen verschil lende dakkapellen op zijn huis plaatst. Daarnaast heeft de commis sie veel voorzieningen laten aan brengen waar de eigenaren gebruik van kunnen maken. De grootste slaapkamer op de eer ste verdieping kan bovendien moei teloos in tweeën worden gedeeld doordat in het plafond twee licht punten zijn aangebracht. Ook op zolder kan een kamer komen. Het keukenblok is klein en goedkoop omdat de VAC er rekening mee houdt dat het blok waarschijnlijk toch wordt vervangen door een nieuwe keuken. Ook zorgt het voor extra ruimte. In dezelfde wijk hebben de vrou wen ook een oordeel mogen vellen over een ander woningproject, waaraan ze niet zelf hebben meege werkt. Rademaker laat zien wat haar commissie stoort. De huizen hebben een glazen voorpui. Heel mooi, maar aan de buitenkant is de plafondrand is zichtbaar. Verder was een verwarmingsput te duur, waardoor de verwarming voor het ZOETERWOUDE - In een huis-aan- huis verspreid bulletin bedankt de Stichting Zoeterwoude voor Casa Materna alle Zoeterwoudenaren die hebben meegewerkt aan de aktie Futura '90. In de afgelopen driejaar zamelde de stichting ruim 100.000 gulden in ten behoeve van de ver bouwing van het kindertehuis Casa Materna bij Napels. Dit bedrag was nodig om alle raamkozijnerven deurposten in het hoofdgebouw te vervangen. Na ruim 70 jaar zonlicht en zeelucht waren zulke grote tochtkieren ont staan, dat de kinderen zich in herfst en winter binnenshuis met jassen tegen de kou moesten beschermen. Dit jaar werden aluminium kozij nen en deurposten geplaatst. De werkgroep koos voor dit onder houdsarme materiaal omdat het nauwelijks gevoelig is voor weersinvloeden. De Zoeterwoudse stichting on derhoudt al jaren contacten met het Italiaanse weeshuis. Zo gaat ieder jaar een groep van ongeveer twin tig, voornamelijk Zoeterwoudse, jongeren naar Napels om te helpen bij onderhoudswerkzaamheden. De vervanging van de kozijnen bleek echter zo'n omvangrijke klus dat daarvoor een aparte actie werd ge organiseerd. Futura '90. Drie jaar geleden beet buurthuis 'De Weipoort' het spits af met een kaartavond, waarvan opbrengst en fooienpot voor de aktie bestemd waren. Daarna volgden diverse acti viteiten waar Zoeterwoudse vereni gingen, scholen en ondernemers hun medewerking aan verleenden. Zo waren er een stroopwafelactie, een klussendag, een autowasstraat op het Kosterspad en een braderie met 'Italiaanse' schoenpoetsers. Een groot deel van het benodigde geld werd op de fiets verzameld. Zo werd in 1988 de 2300 kilometer lan ge wielertour Zoeterwoude-Napels verreden. Daarna volgden nog di verse fondswervende fietstochten, waarvan de 24 uur van Zoeterwou de het meeste geld in het laatje bracht. Zeventien koppels legden rondom het Loethe-terrein in Zoe- terwoude-dorp 12.000 kilometer af en verdienden daarmee ruim 32.000 gulden. Eerder dit jaar werd Futura '90 af gesloten met een gesponsorde step- marathon van Oudewater naar Zoe terwoude. Op het dorpsplein ont ving de voorzitter van 'Zoeterwou de voor Casa Materna' symbolisch een cheque van ruim 100.000 gul den. De kozijnen zijn inmiddels in het weeshuis geplaatst. In de toe komst wil de stichting in ieder geval de jaarlijkse zomerkampen blijven organiseren. Meedenken vrouwen werpt vruchten af Zilveren legpenning Wassenaar voor oprichter WAMIVA WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute heeft gisteravond de zilveren legpenning van de gemeente uitgereikt aan N.M. de Boer-Timmer. De Wasse naarse heeft de onderscheiding ge kregen, omdat ze zich langdurig heeft ingezet voor de Stichting Be langenbehartiging Wassenaarse Minder Validen (WAMIVA). Ze was mede-oprichtster van deze stichting en was coördinatrice van de dienst gehandicaptenver- voer. Bovendien heeft ze jarenlang de Financiën van WAMIMA be heerd. Om gezondheidsredenen moet ze haar werkzaamheden sta ken. LEIDERDORP/ZOETER- WOUDE - Een videoband tégen de verbreding van de A4 door Leiderdorp en vóór een omlei ding van die weg. Dat schonk de Belangenvereniging A4 gis teravond aan de vijf kamerle den van CDA, PvdA, VVD, D66 en Groen Links die discussieer den over verkeer in de plaatse lijke Muzenhof. Plaatselijke partijen hadden de avond georganiseerd om het pu bliek meer voor de politiek te inte resseren. Het vestzaktheater zat bomvol, maar het 200 koppige pu bliek leek niet bepaald aan zijn trek ken te komen. Zo klonk luid gemor toen inleider A. Beek om half negen meldde dat de politici zich niet hoefden te beperken tot het verkeer en vervoer in Leiderdorp, maar het probleem vooral breder moesten De ontevredenheid groeide toen er weinig tastbaars kwam uit prik kelend bedoelde stellingen als 'We moeten stoppen met het uitbreiden van het wegennet, zoals de verbre ding van de A4 en de rijksweg 11, en 'In een land van dit formaat is een TGV (hoge-snelheidstrein) onont beerlijk'. De landelijke politici hiel den het vooral landelijk en hadden voor het behandelen van de vijf stel lingen meer dan het begrote uur no dig. Voor de discussie met de zaal restte daardoor slechts dertig minu ten. De belangenvereniging ver woordde de teleurstelling onder de aanwezigen door te melden dat ze meer had verwacht van de bijeen komst: "We hadden gedacht dat de avond veel meer zou zijn toegespitst op de A4, maar het is uitgemond in een politiek verhaal uwerzijds". Omleiding De belangenvereniging had een heel epistel willen voorlezen over de voorgenomen verbreding van de A4 en de uit de lucht gevallen aan leg van de TGV, maar gezien de voortschrijdende tijd moest'ze zich beperken tot de bijbehorende vra gen. Zo vroeg de vereniging zich af of ook de Tweede Kamer de verbre ding van de A4 op de huidige plek 'onaanvaardbaar' acht. Tevens wil de ze weten of kamerleden de weg buiten de bebouwde kom willen aanleggen wanneer een verbreding onontkoombaar blijkt te zijn, een optie waar gemeente en belangen vereniging zich hard voor maken. Naast die omgeleide snelweg zou dan mooi de hoge-snelheidstrein kunnen komen, meldde de belan genvereniging: "Een lichte aantas ting van het Groene Hart weegt im mers niet op tegen de huidige aan tasting van het leefklimaat van vele Leiderdorpers. Vindt u ook niet?" Tot slot werd de parlementariërs ge vraagd om de verschillende overhe den te dwingen alle informatie over de A4 openbaar te maken, zelf het goede voorbeeld te geven en zich 'op persoonlijke titel te committe ren aan de belangen van de burgers van Leiderdorp voor wat betreft de problemen rond A4 en TGV'. De vraag om de TGV te betrekken bij het onderzoek naar de milieu-ge- volgen van een bredere A4, was sinds maandagavond overbodig. Toen heeft minister H. Maij-Weg- gen toegezegd dat dat zal gebeuren en volgens WD-kamerlid A. Jorri- tsma-Lebbink draagt zo'n milieu onderzoek bij aan een buitenge woon fatsoenlijke procedure. Al leen al voor een bredere A4 duurt het twee jaar tot een beslissing wordt genomen. Brief Op andere vragen van de belangen vereniging werd wat dieper inge gaan, al lieten de kamerleden weten dat de volledige antwoorden later komen - per brief. Groen Links-ka merlid P. Lankhorst was het er als Kamerlid P. Lankhorst (Groen Links) praat met zijn handen tijdens een forumavond over verkeer in de goedge vulde Muzenhof in Leiderdorp. (foto Ellen Martens) enige mee eens dat een verbreding op de huidige plek onaanvaardbaar is. Bovendien verzette hij zich tegen de omleidingsvariant: "Al die lichte aantastingen van het Groene Hart vormen bij elkaar een flinke aantas ting". Bovendien wil hij het geld voor wegaanleg liever aan openbaar vervoer uitgeven. Persoonlijk committeren heeft hij bij stortplaats De Does een keer gedaan en dat kostte hem zo veel tijd dat hij huiverig is voor een her haling. Hij wil er wel op toezien dat overheden geen 'trucs' uithalen zoals bij die op de valreep geschrap te stort tegenover het plaatselijke St. Elisabethziekenhuis. PvdA-kamerlid Van Gijzel liet we ten dat de rijksweg niet zomaar ver breed moet worden - bijvoorbeeld omdat het recreatieverkeer dat no dig maakt. Als er een verbreding moet komen, denkt hij aan aparte stroken voor bussen, carpoolers en vrachtwagens. Voor een goede in formatievoorziening staat zijn par tij, evenals de WD, pal. Het maakte weinig indruk op een inspreker. Hij memoreerde dat Rijkswaterstaat in mei dit jaar nog stelde dat de TGV-problematiek pas in het jaar 2000 aan de orde zou komen. Nu blijkt de studie naar het tracé van de snelle trein nagenoeg te zijn afgerond en wil de Tweede Ka mer snelweg en snelle trein samen op milieu-effecten onderzoeken. D66-Kamerlid G.J. Wolffensper- ger probeerde de Leiderdorper ge rust te stellen met de mededeling dat ten noorden van Rotterdam ze ker geen nieuwe TGV-baan komt voor het jaar 2005. Wat het tracé be treft wilde hij niet direct afzien van de genoemde variant langs de A4: "Je kunt de trein niet zomaar dwars door het Groene Hart trekken". Het maakte de Zoeterwoudse wethouder A. Ringersma nieuws gierig naar het antwoord op de vraag waar de trein dan wel moet komen. Een TGV naast een omge leide A4 zou niet kunnen omdat de trein veel grotere 'straalbogen' heeft. Kamerlid Jorritsma beaamde dat. Ook zij had dat tijdens een ex cursie gehoord. Kamerlid Wolffensperger liet we ten dat de TGV er nog niet ligt en zijn collega's in 1992 dus echt het tracé kunnen kiézen. In januari komt de TGV-nota, maar het ka merlid liet alvast weten niet op een kunstwerkje meer of minder te kij ken bij zo'n miljardenproject als de snelle trein. Voor Leiderdorp zou dat neer kunnen komen op een tun nel voor snelweg en snelle trein. De tweede Zoeterwoudse wethouder, R.L.G. Hogenelst, liet direct weten dat een tunnel niet alleen Leider dorp kan ontlasten, maar ook 'zijn' Zoeterwoude. De Leiderdorpse WD-wethou- der C.A. Huigen meldde blij te zijn dat A4 en TGV 'in samenhang wor den bekeken'. Ze bestreed dat Rijkswaterstaat haar gemeente slecht heeft voorgelicht over de snelle trein. Laatste spreker van de avond was een Leiderdorpse die dagelijks naar Amsterdam moet: "Ik durf het hier haast niet te zeggen, maar ik doe dat met de auto omdat ik met het open baar vervoer een uur langer moet reizen". De vrouw was teleurge steld door de fantasieloze verhalen van de politici. Waarom zorgde nie mand er even voor dat het openbaar vervoer net zo snel bij haar Amster damse werkplaats is als haar auto? WOENSDAG 12 DECEMBER Alphen pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bi| Vereniging Centraal Wonen, vergadering emancipatiecom missie, aanvang 19.30 uur in het DONDERDAG 13 DECEMBER Alphen Leiderdorp Oudheidkamer Leiderdorp, van m «L 10.00 tot 12.00 uur in 'De Hol- De Oude Dorpskern, van 13.00 tot 21.00 uur in de Grote kerk. soos voor 12 tot 15-jarigen, raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Alphen voorstelling van de klassieker 'Medea', door Theater van het Oos tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninckstraat. lezing: 'Vincent van Gogh en de moderne kunst', door E. Kreytz, van 19.30 tot 21.30 uur in de Kapelzaal Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. «flk landsch luyn', Houldstiaal. M bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van Wi 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 19.00-21.00 uur het JOIN-centrum. vergadering FNV-bonden afd. Noordwijk/Noordwijkerhout, aan vang 20.00 uur in café De Wels, Kerstconcert door Het Wasse naars Ensemble in samenwerking met groot gemengd koor Wasse ten, met o.a. Gerda Havertong, 20.30 uur in het Parktheater. filmavond rond de Belgische ko miek Urbanus, aanvang 21.30 uur Israëlische dansavond olv Gerrit voorstelling: 'Lange dagreis naar de nacht', door Toneelgroep De Ap- Voorschoten lunchconcert door Nabuko Takahashi (piano), van 12.45 tot rnÊ 14.1b uur inbjelter, Heemraadlaan. AB klaverjassen bij de Sfeerjassers, Abraham van Royenstraat. Oegstgeest naar 'Vocaliter', aanvang 20.15 uur in de oude Dorpskerk. in jongerencentrum Het Kasteel, Concertweg. Adventsavond mmv Gerefor meerd Gemengd Vredeskoor. aan vang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk. Leiden informatiepunt gemeenschap Schouwburg. Noordwijk Kerstmarkt georganiseerd door De Oude Dorpskern, tot 21.00 uur in de Grote Kerk. organisatie 'Ouders van een Over leden Kind', 20.00-22.00 uur in Bondsgebouw Laurentiuskerk. vergadering commissie Welzijn, aanvang 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis. Hazewindsteeg. lezing over 'de Europese defen sie', door Jan van Houwelingen (CDA) bij het CDJA, aanvang 20.00 i uur in Het Gulden Vlies, Breestraat A 125. m VA klaverjassen en sjoelen bij Ta- Mm marco, aanvang 20.00 uur in club- M gebouw Splimerlaan. FRFMnA Nocrdwi>k ULIlUn Kerstmarkt georganiseerd door zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van14.15tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Warmond vergadering van de gemeente VRIJDAG 14 DECEMBER Alkemade ruil- en contactavond Ruilvereni- ging Alkemade, van 19.00 tot 22.00 uur in de Alkeburcht. Roelofarends- Leiden lezing: 'Vincent van Gogh en de moderne kunst', door E Kreytz, van 14.00 tot 16.00 uur in de Kapelzaal van K&O, Hazewindsteeg. Hazerswoude

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12