Provincie kraakt plan tolpleinen Randstad Ach, allemaal theoretisch gez..arak 'Voedselproduktie niet langer belangrijkste taak landbouw' PvdA fel tegen herindeling politie Haarlemmermeer LOI stopt met 'misleidende' reclame cursus kinderopvang 'Weinig doordacht en paniekerig beleid' Veel ziekenhuizen komen niet uit met hun budget Allochtone jongeren hebben weinig cultuurproblemen Zaal te ldein bij professorendebat over medische ethiek 5> (^uftitoutog WOENSDAG 12 DECEMBER 1990 PAGINA 11 UTRECHT/LEIDERDORP - De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) staken hun advertenties voor de cursus leidster kinderopvang. Het hoofd van de afdeling opleidingen, H. Wenting, heeft dit gisteren mee gedeeld. De LOI heeft deze stap ge nomen, omdat de Reclame Code Commissie de reclame als mislei dend heeft beoordeeld. De procedure bij de Reclame Co de Commissie was aangespannen door een cursiste die zich door de LOI gedupeerd voelde. De reclame boodschappen op radio en televisie hadden haar voorgespiegeld dat de cursus leidster kinderopvang het vinden van een baan in de kinder opvang zou vergemakkelijken. De betreffende cao stelt echter een middelbare beroepsopleiding als eis. De LOI-cursus wordt door de cao-partijen niet erkend. De LOI legt zich neer bij de uit spraak van de Reclame Code Com- missie. "We stoppen ermee", zei Wenting". "De discussie is geslo ten". Overigens gaat de LOI wel in beroep tegen het onderdeel van de uitspraak dat is gericht op de tekst in de studiegids. Ook die zou mislei dend zijn, maar volgens Wenting is de tekst reeds aangepast. De redactie van het vaktijdschrift Kinderopvang meldt in een reactie dat het "hoog tijd wordt dat de LOI nu eindelijk de naar schating 1700 huidige LOI-cursisten kinderop vang inlicht over de beperkte waar de van het te verwerven diploma". Bovendien vindt het blad dat gedu peerden in de gelegenheid moeten worden gesteld de cursus 'onver wijld' en zonder verdere kosten te stoppen. Het tijdschrift waarschuw de in'mei en oktober zijn lezers voor de LOI-cursus. De VOG, de bracnche-organisatie voor de kinderopvang, is tevreden met de uitspraak. De VOG overlegt met vakbonden en het ministerie van wvc over een landelijke voor lichtingscampagne. Deze campag ne moet meer bekendheid geven aan de mogelijkheden om in de kin deropvang een baan te vinden en de daartoe vereiste opleidingen. De komende jaren zijn ongeveer 15.000 nieuwe leidsters kinderopvang no dig. DEN HAAG De PvdA in de Tweede Kamer is fel gekant te gen de voorgenomen indeling van Haarlemmermeer, inclusief Schiphol, bij de politieregio Haarlem. Handhaaft het kabi-^ net dit standpunt dan voelen de sociaal-democraten zich niet langer gebonden aan de afspra ken in het regeerakkoord over de reorganisatie van de politie. Dit schrijft de fractie in een eerste reactie op het wetsvoor stel over tijdelijke voorzienin gen voor de reorganisatie van het politiebestel. De PvdA speelt hoog spel om te voorkomen dat Haarlemmer meer bij de politieregio Haar lem wordt ingedeeld. De inde ling van Haarlemmermeer bij Haarlem is volgens de partij strijdig met aard en strekking van het regeerakkoord. "Als het kabinet zich ook bij nadere be zinning losmaakt van de afspra ken gemaakt bij dat akkoord, acht de PvdA-fractie zich op an dere onderdelen van deze para graaf niet meer gebonden", schrijven de sociaal-democra ten. Woordvoerder Piet Stoffelen van de PvdA heeft tijdens een eerder debat al laten weten fel tegenstander te zijn van de ka binetskeuze om Haarlemmer meer en Schiphol bij de regio Haarlem In te delen. Volgens de PvdA is de keuze, die overigens gesteund wordt door een meer derheid in de Tweede Kamer, 'absurd' en 'strijdig met de maatschappelijke werkelijk heid'. De fractie dreigt daarom dwars te gaan liggen bij de her indeling van arrondissementen. Die indeling van arrondisse menten zou volgens plan afge stemd worden op de nieuwe in deling van politieregio's. De PvdA is met D66 van me ning dat de nieuwe organisatie van de politie geworteld moet zijn in de samenleving. Volgens de twee partijen moet de keuze van nieuwe regio's gebaseerd zijn op reeds bestaande be stuurlijke indelingen en niet, zoals in het geval van Haarlem mermeer, op de gevolgen voor het justitiële apparaat. Woordvoerder Frans-Jozef van der Heijden van het CDA beschouwt de opstelling van de PvdA niet als een gerichte aan val op de samenwerking tussen beide coalitiepartners. Wel geeft hij tot tweemaal toe te kennen de opstelling van de PvdA 'niet leuk' te vinden. Morgen praat de Tweede Ka mer opnieuw over de reorgani satie van de politie. eind van de A44, ergens op de Burgemeester Schouten van Was- DEN HAAG - Het zoveelste experiment van het duo Maij-Weggen en Alders. Bo vendien een slecht en on doordacht plan met heel veel nadelen. Dat is de ver nietigende reactie van gedu- puteerde staten van Zuid- Holland op de aanleg van tjes perst richting Den Haag", zo den met tolheffing, zei gisteren in i.i schetst Jansen het 'vluchtgedrag'. de Tweede Kamer niet bang te zijn senaarse Rijksstraatweg, een plein senaar laat weten beslist niet te zal moeten komen. "Ik kan dan zo al 'staan juichen' over het besluit van vertellen van welke sluiproutes een de Tweede Kamer. Ook hij ziet de Leidenaar gebruik maakt wanneer bui van het sluipverkeer door zijn hij naar Den Haag wil. Dat kan via gemeente al hangen. Ook het ruim- Voorschoten naar Leidenschendam tegebrek in Wassenaar ziet Schou- en/of Voorburg. Of via het vliegveld ten als een ernstig bezwaar. Valkenburg naar Wassenaar, Minister Maij, die ervan uitgaat na de auto zich door allerlei wegge- dat begin 1995 begonnen kan wor- tolpleinen in de Randstad. "Dit is een weinig doordacht en paniekerig beleid", aldus De wegen gaan kapot en de ver- Oslo die volgens haar perfect wer- keersveiligheid wordt ernstig in De wegen zijn volgens Jansen voor het gevaar van sluipverkeer. voor zoveel verkeer niet geschikt. Ze verwees naar de tolpleinen Tond Voorzitter LTB J. Barendse tijdens jaarvergadering: HILLEGOM - Voedselproduktie kwaliteit, maar stelt tevens eisen - is niet langer de belangrijkste taak ten aanzien van de manier waarop Hfet beheer Een en ander neemt niet weg dat van de land- en tuinbouw. De zorg dit is geproduceerd, voor een goed milieu en een goed Dat constateerde lijk gebied zal komen. Het beheer voorzitter van het landelijk gebied overdragen beheer van het landschap wordt J.L.M. Barendse van de Land- en aan tenminste even belangrijk. De con- Tuinbouw Bond (LTB) vanmiddag tl®s.^k]i, 2600 ^Sden zijn feestrede ter gelegenheid van omdat d «Per hectare 2600 gulden sument neemt niet langer genoegen met voldoende voedsel van goede het 75-jarig bestaan van de agrari sche belangenorganisatie. Barend se hield de vergadering voor dat de Operatie redmiddel bij psychisch zieken gedeputeerde Jansen (ver keer en vervoer). De Tweede Kamer ging gisteren ak koord met het voorlopige plan om bij de vier grote steden in de Rand stad zo'n 20 tolpleinen aan te leg gen. Alders (ruimtelijke ordening) gaat binnen een of twee weken met gemeenten en provincies praten om te bepalen waar precies die tolpun- ten kunnen komen. Deze pleinen nemen waarschijnlijk zo'n acht rij stroken met verschillende kassa's in beslag. ken. Een groot deel van de auto's Gedeputeerde Jansen: 'Nederlan- vaar gebracht. "De dorpskernen en betalen electronisch, een systeem ders gaan de raarste capriolen ma- stadsdelen worden zo levensgevaar- dat eveneens goed blijkt te werken, ken'. (archieffoto) lijk", waarschuwt Jansen. met zeer ernstige psychische aan doeningen is medisch gerechtvaar- digd als laatste middel wanneer alle negatieve gevolgen gehad voor zou kosten. Bovendien lijkt het praktisch niet haalbaar te zijn. Zoals al decennia lang het geval se lutau ue vciKauciuig »wi uoi, «v- aandacht die de consument heeft }s. blyven boer en tuinder een be- voor natuur en milieu, grote gevol- langrijke stempel drukken op he gen heeft voor de bedrijfsvoering beheer ^JeMand.^geb,ed. het stellen van regels voor wat be nt ottct- treft die natuur en milieu, en dus treinvaart* Ontwikkeld, stelde voor wat betreft de wijze van be- Barendse vast. Dat heeft' bepaalde drijfsvoering, rekening moet hou- De gedeputeerde vindt de maat regel bovendien zeer onrechtvaar dig en eenzijdig voor de Randstad bewoner, die moet opdraaien voor de 700 miljoen gulden die Maij met dit systeem wil binnenhalen om tunnels en openbaar vervoer te fi nancieren. "De Randstad is de mo tor van de Nederlandse economie en moet ook nog alle kosten dragen UTRECHT/LEIDEN De zieken- andere therapieën hebben gefaald. Het gaat daarbij om zeldzame geval len, aldus een commissie van de Ge zondheidsraad in een gisteren uit gebracht advies. De patiënt wordt geopereerd, met leggen' als doel het 'overweldigend psy- gedaan chisch lijden' te verzachten. De Ge- ageren op het gevoerde overheids- zondheidsraad stelt vast dat geen beleid". tuur en milieu. Hoewel de agrari sche sector de verantwoordelijk heid zeker niet uit de weg wil gaan, gaat het de LTB'er te ver om 'de schuld uitsluitend bij de agrariërs te den met het soort bedrijf. Van bo venaf opleggen van regels zonder te kijken naar de mogelijkheden die regels ook in de praktijk toe te pas sen, heeft zijns inziens geen nut. Eén uniform pakket van milieu- Zij hebben niets anders maatregelen wijst hy af: per be- gedaan dan zo optimaal mogelijk re- dryfstak moet gekeken worden naar de mogelijkheden en onmoge lijkheden. die dat met zich meebrengt", stelt huizen zijn in 1 het vierde Volgens Greidanus waterdichte conclusies zijn te halen over de doeltreffendheid van neuro chirurgie. Doorgaans helpt een her senoperatie bij de helft of meer van het de patiënten symptomen als angst. Gedeputeerde Jansen constateert ;!a??elEEen veal betere rege'ing is achtereenvolgende jaar niet uitge- tot zijn leedwezen dat het kabinet wederom is gekomen met een 'plan netje' en niet met 'samenhangend beleid'. De WD-gedeputeerde vreest dat alleen het aanleggen van tolpleinen geen wezenlijke verbete ring vormt van de nijpende ver keerssituatie in bijvoorbeeld Zuid-. Holland. hogere accijnzen op komen met hun budget. In 1988 benzine. kwamen ze gemiddeld 360.000 gul den tekort, in 1989 was dat al q 538.000 gulden. Het totale negatieve öpitSVlgnet exploitatieresultaat liep vorig jaar Waar de Randstad volgens hem wel op van 59 tot ruim 77 miljoen. Dit op zit te wachten is een samenhan gend verkeersbeleid. Er wordt in zijn ogen bij voorbeeld nog te wei- Sterker nog, hij voorziet een ramp werk gemaakt met voor de provinciale en gemeentelij- beteren en uitbreiden van het open- ke wegen nabij de grote steden. Als paar vervoer. Eerst was het elek- voorzitter van het enige tolpunt in tronisch rekeningrijden, toen het Zuid-Holland, de Kiltunnel nabij spitsvignet en nu dat is afgeschoten Dordrecht, weet Jansen dat Neder- k°mt ze weer met een nauwelijks landse automobilisten de 'raarste uitgewerkt plan voor tolheffing capriolen' uithalen om tolpunten te omzeilen. "Wanneer ze merken dat er betaald moet worden, zijn ze in Jansen wil nog niet vooruitlopen op de plaatsen waar de grote plei- heeft P.D. Greidanus van het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) meegedeeld. Het percentage ziekenhuizen dat het jaar met een exploitatieverlies afsloot, is gestegen van 56 in 1988 tot 73 in 1989. Het aantal ziekenhui zen dat echt helemaal door het ei gen vermogen en andere reserves heen is, kwam van vier op zeven (6 procent). Het Academisch Zieken huis in Leiden (AZL) sloot als een COTG is zo langzamerhand de con clusie gewettigd dat er een structu reel verschil zit tussen het budget en de werkelijke kosten. Ook het in 1988 ingevoerde nieuwe 'functione le' budgetsysteem heeft geen soe laas gebracht. Dat systeem beoogde een recht- depressie en dwangverschijnselen te beperken of weg te nemen. Ethische commissie in kwart instellingen LEIDEN Turkse en Marokkaan se scholieren van 13-19 jaar reage ren flexibel op de verschillende cul turen waarin ze leven in Nederland. nog wel eens vraagtekens bij die toekomst. Zij constateren ook wel verschil tussen het gedrag van al lochtone en autochtone leerlingen, is uitgevoerd door onderzoeksinsti- vaardiger verdeling van de beschik- UTRECHT (ANP) Slechts iets bare middelen over de ziekenhui- meer dan een kwart van de zieken- zen. Nu er wéér sprake is van ver- huizen, verpleeghuizen, zwakzinni- slechtering betekent het kennelijk geninrichtingen en psychiatrische tuut Lidesco, Leiden Institute of herverdeling van de armoe, aldus ziekenhuizen heeft een ethische Development Studies and Consul- Greidanus. commissie. Ruim 61 procent be- De zwakzinnigeninrichtingen schikt er niet over en bij ruim 13 zijn vorig jaar voor het eerst in de ro- procent is er een in de maak. Op ter- de cijfers beland. In 1988 was hun mijn heeft 80 procent zo'n commis- totale exploitatieresultaat nog plus sie. tancy Services. De allochtone kinderen hebben kennelijk niet echt last van de te gengestelde verwachtingen van thuis en de buitenwereld. Ze schik- staat midden op de weg op de rem te moet nog ujt het overleg met de mi- trappen en om te keren. Ze rijden njster naar voren komen. Wel geeft gen paar stuivers nog liever hij toe dat de mogelijkheden hier- nen eventueel moeten komen. Dat van de weinige ziekenhuizen 1989 af met een overschot van een paar ton. Volgens een woordvoerder heeft het AZL toch moeten bezuinigen negen milioen gulden, vorig jaar Dit blijkt uit de voorlopige resul- ken zich over het algemeen naar de was het min drie miljoen gulden. De taten van het onderzoek 'Ethiek, Ie- wensen van hun ouders als het gaat verpleeghuizen zitten gemiddeld vensbeschouwing en management om taalgebruik, religie en omgang nog net boven de streep: plus 23 in instellingen voor gezondheids- met het andere geslacht, miljoen in 1988 en nog maar plus zorg' die vanmiddag op een bijeen- ..0P.^cho01 voelen de Turkse en twee miljoen vorig jaar. Bij de psy- komst van de Nationale Zieken- Marokkaanse jongeren zich veelal chiatrische ziekenhuizen daalde het huisraad in Utrecht zijn gepresen- aardig op hun gemak. Ze zien hun tien kilometer om aldus Jansen. voor bij de dichtbevolkte grote ste- vanwege de investeringen voor de positieve exploitatiesaldo van der- teerd. Aan het onderzoek namen toekomst na de school ook redelijk - - 1J--' rooskleurig in. Leerkrachten zetten De kans is groot dat ook op het den zeer gering zijn. tien tot zes miljoen gulden. 442 instellingen deel. LEIDEN De nadruk lag op het fenomeen urgentie. Hoe ernstig is een patiënt er aan toe. Is het zo erg met hem gesteld dat al leen acuut ingrijpen z'n leven kan redden, dan gaat hij altijd voor. Daarom kan het in de praktijk gebeuren, dat iemand die een bom heeft gegooid en le vensgevaarlijke verwondingen heeft opgelopen, direct wordt geholpen omdat hij dan de meeste kans heeft te overleven. Zo'n situatie kan ertoe leiden dat bij andere patiënten een operatie wordt uitgesteld. In het professorendebat, gis teren aan het eind van de mid dag, stonden prof. dr. A. Zwa veling (hoogleraar algemene heelkunde) en prof. dr. H.M. Du- puis (hoogleraar medische ethiek) als twee kemphanen te genover elkaar. De casus deed al eerder stof opwaaien. Dupuis legde hem onlangs voor aan in tensive care-artsen op een sym posium in Nijmegen. De stelling: Op de afdeling in tensive care van een ziekenhuis ligt een vrouw van 65 jaar met ernstige hartklachten. De vol gende dag wordt ze geopereerd. Maar 's nachts wordt er een jon geman binnengebracht die, met een grote hoeveelheid drank op, tegen een boom is gereden en ernstig is gewond. Op de inten sive care is geen plaats, tenzij de arts de plaats van de vrouw aan de jongen toewijst en daar mee kiest voor uitstel van haar operatie. Wat moet de arts doen? Met dit ethisch probleem stonden beide hoogleraren te genover elkaar. Zwaveling rea geerde vrij heftig. Voor hem was de keus niet moeilijk. Ze ker niet als er sprake is van in wendige beschadigingen. "Dan moet ik gewoon helpen", zei de hoogleraar, "want die vrouw kan ook morgen nog worden ge opereerd. De jongen moet, me disch gezien, worden geholpen want anders spreek ik een dood vonnis over hem uit. Alleen als de intensive care en de opera tiekamer dicht zitten, ja, dan kun je niks beginnen. Nogmaals, als iemand in nood binnenkomt dan heb je als arts die patiënt te helpen en komt hij op de inten sive care. Die hartpatiënt moet dan een dag langer wachten. Door een overvolle collegezaal moesten veel belangstellenden het debat op de gang beluisteren. (foto Loek zuyderduin) Plaats is er wel op de ic, alleen er is geen personeel." - De vraag over 'eigen schuld' omzeilde Zwaveling door te zeggen, dat zo iemand eerst door de rechter moet zijn ver oordeeld. Wat is schuld, vroeg hij zich af. Omdat hij door rood licht is gereden of een gebroken been heeft opgelopen bij het sporten? Die vrouw van prof. Dupuis heeft haar hele leven te vet gegeten en gerookt. "Wat moet ik dan met die jongen die een pilsje te veel op heeft? Wordt iemand onder het bloed binnengebracht, kun je niet zeggen hij heeft de toegestane norm overschreden, leg maar opzij. Of als iemand een poging tot zelfmoord van zes hoog heeft overleefd en we zeggen het cri terium is maar zo hoog, jammer, leg maar weg. Het is verwerpe lijk als we op die basis gaan be oordelen wie wel en niet wordt behandeld." Zwaveling kwam met nog een voorbeeld waarmee hij de fi nanciële kant erbij betrok. Een jongen van 20 jaar heeft een ge zwel in het bovenbeen. Vroeger was amputatie onherroepelijk. Nu kan dit door middel van een protese worden hersteld. Kos ten: 12.500 gulden. De ingreep moet snel worden uitgevoerd. Maar het is oktober en het geld is voor dat jaar op. "Moet je dan tegen zo'n jongen zeggen, jam mer, maar je krijgt een rolstoel dan kun je nog heel wat kllome- terjes afleggen. In dit geval is daar toch blijvend levensgeluk mee gemoeid?" De gezondheidszorg, bena drukte Zwaveling, is véél te duur. Elke keer komt er wat bij, maar de portemonnee blijft dicht. Een volk, betoogde hij, krijgt die gezondheidszorg die het wil betalen. Dat volk wil wel, maar mag niet. Het is niet aan de arts om te bepalen wie wordt toegelaten bij geringe Prof. Dupuis in opperste concentratie. Wat zegt Zwaveling nu weer? middelen. Hij heeft met de pa tiënt te maken. Prof. Dupuis stelde dat zij 'niet onder de indruk' was van de eed waarmee Zwaveling zei te maken te hebben. Iedereen moet toch naar 'beste weten en vermogen' handelen? Ze noem de de eed een eenzijdige verkla ring en stelde de vraag wat dit nu precies betekent. "Zwa veling noemt het niet wenselijk dat artsen rechter zijn. Maar dat is onvermijdelijk. Je praat niet over het geven van een straf, omdat iemand iets fout heeft gedaan. In de vrouwengenees- kunde komt het dagelijks voor. De arts beslist over het herstel len van een sterilisatie, beslist over een reageerbuisbevruch ting. Ik vind het jammer en ern stig dat artsen ontkennen die rol te hebben". Over 'haar' casus merkte prof. Dupuis op, dat er bij de jonge man sprake was van een wel zeer hoog drankgebruik: 40 pils jes. Ze vroeg zich af bij hoeveel pilsjes je de grens zou moeten trekken. "Ik vind dat zo'n grote hoeveelheid bier als crimineel gedrag moet worden bestem peld. Vet eten en roken, zoals prof. Zwaveling als argument gebruikt om de operatic bij de vrouwelijke hartpatiënt uit te stellen, zijn geen crimineel ge drag. Een samenleving kan niet reilen en zeilen door zich lank- (foto Loek Zuyderduin) moedig op te stellen. De vrouw wordt in dit geval gestraft door de schuld van een ander. Want op het symposium in Nijmegen koos tweederde van de intensi ve care-artsen om de jongeman voorrang te geven. Ik vind dat de rechten van de vrouw in dit geval onder tafel zijn geveegd. De operatie was heel nodig want het is slecht met haar af gelopen." De extreme ethische vraag stukken die aan de orde kwa men deden prof. Zwaveling tot op het puntje van zijn stoel. Toen het hem wat te veel werd zuchtte hij: "Ach wat, allemaal theoretisch gez...anik". De ouders van allochtone jonge ren achten een diploma van belang en lijken geen onderscheid te ma ken tussen jongens en meisjes. Toch worden meisjes gemakkelij ker thuisgehouden. Met de jongens samen op schoolreis gaan, is meestal onbespreekbaar. Tijdens een forumdiscussie zijn de onderzoeksresultaten door ver schillende deskundigen besproken. Daaruit zijn praktijkgerichte aanbe velingen voortgekomen over onder wijs, voorlichting, huiswerkbege leiding, taalgebruik, godsdienst en dergelijke. De onderzoeksresulta ten en aanbevelingen staan in een boekje van Lidesco. 12 december 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In ons voorlaatste nommer wa ren wij zoo vrij een beroep op on ze liefdadige stadgenooten te doen voor diegenen onzer mede- menschen, die bij de tegenwoor dige weersgeteldheid zonder vol doende kleeding bibberende en rillende van koude langs onze straten en grachten loop en en vaak vruchteloos naar werk en brood zoeken. Het doet ons ge noegen onder deze omstandighe den de aandacht te mogen vesti gen op eene Vereeniging, welke vooral in dezen tijd, veel goed kan doen. Het is de dames-veree- niging „Armenzorg", welke zich o.a. ook ten doel stelt den ver koop van gemaakte kleedings- tukken, voornamelijk voor ar men en door armen vervaar digd. Zij heeft daartoe eene gele genheid geopend ten huize van mej. Breebaart, op den Ouden Singel No. 228, waar alle goede ren voorhanden zijn of besteld kunnen worden. Door van deze instelling gebruik te maken kun nen onze meergegoeden even eens veel lijden, dat grooter is dan men misschien wel zoo op pervlakkig denkt, verzachten. Het is nu geen tijd om te talmen. Men moet dadelijk de handen aan het werk slaan. Wie spoedig helpt, helpt ook hier dubbel. In dezen plotselingen, oogenblikke- lijken nood, moeten onze behoef- tigen zoo spoedig mogelijk ge holpen kunnen worden. Vijfentwintig jaar geleden: - Koning Hassan van Marokko heeft de Marokkanen voor een merkwaardige keus gesteld. Zij mogen namelijk kiezen tussen „een extra klontje suiker of een dam." De koning zei zaterdag voor de radio, dat hij overweegt de prijs van de suiker omlaag te brengen door een subsidie van 85 millioen gulden, maar zo zei hij, voor dit bedrag kunnen wij ook een dam bouwen.De keus is aan de bevolking. De koning zal hun wens respecteren, maar hoopt dat zij de dam kiezen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11