0,K Overbodige conserveer middelen in ketchup, sauzen en mayonaise 164^ Vier spaarlampen per huishouden besparen fors WIE NU BIJ MEGAPOOL KOOPT, KRIJGT OVER 10 JAAR HET VOLIEDIGE AANKOOPBEDRAG TERUG meGapooL 2049,- Groot-Brittannië terug in de ijstijd Nederlandse Woonbond telt 100.000 leden Alcoholarm biertje in café vier keer zo duur Betere ontslagbescherming op komst voor arbeidsongeschikte SHARP DINSDAG 11 DECEMBER 1990 Veel sauzen bevatten nog altijd veel overbodige conserveermiddelen en andere hulpstoffen. Maar vooral met de mayonaises is er een opgaande lijn te zien: synthetische kleurstoffen zijn er niet meer in gevonden, zo meldt de Consumentenbond. Volgens de bond is het gebruik van kleurstoffen onnodig. Conserve ringsmiddelen is dat niet zo stellig te beweren. Die worden immers ge bruikt om te voorkomen dat het produkt op de weg van fabriek naar maaltijd bederft. Zonder dergelijke toevoegingen is de kans veel groter dat saus ranzig wordt of met een schimmeltapijtje bedekt raakt. Onder conserveermiddelen ver staat de bond voor het gemak ook voedingszuren (voor de smaak) en antioxidanten (die verbinding met zuurstof in de lucht tegengaan). Deze stoffen hebben weliswaar een ander doel, maar als bijwerking be derft het voedsel minder snel. Ove rigens zijn de meeste voedingszu ren en zuurteregelaars natuurlijke en 'onschuldige' stoffen als melk zuur of citroenzuur. Minder onschadelijk zijn hulp stoffen als geur- en smaakstoffen, kleurstoffen, verdikkingsmiddelen en vaak gemodificeerd zetmeel. Dat laatste is zetmeel dat een chemische behandeling heeft ondergaan waar door het beter bindt. Dit soort mid deltjes wordt gebruikt om te voor komen dat de sauzen waterig en dus dun blijven. De saus moet niet door de friet zakken maar er op blijven liggen. Vaak zijn ook geur- en smaakstof fen toegevoegd. Die zijn onnodig en kunnen de suggestie wekken dat er goede en/of dure grondstoffen zijn gebruikt. Tomatenketchup is overi gens rood door de tomatenpuree en mosterd geel door het mosterdzaad. Gele sauzen zijn van nature niet zo geel. Volgens de Warenwet moet er minimaal 6 procent eigeel in zit ten,- maar daar worden sauzen slechts lichtgeel van. Uit een test in 1985 bleek een meerderheid synthe tische kleurstoffen te bevatten. De Consumentenbond heeft daar flink stennis over gemaakt en kennelijk heeft dat geholpen: de geteste mayonaises zijn vrij van kunstmati ge kleurstoffen terwijl slechts één frietsaus (Golden Wonder) en één slasaus (Zaanse) ze wel bevatten. Voor de meeste synthetische en ook enkele natuurlijke hulpstoffen geldt dat men er overgevoelig of al lergisch voor kan zijn. Ook het in sauzen veel gebruikte sorbinezuur kan huidirritaties veroorzaken. Deze stof vervangt vaak het vroeger veel gebruikte benzoëzuur, dat be rucht werd als oorzaak van overge voeligheidsklachten als jeuk, uit slag en neus- en maagklachten. Het wordt nog wel verwerkt in ketchup. In mosterd zit meestal een heel klein beetje benzoëzuur. Van natu re. Omstreden Sommige stoffen zijn zo omstreden, dat ze beter niet kunnen worden ge geten zolang niet zeker is dat zij on schuldig zijn. De jongste onderzoe kingen zetten steeds meer vraagte kens bij de antioxidanten bha (E320) en bht (E321). Beide worden ervan verdacht kankerverwekkend te zijn. De Consumentenbond vond bht en bha in nogal wat mayonaises, frietsauzen en slasauzen. De stof fen, die vooral in produkten zitten die met vet of olie worden bereid, voorkomen dat het produkt ranzig wordt. Er zijn overigens produkten van de alternatieve landbouw te krij gen, herkenbaar aan het 'Eko'-merk (kijk uit voor het sterk daarop gelij kende merk 'Eikopak'). Deze pro dukten zijn duurder wegens de duurdere produktie zonder kunst mest en bestrijdingsmiddelen. In de alternatieve produkten zitten vrijwel geen hulpstoffen. Ze bevat- de wat riskanter ge achte toevoegingen bha, bht en ben zoëzuur. In gezonde voeding moe ten overigens niet te veel sauzen en dergelijke voorkomen. Daarvoor zijn ze te vet. Mayonaise bestaat voor 80 pro cent uit vet (olie). De rest is azijn, suiker, eigeel, mosterd en water. Het bevat meestal sorbinezuur. Een volwassene van 60 kilo kan (als hij niet overgevoelig is) zonder proble men 1500 milligram sorbinezuur per dag binnenkrijgen, een kind van 20 kilo 500 milligram. In de mayonaises zat tussen de 400 en milligram per kilo. In drie merken mayonaise (Dianata en Remia voor natriumarm dieet en Salerno) zat benzoëzuur. Een kwart bevatte bht. Dunner Frietsaus is in feite mayonaise met water, verdikkingsmiddel en con serveermiddel. Het bestaat voor 25 tot 35 procent uit vet. Er zit veel meer sorbinezuur in (tot 1700 milli gram per kilo). Golden Wonder ge bruikt veel benzoëzuur: 1420 milli gram per kilo. Een volwassene van 60 kilo mag daarvan niet meer dan 300 milligram per dag binnenkrij gen, een kind van 20 kilo niet meer dan 100 milligram. Zo'n kind zit dus met 5 eetlepels aan de maximaal toegestane hoeveelheid. Bht werd in de helft van de friet sauzen gevonden. Het nog verdach tere bha zat in Golden Wonder-saus. Dit merk springt er bovendien ne gatief uit door het gebruik van kunstmatige kleurstoffen: chinoli- negeel (El 04) en oranjegeel S (El 10). Dat laatste staat bekend als veroorzaker van overgevoeligheids klachten. Samen met het benzoë- Verenigingen van huurders en woningzoekende hebben zich sinds kort verenigd in de Ne derlandse Woonbond. Met meer dan 100.000 leden, onder meer afkomstig van de Lande lijke Organisatie Belangen groepen Huisvesting (LOBH). het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) en het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) ontstaat een omvangrijke club die in staat moet worden geacht huurders en woningzoekenden te onder steunen. Voor 1991 is de Woonbond van plan in actie te komen te gen stijgende huurprijzen, be zuinigingen op volkshuisves ting en de teruglopende kwali teit van de woningwetbouw. Wie meer informatie over de Woonbond wil kan contact op nemen met Kees de Kok, Hen ri Polaklaan 12B, 1018 CS Am sterdam, 020-223505. Sauzen, ketchups en mayonaise staan zij en zij op het schap: de hoeveelheid kunstmatige toevoegingen i. dan vroeger, maar het kan nog beier. (foto wim is minder (foto Wim Dijkman) zuur en bha is dat voldoende reden om Golden Wonder niet te kopen. Dunner nog en iets zuurder dan frietsaus is slasaus, dat zo'n 25 pro cent vet bevat. Hier werd tot 1340 ■milligram sorbinezuur per kilo ge vonden en in 40 procent het ver dachte bht. Slasaus van het merk 'Zaanse' bevat twee beruchte kleur stoffen (tartrazine E102 en oranje geel S) en toegevoegd benzoëzuur. Tomatenketchup zijn er tegen woordig van zacht tot extra pittig. Zij bestaan voornamelijk uit toma tenpuree, azijn, suiker en zout. In sommige zit water en als dat het ge val is meestal ook conserveermid del, waarmee vaak ook benzoëzuur en sorbinezuur in de ketchup ko men. Volgens de Consumenten bond is dat niet nodig. Kunstmatige kleurmiddelen mogen niet worden gebruikt, hoewel sommige merken (met grote letters) melden die niet te bevatten. In mosterd zijn hulpstoffen niet nodig. Mosterd bestaat in principe uit mosterdzaad, azijn en vaak ook wat zout, kruiden, suiker en water. Het onderzoek leidt tot de conclu sie dat gunstige geprijsde produk ten met zo min mogelijk conser veermiddelen en andere hulpmid delen zijn: mayonaise van De Vos Lemmens (2,10 gulden voor 25 cen tiliter), frietsaus van Salino (1,05 gulden, 65 cl.) slasauzen (75 cl.) van Summer (1,02 gulden), Salerno en Salino (beide 1,05 gulden), tomaten ketchup van Unico (0,89 gulden, 30 cl.) en mosterd van San Marco (59 cent voor 250 gram). Het seizoen met de 'lange, gezellige avonden' is al weer begonnen. Een goed moment om de voordelen van de spaarlamp in de schijnwer pers te zetten, want stroom kost geld. Door spaarlampen te gebrui ken kunt u het stroomverbruik aan zienlijk verminderen. Hoewel spaarlampen duurder zijn dan ge wone lampen verdient u de extra aanschafkosten terug. En doordat spaarlampen veel langer (ongeveer vijf jaar) meegaan, bent u uiteinde lijk voordeliger uit. Want ze gebrui ken maar heel weinig stroom. Spaarlampen leveren dus geld op. Maar wat zeker zo belangrijk is: u helpt ook mee aan het schoner houden van het milieu. Spaarlam pen besparen ongeveer 80 procent energie en dat scheelt in de centra les een boel steenkool, olie of gas. Inmiddels worden de spaarlam pen steeds compacter gemaakt. Daardoor passen ze nu in de meeste armaturen. Meestal hoeft u geen nieuwe (dure) armaturen aan te schaffen om te kunnen profiteren van de voordelen van spaarlampen. Omdat de meeste mensen thuis 1'gloeilampen met een schroeffitting gebruiken zijn er ook spaarlampen met een normale lampvoet. U kunt het vertrouwde 'peertje' er gewoon uitdraaien en een moderne spaar lamp indraaien. Het licht van een spaarlamp on derscheidt zich nauwelijks van dat van een gewone gloeilamp. Integen deel, het is zelfs beter om een boek bij te lezen of (bijvoorbeeld) te bor duren. Zelfs als sfeerverlichting le veren de moderne spaarlampen uit stekende prestaties. Het licht is aan genaam van kleur en trilt niet. Nu is het ook weer niet zo dat u overal in huis spaarlampen hoeft te gebruiken. Als een lamp maar enke le keren per dag kort brandt, zoals in de badkamer, de kelder of het toi let, dan heeft een spaarlamp weinig zin. Zodra een gloeilamp enkele uren per dag moet branden wordt een spaarlamp aantrekkelijk. In een gemiddeld huishouden zullen drie tot vier spaarlampen vol doende zijn om fors op het stroom verbruik te kunnen sparen. In de meeste gevallen gaat het om de woonkamer (soms op meerdere punten), de keuken, de studeer- of hobbykamer en als buitenverlich ting (veiligheid). Nu gaat het er om de spaarlampen tegen gunstige prijs te kopen: Acties met aanbie dingen van elektriciteitsbedrijven bleken al jaren geleden eert succes. Dergelijke acties zijn weer te ver wachten: men kan dan soms de lam pen via de (maandelijkse termijn rekening betalen. Regionaal/lokaal verschillen de tijdstippen van deze acties; u doet er het beste aan bij uw energiebedrijf te informeren. Dat is toch het adres voor meer gegevens over energiebesparing. Niet alleen in de huiskamer, ook in de kroeg rukt het alcoholarme bier tje op. Volgens het consumentenpa nel van Konsumenten Kontakt re kenen cafébazen 2 tot 3,50 gulden voor een flesje over het algemeen Buckler. Alcoholarm en -vrij bier wordt in cafés bijna altijd in flesjes verkocht. In een glas is het moeilijk te krijgen. Hoewel het markaandeel van Buckler de laatste twee jaar flink is teruggelopen trof het panel twee keer zo vaak die Heinekenprodukt aan als een ander merk (zoals Bava ria Malt, Clausthaler, Stender). An dere merken als Axler, Schutter's Free en Gerstel Brau worden nau welijks verkocht. De gemiddelde prijs bedraagt tussen de 2,40 en 2,75 gulden. Prij zen van 3,50 gulden zijn echter geen uitzondering. In de winkel kost het 0,63 tot 1,20 gulden per flesje. KK valt er over dat het in de kroeg tot vier keer zo duur is als in de winkel. Toch is dat met een flesje bier vaak ook de praktijk... KARLSRUHE - De Nederlandse onderzoekorganisatie TNO gaat samenwerken met landen in Oost-Europa. Het eerste project betreft een samenwerkingsver band met een viertal instituten in Hongarije. Dit kondigde prof.dr.ir. A. Rörsch van de Raad van Bestuur van TNO gisteren aan op de inter nationale bodemconferentie, die de onderzoekorganisatie in sa menwerking met het Duitse mi nisterie van Onderzoek en techno logie en het Duits kernfysisch on derzoekcentrum deze week in Karlsruhe houdt. Meer dan 1500 wetenschappers en deskundigen, zowel uit West- als Oosteuropese landen, nemen aan de conferentie deel. Rörsch zei het van het grootste belang te achten dat de landen in TNO de boer op in Oost-Europa Centraal-Europa kunnen delen in de kennis en technologie van de Westeuropese landen. TNO wil zich voornamelijk concentreren op Hongarije en Tsjechoslowa- kije. "Daar is nog een goed weten schappelijk potentiëel dat niet zo zeer te lijden heeft gehad onder het communistische regime als in de andere landen in dit deel van Europa. Men beschikt in deze twee landen over een hoge intel lectuele capaciteit", aldus Rörsch. Met het oog op de samenwer king zal in de Hongaarse hoofd stad Budapest een gemeenschap pelijk instituut worden opge richt, waarin behalve TNO ook onderzoekinstellingen uit Schot land en Italië met de vier Hon gaarse laboratoria samenwerken. De Nederlandse onderzoekor ganisatie gaat samen met de twee andere instituten in Schotland en Italië samenwerken op het gebied van nieuwe materialen. De aan dacht is daarbij vooral gericht op keramische materialen. Er zal een bureau in Den Haag worden op gericht dat onder leiding van TNO komt te staan. Van hieruit zullen de activiteiten op de gehele Europese markt worden gericht. Met een grote Westeuropese au tofabrikant worden onderhande lingen gevoerd over keramische onderdelen voor de nieuwe gene ratie automotoren. Rörsch wilde in dit stadium nog niet zeggen om welke autofabriek het gaat. HILVERSUM (ANP) - De bescherming tegen ontslag van een arbeidson geschikte werknemer wordt binnenkort verbeterd. Dit zegt staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) vanavond in het televisieprogramma 'De Kloof van de VARA. Minister De Vries van Sociale Zaken bereidt deze maatregel voor, die al op 1 januari van kracht kan worden. Nu nog is het aan de werknemer om aan te tonen dat de werkgever pas sende arbeid kan aanbieden. Na 1 januari zal de werkgever moeten aanto nen dat hij die passende arbeid niet heeft. Als de werkgever niet kan vol doen aan de bewijslast komt er geen ontslagvergunning, aldus de staatsse cretaris. Zelf bereidt de bewindsvrouw ook maatregelen voor om de arbeidson geschiktheid terug te dringen. Zo zou een werkgever die zich onvoldoende inspant om passende werk aan te bieden, verplicht kunnen worden loon door te betalen. Anderzijds komen er ook aan maatregelen om gedeeltelijk arbeidsongeschikten te verplichten passend werk te accepteren. Het aantal arbeidsongeschikten, geheel én gedeeltelijk, is nu 860.000. Socialisten: meer bevoegdheden EG MADRID (Rtr.) - Leden van de Eu ropese socialistische partijen heb ben er maandag tijdens een verga dering in Madrid op aangedrongen dat de EG meer besluitvormende bevoegdheden krijgt, dat de demo cratische controle binnen de EG verbeterd wordt en de uitvoerende macht beter gedefinieerd wordt zo dat de Politieke Unie van de grond komt. De Unie van Socialistische Partij en van de EG (UPSCE) voegde daaraan toe dat de EG bovendien een gemeenschappelijk buiten lands en veiligheidsbeleid moet for muleren. De UPSCE onderneemt hiermee een laatste poging een ge sloten front te vormen voor de In tergouvernementele Conferentie waarvoor komend weekeinde het startsein wordt gegeven tijdens de ËG-Top in Rome. De vergadering werd bijgewoond door minister Wim Kok van financi ën, de Spaanse premier Felipe Gon zalez, de leider van de Britse La- bourparty Neil Kinnock en de voor malige Griekse premier Andreas Papandreou. Rust in Albanië lijkt weergekeerd WENEN (AP) - In de Albanese hoofdstad Tirana was het maandag, een dag na felle botsingen tussen de politie en betogende studenten, be trekkelijk rustig. Een diplomaat zei dat bij de ongeregeldheden van zon dag gewonden waren gevallen en dat veel betogers waren opgepakt. Hij voegde hier aan toe dat er giste ren in de straten van de hoofdstad niets van onrust of verscherpte vei ligheidsmaatregelen viel te merken. Als ujnu een artikel vanaf f 800,- koopt krijgt u over 10 jaar uw aankoopbedrag terug. Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Dit aanbod geldt tot en met 15 december 1990. HET EINDELOZE BEGIN SHARP MAGNETRON COMBI R8R50 quartz grill-magnetron, hete lucht 4 programma's programmeerbaar vermogen 750 Watt inhoud 36,7 liter «binnenwand RVS, zelfreinigend«afm.: hxbxd 55,5x38x51,6 cm 2 jaar garantie SHARP MAGNETRON R10R50 inverter magnetron 1000 Watt vermogen 10 standen (fasen van 100 Wattj combinatie met 3 kookstanden geleidelijke ontdooiing inclusief draaispit afm.: hxbxd 55,5x52,5x39 cm Bel: 06-35033030 50 ct. per minuut de eerlijkste winkel 9 van Nederland Bel: 06-35033030 50 ct. per minuut 4.HARDENHERG.HARDERW1IK.K f.MEPPEL.NIIMEGEN.I LAATSTE KANS - NOG 4 DAGEN - LAATSTE KANS - NOG 4 DAGEN - LAATSTE KANS LONDEN - Volgens de Times vielen er tien doden, de Guardian telde er vijf. Maar alle kranten wa ren het erover eens: de afgelopen dagen werden de Britse eilanden getroffen door sneeuwstormen die normaliter alleen de Noord pool teisteren. Een sensatieblad schreef: "Dit is het einde van het broeikaseffect". In Engeland was een paar centi meter sneeuw gevallen, ongeveer de hoeveelheid die Scandinaviërs elke dag in de winter uit de hemel zien komen. Treinen vielen stil, wegen werden gestremd, in hon derdduizenden huizen viel de stroom uit, stadhuizen werden omgebouwd tot opvangcentra. Binnen luttele uren was een post industriële samenleving terugge worpen in de feodaliteit. Niet dat de infrastructuur van die post-industriële samenleving zo goed was. Auto's halen in de straten van Londen nog met moeite de snelheid waarmee in koningin Victoria's tijd de paar- dekoetsen reden. En de Northern Line, de oudste metrolijn van de stad die dit jaar haar honderdste verjaardag viert, werd door een tijdschrift tot de "honderd meest gehate dingen" gerekend. Enige voordeel van de Northern Line was, aldus Time Out, dat reizigers de Slinger van Foucault (654 bladzijden) kunnen uitlezen nog voordat de trein komt. Er is niet veel voor nodig om het hele raderwerk tot stilstand te brengen. "Het is duivels", be klaagde de directeur van een ver voersbedrijf zich dit 'weekeinde. "De wegen zijn als bloedvaten voor dit land. Duizenden vracht wagens en chauffeurs zijn ge strand. De politie zei me dat de sneeuwruimers niet groot genoeg zijn. Maar waarom hebben wij niet van die sneeuwblazers als in Scandinavië". Niet alleen de wegen werden onbegaanbaar, in grote delen van het land kon de spoorrails niet meer gebruikt worden omdat het kwik een tweetal graden onder nul was gezakt. Bewoners van Si berië moeten het in verwonde ring gelezen hebben; in hun deel van de wereld rijden de treinen het halve jaar over diepgevroren toendra's. De Britse Spoorwegen dachten dat ze het ergste gehad hadden. Er waren dit najaar geen grote treinrampen geweest, en de on derhoudsploegen hadden zich juist bevrijd van de jaarlijks te rugkerende herfst-plaag: blade ren op de rails. Een bescheiden euforie begon zich van het spoor wegpersoneel reeds meester te maken. Tot het afgelopen weekeinde. De hemel kleurde grijs, het kwik zakte tot beneden het vriespunt, en enkele uren later waren dui zenden treinen uitgevallen. In grote delen van Engeland krijgt de lokomotief zijn stroom van een derde rails. Als zich op deze rails een kleine laag ijs of sneeuw vast zet, kunnen de lokomotieven wel in de remise blijven. In andere Europese landen waar dit sys teem wordt gehanteerd, is de der de rails voorzien van verwar mingselementen. Zo niet echter in Engeland. Met het ongemak van gestrem de wegen en uitgevallen treinen zou nog te leven zijn als het ver blijf thuis comfortabel zou zijn. Maar de Engelsen hebben het zo geregeld dat wanneer de treinen uitvallen tegelijkertijd ook de elektriciteit uitvalt. Afgelopen weekeinde zaten honderdduizen den Engelse gezinnen in het don ker en daarmee ook in de kou (zonder stroom werkt ook de cen trale verwarming niet). In andere landen waar de bekabeling goeddeels nog boven gronds is, zoals in Duitsland, doet een sneeuwbui niet onmiddellijk het licht uitvallen. Dat komt om dat de elektriciteitskabels daar in een stevige, geisoleerde huls zijn gebundeld, zodat alleen een forse aardverschuiving breuken kan veroorzaken. Op de Britse eilanden prefe reert men echter het oude sys teem boven de moderne Duitse 'Aerial Bunched Conductors' (ABC). In de traditie van vele ja ren her hangt tussen de elektrici- teitspalen een drietal niet-geiso- leerde, kwetsbare draden die on der een beetje noodweer reeds be zwijken. Behalve op slecht weer zijn de Engelse overheidsbedrijven ook niet ingesteld op goed weer. De afgelopen zomer werd een 'toe stand van officiële droogte' afge kondigd nadat het veertien dagen niet had geregend. In delen van Londen werd een sproeiverbod van kracht die het waterverbruik aan banden legde. Auto's moch ten gedurende maanden niet meer gewassen worden. Toen meldden de kranten: 'Dit is het begin van het broeikasef fect'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9