Havel vraagt om speciale volmacht Swsil Deense oppositie vrijwel zeker van verkiezingszege Sovjetunie wil voedselhulp VS We hebben voordelige sweaters vanstal gehaald. 'Uiteenvallen Tsjechoslowaldje voorkomen' HHEn Studentenleiders China in het geheim berecht COMiNl, KIR HIS 1 NOBEL-PRIZE l Tyminski mag Polen voorlopig niet verlaten WEU bespreekt Europese snelle interventiemacht DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PRAAG (AP) - De Tsjechoslowaakse president Havel heeft gisteren aangekondigd dat hij het parlement op korte termijn om speciale volmachten zal vragen om te verhinderen dat het land uiteenvalt. In een toespraak voor het parlement zei Havel dat het land wordt be dreigd door een geschil over de verdeling van bevoegdheden tussen de federale regering, de Tsjechische landen en de Slowaakse republiek, waar het nationalisme hoogtij viert. HONGKONG/PEKING - Nu de wereldgemeenschap danig in be slag wordt genomen door de Golf crisis, lijkt voor China het sein op veilig te staan om de leiders van de democratiseringsbeweging van vo rig jaar voor het gerecht te brengen. Maar blijkbaar zijn de autoriteiten er niet helemaal gerust op dat ze zonder een internationale repri mande de rebellerende Chinezen kunnen veroordelen. Ze hebben daarom hun toevlucht gezocht tot geheime processen. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal heeft vorige maand de Chinese regering ervan beschuldigd derge lijke processen voor te bereiden. De beschuldiging volgde op het uitlek ken van berichten in China over de komende processen tegen de dissi dentenleiders. Zij zijn aangeklaagd wegens subversieve en contra-revo lutionaire activiteiten, en lopen het risico lange gevangenisstraffen te krijgen. De afgelopen weken zijn ten min ste acht dissidenten officieel in staat van beschuldiging gebracht. Aangenomen wordt dat zeker vier dissidenten al zijn berecht. Versla gen over de verhoren van de studen tenleiders Zhang Ming en Zheng Xuguang hingen vorige week aan de muur van het volksgerecht. Twee maanden geleden werd Li Haitao, student filosofie, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Hij was de eerste student waarvan officieel bekend is dat hij een proces heeft gehad en veroor deeld is, nadat in juni vorig jaar de democratiseringsbeweging op het Plein van de Hemelse Vrede bloed ig onderdrukt werd. China heeft zich de laatste maan den flink ingespannen om de inter nationale wrevel tegen het land weg te masseren en geprobeerd het Wes ten voor zich te winnen door in drie etappes minder belangrijke studen tenactivisten vrij te laten. De groot machten is er veel aan gelegen Chi na te vriend te houden omdat zij binnen de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voor militaire ac ties tegen Irak de steun van China nodig hebben. De Chinese autori teiten gaan er blijkbaar vanuit dat vanwege die afhankelijkheid kwes ties over mensenrechten zullen worden weggeschoven. Niettemin lijkt de regering het ze kere voor het onzekere te nemen en voorbereidingen te treffen voor een geheim proces voor de studenten leiders. onder wie de 21-jarige Wang Dan. Volgens de Chinese wet heb ben criminelen weliswaar het recht op een openbaar proces, maar in de praktijk zijn de autoriteiten be voegd het aantal waarnemers te be perken. Volgens bronnen mogen in het geval van Wang alleen zijn fami lieleden het proces bijwonen. Inmiddels zitten de activisten die opkwamen voor meer democratie al meer dan 18 maanden zonder vorm van proces vast. Gedeeltelijk komt dat voort uit vrees voor internatio nale kritiek. Alleen degenen die worden beschuldigd van criminele activiteiten gedurende de demon straties hebben een proces gehad en zijn veroordeeld. Slechts enkelen van hen waren studenten of intel lectuelen. "Het spijt mij zeer dat ik zover moet gaan", zei Havel. "Ik doe dit om aan de verwachtingen te voldoen van miljoenen burgers, die mij deze po sitie hebben toevertrouwd en gelo ven dat ik onze federatie zal helpen redden". Havel wees er op dat bedreiging van de Tsjechoslowaakse staat deze keer niet van buitenaf komt, maar van binnenuit. "Wij bedreigen haar zelf met onze geringe politieke cul tuur, gebrek aan democratisch be wustzijn en wederzijds begrip, ons gebrek aan ervaring en onze per soonlijke slechte ervaringen". Havel maakte niet meteen duide lijk welke bevoegdheden hij ver langt. Hij kondigde aan spoedig een wetsontwerp in te dienen bij het parlement. De bevoegdheden zouden moe ten gelden totdat een nieuwe grond wet wordt aangenomen. Dat moet in de komende achttien maanden gebeuren. Volgens Havel moet er ook een constitutioneel hof komen en moet de wettelijke mogelijkheid worden geschapen voor landelijke volksraadplegingen om in laatste instantie politieke geschillen te be slechten. Volgens de bestaande grondwet ondertekent de president verdra gen. voert hij het bevel over de strijdkrachten, benoemt hij de fede rale regering, kan hij het parlement bijeenroepen of naar huis sturen, wetten ondertekenen, amnestie ver lenen of een oorlog verklaren. Ook mag hij extra bevoegdheden uitoe fenen als hij daartoe met bijzondere wetgeving is gemachtigd. Havel zei dat opiniepeilingen uit wijzen dat meer dan 70 procent van de Slowaken en 74 procent van de Tsjechen het conflict over de verde ling van bevoegdheden een politiek spel vindt dat veel minder belang rijk is dan economische hervormin gen. In het bijzonder kapittelde hij de premier van de Slowaakse repu bliek, Meclar. Havel zei dat de Slo waakse leiders in strijd handelen met de grondwet als zij hun wetten verheffen boven de wetten van het federale parlement. Besluiten van het parlement moeten bindend zijn voor alle instellingen en personen, anders "breekt het dunne ijs van on ze grondwet en zal onze staat onver mijdelijk in juridische chaos weg zakken". Als het land uiteenvalt, zullen de afzonderlijke delen volgens Havel niet in staat zijn de onschendbaar heid van de grenzen te garanderen en is de kans op economisch herstel verkeken. Interne instabiliteit staat in zijn ogen buitenlandse hulp en investeringen in de weg. PARIJS (ANP) - Chefs van staven van de negen landen van de West- europese Unie beraden zich begin volgend jaar in Parijs over de vor ming van een Europese snelle inter ventiemacht. Dit heeft de Franse minister Dumas (buitenlandse za ken) gisteren in Parijs meegedeeld na een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken en defensie van Frankrijk, Duitsland, Italië, Verenigd Koninkrijk, de Benelux, Spanje en Portugal. Minister Ter Beek (defensie) ver klaarde dat Nederland vooralsnog niet heeft besloten wat voor eenhe den het ter beschikking zou kunnen stellen van zo'n interventiemacht. Volgens militaire deskundigen om vatten de Nederlandse strijdkrach ten geen eenheden die zonder meer geschikt zijn om deel uit te maken van zo'n interventiemacht. De snel le interventiemacht van de WEU zou moeten optreden op plaatsen waar specifieke Europese veilig heidsbelangen worden bedreigd. De ministers overleggen waar schijnlijk op 17 of 18 januari, dus na het verstrijken van het ultimatum van de VN-Veiligheidsraad tegen Irak. Van den Broek wilde een da tum vóór 15 januari om de indruk te vermijden dat de WEU-landen de hoop op een vreedzame oplossing hebben opgegeven. PROTEST TEGEN 'NOBEL' MOSKOUIOS- LO - Enkele tien tallen mensen uit ten minste vijf Sovjet-repu blieken protes teerden gisteren in Moskou tegen de toekenning van de Nobel prijs voor de Vrede aan Sov jet-leider Gor- batsjov. Onder minister Koval- jov (buitenland se zaken) las in Oslo namens Gorbatsjov een boodschap voor, waarin de Sov jet-leider zei dat vrede nog van diverse kanten wordt bedreigd. Het aan de prijs verbonden ver drag van 1,2 miljoen gulden wordt mogelijk besteed aan hu manitaire doe len. (foto AFP) BUDAPEST - De verliezer van de Poolse presidentsverkiezingen, de zakenman Tyminski, mag het land niet verlaten. Eerst moet hij verantwoording afleggen over "las terlijke uitlatingen" aan het adres van de eveneens verslagen presi dentskandidaat premier Mazo- wiecki, die hij tijdens de verkie zingscampagne van verraad van het Poolse volk beschuldigde. Het gaat om de beschuldigingen die Tyminski uitte op 17 november tijdens een bijeenkomst op een eco nomische school in Zakopane. Hij zei daar dat hij kon bewijzen dat Mazowiecki het volk had verraden en had meegewerkt aan de uitver koop van Poolse staatsbedrijven. Toen journalisten hem later vroe gen met zijn bewijzen op tafel te ko men, bleek dat hij de papieren niet goed had gelezen. Wat hij voor ver koopcijfers had aangezien, bleken in werkelijkheid omzetcijfers te zijn. Desondanks trok Tyminski zijn woorden niet in. Hij wordt nu beschuldigd van het "vernederen van de hoogste staats- autoriteiten", een daad waarop in Polen gevangenisstraf staat. Het strafproces kan voor hem overigens niet helemaal overwacht komen, Stemming uitgesteld NEW YORK (AP) - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft gisteren de stemming over de con troversiële resolutie waarin een vre desconferentie over het Midden- Oosten wordt voorgesteld, uitge steld tot morgen. Met 9 tegen 4 stemmen nam de raad een motie van de Sovjetunie aan om de stem ming uit te stellen tot na het overleg dat de Israëlische premier Shamir vandaag in Washington voert met de Amerikaanse president Bush. want al in de afgelopen paar weken heeft de officier vah justitie in Nowy Sacz tientallen mensen ver hoord die bij de verkiezingsbijeen komst in Zakopane aanwezig wa ren. Gisteravond werd de definitieve uitslag van de verkiezingen in Po len bekendgemaakt. Walesa kreeg 74,25 procent van de stemmen, Ty minski 25,75 procent. Onverwacht grote zege Milosevic BUDAPEST (GPD) - Hoewel de volledige uitslag pas vanavond be kend wordt, tekende zich gisteren bij het tellen van de stemmen in de Joegoslavische deelrepubliek Ser vië een onverwachte grote zege voor de socialistische partijleider Milosevic af. Hij haalde naar schat ting tussen de 65 en de 70 procent van de stemmen, een absolute meerderheid en voldoende om in de eerste ronde tot president te wor den gekozen. De zege komt vooral onverwacht, omdat Milosevic in de opiniepeilin gen niet verder dat 32 procent kwam. Het enorme verschil tussen peilingen en werkelijkheid was ko ren op de molen van zijn voornaam ste tegenstander, de rechts-nationa- listische schrijver Draskovic, die de voormalige communistische leider al direct van verkiezingsfraude be schuldigde. Draskovic zelf bleef on der de 20 procent steken en dat was weer een onverwacht slecht resul taat. HAMMER - Armand Hammer, topman van het olieconcern Occi dental en strijder voor wereldvrede en ontspanning tussen Oost en West, is gisteren op 92-jarige leeftijd overleden. ADVERTENTIE BONN - De Duitse sociaal-demo craten hebben gisteren unaniem Björn Engholm, de 51-jarige pre mier van de deelstaat Sleeswijk- Holstein, genomineerd als nieuwe leider van de SPD. (foto ap) El Salvador Het Salvadoraanse leger heeft in de periode van juli tot november 350 mensen vermoord die ervan wer den verdacht betrekkingen te on derhouden met het Verzet. Verder werden 181 personen gearresteerd en zijn er 33 verdwenen. Dit is giste ren bekendgemaakt door de niet- gouvernementele Mensenrechten commissie van El Salvador. Arrestaties Iraanse veiligheidsdiensten hebben in een week tijd meer dan 10.000 vermeende drugssmokkelaars en verslaafden gearresteerd. Boven dien werden tien drugslijnen opge rold en werd 8.099 kilo drugs in be slag genomen. Studentenonrust Tijdens een betoging aan de Make- rere-universiteit in de Ugandese hoofdstad Kampala zijn gisteren twee studenten door de politie doodgeschoten en is een onbekend aantal anderen door kogels of klap pen gewond geraakt. Van onze correspondenten WASHINGTON/BRUSSEL - De Amerikaanse regering overweegt de Sovjetunie voedsel, medicijnen en handelsvoordelen te geven om het land door de komende moeilijke wintertijd te helpen. Witte-Huis- woordvoerder Marlin Fitzwater zei dat gisteren op een verklaring van Sovjet-minister Sjevardnadze (bui tenlandse zaken). Sjevardnadze, die in Houston gesprekken voert met zijn VS-ambtsgenoot Baker, zei dat zijn land graag voedselhulp zou ont vangen. "Dat is op dit moment ons ernstigste probleem". Baker zei zeker te weten dat presi dent Bush zal willen helpen met voedsel. Bush's woordvoerder was daarover overigens later iets min der stellig. Volgens Fitzwater maakt Bush mogelijk een eind aan de beperkin gen voor de handel tussen de Sov jetunie en de VS, zoals de hoge ta riefmuren voor een groot aantal Sovjet-produkten. Als Bush de be perkingen opheft, legt hij de zoge naamde Jackson-Vanik wet naast zich neer. waarin open handel met de Sovjets afhankelijk wordt ge steld van een wet die vrije emigratie van Russische joden toestaat. Zo'n wet is in de Sovjetunie wel in voor bereiding. Maar, zei Fitzwater giste ren, in de praktijk hebben de Sov jets hun emigratie-beleid ten op zichte van joden en andere minder heden al geliberaliseerd. De EG-ministers van financiën willen zich slechts voor een jaar vastleggen op voedselhulp aan de Sovjetburgers. Zij zijn bereid in 1991 daarvoor ruim twee miljard gulden uit te trekken, maar ruziën nog over de vraag waar het geld vandaan moet komen. Als het aan minister Kok had gelegen zou de EG niet verder moeten gaan dan een half jaar. De EG-ministers van financiën overlegden gisteren in Brussel over de financiële kant van spoedhulp aan Moskou. Vooral minister Kok wil niet verrast worden door een ro yale politieke toezegging op de EG- top eind deze week in Rome. Vorige week waren de ministers van bui tenlandse zaken in Brussel het al roerend eens dat de EG-top voed selhulp voor twee jaar moet belo ven. Hun collega's van financiën hebben dat nu teruggedraaid. Ze willen eerst kijken hoe voedselhulp ter plaatse wordt georganiseerd en of het in goede handen komt. De Europese Commissie heeft een verlanglijst uit Moskou ontvan gen met voedsel, medicijnen en me disch materiaal. Volgens Thesau rier-Generaal Maas, die gisteren de vroegtijdig vertrokken minister Kok verving, is het niet de bedoe ling 'om de voedselhulp zo op het Rode Plein neer te zetten'. De EG krijgt last met de Nieuw-Zeeland, Australië en de VS als ze eigen voor raden boter, graan en vlees daar gra tis gaat dumpen. Volgens Maas denkt de EG nu eerder aan het ver kopen ter plaatse van de produkten om de markt niet te bederven. Met het geld kan Moskou dan weer pro jecten betalen om de voedseldistri butie te verbeteren. Sweater met kol. Van 100% katoen. In diverse kleuren. Mt. S-M-L-XL. Van.iW voor 29,- KOPENHAGEN - De sociaal-de mocratische oppositie in Denemar ken stevent zo goed als zeker af op een grote overwinning bij de ver vroegde verkiezingen die morgen worden gehouden. De Arbeiders partij van de kleurloze leider Sven Auken wint volgens de laatste opi niepeilingen maar liefst tien zetels. Met 35 procent van de stemmen blijven de sociaal-democraten, die sinds 1982 in de oppositiebanken zitten, onbetwist de grootste partij in het 179 zetels tellende parlement. Een regeringswisseling hangt dan ook in de lucht. De huidige rechtse minderheidscoalitie van liberalen, conservatieven en progressief-libe- ralen lijkt de positie in het Deense parlement niet te hebben versterkt. Dat laatste was'juist de reden voor premier Poul Schlüter om en kele weken geleden vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. De rege ringsleider wilde meer parlementai re steun voor zijn plannen om de in komstenbelastingen voor lonen bo ven 50.000 gulden met zes procent te verlagen. Een maatregel die vol gens de sociaal-democraten slechts ten goede komt aan de 200.000 rij ken in het Deense koninkrijk. Opiniepeilingen wijden nu uit dat de rechtse regering nauwelijks haar 67 zetels kan behouden. Dat komt vooral door de winst van de libera len, die veel stemmen hebben weg gehaald bij de conservatieve en D66-achtige coalitiegenoten. Veel duidt erop dat de conserva tieve Schlüter een ernstige fout heeft gemaakt door op 22 november vervroegde verkiezingen uit te schrijven rond het thema belasting verlagingen. Een tactische zet, waarmee het kabinet een beschei den loonstijging komend jaar ver teerbaar wilde maken voor de bon den. "Denemarken heeft momenteel een wereldrecord in inkomstenbe lasting met 68 procent. Dat kan zo niet doorgaan. We zijn gedwongen te erkennen dat een samenleving niet goed functioneert als de belas ting op de laatstverdiende kroon zo hoog ligt", zegt Schlüter, die meent dat zijn maatregelen de koopkracht en de concurrentiepositie met het buitenland zullen versterken. Gegoochel Voor de kiezers is echter het gegoo chel met belastingprocenten, te midden van de kerstdrukte, zo goed als onbegrijpelijk. Zelfs de liberale minister van buitenlandse zaken en fractieleider, Uffe Elleman Jensen, wist in het begin van de verkie zingsstrijd nauwelijks waarom het draaide toen hij een kassadame uit legde welk effect de nieuwe maatre- gelen voor haar inkomen hadden. Elleman bleek niet op de hoogte dat er voor de winkelierster met een minimuminkomen van 40.000 gul den niets verandert. Andere the ma's, zoals de hoge werkloosheid (300.000 mensen) en sociale zeker heid, hebben de belastingen dan ook naar de achtergrond gescho ven. Onderwerpen waar de sociaal democraten van oudsher sterker staan dan de rechtse minderheids regering. Volgens experts zullen de verkie zingen ondanks de sterke groei van de Arbeiderspartij niet veel oplos sen in Denemarken. Zij vrezen voor een klassieke patstelling tussen het linke en rechtse blok, waarbij nie mand een meerderheid heeft. Zo blijkt de winst van de sociaal-demo craten hoofdzakelijk afkomstig te zijn van de linkse zusterpartij, de Socialistische Volkspartij. Fractieleider Sven Auken van de Arbeiderspartij maakt zich in de korte verkiezingscampagne dan ook sterk voor een brede regering van conservatieve en sociaal-demo craten. Dit kabinet van nationale verzoening, door de liberalen iro nisch een 'Konsermokratie' ge- noemd, moet volgens hem de 'mo rele leiding' van de natie overne men. Een coalitie die met drie hoofd punten, meer produktie, milieu en sociale zekerheid, "beweging moet brengen" in Denemarken. Premier Schlüter heeft dit alternatief echter al dood verklaard. "De liberalen en conservatieven blijven bij elkaar zoals we dat al acht jaar doen: óf in de regering óf in de oppositieban ken", aldus de onverzoenlijke rege ringsleider. 'Doodziek' De komende kabinetsformatie dreigt zich door de parlementaire impasse te ontwikkelen tot een rad van avontuur. Met 35 procent van de stemmen in.de laatste peilingen is de Arbeiderspartij allereerst aan gewezen op de Socialistische Volkspartij (elf procent) en de klei ne linkse en middenpartijen, die met twee procent waarschijnlijk net de kiesdrempel halen. Daaronder zijn de Christelijke Volkspartij, de Eenheidslijst (een soort Groen Links) en het merk waardige kiesverbond tussen de linkse zeebondchef, Preben Moller, en de stichter van de extreem-recht se Vooruitgangspartij, Mogens Glistrup. Dit enfant terrible binnen de Deense politiek stapte een maand geleden uit zijn fractie om een nieu we 'Welzijnspartij' te stichten. Glistrup. die nog een schuld van dertig miljoen gulden heeft bij de Deense staat, kan bij een patstelling tussen het linkse en rechtse blok opnieuw een sleutelrol spelen in het Deense parlement. Geen wonder dat een vooraan staand sociaal-democraat onlangs zei het 'doodziek te vinden' om op basis van de kleine partijen te rege ren. Ruim 75 procent van de Arbei derspartij wil dan ook een samen werking met één of twee rechtse partijen. De conservatieve premier Schlü ter zit met dezelfde handicap. Ook hij is afhankelijk van de kleine par tij om terug te keren. Samen met de huidige coalitiegenoten heeft hij slechts 35 procent in de Deense Tweede Kamer. Het kabinet moest zich dan ook de steun verzekeren van de extreem-rechtse Vooruit gangspartij (8 procent) en de kleine middenpartijen. Volgens de meeste recente peilin gen heeft Schlüter dan nog maar 49 procent achter zich. De regerings leider is daarmee voor zfjn politiek overleven afhankelijk van Mogens Glistrup en de vier afgevaardigden van de overzeese rijksdelen, Groen land en de Faroer-eilanden. De kerstverkiezingen lijken dan ook meer problemen te veroorza ken dan op te lossen voor de 62-jari- ge premier. Deze kan zich er intus sen wel op beroepen de langst zit tende conservatieve regeringsleider (acht jaar) van deze eeuw te zijn in Denemarken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7