Philips schrapt 600 banen bij geluid Lage dollar en hoge kosten brengen Fokker in gevaar Farmacie-dochter DSM jaagt op snelle groei Confectie kan illegale ateliers niet meer aan Bezetting Oss opgeheven na belofte overleg VW pompt 10 miljard in Skoda EG wil verbod 'muren des doods' in zee De prijzen van onze skibroeken zijn alvast aan de afdaling begonnea FNV wil reiswereld aanpakken DINSDAG 11 DECEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 EINDHOVEN (ANP) Elektronica-concern Philips zal bij haar produktdivisie geluids systemen (industrial and electro-acoustic systems) 600 banen bij de divisie in Nederland schrappen. Dit uitvloeisel van de door topman Timmer aangekondigde reorganisatiecam pagne zal heeft Philips gisteren bekendgemaakt. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet te vermijden. In de agglomeratie Eindhoven zul len 420 van de ruim 1800 arbeids plaatsen verdwijnen. In Breda zijn dat er 40 van de ongeveer 400 en in Almelo 140 van de circa 900. Naar verwachting zullen in totaal 150 ar beidsplaatsen verdwijnen op basis van natuurlijk verloop. Op de ande re medewerkers zal het met de vak bonden afgesproken sociaal plan van toepassing zijn, waarbij ge dwongen ontslag onvermijdelijk is. Om de kosten te verlagen en de doelmatigheid te verhogen zijn een aantal maatregelen voorgesteld, zoals meer decentralisatie en dele gatie, directere rapportagelijnen, grotere flexibiliteit en eenvoudiger werk- en produktiemethoden. Ook zullen in toenemende mate dien sten worden ingekocht. De divisie omvat vier hoofdgroepen, namelij- ke test- en meetapparatuur, analy sesystemen, industriële automati sering en communicatie- en beveili gingssystemen. De vakbonden zijn verontwaar digd over de snelheid waarmee Phi lips de reorganisatie wil doorvoe ren. Volgens de Industriebond FNV zijn de plannen niet cijfermatig on derbouwd. "Bovendien hebben wij grote problemen met de snelheid die Philips van ons eist. Snelheid kan goed zijn, maar dat mag niet gaan ten koste van de zorgvuldig heid", aldus de Industriebond FNV. Ook de andere bonden hebben moeite met de door Philips beoogde snelheid. "Wij hebben laten weten dat wij pas in de eerste week van ja nuari verder kunnen praten, omdat wij de tijd nodig hebben om de plannen met onze leden te bepra ten", zegt M. Pieters, bestuurder van de Unie BLHP. M. Hietkamp (industrie- en voe dingsbond CNV) toont zich verrast over het grote aantal arbeidsplaat sen dat verloren gaat. "In Breda ver- vallen bijvoorbeeld 40 plaatsen, hoewel daar pas de nodige reorgani saties hebben plaatsgevonden. Uit gesprekken die wij daar onlangs nog hebben gehad, bleek dat die fa briek ruimschoots voldeed aan de rendementsverwachtingen. Wij hebben de indruk dat er van boven gewoon een percentage is opgelegd en dat is geen goede zaak. Er moe ten duidelijke plannen liggen en aan de hand daarvan moet het aan tal wegvallende arbeidsplaatsen worden bepaald", aldus Hietkamp. dj de Philipsvestiging in Brussel worden 272 van de ruim 1700 werk nemers ontslagen, zo heeft een woordvoerster van het bedrijf giste ren bevestigd. Die komen bovenop de 379 ontslagen die al voor de Phi- lipsbedrijven in Lommei en Turn hout zijn aangekondigd. Volgens de woordvoerster gaat het in Brussel vooral om administratief en com mercieel personeel dat verdwijnt. Gedwongen ontslagen zijn niet uit gesloten, maar via een speciale re geling is het wellicht mogelijk men sen vervroegd met VUT te sturen. Philips heeft in België een stuk of 10 vestigingen waarbij in totaal zo'n 14.000 mensen werken. AMSTERDAM (GPD) - De maat regelen die de afgelopen jaren zijn genomen om de illegale confectie- ateliers aan te pakken, zijn absoluut onvoldoende gebleken. Het pro bleem is alleen maar groter gewor den, te groot voor de industrie om het samen met de sociale partners en de handel nog te kunnen oplos sen. De overheid zal er werk van moeten maken Daarover is op hoog ambtelijk ni veau overleg gaande. Dat zei Fene- con-voorzitter mr. A.C. Heintges gistermiddag bij de presentatie van het rapport 'Kijken naar de toe komst'. Bij Fenecon zijn 275 confec tie- en tricotage-ondernemingen aangesloten met in totaal 11.500 man personeel en twee miljard gul den omzet. Vier jaar geleden, toen industrie, handel, vakbonden en diverse over heidsinstanties eendrachtig beslo ten het illegaal confectioneren in te dammen, ging het naar schatting om 300 ateliers met samen vijf- tot zesduizend werknemers. Momen teel zouden er maar liefst tiendui zend mensen werkzaam zijn in het illegale circuit. Dat zijn er dus net zoveel als in de reguliere confectie- industrie. Het opsporings- en ver volgingsbeleid is volgens Heintges een lachertje. De pakkans is uiterst klein ("eens in de dertien jaar") en de boetes zijn laag. „We zijn nu op een punt aangeland dat we een grondig onderzoek willen, anders is het kwaad niet uit te roeien en blij ven we dweilen met de kraan open". De bron van alle moeilijkheden is dat Nederland wordt overstroomd door illegale buitenlanders, aldus de Fenecon-voorzitter. "Dat wordt een gigantisch maatschappelijk probleem waarbij wij als confectie de spits moeten afbijten". Naar zijn idee zijn er in ons land zeker hon derdduizend illegalen. "Voor het merendeel jonge mensen die graag de handen uit de mouwen steken om iets te verdienen en voor wie de confectie een aantrekkelijke moge lijkheid is". Omdat de illegale ate liers geen vennootschapsbelasting, geen btw en geen premies afdragen en oolc-niet hoeven te investeren in dure panden, zijn het oneerlijke concurrenten voor de legale fabri kanten. Concentraties van illegale ateliers vindt men in de Randstad, met name Amsterdam, en in Twen te en Brabant. Het rapport 'Kijken naar de toe komst' schetst de kansen en bedrei gingen voor de Europese en de Ne derlandse confectie-industrie tot het jaar 2000. Komend voorjaar zal de Fenecon een meerjaren-beleids plan presenteren dat op deze studie is gebaseerd. Sterke punten van de Nederlandse industrie zijn volgens Heintges dat zij zich heeft voorbe reid op een open economie („daar mee liggen we in Europa voor op andere landen"), dat zij een groeien de export heeft, behoorlijk concur rerend is en zowel technisch als or ganisatorisch goed in elkaar steekt. VENLO (ANP) Dankzij een vin ding van een onderzoeker is de posi tie van het bedrijf Andeno in Venlo, dochter van DSM, opnieuw verste vigd. Op grond van de door hem ontwikkelde enzymtechnologie is een nieuw productieproces voor de fabricage van diltiazem gestart. Dit is de voornaamste grondstof voor het geneesmiddel dildiem tegen hart- en vaatziekten. De bedrijven Tanabe in Japan en Synthélabo in Frankrijk hebben een meerjarig contract met Andeno afgesloten om de vinding van Elfe rink te mogen gebruiken. Andeno produceert inmiddels diverse sleu telgrondstoffen voor de vervaardi ging van tien meest verkochte ge neesmiddelen ter wereld. Voor vijf van deze top tien is het bedrijf een belangrijke toeleverancier. In drie gevallen slechts marktleider, zo deelde directeur dr. H. Numan gis teren op een persconferentie mee. Wat de produktie van dit drietal be treft dekt Andeno de helft van de wereldbehoefte. Uit de farmaceutische markt haalt het bedrijf jaarlijks rond acht procent groei. .Daarom durfde dr. Numan de voorspelling aan dat An deno in het jaar 2000 de omzet van 200 miljoen gulden nu zal zien oplo pen tot 400 tot 600 miljoen gulden. Bij zijn oprichting in 1957 produ ceerde he^ bedrijf in hoofdzaak che micaliën voor de reprografische in- Trinidad en Tobago De regering van Trinidad en To bago heeft gisteren bekendgemaakt dat er geen leningen van het Inter nationaal Monetair Fonds meer no dig zijn. De -belangrijkste reden is echter dat de deviezenreserve nu op 408 miljoen dollar staat, meer dan het dubbele van het bedrag in okto ber 1988; de huidige reserve is vol doende voor het betalen van vier maanden import. Filipijnen De Filipijnse regering heeft giste ren een verhoging van de benzine prijzen onder druk van een trans portstaking teruggedraaid. Organi satoren van de staking vonden de prijsvermindering niet ver genoeg gaan en hebben gezegd de acties de hele week te zullen voortzetten. De regering-Aquino had vorige week woensdag een algehele prijsverho ging voor alle brandstoffen met 45 procent afgekondigd. VS en EG De Amerikaanse minister van land bouw, Clayton Yeutter en de Eu ropese landbouwcommissaris Ray MacSharry zullen elkaar vrijdag in Brussel ontmoeten in een poging de landbouwgeschil]en op te lossen. De ontmoeting vindt plaats omdat beide handelsblokken geen zin in een conflict hebben dat zou kunnen uitmonden in handelsoorlogen en de wereldhandelsbesprekingen in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) kan dwarsbomen. Goodman De 33 banken (waaronder de Neder landse ABN en Amro) die nog 500 miljoen miljoen Ierse pond (onge veer f 1,5 miljard) te goed hebben van de Ierse vleeshandelaar Larry Goodman, zijn akkoord gegaan met een plan om Ijet grootste rundvlees concern van Europa (2.500 werkne mers) te redden. Dat heeft de door het Ierse Hooggerechtshof aange stelde toezichthouder bij Goodman, Peter Fitzpatrick, gisteren bekend gemaakt. dustrie van de toenmalige moeder maatschappij Océ-Van der Grinten. Sinds Andeno zich ging concentre ren op de farmaceutische markt is een zeer succesvolle ontwikkeling ingezet. Deze onderneming heeft nu een wereldwijde reputatie als be langrijke producent van "bouwste nen" voor semi-synthetische anti biotica alsook voor geneesmiddelen in de strijd tegen hart- en vaatziek ten. Door in 1987 van Océ-Van der Grinten over te gaan naar het che mieconcern DSM zijn de expansie mogelijkheden aanzienlijk ver groot, aldus directeur Numan. Ne gentig procent van de omzet is thans voor export bestemd naar 50 landen. Over de winst liet hij zich niet uit. Wel deelde Numan mee dat vijf procent van de omzet bestemd is voor research en dat de acquisitie van kleine ondernemingen dankzij het moederbedrijf DSM nu een stuk gemakkelijker is geworden. An deno nam reeds twee produktiebe- drijven in Barcelona en Geneve over. Ter versterking van de markt positie wordt gedacht over nog meer overnames. De centrale diensten waaronder de belangrijke afdeling onderzoek en ontwikkeling zijn in Venlo ge vestigd. Bij het hoofdbedrijf wer ken 400 van de 500 personeelsleden. Ruim tien procent van hen is be trokken bij de research. OSS (ANP) De bezetting van de Philips-vestiging in Oss is gister middag om opgeheven. De fabriek was bezet sinds maandagochtend vijf uur. Dat gebeurde uit onvrede met de aangekondigde reorganisa tie, waarbij 190 van de 1000 arbeids plaatsen zouden moeten verdwij nen. De bezetting werd opgeheven naar aanleiding van overleg tussen de Industriebond FNV en de direc tie van Philips Oss. Beide partijen kwamen tot een gezamenlijke ver klaring. Daarin staat dat de reorga nisatieplannen gericht moeten zijn op een structurele verbetering van de vestiging in Oss, wat betekent dat de plannen geen pure bezuini gingsmaatregel mogen zijn. Verder moeten de plannen inhoudelijk worden onderbouwd en moeten zij onderwerp van overleg zijn tussen Philips en de bonden. Volgens de woordvoerder van de Industriebond FNV staat de uit komst van het overleg (het aantal ar beidsplaatsen dat komt te verval len) niet bij voorbaat vast. De eerste overlegronde vindt donderdag plaats. Een Skoda staat ingeklemd tussen twee Volkswagenbussen in Praag. <foto afp> PRAAG (ANP/DPA/Rtr) - Het Duitse Volkswagen-concern heeft de Franse Renault en diens Zweedse partner Volvo afge troefd in de concurrentieslag om samenwerking met de Tsjechi sche autofabrikant Skoda. VW krijgt hiermee een uitstekende uitgangspositie op de Oost- europese markt. Premier Petr Pithart van de deelrepubliek Tsjechië, de eige naar van Skoda, maakte zondag bekend dat VW de voorkeur heeft gekregen omdat het concern zo wel financieel als sociaal betere voorwaarden bood en toezegde het merk Skoda te zullen handha ven. VW zal negen tot twaalf mil jard gulden in Skoda investeren. Renault en Volvo presenteerden een investeringsprogramma van 4,3 miljard. Skoda wordt veranderd in een naamloze vennootschap waarin VW in eerste instantie 25 tot 33 procent van de aandelen krijgt. De deelneming zal later worden vergroot. De omvang zal volgens premier Pithart afhangen van het produktieniveau en de verdere economische ontwikkeling van Skoda. Skoda is de succesvolste auto producent in Oost-Europa, reden waarom er oorspronkelijk maar liefst 24 belangstellenden waren uit Europa, Japan en de VS. Het bedrijf heeft evenals andere Oost- europese ondernemingen wel een flink waterhoofd. Van de 16.500 werknemers bij de hoofdvesti ging in Mlada Boleslav heeft een kwart een bestuurlijke of admini stratieve functie. VW heeft toegezegd dat er geen ontslagen zullen vallen onder de in totaal 21.000 werknemers. Het personeel had gedreigd met een staking als de keus op Renault was gevallen. Skoda, opgericht in 1894, pro duceerde vorig jaar 183.000 au to's. Daarvan werden er ongeveer 50.000 geëxporteerd naar wester se markten en 15.000 naar andere Oosteuropese landen. Groot-Brit- tannië was met 13.600 wagens de grootste afnemer in het Westen. Skoda wil de produktie meer dan verdubbelen tot ongeveer 400.000 stuks per jaar. VW krijgt via de alliantie met het Tsjechische bedrijf een vierde autopoot naast de produktie on der eigen naam, de Duitse Audi en de Spaanse fabrikant Seat. Skoda zal binnen het concern een onafhankelijk positie behouden en krijgt een zetel in de raad van commissarissen van VW. (vervolg van pagina 1) BRUSSEL (ANP) EG-commissa- ris voor visserijzaken Manuel Marin wil dat er een verbod komt op het vissen met drijfnetten die langer dan 2,5 kilometer zijn. Opzet is de visbestanden in de EG-visserywate ren te beschermen, zo maakte Marins woordvoerder in Brussel gisteren bekend. Vissers gebruiken de fijnmazige drijfnetten graag vanwege hun gro te opbrengsten. Ze brengen echter grote schade toe omdat vaak niet al leen de vis waarop wordt gevangen, wordt opgehaald maar feitelijk alle zeedieren, waaronder ook zeehon den en dolfijnen. In de Stille Oce aan, waar soms wordt gevist met drijfnetten van 50 kilometer, heten ze daarom "muren des doods". In december vorig jaar besloot de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties tot een algemene stop op het gebruik van drijfnetten per 1 juli 1992. In de Stille Oceaan moet dat moratorium al een jaar eerder ingaan. Het verbod gaat in zodra de ministers voor Nederland is dat minister Bukman (landbouw en vis serij) ermee akkoord gaan. Als het zover is geldt de maatregel voor alle EG-visserijwateren alsmede voor alle schepen waar dan ook ter wereld die onder de vlag van een EG-lidstaat varen of in een van de twaalf lidstaten geregistreerd staan. Andere maatregelen die Marin voorstelt ter behoud van de visbe standen, is vergroting van de maas wijdte van sleepnetten in de Golf van Biscaye. Verder zou het vissen met boomkorren in de Golf moeten worden verboden en wil Marin de vangst van heek in sommige zones voor de Spaanse en Portugese kust slechts gedurende een beperkte pe riode toestaan. Arbeidsbureau nieuwe stijl komt in grote tijdnood DEN HAAG (GPD) - De beleids plannen van de Regionale Besturen Arbeidsvoorziening (RBA's), waar onder de arbeidsbureaus vanaf 1 ja nuari komen te vallen, vertonen nog zulke tekortkomingen dat de uiter ste termijn voor goedkeuring van de plannen niet wordt gehaald. Aanvankelijk zouden de plannen vóór 15 december moeten worden goedgekeurd. Die termijn wordt nu opgeschoven naar 1 februari. Dit zegt Rients de Boer, de eerste voorzitter van het Centraal Bestuur Arbeidsvoorziening (CBA) in een interview met het dagblad Trouw. Vanaf 1 januari gaan de arbeidsbu reaus nieuwe stijl draaien. Ze vallen dan niet langer onder het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid, maar worden een gezamenlij ke verantwoordelijkheid van over heid, werkgevers en werknemers. Deze drie partijen krijgen elk verte genwoordigers in de RBA's. Daar boven staat het CBA. ADVERTENTIE Skipantalon "World Wide Ski". In marine en zwart. Voor dames en herer Mt. S-M-L-XL. Van^ voor 7 r VROOIVmDREESMANN ding geldig zolang de voorraad st Sanering reisbureau's zal prijzen opjagen UTRECHT (ANP/GPD) - De Dienstenbond FNV wil de wildgroei van kleine bedrijfjes in de reiswereld drastisch aanpakken. Sanering van de reisbureau's, waarvan een groot deel een marginaal bestaan leidt, is volgens de FNV vanochtend bij een congres bitter noodzakelijk. Het betekent wel dat het reizen duurder wordt. Dat betoogde voorzitter L. de Waal van de Diensten bond FNV vanochtend op het bondscongres in Utrecht. Volgens hem is het niet erg als de prijzen iets stijgen, omdat de prijzen in Nederland 15 procent la ger liggen dan in bijvoorbeeld Duitsland. De Waal wees erop dat er in het Duitse reiswezen al geruime tijd een cao bestaat. In de Nederlandse reis wereld is dat anno 1990 nog steeds niet het geval. Vol gens de FNV is het hard nodig dat de arbeidsvoor waarden voor de ongeveer 6000 werknemers wordt verbeterd. De vaderlandse reisbranche wil er tot nu toe tot woe de van de vakbonden niet aan. En zolang de werkne mers een behoorlijke cao moeten ontberen, moeten de reisbureaus niet zeuren dat er zo weinig belangstelling is om in die sector te gaan werken, aldus De Waal. OAD Ook reisbureau OAD Reizen, dat gisteren zijn jaarver slag presenteerde, ergert zich aan het aantal nieuwe toeringcarbedrijfjes, dat zich tegenwoordig op de mark begeeft (150 stuks in twee jaar tijd). "Juist deze nieuwkomers zijn grove overtreders van sociale wet geving", aldus directeur Ter Haar, mensen die soms uit hobby een bedrijfje zijn begonnen, of oud-chauf feurs die zich met een paar aangeschafte bussen plot seling als ondernemer presenteren". Hoewel het streekvervoer gisteren bij het ontvouwen van de nieu we plannen niet bepaald centraal stond, kon Ter Haar het niet laten forse kritiek te uiten op de overheid en gesubsidieerde streekvervoerbedrijven. "Het is ver ontrustend en niet langer te accepteren, dat streekver voerbedrijven de laatste tijd met overheidsgeld parti culiere toerbedrijven of toerbussen opkopen, waar mee sterk concurrerend zelfs onder de marktprijs wordt geopereerd". OAD Reizen in Holten groeit gestaag. Directeur ir. Joop ter Haar maakte daar gisteren geen geheim van, toen hij in het Slot Zeist het jaar 1990 de revue liet pas seren en de plannen vooor komend jaar bekendmaak te. Met enige trots en een knipoogje naar de geheel in Duitse handen komende concurrent Arke Reizen (En schede) merkte Ter Haar nog eens op, dat OAD zo langzamerhand 'de enige nog volledig Nederlandse' grote Jouroperator is. Van onze correspondent Bill Meyer (vervolg van pagina 1) SCHIPHOL Ondanks een goed gevulde orderportefeuille van tien miljard gulden gaat het de verkeer de kant op met vliegtuigfabrikant Fokker. De produktiekosten zijn te hoog en de vliegtuigen worden daardoor eenvoudigweg te duur. Belangrijke orders zijn dit jaar dan ook uitgebleven. Fokker moet daar om op korte termijn de kosten druk ken en wil dat bereiken door flink in het personeelsbestand te snijden. Alleen op die manier kan het bedrijf de toekomst veilig stellen. De overkoepelende raad van be stuur heeft de directie van het pro- duktiebedrijf Fokker Aircraft (FAC) op Schiphol-Oost nu een in grijpend efficiency-plan opgelegd. De opdracht is simpel: er moet met minder mensen doelmatiger wor den gewerkt. Per saldo gaat het uit eindelijk om zo'n duizend werk plekken: zeshonderd 'tijdelijke' krachten en vierhonderd vaste werknemers, vooral in de admini stratieve sector. De lage dollarkoers is voor een exportbedrijf als Fokker een lastig probleem. De vliegtuigen worden namelijk in Amerikaanse valuta af gerekend. Maar ook zonder de koers-perikelen zouden kostenbe sparingen dringend noodzakelijk zijn. De dollar versterkt alleen de problemen. Klanten betalen de vliegtuigen met dollars, maar in slechts dertig procent van de uitgaven kan met dollars worden afgerekend. Zo wordt het personeel hier op Schip hol gewoon in guldens betaald. Zakt de dollarkoers, dan daalt de netto-opbrengst van de verkochte toestellen. Fokker heeft zich bij de huidige bestellingen voor een groot deel te gen schommelingen in de wissel koers kunnen indekken. Bij het bin nenhalen van nieuwe orders vormt de dollar een extra complicatie, om dat de kostprijs nu aanzienlijk ho ger ligt. Het maakt snelle maatrege len alleen maar noodzakelijker. Zwart zaad Fokker is gewoon te duur. Het be drijf werkt inefficiënt. De produkti- viteit per werknemer is laag. Bui tenlandse beleggers zijn zelfs de mening toegedaan dat, gezien het loon en prijspeil in Nederland, Fok ker met een dollar van 1 gulden 40 uit de voeten moet kunnen. De vliegtuigbouwer verwacht zonder verdere maatregelen eind 1991 in problemen te komen. Daar om wordt nu het mes in de uitgaven gezet. Volgend jaar moet tweehon derd miljoen gulden op alle budget ten worden bespaard. Nieuw perso neel wordt alleen bij hoge uitzonde ring aangenomen. De banen ver dwijnen vooral in de niet-produk- tiesfeer. Fokker Aircraft zal met minder mensen meer moeten doen. De ruim twee miljard gulden, die in voorraden (materialen en compo nenten) is gestoken, moet met drie honderd miljoen gulden worden te ruggebracht om geld vrij te maken. Anders komt Fokker volgend jaar op zwart zaad te zitten. Het zal echter nog een hele klus worden om deze ambitieuze doel stellingen in de praktijk te verwe zenlijken. Fokker heeft namelijk niet alles zelf in de hand. Tweederde van alle kosten bij de produktie van de Fokker 100 komt voor rekening voor de toeleveranciers en partners van Fokker. Ook zij moeten goed koper gaan produceren. Er vinden momenteel besprekingen plaats over verlaging van de inkoopprij zen. Fokker wil ook het dollar-risico meer bij de toeleveranciers leggen. Mes De top van Fokker heeft er alle ver trouwen in dat de aangekondigde bezuinigingen effect zullen sorte ren. Bonden en particuliere beleg gers zijn daar echter niet allemaal van overtuigd. Zij vrezen dat bij de huidige stand van zaken de vlieg tuigbouwer onmogelijk erg diep het mes in de kosten kan zetten. Veel overtollig vet is er volgens de bon den na de vorige bezuinigingsronde in 1987/88 niet. Daarbij komt dat Fokker nog al tijd niet in staat is op tijd de vliegtui gen aan de klant te leveren. Sinds het begin van het Fokker 100 pro gramma holt Fokker achter zichzelf aan. Telkens moet het produktie- tempo een 'klik' omhoog. Ook het komende jaar. Daarom zal het een hele opgave worden om bezuinigin gen door te voeren en tegelijkertijd het vereiste produktietempo te ha len. Het doel is in 1993 67 Fokker 100's per jaar te bouwen. Dit jaar worden dat er volgens Fokker hoog uit 36. De bonden noemen een getal van 33. Fokker denkt het komende jaar in ieder geval fors te kunnen bezui nigen op 'ingeleenden'. Dat zijn zo'n zeshonderd mensen die aangetrok ken zijn om het vereiste aantal vliegtuigen per jaar te bouwen. Deze mensen kosten Fokker miljoe nen guldens extra per maand en moeten weg. Sleutelen Een hoofdstuk apart vormen de problemen met de Ierse vleugelle verancier Shorts. Nog altijd slagen de Ieren er niet in complete vleu gelsets af te leveren. Omdat Fokker de vleugels op een bepaald moment op de eindlijn aan het vliegtuig moet monteren, bouwen de Ieren ze noodgedwongen op Schiphol af. Daarvoor zijn 220 Engelsen en Ieren overgekomen. Hoewel deze extra kosten voor re kening van Shorts komen, is de si tuatie tekenend. Tweehonderd twintig Engelsen en Ieren, die tus sen de bedrijven door aan de vleu gels sleutelen, zijn niet bevorderlijk voor een verbetering van de pro- duktiviteit. Desondanks kan Fok ker nog steeds niet buiten hen. Op de werkvloer zullen de on heilstijdingen met de nodige ver wonderingen worden aangehoord. Fokker maakt dit jaar de grootste winst uit zijn geschiedenis. Dat komt vooral omdat de onderne ming zo ontzettend snel gegroeid is. De vliegtuigfabrikant zal in 1990 tussen de tachtig en negentig mil joen gulden 'overhouden'. Op grond daarvan zullen de bonden een betere winstdeling claimen, ter wijl de directie alleen maar over be zuinigen en snijden in het werkne mersbestand wil praten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5