Ook tol voor auto's die stad uitlij den Voorbereiding voedselhulp niet vlotjes Kamer schrapt paar landen van lijstje Pronk Meerderheid Tweede Kamer in verkeersdebat: Rotterdam Verrijkt' giro Friezen met zo'n drie ton Verdachte rechercheur had vette buitenlandse rekening 'Reorganisatie ministerie leidt niet tot gedwongen ontslagen' DINSDAG 11 DECEMBER 1990 PAGINA 3 ROTTERDAM/AKKRUM (GPD) - Bezuinigen is één manier, maar misschien levert simpel 'opletten' in het geval van de gemeente Rot terdam wel meer op. Fokko Nijen- huis (30) en Anneke Bijlsma (28) in het Friese Akkrum zullen dit be amen. De afgelopen jaren kregen zij ten onrechte 308.000 gulden overge maakt op hun girorekening van de gemeente Rotterdam. De onbedoelde financiële relatie tussen de twee Friezen en Rotter dam begon in juni '83. Bij het ope nen van de giro-enveloppe, dachten Fokko en Anneke even dat op hun gironummer een vette prijs was ge vallen: de rekening telde 53.000 gul den meer dan was verwacht. dam", zegt Anneke. Op naar 1989. Fokko en Anneke werden wederom verblijd met een overwachte gift uit Rotterdam: in de maand oktober werd de reke ning per ongeluk aangezuiverd met niet minder dan 190.522,22 gulden. "We hebben contact opgenomen met de gemeente Rotterdam moeite nam om hen te bedanken. Dat resulteerde uiteindelijk in een wat armoedig bloemstukje en een voorgetypt bedankbriefje. Nog geen twee maanden geleden (25 september) volgde weer een on gecontroleerde gift van 39.792,55 gulden. "Ook dat hebben we na tuurlijk teruggestort en ditmaal per ongeluk op c DEN HAAG (ANP/GPD) Het ziet er naar uit dat ook het autoverkeer dat de steden uit- ro rijdt vanaf 1995 tol moet betalen. Minister Alders (ruimtelijke ordening) zal bij de aanleg rekening gestort", ontdekte *Anne- van tolpleinen in ieder geval rekening houden met de mogelijkheid. Een meerderheid van ke Bijlsma al snel. Eerlijkheid siert de Kamer voelt voor de mogelijkheid om 'tweezijdig' tol te heffen, maar zal pas bij de be handeling van de tolwet een keuze maken. de gemeente ^eld teruggestort. Daarna hoorden hebben de we gemeente Daarop stuurde het Friese duo een pissig briefje aan de burge rt,. meester Bram Peper. Hoe het toch Geen enkele reactie uit Rotter- kwam dat Rotterdam niet eens de de twee Friezen en zij stortten het bedrag dan ook zonder aarzeling te rug. "We hoorden helemaal niets. briefje gestuurd met het verzoek ons dertig gulden aan onkosten te vergoeden. Voor de telefoon en de postzegels", zegt Anneke. En dat leidt dat tot de laatste gift, gedateerd 5 november, groot 25.222,74 gulden. In overleg met de De Kamer praatte gisteren verder Maij-Weggen herhaalde gisteren zal overigens zoveel mogelijk elek- over het Tweede Structuurschema de belofte dat het vrachtverkeer van tronisch geheven worden, onder- Verkeer en Vervoer (SW) van mi- tol wordt vrijgesteld. Voor zakelijk' streepte Maij. nister Maij-Weggen (verkeer). Zij verkeer is dat niet mogelijk, omdat had voorgesteld om op de twintig dat niet te onderscheiden is van h tolpleinen in de buurt van de vier gewone autoverkeer, aldus de rr grote steden alleen 's morgens tol te nister. Zij wilde gisteren nog niet i heffen op het verkeer dat stadin- gaan op "details" van de tolheffing, waarts rijdt, maar is bereid ook 's zoals waar tolpleinen moeten ko- avonds tot tolheffing over te gaan. De tol zou zo'n 700 miljoen gulden per jaar moeten opbrengen. Dat geld gaat grotendeels naar het open baar vervoer, maar een deel is ook bestemd voor het afbetalen CDA en PvdA staan achter de plannen van Maij-Weggen, de WD is tegen tolheffing. D66 en Groen Links wilden gisteren nog geen oor deel uitspreken over het plan. Groen Links zei gisteren eerst te willen weten hoeveel de tolpleinen gaan kosten. D66-woordvoerder Wolffensperger hekelde de manier waarop Maij-Weggen tol wil heffen: "Een tolhuisje met een slagboom is verouderd paardemiddel, een hoe sluipverkeer moet den tegengegaan en hoe hoog de ta rieven zullen worden. De minister vroeg en kreeg giste ren toestemming van de Kamer om de aanleg van tolpleinen voor te be reiden. Daarvoor wordt overleg ge- instrument uit de vorige vier of vijf nieuwe tunnels die in de voerd met gemeenten en provin- Randstad zullen worden aangelegd, cies. In 1993 kan dan worden begon- gnelWe£6n Over drie daarvan heeft de Kamer nen met de aanleg van tolpleinen; overigens nog geen besluit geno- verbredingen van de bestaande we- Minister Maij-Weggen bleek giste- men gen tot vijf a acht rijstroken. De tol ren °P verzoek van het CDA bereid om vier stukjes snelwegen eerder te laten aanleggen dan zij eigenlijk van plan was. Ze gaat er daarbij van uit dat belanghebbende gemeenten en provincies bereid zijn om de kos ten voor te schieten. Het gaat om snelwegen van Venlo naar Maas- bracht, van Oss naar Eindhoven, van Ede naar de snelweg Arnhem- Utrecht en van Drachten naar Leeuwarden. De PvdA liet aan het einde van het debat via een motie weten het volstrekt met het CDA oneens te zijn over de aanleg van een snelweg tussen Eindhoven en Oss. De soci aal-democraten vinden verbetering van de weg tussen Eindhoven en Den Bosch en de ombouw tot snel weg van de verbinding Rosmalen- Geffen voldoende voor het verkeer dat van Oss naar Eindhoven moet. de Amsterdamse narcotica brigade blijkt te beschikken over een vette buitenlandse bankreke ning. Volgens persofficier van justi tie De Wit stond daarop een "aan merkelijk bedrag". Over de hoogte worden de partijen drugs i beslagname getest op samenstel ling en gewicht. Volgens politie woordvoerder Klaas Wilting wor den de drugs bij het bereiken van bepaalde hoeveelheid dit bedrag wil De Wit zich niet tigd. Dat gebeurt onder het toeziend uitlaten. Wel gaat het om zoveel oog van de officier van justitie. geld dat de fiscus grote belangstel- Slechts kleine hoeveelheid BEEK Het verkeer heeft gisteravond vooral in Zuid-Limburg overlast ondervonden van sneeuwval. Vooral het vrachtverkeer had moeite om de heuvels op te komen. Tientallen slippartijen op de snelwegen tussen Beek en Meerssen (A2) en tussen Heerlen en de Duitse grens (A76) leidden er zelfs korte tijd toe dat die wegen voor alle ver keer werden afgesloten. Bij de slippartijen ontstond veel blikschade, maar niemand raakte gewond, (foto anp> ling heeft. De 49-jarige politieman Amster damse werd vorige week maandag samen met zijn echtgenote aange houden door de rijksrecherche. Het echtpaar wordt verdacht van belas tingfraude en de agent zou uit de kluis van het hoofdbureau van poli tie een partij van 49 kilo cocaïne hebben gestolen. In zijn woning werd een bedrag van ruim 180.000 gulden aan contanten aangetroffen. De rechercheur beschikte over een van de drie aanwezige sleutels ro?eten van de kluis op het hoofdbureau van politie, waar de in beslag geno men drugs worden bewaard. Hij was belast met de administratieve afhandeling voor de drugs werden vernietigd in de vuilverbranding. Die vernietiging van de drugs be- wordt verzegeld achtergehouden als bewijslast tijdens de rechtszaak. Volgens politiemensen blijven de drugs echter vaak wekenlang in de kluis op het hoofdbureau van poli tie. Wilting noemt dat onwaar schijnlijk. "Dat was in dit geval mis schien mogelijk, omdat we een gro te klapper hadden gemaakt. Maar veel of weinig drugs in die kluis en procedureregels, daar gaat het alle maal niet om. Feit is dat iemand 49 kilo cocaïne heeft gejat en daar moeten ze met hun tengels vanaf blijven. Het heeft doodeenvoudig te maken met een stukje vertrouwen van politiemensen onderling". In het belang van het onderzoek wil de politie zich niet uitlaten of er vaker drugs uit de kluis zijn ver mist. DEN HAAG (ANP) - Minister Rit- zen (onderwijs) zal zich "tot het ui terste" inspannen om bij de geplan de reorganisatie van zijn ministerie gedwongen ontslagen te voorko- Dat heeft zijn secretaris Meij- nisterie die belast zijn met uitvoe rende taken, zoals de Informatise ringsbank, worden "verzelfstan digd". Ritzen en Meijerink weigerden te geven hoeveel erink gisteren afgesproken met de beidsplaatsen bij de reorganisatie ambtenarenbonden. Ritzen gaat met zijn toezegging niet zo ver dat hij garandeert dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen, maar volgens de bonden komen de ge maakte afspraken daar wel op neer. Het ministerie van onderwijs wordt de komende vier jaar dras- tisch gereorganiseerd. De vijf direc- op <je tocht staat, straks een'"pas- zullen gaan verdwijnen. De bonden gaan uit van een aantal tussen de 400 en 600. Het ministerie telt nu on geveer 2.500 arbeidsplaatsen. Jaar lijks komen er daarvan iets meer dan 100 vrij door natuurlijk verloop. Afgesproken is nu dat elke mede werker waarvan de arbeidsplaats toraten-generaal worden opgehe ven. Aan de top van het departe ment komt een bestuursraad die lei ding geeft aai "velddirecties' sende functie" binnen het ministe rie krijgt. Kiest een medewerker i baan elders die een grote Binnenland kort acht veel kleinere stap terug in inkomen betekent, Delen van het mi- dan krijgt hij compensatie. Wordt de nieuwe baan binnen een jaar op geheven of blijkt de nieuwe functie toch niet passend, dan kan de mede werker terugkeren naar departe ment. Brand (1) Een vierjarige jongetje is gister avond in Heerlen omgekomen bij een brand die hij misschien zelf heeft veroorzaakt. Toen de brand uitbrak, snelde zijn moeder met hem het huis uit. In de veronderstel ling dat haar zoontje veilig was, ging zij weer terug om haar baby te red den. Dat lukte via de woning van de buren. Het jongetje ging op dat mo ment echter in het huis op zoek naar zijn moeder en kwam daarbij door verstikking om het leven. Brand (2) Een 80-jarige bewoner van een be jaardencentrum in' Rotterdam is gistermiddag om het leven geko men door een brand die door nog onbekende oorzaak ontstond. Twee andere bejaarden moesten korte tijd met ademhalingsmoeilijkheden worden opgenomen in een zieken huis. Bouterse De Surinaamse organisatie Sawo protesteert fel tegen het bezoek dat de Surinaamse legerleider Bouterse morgen op doorreis naar Ghana aan Nederland zal brengen. Sawo vindt dat Bouterse persoonlijk verant woordelijk is voor "grove schendin gen van de mensenrechten" en als "ongewenste vreemdeling" moet worden beschouwd. In hetzelfde vliegtuig als Bouterse zit de Suri naamse president Shankar die be sprekingen zal voeren met premier Lubbers over ontwikkelingshulp. DEN HAAG (GPD) - De hulpor ganisaties NOVIB, Memisa, Tear Fund en Terre des Hommes doen niet mee aan de voedselhulpactie voor de Sovjet-Unie. Sonja Ba rend kan het tv-actie-programma niet vanuit het Kremlin presente ren. Groen Links mokt over het kwartje dat minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) wil bijleggen bij elke gulden die voor de Sovjetunie wordt binnenge haald. Kortom, de voorbereidin gen voor de voedselhulp verlopen niet vlotjes. Novib, Memisa, Tear Fund en Terre des Hommes noemen de ac tie 'Help de Russen de winter door' sympathiek, maar doen niet mee. "Er is hier geen sprake van een levensbedreigende situatie. In de Sovjet-Unie gaan mensen niet dood van de honger, want er is voldoende eten. Het probleem is echter dat voedsel niet efficient wordt gedistribueerd, waardoor grote voorraden in treinwagons en schuren bederven. Ik vraag me werkelijk af of al die voedselpak ketten wel goed terechtkomen", aldus een NOVIB-woordvoerder. De VARA stuit met het het tv- programma 'Help de Russen de winter door' op steeds meer pro blemen. Sonja Barend zal het in ieder geval niet vanuit het Krem lin presenteren, zoals de bedoe ling was. De VARA heeft nu een andere lokatie op het oog waar 25.000 gulden voor moet worden neergeteld. "Een flinke financiële r speelgoed. Dominee Dorenbos t x Tsjernobyl aan Marat J. Egorov (l), de stichting Rainbow overhandigde het gisteren i-president van het Vredesfonds in de Sovjetunie. (foto ANP» tegenvaller. We hadden verwacht dat de Sovjet-Unie ons gratis ruimte ter beschikking zou stel len. Dat lijkt me logisch als je een land in nood helpt", aldus VARA- woord voerder Thomas Noter- Het zit de VARA toch al niet mee, want in tegenstelling tot eer dere berichten lukt het ook niet Sovjetpresident Gorbatsjov za terdag voor de camera te halen. Alles wordt nu in het werk ge steld om Boris Jeltsin, president van Rusland, voor het program ma te strikken. Verder erkent Notermans dat het camerateam er nauwelijks in slaagt opnamen te maken van on dervoede mensen, omdat die "ge woonweg niet makkelijk te vin den zijn". Daardoor dreigt het ge vaar, aldus de woordvoerder, dat kijkers minder snel geld overma ken. Maar Notermans houdt vol dat de actie zinvol is: "U ziet toch die rijen mensen voor lege win kels staan? De Sovjet-burgers zijn misschien niet uitgehongerd, maar ze hebben honger. Dat is het belangrijkste". In de Kamer maakte Groen Links zich gisteren boos over het kwartje dat minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) wil bijleggen bij iedere gulden die de actie oplevert. Groen Links vindt dat geen sprake is van een noodsi tuatie in de Sovjetunie en wil het geld niet uit het potje ontwikke lingssamenwerking halen. Pronk vond echter dat zijn ministerie "niet aan de kant kon blijven staan" en bezwoer de Kamerkat de hulp aan de Sovjetunie niet ten koste gaat van de noodhulp aan landen waar de mensen werkelijk sterven van de honger. Met dit antwoord was een meerderheid van de Kamer tevreden, maar Groen Links bleef mokken. DEN HAAG (ANP) - Fel verzet van minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) mocht niet baten. Een Kamermeerderheid van CDA en WD wil de voorgenomen hulp aan de landen Thailand, Cambodja, Vietnam, Laos en Burma (Mekong- regio) schrappen omdat ze vinden dat Pronk zijn hulp over veel te veel landen versnippert. Dit bleek giste ren tijdens de tweede dag van het Kamerdebat over Pronks nota Een wereld van verschil. Vorige week, tijdens de eerste dag van de discussie over Pronks plannen voor de jaren negentig, was al duidelijk geworden dat de Kamer naast lof voor de analyses en veel omvattende blik van de minister ook kritiek had op de keuze voor de 54 landen waarmee Nederland een ontwikkelingsrelatie heeft. De VVD sprak over een "grabbelton" en stel de gisteren tot teleurstelling van Pronk zelfs voor om ook nog voor de ontwikkelingshulp aan China, Nepal, Srilanka, Filipijnen en Chili te schrappen. De vraag is overigens of een meerderheid ook dat voorstel steunt. Minder problemen zag Pronk in het voorstel van de WD om allerlei gunstige financieringsregelingen te treffen voor landen derland geen directe ontwikke lingsrelatie heeft. Het programma van de leningen loopt overigens stroef. Sinds de invoering in juni dit jaar is slechts één aanvraag goedge keurd. Het betrof een lening voor de bouw van een dieselcentrale in Indonesië. De voorwaarden om deel te nemen aan dat programma zijn nu zo strak dat het "loket" voor de meeste aanvragers gesloten blijft. Pogingen van de WD om te werken aan versoepeling van de cri teria werden door Pronk van de hand gewezen. Het. programma moet eerst maar eens een jaar draai en, zei hij, anders krijg je een "jojo beleid". CDA en WD willen dat de Ka mer meer controle vooraf krijgt op het bedrag dat de minister gaat be steden aan de verschillende landen. Beide partijen dienden hiertoe mo ties in, die door de minister ontra den werden. Zijn voorgangers Schoo en Bukman, aldus Pronk, hebben het "regio-beleid" inge voerd, waardoor vantevoren aange geven wordt welk maximum-be drag er voor een groep landen wordt gemeente is afgesproken dat dat geld maar eventjes op de Friese re kening moet blijven. De rente is dan voor Fokko en Anneke, als tegen prestatie voor de gemaakte kosten. "Stel je voor", zegt Anneke, "dat het in handen was gekomen van men sen die het hard nodig hadden. Men vertelde ons dat de gemeente Rot terdam het niet eens had ge merkt..." Waarnemend directeur W.F. Geerhold van de dienst financien van de gemeente Rotterdam meldt dat de problemen juist gisteroch tend uit de wereld zijn geholpen. Het lag allemaal aan de Amro Bank die een betalingsopdracht voor het 'interne financiële gemeente-cir cuit' per abuis naar de girorekening in Akkrum had overgeboekt. "Ik heb hier net een excuusbrief voor me liggen die vandaag nog op de post gaat", aldus Geerhold. "Het is natuurlijk een vervelend situatie maar eigenlijk een kwestie van de Amro Bank". Veel 60-plussers sterven aan griep DEN HAAG (GPD) Bij ouderen boven de 60 jaar gaan sterfgevallen meer gepaard met griep dan tot nu toe werd aangenomen. Jaarlijks sterven in Nederland zelfs meer dan tweeduizend 60-plussers mede aan de gevolgen van griep. Dat stelt vi- roloog M. Sprenger in zijn proef schrift waarop hij binnenkort pro moveert aan de Rotterdamse uni versiteit. Van de gemiddeld tweeduizend mensen overlijdt volgens Sprenger ongeveer een derde aan de griep. Tweederde overlijdt mede aan de griep, maar dat wordt niet als zoda nig herkend. "Dus de gevolgen van griep zijn in feite drie keer zo ern stig dan wij in eerste instantie meenden te herkennen", zo stelt Sprenger. Aantal inbraken Amsterdam daalt GRONINGEN (ANP) - Het aantal inbraken in Amsterdam is gedaald van 13.000 in de eerste negen maan den van 1989 tot 8.500 in dezelfde periode dit jaarr. Dat zei de Amster damse hoofdcommissaris Nordholt gisteren op een bijeenkomst van de Commercieele Club in Groningen. Ook het aantal bankovervallen en straatberovingen is afgenomen. Volgens Nordholt gaat het niet om toevallige ontwikkelingen, maar zijn de afnamen een gevolg van het in Amsterdam gevoerde be leid. Hij meent dat door gericht be strijden op criminaliteit wel dege lijk invloed valt uit te oefenen. Het verbeteren van de doelmatigheid bij de politie alleen is echter onvol doende. "We moeten niet een blik agenten opentrekken, maar een he le container", aldus Nordholt. ADVERTENTIE STEUN HUN STRIJD Van onze correspondent Hans Gertsen WILLEMSTAD - De finan ciële relatie tussen Nederland en de Nederlandse Antillen is ziek. Dat vindt dé Antilliaanse minister Chucho Smits (eco nomische zaken). "De steeds groeiende onderbesteding van ontwikkelingsgeld zie ik als koortsthermometer. Die geeft aan dat de financiëte re latie tussen Nederland en de Antillen ernstig verziekt is", aldus de Antilliaanse minis ter. De laatste jaren wordt een steeds groter deel van het budget voor ontwikkelingssa menwerking voor de Antillen en Aruba niet besteed, bij ge- 'Relatie tussen Nederland en Antillen ziek' brek aan goedgekeurde pro jecten. Vorig jaar ging het om ruim veertig miljoen. Dit jaar zal de onderbesteding zelfs de honderd miljoen gulden over schrijden. Volgens Smits is dat deels een gevolg het te eenzijdige karakter van de ontwikke lingssamenwerking. Van ech te samenwerking is te weinig sprake. Tot nu toe is het Ne derland dat betaalt en Neder land dat dus ook bepaalt. Gisteren is een commissie geïnstalleerd, die bestaat uit deskundigen van de verschil lende eilanden. De commissie gaat de komende maanden een Antilliaanse visie over een toekomstige ontwikkelings samenwerking uitwerken en hoopt zo tegenwicht te bieden aan een omstreden nota van de Nederlandse minister Hirsch Ballin (Antilliaanse za ken). Vooral het feit dat Hirsch Ballin daarin nauwe lijks rekening zou houden met de verschillen tussen de eilanden wordt gekritiseerd. uitgetrokken. Pas achteraf wordt dan zichtbaar welk bedrag naar welk land is gegaan. Met dat sys teem kun je flexibel omgaan bij de besteding van het geld. Haal je die flexibiliteit eruit, aldus de minister, dan tast je kern van het regio-beleid Pronk maakte gisteren duidelijk veel te verwachten van het Neder landse voorzitterschap van de EG in de tweede helft van volgend jaar. Zo wil hij in Europees verband de nale ving van de mensenrechten als voorwaarde voor het geven van ont wikkelingshulp aan de orde stellen. Gisteren bleek wel dat Pronk pas op het allerlaatste moment de ontwik kelingshulp wil intrekken wanneer in een land de mensenrechten wor den geschonden worden. Verbreek je de ontwikkelingsrelatie, zo is zijn redenering, dan kun je ook geen in vloed meer uitoefenen op het rege ringsbeleid van het betreffende land. Soms, aldus Pronk, kun je er beter toe overgaan de hulp via niet- regerings organisaties te laten lo pen, zoals in El Salvador, of tot ver laging van de hulp over te gaan, zoals in Sudan. Vanmiddag praat de Kamer ver der over Pronks nota. EL SALVADOR De vrouwen van El Salvador weigeren te zwijgen. gebeurd. PANAMA De Guaymi-indianen COSTA RICA De vakbond van plantagearbeiders COLOMBIA De mensenrechten-organisaties CHILI De vrouwen in de sloppenwijken MEXICO De christelijke basisgroepen PARAGUAY De beweging van landlozen STEUN SOLIDARIDAD GIR01804444 DEN HAAG $SOLIDARIDAD

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3