Eeuwenoude kruitfabriek gaat roemloos ten onder CHEMIE Mediacircus rond moordzaak Chico Mendes 'Dode Zee-rollen geen juiste naam' I REPORTAGE i Muiden Chemie verloor slag om de markt zes jaar geleden al STRENG VERBODEN TOEGANG ART. 461 W».S DINSDAG 11 DECEMBER 1990 MUIDEN Bewaker Braaksma zit stil in zijn portiersloge. Hij staart naar het ijzeren hek dat toegang geeft tot het bedrijfsterrein van Muiden Chemie. Twee mannen ha len het spandoek met het opschrift 'Bezet' weg en vouwen het netjes op. Het actiecentrum en de kantine zijn al eerder opgeruimd. Het ver haal van de 288 jaar oude kruitfa briek in Muiden is uit. "Als er kruisers naar de Golf v den gestuurd, hebben ze toch muni tie nodig". Piet Schulting (53 jaar), onderhoudsmonteur, kan het nog steeds niet geloven. Hij heeft r dan 30 jaar bij de kruitfabriek ge werkt. Nu staat hij op straat. Voor een afvloeiingsregeling voor hem en zijn 231 collega's in Muiden, Ou- dekerk en Kollum is vermoedelijk geen geld. Een deel van de werkne mers in Muiden weet zelfs niet wat er met hun huizen gebeurt. Die zijn eigendom van de fabriek. Van de bank, liever gezegd. "Er wordt toch ook niet met een scheef oog gekeken naar de bakker die 10.000 broden levert aan de Ma rine", probeert hij nog. Schulting en zijn collega's voelen zich in de steek gelaten door de overheid. Opgeof ferd aan het vredelievend imago van ons land. Daar past een kruitfa briek niet in. Geen behoefte Twee jaar geleden sprong de over heid ook niet bij, toen de kruitfa briek acuut in de problemen kwam omdat er geen exportvergunning werd gegeven voor een grote order naar Portugal. Dat kruit zou worden doorverkocht aan het in oorlog zijn de Iran. Een neutraal land geeft hiervoor geen toestemming. Ook nu werd de overheid om hulp gevraagd. Financieel en moreel. De fensie moest 11 miljoen voorschie ten door enkele vervangingsbestel lingen naar voren te schuiven. Bo vendien kon de staat als bezitter van 50 procent van de aandelen van me de-eigenaar Koninklijke Neder landse Springstoffen Fabrieken (KNSF) een signaal afgeven aan de andere aandeelhouders. De kruitfabriek kwam evenwel niet langer voor op de lijst van mili tair-strategisch noodzakelijke fir ma's. "Uit veiligheids-oogpunt heeft Nederland geen behoefte aan een eigen defensie-industrie. Kruit kunnen we ook bij een van onze NAVO-partners kopen. In Duits land bij voorbeeld", aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie. Onderzoeken van het ministerie van economische zaken en van de Industriebond FNV bevestigden het beeld dat er geen toekomst meer is voor de munitie-industrie in Ne derland. En zeker niet voor een be drijf als Muiden Chemie, dat geen alternatieve produkten heeft. "Er is toch altijd ergens stront aan de knikker", protesteert produktie- medewerker Richard (28) van de vestiging in Oudekerk. "Bovendien kan Nederland zijn defensie toch niet zo maar afschaffen. Stel dat we weer ruzie krijgen met de Duitsers. En waar een leger is, is kruit nódig. Dat heeft de man van de bond toch ook gëzegd". Geen orders De werkelijkheid is anders. Sinds begin november zitten Richard en Kees thuis, bij gebrek aan werk. De magazijnen puilden uit en er waren geen orders. Toen al vreesden zij het ergste. "Het was eind september toen mijn collega Wilco van Niejenhuis en ik bij de directie werden geroe pen", vertelt FNV-kaderlid Henk Wijninga. "In mei waren twee grote Duitse orders geannuleerd. Boven dien had de Duitse overheid veror donneerd dat de komende twee jaar geen kruit meer gekocht mocht worden in het buitenland. Dit om de eigen defensie-industrie lucht te ge ven voor een herschikking". De Duitse kruitfabriek Wasag werkt bij voorbeeld op 25 procent van de ca paciteit. Duitsland is cruciaal voor de kruitfabriek in Muiden. Samen met de vaste orders van de Nederlandse strijdkrachten was het twee jaar ge leden nog goed voor een afzet van 800 ton op een totale produktie van 1.800 ton. Het wegvallen van de Duitse markt bracht Muiden Chemie in enorme problemen. Het bedrijf bleef zitten met een onverkoopbare berg kruit en een schuld van 27 mil joen gulden bij huisbankier Pier- son. "Er moest wat gebeuren, want het geld was op", vertelt Wijninga. Besloten werd de werknemers tij delijk naar huis te sturen en in aller- Leveren om te leveren, waar en wanneer je kunt. Dat was jarenlang het parool van de kruitfabriek Muiden Chemie. Maar de tijden veranderen. Door de ontspanning tussen Oost en West valt er niet veel kruit meer te verkopen. Vaste klanten bezuinigen of verdwijnen. De voorraden van Muiden groeiden en groeiden, en de schulden groeiden mee. Toen het bedrijf wilde redden wat er te redden viel, was er niemand meer die het benodigde geld wilde lenen. Het verhaal van de dodendans van een roemruchte kruitfabriek. Na 288 jaar is het afgelopen met het gerinkel van ruiten in Muiden. ijl gingen Wijninga, Niejenhuis en de ondernemingsraad aan de slag met een overlevingsplan. Kwaliteit De problemen namen hand over hand toe. Pierson rook problemen en schermde met een aanbieding van de Duitse kruitfabriek Wasag, die belangstelling zou hebben voor machines en voorraad in Kollum. Daar werd gewerkt aan de ontwik keling van een nieuw type kruit van een hogere kwaliteit. Toen een deel van de aandeelhou ders daarop zijn vertrouwen in het bedrijf opzegde door zijn aandelen voor 1 gulden aan te bieden, draaide Pierson de geldkraan abrupt dicht. Muiden Chemie vroeg surséance van betaling aan. De werknemers gingen 30 november over tot bezet ting van de fabriek. "Een unicum in de wapenwereld", vertelt een werk nemer. "Dat doe je niet in onze sec tor. Het is dodelijk voor je reputa tie". Een week later presenteerden de bonden een overlevingsplan. Er zou een nieuwe afgeslankte b.v. worden gevormd. De vestiging in Oudekerk zou worden verkocht en 92 arbeids plaatsen zouden worden geschrapt. Voor de nieuwe kans was ten min ste 26 miljoen gulden nodig. Toen bleek hoe smal het koord was, waarop Muiden Chemie al eni ge jaren balanceerde. De enorme voorraden onverkoopbaar kruit, de vele schulden (meer dan 30 miljoen) en de slechte perspectieven als ge volg van de internationale ontspan ning zorgden dat de kruitfabriek als een kaartenhuis in elkaar stortte. Niemand bleek nog bereid geld te steken in het bedrijf. Geen perspectief Het Duitse Dynamit Nobel, voor de helft eigenaar van Muiden Chemie, hield zich afzijdig. Al jaren huldigt het bedrijf het standpunt dat Mui den Chemie de eigen boontjes moet doppen. De andere eigenaar, de Ko ninklijke Nederlandse Springstof fen Fabriek (KNSF), zag geen per spectief meer voor het bedrijf. "We hebben ze al drie miljoen geleend. Bovendien draait Muiden dit jaar fors verlies, zo'n tien miljoen gul den", vertelt directeur Veenhoven van KNSF. Een deel van de aandeelhouders van KNSF had al twee jaren gele den aangegeven geen vertrouwen te hebben in het bedrijf. Toen pro beerde de groep rond de Maasland- se belegger Lamarée, haar pakket te slijten aan de staat. Ditmaal waren zij uit op liquida tie. Wijninga probeerde de aandeel houders nog over te halen, door de opbrengst van de verkoop van Ou dekerk als douceurtje aan te bieden. De waarde van het terrein werd twee jaar geleden geschat op circa 20 miljoen gulden. Het antwoord bleef nee. Al eerder was duidelijk dat van de overheid evenmin iets te verwach ten was. Begin dit jaar had minister Andriessen van economische zaken de deur dichtgegooid door te ver klaren dat er geen apart steunfonds zou komen voor de defensie-indus trie. De banken tenslotte voelden er weinig voor de lasten en de verant woordelijkheid alleen te dragen en haakten ook af. Boot gemist "We hebben de boot een jaar of zes geleden gemist", vertelt een chef, die zijn naam liever niet in de krant heeft. "In de goede tijd is verzuimd te investeren in het moderniseren van de produktietechniek, in nieu we typen kruit van betere kwali teit". Muiden is in zijn ogen te veel blij ven hangen in de sfeer van de zwart- kruit-werkers. "Ook nu nog wordt alles met de hand gedaan. Voor het sjouwen van zakken wordt nog steeds geen machine gebruikt. We zijn te lang een afgesloten clubje ge weest, niet met de tijd meegegaan. Anders hadden we het wel gered". Muiden heeft jarenlang een bij zondere positie ingenomen door de militair-strategische gevoeligheid van het produkt. Hinderwetten wa ren lange tijd niet van toepassing op de fabriek. Pas toen er geen glas meer te bekennen was in het stadje Muiden, na de zoveelste ontplof fing, moest de fabriek wat inbinden. Ook de Arbeidsinspectie komt nog niet zo lang verder dan het bordje 'Muiden Chemie. Betreden van het terrrein ten strengste verboden'. Oud-directeur W. de Vries hij is dit jaar met pensioen gegaan er kent dat er onvoldoende is geïnves teerd. "Maar we konden niet verder springen dan we geld hadden. Als we mooie plannen maakten, was er geen geld voor". Hij legt de zwarte piet nadrukkelijk bij de KNSF, die slechts oog had voor de belangen van de aandeelhouders. "Van de winst die we maakten, moest elk jaar 60 procent als dividend naar de aandeelhouders. Zo konden we nooit eigen vermogen opbouwen of werken aan de toekomst van het be drijf'. Voor velen is directeur Veenhuizen van de NKSF de kwade genius. Hij zag zichzelf als rentmeester voor de aandeelhouders. Bondsman Wij ninga heeft de laatste week zelfs nog geprobeerd de man door de an dere commissarissen van KNSF buitenspel te laten zetten, maar dat mislukte. Veenhuizen is kort. "Mui den had geen toekomst meer". De doodklap kreeg het bedrijf ei genlijk twee jaar geleden al. Muiden Chemie werd betrapt en veroor deeld op het illegaal exporteren van kruit via derden naar het in oorlog zijnde Iran. Het neutrale Nederland verbood dergelijke exporten. Het bedrijf kreeg een boete van 900.000 gulden, die het geheel uit eigen zak betaalde. Eigenaren noch aandeel houders wilden bijdragen. Bovendien kreeg het bedrijf geen exportvergunning voor een grote order naar Portugal. Ook hier zou de eindbestemming Iran zijn. Mui den bleef ook toen met een grote voorraad zitten en kwam acuut in de financiële problemen. Dat ver sterkte zich nog toen klanten weg bleven, omdat ze niet zeker wisten of Muiden mocht leveren. Het gevolg was een forse sanering van het personeelsbestand. Er werd een afvloeiingsregeling getroffen voor 92 werknemers. Dat is de fi nanciële positie van het bedrijf niet ten goede gekomen. Kennis De belangrijkste klap op termijn was het wegsturen van commer cieel directeur J. de Graaff. Hij was verantwoordelijk voor de orders die indirect naar Iran gingen. "Maar te gelijkertijd was hij wel de man die de munitiemarkt als zijn broekzak kent. En die markt wordt gestuurd door een kleine groep mensen", ver telt een voorman. Met het vertrek van De Graaff verloor Muiden Chemie het contact met de markt, zo denken de werk nemers. Het huidige kader heeft niet de kennis en de kwaliteiten om dat weer op te pakken. En dat pro bleem ging zwaar wegen toen de markt krapper werd door de inter nationale ontspanning. Dit gecom bineerd met de hoge schuld en de grote voorraad onverkoopbaar kruit is het bedrijf noodlottig ge worden. Bewaker-portier Braaksma houdt nog even werk. Hij moet het explosieve goedje bewaken totdat het wordt vernietigd of verkocht. Zijn collectie aan door bezoekers in geleverde aanstekers en lucifers zal hij niet kunnen uitbreiden. RIO DE JANEIRO - In Xapuri, een stadje met 5000 inwoners in de Braziliaanse staat Acre, begint mor gen het proces inzake de moord twee jaar geleden op Chico Mendes, de internationaal bekende voor vechter voor het behoud van het Amazonewoud. Xapuri, waar ook Mendes woon de, is de afgelopen weken over spoeld door zo'n tienduizend be langstellenden, vooral journalisten en milieu-activisten, en politici uit binnen- en buitenland. Het hoofd van de Braziliaanse politie, Romeu Tuma, zal aanwezig zijn om de Bra ziliaanse regering te vertegenwoor digen en er gaan geruchten dat de Portugese president Mario Soares het proces, dat ongeveer tien dagen zal duren,, zal bijwonen. In hele stadje is geen hotelkamer meer te krijgen. Ook particulieren profiteren van het mediacircus dat is neergestreken door zoveel moge lijk kamers te verhuren. De Brazi liaanse telefoonmaatschappij heeft een perscentrum met honderd tele foonlijnen, telexen en fax-appara ten geinstalleerd om de journalisten Chico Mendes, gedood wegens zijn strijd tegen vernietiging van het Amazonewoud. (archieffoto) te ontvangen. Televisiemaatschap pijen hebben 'pools' van verslagge vers gevormd om het proces te ver slaan. Chico Mendes, de voorzitter van de Braziliaanse bond van rubber- tappers, is door zijn onvermoeibare strijd voor behoud van het Amazo newoud een internationaal bekende figuur geworden. Hij was opgeno men in de 'Global 500', een eregale rij van de Verenigde Naties van per sonen of instellingen die zich in spannen voor behoud van het milieu. Mendes was een grote bedreiging voor de grootgrondbezitters in het Amazone-gebied, die grote stukken bos kappen om vee te kunnen laten grazen en werd op 22 december 1988 doodgeschoten in zijn woning. De verdachten in het proces zijn de grootgrondbezitter Darli Alves da Silva en zijn twee zoons, Darcy en Olaci. Zoori Darcy gaf zich enige da gen na de moord aan bij de politie, en legde een volledige bekentenis af. Vader Darli en zoon Darcy wor den ook verdacht van een aantal an dere moorden. Onder medestanders van Mendes heerst de vrees dat de Democrati sche Plattelandsunie (UDR), die be staat uit grootgrondbezitters, alles in het werk zal stellen om het proces te vertragen. De advocaat van de verdachten, Joao Leal Lucena, heeft al aangekondigd dat hij met spectaculaire onthullingen zal ko men over de betrokkenheid van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA bij de moord. Een van de pleiters voor de zaak van Mendes, Marcio Thomaz Bas tos, meent dat als Mendes niet zo'n internationaal bekende figuur ge weest zou zijn, het proces in Brazilië nooit zoveel aandacht zou hebben gekregen, als het al ooit had plaats gevonden. De moord op Mendes zou dan gewoon het zoveelste geval zijn van een landloze die door de grootgrondbezitters wordt ver moord, zo meent Bastos. In de aanloop naar het proces is ook al de verdenking gerezen dat openbare aanklager Miracele Bor- ges de zaak onnodig heeft opgehou den. Zo duurde het een jaar voordat de beslissing viel dat er een proces zou komen. Zeven verschillende politiecommissarissen moesten zich ermee bemoeien voordat de verdachten in hechtenis werden ge nomen. De autoriteiten kregen na de moord ook al het verwijt dat er te weinig is gedaan om Mendes, die had verklaard zeker vijf keer met de dood te zijn bedreigd, te bescher men. Kort voordat hij werd ver moord had hij in de keuken nog do mino zitten spelen met twee agen ten die hem moesten beschermen. Het vonnis moet uiteindelijk wor den uitgesproken door een volkstri bunaal, waarvan de leden door lo ting zijn benoemd. De voorspellin gen over de afloop van het proces zijn des te moeilijker geworden, na het recente vonnis in de 'zaak-Ba- teau Mouche' zoals het geval in Bra zilië wordt genoemd. Een plezier boot zonk op oudejaarsavond van 1988 voor de kust van Rio de Janei ro, waarbij 55 mensen om het leven kwamen, veelal leden van de hogere middenklasse, en bekende arties ten. Ofschoon vast stond dat de ei genaren veel te veel mensen hadden uitgenodigd, waardoor het overbe- laden schip door een verkeerde ma noeuvre omsloeg, zijn de eigenaren onlangs vrijgesproken. "Niemand garandeert dat in Xa puri niet hetzelfde gebeurt", zo meent Sueli Aparecido Belato, een van de advocaten van Mendes. Hij meent dat de Braziliaanse en de in ternationale publieke opinie tot de laatste dag van het proces waak zaam moeten blijven om te voorko men dat de moord op Mendes onge straft blijft. GEESTELIJK LEVEN Tov van onderzoeksteam in Leiden LEIDEN Het spreken over de Dode Zee-rollen is mislei dend. Niet alleen voor het gro te publiek, maar ook de vak mensen worden zo op het ver keerde been gezet. Vaak be staat ook bij hen het idee-fixe dat de rollen allemaal zijn ge schreven op de plek waar ze werden gevonden. Dit benadrukte prof. E. Tov, van de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, gisteren tijdens een druk bezocht studium generale van de Leidse universiteit over de Dode Zee-rollen. Tov maakt deel uit van de selecte groep onderzoe kers die de bewuste rollen verta len en bestuderen. In 1947 ontdekte een herder in de woestijn van Juda bij Qumran in een grot bij toeval een aantal kruiken, waarin vele boekrollen bleken opgeborgen. Onderzoek in de jaren daarna leerde, dat het ging om de grootste archeologi sche vondst op dit terrein, ooit ge daan. Het bleek te gaan om een groot aantal boeken uit het Oude Testa ment, de oudste versies van die bijbelteksten tot dat moment ge vonden. Volgens Tov moesten bijbelvertalers zich tot 1947 be helpen met edities die op zijn best uit de vroege middeleeuwen stamden. Daarnaast bleken de grotten bij Qumran ook vele niet-bijbelse rollen te bevatten, waaronder veel geschriften van de Essenen. Waarschijnlijk zou deze joodse sekte op die plek in een gemeen schap hebben geleefd die veel weg had van de hedendaagse kib boets. Eetlust Velen gaan er vanuit dat in Quam- rari gevonden rollen, daar ook zijn geschreven. Een van de ruimtes wordt dan ook het*'scriptorium', de schrijfkamer, genoemd. Vol gens Tov is deze opvatting waarschijnlijk; zoveel rollen 2 den nooit door zo weinig gemaakt kunnen zijn. Tijdens de bestudering van de rollen is Tov tot een andere hypo these gekomen. Slechts een vier de van het Hebreeuwse materiaal is geschreven in de 'volle spel ling'. Daartoe behoren ook alle sektarische rollen, zodat volgens Tov de gedachte is gerechtvaar digd dat zij alleen die spelling ge bruikten. Dat betekent dus, zo meent de geleerde, dat het 'resterende' deel van de boekrollen naar Quamran geïmporteerd. "Je zou dus eige- lijk moeten spreken van rollen uit oud-Israël of Palestina". Waarom de rollen zijn overgebracht naar de woestijn, is niet duidelijk. "Hoe meer we de rollen bestu deren, hoe minder we ervan we ten", zo is de ervaring van Tov. In de gevonden versies van de boe ken Samuël en Jeremia staan op vallende afwijkingen van de be kende bijbeltekst. De meningen zijn verdeeld of deze nu wel of niet oorspronkelijker zijn, aldus Tov. Ook ontbrak het bijbelboek Esther, wat weer aanleiding gaf tot theorieën als zou het boekje het enige bijbelboek waarin de naam van God niet wordt ge noemd niet in de bijbel thuis horen. Tov houdt het op "toeval". En- "Het heeft ook deels te ma ken met de eetlust van de wor- Speculaties Bonders krijgen eigen projecten DRIEBERGEN (GPD) - HetWe- relddiakonaat van de Hervormde Kerk gaat gemeenten die tot de behoudende Gereformeerde Bond behoren de mogelijkheid bieden om 'eigen' projecten te steunen. Met die maatregel wil de Generale Diakonale Raad (GDR) tegemoetkomen aan de bezwaren die er in de Bond leven tegen het GDR-beleid. Op diakonaal terrein heeft de Gereformeerde Bond het contact met het geheel van de kerk nooit verbroken, zoals dat wel het geval is op het gebied van zending en evangelisatie. In het bestuur en de staf van de GDR zitten ver scheidene vertegenwoordigers van de Bond. Door verschil in vi sie geeft dat echter dikwijls span ningen. Geregeld is er vanuit de Bond kritiek op projecten die het werelddiakonaat steunt. De afgelopen tijd is er door de GDR van gedachten gewisseld met vertegenwoordigers van de Gereformeerde Bond. De Raad komt de bondsgemeenten nu te gemoet met een pakket, met als belangrijkste onderdeel een aan tal 'kerkelijke relaties en projec ten' die herkenningspunten bie den aan Bondsgemeenten. Een adviesgroep van deskundigen uit de Gereformeerde Bond zal het pakket beoordelen. Tov hoort ook niet bij diegenen die menen dat uit de grote verza meling rollen, waaronder veel daarvoor niet-bekende cultische geschriften, valt af te leiden dat zo'n 2000 jaar geleden de 'joodse bijbel' nog niet was afgesloten. Tov: "Quamran bevat gewoon een bibliotheek". De geleerde gelooft ook niet dat er stukken uit Nieuwtestamenti sche boeken zijn gevonden. De piepkleine, Griekstalige fragmen ten uit 'Grot 7', die volgens som migen aanleiding geven voor deze "sensationele" opvatting, zouden volgens Tov net zo goed uit het telefoonboek van Athene kunnen komen. De beslotenheid waarmee slechts een kleine groep geleer den de rollen bestudeert, heeft aanleiding gegeven tot vele spe culaties. Tov ontkent echter de suggesties als zou er bewust ma teriaal achter zijn gehouden, om dat daardoor 'heilige huisjes' op hun grondvesten zouden schud den. Wel geeft hij toe dat met het niet-uitbrengen van sommige teksten "onrecht aan de weten schap" is geschied. Daardoor konden, aldus Tov, bepaalde op vattingen ontstaan die niet juist zijn, maar intussen wel diep zijn ingesleten. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Ter Heijde aan Zee E. van der Sluis Maas dam en Willaarshoek; aangenomen naar Streekgemeente Fivelland (toez.) A.K. van Kooij Roden. Gereformeerde Kerken: beroepen te Vroomshoop J. Maliepaard Wilsum en Kamperveen; aangenomen naar Gar deren drs. P. Rozeboom Stad aan 't Ha ringvliet. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Aagtekerke C.J. Meeuse Rotterdam-Z, voor 's-Gravenhage-Z A. Bac Bodegraven, voor Groningen P. van Ruitenburg Meliskerke, voor Haarlem E. Venema Elspeet, voor Rijssen G.J. van Aalst Benthuizen. Werk van God. Op de laatste avond in een serie van vier over het bijbelboek Ezra spreekt de heer Steenhuis vrijdag in de Streekschool (Lammen- schanspark) in Leiden over de laatste twee hoofdstukken van het boek, onder het thema 'Het werk van God'. De avond begint om acht uur. Informatie bij E. B. de Jong, tel. 071-175383. PORT-AU-PRINCE - Een vrouw in gebed bij de ingang van de Onze Lieve Vrouw-basiliek in de hoofdstad van Haïti, Port-au- Prince, tijdens een mis voor de verkiezingen, waarvan de aan loop reeds gewelddadig is. De bis schoppen willen geen voorkeur uitspreken voor één van de kandi daten. (foto EPA)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2