LEIDSCH DAGBLAD Fokker schrapt 1000 banen Pearu NODIG! Brilmi heeft nu een wereldnaam: Baggeraars morgen thuis 1 SORRY KOLLEGA'S, iff AUTOS Kamer vóór versnelde aanleg rijksweg Alphen-Bodegraven Meerderheid voor4-daagse werkweek 'Visser elke maand week aan de wal' Vliegtuigbouwer wil produktiekosten drukken Minister: Irak zal nog geen inch van Kuwayt opgeven Nepbom op spoorviaduct stagneert auto- en treinverkeer President van Litouwen roept hulp in van VS FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. GEACHTE KLANT, DINSDAG 11 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39419 Prijs fl. 1,35 PvdA dient motie in om rijksweg 11-west te schrappen DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor een ver snelde aanleg van de rijksweg All Oost tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Zowel PvdA als CDA vinden dat uit oogpunt van ver keersveiligheid deze weg er zo snel mogelijk moet komen. Minister Maij-Weggen (verkeer en vervoer) weigert echter deze weg nog voor het jaar 2000 te bouwen. De Tweede Kamer boog zich gis teren in detail over het Tweede Structuurschema Verkeer en Ver voer (SWII), waarin is aangegeven wanneer bepaalde wegen en spoor banen moeten worden aangelegd. CDA-woordvoerder Tegelaar- Boonacker diende een motie waar in de regering gevraagd wordt om het gedeelte van rijk weg 11 tussen Alphen en Bodegraven nog voor 2000 te bouwen, wanneer er alsnog geld voor wegen beschikbaar komt. Rijksweg 11 is de dwarsverbinding tussen de A4 en de All. PvdA-woordvoerder Van Gijzel diende samen met Wolffensperger (D66) een motie in om rijksweg All West, die de A4 met de A44 ver bindt, definitief uit de plannen te schrappen. De weg is nog wel opge nomen in de structuurnota, maar voor aanleg is pas op z'n vroegst na 2010 geld beschikbaar. Na 2000 wil de minister nog eens een studie doen naar de wenselijk heid van deze weg. Ook de provin cie Zuid-Holland twijfelt aan de noodzaak van de All West en heeft een onderzoek aangekondigd. De grond die nu nog voor de weg wordt gereserveerd zou door de gemeente Leiden goed gebruikt kunnen wor den voor woningbouw. Motie over A22 Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de A22 tussen Haar lem en Nieuw Vennep alsnog in het structuurschema wordt opgeno men. Maij-Weggen heeft deze weg om de dorpen in de Bollenstreek te in het structuurschema helemaal ontlasten. weggelaten. WD-woordvoerder Over de moties wordt door de Jorritsma diende een motie in om Tweede Kamer volgende week ge- een aanleg van deze weg door de stemd. Bollenstreek niet helemaal onmo- Pagii gelijk te maken. Volgens WD en CDA moet deze snelweg er komen Ook tol voor auto's die stad uitrijden Pagina 15: 'Elke snelweg belegd met AMSTERDAM (GPD) Ze ventig procent van de Neder landse bevolking ziet een vier daagse werkweek wel zitten. Iets meer dan de helft heeft daar ook een langere werkdag voor over. Daarbij ligt duide lijk een grens op 9 uren (neer komend op een 36-urige werk week). Voor langere werkda gen van 9,5 of 10 uren loopt men niet meer warm. Een en ander blijkt uit het onderzoek dat de vakcentrale FNV halfjaarlijks houdt in sa menwerking met de Universi teit van Amsterdam. De resul taten zijn vandaag gepresen teerd. In de cao-onderhande lingen neemt de vierdaagse werkweek in verscheidene sectoren een belangrijke plaats in. Van alle werknemers die op dit ogenblik vijf dagen per week werken, heeft iets meelr dan 50 procent een voorkeur voor een vierdaagse gecombi neerd met een langere ar beidsdag. Daar staat tegen over dat voor 40 procent een dergelijke regeling niet hoeft. BRUSSEL (GPD) - De Europese SCHIPHOL (GPD) Vliegtuigbouwer Fokker schrapt de komende tijd ongeveer 1000 banen, waarmee het perso neelsbestand met 10 procent wordt uitgedund. De 600 tijde lijk aangestelde werknemers moeten zo snel mogelijk weg, terwijl 400 vaste arbeidsplaatsen op voornamelijk het kan toor op de langere duur verdwijnen. Er vallen geen ontsla gen. Met deze drastische bezuiniging op de personeelskosten wil Fokker het bouwen van vliegtuigen goedkoper maken. De maatregelen zijn niet door de directie van het produktiebedrijf op Schiphol-Oost genomen, maar op gelegd door de overkoepelende ragd van bestuur. Van hogerhand is ingegrepen omdat de directie van Fokker Aircraft (FAC) er onvol doende in geslaagd zou zijn de per soneelsuitgaven te beperken. besparen. Voor 1991 wordt al uitge gaan van een bezuiniging van twee honderd miljoen gulden. Om goedkoper te kunnen werken zullen per jaar tegen dezelfde kos ten meer toestellen moeten worden afgeleverd. Inmiddels heeft de vliegtuigfabri kant een wervingsstop afgekon digd. Vacatures worden alleen op gevuld als er geen andere oplossing wordt gevonden. Fokker wil het aantal niet direct Fokker kampt met het probleem t>ij de produktie van vliegtuigen be- dat de produktiekosten per vlieg tuig nog altijd veel te hoog zijn ten opzichte van de concurrenten. Fok ker wil jaarlijks 500 miljoen gulden BAGHDAD/WASHINGTON zou de Amerikanen vervolgens wil- (Rtr/AFP) - Irak zal 'nog geen inch' len ruilen tegen 600 voormalige Li- van Kuwayts' grondgebied ópge- bische krijgsgevangenen, die op 7 ven, heeft de Iraakse minister Latif en 8 december door de VS vanuit Nassif al-Jassem (informatie) giste- Tsjaad naar Nigeria zijn overge- ren verklaard. De minister weer- bracht. De VS weigeren elk com- sprak hiermee berichten dat Irak mentaar op berichten dat de krijgs- geheime onderhandelingen zou gevangenen worden opgeleid om voeren over de kweslie Kuwayt. commando-aanvallen te gaan uit- De Kuwaytse regering-in-balling- voeren die het regime van de Libi- schap sprak gisteren eveneens te- sche leider Moammar Gadhafi moe gen dat het betrokken is bij gehei- ten destabiliseren. Volgens Libië me onderhandelingen met Bag- zijn de voormalige krijgsgevange- hdad. Minister Sabah al-Ahmed al- nen tegen hun wil naar Nigeria Sabah (buitenlandse zaken) zei op overgebracht. Het land wil een zijn beurt dat Irak geen millimeter spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. President Bush vraagt het Con gres binnenkort 12 tot 20 miljard dollar om de Amerikaanse troepen- stationering in de Golf te kunnen bekostigen. Kuwayts grondgebied krijgt. Het in Londen verschijnende Arabische dagblad Al-Arab heeft gisteren gemeld dat Irak overweegt een aantal Amerikaanse gijzelaars over te brengen naar Libië. Libië trokken personeelsleden terug brengen door natuurlijk verloop. Het streven is om uiteindelijk met zo'n tienduizend mensen honderd vliegtuigen per jaar te produceren. Nu werken inclusief de tijdelijke krachten, ruim elfduizend mensen bij Fokker Aircraft op Schiphol- Oost. Fokker slaagt er nog altijd niet in op tijd zijn vliegtuigen bij de klant af te leveren. Ook dat kost handen vol geld. Om het produktietempo op te voeren zijn onlangs zeshon derd mensen van buiten 'inge huurd'. Toch wil de raad van be stuur deze groep weer zo snel moge lijk kwijt. Maar het produktietempo mag daar niet onder lijden en alle bestelde vliegtuigen moeten deson danks op tijd klaar zijn. zie pagina 5: Hoge kosten brengen Fokker in gevaar UTRECHT (GPD) - De Explosie ven Opruimings Dienst heeft van ochtend even na tien uur een ver dacht pakket op het spoorwegvia duct over de A2 bij industrieterrein Lage Weide in Utrecht ontmaskerd als nepbom. De kilometerslange fi les op de A2 en het treinverkeer zijn Russ. Staatsprijs voor Solzjenitsyn MOSKOU (Rtr) De Russische Fe deratie heeft de Russische schrijver Aleksandr Solzjenitsyn de staats prijs voor literatuur toegekend. Sol zjenitsyn werd in 1974 uit de Sov jetunie verbannen. Hij krijgt de prijs voor zijn werk 'De Goelag Ar chipel', dat handelt over de door Commissie vindt dat vissers op ka- Stalin in het leven geroepen straf- beljauw en schelvis in de Noordzee kampen. Het werk werd in het mid- volgend jaar elke maand een week den van de jaren 70 in het Westen aan de wal moeten blijven. Op 19 gepubliceerd. De schrijver, die in december moeten de EG-ministers Amerika woont, weigert in te gaan voor visserijzaken in Brussel over op een uitnodiging van de regering dit voorstel beslissen, van de Russische Federatie om zijn Minister Bukman zei gisteravond geboorteland te bezoeken. desgevraagd dat zo'n maatregel voor de Nederlandse vissers prak- tisch onuitvoerbaar is. Bovendien stelt de Commissie voor dat vissers op de Noordzee grotere mazen in hun netten moeten hebben. 12 in plaats van 10 cm. Daardoor blijven jonge vissen buiten schot. De Spaanse EG-commissaris Ma rin stuitte vorige maand al op veel protest van de ministers, toen hij zijn voornemens bekend maakte. Volgens minister Bukman is met netten van 12 cm maaswijdte geen rondvis te vangen. Elk jaar tegen Kerstmis besluiten de visserijministers van de EG over de vangsthoeveelheden van het ko mende jaar. Dit keer zitten er extra beschermingsmaatregelen bij tegen overbevissing, omdat wetenschap pelijk instanties waarschuwen voor uitsterven van sommige vissoorten, zoals kabeljauw. zie pagina 5: EG wil verbod 'muren des doods' HYDERABAD - Een meisje in het Indiase Hyderabad rust, na te zijn aangevallen met een mes, uit op de schou ders van haar vader. Bij de rellen tussen hindoes en moslims in India zijn de afgelopen drie dagen zeker 150 doden gevallen. De meeste slachtoffers vielen in Hyderabad en Aligarh. Ondanks het feit dat veel militairen naar beide steden waren gedirigeerd, gingen honderden mensen elkaar met messen te lijf. Winkels werden geplunderd en in brand gestoken. De gewelddadigheden zijn het gevolg van de campagne van militante hindoes voor de bouw van een tempel in Ayodhya, op een plek waar een eeuwenoude moskee staat. <*oto afp> WASHINGTON (Rtr/AFP) - Presi dent Landsbergis van Litouwen heeft gisteren op het Witte Huis pre sident Bush steun gevraagd bij het streven van Litouwen naar onaf hankelijkheid. Landsbergis verge leek het lot van zijn land met dat van Kuwayt, dat in augustus door Irak werd bezet. Bush heeft zijn Litouwse bezoe ker de verzekering gegeven dat de Verenigde Staten achter het recht op zelfbeschikking staan van Litou wen en de andere Baltische staten. De Verenigde Staten hebben de an nexatie van Litouwen door de Sov jetunie nooit erkend en dat beleid verandert niet, aldus Bush. Overigens hebben de Verenigde Staten ook niet de onafhankelijk heidsverklaring erkend die Litou wen in maart van dit jaar aannam. Landsbergis werd op het Witte Huis niet ontvangen als president maar als belangrijk leider uit Litouwen. Gratie voor militairen BUENOS AIRES - De Argentijnse president Carlos Menem verleent gratie aan de legerofficieren die be schuldigd worden van schendingen van de mensenrechten tijdens de militaire dictatuur tussen 1976 en 1983. Hij zei gisteren te hopen op na tionale verzoening. Wel aange klaagd wordt ex-rebellenleider Al- do Rico in verband met de opstand van militairen vorige week. De ont slagen luitenant-kolonel leidde ook in 1987 en 1988 legeropstanden. daarna weer langzaam op gang ge- DEN HAAG (ANP/GPD) Een omstreeks 16 uur. Na het vertrek Irak voor de kerst uit te zijn. komen. groep van 71 Nederlandse bag- van die twee blijven in Baghdad De politie trof na een melding van geraars is gistermiddag samen met nog zes gijzelaars achter, in Kuwayt de actiegroep 'Autonome Gladiool- drie Britse baggeraars met de sleep- drie. Van Dam verwacht dat één gij- tjes' rond half negen het verdachte hopperzuiger Cornelis Zanen uit zeiaar morgen per vliegtuig kan ver pakket aan op het spoorwegvia- Irak vetrokken naar de Verenigde trekken. Drie gijzelaars willen het duet. Zij legde direct alle verkeer Arabische Emiraten. Vandaar vlie- land morgen per auto verlaten. Eén stil. De doos van 40 bij 20 centime- gen zij morgen door naar Neder- gijzelaar is verpleegster in een zie- land. Op Schiphol zijn vanochtend kenhuis in Baghdad. Haar contract twee ex-gijzelaars aangekomen. loopt pas 1 februari af, maar zij OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enz )dan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. ter bleek een glazen pot met brand bare verfverdunner, houten staven en een batterijtje te bevatten en was volgens de Utrechtse politie niet van echt te onderscheiden. De EOD bevroor de verfverdunner waardoor het plakband losschoot. Toen bleek het geheel niet met een tijdmecha- nisme verbonden. Om zeven uur vanochtend meld de zich de onbekende actiegroep 'Autonome Gladioooltjes' bij het ANP en de Utrechtse politie over de 'bom'. De politie zette de op- en afritten van en naar de A2 af. Ook op de rijksweg zelf werd het verkeer in beide richtingen stilgezet. De ambassadeurs van de EG-lan- den in Baghdad kregen gisteren van de Iraakse autoriteiten te horen dat een tegengebaar voor de vrijlating van de gijzelaars op z'n plaats zou zijn. Van Dam ziet daar niets in. "Nederland zal blijven vasthouden aan de onvoorwaardelijke terug trekking van Irak uit Koeweit", al- De groep van 71 baggeraars wordt hoopt met hulp van de Nederlandse dus de ambassadeur, die ook morgen al gevolgd door de resteren de 34 Nederlandse baggeraars. Daarmee komt een eind aan een "gedwongen verblijf' van vier maanden, zoals de baggeraars het zelf noemen. De bedrijven Volker Stevin en Boskalis waren sinds maart dit jaar bezig met het op diep te brengen van een 60 kilometer lan ge vaargeul tussen Abu Zubahir en Urn Qasr in Irak. Op Schiphol zijn vanmorgen twee Nederlandse ex-gijzelaars aan gekomen, die vannacht met een Leiden, Haarlemmerstraat 107 (to. C& A) Alphen a/d Rijn, van Manderslootstr. 9 (t.o. C& A) De Spoorwegen legden vanaf ze- groep Britse ex-gijzelaars vanuit ven uur het treinverkeer tussen Baghdad in Londen waren gevlo- Utrecht en Woerden stil. Los hier- gen. Verwacht wordt dat vanmid- van kampten de NS ook met een dag weer twee Nederlandse ex-gij- storing in de beveiligingsinstallatie zeiaars op dezelfde manier kunnen bij Gouda. Daardoor reden er ook vertrekken. Volgens ambassadeur geen treinen van en naar Gouda. Van Dam in Irak verlaten zij Irak Winterse buien Winterse buien, afgewisseld door en kele opklaringen en een krachtige noordwestenwind, later op de dag aan de kust mogelijk storm. Temperaturen 's nacht en overdag rond 4 graden. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Donderdag nog en kele winterse buien en veel wind. Daarna rustig, droog en kouder weer met's nachts lichte en plaatselijk mati ge vorst. 24 PAGINA'S uw aktieprijzen zijn onze normale prijzen. al onze occasions boven 7500,- t/m 31 december 1990 een vol jaar BOVAG-garantie en vanzelfsprekend ANWB-gekeurd. Lijnbaan 6 - Leiderdorp tel. 071-410874 ambassade toestemming te krijgen Bakkerij Beuk in Leimuiden dicht: 40 man op straat LEIMUIDEN - De veertig werk nemers van de bakkerij Beuk Banket in Leimuiden staan bin nenkort op straat. De financiële problemen van Beuk zijn zo groot dat het moederbedrijf, Banket bakkerij Merba uit Sliedrecht, het faillissement heeft aangevraagd. Merba heeft Beuk aan het begin van dit jaar overgenomen. Na de overname bleek echter dat de pro- duktiefaciliteiten van de Leimui- dense bakkerij totaal verouderd waren. Ondanks pogingen om de produktie te moderniseren zijn dit jaar grote verliezen geleden. De Voedingsbond FNV zegt dat het geen zin heeft om Beuk open te houden. "Merba heeft er veel in geïnvesteerd", aldus een woord voerster. De bond zal meewerken aan pogingen de ontslagen werk nemers in de regio aan werk te helpen. Directeur J. Boerman sr. van Merba heeft het personeel van middag ingelicht. S3-319 309 Showroom: Oude weg 145 - Haarlem óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28,75 U Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75' J Wij nemen een jaarabonnement 29860' Voor bet abonnement ingaat ontvangen wg de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats - Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1