Elke snelweg belegd met een motie' 'Broers en zussen kunnen samen overleven' Minister verwijt Tweede Kamer niet te kunnen kiezen Universiteiten mogen zelf vorm van bestuur bepalen 'LICHTE' UNIVERSITEITSALMANAK Kamervragen over situatie intensive care DINSDAG 11 DECEMBER 1990 1—IH1U...UI.U— PAGINA 15 Kinderpsychiater doet uniek onderzoek onder tweehonderd gezinnen Kinderpsychiater Boer: "Onderzoek naar relatie broers en zussen is van belang voor de hulpverlening". (foto Henk Bouwmmn) Arbeidsbureaus in de fout bij advertenties LEIDEN/LISSE/ALPHEN - De arbeidsbureaus in Leiden, LIsse en Alphen aan den Rijn overtreden de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen. In 140 personeelsadver tenties van de arbeidsbureaus wordt de indruk gewekt dat uitslui tend mannen kunnen solliciteren. Alleen de mannelijke functiebena ming (boekhouder, timmerman) wordt gebruikt, zonder dat er uit drukkelijk wordt bijvermeld dat ook vrouwen kunnen reageren. Dat constateert de Commissie Gelijke Behandeling na onderzoek, uitgevoerd op verzoek van de Stich ting Landelijke Ombudsvrouw. De gewraakte advertenties stonden op de vacature-pagina van de arbeids bureaus in de huis-aan-huis ver spreide vacaturekrant. De wet gelij ke behandeling gebiedt dat zowel mannelijke als vrouwelijke functie benamingen worden gebruikt dan- wel dat er uitdrukkelijk wordt aan gegeven dat mannen en vrouwen kunnen solliciteren. Door de ar beidsbureaus is in een los kader op de vacaturepagina vermeld dat zo wel mannen als vrouwen welkom zijn, maar de commissie vindt dit onvoldoende. Bovendien, zo oordeelt de com missie, wekt de zinssnede in een aantal advertenties dat de dienst- plicht moet zijn vervuld de indruk dat alleen mannen welkom zijn. De commissie heeft minister De Vries van sociale zaken gevraagd ervoor te zorgen dat de wet gelijke behan deling beter wordt nageleefd. Het arbeidsbureau heeft inmid dels achter elke vacature de vermel ding m/v laten plaatsen. Dat levert soms wat vreemde functies op zoals 'handige jongen, m/v'. Plaatsver vangend directeur C. Pluymaeker van het Leidse arbeidsbureau zegt dat het bureau geen enkel bezwaar had tegen wijziging van de opmaak van de advertenties. "Het spreekt voor zich dat alle functies voor man nen èn vrouwen zijn. Wij dachten dat met een los kadertje het meest duidelijk te maken. De commissie vraagt echter de vermelding m/v, dus hebben we dat meteen laten veranderen". In het SW II, die de minister eer der dit jaar presenteerde, werd van een reeks van snelwegen - waaron der de All-West en All-Oost - be sloten om de geplande aanleg nog een paar jaar uit te stellen. De snel weg A22 tussen Haarlem en Nieuw Vennep werd zelfs helemaal van de lijst afgevoerd en hoefde voor Maij- Weggen er dus helemaal niet meer te komen. Deze voorstellen deed de minister om meer geld vrij te maken voor het openbaar vervoer, maar ook het autogebruik een halt toe te roepen door minder wegen aan te leggen. Een snelweg die door de minister werd uitgesteld was bij voorbeeld de Al 1 Oost, tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Het stuk van de All tussen Leiden en Alphen wordt naar verwachting in 1996 vol tooid. PvdA en CDA vinden echter dat ook het stuk tussen Alphen en Bodegraven op kortere termijn moet worden gebouwd. Steekterweg Volgens PvdA-woordvoerder Van Gijzel is de Al 1-Oost met name hard ZOETERMEER/LEIDEN - De universiteiten zouden elk afzonder lijk hun eigen bestuursstructuur moeten kunnen bepalen. Die struc tuur zou, per universiteit, in een 'charter' (handvest) moeten worden vastgelegd. Dit is de meest opvallende aanbe veling in een gisteren gepubliceerd document waarmee een serie confe renties over de bestuursstructuur van de hogescholen en universitei ten wordt afgesloten. Prof.dr. A. van der Zwan, die de drie conferen ties voorzat, heeft het document aangeboden aan onder meer minis ter Ritzen van onderwijs. Een op de eigen wensen toege sneden bestuursstructuur geeft uni versiteiten de beste mogelijkheden om te reageren op externe ontwik kelingen, stelt Van der Zwan. Hij schrijft dat in het slotdocument na mens de deelnemers aan de drie conferenties die in oktober en no vember werden gehouden. Ook krijgen de instellingen zo meer mo gelijkheden om zich ten opzichte van elkaar te profileren. De universiteiten kouden zelf het initiatief moeten nemen voor de aanpassing van een hun bestuurs structuur, aldus Van der Zwan. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke OEGSTGEEST - Hans en Grietje vonden in barre tijden troost bij elkaar. Broer en zus konden elkaar steunen toen de zorg van de ouders op de een of ander manier wegviel. Dit sprookje was voor Frits Boer aanleiding zich grondig te verdiepen in de relaties tussen broers en zussen. Boer is hoofd van Curium, het academisch centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie in Oegstgeest. Morgen promoveert hij aan de Leidse universiteit op een onderzoek naar de beschermende werking die kan uitgaan van de relatie tussen broers en zussen. De kinderpsychiater deed voor zijn proefschrift Sibling rela tionships in middle childhood on derzoek bij tweehonderd gewone gezinnen met twee kinderen in de lagere schoolleeftijd. De gezin nen waren afkomstig uit Leiden, Voorschoten en Den Haag. Boer vond het van belang on derzoek te doen naar de relaties tussen broers en zussen en de be tekenis ervan. Dit is een nog be trekkelijk onontgonnen onder zoeksterrein in Nederland. Wel is de relatie tussen kind en ouders grondig onderzocht en dan met name die tussen moeder en kind. De kinderpsychiater wilde wat verder kijken. In Curium kwam hij namelijk wel eens Hansen en Grietjes tegen: broers en zussen die elkaar kunnen helpen als ze de steun van ouders moeten ont beren. "Broers en zussen kunnen elkaar steunen als ze aan hun lot worden overgelaten. Eerdere on derzoeken hebben aangetoond dat het 'Hans en Grietje-effect' een soort overlevingsmechanis- me is. Ik wilde onderzoeken of dat inderdaad zo werkt". Uit zijn onderzoek bleek echter het tegenovergestelde. Bij een slechte relatie tussen ouders en kind is die tussen de broers en zussen onderling ook minder goed. Geen Hans en Grietje-effecl dus. Alleen als er sprake is van een goede relatie tussen ouder en kind, hebben de broers en zussen in het gezin ook vaak een goede band met elkaar. Ze vertonen een nodig in verband met de onveilig heid van de Steekterweg waar voor al door de vele uitritten nogal wat ongelukken gebeuren. Het aantal ongevallen steeg in de periode 1976- 1985 met 34 procent, zo zei hij in de Kamer. CDA-kamerlid Tegelaar stelde voor om geld dat tijdelijk onge bruikt blijft wegens vertraging van andere wegtrajecten, aan te wenden voor de aanleg van de All-Oost. Maij-Weggen zag dit nog niet gebeu ren, omdat er nog andere wegen zijn die na 2000 gepland zijn, maar die nog wel een hogere prioriteit heb ben dan het stuk tussen Alphen en Bodegraven. Een andere weg, die weer naar vo ren werd gehaald door de Kamer is de A22, een weg die door het hart van de Bollenstreek loopt. CDA en WD menen dat deze weg een zoge naamde bovenregionale functie heeft. Verkeer dat van Noord-Hol land komt hoeft niet altijd de weg rond Amsterdam te nemen, maar kan ook gebruik maken van de A22, zo stelde WD-kamerlid Jorritsma. Zij vindt het onnodig om de weg-nu definitief af te schrijven, omdat in Voor universiteiten die geen be hoefte hebben aan een verandering van hun bestuursstructuur blijft al les bij het oude. De procedure om tot een eigen bestuursstructuur te komen zou moeten worden vastgelegd in een nieuw artikel in de Wet op het We tenschappelijk Onderwijs (WWO). Van der Zwan reserveert in die pro cedure een belangrijke rol voor de universiteitsraden. Een eigen be stuursstructuur voor een bepaalde universiteit komt er alleen als de raad van de betreffende instelling daartoe besluit. Eind oktober ontstond er veel be roering bij de universiteitsraden omdat vijf voorzitters van vijf we tenschapsorganen schreven aan Ritzen dat de universiteitsraden moesten worden afgeschaft, en dat het management moest worden ver sterkt. Volgens Van der Zwan staat de raad niet ter discussie. Hij gaat een stapje verder. "Naast bestaande kanalen van medezeggenschap kan het dienstig zijn om ook andere vor men te benutten", aldus het slotdo cument. De voorzitter van de Leid se universiteitsraad, M.J. Poort, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. positiever gedrag dan kinderei met meer afstandelijke ouders. Boer plaatst echter onmiddellijk een kanttekening bij de resulta ten van zijn onderzoek. "Voor mijn onderzoek heb ik geen pro bleemgezinnen geïnterviewd. En juist in die gezinnen zouden de toekomst er wellicht wel geld be schikbaar komt voor de weg, die door de bollengemeenten overigens vurig gewenst wordt. All-west De motie over rijksweg All-West van PvdA en D66 kan volgende week waarschijnlijk niet op een meerderheid in de kamer rekenen. De WD vindt dat behalve de Ver lengde Landscheidingsweg in Leidschendam ook nog steeds de All-West moet worden aangelegd, die de A4 met de A44 verbindt. Deze weg zou de Rijksstraatweg in Was senaar en de gemeente Leiden ont lasten. Dit wordt bestreden door PvdA en D66. Volgens sociaal-democraat Van Gijzel leidt deze weg voor Lei den slechts tot een ontlasting van 5 tot 10 procent. Deze ruimte wordt bovendien direct door nieuw ver keer ingenomen, zo wijzen de laatste studies uit. Ook Wassenaar heeft nauwelijks profijt van deze weg, zo haalde Van Gijzel een on derzoek van Rijkswaterstaat aan. De PvdA'er wees de minister er bovendien op dat ook provincie Zuid-Holland geen noodzaak meer ziet in aanleg van de weg die sinds 1956 al de nodige discussies heeft losgemaakt. De weg stuit in Voor schoten op veel weerstand omdat het tracé vlak langs woongebieden loopt. De 260 miljoen gulden kan veel beter op een andere manier worden besteed. broers en zussen naar elkaar toe kunnen trekken". Wat is dan de waarde van het onderzoek? "Het is een eerste in ventarisatie van de ingewikkelde relaties van broers en zussen. Dat is heel moeilijk te onderzoeken omdat meerdere factoren een rol spelen. Denk bij voorbeeld aan het karakter van het kind, de wij ze van opvoeding en dergelijke. Toch is het de moeite waard hier onderzoek naar te doen: het is de enige manier waarop wetenschap zich kan ontwikkelen en hulpver lening kan verbeteren". Boer vindt zijn eigen onder zoeksresultaten niet schokkend. geld op is. De Wal kan niet aange ven hoe vaak het is voorgekomen dat patiënten wegens personeelsge brek moesten worden geweigerd. Het ziekenhuis zit nu, met een be zetting van ruim 20 man op de in tensive care wat ruimer in zijn jasje. "Een normaal ziekteverzuim kun- Extra stort afval in andere provincies deringsbedrijf (Proav), dat ver antwoordelijk is voor de vuilaf voer in deze provincie, kan nu tijdelijk zijn afval kwijt op de stortplaatsen Smink bij Utrecht en Nauema bij Zaanstad. In ruil hiervoor mogen Noord-Holland en Utrecht later weer 300.000 ton bedrijfsafval in Zuid-Hol land storten. Woordvoerder W. Kramer van "Ik wilde een basis leggen voor verder onderzoek. In een vervolg onderzoek zou ik bij voorbeeld wel gezinnen kunnen betrekken waar bepaalde problemen zijn en waar kinderen worden verwaar loosd door de ouders". Veel pu bliciteit krijgt hij vooral omdat hij als een van de eerste Nederlandse onderzoekers graaft in de relatie tussen broers en zussen. Veel ruzie Uit het onderzoek haalde Boer ook andere gegevens. Zo bleek dat zusjes net zoveel ruzie maken als broers: het geslacht maakt niet uit. Hoewel ouders vaak den ken dat kun kinderen te veel ruzie maken, hoort ruzie-maken vol gens Boer bij de leeftijd. Kinde ren leren op die manier met con flicten omgaan. Verder consta teerde hij dat voortrekken vaak geen eenrichtingsverkeer is. Het is een ingewikkeld proces maar wel belangrijk. Als een kind echt stelselmatig wordt voorgetrok ken, kan dat de relatie tussen broers en zussen op den duur grondig verzieken". Ook het tem perament of karakter van kinde ren speelt volgens de promoven dus een belangrijke rol in de rela tie. Hij concludeerde verder dat er in een gezin met jongens meer on derlinge competitie is. Verder dat jongere kinderen meer zijn ge steldoop hun oudere broer of zus dan omgekeerd. Zelf heeft Boer van zijn onder zoek geleerd dat er ontzettend veel verschillen zijn in omgangs vormen tussen mensen. "Ik kwam enorme variaties tegen in opvoeding. Ook heb ik gemerkt dat kinderen het heel leuk vinden als volwassenen naar hun mening vragen. Voor de ouders was het onderzoek een soort eye-opener: ze werden zich bewust van hun eigen opvoedmethoden". Boer denkt dat zijn onderzoek nen we nu wel opvangen. Daarvoor hoeven geen bedden leeg te blijven. Met een griepepidemie liggen de kaarten natuurlijk wel anders. Door een actief personeelsbeleid pro beert we te voorkomen dat er op nieuw patiënten moeten worden ge weigerd". de Proav hoopt dat de proble men in 1992 definitief zijn opge lost, als de stortplaatsen bij de Derde Merwedehaven in Dordrecht en nabij Zoetermeer in gebruik zijn genomen. Om het vervoer van het be drijfsafval naar Utrecht en Noord-Holland in goede banen te leiden, heeft de Proav met het bedrijfsleven de Stichting Overflow Afval- en Reststoffen Zuid-Holland opgericht. De stichting wordt verantwoorde lijk voor de 'export' van het Zuidhollandse bedrijfsvuil. van nut kan zijn voor de hulpver lening. "We moeten alert zijn op de betekenis van broers en zussen voor elkaar. We zouden hen bij voorbeeld samen in behandeling kunnen nemen. Nu fixeren we ons soms teveel op het probleem kind en de ouders. Aan de andere kant moet je ook oppassen en zo'n broer of zus met rust laten als er een te zware last rust op de nog jonge schoudertjes. Zo'n kind is dan immers vervangouder". In geval van echtscheiding werkt Boer in Curium al regelmatig met broers en zussen om samen de problemen het hoofd te kunnen bieden. Tweede huwelijk Boer werkt onverstoorbaar door om de fascinerende maar inge wikkelde relaties tussen broers en zussen in kaart te krijgen. Hij werkt hierbij nauw samen met andere onderzoekers aan de Leid se universiteit. De kinderpsychia ter onderzoekt onder meer of het zinvol is om kinderen die uit huis worden geplaatst, te laten verge zellen door broer of zus. Ook be kijkt hij de rol van broers en zus sen bij echtscheiding. Deze on derzoeken worden in Curium uit gevoerd. In de toekomst wil Boer onder zoek doen naar de gevolgen van hertrouwen voor kinderen. "Kin deren kunnen er dan ongevraagd broers of zussen bij krijgen en dat kan natuurlijk problemen opleve ren. Omdat mensen steeds vaker opnieuw trouwen of gaan samen wonen, is dit een nuttig onder zoeksterrein. Maar gelukkig is de creativiteit van mensen groot en kan tijd een bondgenoot zijn. De relatie tussen broers en zussen kan ook de langst durende in een leven zijn". Donderdag en vrijdag wordt in Leiden een groot internationaal congres over dit onderwerp ge houden. Veel verpleegkundigen stoppen met opleiding UTRECHT - Het aantal leerlingen dat voortijdig stopt met de oplei ding tot verpleegkundige of zieken verzorgende is verontrustend groot. Doordat 60 procent van hen over stapt naar een baan buiten de ge zondheidszorg gaan er voor deze sector jaarlijks tussen de 3000 en 4800 mensen verloren. Tot deze conclusie komt het Ne derlands Economisch Instituut dat in opdracht van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid een on derzoek heeft gedaan naar de rede nen van de uitval. De belangrijkste reden is de werkdruk (45 procent van de geën quêteerden). De geestelijke werk druk werd het meest genoemd. An dere vaak genoemde redenen wa ren de lichamelijke werkdruk en de combinatie van werken en leren. Degenen die vooral problemen had den met de opleiding noemden vaak de begeleiding onvoldoende. Het NEI vindt het opmerkelijk dat het salaris niet of nauwelijks een rol speelt bij de beslissing om ermee op te houden. (Suftiteütoa Honderd jaar geleden stond er in de krant: •ln den spoortrein tusschen Etoi- le, en Valence, op de lijn Parijs- Lyon-Middellandsche Zee, is een jeugdig persoon, Bremont ge naamd, terwijl hij sliep, door ie mand die met hem alleen in het rijtuig zat, aangevallen. Deze haalde een dolk te voorschijn en zeide tot Bremont; „Uw beurs of uw leven!" Bremont schreeuw de, maar de misdadiger voegde hem toe: „Indien ge u verroert, dan maak ik u dood." Bremont, het ergste vrezende, reikte hem zijne beurs en horloge over. De misdadiger sprong hierna van den trein. Nu drukte Bremont op de alarmschel. De trein hield op en Bremont verhaalde wat er voorgevallen was. Dadelijk werd de misdadiger achter haald. Goed bewaakt, werd hij naar den trein gebracht en te Valence aan de politie overgele verd. De man geeft voor een Por tugees te zijn en Ventura Sertolli te heeten. Men vermoedt dat het dezelfde persoon is, die eenige dagen vroeger eene dame op reis naar Marseille in den trein aan handen en voeten heeft gebon den en van haar geld berooft heeft. Vijfentwintig jaar geleden: - De nieuwe Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Lücke heeft dezer dagen de schrik van zijn leven gehad. Toen hij op een belletje had gedrukt om zijn se cretaresse te ontbieden, kwam plotseling een groep zwaar be wapende militairen met de wa pens in de aanslag binnenstor men. Het bleek, dat hij uit de macht der gewoonte een knopje had ingedrukt, dat in zijn oude ministerie hij was eerst minis ter van Volkshuisvesting - een signaal deed overgaan in de ka mer van de secretaresse. In het ministerie van Binnenlandse Zaken correspondeert echter dit belletje met de kamer van de mi litaire wacht. Het mag alleen worden gebruikt als de minister zich in doodsgevaar bevindt. Van onze redacteur Meindert van der Kaaij DEN HAAG - "Elke snelweg in Nederland is inmiddels belegd met een motie", zei minis ter Maij-Weggen gisteren tijdens het debat over het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer (SVV II). Zij gaf daarmee aan dat ook de Tweede Kamer er niet in slaagt om nu eens duidelijk te kiezen tussen al die wegen. Aanbeveling aan minister LEIDEN 'Light' is het thema van de Leidse universitaire almanak voor 1991. Toch oogt bet boekje allerminst 'light'. De gratis almanak voor studenten en medewerkers van de universiteit is kleurrijk, omvangrijk en bevat informatie over de universiteit, de studenten en het studentenleven in Leiden. Het boek is samengesteld door een almanakre dactie van zeven studenten en is gedrukt in een oplage van 12.000 exemplaren. Pracses van de al manakredactie, Saskia Rietbroek, overhandigde bet eerste exemplaar gistermiddag aan rector magnificus J.J.M. Beenakker. DEN HAAG/HAARLEM - D66- Tweedekamerlid Kohnstamm heeft staatssecretaris Simons van volks gezondheid gevraagd op welke ma nier hij denkt iets te doen aan het te kort aan intensive-careplaatsen in de ziekenhuizen. De D66'er wil dat Simons onderzoekt of het tekort een gevolg is van een chronisch te kort aan bedden danwel aan perso neel. Aanleiding voor de schriftelijke kamervragen is de gang van zaken rond de hulpverlening aan een tien jarig Hillegoms verkeersslachtoffer vrijdagavond. De ambulance werd bij twee Haarlemse ziekenhuizen doorgestuurd omdat de intensive- care-afdelingen vol waren. Kohn stamm wil van Simons weten of dje problemen in Noord-Holland repre sentatief zijn voor het hele land. Het komt voor dat ziekenhuizen een aantal bedden op de intensive- care-afdeling niet gebruiken omdat daarvoor het geld ontbreekt. Kohn stamm vraagt Simons na te gaan of dat ook het geval is in het Elisabeth- gasthuis in Haarlem. Het Elisabeth- gasthuis is een van de twee Haar lemse ziekenhuizen waar vrijdag vergeefs om hulp werd aangeklopt. Volgens directeur patiëntenzorg van het Elisabeth, B. de Wal, komt het in zijn ziekenhuis niet voor dat een van de tien intensive-care-bed- den leeg moet blijven omdat het SCHIEDAM - De provincie Zuid-Holland kan volgend jaar ruim 800.000 ton bedrijfsafval kwijt op stortplaatsen in Utrecht en Noord-Holland. Daarmee zijn de problemen rond dit soort vuil voor in elk geval één jaar opgelost. De pro vincie moest dit jaar naastig op zoek naar nieuwe stortplaatsen, nadat De Does in Leiderdorp door de Kroon werd geschrapt en de aanleg van andere stort plaatsen in Zuid-Holland ver traging opliep. Het Provinciaal Afvalverwij-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15