Draaihekken moeten padden beschermen Verkerk ontkent illegale stort Coupépolder actief in vrije tijd Kinderdagverblijf aan de Vendelstraat kost 1,8 miljoen ■sskss- 'We zijn als vrienden uit elkaar gegaan' DINSDAG 11 DECEMBER 1990 Directeur klaagt anonieme getuige aan wegens smaad en laster ALPHEN AAN DEN RIJN - Direc teur W. Verkerk van het gelijknami ge Alphense containerbedrijf ont kent elke betrokkenheid bij de stort in 1974 van 10 a 30.000 vaten met rommel in de Coupépolder. Boven dien laat Verkerk zijn advocaat uit zoeken of de anonieme bulldozer machinist, die de streekcommissie heeft verteld dat dagelijks 8 tot 20 vrachtwagens van het bedrijf Ver kerk hun vrachtje kwamen storten, wegens 'smaad en laster' kan wor den aangeklaagd. Verkerk zegt te beschikken over de naam van de getuige die om per soonlijke redenen onbekend wil blijven. De verklaring van de getui ge staat op band. De streekcommis sie verstuurde enige tijd geleden de conclusies van zijn getuigenis aan de projectgroep Coupépolder, de provincie en de gemeente Alphen. De laatste heeft inmiddels verzocht om een onderzoek door de politie. Die gaat na of de geruchten op waarheid berusten. Directeur en mede-aandeelhou der Verkerk stelt dat het onmoge lijk is dat zijn onderneming in 1974 betrokken is geweest bij de stort in de Coupépolder om de doodeen voudige reden dat hij het bedrijf in 1975 heeft opgericht en de vennoot schap sinds 17 maart 1975 actief is. C. van Laar, milieu-activiste en lid van zowel de projectgroep als de streekcommissie, wijst erop dat Verkerks vader een containerbe drijf runde. Verkerk senior heeft het bedrijf aan Jannes Vos ver kocht. Wim Verkerk begon later een eigen bedrijf, onder dezelfde naam. Van Laar benadrukt dat is gespro ken van 'het bedrijf Verkerk en met opzet geen firmanaam is gebruikt. Directeur Verkerk heeft aan dat onderscheid geen enkele bood schap. "Verkerk Alphen aan den Rijn bv., waaraan kennelijk wordt gerefereerd en waarvan de naam in elk geval door het lezend publiek wordt geassocieerd met de 'firma Verkerk' en het 'Alphense bedrijf Verkerk', hecht eraan elke betrok kenheid bij illegale afvalstortprak- tijken te ontkennen", schrijft hij in een persbericht. "Als je het anno 1990 hebt over het Alphense bedrijf Verkerk kun je het alleen maar over mij hebben. Er is momenteel maar één Verkerk en die zit hier voor je", licht hij verbaal toe. De directeur heeft er geen goed woord voor over dat zijn naam in verband wordt gebracht met de ille gale stort. Hij vindt dat de streek commissie onzorgvuldig met zijn naam is omgesprongen. "Het wordt steeds gekker met al die wildwest- verhalen. Ik heb een gezond bedrijf en dat wil ik zo houden. Zo langza merhand is het in Nederland zo dat als je iemand vermoordt, je met me neer X wordt aangeduid maar je met naam en toenaam wordt ge noemd als je een zakje vuil weg gooit. Of als een anonieme getuige meent dat iemand vijftien jaar gele den op milieu-gebied onjuist heeft gehandeld". De directeur wil overi gens niet vertellen hoe hij de naam van de anonieme bulldozermachi nist heeft weten te achterhalen. In het persbericht wijst Verkerk erop dat hij sinds 1975 heeft gestort in de Coupépolder, nabij de Hei manswetering (ter hoogte van de voormalige manege van de Alphen se Ruiters) en op het voormalige storterrein in Koudekerk. In alle ge vallen beschikte hij over een ver gunning of ontheffing, beweert de directeur. Uit gemeentelijke onderzoeken zou zijn gebleken dat nabij de Hei manswetering geen vervuild bouw afval of chemicaliën zijn gestort. Verkerk zelf heeft het genoemde Koudekerkse terrein laten onder zoeken. De uitslag was hetzelfde als in het geval Heimanswetering. En: "Verkerk Alphen aan den Rijn bv. heeft vijf jaar geleden het initiatief genomen tot de oprichting van de firma Alphen Recycling en participieert in die onderneming. Ook daarmede heeft zij getoond in positieve zin aandacht te hebben voor een juiste verwerking van af- valprodukten". Winterwandeling Het IVN-Leiden houdt zondag 16 decem ber een winterwandeling door de leidse Hout. Start isom 14.00 uur bij het Koets huis, dat voor deze gelegenheid ge opend is van 13.45 uur tot 16.00 uur. Bingo Buurthuis Cornelis Joppensz houdt een bingo op vrijdag 14 december. Aanvang 20.15 uur. Het buurthuis is te vinden aan de Oppenheimstraat 6a. Kerststukjes Mensen vanaf 55 jaar kunnen onder des kundige begeleiding kerststukjes maken in buurthuis Groenoord aan de Pasteur- straat 23. Materiaal als kaarsen en den- negroen is aanwezig. Cursisten moeten wel zelf een bakje meenemen. Belang stellenden zijn welkom op donderdag 20 december van 10.00 tot ongeveer 11.30 uur. De kosten bedragen 10 gulden. Kaarten Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt woensdag 19 december een kla verjas- en jokeravond. Inschrijven kan ie dere donderdagavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Belang stellenden kunnen zich ook op de avond zelf nog aanmelden. De kosten bedra gen 3,50. Aanvang 20.00 uur. Bingo Buurthuis Matilo houdt vrijdag 14 decem ber een bingo met als hoofdprijs een vleescheque van 100 gulden. De bingo begint om 20.00 uur in het buurthuis aan de Zaanstraat 126. Zakkenroller ALPHEN AAN DEN RIJN - Een zakkenroller is gistermiddag in de Herenhof in Alphen actief geweest. Hij wist een 22-jarige Alphense vrouw van haar portemonnee te be roven. De knip bevatte 400 gulden, een rijbewijs en pasjes voor een bank en een winkel. Woningen WBL aan Langegracht en Klokpoort opgeleverd LEIDEN - Het nieuwe complex van 35 woningen op het voormalige Lilo-terrein aan de Langegracht en de aan Klokpoort is inmiddels be woond. De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft onlangs de sleu tels uitgereikt aan de huurders van het nieuwe complex. Het gebouw is ontworpen door de Amsterdamse architectengroep Loerakker, Rijnboutt, Ruijssenaars en Hendriks. De huurprijs van de woningen bedraagt gemiddeld 560 gulden. In het gedeelte aan de Klokpoort zijn 22 seniorenwoningen gebouwd. Onder beide gedeelten zijn ook win kelruimten. Onder de seniorenwo ningen komen een rijwielhandel, een kapper en een tapijthandel. De verbuur van de winkelruimte aan de Langegracht is nog niet rond. De WBL onderhandelt mo menteel met een handelaar in zon nebanken. (loto Wim Dijkman) LEIDEN Aan de Vendelstraat in Leiden verrijst volgend jaar een van de grootste kinderdagverblijven van Leiden. Het biedt plaats aan 74 peuters en baby's. Het is mogelijk het onderkomen uit te breiden zodat er nog 18 plaatsen bijkomen. De verwachting is dat de bouw van het kinderdagverblijf in maart van volgend jaar begint. De werkzaamheden zijn dan eind van 1991 afgerond. Wel moeten er nog allerlei procedures wor den doorlopen. Zo moet de gemeente ontheffing krijgen van de bepalingen in het bestemmingsplan. De ruimte tussen Vendellaan en Marislaan is nu namelijk gereserveerd voor woningbouw. Het ontwerp van het kinderdagverblijf is van de architecte Timmermans van het Leidse bureau VanReij- zen, Verbeek en Roosendaal. Ook het architectenbureau Bruins/Soedjono had een ontwerp ingediend, dat van Timmermans werd echter gekozen door een initiatiefgroep bestaande uit vertegenwoordigers van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL), buurtvereniging Maredijk, de directie Gebouwen en de afdeling Ruimtelijke Ordening. De groep koos voor het ontwerp van Timmermans omdat op het beperkte terrein een zeer geschikte buiten ruimte is ingericht. Deze speelplaats grenst overigens aan een sloot, die door de gemeente tot een 'waterpartij wordt omgevormd. De sloot kan niet worden gedempt omdat die noodzakelijk is voor de waterhuishouding in het gebied. Langs het water wordt daarom een betonnen afrastering geplaatst om te voorkomen dat kinderen bij het water komen. Een ander voordeel van het ontwerp van Timmermans is dat het gebouw handig is in te richten en de moge lijkheid heeft om te worden uitgebreid. De totale kosten van het project bedragen circa 1,8 miljoen gulden. Noordwijk komt paiingslustige beestjes tegemoet NOORDWIJK - In het voor jaar worden de Vogelaardreef en Kapelleboslaan in het Noordwijkse Langeveld met draaihekken gedeeltelijk voor het verkeer afgesloten ter be scherming van de paddentrek. De vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming houdt het dagelijks toezicht op de afslui ting. Dat gebeurt alleen gebeurt wanneer de padden daadwerke lijk uit de duinen naar de sloten in het Langeveld trekken om daar de liefde te bedrijven. De natuurlijke paringsdrang bij de padden treedt op onder bepaalde weersomstandigheden. Helemaal voorspelbaar is het daardoor nog niet, maar vrijwilligers van de ver eniging die de wegen al jarenlang hebben bemand, hebben er inmid dels een 'fijne neus' voor gekregen. Autoverkeer en paddentrek heb ben elkaar jarenlang dwarsgezeten. De Vogelaardreef en Kapellebos laan zijn niet alleen bij de parings- lustige padden geliefd, maar ook bij het racende sluipverkeer uit de bad plaats. Het samenkomen van snel verkeer en diertjes had, indien de vrijwilligers van de vereniging de§ weg niet regelmatig afsloten en op andere tijden als 'klaar-overs' dienst deden, massale slacht- en glibberpartijen tot gevolg. Het over zetten van de padden was ook niet zonder gevaar, omdat automobilis ten de waarschuwingsborden en hekken regelmatig negeerden. Vanuit de vereniging, maar ook vanuit de gemeenteraad is bij her haling aangedrongen op maatrege len om de paddentrek te bescher men. Vorig jaar werd besloten om bij wijze van proef op verschillende plaatsen goten te maken in het weg dek, waardoor de padden als het ware onder de weg door konden lo pen. De proef moest echter worden afgelast toen omwonenden bezwaar maakten. Zij verwachtten dat de roosters die over de goten of sleu ven kwamen te liggen te veel lawaai zouden maken. Netelig De padden, die dit jaar nauwelijks van de politieke agenda zijn ge weest, kregen bij het aantreden van de raad een nieuwe pleitbezorger in de persoon van Groen Links-raads lid C. Verweij. Deze is tevens secre taris van de natuurvereniging. Daarnaast bleef WD'er J. Hoger- vorst, die zelf in het gebied woont, aandringen op actie. "Het is onze plicht de padden te beschermen". Wethouder J. Willms was daarom ook vast besloten het netelige pro bleem snel uit de wereld te helpen. "Ik wil de moeilijkste problemen het eerst oplossen", aldus Willms vorige week. De wethouder stelde Verweij voor zelf met suggesties te komen, terwijl op het gemeentehuis opnieuw naar oplossingen werd ge keken. Bij de afweging viel het als nog aanleggen van tunnels of goten af, terwijl ook het graven van zoge naamde paddenpoelen in de duinen niet haalbaar was. Beide oplossin gen waren te kostbaar. De commissie voor openbare werken kon zich gisteravond tot op luchting van Willms ("Ik hoop dat jullie ja zeggen") unaniem vereni gen met het nieuwe voorstel van het college om drie meter brede draai hekken te plaatsen. Daarmee kan de weg voor de helft worden afge sloten. De hekken, die op vier plaat sen langs de twee wegen worden neergezet, worden met schijnwer pers extra belicht, terwijl daarnaast extra waarschuwingsborden wor den geplaatst. De vereniging kan zich eveneens in de plannen vinden en gaat binnenkort praten met de omwonenden van Kapelleboslaan en Vogelaardreef. Afsluiting L. Kramer-Crama (PvdA) stelde voor de wegen gedurende de gehele paringstijd 's avonds af te sluiten en niet alleen op de avonden dat de padden op stap gaan. "Op die ma nier wennen de mensen er aan dat er een andere weg moet worden ge kozen", aldus Kramer. Ook Verweij vond een afsluiting van meerdere dagen achter elkaar wenselijk. "Je komt dan ook niet voor verrassin gen te staan, wantje kunt niet altijd om half zeven voorspellen of de padden die avond gaan trekken. Als het 's avonds om tien uur gaat rege nen kunnen ze opeens massaal uit hun schuilplaatsen komen", aldus Verweij. Hij verwachtte een maximaal ef fect van de maatregel als de wegen tijdens de zogenaamde 'blokperio- de' begin maart, wanneer de dieren zoals uit ervaring is gebleken meestal aan hun trek beginnen, worden afgesloten en niet alleen tij dens de hoogtijdagen. Verweij wil de ook een volledige afsluiting van de weg. "We moeten geen gat open laten, anders rijden de automobilis ten toch door". Willms zei dat er voor hekken die het wegdek geheel afsluiten geen geld is. "We moeten het eerst maar eens zo proberen", aldus de wet houder, die de wegen ook niet voor langere tijd achter elkaar wilde slui ten wanneer de padden niet echt on derweg zijn. "Dan gaat het effect juist verloren. We moeten de weg niet sluiten wanneer het niet nodig Burgerlijke Stand Overleden: A. Mingail, geb. 25 aug. 1909, man; J. Ravensbergen, geb. 24 okt. 1914, geh. gew. met J. van den Berg; M.M. Dobben, geb. 7 jan. 1911, geh. gew. met Th.J.M. Hoekstra; A.L van Delft, geb. 13 mei 1931, man; J.J.A. van Vugt, geb. 13 okt. 1959, man; A. Hannaart, geb. 2 aug. 1903, man; J.W. Dekker, geb. 23 april 1947, man; A.R. Tegelaar, geb. 28 okt. 1931, man; J. van der Vijver, geb. 30 aug. 1925, echtg. van J. Noort; A. Smit Sibinga, geb. 18 sept. 1922, vrouw; N. Guijt, geb. 9 jan. 1906, geh. gew. met L. van der Does; G. van den Eijkel, geb. 9 nov. 1908, man; H. van der Meij, geb. 18 sept. 1919, geh. gew. met J. Ver schoor; J W. Hanekamp, geb. 30 juni 1938, echtg. van N.J. den Hoed; C.J. Laterveer, geb. 19 nov. 1927, man; G. Koster, geb. 27 nov. 1935, man; H.J. van der Weijden, geb. 26 juni 1923, man; A. van der Laan, geb. 14 nov. 1911, geh. gew. met C.F. Ellmer; J. Tegelaar, geb. 8 nov. 1924, man; M.C. Winter, geb. 31 maart 1904, geh, gew. met J. Maaskant; H. Cornet, geb. 22 okt. 1923, man; J. Wesselius, geb. 2 feb. 1906, man; L. van der Giesen, geb. 3 nov. 1895, man; W. Meijvogel, geb. 20 jan. 1904, geh. gew. met A.L. de Jong; C. Kooien, geb. 12 maart 1901, geh. gew. met W.F. Veld- huyzen; K.P.G. Nillenssen, geb. 21 aug. 1911, man; T. Fletterman, geb. 11 nov. 1990, zoon; H.B. Fontein, geb. 11 okt. 1902, geh. gew. met G.J.A. Voskuil; A.T. Raven, geb. 20 nov. 1950, echtg. van Ph. Pouw; Ph.J. Levarht, geb. 8 juli 1897, man; S. Vlaardingerbroek, geb. 12 juli 1921, vrouw; H. Scheffer, geb. 4 maart 1904, geh. gew. met Th. van der Veen. BROMFIETSER GEWOND - Een bromfietser heeft vanochtend onbe kend letsel opgelopen bij een ver- keersongevalin Waddinxveen. De jeugdige bestuurder van de brom fiets reed over de Willem de Zwij gerlaan richting het Koningin Wil- helminaplein. Een 44-jarige auto mobiliste uit Alphen aan den Rijn uit tegenovergestelde richting ver leende geen voorgang toen ze links af de Prinses Beatrixlaan in wilde slaan. Het slachtoffer is overge bracht naar het Bleuland zieken huis in Gouda. LEIDEN Wie een aanrijding met klein letsel veroorzaakt wordt voor het kantongerecht ge dagvaard. En wie dan geen ver zachtende omstandigheden kan aanvoeren moet 265 gulden beta len. Verkeersschout J. de Moor en rechter R. Th. van Leeuwen kre gen gisteren op de weegschaal van vrouwe Justitia een paar van die verkeersongevallen ter be handeling. Zo had een automobiliste in Voorschoten een andere automo- bliste, die van rechts kwam, geen voorrang gegeven. Maar die aan gereden wagen van rechts reed wel op de linker rijbaan, omdat de rechter geblokkeerd was. Resul taat: gebroken ribben voor de één, en een enorm schuldgevoel bij de ander. Een schuldgevoel, omdat de dame in kwestie 25 jaar schadevrij gereden had. Ter verdediging overhandigde de advocaat van de verdachte de kantonrechter zelfs een wijze brief van de gekwetste automobi liste, een soort aanbevelingsbrief voor vrijspraak. Zij was dan wel gewond geraakt, maar goed be handeld, zo schreef het slachtof fer zelf. "Mevrouw voorzag me di rect van een kleed om me tegen de koude te beschermen, ze belde me later op en bezocht me de vol gende dag. Slachtoffer zijn is niet prettig, veroorzaker zijn even min. Ik koester geen wrok, er was toch geen drankgebruik in het spel?". "U heeft het slachtoffer gehol pen om over de eerste schrik heen te komen", zo constateerde de rechter na voorlezing begrijpend. De advocaat greep zijn kans: "Ik vraag om schuldigverklaring zon der straf'. Maar de rechter maak te duidelijk dat hij met het centra le begrip in deze zaak, schuldge voel, weinig aankon. "Daar heb ik geen verstand van en dan begeef ik me op glad psychologisch ijs". Op grond van het gelijkheidsbe ginsel anderen worden even zeer veroordeeld op grond van be paalde feiten handhaafde hij de eis van officier van justitie De Moor: 265 gulden boete. Amnesie Een jonge automobilist uit Sas- senheimer had in november vorig jaar iets dergelijks meegemaakt. Hij was zich er niet van bewust geweest, dat hij op een kruising in Katwijk voorrang moest geven aan een auto met twee vrouwen. Resultaat: de vrouwen naar het Academisch Ziekenhuis. Bij de één werd retrograde amnesie vastgesteld, wat in gewoon Ne derlands kort geheugenverlies (door hersenschudding) heet. Ook de Sassenheimer had zich van zijn taak gekweten: twee fruitmanden met excuses gingen richting vrouwen en later werden er per post nog kerstwensen over en weer gestuurd. "We zijn als vrienden uit elkaar gegaan", zo schetste de man zijn verhouding met het tweetal na het ongeluk. Maar deze mededelingen sorteer den evenmin effect bij het gerech telijk apparaat. Officier van justi tie en reenter konden het op nieuw met elkaar vinden: 265 gul den boete voor de Sassenheimer. Bij de snelheidsovertredingen viel een Lissenaar op, die met 87 kilometer per uur op de Leidse Plesmanlaan in zijn Seat door een motoragent was aangehouden. De man betwijfelde echter of hij de overtreding wel begaan had en fotografisch bewijsmateriaal was er niet. Volgens hem was de ver baliserende agent in de war met een BMW die de Seat kort voor de aanhouding een keer links èn een keer rechts had ingehaald. De verdachte deelde mee geen vertrouwen te hebben in een eventuele nadere verklaring van de verbalisant. "Die heeft inmid dels zoveel auto's bekeurd, die weet het niet meer". De officier van justitie noemde het betoog van de verdachte ongrijpbaar. "Ik zal geen extra verhoging van de boete vragen. Daarom de basis boete van 87 maal zes gulden. Dat maakt 222 gulden". De rechter liet de zaak echter toch aanhou den. In de tussentijd zou men pro beren een eventuele foto te ach terhalen van de snelheidsovertre ding. Salaris Een zware straf kreeg een 23-jari- ge Katwijker. De student had in januari dit jaar op een motor gere den, terwijl hij ten eerste geen motorrijbewijs, ten tweede geen kentekenbewijs en ten derde geen motorverzekering had. Hij werd ter controle aangehouden. "Ik vind het erg onverantwoorde lijk", oordeelde rechter Van Leeuwen, "je hoeft maar iemand met ernstige gevolgen aan te rij den, bijvoorbeeld een ambtenaar en dan krijg je het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds achter je aan. Voor de rest van zijn leven kun je dan 's mans salaris betalen. Zonder rijbewijs rijden kan ik me nog voorstellen als je les hebt, maar zonder verzekering vind ik echt erg." Mild kon ook de officier van justitie niet zijn. "Drie geldboetes leg ik op: zonder rijbewijs rijden kost u 195 gulden, zonder kente kenbewijs 130 gulden en zonder verzekering 600 gulden". "Een duur ritje" noemde de rechter het. De schuldbewuste Katwijker begon almaar berouwvoller te stamelen over zijn strafblad. "Ik ben student en ga volgend jaar stage lopen bij een bedrijf. En dan heb ik een strafblad", zo sprak hij dramatisch, maar ook een beetje wereldvreemd. "Maar bedrijven eisen toch niet dat u dat allemaal vermeldt", sus te de rechter. "Tenzij u motor agent zou willen worden..." Maar de relativering drong nauwelijks tot de Katwijker door. Een vol gende keer, waarschuwde de rechter in ernst, zou hij inderdaad het rijbewijs kwijtraken. "Heeft u het al?" De man was echter nog steeds aan het lessen. De 925 gul den boete bleef ook voor de rech ter een feit. Omdat de Katwijker van studiefinanciering afhanke lijk was, bleek justitie wel bereid een betalingsregeling te treffen. De eerste keer moest de man 125 gulden, daarna acht maanden 100 gulden. Eerste keer Een Leerdammer, die werkte in Geldermalsen, stond terecht om dat hij begin juli vorig jaar op de Leidseweg in Voorschoten 65 ki lometer per uur zou hebben gere den in een Volvo. Er was alleen een probleempje: hij was nooit met zijn auto op die dag in Voor schoten geweest. Sterker nog, hij deelde de rechter op afgemeten toon gisteren mee. dat hii nu voor en bezocht. "Het is onmogelijk, ik heb niet gereden, mijn vrouw heeft niet gereden, in de auto is nooit door anderen gereden, ik was in die tijd niet op vakantie." Wel had hij de politie telefonisch meegedeeld dat zijn auto in die tijd lang voor de Leerdamse deur had gestaan. De rechter merkte op, dat kente ken, merk, kleur en type met de auto van de Leerdammer over eenstemden. Maar hij gaf nog een paar mogelijkheden, waarvan de eerste twee erg onwaarschijnljk klonken: "De auto had misschien een vals kenteken, de verbalisant heeft zich vergist bij het noteren of...er jokt iemand. Maar van dat laatste mogen we natuurlijk nooit uitgaan". Officier van Justitie De Moor ging daar ook niet van uit. De po litie had volgens hem het feit dat de auto een tijd in Leerdam had gestaan veronachtzaamd. De ver keersschout suggereerde dat de auto mogelijk toch door derden vanuit Leerdam ontvreemd en te ruggebracht was. De man werd daarom vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14