TAD LEIDEN Buurtcomités tegen vrije sluiting horeca Inpakwerk ideaal voor 'zwakkere' werknemers Begrijpt de Leidse bevolking het woord voorw LEIDSCH m DAGBLAD Baronie levert De Zijl Bedrijven op voor geestelijk gehandicapten Vrouw overleden bij brand in woning Zoeterwoudsesingel Groen Linies: bonnensysteem om sluiting cafés te regelen s DINSDAG 11 DECEMBER 1990 van twijfel over het sanctie-beleid, dat de gemeente bij overtreding van de wet op de sluitingstijden gaat voeren. Details over controle zijn door B W nog niet uitgewerkt en niet in het referendumvoorstel op genomen. B W hebben in een verslag met de inspraakreacties gereageerd op de vragen en opmerkingen van bur gers en verenigingen. De meeste be zwaren zijn daarbij van de hand ge wezen. De gemeente gaat er van uit dat de overlast bij gespreide slui tingstijden zal verminderen. De ge meente gaat er niet van uit dat hore cagelegenheden strak zo lang zullen openblijven, als mogelijk wordt. Daarom zullen de sluitingstijden gaan variëren. Details zullen B W in een aangekondigde horeca-nota uitwerken. LEIDEN Drie Leidse buurt verenigingen zijn tegen het raadsvoorstel voor vrijere hore- casluitingstijden in de binnen stad. Dit blijkt uit de reacties op het voorstel die zij aan de ge meenteraad hebben gezonden. Acht burgers en verenigingen grepen de kans op inspraak met een schriftelijke reactie aan. Volgend jaar mag iedereen zich Parkeren in Driessen-garage eerste uur gratis LEIDEN - Automoblisten kunnen hun wagen met ingang van zaterdag 15 december een uur lang gratis stallen in de parkeergarage Driessen aan de Hooigracht/kop Haarlemmerstraat. Dit initiatief is genomen om de garage mej name op doordeweekse dagen beter bezet te houden. De kosten worden gedeeld door enkele ondernemers. Overigens worden de tarieven voor langer parkeren wel verhoogd. Na het eerste gratis uur wordt voor iedere volgende zestig minuten 2,25 gulden berekend. Dat is een kwartje meer dan de huidige prijs. De maxi mum prijs van 15 gulden wordt wel gehandhaafd. Momenteel is het eerste uur par keren in de garage al gratis voor de klanten van de Albert Heijn op de Hooigracht. Om de aandacht er op te vestigen dat nu iedereen de auto een uur lang gratis kan neerzetten, wordt op 15 december een 'Driessen-promotieteam' de straat opgestuurd. De leden hiervan ma ken het winkelende publiek attent op de nieuwe sercice. over de vrijere sluitingstijden uitspreken. Op 6 maart wordt dan onder de gehele Leidse be volking een referendum over het raadsvoorstel gehouden. Buurtvereniging Maredorp wijst in haar reactie het vrijer maken van de sluitingstijden van de horeca af. Het zou 'een regelrechte aantasting van het wooncomfort' betekenen. Bo vendien vraagt Maredorp zich af, hoe het voorstel te rijmen valt met de sociale vernieuwing, waarbin nen een betere woonomgeving juist een hoofdthema is. Daarom keert men zich tegen verlenging van slui tingstijden. Wijkvereniging Pancras-West en de Vereniging voor Pieters- Aca demiewij k noemen het voorstel van B W ongeschikt als onderwerp voor een referendum. Een meerder heid van de Leidse bevolking mag zich immers uitspreken over een vraag die vooral het belang raakt van omwonenden van horecabe drijven, zo schrijft Pancras-West. De wijkvereniging denkt niet dat met ruimere sluitingstijden de over last in de binnenstad vermindert. De gemeente denkt van wel, omdat bezoekers niet meer op één vroeg vaststaand tijdstip de cafés zullen verlaten. De wijkvereniging vreest daarentegen, dat het tijdstip van de grootste overlast later in de nacht komt te liggen. Ook de Vereniging voor Pieters- Academiewijk meent dat een eventueel over langere tijd gespreid vertrek van café-bezoekers juist tot meer overlast leidt. Handhaving van de orde zal dan ook moeilijker worden als de sluitingstijden vrijer worden, vreest de vereniging. De politieke partij Leiden Weer Gezellig (LWG) is zoals bekend een uitgeproken voorstander van vrije re sluitingstijden. LWG noemt het terecht dat het raadsvoorstel er nu eindelijk ligt. Omdat het in alle ver kiezingsprogramma's van dit jaar (behalve van Groen Links) was op genomen, noemt LWG het daarom onjuist nog een referendum over het voorstel te houden. Sommige inspraakreacties van burgers en verenigingen getuigen De brandweer slaagde erin de brand beperkt te houden tot de eer ste woonlaag, die wel geheel uit brandde. De woonruimten op de be gane grond en de tweede verdie ping liepen respectievelijk water en rookschade op. Het vuur was om 2.30 uur onder controle, er is nage blust tot 3.45 uur. De 36-jarige bewoner van de tweede etage is met ademhaling moeilijkheden overgebracht naar het AZL. Na een korte behandeling kon hij het ziekenhuis weer verla ten. LEIDEN - Een 69-jarige vrouw is de afgelopen nacht overleden bij een brand in haar woning aan de Zoeterwoudsesingel, nabij de Hoge Rijndijk. De brand ontstond naast haar bed, de brandweer vermoedt dat ze in slaap is gevallen met een brandende sigaret. Het vuur werd omstreeks 2.10 uur ontdekt door een 36-jarige bewoner van de tweede verdieping van het pand. Hij schrok wakker van de rook die zijn slaapkamer binnen kwam. De man rende Tiaar beneden en ontdekte dat het vuur was ontstaan in de woonruimte van de vrouw op de eerste verdieping van het pand. De 36-jarige kreeg hier echter geen gehoor, waarna hij naar beneden rende en de twee bewoners op de begane grond waarschuwde. Hij alarmeerde ook politie en brand weer. Agenten, die als eersten arriveer den, konden door de enorme hitte niet ver de woning in. De brand weerlieden, die binnen vijf minuten ter plaatse waren, ontdekten even later het levenloze lichaam van de vrouw in haar slaapkamer. Ze is waarschijnlijk om het leven geko men door verstikking. Voorwaardelijke straf verkrachter LEIDEN De Leidenaar die in middels samenwoont met de vrouw die hij probeerde te verkrachten, is veroordeeld tot een voorwaardelij ke straf van een jaar. De vrouw had een relatie met de broer van de da der. Die verhouding liep echter stuk, waarna de Leidenaar zich op wierp als vredestichter. LEIDEN Begrijpt de Leid se bevolking het woord 'voor waarden' wel of niet? Over deze vraag buigt de gemeen teraad zich komende maan dag, wanneer een besluit moet worden genomen over het plaatselijk referendum. Deze volksraadpleging wordt volgend jaar op 6 maart ge houden. De bevolking mag zich dan uitspreken over de vraag of de cafés zelf mogen bepalen op welk tijdstip zij sluiten. De formulering van de tekst waarmee deze vraag aan de Leid se bevolking wordt voorgelegd, roept nogal wat discussie op. Het college van B en W kwam met een concept waarin de volgende zin voorkwam: "De gemeente wil overlast tegengaan door strenge normen voor muziekgeluid, door goede klachtenregistratie en con trole door het opleggen van sanc ties". R. Hillebrand, lid van de ad viescommissie Leids referen dum, had nogal wat problemen met deze formulering. "De vraag zoals hij nu is geformuleerd neigt naar de volgende vraag: Vindt u het goed dat de gemeente de slui tingstijden vrijlaat als ervoor wordt gezorgd dat daaraan geen nadelen zijn verbonden. Wie zou daarop 'nee' antwoorden?", aldus Hillebrand. Hij wil daarom de Leidse bevol king de vraag als volgt voorleg gen: "In Leiden moeten de horeca zaken (cafés, restaurants, koffie shops, cafetaria's en dergelijke) nu op een door de gemeente vast gestelde tijd sluiten. De gemeente is van plan om dit te veranderen en horeca-ondernemers toestem ming te geven om zelf te beslissen hoe laat zij hun zaak sluiten. Dat geldt niet voor terrassen, daar voor komt een aparte regeling. De gemeente kan de verleende toe stemming intrekken, indien de ho reca-ondernemers zich niet hou den aan de voorwaarden die wer den gesteld om overlast tegen te gaan. Bent u voor of tegen dit plan om horeca-ondernemers zelf te laten beslissen hoe laat zij hun zaak sluiten". De meeste raadsleden bleken gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe den, milieu en bestuurlijke ver nieuwing veel te voelen voor deze formulering. Wel vroegen zij zich af of het woord 'voorwaarden' niet beter zou kunnen worden vervangen door het woord 're gels'. D66 pleitte ervoor om de tekst wat uitgebreider te maken. "De bevolking moet niet de indruk krijgen dat het alleen maar gaat om verschuiving van een paar sluitingstijden", aldus fractie voorzitter Langenberg, "maar dat er een aantal voorwaarden aan vast zitten". Wethouder Walenkamp hield vast aan zijn stanpunt om de tekst zo kort mogelijk te houden. Van daag zou het college zich buigen over een definitieve tekst, waar over de gemeenteraad zich maan dag kan uitspreken. 'Regelrechte aantasting van het wooncomfort' Groen Links stelt volgende week in de raadsvergadering voor om het voorstel om de sluitingstijden vrij te laten te wijzigen. De kans dat dit voorstel het haalt is overigens klein. De andere partijen zijn voor het vrij laten van de sluitingstijden. D66'er Langenberg, de initiatief nemer tot het lokaal referendum, was blij met het afwijkende stand punt van Groen Links. "We hebben altijd gezegd dat de volksraadple ging over een omstreden onder werp moest gaan". LEIDEN De Kardinaal Alfrinkschool in de Merenwijk is gisteren weer begonnen met de jaarlijkse kerstactie. Ook dit jaar is het de bedoeling om geld in te zamelen voor de kankerpatiëntjes in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Om geld bijeen te brengen voeren kinderen allerlei klusjes uit en spelen zij blokfluit in winkelcentrum De Kopermolen. Gisteren konden kinderen tegen betaling hun poppen laten repareren. De kerstactie eindigt volgen de week vrijdag. Dan hoopt de school een flink bedrag aan het ziekenhuis te kunnen overhandigen. Vorig jaar was dat 6500 gulden. (foto Jan Holvast) Ook PvdA-raadslid A. Boot denkt dat de uitslag niet voor de hand ligt, zoals eeder wel werd gedacht. "Ook de horeca-ondernemers hebben hun bedenkingen geuit over het vrijlaten van de sluitingstijden. De meningen hebben zich de afgelo pen tijd anders ontwikkeld". Veel partijen vroegen wanneer de nota verschijnt, waarin het horeca- beleid wordt geregeld. Daarin wor den ondermeer de sancties opgeno men die worden getroffen tegen ca fés die teveel overlast veroorzaken. Indien het geheel van maatregelen omtrent de horeca bekend is, kun nen de kiezers beter hun stem uit brengen op 6 maart. Het college van B en W zegde gisteravond toe dat deze nota voor 15 februari gereed is. De voorlichtingskrant over het refe rendum is dan al gedrukt. LEIDEN Het inpakwerk bij De Zijl Bedrijven, de sociale werkvoorziening, gaat langzaam, zeer langzaam. De werk nemers nemen er alle tijd voor om de gekleurde bonbons in de plastic verpakking te doen. In de tot 16 graden gekoelde ruimte staat geen afdelingschef die de werknemers tot een hoge produktie opjaagt. Het werk wordt voor een belang rijk gedeelte uitgevoerd door geestelijk gehandicapten. "Deze mensen zouden als ze hier niet aan de slag zouden zijn, geen werk hebben. Dit inpakwerk is ideaal voor ze, om dat er geen enkele produktiedruk achter zit", zegt J. de Knegt, hoofd werkvoorziening van De Zijl Bedrijven. LEIDEN Groen Links wil dat in Leiden voor de horeca een zoge naamd bonnen-systeem wordt inge voerd. Dit plan houdt in dat cafés een beperkt aantal keren per jaar de vaste sluitingstijden mogen over schrijden. Tegen inlevering van een bon krijgen zij een ontheffing van het sluitingsuur voor één avond. Groen Links wil dat de bevolking zich hierover uitspreekt in het loka le referendum dat volgend jaar op 6 maart wordt gehouden. Groen-Linksfractievoorzitter J. Laurier verklaarde gisteravond tij dens een vergadering van een raadscommissie dat zijn partij te gen de vrije sluitingstijden is. Hij wees op de situatie in Tilburg waar het besluit om de café-sluiting vrij te laten is teruggedraaid. Ook weegt mee het standpunt van drie wijkco- mités in de binnenstad die tegen het plan van de gemeente Leiden zijn. Verder verwacht hij dat het eventu ele terugdraaien van de vrije slui ting op grote problemen zal stuiten. In Haarlem heeft dat tot ongere geldheden geleid. Laurier denkt ook dat het gemak kelijker is om maatregelen te ne men tegen cafés die overlast veroor zaken als er een bonnensysteem geldt; er worden in dat geval geen ontheffingen meer verleend aan het desbetreffende café. Een bonnen systeem wordt momenteel al ge hanteerd in Delft. is het werk niet het hele jaar hetzelf de". Gisteren maakte De Zijl Bedrij ven bekend dat de samenwerking met Baronie chocola wordt ver groot. Speciaal voor het inpakwerk wordt er een nieuwe vestiging ge bouwd op bedrijventerrein Room burg, waar zo'n 120 mensen aan het werk gaan. Het gaat daarbij weer om een gemengde groep: de norma le wsw'ers en geestelijke gehandi capten. De Leidse sociale werkvoorzie ning - gevestigd aan de Touwbaan in Leiderdorp - heeft wel eisen ge steld aan de aard van het werk. De helft van het inpakwerk moet ma chinaal geschieden, zodat de werk nemers ook ervaring opdoen met het bedienen en vullen van machi nes. Bovendien stelt dat De Zijl Be drijven in de gelegenheid om een beter rendement te halen uit de or der van Baronie. Directeur Sanders van de choco ladefabriek legt uit dat het uitbeste den van het inpakken ook voor zijn bedrijf rendabeler is. "We hebben ongeveer 600 produkten in ons as sortiment. Het is voor ons eenvou diger om het verpakken uit te beste den, we kunnen dan gemakkelijker veranderingen aanbrengen". Voormalig directeur van De Zijl Bedrijven, Ter Haar, nu adviseur van de sociale werkvoorziening, is blij met het contact met Baronie omdat een groep aan het werk kan worden geholpen die eerst uit de boot dreigde te vallen. "Toen Het Rijk aan de sociale werkvoorzie ning een vast budget beschikbaar stelde, was de verwachting dat de zwakkeren de dupe zouden worden van deze maatregel. Dat blijkt bij De Zijl Bedrijven niet het geval te zijn". Toch eist de opdrachtgever Baro nie van de chocolaatjes - dat er we kelijks een vastgestelde hoeveel heid inpakwerk wordt verricht. "Als we op de helft van de week zien dat het werk niet snel genoeg gaat, zetten we extra mensen in", zegt De Knegt. Die worden dan geplukt van de afdeling daarnaast waar de werk nemers bezig zijn onderdelen voor kippenslachterijen te maken. Ook dat is net als Baronie, een vaste op drachtgever van De Zijl Bedrijven. De Knegt zegt dat deze vaste op drachtgevers erg belangrijk zijn voor het bedrijf. "We krijgen jaar lijks 2000 orders. Alleen al het voor bereiden van de kleine opdrachten, kost erg veel tijd. En is daarom niet erg rendabel". Vooral die langlopende orders zijn een uitkomst voor het bedrijf. Vooral het inpakwerk is zeer ge schikt voor de categorie geestelijk gehandicapten. Zij voldoen eigen lijk niet aan de minima-criteria die gelden om toegelaten te worden door de sociale werkvoorziening. Door de orders met een goed rende ment zijn er de financiële mogelijk heden ontstaan om ook deze men sen werk aan te bieden. Volgens De Knegt vinden de geestelijk gehandicapten veel vol doening in het inpakwerk. "Hoe langer de mensen dit werk doen, hoe beter het gaat. Ze houden van ritme in hun werk. Ze willen ook el ke dag op dezelfde plaats zitten. Van verveling, wat normaal nogal eens voorkomt, hebben ze weinig last. En als we het toch bemerken, krijgen ze een tijdje ander werk te doen". Het inpakwerk van de chocola is voor de werknemers sowieso afwis selend. De Knegt: "Rond Sinter- Chocoladefabriek Baronie laat veel inpakwerk doen bij De Zijl Bedrijven, de Leidse sociale werkvoorziening. klaas, Kerstmis en Pasen zijn er (foto Ellen Martens) steeds andere produkten. Daardoor STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13