TAD LEIDEN De Zijl Bedrijven kan flink gaan uitbreiden 'Als de keurmeester langskc >mt moet zo'n kanarie er niet al te chagerij inig bijzitten' Zoeken naar koers van PvdA dreigt het beleid te verlammen LEIDSCH DAGBLAD Nieuwe aanpak Sport-Inn Order van Baronie leidt tot nieuwbouw Batak-expositie in Volkenkunde Van der Greft verhuist in '91 naar Lammenschans De Zanger houdt jaarlijkse clubkampioenschap Woontorens Stevenshof in december 1991 klaar Directie sport geeft skicursus Inbraak levert 6000 gulden op s MAANDAG 10 DECEMBER 1990 Tweetal betrapt in rondvaartboot LEIDEN - Twee mannen zijn van ochtend vroeg op heterdaad betrapt bij een inbraak in een rondvaart boot van Slingerland, aan de Haven. Een toevallige voorbijganger zag het tweetal, 23 en 26 jaar oud, op de boot rondsnuffelen en waarschuw de de politie. Agenten troffen één man op het voordek aan en de ander op het toilet. Er stond al een flinke hoeveelheid flessen drank klaar om te worden meegenomen. In de omgeving trof de politie ook nog een tas aan met een koevoet en een hoeveelheid levensmiddelen die vermoedelijk ook van diefstal afkomstig zijn. Het tweetal was de rondvaartboot binnengekomen door een ruit van de stuurhut in te slaan. De mannen, beide afkomstig uit Leiden, zijn aangehouden en in gesloten. LEIDEN De werkgroep Sport- Inn wil de jaarlijkse Rommelmarkt in de Evenementenhal aan de Von dellaan naar een hoger plan tillen. Voor de in april 1991 te houden 16e editie van de markt worden deelnemers gezocht die een soort winkel willen inrichten in plaats van de kraampjes. Voorts is het de bedoeling meer aandacht te beste den aan liefhebberijen. Zo kunnen verzamelaars van treinen, vliegtuig modellen, poppen en miniatuur-au to's ruimte huren. Ten slotte zijn er nieuwe mogelijkheden voor vereni gingen en instellingen die hun ei gen produkt of dienst willen aanbie den. De werkgroep Sport-Inn, waarin vertegenwoordigers van onder meer de gehandicaptensportvereni ging De Sleutels, heeft de inschrij ving inmiddels geopend. Het evene ment wordt gehouden van vrijdag 12 tot en met zondag 14 april in de Evenementenhal aan de Vondel laan. Voor informatie over kraamver- huur en dergelijke: secretariaat Sport-Inn, Postbus 1020, 2302 BA Leiden. LEIDEN - Wethouder H. van Don gen presenteert woensdag 12 de cember de nieuwe kerstkaarten die de gemeente heeft laten maken door de Leidse kunstenares Annie Goddijn. LEIDEN De Zijl Bedrijven gaat fors uitbreiden. De sociale werkvoorziening krijgt er 60 arbeidsplaatsen bij. De uitbreiding is mogelijk omdat het bedrijf een co-partnership is aan gegaan met chocoladefabriek Baronie - De Heer uit Alphen aan den Rijn. De Zijl-bedrijven gaat het verpakkingswerk doen voor Baronie. Daartoe wordt onder meer een nieuwe pro- duktie-eenheid gebouwd op bedrijventerrein Roomburg van 3000 vierkante meter. De Zijl-bedrijven aan de Leiderdorpse Touwbaan. (foto Wim Dijkman) LJSIDEN - De PvdA moet niet bezig blijven met het zoeken naar de juis te koers. Dit soort politieke navel staren dreigt verlammend te wer ken op het beleid. "Je kunt wel dis cussiëren over wat je allemaal wil maar er moet ook beleid gevoerd worden", oordeelt wethouder H. de la Mar (Groen Links) in een inter view in het PvdA-ledenblad. De la Mar noemt de huidige socia listische fractie in de gemeenteraad 'wat aarzelend' en 'op zoek naar de vraag of ze wel de juiste dingen doen'. Die sfeer is inmiddels ook doorgedrongen tot het college waar besluiten in de regel worden vooraf gegaan door langdurige gesprek ken. Dat komt mede door het ver trek van een daadkrachtig bestuur der als PvdA-wethouder D. Tesse- laar. De la Mar: "Kijk, Tesselaar was de man die de ploeg bij elkaar hield. Makkelijk het voortouw nam. Moei lijke problemen daar moeten we nu met z'n allen uit zien te komen. Dat gaat soms wat moeizaam". Er is vol gens De la Mar nu niemand meer die het voortouw neemt. "Maar het is ook de nieuwe stijl: eens wat langer met elkaar praten inplaats van tot een daadwerkelijk besluit te komen. Er is een soort sfeertje dat we met z'n allen flink moeten praten en dat belemmert de voortgang een beetje". Ook CDA-wethouder J. Walen kamp constateert veranderingen bij de PvdA: minder arrogantie en meer geneigd tot een compromis. In Walenkamps woorden: "Ze hebben als het ware de relativiteit ontdekt van het eigen gelijk. Ze zijn veel vat baarder voor argumentatie. Ze heb ben als het ware een twijfel toegela ten in hun standpunten". De Baronie besloot begin dit jaar om zich in de toekomst alleen te richten op de produktie van choco lade-artikelen. De verpakking werd door de chocoladefabriek uitbe steed. De directie besloot daarom een vestiging van het bedrijf in Nij- kerk, waar de inpakwerkzaamhe- den plaatshadden, te sluiten. De mechanische en handmatige inpak- werkzaamheden worden sindsdien verzorgd door sociale werkvoorzie- ningsbedrijven zoals De Zijl Bedrij ven. Voor de voormalige Leidse soci ale werkplaats - met de hoofdvesti ging in Leiderdorp - betekent de sa menwerking met Baronie een flin ke uitbreiding van de werkgelegen heid voor 60 mensen. Bovendien is het werk voor 120 mensen die zijn aangewezen op eenvoudig werk, voor een flinke periode gegaran deerd. Het bedrijf noemt de vergoe ding die de chocoladefabriek be taalt voor het meeijarig contract 'al leszins acceptabel'. Machines Directeur G. Bovens van De Zijl Be drijven is erg blij met de overeen komst met Baronie. "Het is erg moeilijk om in de inpaksector lang lopende opdrachten te krijgen. Vaak gaat het om kleine orders ver spreid over het hele jaar. Het con tract met Baronie is echter voor on bepaalde tijd aangegaan". Beide contractspartners kunnen het contract wel om de drie jaar op zeggen. Bovens: "Ik verwacht dat echter niet. We zijn eigenlijk met handen en voeten aan elkaar gebon den. Wanneer Baronie ermee op wil houden, hebben ze zich wel ver plicht om de machines over te ne- LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft van 20 december tot midden april de tentoonstelling 'Batak, Indone sië' in huis. Honderden voor werpen, gedeeltelijk uit eigen collectie, geven een beeld van de zes in Noord-Sumatra leven de Batak-groepen. De expositie besteedt aan dacht aan de geschiedenis, ar chitectuur, landbouw, sociale structuur, religie en het dorpsle ven van de Bataks. De tentoonstelling is samen gesteld met bruiklenen uit Duit se, Engelse en Nederlandse col lecties. Ze was eerder te zien in het Linden-Museum in Stuttg art. Bij de expositie is een Duitstalige catalogus beschik baar. men. De Zijl Bedrijven wordt eige naar van het gebouw in Roomburg. Wanneer we die vestiging niet meer nodig zouden hebben, kunnen we die altijd nog verkopen. Het ge bouw behoudt natuurlijk zijn waar de". Met de bouw van de nieuwe vesti ging in Roomburg is een bedrag van vier miljoen gulden gemoeid. De Zijl Bedrijven kan de nieuwe huis vesting uit de eigen reserves bekos tigen. Het is de bedoeling dat het ge bouw in september in gebruik wordt genomen. De uitbreiding van het aantal ar- beidplaatsen is mede mogelijk door het convenant dat Rijk en gemeente hebben gesloten over sociale ver nieuwing. Bovens: "Wanneer je op drachten krijgt in de industriële sector, zoals deze van Baronie, mag je blij zijn als je kosten als huisves ting terugverdient. Het gaat name lijk meestal om geestelijk gehandi capten die dit werk doen. Loonkos ten zullen altijd door het Rijk moe ten worden gedragen. Omdat we ge bruikmaken van de sociale-vernieu- wingsregeling hoeft de gemeente de loonkosten niet gedurende drie jaar voor te schieten, zoals gebrui kelijk is, maar betaalt het Rijk die meteen". Door de uitbreiding van het aan tal arbeidsplaatsten stijgt het aantal arbeidsplaatsen bij De Zijl Bedrij ven volgend jaar van 850 tot 900. LEIDEN - De firma Van der Greft Televisie en Video verhuist midden 1991 groteftdeels naar van de Gerrit Doustraat naar het bedrijfsterrein Lammenschans, Van hieruit gaat het bedrijf de service aan onderne mingen verzorgen. In het pand aan de Gerrit Doustraat 4a blijven onge veer tien monteurs achter voor de dienstverlening aan particulieren. De directie van de onderneming loopt al ruim een jaar rond met ver huisplannen. "We zijn zo explosief gegroeid dat ons bedrijf eigenlijk niet meer past in een woonwijk", al dus directeur Van der Greft. Daar om werd besloten een bedrijfspand te huren dat de Katwijkse bouwon derneming De Raad momenteel bouwt langs de spoorlijn op het be drijfsterrein Lammenschans. Momenteel werken er circa 40 mensen bij de firma. Ongeveer 30 van hen gaan mee naar het nieuwe onderkomen, het resterende tiental blijft op de Gerrit Doustraat voor de particulieren. Met de verhuizing van een groot deel van de firma verdwijnt waaar- schijnlijk ook het grootste deel van de overlast die ladende en lossende vrachtwagens veroorzaken in de straat. Met name sinds de afsluiting van de Witte Singel klagen veel om wonenden over verstopping van de rijweg door de wagens die bij Van der Greft voor de deur staan. De directeur heeft hiervoor alle begrip. "Er staan hier toch zo'n veertig woningen. De mensen draaien vanaf de Witte Singel de straat in en kunnen niet verder. Ze moeten achteruit en daarin is niet iedereen even bedreven. Dan neemt het gemor snel toe". Van der Greft heeft het wijkcomi- té Vreewijk toegezegd de overlast zo veel mogelijk te beperken. "Maar ik kan ook niet alles voorkomen, er moet toch worden in- en uitgeladen. De afsluiting van die singel is een ramp". LEIDEN - De bouw van 99 parkap partementen aan de Zuster Mey- boomstraat begint donderdag 13 december. Wethouder T. van Rij metselt die dag om 15.45 uur de eer ste steen van het complex aan de LEIDEN - De directie sport en re creatie geeft in samenwerking met Duinrell een ski- en langlaufcursus. De cursussen omvatten vier les sen van anderhalve uur, die worden gehouden op 22,23,29 en 30 decem ber. De kosten van de skicursus be dragen 110 gulden. Jongeren tot en met 12 jaar betalen 70 gulden. Belangstellenden kunnen zich dagelijks opgeven tussen 8.00 en 9.30 uur bij de directie sport en re creatie. Tel. 315601, vragen naar Aad van der Luit of Elly Wulms. rand van het Stevenshofpark. Het plan vobrziet in drie woonto rens van ieder 33 huurappartemen- ten. De woningen worden eigen dom van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds. De torens zijn ontworpen door het Rotterdamse architectenbu reau Henk Klunder. De bouw wordt uitgevoerd door aannemersbedrijf Van Wijnen uit Dordrecht. Als alles volgens plan verloopt worden de appartementen omstreeks decem ber volgend jaar opgeleverd. LEIDEN - Uit een woning aan het Rapenburg een geldbedrag van 6000 gulden ontvreemd. De voor deur van het pand was geforceerd en de woning helemaal doorzocht. De inbraak moet vrijdagavond tus sen 7 en 11 uur zijn gepleegd toen de bewoners niet thuis waren. Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - "Om deze hobby te kunnen uitoefenen, heb je of een vrouw nodig die erachter staat of goede buren". Voorzitter J. Dijkstra van de Leidse vogelvereniging 'De Zanger' is ervan overtuigd dat de vogelsport een van de meest inten sieve hobby's is. "Je moet er altijd voor ze zijn. Als je een keer ziek of afwezig bent, moeten er mensen zijn die het schoonmaken en voede ren van je willen overnemen. An ders red je het echt niet". De 'Eerste Leidse Vereeniging van Vogelliefhebbers De Zanger', zoals de club voluit heet, hield het afgelopen weekeinde haar jaarlijkse clubkampioenschap. In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade probeerden exoten, parkieten en harzers elkaar te overstemmen. Behalve het wedstrijdelement biedt de tentoonstelling de leden ook de gelegenheid hun vogels te la ten bewonderen door mensen die niet dagelijks met deze dieren te maken hebben. Bij veel kooien staan enthousiaste kwekers klaar om belangstellenden het een en an der te vertellen over hun hobby. "Mijnheer, als zo'n beest gaat zin gen, dat is het mooiste wat er is, daar word ik koud van", krijgt een bezoeker te horen die iets langer dan een seconde naar een zangvogel tuurt. "Het is ook een mooie liefhebbe rij", weet penningmeester J. van Went van de vereniging. Hij is een van de vijf bestuursleden. De Zan ger is opgericht op 12 februari 1924 en daarmee de oudste Leidse club van vogelliefhebbers. Na wat inter ne problemen scheidden zich in de jaren vijftig wat leden af die de ver eniging Avibus oprichtten. De der de Leidse vogelvereniging is De Blauwkras. Contacten De contacten tussen deze drie Leid se clubs zijn nu weer bijzonder goed, zo meldt de Noordwijker Van Went. Om de kosten te drukken wordt regelmatig materiaal uitge wisseld. Ook worden bepaalde acti viteiten gezamenlijk georganiseerd en worden eikaars tentoonstellin gen bezocht. Enig kwaliteitsverschil bestaat er wel tussen de verenigingen. IJ)e pen ningmeester hoort vaak van de keurmeesters dat by De Zanger re latief veel goede vogels zitten. Hij wijt dit aan het feit dat veel leden van de Zanger al jarenlang lid zijn. "Veel mensen worden lid uit een soort bevlieging. Ze stappen een keer rond en melden zich dan wei nig doordacht aan. Als ze dan mer ken hoe veel tijd het kost, haken ze na twee jaar af. Alleen de doorzet ters slepen regelmatig een prijs in de wacht en wij hebben nogal wat van die mensen rondlopen". Van Went is het met zijn voorzit ter eens dat het wel een zeer inten sieve liefhebberij is. Het kweken van de vogels vergt veel tijd, inzet en inzicht. "Op de een of andere ma nier hebben sommigen het in de vingers. Je ziet zo'n beetje elk jaar dezelfde namen op de lijst winnaars staan". De vereniging is zeer suc cesvol bij landelijke en internatio nale wedstrijden. In 1985 en 1988 le verde De Zanger zelfs wereldkam pioenen in de categorie 'tropen'. Volgens de penningmeester is suc ces niet gegarandeerd als je zomaar een mooi vrouwtje bij een mooi mannetje zet. Er komt veel meer voor kijken om een fatsoenlijke vo gel af te leveren. Bijna elk dier heeft z'n afwijking. Het is dus zaak niet twee diertjes bij elkaar te zetten met dezelfde afwijking, want de kans is groot dat het nageslacht een dubbe le handicap vertoont. Voorts moeten de dieren er op worden getraind om zich bij ten toonstellingen te gedragen zoals het hoort. "Als de keurmeester langs komt moet zo'n kanarie er niet cha- gerijnig bij zitten. Nee, de borst moet fier vooruit". Om de beestjes zo ver te krijgen dat ze die houding aannemen, zijn wat trucjes bedacht. De mannetjes worden na hun geboorte laag in een kooi geplaatst met de vrouwtjes (de zogenaamde 'poppen') boven zich. Daardoor gaan ze omhoog kijken, waarbij de borst naar voren komt. Ze zijn geneigd die houding hun verdere leven te blijven aannemen. Een andere methode is een spie geltje op de kooi te leggen. Doordat de vogels hun kop omhoog doen om zichzelf te bekijken, krijgen ze eveneens een goede houding. Leden Het ledental van de vereniging ligt al jaren zo om en nabij de zestig. Volgens Van Went en Dijkstra be treft het met name 40-plussers. "Jongeren voelen zich vaak gebon den als ze altijd voor die dieren moeten zorgen. Het is dan ook met name een bezigheid voor mensen die de tijd hebben en een wat rusti ger bestaan leiden". Voorts is het opvallend dat louter mannen lid zijn van de vereniging. Jaren geleden stond ook een vrouw op de ledenlijst, maar zij had het na een seizoen al weer gezien. De pen ningmeester noch de voorzitter hebben enig idee waarom de hobbie zo weinig uitstraling heeft naar vrouwen. "Misschien voelen ze zich wel opgelaten als ze tussen allemaal mannen inzitten". De onafhankelijke keurmeesters wezen de volgende winnaars aan: In de categorie harzers: meesterzan ger: A. van Houwelingen en I. Zee- ger sr. Kleur: J. van Went en J. Vroe- mer. Postuur: J. van Bueren. In de categorie Exoten: J. Dijk stra, bij de grasparkieten M. Rasser en de grote parkieten W. Oostveen. iiin).»iiii i Het kampioenschap van De Zanger in het Spoortje: "Als zo'n beest gaat zingen, daar word ik koud van". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7