Sovjet-hervormers zwaar onder vuur kHitaari Zware opgave voor onverwoestbare Walesa Verkiezingszege oud-guerrilla's Colombia Communistische pers opent de aanval Hongersnood in afgelegen gedeelten van Zuid-Afrika 'De Maizière was acht jaar actief voor Stasi' Oppositie: fraude bij verldeziiigen in Servië Veel doden bij geweld in India S3 We hebben't beste uit 1990 alvast voor u samengevat J. Albanese politie slaat studenten in Tirana uiteen MAANDAG 10 DECEMBER 1990 PAGINA 5 MOSKOU (GPD/AP) Een dag voordat in Moskou het Centraal Comité van de Commu nistische Partij bijeen zou komen, heeft de communistische pers gisteren de aanval ge opend op de radicale hervormers in vooral de grote steden. Een groep conservatieve parle mentariërs verwijt president Gorbatsjov de Sovjetunie te veranderen in een "bedelaars- land" en eist dat de internationale voedselhulp wordt gestopt. JOHANNESBURG - Zuid-Afri- ka heeft jarenlang in het middel punt van de belangstelling gestaan vanwege de strijd tegen de apart heid. Het land heeft er echter nu een ander probleem bij: een dreigende hongersnood in een aantal afgele gen, onvruchtbare gebieden. in haar tienjarig bestaan. De organi satie wordt betaald door particulie- wachtlijst staan, nog niets zijn bij er staan geen bomen, de aarde is kaal en onvruchtbaar en de huizen zijn van golfplaat. Niettemin wordt Mohlaletsi door Operatie Honger betiteld als "de tuin van de hoop". De afgelopen drie jaar zijn de vrouwen van het dorp erin geslaagd met hulp van Operatie Honger 24 groentetuinen aan te leggen. Een door Operatie Honger verstrekte De grootste Zuidafrikaanse non- ren en bedrijven en door schenkin- profit hulporganisatie, Operatie gen van een aantal landen uit het aan voedsel zal hebben" het aantal mensen dat tussen nu en boormachine sloeg een put en zodra halverwege 1991 een groot tekort water was gevonden werd een handpomp geïnstalleerd. De vrou wen werd geleerd hoe ze de pomp Operatie Honger legt sterk de na- moeten bedienen en onderhouden, 'wachtlijst' van meer dan 400.000 heeft geen politieke voorkeuren of druk op zelfhulp-initiatieven uit de Door dit systeem is al een aantal Honger, verstrekt momenteel voed- Noorden. Het hoofdkantoor staat in sel aan 1,6 miljoen mensen. Er is een Johannesburg. Operatie Honger hongerlijdenden. Volgens Ina Perl- specifieke achterban, man, oprichtster en directeur van Volgens Perlman is de toestand tie helpt alleen die gemeenschap- de organisatie, is de laatste tien jaar in sommige gebieden kritiek: "In pen die zich voldoende hebben ge- echter wel degelijk succes geboekt Noord-Transvaal is het seizoen voor organiseerd om een beroep op hulp bij de bestrijding van de ondervoe- het planten van maïs al voorbij. Zo- te kunnen doen. De hulpverlening - ding en de kindersterfte en zijn wel de blanke commerciële boeren eten koken en verdelen - wordt op overal in het land zelfhulp-projec- als de zwarte keuterboeren kunnen vrijwilligersbasis verricht door de ten opgezet. alleen nog hopen op bescheiden op- leden van de gemeenschap en het is De hoop dat Zuid-Afrika in 1990 brengst, als er tenminste nog late re- verboden daar geld voor te vragen. eindelijk de kindersterfte zou over- genval komt". Perlman wijst er op dat de zwarte De aanval op de hervormers wordt van het Centraal Comité op de par- ingeluid met berichten over massa bevolking het meest lijdt onder de een zeer sombere toekomst. Een van de gemeenschappen le hoeveelheden voedsel en andere consumentenartikelen, die in con tainers en treinwagons in Moskou en Leningrad op distributie liggen te wachten. In de Pravda zegt Niko lai Gavroesjin, een hoge functiona ris van het ministerie van spoorwe gen, dat 23.000 ton voedsel en kle ding is "begraven in opslagplaat sen" bij goederenstations in Mos kou. Honderden wagons met geïm porteerd vlees zouden al sinds 25 november wachten op de vrachtwa gens die de etenswaar naar een worstfabriek moeten transporteren. Soortgelijke meldingen verschenen gisteren in het blad van de conser vatieve Russische Communistische Partij, de Sovjetskaja Rossija. "De winkels blijven leeg, on danks deze voorraden. Waarom?", vraagt Gavroesjin zich af. In een in terview met het persbureau Reuter geeft hoofdredacteur Frolov van de Pravda, een beschermeling van pre sident Gorbatsjov, het antwoord en het alternatief: "De radicalen zijn gek op vergaderingen en leuzen, maar niet op werk. In plaats van te demonstreren, zouden ze beter kun nen helpen de treinwagens uit te la den, net zoals de communistische veteranen dat deden, de mensen die ze zo graag als 'bolsjewieken' ver oordelen". Zijn uitlatingen moeten kennelijk een dijk opwerpen tegen de golf van kritiek die vandaag wordt verwacht winnen, werd echter de bodem in geslagen toen het land werd getrof- val door een buurland. Gewapend fen door een ernstige recessie en droogte: "Met iedere blanke boer tijleiding, en meer in het bijzonder verzet is mogelijk". Landsbergis een droogteperiode. "De werkloos- die over de kop gaat zijn er tussen waar Operatie Honger actief is, is op Gorbatsjov. De kern van Frolovs vroeg de Westerse landen vrijdag heid stijgt, terwijl de droogte en de de twintig en de tweehonderd op Mohlaletsi, waar bovendien een van met klem om directe voedselhulp in oogstverliezen vele gebieden heb- zijn grond wonende zwarte gezin- de weinige ziekenhuizen in Lebowa het geval de Sovjetunie volgend ben getroffen," aldus Perlman. nen, die in de armoede worden ge- is gevestigd. Verder onderscheidt betoog is dat de Partij, met Gor batsjov aan het hoofd, niet van plan is te capituleren. gemeenschappen zelf. De organisa- boerengezinnen in de streek erin tie helpt alleen die gemeenschap- geslaagd in de eigen voedselbehoef- pen die zich voldoende hebben ge- te te voorzien, zodat men niet langer afhankelijk is van de voedselver- strekking door Operatie Honger. Bovendien is doorgaans drie maan den na aanleg van de tuin een gezin leden van de gemeenschap en het is of een groep gezinnen in staat een overschot te produceren, dat kan worden verkocht. Nu de voedselcrisis in veel gebie den van Zuid-Afrika steeds ernsti ger dreigt te worden, is de hoop steeds meer gevestigd op deze groentetuinen. De afgelopen tien de weinige ziekenhuizen in Lebowa jaar heeft Operatie Honger 350 van Deze zelfhulp-projecten zijn vol gens Perlman het enige lichtpunt in jaar een nieuwe economische blok- Operatie Honger heeft inmiddels te stort. Het is meer dan duidelijk dat de nederzetting zich in niets van de Het Russische parlementslid en radicale econome Tatjana Koijagi- na ziet de uitlatingen van Frolov en de 'voedselprimeur' van de partij pers als de bevestiging van haar be schuldigingen, een maand geleden in deze krant geuit aan het adres van Gorbatsjov en de conservatie ven. "Ik zei toch dat er overal voed sel is. Dit is onderdeel van de poli tieke strijd tussen communisten en democraten. De democraten wor den in een kwaad daglicht gesteld. Dat komt Gorbatsjov, die zich met een beroep op de chaos bijzondere volmachten heeft kunnen toeëige- nen, politiek allemaal goed van pas". Het Centrale Comité van de com munistische partij praat vandaag, achter gesloten deuren, over het voorgestelde nieuwe unieverdrag en de taken van de partij-organisa ties. Zes republieken hebben laten weten dat zij het verdrag niet zullen ondertekenen. De Litouwse president Landsber gis heeft in een interview de moge lijkheid geopperd van gewapend verzet tegen het centraal gezag. "Wij zullen iedere poging om de anti-Bal- tische decreten van Gorbatsjov uit te voeren beschouwen als een aan- kade instelt. kampen met de ergste voedselcrisis de 400.000 mensen die nu op onze andere gehuchten in het thuisland: dergelijke zelfhulp-projecten van de grond gekregen en er staan er nog 530 op het programma. BONN (DPA) - Twee toppolitici uit Stasi-informant Czerny op hetzelf de voormalige DDR zijn beschul- de Berlijnse adres als De Maizière. digd van een Stasi-verleden. Ex- Volgens het weekblad zou De Mai- premier Lothar de Maizière (CDU) zière zijn aangezocht om een oogje en de vroegere leider van de Oost- in het zeil te houden bij de Evangeli- f duitse SPD Ibrahim Böhme zouden sche Kerk en om zijn goede contac- jarenlang voor de Oostduitse gehei- ten in Bonn te gebruiken, me dienst hebben gewerkt, zo be- Böhme zou reeds in de jaren ze- richt het weekblad Der Spiegel van- ventig informant zijn geweest. Vol- daag. gens de uit Oost-Duitsland gevluch- Beide politici hebben de beschul- te schrijver Reiner Kunze is Böhme digingen van de hand gewezen. De als August Drempker en Paul Maizière heeft zijn partijgenoot en Bonkarz in totaal zes jaar voor de minister van binnenlandse zaken, Stasi informant geweest. Wolfgang Schauble, verzocht een BELGRADO (DPA/AFP) - Vuk men. De SPO-leider verwierp Draskovic, leider van de oppositio- voorts de stembusgang van de nele Servische Vernieuwingsbewe ging SPO, heeft gisteren laten we ten de verkiezingen in de grootste Joegoslavische deelrepubliek Ser vië niet te erkennen. Volgens Draskovic hebben de socialisten 80.000 soldaten. De militairen moes ten binnen de kazernemuren en on der toezicht van officieren hun stem uitbrengen en het was de oppositie niet toegestaan het stemmen bij te wonen. Dezelfde procedure werd (de voormalige communisten) van bij de politie gevolgd en derhalve de Servische president Slobodan Milosevic zich schuldig gemaakt aan stembusfraude. "Er zijn duidelijke aanwijzingen dat de verkiezingen door de bolsje- visten (de aanhangers van Milose vic, red.) zijn vervalst", zo verklaar- eveneens door Draskovic verwor pen. Dragoljub Micunovic, leider van de Democratische Partij (DP), sprak gisteren eveneens van groot scheepse manipulatiepraktijken door de socialisten. Volgens de DP- de Draskovic in Belgrado. "Wij er- voorman brachten vaders namens kennen de verkiezingen in de pro vincie Kosovo, in het leger en bij de politie niet". De Albanese meerderheid in Kos ovo heeft besloten de verkiezingen hun gehele gezin hun stem uit, wa ren stembussen niet afgesloten en moesten kiezers hun stem in parti culiere huizen en politiebureaus uitbrengen in plaats van de aange- te boycotten vanwege het feit dat de wezen stemlokalen. JERUZALEM - Een Palestijns kindje in het vluchtelingenkamp Shuafat slaat Israëlische grenspolitie gade die op zoek is naar stenengooiers. Bij een bomaanslag op het Israëlische militaire hoofdkwartier in Bethlehem op de bezette Westelijke Jordaanoever werd gisteren, de derde verjaardag van de Palestijnse opstand (Intifada) een sol daat gedood en raakten twee andere soldaten gewond. Elders werd een Palestijn gedood toen hij volgens het leger probeerde een Israëlische agent een geweer te ontfutselen en het wapen afging; familieleden van de man zeggen dat hij werd doodgeschoten terwijl hij in de deuropening van zijn huis stond. (foto afp> Servische deelregering de autono me status van de provincie binnen Servië heeft opgeheven. In een groot deel van de 34 kiesdistricten in Kosovo staan vanwege de boycot alleen kandidaten van de Socialisti sche Partij van Milosevic kandi daat. Draskovic meldde gisteren dat Servische studenten in Pristina niet hun stem mochten uitbrengen om dat de autoriteiten vreesden dat zij De stemlokalen zijn gisteravond om negen uur gesloten. De officiële uitslag wordt niet voor morgen ver wacht. Spaanse agenten gedood bij aanslag SABADELL (AP) - Bij een ver- massaal op de SPO zouden stem- moedelijk door de Baskische af scheidingsbeweging ETA gepleeg de bomaanslag in een voorstad van Barcelona zijn zaterdag zes politie mannen om het leven gekomen. De dood van de politiemannen heeft zowel in de Baskische provincies als in de rest van Spanje grote ver ontwaardiging teweeg gebracht. Bij BOGOTA (AP/AFP) - De voormali- Böhme, lid van het bestuur van ge guerrillabeweging M-19 onder onderzoek in te stellen opdat zijn de pan-Duitse SPD, was ook al in leiding van Antonio Navarro heeft naam wordt gezuiverd. april van een Stasi-verleden be- Volgens Der Spiegel is De Maiziè- schuldigd. Hij legde destijds on- gisteren de verkiezingen voor een nieuwe grondwetgevende vergade- re onder "het pseudoniem Czerny middellijk zijn functie als^partijlei- ring in Colombia gewonnen met in van 1981 tot 1989 Stasi-medewerker der neer, al ontkende hij alle be- totaal meer dan een kwart van de geweest. Er woonde in elk geval een schuldigingen. soldaten hebben gisteren in Colom- ger. Volgens het leger zijn alle rebel- bia met steun van de luchtmacht len verdreven en is de basis nu in een grootscheepse aanval uitge- handen van militairen, voerd op het hoofdkwartier van de verzetsbeweging FARC. Na telling van 91 procent van de Daarbij zouden ruim vijftig do- stemmen won M-19 gisteren 19 van den zouden zijn gevallen, onder wie de 70 zetels. De opkomst bij de ver- den de wapens neer onder een am- dat zich moet buigen over de her- de aanslag raakten ook twee politie- vorming van de ruim honderd jaar mannen en twee burgers gewond. Een auto die was volgeladen met explosieven werd tot ontploffing gebracht op het moment dat een be- M-19 legde negen maanden gele- stelwagen waarin de politiemannen zaten er voorbijreed. De agenten stemmen. Ongeveer vierhonderd ten minste elf aan de kant van het le- kiezing voor het nieuwe parlement, NEW DELHI (AP) - Bij gevechten tussen hindoes en moslims op ver schillende plaatsen in India zijn het afgelopen weekeinde in totaal zeker 67 doden gevallen, van wie 37 in Hy derabad in het zuiden van het land. De gewelddadigheden waren een reactie op het feit dat donderdag de campagne werd hervat voor de bouw van een hindoetempel in Ayodhya in het noorden van India, op de plaats waar een moskee staat. In oktober en november vielen bij rellen om de voorgenomen bouw van de tempel in heel India meer dan 380 doden. ADVERTENTIE Vanaf morgen verkrijgbaar. "Het Beste Uit De Top 40 Van 1990". 34 hits van onder andere Tol Tol, Clouseau, Gary Moore, London Beat, New Kids On The Block, John Lee Hooker, Lois Lane, Snap, INXS, Elton John, Vaya Con Dios en The Righteous Brothers. M QP 2 cassettes 39,95 Dubbel-LP 39,95 Dubbel-CD wf* nestiemaatregel van de regering en waren op weg naar het voetbalsta- reorganiseerde zich tot een politie- dion van de voorstad Sabadell, waar ke partij. De Conservatieve Partij ze een wedstrijd de veiligheid en de Liberale Partij, die tot dusver moesten regelen. De aanslag was de de Colombiaanse politiek domi- s,'nc*s van december neerden, kwamen er door het optre- *^87 op een kazerne van de Guardia den van M-19 niet aan te pas. Veel Civil in de noordelijke stad Zarago- kiezers gaven uiting aan hun onvre- za' waarbij elf mensen om het leven de met de gevestigde partijen en de kwamen. regeringspolitiek door op M-19 te stemmen. Gevreesd wordt dat de onvrede onder de bevolking zich de Zo'n 1500 mensen verzamelden zich gisteren bij de kerk in Sabadall, waar een rouwdienst werd gehou- Aanbieding geldig zolang de voorraad strekt. VROOMS DREESM ANN V&D Leiden is zondag 16 december geopend. komende tijd verder zal aanscherp- de"- ^en landelijke politiebond eis en, als de regering haar beleid, met aftreden van minister van bin nenlandse zaken Jose Luis Cor- cuera, die de begrafenis bijwoonde samen met president Jordi Pujol De beoogde grondwetsherzie- van Catalonië. ning moet onder meer leiden tot een reorganisatie van het verouderde en door de drugskartels nog verder uit geholde rechtssysteem. Buitenland kort Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Lech Walesa lijkt onverwoestbaar. Door zijn re denaarskwaliteiten, zijn uitstraling en zijn honger naar macht heeft hij gisteren het hoogste bereikt. Pre- De zwarte Zuidafrikaanse Inkatha cies negen jaar nadat president Vrijheidspartij heeft gisteren aan Jaruzelski hem in de gevangenis het slot van een driedaags congres gooide, neemt de 47-jarige elektrici- in het Zulu-thuisland in Oost-Natal ën uit Gdansk diens positie over. gezegd dat alle sancties tegen Zuid- De vakbondsleider heeft een wei- Afrika snel moeten worden opgehe- nig verheffende campagne gevoerd ven. Ook riep de door Zulu's gedo- om dat doel te bereiken. Om de be- mineerde beweging op tot samen- staande verhoudingen te wijzigen werking tussen alle zwarte opposi- strooide hij met vage beloften, raak- tiegroepen om het geweld in het te zijn opponenten bij voorkeur on land een halt toe te roepen en snel der de gordel en riskeerde een onderhandelingen aan te knopen scheuring in zijn eigen vakbond, met de blanke minderheidsregering Het verlangen om president te wor- over het delen van de macht. J 1 JJ~ 1 1 kans om op vervroegde presidents verkiezingen aan te sturen. Dat hierdoor een scheuring in Solidari teit dreigde, en intellectuelen als Adam Michnik en Bronislaw Gere- mek hun bemoeienissen met het vakverbond minimaliseerden, deer de Walesa niet. "Als Lech iets voor ogen staat, houdt niemand hem daarvan af', verklaarde een beken de van Walesa ooit. den brandde in zijn hart, zo ver klaarden waarnemers. Begin dit jaar realiseerde Walesa zich dat zijn kansen op het presi dentschap bepaald niet gunstig wa ren. De zittende communistische generaal Wojciech Jaruzelski plooi- - de zich naar de wensen van de Soli- ders vermoord. Twee gewapende dariteit.regering en bemoeide zich mannen drongen het universiteits- op geen enkele manier met het jaar communisme nog nauwelijks gebouw binnen en openden het landsbestuur. Er was dan ook geen democratisch geschoold, onderken vuur op de aanwezigen. De daders politieke reden Jaruzelski naar huis wisten in een gereedstaande wagen sturen. Daarnaast dreigde Walesa te ontsnappen. binnen Solidariteit op het tweede Rucnno-oliilr plan te geraken. DUbOngeiUK De somber ogende premier Zeker 7 scholieren zijn om het leven Tadeusz Mazowiecki genoot het gekomen en 33 anderen gewond ge- vertrouwen van de Polen in de noodzakelijke omschakeling van een plan- naar een markteconomie. Maar de stijging van de werkloos heid en de daarmee gepaard gaande onvrede boden Walesa alsnog de Aanslag Bij een schietpartij tijdens een ar- beidersbijeenkomst op een univer siteit in de Filipijnse hoofdstad Ma nila zijn vandaag twee vakbondslei- raakt bij een ernstig busongeluk i het zuiden van Peru. Waarschijnlijk als gevolg van een mechanisch mankement raakte de bus van de weg en stortte in een ravijn. In de verkiezingscampagne trok de vakbondsleider, een geoefend bespeler van grote groepen men sen, alle registers open. Met stoten onder de gordel werd vooral zijn vroegere vriend Mazowiecki onder uit gehaald. De Poolse kiezers, na 44 den de onheuse bejegening echter niet. Het beeld van de mannelijke en nationalistische arbeider was veel schamende achttien procent ste- Lech Walesa drinkt met zijn vrouw op de overwinning. succesvoller dan Mazowiecki's wei- ken, waarmee hij zelfs de outsider felende, rationele opstelling. Stanislaw Tyminski moest laten Walesa's boodschap - ik leid jullie voorgaan, naar de vleespotten - werd verstaan. Mazowiecki's realisme - er staan Po len donkere tijden te wachten - leid- wortel schiet, staat met Walesa als de slechts tot onbegrip. In de eerste president een forse uitdaging te WENEN (Rtr) - De Albanese politie heeft gisteren een studentenprotest in de hoofdstad Tirana uiteengesla gen. Dit heeft het officiële Albanese persbureau ATA gemeld. Volgens het bericht dat werd op gevangen in Wenen, kwamen stu denten in opstand uit ontevreden heid over de falende elektriciteits voorziening in de studentenverblij ven. "Ze provoceerden de veilig heidstroepen en overtraden de wet. Onder deze omstandigheden was de politie genoodzaakt om hen uit een te jagen", berichtte ATA. Het persbureau gaf geen bijzonderhe den over eventuele arrestaties of ge wonden. Het was de eerste keer dat offi cieel melding werd gemaakt van een studentenprotest in Albanië, Europa's laatste orthodox-commu nistische staat. De demonstratie volgde op een elektriciteitsstoring zaterdagavond in twee nieuwe verblijven, vermoe delijk veroorzaakt doordat te veel studenten tegelijkertijd hun elektri sche kachels flink opstookten. "Sommige studenten, boos over de situatie die zich regelmatig voor- (foto ap) doet> protesteerden en verstoorden 00 de openbare orde en rust", aldus ATA die niets vermeldde over de stoelen of banken gestoken. Maar omvang van de demonstratie, elk land krijgt de leider die het ver- Het persbureau meldde wel dat genover de democratische princi pes zijn bij het intellectuele deel van Solidariteit berucht. "Ik heb demo- dient, zoals een politiek adagium minister van onderwijs, Skender cratisch besloten", liet hij zich ooit luidt, en Polen heeft blijkbaar be- Gjinushi, en de rector van de uni- De prille Poolse democratie, die op een vergadering van het vakver- hoefte aan een daadkrachtige presi- versiteit in Tirana besprekingen sinds een jaar of twee voorzichtig bond ontvallen. En zijn bewonde- dent. En daadkracht, gevoed door voerden met de studenten en een ring voor generaal Pilsudski, een een sterk ontwikkeld zelfbesef, speciale regeringscommissie was Poolse pseudo-dictator uit het in- heeft niemand Walesa kunnen ont- gevormd die maatregelen moet ne- ronde bleef hij dan ook op een be- wachten. Zijn kritische houding te- terbellum, heeft hij nooit onder zeggen. men om de situatie te stabiliseren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5