Looneis van 7 procent in supermarkt 'Verlicht lasten om banen te scheppen' FNVbelastingverhoging voor hogere inkomens en bedrijven Voedselhulp vooral een gebaar van solidariteit 'Er is niet veel verbeterd in de akkerbouw' Werknemers bezetten Philips Oss 'Steeds meer mensen vallen uit de boot' Goede toekomst ldedingbranche Van den Broek verbaasd over plan Kohl/Mitterrand Kleurenfoto's 9xl3cm Dixons MAANDAG 10 DECEMBER 1990 BINNENLAND v PAGINA 3 WOERDEN (GPD) De Dienstenbond FNV gaat de onderhandelingen over een nieuwe cao voor het personeel in de supermarkten in met een looneis van 6 a 7 procent. De FNV wil zo proberen de loonachterstand in te lopen dje ten opzichte van de rest van de detailhandel zou bestaan. Vorig jaar leidden acties in supermarkten tot loonsverhogingen die opliepen tot 16 procent. Een woordvoerder van de Dien- de Kamer werd gevoerd. Er is toen stenbond FNV stelde vanmorgen vvel de afspraak gemaakt dat over dat de loonachterstand tussen de de winkelsluitingstijden nader zou supermarkten en de rest van de de- worden gesproken in het cao-over- tailhandel ongeveer vijf procent be- leg. draagt. Met de eis van zeven procent De looneis van 6 a 7 procent in de loonsverhoging wil de bond die supermarkten stijgt overigens uit achterstand wegwerken; de rest boven wat in andere sectoren wordt van de loonstijging is volgens de voorgesteld. In het algemeen bewe- FNV nodig voor het op peil houden gen de looneisen zich rond de 3,5 van de koopkracht die door de toe- procent. Ook daarmee zitten de genomen inflatie wordt aangetast. bonden net iets boven de 3 procent In het eisenpakket voor de cao- loonstijging die minister van finan- onderhandelingen, die volgende ciën Kok een paar maanden gele- week vrijdag beginnen, heeft de den "aanvaardbaar" noemde. Kok Dienstenbond FNV ook de vier- stelde dat bij hogere eisen de kop- daagse werkweek opgenomen. De peling tussen de stijging van de lo- bond wil die ingevoerd zien op basis nen in het bedrijfsleven en verho- DEN HAAG (ANP/GPD) - Het aantal thuislozen in Nederland zal binnen tien jaar toenemen van 30.000 tot 53.000. Een kwart miljoen Nederlanders kan niet meer voor zichzelf zorgen en is dus aangewe zen op allerlei instanties. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegse professor dr. P. Heyendael, uitge voerd in opdracht van het ministe rie van wvc. "Een steeds grotere groep mensen in onze samenleving dreigt blijvend uit de boot te val len", aldus Heydendael. De zorg van de professor geldt vooral de 250.000 mensen die niet of nauwelijks meer voor zichzelf kun nen zorgen. De hulpverlening slaagt er niet altijd in om deze men sen op het juiste spoor te zetten, waarna men in zwerfgedrag vervalt. Het beeld van de traditionele zwer ver komt volgens Heyendael niet meer overeen met dat van de huidi van een werkweek van 35 uur. De collega's van de Dienstenbond CNV stellen het pakket met cao- voorstellen morgen vast. In elk ge val komt daarin net als bij de FNV de eis dat de winkelsluiting wordt gehandhaafd op 6 uur 's avonds en op 5 uur op zaterdagmid dag. De wet maakt het volgend jaar voor winkels mogelijk om tot half 7 open te blijven en op zaterdag tot 6 uur. Met omvangrijke acties is de vakbeweging daar tegen te hoop ge lopen toen de discussie in de Twee- EMMELOORD (ANP) - Ondanks de aanbevelingen van de Commis sie van Goede Diensten is de situa tie in de akkerbouw niet blijvend verbeterd. Dit schrijft de landbouw organisatie ABTB Flevoland in een brief aan de drie leden van de com missie, J. de Koning, H. Wiegel en W. Meijer. De ABTB zegt zeer teleurgesteld te zijn dat "de aanbevelingen niet of onvoldoende zijn opgepakt en tot uitvoering gebracht". Zowel natio naal als internationaal zijn nog on voldoende initiatieven .ontwikkeld en zijn subsidie- en steunmaatrege len niet goed of helemaal niet be- réikbaar, klaagt de ABTB. De Commissie van Goede Dien sten werd in het voorjaar in hef le ven geroepen*na aanleiding van de langdurige akkerbouwacties. In een rapport kwam de commissie tot een aantal aanbevelingen om de akker bouw uit het slop te halen. De ABTB concludeert dat met het rap port niets is gedaan en "vraagt zich ernstig af of de commissie wel de nodige erkenning van de Neder landse regering krijgt die zij ver dient". In de brief vraagt de ABTB de drie commissieleden nog eens aan te kloppen bij de regering en de politiek. Binnenland kort Verdronken De Haagse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee Hage naars aangehouden die ervan wor den verdacht tijdens een verjaar dagsfeestje een van de feestgangers in het water te hebben geduwd toen hij even buiten stond te plassen. Ze lieten de drenkeling aan zijn lot over. Hij verdronk. Een van de aan gehouden Hagenaars is de jarige. Hennep Hennep moet uit de Opiumwet en de teelt ervan in Nederland moet worden gestimuleerd. Dat zei de chef van de Bijzondere Recherche in Tilburg, T. Bemmers, zaterdag voor de VARA-tv. Volgens hem moet hasj net zo worden benaderd als nu met alcohol gebeurt. Een ont moedigingsbeleid is echter alleen mogelijk als de teelt legaal plaats heeft. D66-Kamerlid Wolffensper- ger ziet bij het legaal telen een rel weggelegd voor de Landbouwuni versiteit Wageningen. Fysiotherapie Patiënten hoeven ook na 1 januari de fysiotherapeut niet eerst zelf te betalen om daarna de rekening bij een ziekenfonds te claimen. Aan vankelijk zag het er naar uit dat die regeling zou worden getroffen om dat fysiotherapeuten weigerden ak koord te gaan met het voorstel van de ziekenfondsen bij meer dan 2.500 behandelingen per therapeut een forse 'strafkorting' in te voeren en de rekening maar gedeeltelijk te vergoeden. De Ziekenfondsen zijn nu bereid die strafkorting te beper ken tot vijf gulden per behandeling. OSS (ANP/GPD) - Zo'n 30 ac tievoerende werknemers van de Philips-vestiging in het Bra bantse Oss hebben vanochtend de directie de toegang tot het be drijf ontzegd. Ze houden het be drijf bezet uit protest tegen het feit dat er in het kader van de re- organisatiegolf bij Philips 190 van de 1.000 arbeidsplaatsen in Oss moeten verdwijnen. Een woordvoerder van Phi lips heeft laten Weten dat het be drijf de actie afkeurt. Philips protesteert tegen het feit dat de directie wordt gehinderd in het uitvoeren van haar functie en beraadt zich op te nemen stap pen. De productie in Oss gaat ondanks de bezetting wel ge woon door. Het ziet er overigens naar uit dat ook de resultaten van de di visie Licht van Philips het vier de kwartaal van dit jaar slecht zullen zijn. Volgens onbevestig de berichten, komt het bedrijfs resultaat zelfs op nul uit. Het derde kwartaal liet nog een ver slechtering zien van 60 procent ten opzichte van hetzelfde kwar taal in 1989. Omdat Philips elk commen taar weigert, blijft onduidelijk of sprake is van een verslechter de marktpositie of dat de kosten van de reorganisatie de resulta ten drukken. Zeker is dat op het gebied van energiezuinige spaarlampen, waarin Philips marktleider is, hinder wordt on dervonden van inzakkende bouwactiviteit in de Verenigde Staten en Engeland. Met halo geenlampen heeft Philips een minder vooraanstaande positie en met gewone gloeilampen wordt de concurrentie steeds sterker. ge thuisloze. Deze heeft vaak wel op een of andere manier een dak boven zijn hoofd. Steeds meer thuislozen hebben een psychiatrisch verleden, ook is men jonger en neemt het aan tal vrouwen toe. Bijna de helft heeft een alcoholprobleem. "Steeds meer mensen blijken niet bestand tegen de spanningen van onze moderne samenleving. Zowel ongeschoolden als hoger opgelei den behoren tot de risicogroep", zo stelt Heydendael. Hij verklaart dit doordat mensen steeds jonger van huis gaan. "Men is alleenstaand, werkloos en raakt geïsoleerd. Wan neer een jongere vervolgens met al lerlei andere problemen te maken krijgt, dan is de stap naar de zelf kant van de maatschappij gemak kelijk gemaakt", zo concludeert Heydendael in het onderzoek. In zijn onderzoek stelt de Nij meegse professor dat de capaciteit van de thuis- en aanverwante zorg drastich moet worden uitgebreid. Ook dient de zorg beter te worden gespreid over het land, zowel regio naal als stedelijk. Een woordvoer der van het ministerie van wvc stelt dat het rapport morgen officieel wordt gepresenteerd. "Wij hebben nog geen tijd gehad om het rapport te bestuderen en conclusies te trek ken," aldus de woordvoerder. Melk met dioxine niet in de handel HILVERSUM (ANP) - Melk die dioxine bevat wordt ook volgend jaar nog vernietigd. Dit heeft minis ter Bukman (landbouw) gezegd voor de TROS-radio. Het Rijksinstituut voor Volkge zondheid en Miliehygiëne (RIVM) maakte vrijdag bekend dat nieuwe richtlijnen ervan uitgaan dat dioxine minder gevaarlijk is dan toe nu toe werd aangenomen. Volgens Bukman is dat nog geen reden om melk uit de buurt van vuilverbran dingen gewoon in de handel te brengen. "Als de wetenschap aan geeft dat wij in Nederland onze grenzen te nauw trekken dan moet je overwegen of die grenzen niet op gerekt kunnen worden. Maar ik ga wat dat betreft niet over een nacht ijs". De boeren die koeien hebben van wie de melk wordt vernietigd, worden schadeloos gesteld. Topambtenaren in geheime nota: DEN HAAG (GPD) Om jaarlijks honderdduizend mensen aan een baan te helpen, moeten de lasten van de burgers en het bedrijfsleven worden verlicht. Dat stelt de Cen trale Economische Commissie (CEC), een werkgroep van topamb tenaren van vijf ministeries, in een geheime notitie die gisteren uitlek te bij de AVRO-radio. De notitie is bedoeld voor de tussenbalans, die het kabinet begin volgend jaar zal opstellen. De doelstelling van het regeerak koord om jaarlijks honderdduizend nieuwe banen te scheppen, wordt bij lange na niet gehaald. Bij onge wijzigd beleid komen er niet meer dan 58.000 arbeidsplaatsen per jaar bij. Dat leidt, door minder opbreng sten uit belasting en premies, in 1994 tot een extra tegenvaller van 1,2 miljard gulden. Maatregelen als arbeidstijdver korting hebben niet het gewenste effect, menen de topambtenaren. Loonmatiging is volgens hen het beste middel om de werkgelegen heid te bevorderen. En loonmati ging is alleen te bereiken door de lasten van burgers en bedrijven te verlichten. Dat blijkt uit cijfers van voorgaande jaren. In de periode 1985-1990 steeg de werkgelegen heid door loonmatiging met 400.000 arbeidsjaren. Die matiging is vol gens de ambtenaren voor de helft te danken aan verlaging van de collec tieve lastendruk. In de jaren 1985-1990 daalden de werkgeverslasten met 0,35 procent per jaar, terwijl de koopkracht van de burgers door lastenverminde ring met 1,5 procent steeg. Loonei sen bleven daardoor goeddeels ach terwege, waardoor 60.000 nieuwe banen konden worden gecreëerd. Sinds het aantreden van het nieuwe kabinet is de collectieve lastendruk gedaald met vier miljard gulden, van 53,6 procent naar 52,8 procent van het nationaal inkomen. De ambtenaren waarschuwen het kabi net de lastendruk niet te verhogen, omdat dat onherroepelijk leidt tot meer werkloosheid. Het is beter, al dus de ambtenaren, om extra te be zuinigen. Gemeenten moeten worden ge prikkeld om misbruik van uitkerin gen beter te bestrijden. Dat kan, zo stellen de ambtenaren, als de ge meenten 25 procent van de bij standskosten gaan dragen. Ze wor den dan gedwongen fraude en mis bruik beter te controleren. De ge meenten betalen nu tien procent van de bijstand. Het was de bedoe ling die bijdrage te verhogen tot twintig procent, maar het kabinet heeft daarvan afgezien. Volgens de ambtenaren is dat een foute keus geweest. Zij vinden ook dat het be grip 'passende arbeid' moet worden gewijzigd in 'geschikte arbeid'; daardoor zullen werklozen eerder een baan moeten accepteren. AMSTERDAM Een voorbijgangster tekent de petitie waarin om een verbod op dierproeven voor cosmetica in Europa wordt gevraagd. Zater dag had in Amsterdam een manifestatie plaats tegen cosmetica-experi- menten waarbij dieren nogal eens onder zeer slechte omstandigheden moe ten leven. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse kledingindustrie wacht een rooskleurige toekomst. Het is niet waarschijnlijk dat de sector zal' lij den onder het wegvallen van allerlei handelsbeperkingen. Door de spe cifieke structuur van de industrie, de ingrijpende herstructurering in de jaren zeventig en de relatief grote internationalisering van de sector zal de branche in Nederland nu geen ingrijpende reorganisaties hoeven ondergaan. Dit stelt Fenecon, de Vereniging van Confectie- en Tricotage-Onder nemingen in de studie 'Kijken naar de Toekomst'. De Nederlandse kle dingindustrie zal in de jaren negen tig opereren in een licht groeiende markt. Door de liberalisering van het handelsverkeer wordt deze groei echter verdeeld over meer deelnemers. De mogelijke afschaf fing van het Multi-vezelakkoord en het naderen van de komende vrije Europese markt brengen een ver sterking van de concurrentie met zich mee. De studie stelt vast dat de kledin gindustrie sinds begin van de jaren tachtig de nadruk heeft gelegd op de commerciële activiteiten, waar bij sterk gebruik wordt gemaakt van loonconfectie in binnen- en bui tenland. Deze 'ontvlechting' is in andere landen nu pas in gang gezet. De studie signaleert als grootste knelpunt van de Nederlandse kle dingindustrie de werving van per soneel. Wat dat betreft zullen de on dernemers zich moeten inspannen om de scholing beter te laten aan sluiten en de werving van werkne mers te verbeteren. AMERSFOORT (ANP) - De belas tingen voor hogere inkomens moe ten omhoog. Ook de vennoot schapsbelasting voor bedrijven zou verhoogd moeten worden. Als het kabinet tot belastingverhogingen besluit, kunnen daarmee de tegen vallende inkomsten worden gecom penseerd. Dat heeft FNV-voorman Stekelenburg vanmorgen gezegd op het FNV-congres over medezeg genschap. Volgens hem valt met de maatregelen zo'n zeven miljard gul den te verdienen. Stekelenburg keerde zich van morgen fel tegen de 'a-sociale be denksels' van de christelijke werk gevers (NCW) om de koppeling tus sen lonen en uitkeringen af te schaf fen. Bezuinigingen zijn noodzake lijk, zo gaf Stekelenburg toe, maar de 17 miljard gulden die het NCW wil ophoesten, is "echt overdre ven". Om te bezuinigen is het beter maatregelen van 'Oort' terug te draaien. Die hebben immers tot ge volg'gehad dat de opbrengst van de inkomstenbelasting terugliep met 2,5 miljard gulden. Het afschaffen van de inflatiecorrectie voor hogere inkomens levert 2 miljard op. Ook zou het kabinet volgens Ste kelenburg moeten overwegen de vennootschapsbelasting die bedrij ven betalen, te verhogen. Nu wordt verwacht dat de vennootschapsbe lasting zeker één, maar mogelijk zelfs drie miljard minder opbrengt. Het beperken van de hypo theekrente-aftrek tot 250.000 gul den en het afschaffen van de rente aftrek voor consumptieve leningen valt ook te overwegen. De afzet van aardgas levert bovendien meer geld op dan was voorzien. Shell en Esso zullen 'ettelijke miljarden' meer winst maken. Het openbreken van het herenakkoord met Shell en Es so kan de staat volgens Stekelen burg zeker een paar miljard opleve ren. Stekelenburg keerde zich van morgen tegen "paniekverhalen en stemmingmakerij" rondom de ar beidsongeschiktheid. Hij wees erop dat tijd nodig is om de afspraken die zijn gemaakt om het aantal wao'ers terug te dringen en beter te begelei den, tijd kosten. "Maar er zijn werk gevers en politici die, terwijl de inkt van de najaarsafspraken nog nau welijks droog is, nu al met verder gaande maatregelen dreigen. Dat is voorlopig niet aan de orde', aldus Stekelenburg. MOSKOU (ANP) - Een gebaar. Meer kan de grote Nederlandse ac tie Voedselhulp voor de Russen niet zijn. De Russen moeten door die ac tie het gevoel krijgen dat in het rijke westen "een stuk solidariteit" be staat. Maar de Nederlanse hulp zal zeker moeten worden gevolgd door meer blijvende hulp van de Europe se Gemeenschap. Dat zei CDA-ka- merlid Ton de Kok, leider van de fact-finding mission van de Stich ting Voedselhulp aan de Russen, die gisteren in Moskou is aangeko men. De missie zal de komende twee dagen moeten bekijken hoe de voedselsituatie in het Lenindistrict in Moskou is. Dit district is het oud ste stadsdeel en is door de Sovjetu nie aangewezen als gebied waar de Nederlandse hulp naar toe moet. Aan de grond Op de vraag of er wel echt honger heerst en of voedselhulp zo noodza kelijk is, heeft De Kok het antwoord klaar. "In dit land hebben de leiders zeventig jaar lang volgehouden dat het socialisme het beste systeem is. Nu zit het land helemaal aan de grond. Het laatste dat leiders nor maal doen is erkennen dat zij het volk niet meer kunnen voeden. Dat doe je pas als de situatie buitenge woon ernstig is. Anders houd je je kiezen op elkaar en houd je de groot. En als je dan bedenkt dat Gorbatsjov vorige maand naar Pa rijs is gekomen met een lijst in de hand van produkten waar gebrek aan isHad je je zoiets kunnen voorstellen van Andropov of Tsjer- nenko"? Het Russische volk moet het ge voel krijgen dat het Westen solidair is in deze moeilijke tijd. De actie is slechts een eerste gebaar waarna meer blijvende hulp moet volgen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van "verbaasd en bezorgd" over het den Broek (buitenlandse zaken) is voorstel van de Duitse bondskanse lier Kohl en de Franse president Mitterrand voor de vorming van een Europese Politieke Unie. De Europese regeringsleiders praten eind deze week op de Eu ropese top in Rome over het Frans- /Duitse voorstel om de rol van de EG-ministerraad bij de besluitvor ming in de Europese Politieke Unie flink te versterken. Nu is het zo dat de Europese Commissie het initia tief neemt tot een voorstel. De mi nisterraad kan slechts een besluit nemen als de Commissie daartoe een voorstel heeft gedaan. Van den Broek stelde zaterdag in een bijeenkomst van de Europese Beweging in Den Haag dat de Fran se en Duitse regeringsleiders "niet al te veel rekening houden met de rol van de Europese Commisie, die zij zelfs niet noemen, noch met die van het Europees Parlement, dat evenmin wordt genoemd". Van den Broek vindt dat het Par lement een gemeenschappelijk bui tenlands beleid en een gemeen schappelijk veiligheidsbeleid in de toekomst moet kunnen controle ren. De Europese Commissie zou op die twee belangrijke terreinen in ie der geval het recht van mede-initia tief moeten hebben, aldus de minis ter. Volgens Van den Broek zou de macht van de ministerraad juist moet worden teruggedrongen ten gunste van Parlement en Commi sie. De ministerraad heeft, aldus de minister "een bijna totale macht" over onderwerpen waarover bij eenstemmigheid wordt beslist. Bij onderwerpen waarop meerder heidsbesluitvorming van toepas sing is wordt de macht meer ge deeld met de Commissie dan met het Parlement. De minister: "demo cratisering van de Gemeenschap veronderstelt dus enige machtsaf stand van de Raad". Van den Broek: ..bezorgd.. Een inwoonster van Moskou reageert dolblij op de ontvangst van een voedselpakket uit het westen. "Substantiële steun is nodig om een immigratiestroom naar het Westen te voorkomen", aldus De Kok. In berichten over een komende immi gratiegolf worden grote aantallen Sovjet-immigranten verwacht die de economische problemen in hun land ontvluchten. Daarbij lopen de cijfers de komende jaren uiteen van 3 miljoen tot 40 miljoen mensen. De Kok pleit ervoor de ontwikke lingshulp geheel te richten op Afri ka en Oost-Europa, en dan met na me op die gebieden waar de groot ste ellende en armoede heerst en waar het milieu het zwaarst in aan getast. Hij noemt als voorbeeld in de Sovjetunie Wit-Rusland, waar het milieu kapot is als gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjer- nobyl in 1986 (in Wit-Rusland wor den hanen geboren die een meter hoog worden en kinderen met drie handen aan één arm), en Toerkme- nistan. Met wie de delegatie, die in Mos kou werd ontvangen door het Comi té voor Europese Veiligheid en Sa menwerking, gaat praten is niet be kend. Maar De Kok onderstreept dat er over de bevindingen van zijn missie in Moskou geen enkele me dedeling zal worden gedaan. Een delegatie van Artsen zonder Grenzen die een week in Moskou heeft doorgebracht, concludeert dat er alleen voedselproblemen bestaan onder bejaarden en zuigelingen in Moskou en Leningrad, de twee grootste steden van de Sovjetunie. Er is gebrek aan babyvoeding en melkpoeder en alleenstaande be jaarden krijgen een onvoldoende gevarieerde voeding. In kinderkli nieken, weeshuizen en bejaardente huizen is dringend behoefte aan medicijnen en medisch basismate riaal. Volgens Anke de Haan, die de verkennende missie leidde, en Oos- teuropaspecialist Mérius Broek- meyer is de produktie van medicij nen en medisch basismateriaal ge stagneerd. Verwacht wordt, aldus Artsen zonder Grenzen, dat de voor raden over een maand uitgeput zul len zijn. Er is nu al een ernstig tekort aan multivitaminepreparaten, anti biotica, injectiemateriaal, steriele handschoenen en bloeddrukme ters. Waarnemers in Moskou sluiten dan ook niet uit dat de actie Hulp voor de Russen niet alleen zal be staan uit voedsel maar ook voor een groot deel uit medicijnen. Zeker nu dagelijks in de Sovjet-pers berich ten verschijnen dat talloze treinwa gons vol goederen op lossen staan te wachten. Gisteren meldde de Pravda nog dat sommige wagons met eten al weken vaststaan zonder dat er iets mee gebeurt (zie ook bui tenlandpagina). Dat maakt eens te meer duidelijk dat de problemen in de Sovjetunie vooral de distributie betreffen. Lelystad Inmiddels draait de hulpverlening uit de provincie Flevoland voor het Russische district Dmitrov op volle toeren. Nu al zou voor bijna 500.000 gulden zijn opgehaald. Naast 15.000 voedselpakketten zal ook babyvoe ding, medicijnen, rijst, bloem, melkpoeder, suiker, macaroni en aardappelen naar het district Dmi trov worden gevlogen. Inmiddels is komen vast te staan dat het trans port met vliegtuigen van Aeroflot zal plaatshebben. Het eerste vlieg tuig vertrekt vrijdag 14 december. ADVERTENTIE je komt ogen en oren tekort

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3