PORT Het kan nog leuk worden in Katwijk SpooTTV Tennisbond vaart een nieuwe koers Ajax liet ons alle hoeken zien' MAANDAG 10 DECEMBER 1990 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD KATWIJK - Trainer Hans van der Zee van IJsselmeervo- gels heeft zijn ploeg afgelopen zaterdag behoed voor een vroegtijdige uitschakeling in de strijd om het kampioen schap van de eerste klasse A. Met nog een paar minuten op de klok wilde zijn team in Katwijk van het veld stappen bij een 2-0 achterstand. De Spakenburgse protestactie - ingege ven door een dubieuze rode kaart voor Vogels-spits Gerard van der No.oy - werd door de coach nog net op tijd afgebla zen. Anders had de toch al afgeschminkte koploper er nog veel lelijker op gestaan. Want de 'rechters' van de bond zou den wel raad hebben geweten met een dergelijke uiting van ongenoegen over het arbitrale werk. In feite was het Katwijk zelf ge weest dat IJsselmeervogels zater dag van het plein stuurde. In een zeer aantrekkelijke wedstrijd voor 1200 toeschouwers, met alle ingre diënten voor een topper, werd de in middels gewezen lijstaanvoerder op sportpark De Krom weggetikt. Van der Zee bracht niettemin de brutali teit op om te constateren dat 'Kat wijk zich had aangepast aan de Vo gels'. Volgens de doorgaans goed geïnformeerde coach had zijn colle ga Arie Lagendijk een aanvallenue speler (Gijs Collé) opgeofferd uit ontzag voor de tegenstander. In werkelijkheid had Lagendijk Collé op de bank gezet vanwege diens wanprestatie tegen Sparta Nijkerk, een week eerder. Collé zelf beaam de dat nog eens: "Ik ben op het mo ment niet scherp genoeg, zegt de trainer". Aanpassen deed vooral IJssel meervogels zelf, dat was duidelijk. Hoewel de bezoekers bepaald niet met verdedigende bedoelingen naar het vissersdorp waren geko men, moesten de 'rooien' (zoals ze thuis in Spakenburg worden ge noemd) vooral achteruit. Briljant Met name in het eerste half uur do mineerde Katwijk dat soms briljan te combinaties op de mat legde. Er waren dotten van kansen voor de weer geheel fitte Leon Meijs (twee keer met het hoofd), Jan Stel (van dichtbij op de paal) en Kees Kraayenoord (in vrije positie naast schietend). Het wachten was op de openingstreffer maar die zou nog even op zich laten wachten. ROTTERDAM (GPD) - Ben Wijn stekers, een jaar of wat geleden aan voerder van Feyenoord en gisteren aandachtig toeschouwer in de Kuip, verzuchtte: „Ik dacht dat het in mijn tijd niet altijd even geweldig ging, maar vergeleken met de huidi ge situatie ging het toen goed." In de woorden van de ex-interna tional, tegenwoordig in België ac tief, was niets van sarcasme te be speuren. Eerder medelijden, want Wijnstekers' hart is nog immer rood-wit gekleurd. De afgang van Feyenoord in een bomvolle Kuip en de constatering dat hét dit seizoen wéér mis lijkt te gaan met Stadion club deed hem pijn. De gevolgen van de Amsterdam se afstraffing ziillen, zo vrezen de Feyenoord-spelers, niet mis zijn. Hoewel het gros de hoop uitsprak dat in het KNVB-bekerduel tegen Heracles, vrijdagavond in Almelo, de draad weer wordt opgepakt, bleek de mokerslag hard te zijn aan gekomen in het Rotterdamse kamp. John de Wolf sprak in de cata comben van het Feyenoord-stadion van „de meest dramatische wed strijd in mijn hele carrière." De ro buuste verdediger moest na drie kwartier bovendien uitgeput afha ken, omdat hij in de nacht van zater dag op zondag door een griepaanval was geveld en halverwege merkte dat hij over te weinig kracht be schikte. „Ajax liet ons alle hoeken zien. We moeten nu alles op de KNVB-beker zetten, want dat is de enige prijs die we dit seizoen nog kunnen pakken. Het halen van Eu ropees voetbal via een hoge eind klassering wordt een zware klus nu de kloof met de nummer vier al zes punten is." Volgens Arnold Scholten heeft zijn ex-werkgever Feyenoord gis termiddag een enorme, mentale dreun verkocht. „Die klap zal zijn weerslag hebben op de hele spelers groep. Dat kan niet anders. Het ging al niet denderend, nu zijn we nog harder met de neus op de feiten ge- druk. Ja, ik ben geschrokken. Ik dacht en hoopte dat we met Feye noord verder zouden zijn. Maar Ajax heeft aangetoond dat het op dit moment twee klassen beter is dan Feyenoord." Drastische maatregelen zullen voorlopig niet worden genomen in Rotterdam-zuid, al lieten de woor den van Piet Keur gistermiddag aan duidelijkheid weinig te wensen over. „Er moet snel iets gebeuren. Dit Feyenoord is geen team meer. Aan het eind van het vorige seizoen hadden we een beter elftal en een beter team dan nu. We moeten ook niet denken dat dit een incident is, het draait al een hele tijd niet goed meer." Tot een kwartier na rust zelfs. Na dat de op dreef zijnde Kees Kraayenoord twee keer net naast had gekogeld, had de rechtsbuiten bij zijn derde poging meer succes. Na een kapbeweging met links schoot hij met de rechter in de korte hoek raak: 1-0. IJsselmeervogels stelde daar slechts een kansje van Henk Schulz tegenover. Teun van Duyvenbode had niet veel moeite met de inzet van de kleine spits. De Katwijkse keeper had meer te stellen met een kopbal van zijn medespeler Jan Stel. Na een voorzet van Ruth van de Groep zette de middenvelder op de rand van het eigen strafschopge bied zijn karakteristieke hoofd ver keerd tegen de bal. Het leer suisde vanaf zestien meter onder de lat bin nen. Stel wilde net door de grond zakken, toen arbiter Sprong te hulp schoot. Hij honoreerde het vlagsig- naal van de grensrechter, die een Vogel in buitenspelpositie achter Stel had gesignaleerd op het mo ment van de pass. - v nk^ÊSm "Het werd tijd ook dat ik v r slechts weinigen hadden iets scoorde. Vorige week verzuimde ik onreglementairs gezien. Van der i 2-4 te maken en de Nooy zelf het mooiste doelpunt uit zijn carriè re afgekeurd ("Inderdaad, zo'n doelpunt heb ik nog nooit ge maakt"). amper in gevaar voor de thuisploeg, in tegenstelling tot een jaar geleden rr i toen Katwijk in blessuretijd een- Jvraayenoora zelfde marge verspeelde en op 2-2 De rechtermiddenvelder kreeg de eindigde. IJsselmeervogels geloof- kwaad bewust. Maar Sprong stond er met de neus op: "In het duel deel de hij doelbewust een elleboogstoot De 2-0 voorsprong kwam daarna uit. dat is dus gewoon rood". geen toch wel als verdiende titelkandidaat omschreef. De Die- gaat met zijn eigen ploeg tijden tegemoet zonder de twee steunpilaren. Van de Groep De leidsman floot bepaald niet wacht al weken op een schorsing e slecht, maar zwaaide toch iets te e thousiast met zijn bonnenboekje. Hij schreef namelijk ook nog t ook Van der Nooy zal moeten boe- en. Voor Katwijk liggen de kaarten gelegenheid maken en Kraayenoord in staat tekenen. Na zijn fout goed te de er nauwelijks nog in. En het stelde evep later loof in de betrouwbaarheid van de m 2-D aan te arbitrage was inmiddels ook be- breedtepassje zette hoorlijk geslonken. Na een luchtdu- de 27-jarige Katwijkse spits (bij Quick Boys werd hij jaren geleden de Kroon door Van der Zee te licht bevonden) besloot de subtiel zijn linkervoet tegen de bal. Vogels-doelman Raymond Koop man was kansloos. Kraayenoord: el tussen Katwijk-verdediger Johan Gerard van der Nooy danig in hun wiek an in het zwart tot ie ders verbazing een rode kaart te ge ven aan de Vogel. De Kroon was weliswaar in het gelaat geraakt, kampioenskandidaten. De (Quick Boys) staat aan kop in de De uitsluiting van Van der Nooy eerste klasse A van het zaterdag- te veel voor enkele Vogels die voetbal (met dank aan de buurman) geschoten, en de ander (Katwijk zelf) i Prijs voor Jan Siemerink AMSTERDAM (GPD) Na twee jaar voorbereiding kan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) einde lijk aan het echte werk beginnen. De algemene ledenvergadering gaf zaterdag in Amsterdam fiat aan het beleidsplan .Tennis 2001'. Voor voorzitter Ruurd de Boer en de zijnen het sein om met volle kracht de nieuw gekozen koers te gaan volgen. Als tenminste de benodigde brandstof (lees: guldens) op tijd wordt aangeleverd. Er ligt nu namelijk wel een door het merendeel van de leden gepre zen nota op tafel, het geld voor de uitvoering zit nog niet in het laatje van de KNLTB. Slechts de helft van het bedrag van 800.000 gulden dat nodig is, heeft de bond in zijn zak. Voor de rest moet men nog op zoek naar sponsors. De Boer verwacht echter dat ook de andere vier ton snel zal binnenstromen. ,„We zijn met enkele bedrijven in onderhandeling en bij sommige is het nog slechts een kwestie van een handtekening onder het contract", aldus de praeses, die weinig leek geschrokken van de aankondiging van een van de twee hoofdsponsors (Audi) dat hij het in 1991 aflopende contract niet wenst te verlengen. „We hebben dus nog een jaar de tijd om een nieuwe geldschieter te zoeken". De Boer maakte zich de afgelopen weken veel meer boos over het op treden van minister Hedy d'Ancona van WVC. In navolging van enkele collega-bondsvoorzitters haalde hij in zijn jaarrede fel uit naar de be windsvrouw. „De introductie van de instantloterij met de zogeheten krasloten wordt door het kabinet zodanig beperkt en vertraagd dat van een ongunstige situatie voor de sport kan worden gesproken. Het is on begrijpelijk dat de minister een kamerbrede uitspraak op dit punt klakkeloos naast zich neerlegt". Daarnaast begrijpt De Boer het getreuzel van D'Ancona bij de invoe ring van de budgetfinanciering niet. De KNLTB loopt daardoor ko mend jaar opnieuw een subsidieverhoging van een half miljoen mis. „Bij de opstelling van de begroting voor '91 waren we ervan uitgegaan dat we dat geld zouden hebben", verklaarde De Boer de lege plekken op het financiële plaatje. De Wassenaarder gaat er echter vanuit dat de centen niet lang meer op zich laten wachten. Bondscoach Stanley Franker kan zich dan in zijn handen wrijven. Het toptennis, dat op de prioriteitenlijst slechts de negende plaats inneemt (het vergroten van de diensten en service aan de recreanten staat bovenaan) maar nu toch al tekent voor dertien pro cent van het budget, krijgt dan twee ton extra voor de aanstelling van coaches. Net als Franker is De Boer namelijk van mening dat investe ren in topsport veelal leidt tot meer rendement. Gelukkig kon de voorzitter zaterdag de vergadering, die eerder de re- creatietak als belangrijkste poot ziet, daarvan enkele voorbeelden ge ven. De overwinning van het meisjesteam, bestaande uit Petra Kam- stra, Linda Niemantsverdriet en Stephanie Rottier, tijdens de World Youth Cup werd nog eens aangehaald, terwijl de Rijnsburger Jan Sie merink mede vanwege zijn kwartfinaleplaats in Singapore de Jhr. Mr. Rob de Brauw-beker kreeg. Trainer Karei Muys werd voor zijn goede werk met menig tennistalent beloond met de Cornelis-Vredenburgh- schaal. ROTTERDAM (ANP) - Slapstick is het voortdurend herha len van uiterst domme handelingen, die op de duur lach wekkend worden. Feyenoord voetbalde zo tegen Ajax. Het voornamelijk Rotterdamse deel van de volle Kuip kon er niet om lachen. Zeker niet omdat de landskampioen met speels gemak gebruik maakte van de gelegenheid, kort na rust al de eindstand van 0-4 had bereikt en tenslotte zijn overmacht aan een nog slechts halfvol stadion kon tonen. Gunder Bengtsson had voor zijn middenmoters en verrassend plan uitgedacht. Aanvoerder John Met god in het centrum van de aanval, om naast Keur nog meer kopkracht te hebben en de opbouw van Ajax vroeg te ontregelen. In elk geval een oorspronkelijk idee, maar het staat of valt met wat achter de eigen aan val gebeurt. Het viel dus. Omdat De Wolf en Fraser het eigen cèntrum niet konden bemannen, Lokhoff op de flank gedold werd door Roy en Heus Van 't Schip niet 'kort' durfde te bespelen. Hoofdrolspeler Metgod, die de tweede helft toch weer op een meer vertrouwde plaats in de verdedi ging terecht kwam, was donderdag al van de plannen van Bengtsson op de hoogte gesteld. Hij kweet zich van zijn taak alsof hij er echt in ge loofde. „Als je er van overtuigd bent dat het niets is, moet je er niet aan beginnen. In Ajax' verdediging staan, buiten Larsson, niet veel ster ke koppers, maar dan moeten er na tuurlijk wel lange, hoge ballen ko men, dat gebeurde alleen maar in het begin". Door zijn speelwijze verraste Feyenoord Ajax in elk geval wel. Zonder de opbouwende inbreng van Wouters, Blind, die Nortan te genover zich had en Larsson lag er aanvankelijk een te zware last op de schouders van Witschge, Bergkamp en Winter. Ajax zocht naar een ant woord op de agressieve benadering van Feyenoord. „Wij hadden", stel de Beenhakker, „verwacht dat Feyenoord ons zou proberen aan te pakken, wij wilden op dezelfde ma nier antwoorden, maar dat lukte in het begin niet. Na de gelukkige eer ste goal hebben wij pas greep op de wedstrijd gekregen". Effectief Een wurgende greep, dat wel. Na een treffer die helemaal op rekening van Feyenoord kwam. Van Fraser. Roy, die voor een vol stadion graag wilde aantonen dat hij ook effectief kan zijn, vuurde uit kansrijke posi tie. De bal zou ergens in de buurt van de hoekvlag terecht zijn geko men als de Feyenoorder hem niet toevallig tegen zijn been had gekre gen. De Goey was volstrekt kans loos door die carambolage. Feyenoord moest omschakelen, Fraser wilde iets goed maken. Feye noord echter kon niets anders, de centrale verdediger vergat dat te gen Ajax de organisatie van achter uit moet worden opgezet. In alle rust ving Ajax de golfjes op omdat er totaal geen dreiging achter zat. Kiprich, Keur, Metgod en Nortan hadden niets meer aan te dragen dan goede wil. Het leidde tot mis lukte combinaties, verloren ballen, kortsluiting tussen aanval en mid denveld en vooral tot ruimte voor Ajax. „Wij bedanken Ajax voor de les", constateerde Bengtsson, die in de Tennisteam promoveert FORLI (ANP) - Het Nederlandse mannen tennisteam heeft gisteren in de Noorditaliaanse plaats Forli de vorig jaar in Ostrava (Tsj) verlo ren gegane positie in de eerste divi sie van de strijd om het Europees landenkampioenschap, heroverd. Het jonge team Richard Kr^jicek, Jacco Eltingh en Jan Siemerink bleef in de drie wedstrijden in de tweede divisie ongeslagen. Na winst op Finland en Spanje, werd in de eindstrijd van het toernooi in Forli ook gewonnen van België. Krajicek versloeg Wuyts en Rijns- burger Jan Siemerink was net iets sterker dan Masso. Hoewel geen team in Forli in de sterkste bezteting aantrad - Oranje miste bijvoorbeeld de toppers Haar huis en Koevermans - boekte de equipe toch een paar aansprekende zeges. Vooral Siemerink had daarin een groot aandeel. Hij versloeg vrij dag de Spanjaard Carbonell en zon dag in de finale de Belgische Argen tijn Masso,- dit jaar nog finalist bij het toernooi van 't Melkhuisje. Dennis Bergkamp wipt de bal langs Ruud Heus Rode kaart in negen seconden PARMA (Rtr) - Giuseppe Lorenzo's invalbeurt in een Italiaanse compe titiewedstrijd duurde gisteren korter dan de tijd, die Carl Lewis nodig heeft om de honderd meter te lopen. In de 72ste minuut van de wedstrijd Parma - Bologna werd hij het veld ingestuurd om bij de gasten de Duitser Herbert Waas te vervan gen. Bologna zou een hoekschop nemen. Voordat het zover was, bracht de lijnrechter zijn vlag omhoog. Hij had gezien dat Lorenzo bij het bin nenkomen tegenstander Luigi Appolloni een elleboogstoot had toege diend. Scheidsrechter Werther Cornieti trok de rode kaart. Waardoor Lorenzo nog geen tien seconden na zijn aantreden alweer op weg naar de kleedkamer was, zonder de bal te hebben aangeraakt. In Italië vermoedt men dat hij daarmee een (officieus) wereldrecord heeft gevestigd. rust de zieke De Wolf verving en kort voor het einde ook Fraser naar de kant haalde. „Ajax heeft goed ge speeld, wij niet. Na het doelpunt moesten wij er uit, daardoor hebben wij Ajax ruimte gegeven. Met zijn voorsprong is Ajax helemaal los ge komen. Het beste dat wij kunnen doen is deze wedstrijd zo snel moge lijk vergeten". Het was echter een les om lang over na te denken. Om eens te pein zen over de verdedigende kwalitei ten van Heus en Lokhoff, over het gebrek aan mobiliteit van De Wolf, over het spelinzicht van Fraser, over het rendement van de solo's van Kiprich en Sabau. Over het functioneren van in feite ieder indi vidu uit zijn basis met een gemid delde leeftijd van 28 jaar. Afstraffing Het Feyenoord van gistermiddag verdiende een veel hardere afstraf fing dan de 4-0. De score trouwens bleef de laatste 37 minuten ongewij zigd omdat Ajax niet te zeer meer aandrong, Van 't Schip niet zijn bes te dag had, Roy zich uitleefde in cir cus-voetbal en scheidsrechter Blan- kenstein naliet De Goey uit het veld te sturen nadat de doelman Petters- son onderuit had gehaald. Beenhakker was bereid zich af te vragen of de uitslag wel in overeen stemming was met het beeld van de zeker niet boeiende wedstrijd. „Lo gisch was de score in elk geval wel. Wij waren zeker na rust een stukje te groot voor Feyenoord en voor de spelers is het natuurlijk een mooie opsteker dik te winnen in een vol Rotterdams stadion. Want je gaat toch met een leuke uitslag naar huis na een uitwedstrijd, die toch moei lijk genoemd wordt." Ajax was zo superieur dat Frank de Boer en Jan Wouters en passant ook nog hun derde gele kaart kon den incasseren, waardoor zij in het weekeinde in de bekerwedstrijd te gen Excelsior geschorst zullen zijn. „Domme overtredingen bij een stand van 4-0", noemde Beenhak ker het. „Aan de andere kant ben ik die twee liever kwijt in een thuis wedstrijd tegen Excelsior, dan uit bij PSV". Ajax deed dus precies wat het moest doen, behalve véél scoren. Het was het enige vleKje op de wed strijd van de Amsterdammers, die na de openingstreffer van Fraser nog drie keer alle medewerking kre gen. Bij het tweede doelpunt, toen Heus achterwege liet Bergkamp aan te pakken na een pass over vijf tig meter van De Boer, waardoor de Ajacied te gemakkelijk kon scoren. Aan de derde treffer, van Wouters gingen een volstrekt mislukt schot van Roy en een bepaald niet ge slaagde kopbal van Van 't Schip vooraf. Omdat de Feyenoorders als ver dedigers uit het afdelingsvoetbal opgelucht stonden te kijken hoe twee Ajacieden in vrije positie mis ten, kon Roy de bal opnieuw oppak ken en hem voor Wouters klaar leg gen. Metgod verloor kort na rust op snelheid van Pettersson, die ook De Goey omspeelde en vervolgens werd neergelegd. Bergkamp had geen moeite met de strafschop. MAANDAG 17.00-18.00 Sportnet: Volleybal: Frank rijk-Duit land. 18.00-19.00 Sportnet: Rallysport. 18.55-19.20 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-20.00 Sportnet: Bowlen: Dutch Open. 19.30-20 00 EURO: Eurosport News. 20.00-20.30 Sportnet: Bowlen: UK Open. 20.00-21.00 EURO: Big Wheels. 20.30-21.00 Sportnet Spaans voetbal. 21.00-22.00 EURO: NHL IJshockey. 21.00-22.30 Sportnet: Boksen. 22.00-23.00 EURO: US College Football. 22.15-22.20 Super Sports News. 22.15-22.30 Ned 3 Studio Sportjournaal. 22.30-00.00 Sportnet: Franse Rugby Lea gue. 23.00-00.00 EURO: World Cup Biljart 3- banden in Duitsland. 00.00-00.30 EURO: Eurosport News. 00.00-00.30 Sportnet Sport uit Frankrijk. 00.30-02.00 Sportnet Autosport. DINSDAG 08.00-09.30 Sportnet: Boksen. 08.30-09.30 EURO Wereldspelen me olympische sporten. 09 55-13.45 Did 1Sport extra: World Cup Skiön voor mannen. 10.00-11.00 EURO: Kunstrijden op de schaats in Japan. 11.00-12.00 Sportnet: Argenti|ns voetbal. 11.00-12.00 EURO: International Motor sport.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13