Trein rijdt achter dienstregeling aan Toeristen wordt onzin op de mouw gespeld NS 'geplaagd' door groot reizigersaanbod Weer eis van 12 jaar tegen Ylaardinger Kok belooft Sovjetunie meer financiële steun 'Slankheidsgordel gevaarlijk' Onderzoekscommissie: Buck faalde NOS-bestuur verdeeld over benoeming van voorzitter ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Via een reeks maatregelen, waaronder het inzetten van meer personeel op de perrons, wil de NS voorkomen dat de dienstregeling om de haverklap in het honderd loopt. Vooral in de spits hebben de spoorwegen thans de grootste moeite om de almaar toe nemende stroom reizigers op tijd te vervoeren. Vooral in de Randstad is het net overbelast geraakt. "De grens is bereikt", aldus NS-directeur exploitatie J. Schouten in het NS-blad De Koppeling. Afgelopen zomer liep het nog op re delijk, maar sinds september loopt het tussen de rails niet op rolletjes. Dagelijks komen vooral in de spits te veel treinen te laat op hun eindbe stemming. Onderweg worden aan sluitingen te vaak gemist. Vooral de laatste weken zijn vertragingen aan de orde van de dag. ARNHEM (ANP) - Het arrest van het Hof van Amsterdam waarin de dader van de zogenoemde Antilli aanse carnavalsmoord tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. moet worden gehandhaafd. Dat eiste de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Arnhem, mr. P. Cremers gisteren in de revisiezaak tegen een 37-jarige inwoner van Vlaardingen. Volgens mr. Cremers is de Vlaar- dinger mededader van de Antilli aanse carnavalsmoord. Daarmee wijkt de verklaring van mr. Cre mers af van de bewezenverklaring van het Hof van Amsterdam, die oordeelde dat hij de moord in eentje heeft gepleegd. Volgens mr. Cre mers is dat juridisch mogelijk. Een revisie van een moorzaak is in Nederland zeldzaam. Zeker in dit geval, waarbij vijf rechterlijke in stanties - van rechtbank tot Hoge Raad en terug - zich al over de zaak hadden gebogen. In 1984 werd in Rotterdam temid den van 1500 feestvierende mensen de 30-jarige cocaïnekoning I.B. Mambre doorgeschoten wegens een vete over 30.000 gulden drugsgeld. De Vlaardingse verdachte heeft al tijd ontkend de dader te zijn ge weest Toch veroordeelden zowel de Rotterdamse rechtbank als het Hof in Den Haag en Amsterdam hem tot twaalf jaar gevangenisstraf. En ook de Hoge Raad bevestigde dat arrest. Tot vorig jaar geloofde niemand in zijn onschuld. Maar dat verander de toen zijn 34-jarige halfbroer liet weten dat hij de moord heeft ge pleegd. Daarop diende de verdach te bij de Hog^ Raad een verzoek tot herziening in. Dat verzoek werd door de Hoge Raad in mei 1990 ge honoreerd. De halfbroer, in juni door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld wegens doodslag op dezelfde cocaïnekoning, herriep la ter zijn verklaring. Volgens mr. Cremers is de beken tenis van de halfbroer te 'doorzich tig'. Mr. C. Korvinus, raadsman van de verdachte, is van oordeel dat zijn cliënt moet worden vrijgesproken en dat deze nooit veroordeeld had mogen worden. Volgens Korvinus durven de gerechtelijke instanties niet toe te geven, dat zij een fout hebben gemaakt. Tijdens zijn detentie heeft de Vlaardinger door alle spanningen een medegevangene doodgestoken in oktober 1988. Daarvoor is hij door de rechtbank in Arnhem en het Hof in Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Uit spraak 21 december. Dioxine De hoeveelheid dioxine die een mens dagelijks zonder gevaar bin nen mag krijgen, ligt 2,5 maal hoger dan de norm die in Nederland wordt gehanteerd. Tot deze opzien barende conclusie komen weten schappers uit elf landen, die deze week een bijeenkomst hebben ge houden bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven. Het ministerie van wvc ziet in het oordeel van de des kundigen geen aanleiding de norm voor het gehalte van dioxine in melk aan te passen. In bewaring Een 49-jarige hoofdagent van de Amsterdamse politie wordt in elk geval 12 dagen in bewaring gehou den wegens diefstal van 29 kilo co caïne uit de kluis van het hoofdbu- vordt, evenals zijn belastingfrau- Te krap Schouten zegt dat de NS met de in voering van zijn nieuwe dienstrege ling afgelopen zomer (nog meer trei nen in de spits) het onderste uit de kan heeft gehaald. De afgelopen twee jaar kregen de Nederlandse Spoorwegen in totaal 10 procent meer reizigers te verwerken. Dit jaar verwacht het bedrijf 7 tot 8 pro cent meer klanten. Infrastructuur en materieelpark zijn niet op die grote stroom klanten berekend. Bo vendien zijn de stoptijden op de sta tions soms amper een minuut vaak te krap om de grote stroom re- zigers te kunnen verwerken. Het ge volg daarvan is veelal een (oplopen de) reeks vertragingen. Alleen het NS-toekomstplan Rail 21 (verdubbeling van een groot deel van het spoorwegnet, meer mate rieel) kan echt soelaas bieden maar uitvoering van dat plan laat nog even op zich wachten. Pas vanaf. 1992 worden de eerste grote knel punten in het spoorwegnet opge lost. Eind volgend jaar krijgt de NS meer capaciteit als er nieuwe dub beldekkers worden afgeleverd. Tot die tijd moet de NS zich behelpen met noodmaatregelen die mogelijk nog voor 1 januari worden inge voerd. De Spoorwegen gaan op de grote knooppunten meer personeel in schakelen dat er voor moet zorgen dat de reizigers snel in- en uitstap pen. Ook gaat de NS meer personeel achter de hand houden dat bij on verwacht grote drukte in kan sprin gen. Voorts wil de NS de kans op vertragingen verminderen door on derweg aankoppelen en afhaken van materieel tot een minimum te beperken. Sneeuwbaleffect Het is evenmin uitgesloten dat aan sluitende- treinen bij vertragingen in de spits niet meer wachten. Nu wachten treinen bij vertragingen vaak nog wel enkele minuten zodat de aansluiting nog net kan worden gehaald. In de regel wordt die ver traging dan later weer ingelopen. Maar nu de dienstregeling steeds krapper wordt, bestaat de kans dat de vertragingen in de loop van de rit juist groter worden in plaats van kleiner. Wat weer betekent dat op ook op andere stations aansluitin gen worden gemist en de dienstre geling nog verder in het honderd loopt. "Dit soort sneeuwbaleffecten willen we voorkomen", aldus een NS-woord voerder. De kosten van de maatregelen be dragen enkele miljoenen guldens. AMSTERDAM (ANP) - De Sovjetunie krijgt binnen kort meer financiële steun van ons land. Dat heeft mi nister Kok van financiën (PvdA) vandaag gezegd tij dens de conferentie 'Bou wen aan een Sociaal Euro pa'. Op korte termijn wordt het overleg met de Sovjets afgerond over het Neder landse aanbod om kredieten van Nederlandse banken tot een maximum van één mil jard gulden te herverzekeren via de Nederlandse Crediets- verzekeringsmaatschappij. Dit komt bovenop het be staande obligo (borgstelling) op de Sovjetunie van 900 miljoen gulden, aldus Kok. Hij benadrukte dat dit gebeurt ter wijl de Sovjetunie voor het eerst sinds het bestaan betalingsachter standen heeft. Dit geeft volgens de bewindsman aan hoe hoog de nood gestegen is. De democratische ver houdingen en noodzakelijke poli tieke stabiliteit in Midden- en Oost europa kunnen door gebrek aa* so ciaal perspectief worden aangetast, aldus Kok. De EG moet daarom een "zichtbare hand reiken" door eerst noodhulp te bieden, daarna te ko men tot structurele samenwerking en vervolgens uitzicht te bieden op toetreding. Pronk Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) zal de opbrengst van een tv-actie voor voedselhulp aan de Sovjetunie, met 25 procent ver hogen via een bijdrage uit zijn be groting. Het kabinet heeft daar gis teren toe besloten. De tv-actie wordt op 15 december door de VARA gehouden. Naast de financiële bijdrage van Pronk is minister Ter Beek (defen sie) bereid het voedsel met militaire toestellen naar de Sovjetunie te la ten vervoeren. Ook de brandstof kosten voor de toestellen zullen door Defensie betaald worden. Volgens premier Lubbers zal de Nederlandse voedselactie zich moe ten richten op bepaalde arme groe pen burgers in de Sovjetunie. EG- voedselhulp aan de Sovjetunie zal daarentegen via de detailhandel in het land verkocht moeten worden, aldus de premier. Op die manier moet het speculanten in de Sovjetu nie onaantrekkelijk gemaakt wor den hun voedsel nog langer achter te houden in de hoop dat de prijzen omhoog gaan. Solidariteit De Russische ambassadeur A.D. Chikvaidze is zeer verheugd over de voedselhulp voor de Russen die in Nederland op gang komt. Hij ziet de Nederlandse hulp aan Sovjet-Unie als teken van solidariteit van de Ne derlanders met de Russen. Ambassadeur Chikvaidze zei gis teren het allerminst vernederend te vinden dat zo'n klein land als Ne derland zo'n kolossaal land als de Sovjet-Unie moet helpen met de voedselvoorziening. Als oorzaak van de voedselproblemen ziet hij het feit dat in de Sovjet-Unie al is begonnen met de afbraak van de planeconomie terwijl de markteco nomie nog helemaal niet werkt. "We kunnen het aanbod van onze BREDA (GPD) De Consumentenbond heeft een kort geding aangespan nen tegen Garant-O-Matic uit Rijen. Het bedrijf maakt reclame voor de ver koop van de slankheidsgordel van het merk Easy-Off. De reclame is vol gens de bond misleidend en de gordel gevaarlijk voor de gezondheid. De bond wil dat de rechtbank het bedrijf een verbod oplegt om de mis leidende advertenties te plaatsen. Dit op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per overtreding tot een maximum van vijf miljoen gulden. Daarnaast eist de bond een lijst met advertentieplaatsingen en binnen een maand een advertentie in die bladen, waarin op het gevaar van de gordel wordt gewezen. Volgens de bond brengt het dragen van de gordel de kans op ernstige brandwonden met zich mee. Dok zijn er bij de Inspectie voor Gezond heidsbescherming van de Keuringsdienst van Waren in Utrecht klachten binnengekomen. Garant-O-Matic adverteert in de grote publieksbladen dat het dragen de gordel zorgt voor het verdwijnen van vijf tot vijftien ldlo overge- DEN HAAG (ANP) Uit hanim wicht. De gordel, zo staat volgens de bond in de advertentie, is weten schappelijk ontworpen met gebruikmaking van ruimtevaarttechnologie. Dat zou ook misleidend zijn. Woordvoerder J. de Nooijer van het betreffen de bedrijf wilde niet op de aantijgingen reageren. Het geding dient woens- Tamse, een van de auteurs, ontving prinses Juliana gisteren in het ge bouw van de Raad van State het herdenkboek 'Koningin Emma, opstellen over haar regentschap en voogdij'. Vol gens dr. Tamse heeft Emma de modernisering van de monarchie ingeleid. (foto anpi ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Prof. dr. H.M. Buck heeft gefaald als onderzoeks leider. Tot deze conclusie komt een onafhankelijke commissie van de Technische Universiteit Eindho ven, waar Buck aids-onderzoek heeft gedaan. Al ruim voordat Buck in april van dit jaar claimde het aids-virus te kunnen blokkeren, kreeg hij daarop kritiek uit zijn eigen onderzoeks groep. Die negeerde hij echter. Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam kreeg daardoor de be schikking over materiaal voor proe ven met het aids-virus, "zonder dat expliciet was aangetoond dat de theoretisch gezien vermoedelijk werkzame stof er in voldoende mate en zonder te veel verontreinigingen in voorkwam", aldus de onder zoekscommissie. De commissie, bestaande uit drie hoogleraren van de TUE, rappor teerde gisteren over de 'affaire- Buck'; de kritiek die in augustus door een commissie van drie hoog leraren van de faculteit Scheikundi ge Technologie van de TUE werd gegeven, is juist bevonden. De commissie zegt verder dat prof. Buck op het persoonlijke vlak niet correct met zijn medewerkers omging. Zijn optreden was soms 'ontoelaatbaar hard. Buck is per 1 december met de vut gegaan. ER P.ROON En in Leiden zit een uitstekend A T 1 O N S PR bureau! Bureaubrochure 071-134248 LEIDEN Cs avonds: 071-310869) Gidsenorganisatie in het geweer voor bescherming van het vak verdacht de. McDrive dicht De drive-in van McDonald's in Huis ter Heide moet dicht. De gemeente moet het hamburgerrestaurant bin nen zes weken het bevel geven de poorten te sluiten, zo bepaalde gis teren de Raad van State. Al sinds de opening van McDrive hebben om wonenden geklaagd over filevor ming en benzinedampen. Van onze correspondent Fred van Essen AMSTERDAM Nederlanders be talen "gordijnenbelasting", in de Amsterdamse grachten stroomt zeewater en de hoofdstad is 200 jaar oud. Zomaar een greep uit de non sens die toeristische 'gidsen' hun gehoor op de mouw spelden. Wat moeten die buitenlanders wel niet denken van ons land? "Het is wild west in het gidsenvak", zegt Thea van Bussel, voorzitter van de ver eniging van gediplomeerde gidsen Guidor. De gidsen zoeken aanslui ting bij.een vakvereniging om het beroep te redden en spelen zelfs met de gedachte van een staking. Toeristen, vooral buitenlandse, worden op grote schaal voor de gek gehouden. En het wordt steeds er ger. Op een drukke dag lopen cr zo'n 300 gidsen rond in Amsterdam, maar als een kwart of hooguit een derde weet waarover hij het heeft is het veel, zegt Van Bussel. Ze wil dat het net zo gaat als in Frankrijk, Griekenland of Italië, waar alleen gediplomeerde gidsen uit het land zelf toeristen mogen rondleiden. "Zegt die Duitse chauffeur tegen me: "Ik weet waarom jullie Neder landers nooit de gordijnen dicht hebben of van die kleine valletjes voor de ramen hebben hangen. Dat komt door jullie 'gardinensteuer'. Gordijnenbelasting, stel je voor. Had een gids gezegd toen hij de vo rige keer met een bus Duitse toeris ten in Nederland was". Thea van Bussel wordt er gewoon een beetje beroerd van als ze denkt aan de onwaarheden en de onzin waarmee pseudo-gidsen de bijl aan de wortel van het gidsenvak leggen. "Dan heb je van die beunhazen die een bus Italianen naar het Rijksmu seum brengen en zeggen: 'Dit is dan het Rijksmuseum'. Daarna gaan ze beneden in de zon liggen. Dat is toch een smet op het toeristische beleid". Geraniums Het grote probleem is, zegt Van Bussel dat toeristen nu eenmaal geen kennis over het land hebben en alles wat ze wordt verteld, wel moeten aannemen. Hoogstens ach teraf kunnen ze ontdekken dat ze voor het lapje zijn gehouden. "Als een gids zegt dat de kleurige bloe men die de Keukenhof met de Pa sen zo fraai in bloei zetten, gerani ums zijn, dan gelooft zo'n toerist dat". Ook op de Amsterdamse rond vaartboten wordt de nodige uitgekraamd, weet Van Bussel. "Ze zeggen dat er zout water in de grachten stroomt. Of ze hebben hun tekst fonetisch uit het hoofd geleerd en weten niet eens wat ze zeggen en in welke volgorde. Nee, er lopen er rond waarvan je denkt: dan kunnen ze beter een bandje nemen". In het 'Beleidsplan jaren '90 voor gidsenureisleiders in Nederland' laat Guidor-gids Bernie Dunn —van Bernie Dunn's Amsterdam City Walking Tours— er geen gras over groeien: gidsen zonder GiVak-di- ploma moeten in Nederland wor den geweerd, gemeenten moetbn de vergunningen streng gaan controle ren en tour-operators moeten ver plicht worden zaken te doen met de op te richten Gidsenvakbond Ne derland. Dunn schreef het 'discus siestuk' met een collega, nadat ze op het Guidor-kantoor aan het Amster damse Rokin hadden vastgesteld dat de beunhazen de afgelopen zo- De afgelopen zomer signaleerden Guidor-gidsen in Amsterdam een Spanjaard die liep te gidsen, terwijl hij pas een paar weken in Neder land was. Een vakantieganger die was blijven plakken aan een Neder landse vriendin en op een makkeli j ke manier wat geld bijverdiende. 'We hadden dringend een Spaansta lige gids nodig', zei de tour-operator bij wie Van Bussel aan de bel trok. "Maar tegelijkertijd liepen er wel Spaans sprekende gidsen van Gui dor werkloos rond". Ze zijn nog gaan posten bij de bussen waar de Spanjaard zijn ongediplomeerde verhalen over de toeristen uitstort te. "Hij kreeg nota bene hetzelfde tarief als een gediplomeerde gids". Opleiding Het ministerie van economische za ken prijst Guidor de hemel in ten aanzien van de professionele gid- senopleiding die de vereniging heeft opgezet en die inmiddels tot een vier-jarige hbo-opleiding is uit gegroeid. Maar hulp bij de kwali teitsbewaking is er nog nooit ge weest. Iedereen mag zich voor gids uitgeven. De gemeente Amsterdam schreef in zijn toeristische beleidsnota voor de jaren '90 dat er hoognodig iets jnoest worden verbeterd aan het ni- in de gidsen. Het besef dat gidsen gastvrouwen ep -heren zijn en dat slonzige, nalatige en onkun dige gidsen de stad en het land op den duur een slechte reputatie be zorgen, leeft wel, maar krijgt geen "Amsterdam geeft een gidsvergunning aan iedereen die op het stadhuis een bewijs van goed gedrag afhaalt en zestig gulden be taalt. Je hoeft er niks voor te kun nen, je hoeft er niet eens voor bij het bevokingsregister ingeschreven te staan". Bij Guidor, de enige Nederlandse gidsenorganisatie, zijn 186 gidsen aangesloten, meest vrouwen, het merendeel woont in en om Amster dam. Behalve een GiVak-diploma moet de gids moet ook beschikken over "de juiste mentaliteit en pre sentatie" en beloven zich aan de ta rieven te houden. Het tarief is 220 gulden voor een hele dag, exclusief 18 procent btw. Via de Guidor-centrale, die veel buitenlandse contacten onder houdt, kost een dagje deskundig onderricht 305 gulden, inclusief 40 gulden bemiddelingskosten. "We worden niet betaald naar onze ken nis en opleiding", zegt Van Bussel, "Zoals zo vaak in het toerisme. Wij zijn de sluitpost in de begroting van tour-operators. En de marges zijn daar toch al zo klein. Aan de ene kant geven ze toe dat we het visite kaartje z jn van het bedrijf, aan de andere kant schepen ze ons op met een programma voor twee dagen dat wij in een dag mogen rondbrei- Van Bussel is deze week op het vliegtuig gestapt om haar zaak aan te kaarten bij de Europese Federa tie van Gidsen die bijeenkomt in het Griekse Tessaloniki. goederen, waaronder voedsel, niet afstemmen op de vraag", stelde hij. Of de voedselpakketten en medi cijnen terecht zullen komen op de plaatsen waar zij het hardst nodig zi jn, denkt de Sovjet-Unie te garan deren door een in het leven geroe pen Centrale Commissie voor de distributie van de hulpgoederen. Dat Nederlanders van de hulpor ganisaties zelf de weg van de goede ren willen traceren stuit wat betreft de Russen niet op bezwaren. Visa kunnen binnen een dag kosteloos worden verkregen op vertoon van een paspoort, maar ook andere legi timatiebewijzen zoals rijbewijzen. Daarnaast zullen de douaneproce dures worden versimpeld en de goederen worden vrijgesteld van in voerrechten en accijnsen. zo beloof de Chikvaidze. Inventarisatie Dat er behalve de nationale actie 'Voedselhulp aan de Russen' ook tal van individuele acties op touw zijn gezet veroorzaakt volgens de am bassadeur geen vergroot risico op een chaos in de voedselhulp. Vol gens zaakgelastigde V. Kouleskov. die zich met die coördinatie ervan bezig houdt, vertrekt de eerste par tij pakketten 14 december vanuit Flevoland. De organisatoren zullen in dat geval de goederen begeleiden tot de plaats van bestemming. HILVERSUM (GPD) - Binnen het bestuur van de NOS bestaat onenig heid over de vraag wie de nieuwe NOS-voorzitter moet worden. Dui delijk is in elk geval dat de keuze wat het NOS-bestuur moet gaan tussen Max de Jong (oud-topman van de Perscombinatie) en Hans de Boer (directeur-generaal op het mi nisterie van WVC). De derde kandi daat, Walter Etty, is naar de achter grond verdwenen. De vertrouwenscommissie van het NOS-bestuur, bestaande uit Mi chel Jager (kroonlid), AVRO-voor- zitter Gerard Wallis de Vries en KRO-voorzitter Ben Schmitz heb ben minister d'Ancona van WVC gisteren, na afloop van de strikt ver trouwelijke bestuursvergadering, laten weten zover te zijn dat er ver der gepraat kan worden met de mi nister. Waarnemend NOS-voorzitter dr Albert van den Heuvel wil niets los laten over de huidige stand van za ken rondom de benoeming van de nieuwe voorzitter. Duidelijk is ech ter dat de strijd gaat tussen De Boer en De Jong. Grofweg gezegd staat Hans de Boer met zijn CDA-achter- grond garant voor de ideologische en filosofische achtergronden van de publieke omroep. Max de Jong is meer de zakenman. Een meerderheid binnen het NOS-bestuur heeft geen trek in Et ty, de kandidaat die door minister d'Ancona naar voren is geschoven. Ex-wethouder Etty zou worden ge zien als een te geprofileerde PvdA- man. Bovendien is hij buiten de om roep om bezig met het verwerven van een andere baan. AbvaKabo tegen convenant over verbetering positie leraren ZOETERMEER (ANP) - De Abva Kabo is tegen het convenant over de verbetering van de positie van lera ren dat staatssecretaris Wallage (on derwijs) binnenkort met de onder- wijsvakbonden hoopt te sluiten. De AbvaKabo vindt dat in het convenant.-waarvoor Wallage struc tureel meer dan 250 miljoen gulden hoopt vrij te maken, onvoldoende aandacht wordt besteed aan de po sitie van het onderwijsondersteu nend personeel. Het convenant omvat maatrege len als een verhoging van de salaris sen voor beginnende leraren, taak verlichting voor directeuren en middelen voor kinderopvang. Voor het onderwijsondersteu nend personeel is een bedrag gere serveerd van 4,5 miljoen gulden. De AbvaKabo vindt dat veel te weinig, wijst het convenant daarom af en vindt dat ook de ACOP, de ambte- narencentrale waarbij de bond is aangesloten, dat zou moeten doen. De ABOP, de grootste onderwijs- vakbond, bepaalt donderdag op de jaarlijkse algemene ledenvergade ring van de bond een standpunt over het convenant. Het ABOP-be- stuur heeft zijn leden geadviseerd het convenant te accepteren. De Ondrwijsvakbond PCO deed dat gisteren al in Biddinghuizen. AAN ONZE ABONNEES 26,45 per maand 76,75 per kwartaal 298,60 per jaar Wij nemen graag aan dat abonnees, die een machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt, ermee ak- zullen gaan dat bij de eerstvolgen- Uitgoversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3