Er zijn nog 1500 wachtenden voor u Duits bedrijf mag nieuwe vuilverbranding bouwen Landbouworganisaties willen samen vuist kunnen maken Miljoenen beschikbaar maar toch veel te weinig ldnderdagverblijven ZATERDAG 8 DECEMBER 1990 PAGINA 11 De kinderopvang wordt bedolven onder de miljoenen. Het Rijk tast gul in de zak om nieuwe kinderopvangplaatsen te realiseren. Gemeenten krijgen de komende jaren tot en met 1993 voor dit doel 290 miljoen gulden. Maar wat gebeurt «r met al dat geld? Kunnen de miljoenen het schrijnende tekort aan kinderopvangplaatsen opheffen, of is het slechts een druppel op een gloeiende plaat? Vooralsnog bevestigen gemeenten in deze regio het laatste. Uit de Oort-pot ontvangen gemeenten, afhankelijk van het aantal inwoners, de komende jaren 130 miljoen gulden. Dit is geld dat overschiet na de belastingherziening van Oort. Het kabinet heeft in het regeerakkoord nog meer geld uitgetrokken voor kinderopvang:160 miljoen gulden. In tijden van bezuiniging zijn dit opvallende bedragen. Maar is het genoeg? De grootste vraag is er naar dagopvang voor kinderen in de leeftijd van 0-4 jaar: kinderdagverblijven. Peuterspeelzalen zijn ook in trek. Hier kunnen kinderen van 2-4 jaar een deel van de dag met leeftijdgenootjes optrekken. Buitenschoolse opvang, bedoeld voor kinderen van de basisschool, wordt steeds populairder. kwaliteitsvoorschriften. Een ge meentelijke kwaliteitsverordening is een voorwaarde voor het ontvan gen van de rijksbijdrage. De meeste gemeenten laten de uitvoering van het beleid over aan speciale stichtingen voor kinderop vang. De gesubsidieerde kinderop vangvoorzieningen zijn bij deze stichtingen aangesloten en de stich ting legt contact met het bedrijfle ven. In deze regio zijn hiertoe onder meer opgericht: de Centrale Organi satie Kinderopvang Leiden (COKL), de Stichting Kinderop vang Alphen en de Stichting Kin deropvang Katwijk (KOK). Aan hen de taak de nieuwe kinderopvang plaatsen te verwezenlijken. Leiden had vorig jaar de beschik king over 179 kindplaatsen. Dit aan tal moest dit jaar groeien naar 265 plaatsen, volgend jaar kan de ge meente 402 plaatsen hebben, in 1992 519 plaatsten en in 1993 zouden er 652 plaatsen moeten zijn. In Al phen waren vorig jaar 48,5 gesubsi dieerde kindplaatsen, dat aantal moest dit jaar groeien naar 154, in 1991 moeten er 312 kindplaatsen zijn, 520 in 1992 en ten slotte 741 plaatsen in 1993. Katwijk krijgt dit jaar subsidie voor negen plaatsen, dit aantal moet in 1993 zijn gegroeid tot ongeveer 105 plaatsen. Onvoldoende Volgens L. Ploeg, beleidsmedewer ker van de directie welzijn, zijn de extra plaatsen voor Leiden onvol doende. "We hebben meer nodig als je naar de wachtlijsten kijkt". Die wachtlijsten fluctueren enorm. Op dit moment staan ongeveer 1500 kinderen ingeschreven voor een kinderdagverblijf. "Veel vraag is er naar plaatsen voor baby's", beaamt Ploeg. Ook welzijnsambtenaar in Kat wijk, P. Jehee, betwijfelt of de ge noemde plaatsen voor Katwijk vol doende zullen zijn. "Kijk maar eens naar de lange wachtlijsten overal. In Katwijk valt het mee op het mo ment maar we verwachten op ter mijn toch een enorme vraag naar kinderopvangplaatsen. Er zijn im mers nu ook ouders die een minder gelukkige oplossing kiezen, zoals ontslag nemen. Als het aanbod van Peuters die een plaatsje hebben be machtigd in het Leidse kinder dagverblijf Lotte, (foto Loek Zuyderduin) plaatsen toeneemt, is de kans groot wachtlijst hebben weggewerkt, dat ook de vraag toeneemt". Daarnaast werken we al jaren aan Optimistisch is en blijft de Al- de verkoop van kindplaatsen aan phense wethouder G. Brussen. "Ik bedrijven en we hebben er inmid- hoop dat we zo spoedig mogelijk de dels een dertigtal verkocht. Wat de we ruimte in de Hooge Burch in Zwammerdam en in Oudshoorn. Volgend jaar komt daar misschien nog het kraamcentrum bij en een ruimte in Kerk en Zanen. We heb ben een landelijke voorsprong wat kinderopvang betreft: we bieden het hele pakket aan en dus ook na schoolse opvang, gastouderprojec ten en bedrijfscrèches. We zijn bo vendien bezig met het realiseren van 24-uurs opvang, zeven dagen per week". Brussen voegt er aan toe dat extra banen ontstaan voor crèche- en peu terleidsters. "Op dertien kindplaat sen zijn twee krachten nodig. Ik ver wacht op honderd plaatsen onge veer twaalf banen te creëren". Alphen is ook een buitenbeentje wat betreft de gemeenteverorde ning die de kwaliteit van de kinder opvang moet garanderen, particu lier èn gesubsidieerd. Deze verorde ning moet wildgroei van particulie re, niet-professionele kinderopvang tegengaan. De verordening is een instrument om in te grijpen bij mis standen. Een vergunning moet wor den aangevraagd voor opvang waar zeven of meer kinderen duurzaam onderdak, verzorging en begelei ding krijgen. Als particuliere en ge subsidieerde opvang niet aan be paalde kwaliteitseisen voldoen, dan kan de gemeente tot sluiting over gaan. Alphen wil als enige gemeente zo ver niet gaan. Brussen: "Ik wil ruimte laten voor particulier initia tief, sluiting gaat me te ver. Als je de wachtlijsten bekijkt, kan je kinder opvang door particulieren niet zo maar de nek omdraaien". 'Behoorlijke bijdrage' Volgens een woordvoerster van het ministerie van WVC zijn de 290 mil joen zeker geen druppel op de gloei ende plaat maar een 'behoorlijke bijdrage'. "In 1993 kunnen hierdoor 55.000 kindplaatsen worden gereali seerd". Onderzoek heeft volgens datzelfde ministerie echter uitgewe zen dat er een tekort is aan kinder opvang voor 70.000 tot 160.000 kin deren jonger dan 4 jaar. "Ook vóór de subsidieregeling hebben ge meenten al kinderopvang gereali seerd, dus die plaatsen moet je er nog bij optellen", aldus de woord voerster van WVC. Hoe mooi de kinderopvang-mil- joenen ook lijken, op dit moment bestaat nog een groot tekort aan kinderopvang. Het zijn nog vaak vrouwen die dan maar hun baan (gedeeltelijk) opgeven om het pro bleem op te lossen. De regering heeft de mond vol van emancipatie: vrouwen moeten kunnen werken als ze willen, en economisch zelf standig zijn. De mogelijkheden hiertoe worden vergroot door be taald ouderschapsverlof (75 pro cent) van maximaal 20 uur per wéék voor ambtenaren en recht op een half jaar onbetaald verlof (maxi maal 20 uur per week) voor alle an dere werknemers. De stimulerings gelden voor kinderopvang zijn ook een goede bijdrage volgens beleids makers en praktijkmensen. Ze be twijfelen echter of het geld op lan gere termijn voldoende is om aan de groeiende vraag aan kinderopvang te voldoen. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN/REGIO - De situatie is nog verre van rooskleurig. In Leiden'moeten ouders gemid deld anderhalf jaar wachten op een plaatsje in een kinderdag verblijf. Zij mogen zich inschrij ven bij drie maanden zwanger schap. In Katwijk is net een kin derdagverblijf opengegaan. Er zijn nog plaatsen maar het kin derdag veyblijf verwacht dat er weer lange wachtlijsten zullen ontstaan als de groep vol is. In Alphen aan den Rijn is er een wachtlijst van 90 kinderen. De wachttijd is ongeveer één jaar, maar ouders mogen zich al in schrijven zodra zwangerschap is vastgesteld. Hier is de kans op een plaatsje in een kinder dagverblijf het grootst. Leiden, Katwijk en Alphen zijn ge meenten die de komende jaren flink aan dB weg kunnen timmeren met het hun toebedeelde geld voor kin deropvang. De komende jaren wor den in deze plaatsen honderden plaatsen in de kinderopvang gerea liseerd. Toch zijn beleidsmakers in Leiden en Katwijk er vrijwel zeker van dat dit extraatje niet genoeg is om aan de groeiende vraag te vol doen. Alleen de Alphense wethouder G. Brussen (CDAAvelzijn) heeft een af wijkende mening. "Ik denk dat we al vóór 1994 de wachtlijsten kunnen wegwerken en alle vormen van kin deropvang kunnen aanbieden", zegt zij optimistisch. Brussen staat niet stil bij de mogelijkheid dat een groter aanbod van kinderopvang- mogelijkheden kan leiden tot meer inschrijvingen. Wachtlijsten zijn een momentopname en kunnen enorm fluctueren. Het geld van de regering is een stimuleringssubsidie: het is be doeld om de gesubsidieerde kinder opvang op poten te zetten. Een vol ledige kindplaats kost jaarlijks on geveer 12.500 gulden. Het is de be doeling dat deze kosten worden be taald door het Rijk, een bijdrage van de ouders en eventueel een bijdrage yan het bedrijfsleven. Gemeenten ontvangen per plaats in elk geval 5000 gulden van het Rijk. Hoe de resterende kosten woren betaald, bepalen de gemeenten zelf. Ook na 1993 blijft de subsidie van WVC ge handhaafd. Plaatsen kopen Kinderen leggen vrijwel nooit be slag op een hele kindplaats. .Per twee kindplaatsen kunnen onge veer drie kinderen worden onderge bracht. Met het geld van het minis terie van WVC moeten gemeenten ook bedrijfsgerichte kinderopvang stimuleren. Bedrijven kunnen in dat geval voor hun werknemers plaatsen kopen bij gesubsidieerde instellingen. Met dat geld kan de ge meente weer algemene kindplaat sen creëren zodat het aantal plaat sen per saldo stijgt. Gemeenten bepalen zelf hun be leid voor de kinderopvang maar moeten zich daarbij wel houden aan gebouwen betreft: we hebben net een nieuw gebouw tot onze be schikking aan de Lizsthof. Hier kunnen we ongeveer 34 kinderen onderbrengen. Bovendien hebben Congres in Leiden over relatie tussen broers en zussen LEIDEN De relatie tussen broers en zussen is*het onderwerp van een internationaal wetenschappelijk congres volgende week donderdag en vrijdag in Leiden. Het eerst de eerste keer dat een dergerlijk con gres wordt gehouden. De kinderpsychiater drs. F. Boer promoveert woensdag op hetzelfde onderwerp. Boer is werkzaam bij kinder- en jeugdpsychiatrisch cen trum Curium in Oegstgeest. Hij concludeert dat een goede relatie tussen ouder en kind leidt tot een goede band tussen broers en zus sen. Deze kinderen vertonen posi tiever gedrag dan kinderen met meer afstandelijke ouders. De Boer deed zijn onderzoek bij tweehon derd gezinnen met kinderen in de lagere schoolleeftijd uit Leiden, Voorschoten en Den Haag. Op het internationale congres zal worden nagegaan hoe de weten schappelijk verkregen kennis kan worden toegepast in de praktijk. Zo zou een broer of zus voor een thera pie een betere 'ingang' kunnen zijn dan de ouders. De gegevens kunnen ook van belang blijken bij de pro blematiek rond echtscheidingen. Helder: "Boeren en tuinders stellen zich geregeld elementaire vragen over de zin van het leven. De ontwikkelin gen gaan snel. Is het ethisch wel verantwoord een genetisch gemanipuleerd kalf ter wereld te laten komen? Dat soort vragen moeten juist binnen onze gelederen aan de orde komen". (foto Henk Bouwman) LEIDSCHENDAM - Het Duitse bouwconsortium Deutsche Bab- cock Anlagen uit Krefeld krijgt waarschijnlijk de opdracht om de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie in dit deel van Zuid-Holland te bou wen. Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband SAVA - dat verantwoordelijk is voor de nieuwe vuiloven - heeft het consor tium voorgedragen. Het algemeen bestuur neemt hierover 19 decem ber een besluit. Deutsche Babcock Anlagen zal de verbrandingsinstallatie en de rookgasreiniging leveren. Het con sortium is bovendien als hoofdan- nemer verantwoordelijk voor de to tale bouw. Het Nederlandse bedrijf Siemens levert in opdracht van Babcock het besturingssysteem en de turbine. De bedrijven Visser en Smit Bouw, Nelis en Habo nemen de bouw van het pand voor hun re kening. De komende tijd zullen nog meer 'onderaanmemers' voor het project worden aangetrokken. De nieuwe vuilverbranding zal ook het afval verwerken uit de Leid se regio. In totaal zal er per jaar zo'n 700.000 ton vuil worden verbrand en gecomposteerd. De installatie kost naar verwachting één miljard gulden. Dat is overigens zo'n 200 miljoen gulden meer dan eerder was berekend. De installatie moet in 1995 in bedrijf zijn. Het dagelijks bestuur van de SA- VA heeft Babcock uitgekozen om dat die het best aan alle voorwaar den kon voldoen. Eén van de eisen was dat de installatie volledig aan de Richtlijn Verbranden 1989 vol doet. In die Richtlijn zijn zeer stren ge normen gesteld aan de uitstoot van vervuilende stoffen. De ge meente Leidschendam, waar de nieuwe vuiloven komt te staan, heeft onlangs nog bepaald dat ze al leen aan de bouw wil meewerken wanneer de SAVA ook inderdaad de garantie geeft dat de Richtlijn niet wordt overschreden. Overigens moet de provincie nog een vergunning geven voor de vuil verbranding. De gemeente Leids chendam moet het bestemmings plan wijzingen voor het gebied bij het Prins Clausplein, waar de instal latie is gedacht. Naar verwachting wordt daarover in de loop van het volgende vooijaar besluiten geno men. Hollandsche Maatschappij en katholieke bond overwegen fusie RIJSWIJK/HAARLEM - De Hol landsche Maatschappij van Land bouw (HMVL) en de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) on derzoeken de mogelijkheid om in één organisatie op te gaan. De twee belan genbehartigers voor de agrarische wereld hebben een intentieovereen komst getekend en stellen nu een on derzoek ip naar de mogelijkheid van een fusie. Midden volgend jaar valt het besluit. Het ziet er naar uit dat in 1992 de nieuw gevormde organisatie operationeel zal zijn. Er komt een nieuw hoofdkantoor ergens tussen de huidige hoofdkantoren in Haarlem en Rijswijk. De derde grote landbouworganisatie, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, doet vooralsnog niet mee met de onder handelingen. De organisatie was wel uit genodigd, maar hecht teveel waarde aan het eigen levensbeschouwelijke karakter om op te gaan in een groter geheel. Zowel de LTB als de HMVL zijn bereid de CBTB ook in een later stadium binnen te halen. De fusie vindt op provinciaal niveau plaats. Beide organisaties blijven onder deel uitmaken van hun landelijke overko- pelende organisatie. Bundeling van krachten is volgens se cretaris J. J. Helder van de HMVL noodza kelijk omdat de agrarische bedrijfstak steeds sterker onder druk wordt gezet. Met name in het westen van het land wordt er een zwaar gevecht geleverd om de be schikbare schaarse grond. Wonen, wegen en industrie eisen ruimte op. Bovendien wordt de agrarische sector geconfronteerd met strengere regelgeving in verband met de bescherming van natuur en milieu. Provinciaal Om te voorkomen dat de belangen van agrariërs ondersneeuwen is volgens Hel der een krachtige organisatie nodig. "We dreigen, door een teruglopend aantal agra riërs, te kleine organisaties te worden. LTB en HMVL samen hebben 16.000 le den. Nu wordt er gelachen als een van ons een bezwaarschrift tegen de aanleg van de TGV aantekent, met z'n allen zal dat niet meer gebeuren". Zowel de LTB als de HMVL zijn afzonder lijk lid van overkoepelende landelijke or- gansaties, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité. Als er op hoog niveau al wordt samengewerkt, waarom dat ook op provinciaal vlak de koppen bij elkaar gestoken? Voor Helder is dat duidelijk: "De overheid draagt de uitvoering en handhaving van wettelijke maatregelen steeds vaker op aan provin ciale overheden. De provincie heeft zeg genschap over de waterwinning, heeft het laatste woord bij landinrichting en heeft een belangrijke stem in het kapittel bij de uitvoering van de relatienota, het samen gaan van natpur en landbouw. De provin cie overlegt met provinciale organisaties en dus moeten we sterk zijn". Er is nog een andere reden voor innige samenwerking tussen de organisaties aan te geven. Van oudsher zorgen de land bouworganisaties voor sociaal-economi sche voorlichting. Voorlichters helpen boeren en tuinders met beslissingen ne men. Vroeger waren die besluiten niet zo moeilijk. Een voorlichter, maar dan wel van boerenafkomst, had genoeg aan een nuchter verstand, een middelbare be roepsopleiding en werklust. Dat is nu niet meer voldoende. De bedrijven zijn staal tjes van high-tech geworden en de agrari- - ers moet zijn werk doen in een wereld vol juridische en planologische valkuilen. De landbouworganisaties moeten, om de on dersteunende taak naar behoren te kun nen vervullen, beschikken over echte, maar dure specialisten. "Dat kunnen we als kleine organisatie dus gewoon niet meer betalen". Visie De nieuw te vormen organisatie moet een echte ondernemersorganisatie worden die op een zakelijk manier de belangen van boeren en tuinders behartigt. Binnen de organisatie worden specialisten aange trokken die de leden van advies kunnen dienen. Ondanks alle nuchterheid en zake lijkheid moet er volgens Helder juist bin nen de landbouworganisaties ruimte zijn voor een levensbeschouwelijke discussie. "Boeren en tuinders stellen zich geregeld elementaire vragen over de zin van het le ven. De ontwikkelingen gaan snel. Is het ethisch wel verantwoord een genetisch ge manipuleerd kalf ter wereld te laten ko men? Dat soort vragen moeten juist bin nen onze gelederen aan de orde komen", voert Helder aan daarmee aangevend dat de nieuwe organisatie niet alleen voor maar juist door leden bestaansrecht krijgt. Komend vooijaar moeten de 16.000 le den van beide organisaties zich over de fu sie uitspreken. Afgaand op de geluiden uit het veld verwacht Helder een overweldi gende steun voor het plan. Begin 1992 wil len de organisaties samen zijn gevoegd tot een nieuwe. Er wordt vervolgens een hoofdkantoor gebouwd en een aantal re giokantoren. Het opzetten van regiokanto ren, een in de kop van Noord-Holland, een tje in het zuid-westen en wellicht nog een of meerdere in het tussengebied, heeft tot doel de afstand tussen de organisatie en de leden te verkleinen. De voorlichters werken vanuit de regio kantoren. "Onze leden zien veel heil in het samenvoegen van de organisaties maar stelden een belangrijke voorwaarde. De nieuwe organisatie moet nog dichter bij de mensen staan dan de oude. Door het in stellen van de regiokantoren hopen we dat te bereiken". (BudJtoutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Ten gevolge van de wederom ingevallen vorst, was de baan der „Leidsche Ijsclub" gister morgen reeds vroegtijdig ge opend, en viel haar den geheelen dag een'druk bezoek ten deel. De vlaggen en de vlaggetjes, welke nu na 's Konings begrafenis wa ren ontplooid, gaven aan het reeds woelige tooneel een nog vriendelijker aanzien. De groote baan verkeerde opnieuw in een voor schaatsenrijders uitsteken den staat, doch bleef des avonds gesloten. Heden, vooral in den middag, was het er nog levendi ger, waartoe zeker niet weinig meewerkte, dat er matinée musi- cale werd gegeven. Tegen a.s. Woensdag is door het bestuur voor de leden eene onderlinge harddraverij uitgeschreven. - Koch's geneesmiddel. -Zater dag werden met het door dr. van Hoorn te Amsterdam beschik baar gestelde middel inspuitin gen gedaan door de hoogleraar- en Stokvis en Pel bij lijders aan longtuberculose. Op de afdee- ling van de professor Van Haren Noman, die met de meeste wel willendheid dr. van Hoorn aan bood voort te gaan met het doen van observaties bij lupus-pa- tienten der afdeeling van huid ziekten in het Binnengasthuis, zal binnenkort een grooter aan tal lijders met het middel wor den behandeld. Vijfentwintig jaar geleden: - In de vooravond van de laatse nacht van de zesdaagse van Zu rich won Frits Pfenninger, de Zwitsersche koppelgenoot van Peter Post diens 34ste auto. De Duitser Dieter Kemper nam in de beslissende jacht een voor sprong van vele lengten, maar het was niet voldoende om de graag chauffeurende Pfennin ger van zich af te houden. Het duo Post-Pfenninger heeft nog steeds de leiding in deze zes-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11