LEIDSCH DAGBLAD Hussein: alle gijzelaars NODIG! Concessie EG redt handelsoverleg op het nippertje Ruding (NCW) wil wao-deal sluiten met de vakbonden Verbetering huisvesting van 10 scholen in regio NS eisen extra steun voor supportersvervoer DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39415 Prijs fl. 1,35 Moslims boos na publiek optreden Salman Rushdie LONDEN (GPD) - Britse Moslims hebben vanmorgen boos gerea geerd op een publiek optreden van de schrijver Salman Rushdie gister middag. Het Moslim Instituut ver klaarde dat de gemeenschap zich beledigd en vernederd voelt door Rushdies optreden. Salman Rushdie tekende gisteren zijn nieuwe boek in een boekhandel in Hampstead, noord-Londen. Het was voor het eerst sinds twee jaar dat Rushdie uit zijn schuilplaats te voorschijn kwam. De Brits-Indi sche schrijver werd in 1988 door wijlen ayatollah Khomeini ter dood veroordeeld wegens zijn boek 'Dui velsverzen', dat godslasterlijk zou zijn. Bedrijfsleider McRedmond van Waterstone's boekhandel: "We kre gen zeer kort tevoren te horen dat hij zou komen, en waren eigenlijk een beetje verbaasd toen hij daad werkelijk kwam opdagen. Hij was geweldig, heel erg ontspannen". Rushdies nieuwe boek, 'Haroun And The Sea Of Stories', is een kin derfantasie. Hij schreef het boek tij dens zijn verblijf ondergronds en droeg het op aan zijn zoon Zafar. Rushdie verscheen vorige maand op de BBC-tv en was in september door een andere tv-maatschappij gefilmd op een van zijn onderduik adressen. DEN HAAG (GPD) - Radio Baghdad heeft vanochtend bekend gemaakt dat president Saddam Hussein besloten heeft alle gijzelaars in Irak en Kuwayt vrij te laten. Het Amerikaanse televisiestation CNN bracht rond een uur een direct verslag van de aan kondiging van de Iraakse president. Hussein zond vanochtend een brief was een van de voorwaarden van reiden zijn. over de aanstaande vrijlating aan de president Bush om af te zien van Saddam had al eerder gezegd dat voorzitter en het parlement van een gewelddadige bevrijding van alle buitenlanders toestemming Irak. Het is nog niet duidelijk wan- Kuwayt. Tevens is de laatste dagen zouden krijgen om in groepen Irak neer de gijzelaars zullen mogen ver- duidelijk geworden dat Washington te verlaten binnen drie maanden trekken. en Baghdad gesprekken over de si- vanaf Eerste Kerstdag, 25 decem- De vrijlating van alle gijzelaars tuatie rond Kuwayt aan het voorbe- ber. In zijn brief aan het Iraakse par- lement staat, aldus INA, d^t het be- BRUSSEL (ANP) - Een misluk king van het GATT-handelsoverleg in Brussel is vanmiddag op het laatste moment afgewend. De Eu ropese Gemeenschap heeft beslo-" ten op het zo belangrijke terrein van de landbouw concessies te doen. Later op de dag moet blijken of die ook voor met name de Internationale conferentie over Midden-Oosten NEW YORK (GPD/Rtr) - Vertegen- Verenigde Staten aanvaardbaar zijn. Staatssecretaris Van Rooy van eco nomische zaken sprak van een doorbraak in de onderhandelingen. Het GATT-overleg in Brussel over het vrijmaken van de wereldhandel leek vrijwel zeker te mislukken. Een aantal landen dreigde de GATT-conferentie te verlaten, als de EG niet met Een crisisberaad tussen de be langrijkste delegaties leidde gister avond tot niets. De Uruguayaanse voorzitter van het overleg, Hector Gros-Espiell, had de deelnemende landen tot vanmiddag twaalf uur de tijd gegeven om met voorstellen te komen. "Dan is het erop of eron der", zei de Nederlandse staatsse- Rooy (handel). woordigers van de 5 permanente le- cretaris Yvonne v; den van de Veiligheidsraad zijn het Zij sprak erover eens geworden „op een daar voor geschikt tijdstip" een interna tionale conferentie over vrede in het Midden-Oosten bijeen te roepen. Dit is vanmiddag vernomen uit di plomatieke bronnen in New York en Parijs. De VS hadden voorgesteld om in een resolutie van de Veiligheids raad, waarin het optreden van Israël tegen de Palestijnen wordt gekriti seerd, de wenselijkheid van een in ternationale vredesconferentie over het Midden-Oosten op te Het bereid GATT" De gemeenschap concrete cijfers te vermindering van de exportsubsi dies. Tot nog toe bleef de EG-land- bouwcommissaris MacSharry vast houden aan de idee dat de export subsidies vanzelf zouden verminde ren doordat de EG de interne steun aan de boeren met dertig procent vermindert. Een tweede punt is dat de EG be reid is de markttoegang voor pro- dukten uit andere landen te vergro- het eerst dat de VS *en- Verder heeft de EG besloten af ming gekregen om de komende 5 den in 1992. In Leiderdorp kan het jaar nieuwbouw te plegen, te Rijnlands Instituut 1 PANAMA CITY - Amerikaanse soldaten bewaken de gevangen ge nomen handlangers van de Pana mese ex-kolonel Eduardo Herrera Hassan. Hij ontsnapte gisteren met een helikopter vanaf het eiland Nao in de Stille Oceaan waar hij gevan gen zat wegens een couppoging en voegde zich bij 50 medestanders. Na een kort vuurgevecht gaven ze zich over. Pagina 7:Kolonel Panama na ontsnapping weer opgepakt, (foto AFP) zich bereid toonden steun te verle nen aan het vastleggen van zo'n conferentie in een resolutie van de Veiligheidsraad. Israël heeft zich De gemeenschap heeft besloten de toe fel verzet tegen het hou- ontwikkelingslanden die deze pro- te stappen van enkele voorgestelde invoerbeperkingen op grondstoffen aldus het delegatielid. huisvesting voortgezet onder wijs dat het ministerie van onder wijs gisteren heeft vastgesteld. In Zuid-Holland mogen 60 scholen renoveren in 1991. Noordwijk krijgt goedkeuring r nieuwbouw in 1992 en in Was- mag het Rijnlands Lyceum den van een conferentie problemen in het Midden-Oosten. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken weigerde van ochtend commentaar te geven op de berichten. Vliegtuig stort neer op school: zeker 12 doden BOLOGNA (AP/Rtr/AFP) - Een Ita liaans vliegtuig is vanmorgen neer gestort op een technische school in een voorstad van Bologna en daar na in brand gevlogen. Daarbij zijn ten minste 12 mensen om het leven gekomen en 100 mensen gewond geraakt. Het vliegtuig kwam uit Ve rona en kwam neer in Casalecchio di Reno, 6 kilometer van Bologna. Beide piloten wisten zich in veilig heid te brengen. Het vliegtuigje, een Macchi 326 van. Italiaanse makelij, stortte neer op de eerste verdieping van de school waar op dat moment meer dan 200 jongeren van 15 tot 18 jaar lessen volgden. Leerlingen vertel den in interviews voor de Italiaanse televisie dat velen van hen uit de ra men van de eerste etage naar bene den sprongen om aan de vlammen en de rook te ontkomen. Wolkenvelden dukten exporteren naar Europa teg- moet te komen. Daarbij gaat het om Argentinië en Brazilië die sojabo nen uitvoeren en Thailand dat ta pioca naar de EG exporteert. Na hun overleg in Parijs lieten de Duitse bondskanselier Helmut Ko hl en de Franse president Mitter rand gisteravond weten dat zij van daag nog met initiatieven zullen ko men. Wat die zullen inhouden, zei den zij er niet bij. Vooral Frankrijk hun huisvesting verbeteren wat ruim 400 miljoen gulden kost. Met gen het totale huisvestingsprogramma voor 224 scholen is een bedrag ge moeid van 1,5 miljard gulden. In Leiden mag de Leidse Instru- mentmakerschool in 1993 nieuw bouw plegen, De Noorderwiek mbo-school heeft toestemming Niet gehonoreerd zijn de aanvra- het Alphense Ashramcolle- ge voor renovatie, in Katwijk de Technische School voor uitbreiding en de scholengemeenschap Rijn mond voor renovatie. In Leiden krijgt het Stedelijk Gymnasium geen geld voor uitbreiding. In het investeringsprogramma is r renovatie in 1992, de MTS kan prioriteit gegeven aan fusies uitbreiden in 1993, de Louise de Co- ligny scholengemeenschap heeft toestemming voor uitbreiding in 1992 en de Vrije School kan over- Duitsland wilden niet tegemoet- gaan tot renovatie in 1991. komen aan de Amerikaanse eisen. In Alphen aan den Rijn mag het van alles om de kerstdagen stemmig te versieren, zelfs kerstbomen, trek er, samen met de buurvrouw gezellig een middag voor uit. wij zien u graag bij: garden-centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp scholen in het middelbaar beroeps onderwijs en aan de vorming van scholengemeenschappen. Het in vesteringsprogramma geldt voor 5 jaar en wordt jaarlijks bijgesteld. Verwaarlozing van pony's en paarden HILLEGOM Samen met tie Die renbescherming heeft de politie van Hillegom zich gisteren ont fermd over drie paarden en vier po ny's die er 'uiterst verwaarloosd' bijstonden in een weiland aan de Zandlaan. Tegen de eigenaar, een 44-jarige man uit Haarlem, is pro- ces-verbaal opgemaakt. Tegen hem was dit jaar al twee keer eerder opgetreden voor het verwaarlozen van vee. De Dierenbe scherming heeft de beesten overge bracht naar een manege. Sneltreinnet van 25.000 kilometer BRUSSEL (AP) - De Europe se Commissie heeft gisteren een plan gepresenteerd voor het aanleggen van een 25.000 kilometer lang spoorwegnet door heel Europa voor de su persnelle TGV-trein. De kos ten van het project bedragen ongeveer 346 miljard gulden. Tegen het jaar 2010 moet het Europese railnetwerk klaar voor gebruik zijn. Op het nieuwe netwerk, waarin ook de reeds bestaande TGV-verbindingen zijn opge nomen, zijn snelheden tussen de 200 en 350 kilometer per uur haalbaar. Het is dan mogelijk van Madrid, naar Brussel te reizen binnen 8 uur (nu 16): van Parijs naar Rome binnen 7 uur (nu 13) en van Frankfurt naar Londen binnen 5 uur (nu 11). UTRECHT (ANP/GPD) - Neder landse Spoorwegen gaan zich strikt houden aan het aantal te vervoeren voetbalsupporters dat 'verant- Waddcn. tot min 3 graden in het zuiden van het land. Overdag wolkenvelden. Tot de avond droog en middagtempe- de ministers van justitie en van ver keer en waterstaat. Officieel heet het dat een voor reizigers en NS- personeel veilige en aanvaardbare situatie moet worden bereikt. Mocht het overleg met de minis- r extra steun bij supportersver- teries niet snel tot oplossingen lei- litie opentrekken". De spoorwegvakbond FSV is minder enthousiast. Hoofdbestuur der In 't Panhuis spreekt over 'vage afspraken' en dringt i toe krachtig en mogelijk De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Vrij veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte vorst. Middag- temperatuur ongeveer 1 graad. 32 PAGINA'S Dat is de uitkomst overleg gisteren tussen de Dienst Overleg Orgaan Exploitatie (één van de NS-ondernemingsraden) en directeur exploitatie ir. J. Schou ten. NS verwachten van minister Da- les (binnenlandse zaken) nu snel antwoord op het verzoek om extra (politie-)assistentie bij het suppor tersvervoer. Om nog meer druk op de ketel te zetten gaan NS ook naar den, dan kan dit betekenen dat de speciale supporterstreinen niet meer rijden. "Een reëel verhaal",'re ageert FNV-bestuurder Korteweg. "NS gaan niet méér supporters voeren dan ze aankunnen en als er gekke dingen gebeuren, grijpen ze in. Het is goed dat er nu een daad is gesteld". Volgens Korteweg was ge zien de omstandigheden niet veel meer te verwachten. "We kunnen nu eenmaal geen blik spoorwegpo- dan heeft het onze volledige steun", Directeur Roffel aldus In 't Panhuis. Ook de FNV zal pisch Stadion: "Wat r acties ondersteunen. Vice-voorzitter Tichem supportersvereniging Posterplakker gratie verleend AMSTERDAM (ANP) - Konin gin Beatrix heeft gratie ver leend aan een Amsterdammer die in 1987 tijdens de stads- dcelraadverkiezingen op ile- gale plaatsen posters van zijn partij plakte en daarvoor werd aangehouden en veroordeeld. Op 18 maart 1987 werd de man door twee politiemensen aangehouden. Hij werd mee genomen naar het bureau en moest daar vier uur in de cel blijven. Zijn posters werden in beslag genomen. De boete van 35 gulden betaalde hij niet om dat 'het plakken van een pos ter tijdens de verkiezingstijd een uiting is van vrije me ningsuiting, zoals die in de grondwet is vastgelegd'. Na een proces bij de kanton rechter volgde weer een boete, die hij ook weigerde te beta len. Na diverse aanmaningen en een brief van de deurwaar der was het bedrag inmiddels opgelopen tot ruim 300 gulden. In de tussentijd diende de Am sterdammer een gratiever zoek in bij de koningin, dat nu is gehonoreerd. sluit om humanitaire redenen nomen en los staat van politieke ontwikkelingen. Irak accepteerde gisteren al de uitnodiging van VS-president Bush -r» i» 1 1 m. om over de Golf crisis te praten. Er .T Olltie OïltdCKt OD wordt nog overlegd over de data van de gesprekken, maar volgens Palestijnse bronnen wordt het eer ste gesprek op 17 december in Was hington gehouden tussen Bush en de Iraakse minister Tariq Aziz (bui tenlandse zaken). De Amerikaanse PARIJS (GPD) minister Baker (buitenlandse ken) z Corsica beroemde gestolen doeken de beweging der impressionis- kochten destijds schilderije: daarna naar Baghdad gaan opzienbare wijze uit e willen benutten om zonder al te veel behoort Claude Monet's 'Impres- gezichtsverlies uit Kuwayt te ver- sion, Soleil levant' uit 1872. Het trekken. De Amerikaanse zender wordt als uitgangspunt beschouwd CNN citeerde gisteren een hoge Iraakse bron die zei dat 'alles be spreekbaar' is. Gedacht wordt on der andere aan terugtrekking in ruil voor twee belangrijke eilandjes. Zover willen de Amerikanen ech ter niet gaan. Bush herhaalde giste ren dat de VS de gesprekken met Irak niet zien als onderhandelingen, maar vooral als een manier om Sad dam Hussein duidelijk te maken dat zijn positie hopeloos is. (zie ook pagina's 2,3 en 7) ten. Zeven i een kaartje eenmaal binnen drongen ze de be wakers in een hoek en onder het oog van 40 van schrik aan de grond genagelde bezoekers haakten ze 9 schilderijen van de muren en na men ze onder de arm. Binnen 10 mi nuten was de operatie achter de rug. De politie op Corsica vond gis teravond de volledige buit bij toeval terug in een villa in Porto Vecchio. UTRECHT (ANP) - "Als de vakbe weging niet langer vasthoudt aan een wao-uitkering tot het 65ste jaar, dan ben ik bereid de wao-uitkering voor volledig arbeidsongeschikten te verhogen van 70 naar 75 procent van het laatstverdiende loon. Dat zegt Ruding, voorzitter van de christelijke werkgeversorganisatie NCW in het kaderblad CNV-Opinie. Ruding respecteert de afspraken die overheid en sociale partners tij dens het Najaarsoverleg hebben ge maakt over de aanpak van de ar beidsongeschiktheid. Maar de wao- systematiek moet onder het mes. Ruding vindt dat de ondeugdelijke toelatingscriteria van de wao moe ten veranderen. "Ze zijn veel soepe ler dan in andere landen. Mensen komen te gemakkelijk in de wao', zegt de NCW-voorzitter. "Aan de wao-rechten van mensen die voor 100 procent zijn afgekeurd wil ik niet tornen. Maar ik vind wel dat er onderscheid moet worden ge maakt tussen groepen wao'ers. Het is niet te verdedigen dat de wao-uit kering van een gedeeltelijk arbeids ongeschikte tot het 65ste levensjaar doorloopt", aldus Ruding. "Dat klinkt misschien hard. Maar een harde aanpak is dikwijls de meest sociale aanpak. Door gedeel telijk arbeidsongeschikten sneller naar de ww te laten afvloeien, blijft er voor volledig arbeidsongeschik ten meer geld over. Dan bescherm je in mijn ogen pas echt de zwak- sten in de samenleving." CNV-voorzitter Hofstede vindt de suggestie 'zeer interessant'. "Het is voor het eerst dat een werkgevers voorzitter laat blijken dat er niet uit sluitend te praten valt over ver slechteringen van de wao-uitkerin- gen maar ook over verbeteringen. Een opmerkelijk geluid", aldus Hofstede. Overigens voegde de CNV-voor zitter daar aan toe dat er voorshands met hem niet te praten valt over de beoogde deal. Het CNV blijft het standpunt huldigen dat er aan de wao-systematiek niet te tornen valt. Vooral via preventieve maatregelen moet worden geprobeerd het be roep op wao en aaw in te dammen maar voor snoeien in het systeem voelt het CNV niets. Hofstede wees er bovendien op dat de wao-kwestie aan de orde komt in de Sociaal Economische Raad. Het VNO, de grootste werk geversorganisatie, geeft geen com mentaar op het standpunt van de zusterorganisatie. dan ze aankunnen, dan zijn er ook geen problemen". De voetbalbond KNVB is niet van plan de zoge naamde combi-kaart die recht geeft i treinreis en toegang tot het duidelijkheid. In de tussentijd zal stadion, af te schaffen. "Zonder de de bond het Dienst Overleg Orgaan combi-kaart zullen de voetbalsup- steunen, dat heeft aangekondigd porters zich over de hele trein ver geen supporters meer te vervoeren spreiden en dan zijn de gevolgen als het de spuigaten blijft uitlopen, veel ernstiger", aldus Masman van 'Als personeel weigert te rijden, het sectiebestuur betaald voetbal. riepen wij als stadion-direc- n de teuren al een dikke 10 jaar geleden. Den Stop deze vandalen, anders óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats _Tel. Haag: "Ik begrijp die hele heisa betaald voetbal ten dode opge- niet. Als NS gewoon de supporters schreven. Je weet soms niet wat je i niet méér supporters overkomt met deze horden". Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1