EG wil praten met minister van Irak Italiaanse president Cossiga gebruikt als bliksemafleider Parlement geeft Gorbatsjov volmachten Labour roept onderwijs uit tot slagveld in verkiezingen Rebellenleider Tsjaad interim-staatshoofd fEESTEüM TEKENT GRATIS UW PORTRET VEMMENIE, <3. WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Toen Margaret That cher twee weken geleden aftrad als premier van Groot-Brittannië kwa men onmiddellijk twee troonpre tendenten te voorschijn: Douglas Hurd en John Major. Het was niet geheel duidelijk wat de politieke verschillen tussen deze kandidaten voor het hoogste ambt waren, maar in de persoonlijke sfeer gaapte een diepe kloof tussen hen. Hurd was een stijve diplomaat, Major gold als een kundig accountant. Hurd was BRUSSEL/B AGHDAD/WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AFP/DPA/Rtr/UPI/AP) - De °ud' Major jeugdig. Maar het groot- Iraakse minister van buitenlandse zaken Aziz is door de EG uitgenodigd om na direct zijn hacTzijn0 jóngensjarenop Eton Col- bezoek aan president Bush in Washington ook Rome aan te doen. Namens de EG zal de iege doorgebracht, Major Italiaanse minister van buitenlandse zaken De Michelis hem daarbij het standpunt van de Twaalf duidelijk maken: Irak dient zich terug te trekken uit Kuwayt en moet alle gijzelaars onverwijld vrijlaten. Dit hebben de twaalf EG-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Brussel besloten. servatieve prominent, Lord White- tingen zijn de staatsscholen eerder law, tekende bezwaar aan tegen de aan een zwanezang bezig, discriminatie van degenen die hun De Liberaal-Democraten brach- jeugd op kostscholen hadden door- ten tijdens hun laatste partijcongres Ooit was een sollicitatiegesprek een overbodige exercitie 1 pen tot het 'slagveld' waarop de vol- ieder die zich kon tooien met de gende verkiezingen worden beslist. De EG-landen willen volgens mi- Congres". Een uitzondering wordt Libanon en tussen Israël en de Pale- nister Van den Broek "niets nalaten gemaakt voor het geval de levens stijnen op te lossen, wat een politieke oplossing van het van Amerikanen zonder ingrijpen Kuwaytse functionarissen die Golfconflict kan bevorderen". Vol- onmiddellijk gevaar lopen. een bezoek brengen aan Nederland, gens de bewindsman betekent dit Van de kant van de Republikei- hebben gisteren verklaard dat zij na geen verandering in de politieke nen is tot nu toe betoogd dat Bush een eventuele terugtrekking van de lijn, maar "wel echt een laatste po- geen toestemming van het Congres Iraakse troepen uit Kuwayt bereid ging" Het bezoek van Aziz valt waar schijnlijk tussen 10 en 15 december, wanneer de EG-top in Rome wordt gehouden. Volgens Van den Broek is dat puur toeval. De uitnodiging aan Aziz vervalt als deze niet naar Bush gaat, aldus Van den Broek. De EG wil in het gesprek met Aziz duidelijk maken dat een verdere dialoog met de EG onmogelijk is als niet alle gijzelaars worden vrijgela- ten te houden om de conflicten ten. Een directe koppeling aan de Palestijnse kwestie wordt door de .EG afgewezen en komt pas aan de orde als de Golfcrisis is opgelost. Sky News, een Britse televisie omroep, liet gisteravond weten dat Irak bereid zou zijn zich terug te trekken uit Kuwayt in ruil voor een garantie van het Westen dat het niet aanvalt en dat Irak het Kuwaytse deel van de Rumeila olievelden mag behouden. Sky News beriep zich voor zijn bericht op bronnen die in nauw contact staan met de Iraakse leider en buitenlandse gazanten. Een woordvoerder nodig heeft om een eventuele oor- 2jjn met Irak rond de onderhande- log tegen Hussein te beginnen. lingstafel te gaan zitten. "Na terug- Irak is pas over vijf jaar in staat trekking is alles onderhandelbaar", kernwapen tot ontploffing te de rjj voor het arbeidsbureau. "Marx had dus toch gelijk", schreef het rechtse weekblad The Economist nadat Major het pleit in zijn voordeel had beslecht. "De klassenstrijd leidt noodzakelijker wijs tot de dictatuur van het proleta riaat". Het was inderdaad een curiosi teit. De campagneleiding van Major legde zo sterk de nadruk op Majors arbeidersverleden dat Hurd zich hardop afvroeg of soms het leider schap van een marxistische partij in het geding was. En een andere Con- paar dingen zijn fout gegaan. bij dat schooldas van Eton of Highgate. En 'zelfs de Conservatieve Partij Tien jaar geleden hadden 32 van 's lands 50 topdirecteuren een kost school doorlopen. In het kabinet za ten 6 ministers die 'OE' achter hun naam zetten: Old Etonian. Maar de zer dagen lijken de rollen omge draaid. Major won de slag van Hurd (OE). Het aantal Old Etonians in Ma jors kabinet is nog maar 3. En van de 50 topdirecteuren hebben er nog ochtend nog de gang naar school, in maar 15 hun jeugd in jacquet gesle- Amerika 94 procent en in Japan ten. zelfs 96 procent. Is het staatsonderwijs in het Ver- De topscholen in het Verenigd enigd Koninkrijk aan een opmars Koninkrijk leveren nog immer een begonnen? Zelf vrezen de politici gestage stroom hoogwaardige pro- Britten hun bul, meer dan in enig Westeuropees land met uitzonde ring van Frankrijk. Maar terwijl de onderwijsfabriek in het Verenigd Koninkrijk een goedopgeleide elite produceert, produceert diezelfde fa briek in bijvoorbeeld Japan een goedopgeleide bevolking. Britse bedrijven ondervinden steeds gro tere problemen bij het aantrekken van geschoold middenkader. Blijkens een documentaire van Granada Television gelden in veel industriegebieden nog de oude tra- Partij heeft het onderwijs uitgeroe- dities. Jongeren slaan op hun 16de J voorgoed de schooldeur achter zich dicht, omdat hun ouders dat ook de den. Maar daarnaast is er een hele kent dat het afgelopen decennium reeks van andere factoren die het onderwijs heeft aangetast. Volgens de oppositiepartijen de oorzaak v In Engeland volgt nog maar dei^ys.'e^nc^ijferdat schril afsteekt dig: de achtereenvolgende Conser- Kn andere industrielanden, vatieve regeringen hebben te wei- In Nederland maakt ruim 80 pïó- geld in het onderwijs geïnves- cent van de 16-jarige jongeren elke teerd. poed s m®it dan wat de huidige regering uit geeft", zei Labour-woordvoerder Jack Straw deze week eenvoudig. "Als je meer belastingverlagingen wil, stem dan Conservatief. Als je beter onderwijs wil en er meer geld wilt uittrekken, stem dan La- i niet. Te oordelen naar hun uitla- dukten af. Elk jaar halen 140.000 bour". brengen, zo heeft de secretaris-ge neraal van het Franse ministerie van defensie, Guy Fougier, gisteren gezegd. Tegelijkertijd riep de Fran se minister van buitenlandse zaken Roland Dumas op een internationa le conferentie over het Midden-Oos- President Ershad van Bangladesh treedt direct af DHAKA (AFP/Rtr) - De president van Bangladesh, Hussein Moham mad Ershad, heeft gisteren meege deeld met onmiddellijke ingang af te treden. Dit heeft de nationale te levisie gemeld. Ershad had zijn af- staf van het Amerikaanse ministe- treden maandag al aangekondigd, rie van buitenlandse zaken zei dat maar nog geen datum van vertrek de informatie een gerucht zou kun- genoemd. Het openbare leven in heel zijn, dat op de financiële mark ten in de wereld is gebracht. Het zou, volgens hem, niet de eerste maal zijn. Saddam Hussein heeft zich giste ren in Baghdad met de leiders van Jordanië, Yemen en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) bera den over de wijze waarop de Iraaks- Amerikaanse dialoog moet worden aangegaan. Hussein, koning Hus- 'n, de vice-voorzitter van de presi- Bangladesh was gisteren ontwricht door een algemene staking. Duizen den Bengalezen eisten het directe aftreden van president Ershad, die i 1982 bij een staatsgreep aan de macht kwam. De Bengalese televisie meldde dat Ershad voor zaterdag een spe ciale zitting van het parlement bij een heeft geroepen om een vice-pre sident te kiezen die dentiële raad van Yemen, Ali Salem regering zal leiden tot algemene delen met Irak over de Golfcrisis. Bush brengt deze week een bezoek Al-Beid, en PLO-leider Yasir Arafat verkiezingen worden gehouden. waaronder Uruguay. zeiden na afloop in een gezamenlij- N'DJAMENA (AP) - Rebellenlei- In N'djamena is 's nachts een uit- der Idriss Deby is gisteren door zijn gaansverbod van kracht na plunde- Patriottische Reddingsbeweging ringen afgelopen zaterdag. Volgens uitgeroepen tot het interim-staats- Frankrijk hebben de rebellen van hoofd van Tsjaad. Aangenomen de Patriottische Reddingsbewe- wordt dat Deby, die president His- ging van Deby 40 procent van hun sene Habré ten val bracht na drie wapens van Libië gekregen, maar weken striid met het regeringsle- Deby en Libië ontkennen dat. Deby korte termijn officieel ontbond maandag het parlement en tot president wordt benoemd. schortte de grondwet op. Ook c Veiligheidsbeambten begeleiden de Amerikaanse president Bush nadat hij in Punta del Este in Uruguay een voorlopige duik in zee heeft genomen. Eerder benadrukte Bush tijdens een persconferentie nogmaals dat hij niet wil overhan- - - - 1 aantal Latijnsamerikaanse landen, ke verklaring ingenomen te zijn met "het begin van de dialoog" en "dat het noodzakelijk is om te werken aan de Arabische en internationale plannen voor de oplossing van alle problemen in het gebied, vooral de Palestijnse kwestie, en het bereiken van een algehele duurzame vrede in het gebied". De Democraten in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden MOSKOU - Sovjet-leider Gor- vinden in grote meerderheid dat batsjov heeft de winst half binnen, president Bush, alvorens troepen in Gisteren ging de nationale Oppers te zetten tegen Irak, om'goedkeu- te Sovjet, het parlement, akkoord ring moet vragen aan het Congres, met grondwetswijzigingen, die Gor- Dat is gisteren in Washington dui- batsjovs positie als president danig delijk geworden uit een stemming versterken. onder leden van de Democratische Afgevaardigden beschreven de fractie over het beleid van Bush in- nieuwe wetgeving als "een beslis- zake het Golfconflict. sende stap naar direct presidentieel Met 177 tegen 37 stemmen onder- bestuur". Gorbatsjov krijgt alle'uit- steunde de fractie weliswaar het tot voerende macht, inclusief controle nu toe door Bush gevoerde beleid, over de regering. Bovendien is de maar aan de uitspraak werd toege- nieuwe post van vice-president ge voegd dat er "geen militair offensief creeerd. Deze bestuurder dient toe door Amerikaanse strijdkrachten in te zien op de uitvoering van door het gebied van de Perzische Golf Gorbatsjov uitgevaardigde decre- mag worden ontketend zonder de ten. adrukkelijke goedkeuring het Heet hangijzer blijft nog het door Gorbatsjov voorgestelde nieuwe verdrag, dat de Sovjetunie moet gingen in de regering zullen komen en hervormingen in de legertop. Gorbatsjov zweeg gisteren over de toekomstige positie van premier Ry^jkov, alom bekritiseerd vanwe ge diens falend economisch beleid. De maatregelen die de president voorstelde, zoals vergroting van de voedselimporten met enkele miljar den roebels, komen echter uit de koker van de Ryzjkov-regering. In financiële kringen wordt be- raai Boris Gromov, voormalig com mandant van de Sovjet-troepen in Afghanistan. Of deze benoemingen moeten worden gezien als onderdeel van een ruk naar rechts, gericht op ver sterking van orde en gezag, blijft vooralsnog de vraag. Het Sovjet dagblad Komsomolskaja Pravda meldde gisteren dat Bakatin door Gorbatsjov wellicht wordt be noemd tot vice-president. Boven- het uitvoerend comité van de Red- hoge Libische functionarissen. dingsbeweging. Dit comité riep te- vens een zogeheten staatsraad in het leven, die gaat functioneren on der leiding van Deby. Daarnaast werd de grondwet vervangen. De tails over deze maatregelen waren vooralsnog niet beschikbaar. Eerder liet de Franse ambassa deur in N'Djamena weten dat Deby zo snel mogelijk een democratische regering in Tsjaad wil instellen. Ambassadeur Francois Gendreau zei ook dat Frankrijk, dat ongeveer 1800 militairen in Tsjaad heeft, geen stappen zal doen om te voorkomen dat Deby de macht in handen neemt. Deby maakte zondag, een dag na dat president Habré en acht minis ters naar Cameroun waren ge vlucht, een triomfantelijke intocht in de hoofdstad N'djamena. Enkele duizenden Tsjadische vluchtelin gen hebben in Cameroun, Niger en elders asiel gezocht. De regering van Niger heeft om internationale hulp verzocht teneinde de vluchte lingen te kunnen opvangen. Menem maakt weg vrij voor tribunaal BUENOS AIRES (IPS) - De Ar gentijnse regering heeft maatrege len genomen om de militairen die maandag een muiterij ontketenden zo snel en streng mogelijk te be rechten. Met spoed heeft president Menem gisteren een decreet uitge vaardigd dat de militaire rechtbank toestemming verleent tot onder zoek naar de opstand en veroorde ling van de rebellerende militairen. Volgens het militair strafrecht staat op muiterij de doodstraf of le venslange gevangenisstraf. Vice- president Eduardo Duhalde wees er gisteren op dat de opstandelingen worden berecht door een militair tribunaal omdat deze de zwaarste straffen oplegt en de procesgang er het kortst is. k Gorbatsjov: winst half binnen. Israël Israëlische soldaten hebben giste ren in de veiligheidszone in Zuid- Libanon een Palestijnse guerrilla strijder doodgeschoten. Bij de bot sing raakten twee militairen ge wond. Het incident deed zich voor in de westelijke sector van de door Israël zelf ingestelde zone, vlak bij het dorp Ramayah. De soldaten, die op patrouille waren, onderschepten volgens een verklaring van het leger een groep van drie gewapende Pale- stijnen, die zich in de richting van de Israëlische grens bewogen, die vier kilometer zuidwaarts ligt. China Elf vooraanstaande personen van de Chinese democratiseringsbewe ging, die in juni vorig jaar met ge weld de kpp in werd gedrukt, wor den beschuldigd van contra-revolu tionaire misdaden. Twee van hen staan op dit moment terecht, zo hebben Fan Shumi, een woordvoer der van een gerechtshof in Peking, en een andere Chinese bron giste ren bekendgemaakt. Massagraf In Chili is opnieuw een clandestien kerkhof ontdekt waarin de lijken van drie kinderen, een jonge vrouw en vijf mannen zijn aangetroffen. Dat is gisteren meegedeeld door de autoriteiten van de plaats Chincol- co, 200 kilometer ten noorden van de Chileense hoofdstad Santiago, waar de graven zijn gevonden. El Salvador In El Salvador is gisteren opnieuw hevig gevochten tussen het Natio naal Bevrijdingsfront Farabundo Marti en het leger. Het FMLN viel gisteren de kazerne aan van een in fanteriebrigade en het elite-bataljon Atonal. Beide eenheden zijn gele gerd in de stad Usulutan, de hoofd stad van de gelijknamige provincie. Het voorlichtingsbureau van het le ger heeft gezegd dat geen doden of gewonden zijn gevallen, maar vol gens de radiozender Venceremos van het FMLN zijn 23 militairen ge dood. reine republieken. Dit Unieverdrag w moet 17 december worden goedge- keurd door het hoogste wetgevende de voeten zal lopen in diens pogin- orgaan, het Congres van Volksafge- gen met krachtige hand orde op za- vaardigen. ken te stellen. Formeel moeten de gisteren Het parlement was gisteren bij- goedgekeurde grondwetswijzigin- een om een gedetailleerde uitwer- gen nog door het Volkscongres wor- king te horen van de voorstellen die den bekrachtigd. In de huidige in- Gorbatsjov op 17 november presen- stabiele politieke en economische teerde. Veel bleef echter nog in het situatie lijkt het echter uitgesloten vage. Zo kondigde Gorbatsjov aan, dat het Congres de president voor dat "op korte termijn" nieuwe wijzi- denkelijk aangekeken tegen deze dien wordt de macht door de grond- extra uitgaven. Zo meldde het door- wetswijziging toebedeeld aan de gaans goedingelichte weekblad Federatieraad, een orgaan waarin Commersant gisteren dat de rege- onder meer de vijftien repu- ring nog geen concrete plannen bliekspresidenten zitting hebben, heeft voor terugbetaling van de ras Gorbatsjov zei gisteren dat de presi- oplopende buitenlandse schuld. In dent geen vetorecht heeft in deze 1991 zal die ongeveer 60 miljard dol- Raad en besluiten met een tweeder- lar bedragen. de meerderheid kunnen worden ge- De tekorten op de consumenten markt laten het Kremlin echter wei nig keus. De sociale onrust moet worden beteugeld en daarvoor is bevoorrading van de lege super markten een voorwaarde. Dat geldt SRINAGAR (AP) eveneens voor herstel van orde en wachten hebben gezag, waarvoor sinds maandag de meende militante moslims gedood voormalige KGB- en partijleider uit nadat zij illegaal vanuit Pakistan In- Letland Bons Poego verantwoorde- dia waren binnengekomen. De lijk is. De hervormer Bakatin moest moslims waren gistermorgen in de voor hem het veld ruimen als minis- Kashmir-vallei de grens overgesto- binnenlandse zaken. Poe- jcen j£r ontstond een vuurgevecht toen ze op de grenswachten stuit ten. Moslims gedood bij uw Pen Presentwinkel Haarlemmerstraat 167, Leiden. Donderdagmiddag 6 december tussen 13.00-15.00 uur. ROME - De Italiaanse president, Francesco Cossiga, is ervan over tuigd: de Communistische Partij Cossiga fungeert bewust of onbe wust als een soort bliksemaflei der. De echte belangrijke kwesties worden steeds meer naar de achter grond gedrukt. De regeringspartij- hebben in Cossiga een belangrijk Italië (PCI) smeedt een complot (constitutioneel) wapen in de strijd tegen hem. De communisten zou- met de oppositie. Cossiga beli- den de 'Zaak-Moro' en de geheim- chaamt immers de eenheid van de zinnige organisatie Gladio alleen republiek en is politiek onschend- maar gebruiken om hem in diskre- baar. diet te brengen. Cossiga bijt daarom met de dag feller van zich af. Overi- Terwijl de communisten zo het gens wordt de Italiaanse president slachtoffer lijken te worden van een dezer dagen gehoord door een hun eigen roep om duidelijkheid, parlementaire commissie die on- kunnen christen-democraten en so- derzoek doet naar de Italiaanse ge- cialisten hun oude alliantie voort- heime diensten. zetten, ook al gaat dat ten koste van De complottheorie wordt al enke- het imago van Cossiga. Bovendien le weken door Cossiga's christende- kunnen de socialist Craxi en pre- mocratische partij (DC) gebruikt, mier Andreotti in alle rust besluiten steeds wanneer de (communisti- wie van hen beiden over twee jaar sche) oppositie vraagt om ophelde- Cossiga opvolgt. Cossiga heeft na ring over de Gladio-mysteries. Ko- melijk aan het begin van dit jaar te ren op de molen van de DC is de be- kennen gegeven geen tweede wering van de liberale voorman Al- ambtstermijn te ambiëren, tissimo. Deze zegt in augustus van Na dit nieuws nam de politieke een communist te hebben gehoord speculatie enorm toe, maar er had dat er een plan bestaat om Cossiga ook een zeer opvallende gedaante- af te zetten. wisseling plaats bij de president. De De communistische partijsecre- rustige en dikwijls als slap om- taris, Achille Occhetto: "Ik geloof schreven Cossiga begon zich plotse- inderdaad dat er een complot be- ling met de chronische kwalen van staat. Maar dan van een deel van de het land te bemoeien. Hij manifes- regeringspartijen, die proberen teerde zich als een heuse Vader des Cossiga te gebruiken om de myste- Vaderlands, die bijna wekelijks, ries van Gladio toegedekt te laten". Eenheid President Francesco Cossiga: als wapen gebruikt i zie- sche tv-journaals, kranten en rech- met premier Andreotti, de belicha ming van de Italiaanse doofpot te worden. Blijft over de vraag of de presi dent zelf belangrijke elementen zou kunnen toevoegen aan het onder zoek naar de Italiaanse mysteries. Cossiga bekleedde immers op cru ciale momenten belangrijke politie ke functies. Zo was hij in 1968 staatssecretaris van defensie en be last met een structuurverandering van de geheime diensten wat Gla dio dus direct betrof. Na die veran dering brak een tijd aan van zwijgen over de activiteiten van die organi satie. In die periode hadden pogin gen tot staatsgreep en rechts-terro- ristische aanslagen plaats. Cossiga was ook minister van bin nenlandse zaken toen premier Aldo Moro in 1978 werd ontvoerd. In de brieven die in oktober opdoken, werd Moro opnieuw samen met Andreotti ervan beschuldigd niet genoeg voor Moro's vrijlating te hebben gedaan. Opnieuw werd ge suggereerd dat er groepen waren - de geheime dienst voorop waar voor de verdwijning van Moro niet slecht uitkwam. Ook is bewezen dat hoord door de parlementaire com missie die onderzoek doet naar het doen en laten van de geheime dien sten. Het wachten is op goedkeu ring van premier Andreotti. In wel ke vorm het verhoor wordt gegoten, ter Casson, de man die Gladio 'ont- de geheime dienst en Cossiga's is nog niet bekend en ook niet of een eventuele verklaring openbaar wordt gemaakt. Rode Brigades Inmiddels zijn in Italië tal van kop stukken uit de politiek en de gehei me dienst verschenen voor ver scheidene commissies. Uit de ver klaring van generaal Serravalle, lei der van Gladio van 1971 tot 1974, blijkt dat er mogelijk verband be staat tussen Gladio en de Rode Brigades. Dit schrijft het weekblad L'Espresso deze week. De drukpers die de Rode Briga des gebruikten voor hun communi qués tijdens de ontvoering van Aldo In deze rol is hij doorgegaan, ook dekte' en Cossiga vroeg te getuigen, nisterie van binnenlandse zaken tal- Moro, bljjkt afkomstig nadat Italië (opnieuw) had kennis Cossiga herhaalt nu constant dat loze leden van de vrijmetselaarslo- hng van het ministerie zoals hij het noemde, "steentjes uit gemaakt met de brieven van Aldo het verleden met rust moet worden zijn schoen verwijdert". De rechters Moro en vooral, Gladio. Cossiga gelaten. Maar of hij met deze hou- Cossiga Occhetto's bewering is waarschijn- kregen de wind van voren, die de maffia niet de baas konden, richtte zich steeds vaker, de Italiaanse eenheid, tegen de lijk niet ver bezijden de waarheid, ook sprak hij schande van de deplo- communisten, maar ook tegen kriti- ding de Italiaanse Republiek echt een dienst bewijst, is twijfel achtig. Cossiga lijkt eerder, samen ge Propaganda Due (P2) telden. Cossiga zou dus interessante din gen kunnen zeggen. Maar of hij dat doet, is zeer de vraag. Wel is inmid dels zeker dat Cossiga wordt ge- Rus genaamd. Generaal Serravalle verklaarde dat 'Rus' de afkorting was van een supergeheime afdeling van een opleidingskamp van de 'gladiatoren' op Sardinië.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7