Straf ziekenhuizen na illegale operaties' Rode Kruis mee naar Moskou Sluit Borssele en Dodewaard Vrij spel activisten langs de spoorlijn BaaMëD Lobbyen heeft zin en is nog eerzaam ook Kamer fluit d'Ancona terug Ondernemers ongerust over parkeerbeleid Tuchtschool voor staafgooier HUB RFrFURM eORLRCTIOl WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 PvdA hekelt transplantaties zonder toestemming DEN HAAG (ANP) De PvdA ergert zich aan ziekenhuizen die zonder toestemming nieuwe grote operaties uitvoeren. PvdA-woordvoerder Van Otterloo zei gisteren bij be handeling van de begroting Volksgezondheid dat ze daarvoor niet mogen worden be loond. Volgens hem is een soort guerilla aan de gang waarbij ziekenhuizen, hoewel (nog) niet toegestaan, bij voorbeeld toch met longtransplantaties beginnen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Lobby en is een geaccepteerde bezigheid om deelbelangen vanuit het be drijfsleven. non-profit organisaties en gemeenten in 'Den Haag' voor het voetlicht te brengen. Topambte naren hebben er dan ook geen enkel probleem mee om de een na de an dere delegatie te ontvangen. Dat blijkt uit het boek Lobbyenhoe werkt "t, een anonieme enquête on der 150 ambtenaren, dat vanmiddag is aangeboden aan minister An- driessen (economische zaken). Bij ambtenaren bestaat een posi tieve houding tegenover lobby-acti viteiten. Ze vinden het een eerzaam en geaccepteerd beroep. Lobbyen draagt bij aan een goede, evenwich tige besluitvorming en levert bo vendien vaak nuttige informatie en goede argumenten op die borg staan voor een zorgvuldige belan genafweging. Daarbij zal ongetwij feld meetellen dat lobbyen in Ne derland bijna nooit een agressief ka rakter heeft. Lobby is echter niet onmisbaar of van doorslaggevende betekenis, aldus het leeuwedeel van de ondervraagde beleidsambtena- Hun functies variëren van secre taris-generaal. raadsadviseur van de premier tot directeur en afdelings hoofd. Bijna vijftig procent reageer de op de enquête. Veertig procent stuurde volledig ingevulde enquê te-formulieren terug. De onder zoeksresultaten kunnen als repre sentatief worden beschouwd, aldus het boek van prof. dr. Van Schende- len, B. Pauw en de inmiddels over leden W. Bennis. Minder uitsgeproken zijn de on dervraagde ambtenaren over de be tekenis van de lobby-activiteiten voor hun eigen besluitvorming. Van hen erkent 31 procent zonder lobby niet goed te kunnen functio neren. 24 Procent zegt dat lobbyen geen grote invloed heeft op het ei gen handelen, maar 14 procent zegt van wel. Van Otterloo benadrukte dat zie kenhuizen die de voorschriften hebben ontdoken, uiteindelijk ook niet mogen worden aangewezen om in de toekomst de "legale" trans plantaties uit te voeren. "Daarmee beloon je het slechte gedrag en no dig je andere ziekenhuizen uit om op dezelfde wijze aan het systeem te rammelen". Longtransplantaties worden pas volgend jaar officieel toegestaan, maar het Antonius Zie kenhuis in Nieuwegein heeft er al twee uitgevoerd. Ook het CDA vindt dat moet wor den voorkomen dat de Kamer met haar besluiten achter de ontwikke lingen aanloopt. Woordvoerster Mulder-Van Dam suggereerde, in grepen als hartlongtransplantatie en het aanbrengen van een mecha nisch kunsthart nu al aan een ver- DEN HAAG (ANP) - De stopzet ting van 2,4 miljoen gulden subsidie aan de Stichting Schoolinternaten Nederland per 1 januari en dus mid den in het schooljaar, kan in de ogen van de Kamer geen genade vinden. De kinderen moeten het schooljaar kunnen afmaken gunning te binden, zodat een zie kenhuis dat ermee begint, kan wor den aangepakt. Tijdens het debat kwam ook de stelselwijziging weer uitvoerig aan bod. Het CDA wil de reorganisatie van de gezondheidszorg en ziekte kostenverzekeringen "een faire kans" geven, maar blijft voorwaar den stellen aan verdere medewer king. Zo moeten er meer prikkels komen voor kostenbeheersing (on der meer via eigen risico's en pre mies als er een "brede" basisverze kering komt). Kamp (WD) herhaal de het standpunt, dat bij een "breed" basispakket een hogere, vaste (dus niet van het inkomen af- ode kwaliteit", hankelijke) premie hoort. D66 "stelde D66~Kamerlid Versnel ter- steunt de plannen van het kabinet, maal geen inzicht wijl buiten enige honderden op- vangmedewerksters voor salaris- verbetering demonstreerden. De minister kreeg ook felle kri tiek te verduren over de wijze waar op zij negen miljoen gulden op r wil wel dat gemeenten bij de verdere uitwerking een belangrijker rol krijgen: sprei ding, samenhang en planning van de zorg kan niet worden overgela- verzekeraars en "zorgaan- toekomst van de scholen moet eerst mingsinstituten wil bezuinigen. De bieders", grondig worden onderzocht. PvdA vindt dat er voor die bezuini- Staatssecretaris Simons ant- Dat bleek gisteren bij behande- ging eerst "duidelijke inhoudelijke woordt de Kamer morgen. Hij zal ling van de welzijnsbegroting. De en bedrijfsmatige uitgangspunten" J Tweede Kamer vuurde een reeks moeten worden geformuleerd, ragen af op minister d'Ancona d'Ancona antwoordt vandaag op de (wvc). Onbegrip bestond ook het besluit om ruim een miljoen gul den te bezuinigen op vrijwilligers werk. Dit kan zomaar niet, vonden PvdA en CDA. De minister moet eerst maar eens met (beloofde) nota voor vrijwilligerswerk komen, voordat beleidskeuzes worden ge maakt. Een van de organisaties die slachtoffer dreigt te worden is SOS, de federatie van telefonische hulp diensten. De provincies willen de subsidiëring van de federatie, die onder meer voor trainingen van de vrijwilligers zorgt, niet overnemen. De Kamer wil duidelijkheid over wat de minister hieraan wil doen. Een ander heikel punt was de kin deropvang. "Loopt de kinderop vang of loopt het niet? Dat lijkt de grote vraag te zijn. Er is onduidelijk heid over het volume, er is ruzie over de financiering en er is al hele- WVC: extra geld voor strijd tegen ldndermishandeling DEN HAAG (ANP) - Voor de be strijding van kindermishandeling wordt volgend jaar 2,6 miljoen extra beschikbaar gesteld. Het geld is no dig voor aanvullende maatregelen om mishandeling te voorkomen en beter te signaleren. Dit schrijven minister d'Ancona (wvc) en haar staatssecretaris Simons aan de Tweede Kamer. Het ministerie van wvc vindt dat de overheid nooit alleen verant woordelijk kan zijn voor het bestrij den van kindermishandeling. Daar voor is in de hele samenleving een mentaliteitsverandering nodig. Verder schrijven d'Ancona en Si mons dat er meer aandacht moet komen voor de omgeving van slachtoffer èn dader. Minister en staatssecretaris vinden samenwer king van verschillende instanties en hulpverleners daarvoor noodzake lijk. Binnenland kort Verkeersdoden In het Brabantse Sint-Oedenrode zijn gisteravond een 33-jarige man en zijn 7-jarig dochtertje uit Veghel omgekomen bij een verkeersonge luk. De 29-jarige echtgenote en een 3-jarig dochtertje raakten zwaar ge wond. Het ongeluk onstond door dat een tegenligger in de berm raak te, te scherp corrigeerde en op de linkerrijbaan terechtkwam. De ver oorzaker van het ongeluk raakte ook gewond. Brand Een felle brand heeft vannacht in Heerenveen vier woningen en een bandencentrum voor auto's in de as gelegd. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand is onbe kend. Kindermoord De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 65-jarige Amsterdam mer veroordeeld tot 1 jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens doodslag en poging tot doodslag. De man, die lijdt aan dementie en een concentratiekampsyndroom, kreeg op 14 april op een drukke markt in Amsterdam ruzie en stak een man met een mes. De tienjarige zoon van de man werd zo kwaad dat hij de Amsterdammer aanviel. Die stak het jongetje vervolgens dood. Drempel Buschauffeurs die dagelijks door het centrum van het Drentse Rolde rijden, mijden die gemeente op 17 december. De actie is een protest te gen de "veel te hoge verkeersdrem pels" in Rolde, die bij de buschauf feurs tot rugklachten zouden lei den. Gebeurt er niet snel iets, dan willen de chauffeurs helemaal niet meer door Rolde rijden. kritiek. dan ook ingaan op vragen over de fi nanciële tekorten bij de regionale instellingen voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG's). DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zal binnenkort deelnemen aan de missie die vanuit Den Haag naar Moskou wordt gestuurd om de voedselsituatie ter plaatse te onder zoeken. Dit stelde voorzitter Braks van het Comité van aanbeveling voor voedselhulp aan de Sovjetunie gisteren in Den Haag op een geza menlijke persconferentie met Va- dim Zagladin, adviseur van Sovjet president Gorbatsjov die naar Ne derland is gekomen om informatie te verschaffen over de toestand in zijn land. De Nederlandse hulp zal gericht zijn op het Lenin-district in Mos kou, het oudste stadsdeel waar een miljoen nogal arme mensen wonen. De behoefte aan voedsel is het grootst bij alleenstaanden, vooral arme bejaarden die verborgen leven en nergens om vragen. Braks: "De actie is gericht op krepeergevallen in achterkamertjes". Het is de bedoeling dat de hulp in januari op zijn bestemming terecht komt. Dat is de zwaarste winter maand, aldus Braks. Indien noodza kelijk zullen er andere hulpacties moeten komen. Braks voorziet na melijk dat de situatie in maart en april nog nijpender zal zijn omdat dan alle voorraden op zijn. "De Nederlandse hulp zal van zeer groot economisch belang zijn voor degenen die onder de armoe degrens leven. De hulp mag dan ook alleen bij die mensen terecht komen", zo onderstreept Zagladin. Hij geeft evenwel toe dat met de hulp de problemen niet worden op gelost. Een van de grootste problemen is de voedseldistributie, maar Zagla din hoopt dat binnen acht maanden een beter systeem zal worden opge zet waardoor de steden weer van le vensmiddelen kunnen worden Tegen die tijd moeten ook obstakels als de oude bureaucratie en "anti-democratische krachten" grotendeels uit de weg zijn ge ruimd. Op de vraag of het niet raad zamer zou zijn de Sovjetunie de hel pen met voedseldistributie dan met voedselpaketten, zei Zagladin dat daarmee de armsten niet op tijd kunnen worden geholpen. Zagladin: ...binnen acht maanden beter systeem voor voedseldistribu tie... (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - PvdA, D66 en Groen Links, samen een meerder heid in de Kamer, zijn zo verontrust over het onlangs uitgelekte rapport van het Energiecentrum Nederland (ECN) dat zij de kerncentrales Bors sele en Dodewaard willen sluiten tot onderzoek is verricht naar even tueel ontploffingsgevaar. Dit blijkt uit schriftelijke vragen aan minister De Vries (sociale zaken). Het ECN-rapport, dat nog niet openbaar is, zou "met de hoogste GOKVERSLAVING - Een meer derheid van de Kamer eist dat staatssecretaris Simons (volksge zondheid) geld beschikbaar stelt voor hulp aan mensen die zijn ver slaafd aan gokken. Eerder dit jaar werd al een motie van die strekking aangenomen, maar nu blijkt dat Si- legd. DEN HAAG (ANP) - De organisa ties voor het midden- en kleinbe drijf NCOV en KNOV zijn "ernstig verontrust" over het voorstel van minister Maij-Weggen (verkeer) om de parkeermogelijkheden bij win kelcentra te beperken. De minister zei maandag in de Kamer dat ze het aantal parkeer plaatsen aan een maximum wil bin den bij bedrijven en winkelcentra die goed per openbaar vervoer be reikbaar zijn. Verder wil ze het par keren flink duurder maken. Op die manier wil Maij-Weggen de groei van het autoverkeer verminderen. In het vooijaar komt ze met een no ta Parkeerbeleid. Volgens het NCOV komt door het terugdringen van de parkeermoge lijkheden de bereikbaarheid van de winkelcentra in gevaar. Dat zou de economische situatie van de detail handel en daarmee de werkgelegen heid aantasten. De organisatie vreest vooral voor "toch al zware positie van de detaillisten in de grensgebieden". Het KNOV vindt dat regionale be stuurders zelf plannen moeten ont wikkelen voor een gemeentelijk parkeerbeleid, waarbij ze nauw met de detailhandel zouden moeten overleggen. Inmenging van het rijk is daarbij volgens het KNOV over bodig. De autolobby Bovag/RAI is "geschrokken" van het voorstel om parkeren "onbetaalbaar" of "vrij wel onmogelijk" te maken. De orga nisatie spreekt over "struisvogelpo litiek, die het probleem alleen ver groot". Upnieuw meer dan 2000 asielzoekers UTRECHT (ANP) In november hebben volgens het ministerie van justitie 2.032 mensen in Nederland een asielverzoek ingediend. Het is de vierde keer dit jaar dat het aantal asielzoekers in een maand de twee duizend overschrijdt. Justitie heeft over de eerste elf maanden van dit jaar 19.141 asiel verzoeken geteld. Met nog een maand te gaan komt het totaal naar verwachting rond de 21.000 uit. Vo rig jaar noteerde justitie 13.898 asie laanvragen. Het aantal asielzoekers uit Oost- europese landen is vorige maand fors gedaald, ook al steeg het aantal Roemenen weer van 185 naar 223. Hoog in de 'top tien' staan Srilanka- nen (366 in november) en Iraniërs (218). actorkern optreden als koelwater trale in werking mag blijven. De en- wordt toegediend. Het ECN zou er quéte werd gehouden voordat het niet zeker van z«n dat de reactor- ECN-onderzoek uitlekte, kern daardoor niet beschadigd wordt, aldus PvdA'ers Feenstra en Zijlstra, die de vragen aan De Vries hebben opgesteld. De Kamerleden eisen in ieder geval nader onder zoek van de "gecontroleerde bom- men". Tot die tijd moeten ze wor- AMSTERDAM (ANP) - Het Am- hij zijn straf inmiddels heeft uitge- den gesloten Het liefst onmiddel- sterdamse gerechtshof heeft in ho- zeten. Zijn advocate herhaalde gis- lijk, maar uiterlijk bij de volgende êer beroep de 18-jarige jongen, die teren haar verontwaardiging over -27 september 1989 een ijzeren staaf de poging van Ajax om via een ci- gooide naar de Oostenrijkse keeper viele piocedure 500.000 gulden op de buurt tijdens de wedstrijd Ajax-Austria haar cliënt te verhalen. De club ~v,.^ele blijkt Wien, veroordeeld tot vijf maanden werd de centrale accepteert, tuchtschool. splijtstofwisseling (in het voorjaar). Uit een enquête onder de bewo ners van de drie dorpen van de kerncentrale Borssele blijkt De straf is gelijk a vijfde van de bewoners is dan ook jongen eerder kreeg opgelegd die naast zich heeft neerge- tegen de toekomstige vestiging Covra, de centrale voor opslag aanleiding van het staaf- incident een jaar uitgesloten van Europees voetbal. De advocate die welke de meent dat die straf ook te wijten is cabaretier Freek de Jonge, die verkeerd LELYSTAD/LEIDEN ANPStevig staat Adriana op de benen, het eerste genetisch gemanipxdeerde kalf ter wereld. Het Instituut voor Veeteeltkun- dig Onderzoek in Lelystad en Gene Pharming Europe bv in Leiden spoten een paar maanden geleden een in het laboratorium ontwikkelde stof in de rundereicellen. Die combinatie werd ingebracht in een koe en leverde Adriana op. De hoop is nu dat de laboratoriumstof zich heeft gehecht aan het erfelijk materiaal van het kalf en de ziekte mastitis, uierontsteking, kan voorkomen. Volgens Gene Pharming is het uitgesloten dat de gezondheid van de mens door dit soort proeven in gevaar komt. Het (ingebrachte) eiwit is gemaakt in een melkklier. Daardoor is het uitgesloten dat het ooit in de bloedbaan van de koe terecht kan komen. Het eiwit zal gewoon verteren en via natuur lijke weg uit het lichaam van de koe verdwijnen. Bovendien heeft een koe meer dan 100.000 genen. Wij hebben er daar slechts één aan toegevoegd. Dat verklaart ook dat dit kalfje er heel normaal uitziet". (foto ANP) Van onze correspondent Ger Dijkstra DEN HAAG - De spoorwegpolitie begeleidt alle 150 treinen, die deze maand Amerikaans militair mate rieel voor het Golfgebied vervoeren door Nederland. Toch zijn acties niet te voorkomen. Gisteren werd een spoorwegovergang bezet. Maandag brandde een schakelkast van de Nederlandse Spoorwegen uit. Een aanslag op een andere scha kelkast mislukte omdat de bom vroegtijdig werd ontdekt. Uitzonderlijk "Het is heel uitzonderlijk dat men sen van ons meerijden op goederen treinen", zegt J. Witteman, hoofd al gemene zaken van NS en belast met spoorwegpolitie. Voor de 400 men sen van de spoorwegpolitie bete kent het militaire transport een aan zienlijke verzwaring van de toch al hoge werkdurk. Deze politiemen sen draaien nu al per drie weken twee keer weekend-diensten. "We hebben op zaterdag en zondag de handen al vol aan de voetbalwed strijden", aldus Witteman. De spoorwegpolitie wordt soms getipt door de Binnenlandse Veilig heidsdienst over mogelijke acties. "Dat past binnen de doelstelling van de BVD. Met vandalisme door voetbalsupporters houden wij ons niet bezig, wel met terreurgroepen die de maatschappij willen ont wrichten door bij voorbeeld het treinverkeer te ontregelen", aldus een woordvoerder van de veilig heidsdienst. Het optreden tegen ac tivisten laat men overigens over aan (spoorweg)politie en justitie. De BVD moet vooral worden gezien als een soort waakhond. Of deze keer ook alarm is geslagen blijft in het midden. Daarover laten noch de BVD, noch de NS zich uit. Verder dan begeleiding van de transporten kunnen en willen de Nederlandse Spoorwegen niet Geheim sabotageboek in omloop ROTTERDAM (ANP) Onder de actievoerders die het transport van Amerikaans militair materieel per trein naar Rotterdam willen vertra gen, circuleert een geheim sabotagehandboek in stencilvorm. De Rot terdamse Stads-TV toonde het boek, vol instructieve tekeningen, giste ren. Als actiemiddelen worden genoemd trekken aan de noodrem, maar ook het op perrons doorsnijden van remslangen van wagons. 'Steek schakelkasten van overwegbeveiliging in de fik', 'Bevestig duis tere pakketten met elektrische draden, een zak poedermelk en een bat terij aan de rails' en 'Maak kortsluiting tussen de bovenleiding maar pas op', zijn een paar van de 'aanbevelingen'. Het draaiboek stelt de ac tivisten ook gerust: "Wees niet bang voor ongewilde ongelukken met treinen, de NS heeft op ieder gebied goede beveiliging". MADE» E3f "Ff 1Fq¥ fF)¥oWc\Ti Bewust gekozen, zeggen meubelen wie U bent. Engelse stijlmeubelen, traditierijk en tijdloos van vorm. vervolmaken het bete Meubelen 3 interieur. •mdt u de meest veelzijdige collectie Engelse stijlmeubelen uit The Re-Fum Collection die uw woning dat bijzondere accent van voornaamheid oeven. IS MEUBELPROMENADE KATWUK gaan. "Technisch gezien kunnen we 100 procent veiligheid garanderen. Maar dan heb ik het wel over een normale bedrijfsvoering. Tegen sa botage kunnen we weinig doen, maar dat geldt ook voor bij voor beeld een vrachtauto, die op een overweg blijft steken. Daarvan weet je ook dat het kan voorkomen, maar het uur waarop weet je niet, net zo min als de plaats", zegt Witteman. Activisten hebben vrij spel langs de spoorlijnen in Nederland. Net zoals niet is te voorkomen dat kin deren spelen in de spoorwal, is het niet te voorkomen dat zij hun slag slaan. Het spoorwegnet is zo'n 2.800 kilometer lang en wordt slechts "beveiligd" door simpele afrasterin gen en spoorsloofies. Daar stapt ie dereen zo over- of doorheen. NS beperken zich dan ook vooral tot het binnen de perken houden van de gevolgen van de schade. En dat valt niet mee, want treinverkeer ondervindt al snel vertraging. Het onklaar maken van een schakel kast, zoals maandag gebeurde bij Best, betekent dan ook al snel dat de treinen in een deel van het land niet meer op tijd rijden. "Ons spoorwegnet is erg lang en de ondergrond beslaat een oppervlak te van een gemeente als Apeldoorn; dat is niet 100 procent te beveiligen tegen sabotage. Dat kan alleen als we om de meter een mannetje neer zetten. En dat is praktisch gezien onmogelijk, ook al zouden we het willen", zegt Witteman. "Alles wat buiten gebeurt, is tamelijk open, dat kan ik niet ontkennen. Je kunt via iedere spoorweg-overgang zo de spoorlijn oplopen, dat is algemeen bekend". De spoorwegen onderscheiden zich wat betreft hun openheid van andere mogelijke doelwitten. Ge bouwen, zelfs luchthavens, zijn te bewaken. En nutsbedrijven als de electriciteitsmaatschappijen, heb ben ook maatregelen genomen. "Electriciteits-centrales kenmer ken zich door een hoge bedrijfsze kerheid", zegt een woordvoerster van de SEP, de samenwerkende electriciteitsbedrijven. "Ik kan na tuurlijk geen details over onze vei ligheidsmaatregelen geven, want dan is het beoogde effect verdwe nen. Maar veel vitale elementen zijn dubbel uitgevoerd, zodat bij een mogelijke aanslag op een centrale de gevolgen daarvan heel snel zijn op te vangen". Als er een aanleiding voor is, dan doen NS een beroep op de overheid om bij te springen bij de beveiliging van treinen of passagiers. Of de overheid daaraan gehoor geeft, is telkens de vraag. De NS hebben voorafgaande aan de militaire trans porten de overheid wel verzocht om een versterkte surveillance door de plaatselijke politiekorpsen. Inmid dels is die toegezegd, zowel in Rot terdam als in Eindhoven. En dan geldt nog dat de spoor wegpolitie, hoe overbelast ook, alert kan reageren. Daardoor kon den maandag op het station van Boxtel explosieven bij een schakel kast onschadelijk worden gemaakt. Witteman: "Als je eenmaal weet in welk gebied de saboteurs opereren, dan is het niet zo moeilijk om uit te zoeken welke andere doelen zij voor ogen hebben".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3