'Tolerantie is voor groot deel schijn' Derde Wereld verwacht geen heil van GATT Kerken in China nog verder klem Voorzitter Cees van Wijk wil met leuker' COC weer de barricaden op PAGINA 2 i REPORTAGE m n Vijftien jaar lang kende het COC geen voorzitter. Maar W.' met het strijdlustige Zuidhollandse Statenlid Cees van Wijk (46) is sinds vorige week in die vacature voorzien. Onder zijn aanvoering gaat de organisatie van homofiele mannen en lesbische vrouwen weer de barricaden op. "We moeten sprankelender gaan optreden". «K In 44 jaar strijd voor de integratie van homoseksualiteit heeft het COC veel bereikt. Weg is de angst voor de maatschappij die de grond leggers van de vereniging zó te pak ken had, dat ze een naam bedachten die nu als dekmantel niet meer be dacht zou hoeven worden: Cultu reel en Ontspannings Centrum. Uit gegroeid tot een landelijk begrip, bleef de afkorting COC echter ge handhaafd; alleen de puntjes gin gen ertussenuit. De bestorming van de barricaden leverde het COC erkenning op van de overheid (inclusief subsidie voor projecten; uniek in Europa), begrip onder de bevolking ("maar nog niet voldoende"), alsmede het imago van een politieke, drammerige, ver eniging. En dat laatste was niet de bedoeling. Daarom: het is tijd om andermaal de barricaden op te gaan. 'Verbreding', heet de actie. Daar aan zijn begrippen gekoppeld als 'opener', 'toegankelijker', 'leuker'. Poetsen derhalve aan het beeld van een strijdorganisatie, een club met weinig humor. Hoewel: op Roze Za terdag in Roermond met z'n tien duizenden langs het bisschoppelijk paleis van Gijsen, dat was even la chen. "In het algemeen: we moeten sprankelender gaan optreden. Veel mensen voor wie onze organisatie wat kan betekenen als dienstverle ner, worden afgeschrikt door de in druk dat wij louter politiek bedrij ven. Wij moeten het land in om aan dat misverstand een eind te gaan maken". Lesbiënnes Strijdlust in de woorden van Cees van Wijk (46). Vorige week koos het COC-congres hem als landelijk voorzitter, de eerste sinds 15 jaar. "Uit ideologische overwegingen in het proces van denken over de doel stellingen bleef deze functie al die tijd open". Met Van Wijk (werkzaam als be leidsmedewerker bij de GG&GD Rotterdam) werd een ervaren be stuurder binnengehaald om het ver nieuwingsproces te leiden. Een ste vig curriculum vitae: lid van de Raad van het Openbaar Lichaam Rijnmond, voorzitter van de PvdA gewest Rotterdam, voorzitter van de Raad van Toezicht van de VARA, voorzitter van de Folkloristische Theatergroep Radostan. Thans: lid Provinciale Staten Zuid-Holland, voorzitter Stichting Zuidhollandse Popunie, bestuurs lid van het humanistisch militair vormingscentrum Stichting Coorn- herthuis. En sinds een week dus eerste man van het COC, een vereni ging met 32 afdelingen en bijna 8000 leden. Daaronder ook de lesbiennes, die tien jaar vochten voor een plaats binnen de van oorsprong mannen gemeenschap. Ze kregen een eigen groep, veel vrouwen (zes) in het lan delijk bestuur, en ze dwongen on der meer onderscheid af in de aan duiding. Het generaliserende 'ho mo' is sinds hun komst gesplitst in 'homoseksuele man' en 'lesbische Van Wijk hoopt het COC-ledental in 1991, bij het 45-jarig bestaan, op ten minste tienduizend te hebben. Gezien het potentieel moet dat kun nen. Volgens globale berekening zijn zeker 700.000 Nederlanders van boven de 18 jaar zich bewust van hun homoseksuele of lesbische voorkeur. Wetenschappers gaan er van uit dat 'zeker' vijf procent van de bevolking 'uitgesproken zo is', en 'waarschijnlijk' tien procent. Van Wijk: "En als het er om gaat hoeveel mensen ooit een ervaring - of diepere gevoelens - op dit gebied hadden, dan schat ik dat percentage op 90". Opvang Van Wijk is verteld dat het voorzit- terswerk hem zo'n 25 uur per maand gaat kosten. Na een eerste inventarisatie houdt hij het op 40 uur; het draaiboek van de werk groep die de vernieuwing - de 'Ver breding' dus - voorbereidde is dik. "We gaan - en dat zal veel tijd kos ten - alle afdelingen langs. Om te luisteren, te kijken, te begeleiden. En vooral: het kader vertellen hoe de drempel eruit moet voor mensen die een weg zoeken naar ons. De beeldvorming dat wij alleen maar wetten najagen, daar moeten we van af, zonder daarbij de doelen op te geven. De wet gelijke behande ling, de nieuwe relatieregeling... Na tuurlijk blijven we die strijdbaar volgen. Maar we moeten méér laten zien dat het COC in alle opzichten een goede, individuele opvang te bieden heeft. We zijn nog steeds ui termate belangrijk voor niet-leden die in de problemen komen door de ontdekking dat ze homoseksueel of lesbisch zijn. Wat er ook verbeterde: de begeleiding van de reguliere zorgverlening nauwelijks". "Onze taak is onveranderd groot. Het blijft voorkomen dat jongens en meisjes bij het bekend worden van hun homofiele of lesbische geaard heid door hun ouders van de ene dag op de andere op straat worden gezet. Dat schreeuwt om opvang. Zoals trouwens ook voor de ouders, die in zo'n situatie vaak overvallen -- - r V— f Cees van Wijk: "Het blijft voorkomen dat jongens en meisjes bij het bekend worden van hun homofiele oflesbi- iche geaardheid door hun ouders van de ene dag op de andere op straat worden gezet". (foto gpd) worden door het schuldgevoel van tekortgeschoten zijn in de opvoe ding, en zich schamen voor hun om geving. Nog steeds blijkt die situa tie voor veel ouders moeilijk te ac cepteren". "Dat geldt vaak ook voor de kinde ren zelf. Verwarring bij de ontdek king dat men 'anders' is. In de op voeding staat een hetero-relatie nog steeds centraal; groot worden, gaan werken, trouwen, kindjes krijgen en als je dat voor mekaar hebt ben je gelukkig. Dan moetje ineens accep teren dat dat verhaal voor jou niet opgaat. Een oud gegeven, maar wij merken: nog dagelijks nieuw. En de hele psycho-sociale hulpverlening is er niet goed op ingesteld. Wan neer mensen, die steun nodig heb ben, bij ons dan óók nog eens een drempel zien... Ten onrechte vinden wij overigens, maar we kunnen niet om het feit heen dat degenen, die van buiten naar binnen willen, het zo ervaren vanuit onze profilering op politiek terrein. Dat weerhoudt bij voorbeeld mensen met een ster ke religieuze overtuiging. Door de strijd die wij voerden tegen de star re houding van de kerken, voelen die niet meteen behoefte om het COC op te zoeken. Daar zullen we wat aan moeten doen". in één adem vraagt Cees van Wijk zich dan af: "Trouwens, waaraan niet?!" Hoe tevreden ze ook kunnen zijn over wat er bereikt is: "We zijn er nog lang niet. De maatschappij kreeg weliswaar meer begrip voor ons, maar we constateren ook een grote schijntolerantie. In werksitua ties blijven zich voorvallen afspelen die ronduit discriminerend zijn. De politie... Wisselend; goed en niet goed. In Rotterdam bij voorbeeld is het in orde, maar niet op alle bu reaus. Ik ken er...daar kun je maar beter niet terecht komen als je aan gifte van geweld moet doen. Agen ten die dan zeggen: 'Wat doe je op die plaats dan ook?' Als ik dat hoor krijg ik het gevoel dat de tijd twintig jaar heeft stilgestaan". Allochtonen Ook binnen de eigen gelederen mankeert er nog wat aan, stelt Van Wijk vast. "Het ontbreekt vaak aan zelfacceptatie, en dat werkt de schijntolerantie van de maatschap pij in de hand. Er bestaat onder ho moseksuele mannen en lesbische vrouwen een te grote neiging zich in het openbaar gedeisd te houden. Het idee van: aardig dat men aan ons gewend begint raken, en als we in onze uitingen nou maar rustig blijven is er niks aan de hand. Op die manier cijfert men zichzelf weg. Dat denkt de emancipatie bereikt te hebben, maar dan vraag ik me af: hoe? Is het dat dan, zwijgen bij een grap over homo's of lesbiennes? Nee. Op zo'n moment zeggen: kom, ik ga eens naar mijn vriend, of vriendin, zó zou het horen. Maar ik geef toe: daar is een hoop moed voor nodig". En dan moet de drempel er ook nog eens uit voor de allochtonen, een groep waarover Van Wijk zich grote zorgen maakt. Vooral omdat op de voorgestelde WVC-begroting het homo- en lesbische emancipa tiebeleid gekort wordt met bijna een miljoen gulden. "Het kan niet anders of dat gaat ten koste van pro jecten zoals we die voor de allochto nen dringend noodzakelijk achten". Met name de onwetendheid on der Marokkanen, Turken, Antillia- nen en alle anderen die tot deze ca tegorie behoren, noemt Van Wijk 'verbijsterend'. "De aids-voorlich- ting heeft deze mensen nauwelijks bereikt. Dat valt toe te schrijven aan het cultuurverschil en de taalbarriè re. Er is weliswaar een landelijk te lefoonnummer voor informatie in het Arabisch, maar de meesten we ten daar niet van. Ik heb het in de opvang van probleemgevallen meerdere malen meegemaakt. Liet ik ze bellen... Ze stonden met hun oren te klapperen. Veilig vrijen, condooms, daar hadden ze nog nooit van gehoord. Helemaal nieuw Onder de borrel Maar hoe nu precies moet - in het al gemeen - die drempel uit de COC- panden? Cees van Wijk: "Met een vernieuwd PR-beleid waarin onze plaats als dienstverlener en belan genbehartiger doorklinkt. Onze functie ook als gezellige ontmoe tingsplaats. Daarvoor zal hier en daar het interieur moeten worden aangepast, of de koffie beter... De tails, maar ze kunnen belangrijk zijn". Vanuit die gedachte nam Cees Van Wijk als nieuwe voorzitter, te rugreizend van het congres in Leeuwarden, in de trein zijn eerste besluit. Hij gaat het bestuur voor stellen een paar keer per jaar bijeen komsten te beleggen voor de geza menlijke afdelingen. Het moet iets worden van: nuttig, onder de borrel. Zo hebben verdwenen drempels in elk geval ook praktisch nut. BRUSSEL - Niet voor iedereen betekent de laatste bijeenkomst van de Uruguay-ronde, het wereldwijde overleg over de verdere liberalisering van de wereldhandel, de sleutel naar economische bloei. Deskundigen in ontwikkelingslanden zien meer honger, buitenlandse economische overheersing en de noodzaak tot het verbouwen van grondstoffen voor drugs in het verschiet. Afgevaardigen uit meer dan 100 landen, waaronder veel ontwikkelingslanden, begonnen maandag in Brussel aan het overleg dat tot een verandering van de regels voor de wereldhandel moet leiden. Diplomaten en handelsministers bevinden zich in een impasse over de Amerikaanse eis dat de EG en Japan hun zware landbouwsubsidies moeten schrappen en moeten toestaan dat onder auspiciën van de GATT (Algemeen Akkoord over Handel en Tarieven) regelingen op nieuwe gebieden tot stand kunnen worden gebracht. In een hptel naast het luxueuze Heizelpaleis, waar de laatste ontmoeting van de Uruguay- ronde plaatsvindt, hebben zich milieuactivisten, medewerkers van particuliere organisaties en andere verontruste mensen verzameld die de onderhandelingen omschrijven als een 'GATTastrofe'. Volgens de Belgische onderzoekster Myrian Vander Stichele, die de resultaten van de alternatieve Conferentie van Burgerorganisaties voor Ontwikkeling opsomde, zal het G ATT-overleg ernstige gevolgen hebben voor het milieu. Bovendien vindt ze dat zaken die van belang zijn voor de bevolking van de Derde Wereld niet aan bod komen. Coca Deelnemers aan de alternatieve conferentie geloven niet dat nieuwe regels voor de uitbreiding van de wereldhandel zowel de Derde Wereld als de rijke landen ten goede zullen komen. Manuel Lajo, een econoom uit Peru, zei dat als de VS de drugs willen bestrijden, boeren in de Derde Wereld de kans gegeven moet worden normale gewassen te verbouwen. Lajo vreest dat het schrappen van de landbouwsubsidies in rijke landen, waar Washington op uit is, schadelijke gevolgen zal hebben voor boerenbedrijven in de Derde Wereld. Boeren zouden daardoor eerder geneigd zijn meer coca te gaan verbouwen, omdat de produktie van de grondstof voor cocaine en de prijzen van landbouwprodukten nauw met elkaar samenhangen. Amadou Kanoute uit Senegal betwijfelt of het GATT-doel, het gaan toepassen van de regels voor de vrijhandel op de landbouw, wel zo verstandig is. Kanoute, vertegenwoordiger van de organisatie Actie voor de Ontwikkeling van het Leefmilieu. noemde zekerheid op voedselgebied een elementair recht van ieder land. Hij zei dat nu al 25 procent van de Senegalese bevolking ondervoed is, en dat het veranderen van de GATT-regels de kleine boeren niet in hun ontwikkeling zal helpen. Teresita Oliveros uit Manila, in Brussel namens de boerinnen van de Filipijnen, vindt dat de internationale handelsregels de rijke landen en de machtige internationale bedrijven onevenredig veel voordeel bieden. Met name de VS en Japan, aldus Oliveros, leggen andere landen regels op. In principe kunnen Amerikanen en Filipijnen volgens het GATT-akkoord in gelijke mate profiteren van eikaars natuurlijke rijkdommen, maar Oliveros meent dat in de praktijk alleen de Amerikanen aan hun trekken komen. "In het spel dat de rijke en machtige landen spelen, komen de arme boeren en vissers aan de kant te staan", aldus de Filipijnse afgevaardigde. Rijst De Amerikaanse eis dat Japan zijn markt opent voor buitenlandse rijst, zal volgens Mika Eba verkeerd uitwerken. De Japanse vertegenwoordigster van milieuorganisaties en een aantal groeperingen van boeren en consumenten, wees erop dat Japanners bij het openstellen van hun markt waarschijnlijk geen Amerikaanse rijst zullen kopen, maar hun bestellingen in Thailand zullen plaatsen, waar de prijzen lager liggen. Ook denkt Eba dat het openbreken van de Japanse markt schadelijk zal zijn voor het milieu. Als docent aan de San Marcos-universiteit in de Peruaanse hoofdstad Lima is het Humberto Campodonica Sanchez duidelijk dat de uitbreiding van de vrijhandelsregels de jonge industrieën in de ontwikkelingslanden zal schaden. Campodonica voorziet een vorm van chantage, en noemde het voorbeeld dat wanneer het een Franse bank verboden wordt uit te breiden in Bolivia, Parijs kan dreigen geen tin en wol meer te importeren, stoffen die als exportprodukt voor Bolivia van levensbelang zijn. "Het is alsof een leeuw met een mier speelt", aldus de Peruaanse docent. Arbeidslonen Campodonica kritiseerde ook het plan van de rijke landen om de Derde Wereld te verbieden voorwaarden te verbinden aan buitenlandse investeringen. Ontwikkelingslanden zouden bijvoorbeeld een bepaald percentage van de aandelen kunnen opeisen of beperkingen kunnen stellen aan het geldverkeer van de investeerders. Volgens Campodonica houden de GATT-plannen geen rekening met het voordeel dat een buitenlands bedrijf in de Derde Wereld met de lage arbeidslonen al heeft. Officiële kerk nu ook aan banden PEKING (DPA) - De com munistische autoriteiten in China proberen, na de arresta tie van 'ondergrondse' rooms- katholieke bisschoppen, nu ook hun grip op de officiële katholieke kerk te verstevi gen. Bisschoppen en priesters zijn absolute politieke trouw verschuldigd aan de partij en moeten zich verre houden van contact met het Vaticaan. In een "zeer gespannen klimaat" had onlangs in de buurt van Pe king een twee weken durende ge heime ontmoeting plaats tussen vertegenwoordigers van de over heid en een aantal bisschoppen van de officiële katholieke kerk. Deze zogenoemde Patriottische Vereniging, die niet door Rome erkend is, telt ongeveer 3,6 mil joen leden. Tijdens de bijeenkomst kregen de bisschoppen de wind van vo ren, omdat ze in het geheim con tacten zouden onderhouden met het Vaticaan, zo melden welinge lichte kerkelijke kringen. Hun houding tegenover Rome en de paus is "onverschillig en verzoen- lijk". Enkele bisschoppen wer den ervan beschuldigd uit te zijn op erkenning door het Vaticaan. Ook bij andere gelegenheden hebben de Chinese bewindvoer ders duidelijk gemaakt dergelijke ontwikkelingen in de kiem te zul len smoren. Nog meer dan in het verleden zal de Patriottische Ver eniging met strenge controle van de communistische partij te ma ken krijgen. "Van nu af aan zullen regering en partij alle illegale activiteiten die onder de dekmantel van de re ligie worden ondernomen, ver hinderen en vernietigen", zo waarschuwde vice-premier Wu Xuegian op een openbare bijeen komst van de Patriottische Ver eniging. Tegelijk kondigde hij een hernieuwde strijd aan tegen buitenlandse inmenging in Chi na's religieuze aangelegenheden. De vervolging van de onder grondse katholieke kerk, die naar schatting evenveel leden telt, is na de bloedige onderdrukking van de democratische opleving in juni 1989 gewoon voortgezet. De Rome-getrouwe bisschoppen Philip Yang Libo en Paul Li Zhenrong werden onlangs voor drie jaar naar een werkkamp ge stuurd. Zij ondergingen hetzelfde lot als bisschop Peter Liu Gu- andong, in wie de autoriteiten al eerder een "subversief element" zagen. De arrestatie van de drie bis schoppen hangt samen met de oprichting van een eigen bis schoppenconferentie in de noordwestelijke provincie Shaanxi in november 1989. Hier voor zijn in de loop van het jaar ook ruim 20 andere geestelijken en leken opgepakt. In de zuidelij ke provincie Fujian zijn 15 geeste lijken gearresteerd, omdat zij de officiële kerk zouden hebben on dermijnd. De in de Chinese grondwet ge garandeerde godsdienstvrijheid beperkt zich voor katholieke christenen tot de Patriottische Vereniging, die na de breuk met het Vaticaan in 1957 werd opge richt. Activiteiten buiten deze 'staatskerk' zijn zeer riskant, ze ker waar het contacten met Rome betreft. China beschuldigt het Va ticaan van "infiltratie". Sinds de crisis in het internatio nale communisme is in China een grotere toeloop van jongeren naar 'de kerk waar te nemen. De offi ciële Chinese jongerenkrant sprak in dit verband van concur rentie voor de communistische partij en van een "uitdaging door God". In Peking werden vorig jaar de cember zes priesters van de offi ciële katholieke kerk gewijd. Het was de tweede maal sinds de op richting van de Volksrepubliek in 1949 dat dit in het openbaar ge beurde. Ook deze kerk is nu nog verder aan banden gelegd. (foto ap) jJiL Contact-Golf gaat vijandbeeld te lijf DEN HAAG (ANP) - "Aan ie mand die invalide is in Irak. Ik zelf zit in de wao. Lieve mede mens, wie u ook bent of waar u ook bent, laten wij werken en bid den dat wij mogen leren geweld te vermijden en al het goede dat onze wereld ons schenkt, samen te delen. Vrede voor u allen". Als alles goed gaat, zullen bin nenkort honderden van zulke vredeswensen aan de Iraakse be volking worden overhandigd. Dat is althans de bedoeling van de actie Contact-Golf, een initia tief van verschillende vredesbe wegingen waaronder de Francis- kaner vredesbeweging en Vrou wen voor .Vrede. Eind volgende week hoopt men met een delega tie van zes mensen naar Irak te vertrekken als de gisteren inge diende visumaanvragen tenmin ste worden gehonoreerd. De delegatie wil ook soortgelij ke wensen uit Irak voor Neder landers mee terugnemen. Vooraf gaand aan hun visumaanvraag hebben zij de afgelopen week en kele keren besprekingen op de Iraakse ambassade gevoerd waar in zij het doel van hun actie duide lijk hebben gemaakt. Kardinaal Simonis heeft intus sen de Nederlandse regering op geroepen alles in het werk te stel len om in de Golfcrisis "tot her stel van recht te komen zonder het gebruik van wapengeweld". Herdenking revolutie. De her vormde bisschop Laszlo Tökes heeft de kerken uit Roemenië en de buurlanden uitgenodigd om op 15 en 16 december in Timisoa- ra de eerste verjaardag van de Roemeense revolutie te herden ken. Tökes speelde zelf, toen nog als predikant, een belangrijke rol in de omwenteling. Tökes wil tij dens een oecumenische confe rentie de aandacht van zijn bui tenlandse collega's vragen voor "het grootste probleem van onze regio, het nationaliteitenvraag- stuk". Hij hoopt dat de kerken zich "veel meer dan vroeger" zul len inspannen voor het overwin nen van de wederzijdse vijandig heden. Nieuw vak in Amerika. Bin nenkort krijgen Amerikaanse scholieren er een vak bij: gods dienstvrijheid. Dit staat in het nieuwe leerplan voor openbare scholen in de Verenigde Staten, zo bericht de persdienst van de Evangelische Alliantie. Aan de hand van historische documen ten en literatuur moeten de scho lieren leren hoe de godsdiensten de ontwikkeling van de Ameri kaanse democratie beïnvloed hebben. Ook moet in de lessen naar voren komen hoe het grond wettelijke principe van gods dienstvrijheid het land sterker heeft gemaakt. In het verleden werd het thema godsdienst in de lessen angstvallig gemeden, uit vrees dat men de grondwettelijke scheiding van kerk en staat zou schenden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2