LEIDSCH DAGBLAD Müjardenhulp voor Sovjetunie NODIG! Dreigende staking bij Spoorwegen Auto huren' Gemeente voor rechter in Alphense vervuilingszaak Bukman wil boter- en vleesoverschotten aanspreken GATT-partners geven EG een laatste kans AUTO LEITHON [MMultiRent Fout justitie: verkrachter gaat vrijuit Samenwerking ziekenfondsen in Randstad WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39414 Prijs fl. 1,35 Conflict over vervoer van voetbalsupporters UTRECHT (GPD) - Bij de Neder landse Spoorwegen is een ernstig conflict uitgebroken over het ver voer van voetbalsupporters. De Dienst Overleg Orgaan Exploitatie (DOO), één van de ondernemingsra den, wil het vervoer van voetbal supporters stopzetten. Dat staat in een brief aan directeur exploitatie, ir. J. Schouten. Maar de NS-directie is niet van plan aan de eisen tege moet te komen. In de wandelgangen van de hoofdgebouwen van de spoorwe gen in Utrecht gonsde het vanoch tend van de geruchten. Een algehe le spoorwegstaking zou het gevolg van het conflict kunnen zijn. De brief is vanmorgen in de or-verga- dering besproken in aanwezigheid van Schouten. Het overlegorgaan dreigt met na dere stappen als Schouten geen ge hoor geeft aan de eisen. De verte genwoordigers willen dat de NS vanaf 1 januari geen machinisten, conducteurs en stationspersoneel meer inzetten bij het supportersver- Feitelijk kunnen er dan geen sup porterstreinen meer rijden. Tot die datum moet de bezetting van de Spoorwegpolitie minimaal worden verdubbeld, aldus DOO. Volgens de NS-directie is dat onmogelijk, om dat de maximale hoeveelheid per soneel nu al wordt ingezet. Aan de eis om na 1 januari 1991 geen enkele conducteur of machi nist meer in te zetten voor het sup- portersvervoer willen NS evenmin voldoen. Volgens de directie wor den daardoor 'de minst problemati sche treinen' (de combitreinen) ge troffen, waardoor de supporters zich zouden verspreiden over trei nen uit de normale dienstregeling. "Dit zou het probleem voor het per soneel alleen maar vergroten", zeg gen de directeuren. Wel is NS het met zijn werkne mers eens dat 'het gedrag van som mige groepen voetbalsupporters niet meer als normaal betiteld kan worden'. De directie zoekt de oplos sing meer in een grotere inzet van politie. Minister Dales (binnenlandse za ken) voelt daar weinig voor. Dit voetbalseizoen geldt een experi ment voor een beperkte inzet van politie op de stations bij de terug reis van de supporters, maar vol gens de Spoorwegen gaat dat niet ver genoeg. Zij vinden dat de rege ling moet worden uitgebreid. (pagina 9: Vakbonden achter eventu ele acties bij NS) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Al phen aan den Rijn moet zich voor de rechter verantwoorden voor haar rol in de ernstige ver vuiling van een terrein aan de Handelsweg. De officier van justitie heeft de gemeente laten weten dat mogelijk milieuwet ten zijn overtreden. Omdat het proces-verbaal pas in januari is afgerond wil justitie in Den Haag geen verdere gegevens kwijt. Alphense ambtenaren van de gemeente hebben in 1986 op ei gen initiatief toegestaan dat vervuilde grond op het terrein werd gestort. Die grond is waar schijnlijk afkomstig van het chemisch bedrijf Biesterfeld. Mogelijk is er ook nog andere vuile grond gestort. De grond aan de Handelsweg en het grondwater zijn inmiddels zo ernstig vervuild dat op termijn risico's bestaan voor het nabij gelegen waterwingebied. In augustus werd beslag ge legd op papieren die betrekking hadden op de stortplaats. Dat gebeurde bij de gemeente Al phen, de provincie, het trans portbedrijf Van der Werf f dat de grond verplaatste en het che misch bedrijf Biesterfeld. Racistische rel hij Britse Conservatieven LONDEN (GPD) - De halve top van Britse Conservatieve Partij is heen- gevallen over een aantal racisten in eigen gelederen dat een campagne is begonnen tegen een zwarte kan didaat voor het Lagerhuis. Premier John Major zei in het Lagerhuis dat er voor dergelijke sentimenten "geen plaats is in onze partij". De burgemeester van Chelten ham, het plaatsje waarvoor de zwar te advocaat kandidaat staat, vroeg de racistische rebellen uit de partij te stoten. De campagne tegen advo caat John Taylor, die door de partij- afdeling van Cheltenham was aan gewezen als opvolger van het huidi ge Lagerhuislid, kwam het afgelo pen weekeinde in racistisch vaar water. Een van de Conservatieve ac tievoerders omschreef Taylor als een "bloody nigger" (vervloekte ne ger). Andere Conservatieven voerden al enige tijd een racistisch geïnspi reerde campagne tegen Taylor. "Hij is niet de goede man omdat we hier geen gekleurde bevolking hebben", sprak 'campagneleider' Colin Lear. "Hij zou het goed doen in Glouces ter, waar een grote zwarte gemeen schap is. Maar hier zal hij de zetel voor de Conservatieven verliezen". Colin Lear probeert in Chelten ham de benodigde 50 handtekenin gen bijeen te krijgen om de hele procedure voor de aanwijzing van een Lagerhuis-kandidaat te herope nen. Het openlijke verzet van pre mier Major en andere prominenten tegen zijn campagne heeft Lears kansen op succes echter geminima liseerd. Bij de volgende algemene verkie zingen zullen meer zwarten en kleurlingen de Conservatieve Partij vertegenwoordigen. Maar in bijna alle gevallen zijn zij kandidaat ge steld in kiesdistricten waar de partij kansloos is tegen Labour. Chelten ham daarentegen is een district dat zeer wel in Conservatieve handen, kar blijven. Enorme schade aan Tsjechisch milieu door Sovjet-leger PRAAG (AP) - Het herstellen van de schade aan het milieu en aan gebou wen veroorzaakt door Sovjet-troe pen in Tsjechoslowakije gaat mil joenen kosten, zo heeft het officiële persbureau CTK bekend gemaakt. Het Tsjechoslowaakse ministerie van controle heeft berekend dat de schade die de Sovjet-troepen de af gelopen 22 jaar hebben aangericht ongeveer 683 miljoen kronen (48 miljoen gulden) bedraagt. Die schatting heeft alleen betrek king op Tsjechië en laat de schade veroorzaakt in het oostelijke Slowa kije onbesproken. Volgens het rap port zijn de meeste historische ge bouwen in noord-Bohemen bescha digd. De Sovjetunie is dit jaar februari begonnen met het terugtrekken van haar troepen uit Tsjechoslowakije. Voor juli 1991 zullen alle Sovjet troepen het land hebben verlaten. Er is echter nog geen overeenstem ming bereikt over financiële com pensatie voor de veroorzaakte scha de. BRUSSEL (AP/DPA/GPD/Rtr) De Europese ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren besloten de komende twee jaar tussen de 2,3 en 4,6 miljard gulden beschikbaar te stellen aan voedselhulp voor de Sovjetunie en maatregelen om de distributie van voedsel in het land te verbeteren. de ministers komt er financiële steun v gende week het hulpprogramma zullen bekrachtigen op de EG-top in Rome. Intussen werkt Sovjet-president de Europese Gemeenschap wil op- prijzen. Specifiek zetten voor Oost-Europa. Naast Roemenië wordt ook voedselhulp Gorbatsjov ook aan verbetering voedselhulp voor de Sovjetunie wordt ook gedacht aan technische en administratieve bijstand voor Moskou (ter waarde van ongeveer 930 miljoen gulden) en een speciaal fonds om te helpen de roebel der heeft een onderzoek in 50 voed- uit. Daarbij wordt onder meer geke ken waar de voedselhulp vandaan selwinkels uitgewezen dat het per tot 'westerse' munt. Ook moet komen. Minister Bukman soneel na sluitingstijd de waren die (landbouw) zei vanmorgen in de Ka- overdag niet in de verkoop liggen, mer te overwegen de grote EG-< schotten aan vlees en boter na; Sovjetunie te willen sturen, als daar Missie-De Jong mag pas over week naar Irak DEN HAAG (GPD) De dele gatie die onder leiding van oud-premier De Jong naar Baghdad wil om daar te praten over de vrijlating van de 28 resterende Nederlandse gijze laars, krijgt pas volgende week de benodigde visa. Een woordvoerder van de Iraakse ambassade in Den Haag heeft dat vanochtend bekend ge maakt. Volgens de ambassade krij gen de delegatieleden pas over een week de noodzakelijke vi sa. "Het bezoek moet plaats vinden op een tijdstip dat voor beide zijden goed uitkomt", aldus een woordvoerder. "De Iraakse regering heeft het nu heel druk met al die delegaties die uit de hele wereld naar Baghdad reizen. Het is te druk om de Nederlandse missie bin nen enkele dagen al te kunnen ontvangen". Delegatieleider De Jong zou de Iraakse ambas sade vanmiddag bezoeken. Het familiecomité van de gijzelaars reageerde bij mon de van J. Ruijter verheugd op de bekendmaking dat de mis sie De Jong naar Irak kan ver trekken. "Beter laat dan nooit," aldus Ruijter. De mis sie De Jong kan volgens Ruij ter nu "onder een naar om standigheden redelijk ge sternte vertrekken". Het kli maat om in Irak over de Ne derlandse gijzelaars te praten is gunstiger dan onlangs, meènt Ruijter. tenminste behoefte c r hogere prijzen verkoopt. De Sovjet-president zei ook dat hij een stroom buitenlandse hulp- Van den Broek (buitenlandse ken) sprak gisteren al van een "ge compliceerde zaak". In de Sovjetu nie is immers niet zozeer sprake van voedseltekort, Minister goederen op gang had gebracht. Gisteravond werd bijvoorbeeld be kend dat Israël zich heeft aangeslo ten in de lange rij van hulpverlenen de landen. Het stuurt de komende weken kostenloos veertig ton le- sche partij voedselhulp Komende maandag komen de Sovjetunie te sturen. Pakistan heeft EG-ministers van financien bijeen ook beloofd de Sovjetunie 10.000 om te kijken wat de financiële ge- ton rijst te sturen, volgen van het hulpprogramma zijn. De verwachting is dat de twaalf pagina 3: Rode Kruis mee naar Mos- regeringsleiders daarna eind vol- kou- BRUSSEL (GPD/AP) - Het we- reldhandelsoverleg van de GATT is vandaag voor een dag geschorst om de Europese Gemeenschap de gele genheid te geven met een nieuw voorstel te komen voor de land bouwsubsidies. In een uiterste po ging om de GATT-onderhandelin- gen voor een totale mislukking te behoeden, is de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl vanmorgen naar Parijs gereisd voor overleg met pre sident Mitterrand. De Uruguayaanse voorzitter van de GATT-conferentie, waaraan 107 landen deelnemen, zei dat er van daag aan het eind van de dag uit zicht moet zijn op een doorbraak. Als het GATT-overleg mislukt is de kans op een handelsoorlog levens groot. Tot dusverre heeft de EG ge weigerd in te gaan op de eis van de VS om de landbouwsubsidies met 75 tot 90 procent te verlagen. Brus sel wil niet verder gaan dan een ver mindering met 30 procent. Een cruciale rol lijkt weggelegd voor Duitsland, dat tot nog toe sa men met Frankrijk een front vorm de tegen de voorstellen om de land bouwsubsidies in de EG sterker te verminderen dan de reeds toege zegde 30 procent. Maar Duitsland lijkt nu bereid dat harde standpunt te matigen. De verwachting is dat Kohl bij de Franse president op een soepeler houding van Frankrijk in het Brusselse GATT-overleg zou aandringen. Tot nog toe stonden Nederland, Groot-Brittannië en De nemarken alleen in hun oproep aan de Europese Commissie toe te ge ven aan de Amerikaanse eisen. LAHORE - Gevlucht v chaos in Bangladesh, gestrand in de Pakistaanse gevangenis. Dat bracht het lot vijftig Benga len, die hun plan een nieuwe toe komst op te bouwen in duigen zagen vallen toen ze via India hun nieuwe vaderland bereik ten. In afwachting van hun uit zetting zitten ze nu als onge wenste, illegale vreemdelingen opgesloten in een kooi van nog geen vier bij vier meter. Man nen, vrouwen en kinderen bij el kaar. (foto EPA) Wat zit er in het mooiste kerstpakket van dit jaar Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 16. Miljoenentekort Leidse musea voor onderhoud van collecties LEIDEN De Leidse musea hebben een grote achterstand op het gebied van restauratie en conservering van hun collectie. Er zijn miljoenen gul dens nodig om die achterstand weg te werken. Koploper is het rijksmuse um voor Volkenkunde, zo leert een rondgang langs de musea. Een 'voor zichtige' schatting heeft geleerd dat er 120 mensen nodig zijn om de achter stand in vijf jaar weg te werken. Ter illustratie: bij het museum werken nu vijftig mensen. Volgende week presenteert minister d'Ancona van Cultuur haar Deltaplan Cultuurbehoud. In het kader daarvan is alle musea gevraagd aan te geven welke bezittingen onmiddellijk moeten worden gerestau reerd, welk deel van de collectie nog even kan wachten op herstel en welk deel kan worden afgestoten. Er is in totaal 958 miljoen gulden nodig om alle achterstanden in Neder land weg te werken. Er is tot het jaar 2000 slechts 200 miljoen gulden be schikbaar. (zie verder pagina stad) IMulciRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Lelden. Tel. 071 - 310001 LEIDEN/DEN HAAG - Een 32-jari- ge Amsterdammer, die in septem ber 1988 door de Haagse rechtbank wegens het medeplegen van ver krachting in Leiden is veroordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk, gaat vrijuit. De be handeling van zijn hoger beroep heeft te lang op zich laten wachten, oordeelde het Haagse gerechtshof gisteren. De rechtbank achtte indertijd be wezen dat de verdachte op 13 okto ber 1987 betrokken was bij een ver krachting in zijn toenmalige wo ning. Hij zou een vriendin hebben vastgehouden en haar hebben 'ge sust', terwijl twee vrienden haar verkrachtten. De advocaat van de verdachte noemde de termijn tussen de ver oordeling door de rechtbank en de behandeling van het hof gisteren 'onredelijk'. De aanklager bij het hof, procureur-generaal, mr. P. Wurzer, gaf toe dat het Openbaar Ministerie te lang heeft gewacht en vorderde in vrijheidstelling. Het hof deed onmiddellijk uitspraak. Staatssecretaris DDR verkocht wapens aan CIA BERLIJN (GPD) - De vroegere Oostduitse staatssecretaris voor handel, stasi-kolonel en lid van het Centraal Comité, Schalck-Go- lodkowski, heeft in het verleden wapens verkocht aan de Ameri kaanse geheime dienst CIA. Dat meldt de Berlijnse krant TAZ, die zich beroept op vrachtbrieven en verklaringen van piloten. Tussen 1982 en 1986 zijn diverse malen door de CIA gecharterde vrachtmachines geland op het Oost- berlijnse vliegveld Schonefeld, waar ze beladen werden door de Schaclk-firma IMES. De piloten spreken het vermoeden uit dat ze Sovjetrussische high-tech-wapens aan boord hadden, die in de VS wer den geanalyseerd. Verder ging het om wapens die de CIA in Oostblok landen kocht om rebellen in Nicara gua en Afghanistan te bewapenen Verdachte coup Panama ontsnapt per helikopter PANAMA (AFP/Rtr) - Een voor malige Panamese politiechef die wordt verdacht leiding te hebben gegeven aan een poging de regering van president Guillermo Endara omver te werpen, is de afgelopen nacht op spectaculaire wijze uit zijn gevangenschap ontsnapt. Volgens de politie wist de 47-jarige kolonel Eduardo Herrera Hassan met be hulp van een burgerhelikopter van het zwaarbewaakte gevangenis-ei- land Naos bij Panama-Stad weg te komen. Volgens radioberichten is Herre ra inmiddels met een aantal gewa pende volgelingen naar het hoofd bureau van politie in Panama-Stad getrokken en heeft hij dit kantoor bezet. Amerikaanse troepen heb ben het gebouw omsingeld. In een verklaring die hij gisteren journalisten had gezonden, zegt Herrera niets te maken te heb ben gehad met de mislukte staats greep. Wel stelt hij door te gaan met zijn strijd voor een echte democra tie in Panama, "een democratie zon der privileges en wanordelijkhe den". CONDUCTEUR TERUG - Amster dam krijgt in januari volgend jaar, bij wijze van proef, de conducteur terug op de tram. Het gaat om een proef van één jaar op tramlijn 4. Rustig weer Z&Z(Leiden), PWZ(Zaanstreek) en ZAO(Amsterdam) In de nacht en ochtend plaatselijk mist en laaghangende bewolking, in de mid dag ook af en toe zon. Droog. Minimum temperatuur omstreeks min 2 graden, middagtemperatuur ongeveer plus 3 graden. Vannacht weinig wind. wakke tot niatige zuidclijek De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: In het algemeen veel bewolking. Vrijdag nu en dan regen, daarna mogelijkwat sneeuw, 's Nachts lichte vorst, middagtemperatuur da lend naar 0 graden. 22 PAGINA'S UTRECHT/LEIDEN (ANP) - De ziekenfondsen Zorg en Zekerheid (Z&Z) in Leiden, PWZ in de Zaans treek en ZAO in Amsterdam gaan samenwerken. In totaal zijn 1,1 mil joen mensen bij deze verzekeraars aangesloten. De ledenraden van de drie fondsen hebben de intentiever klaring inmiddels goedgekeurd, de ondernemingsraden moeten nog advies uitbrengen. De fondsen blijven zelfstandig maar gaan op enkele terreinen een gezamenlijk beleid voeren. Door de samenwerking willen de verzeke raars hun monopoliepositie veilig stellen. Staatssecretrais Simons (volksge zondheid) wil juist dat ziekenfond sen met elkaar gaan concurreren. Naar verwachting worden de gren zen tussen de werkgebieden van ziekenfondsen volgend jaar juli op geheven. Verzekerden kunnen dan zelf kiezen bij welk fonds ze zich willen laten inschrijven. PWZ, ZAO en Z&Z willen zich door samenwerking wapenen tegen concurrentie. De drie fondsen heb ben afgesproken dat ze na 1 juli 1991 niet actief in eikaars werkgebied zullen gaan werven. Ze zullen ook de 'grenzen' van andere ziekenfond sen respecteren. PWZ, ZAO en Z&Z willen de ge zondheidszorgvoorzieningen in hun regio's zo gaan organiseren dat voor elke verzekerde goede en be taalbare zorg bereikbaar is. Ook ver wachten ze dat de samenwerking tot grotere doelmatigheid zal lei den. (Pagina 13: Leids ziekenfonds voelt' niets voor beconcurreren collega's) I- I O I I óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 v/eken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74.15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats _Tel.. IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1