Kasparov in een riante positie Romario wellicht even naar Brazilië Wereldkampioen maakt einde aan remisereeks in tweekamp JcUht a/€h iez.fi Ütftc i* fnOh/Ojf! Je eigenwijze inkomenl SpooTTV WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 BI—Mmwil PAGINA 15 'Desnoods sturen we iemand mee' EINDHOVEN (GPD) Romario krijgt waarschijnlijk toch zijn zin. Vandaag beslist het bestuur van PSV of de geblesseerde spits naar Brazilië mag om daar verder te herstellen van zijn enkelbles- Manager Kees Ploegsma nam giste ren alle tijd om uit te vissen wat er loos is met zijn duurste werknemer, die dit seizoen nog nauwelijks waar de heeft gehad voor PSV. In eerste instantie had Ploegsma gedacht Ro mario eens gedücht de mantel uit te vegen vanwege diens gezeur, maar de manager legde daarentegen het oor te luister bij zijn ster. "Het is een heel lang gesprek geworden, Nederland te willen blijven, maar dan bij een kleinere eredivisie- ploeg. Hij onthulde verder dat FC Neurenberg, de club van Arie Haan, hem voor een half jaar wilde lenen van PSV. Dat aanbod had Chova- nec echter zelf afgeslagen. Chovanec zei verder blij te zijn dat hij bij een club als PSV mocht spelen. Hij betichtte manager Ploegsma echter van fouten in het twee uur. Ik heb eens heel beleid. Volgens de Tsjech zijn er hem geluisterd. Hij zit door Ploegsma veel te veel midden velders ingekocht, terwijl het PSV aan spitsen, met een geblesseerde Romario en Ellerman, ontbreekt. met een verschrikkelijk probleem is me gebleken. Die jongen staat er mentaal slecht voor. Hij wil graag voetballen. Niet ergens anders maar hier, bij PSV, nog zes jaar om pre cies te zijn. Anderen denken mis schien dat hij geen zin meer heeft, maar dat klopt niet". Romario lijkt Ploegsma ervan te hebben overtuigd dat het beter is voor zijn blessure in een warm, bij voorbeeld Braziliaans klimaat te herstellen. "Ik weet nog niet wat we gaan doen, er zijn zo veel mogelijk heden. Het kan zijn dat hij deze week al vertrekt ja. In elk geval moet hij uiterlijk 2 januari terug zijn, want dan vertrekken we naar India. Ik wil hem dan in elk geval zien. ook als hij dan nog niet fit ge noeg is om mee te gaan". De manager heeft meer eisen, die alles te maken hebben met Roma- rio's laatste trip naar zijn geboorte land. Toen kwam de Braziliaan a la Maradona een week te laat in Eind hoven terug. Ploegsma: "Een pro bleem dat ik wil hebben opgelost voordat we toestemming geven is de communicatie. Eventueel kun nen we iemand meesturen. Ik wil in elk geval contact als hij in Brazilië zou zitten". PSV-speler Jozef Chovanec (30) heeft zijn vertrek bij de Eindho- vense club aangekondigd. De Tsjech deed dat op een persconfe rentie in Praag. Chovanec was in zijn geboorteland als vertegenwoor diger van Philips bij de opening van de eerste Philips-vestiging in Tsjechoslowakije. "Dit is mijn laatste dienst voor de club", aldus Chovanec, 45-voudig international van zijn land. Volgens Chovanec heeft hij, on danks eerdere beloften, geen kans gekregen van trainer Robson. De Engelsman had Chovanec beloofd dat hij zou spelen nadat de Brazi liaan Romario met ingang van 1 no vember 'voetbal-Nederlander' was geworden. Chovanec zelf komt met ingang van 1 januari 1991 in die po sitie. Zijn contract bij PSV loopt nog tot het eind van dit seizoen. In Praag wilde Chovanec niet in gaan op vragen over zijn nieuwe club. Wel gaf hij te kennen graag in Chovanec kwam met Kerstmis 1988 naar Eindhoven via Ger La gendijk. Hij kostte PSV toen 1,3 miljoen gulden. De Eindhovense club heeft steeds laten weten Cho vanec alleen te willen verkopen. De vraagprijs zou rond 1 miljoen gul den liggen. Recent liet FC Twente- trainer Vonk weten op zoek te zijn naar een goede middenvelder, het ontbreekt de Enschedese eredivi- sionist echter aan de nodige financi- Jozef Chovanec (PSV): liever bij BV Iisse zorgt voor bekerstunt LISSE - BV Lisse heeft voor een bekerstunt van de eerste orde ge zorgd. De koploper van de eerste divisie B schakelde gisteravond in eigen hal het Rotterdamse Go- ba uit. Door de nederlaag van 110- 93 (rust 66-47) overleefde de eredi- visionist Rotterdammers de der de ronde van het nationale beker toernooi niet. BV Lisse ontvangt in de volgende ronde de winnaar van Nashua Den Bosch - Canadi- Lisse had er de gehele wed strijd weinig moeite mee de regle mentaire 20-0 voorsprong te ver dedigen. Zonder de belangrijkste center André Kamps, die op deze ingelaste winkelavond op zijn werk niet kon worden gemist, ga ven de Lissenaren Goba geen kans om het klasse-verschil in de score tot uitdrukking te brengen. Zes Lisse-spelers kwamen in de dubbele cijfers. Van hen waren René Peetoom (20 punten) en Paul Ruigrok (18 punten) het meest trefzeker. Ruigrok was in de slotfase te vens het slachtoffer van een op stootje dat Daniel Boone veroor zaakte. De pas aangetrokken Amerikaan bewees zijn nieuwe Rotterdamse vereniging een slechte dienst met zijn optreden, dat met een dikwalificerende fout werd bestraft. Boone moest niet alleen het speelveld in sporthal Meerzicht verlaten, maar loopt zelfs de kans dat hij wordt terug gestuurd naar de Verenigde Sta ten. BV Lisse is de enige regionale vertegenwoordiger bij het zesde Festo-basketbaltoernooi voor vrouwen. Op 29 en 30 december komen verder Trudovi Reservi, de winnaar van vorig jaar, lands kampioen Amiga Den Helder, Festo, Luba Rotterdam-Zuid, Spartak Praag en de landenploe gen van Denemarken en België naar sporthal Meerzicht in Lisse. Hooman als eerste geplaatst voor NK DEN BOSCH (ANP) - Mirjam Hooman en Paul Haldan voeren de plaatsingslijsten aan voor de strijd om de nationale tafeltennistitels, die op 15 en 16 december in De Maaspoort in Den Bosch wordt ge houden. Opvallend in de lijsten der favo rieten bij de mannen is de aanwezig heid van Henk en Ron van Spanje. Beiden verklaarden ruim twee we ken geleden wegens onenigheid met de topsport-commissie van de tafeltennisbond, vooral het direct toelaten van Heister en Keen in de finale van het wintercircuit, niet meer te zullen meedoen aan onder andere de nationale kampioen schappen. De organisatie-commissie van de NTTB kreeg echter op het verzoek aan Van Spanje die mededeling schriftelijk te willen bevestigen, geen antwoord. Het tweetal is daar om gewoon opgenomen in de plaat singslijst. Henk als nummer twee, Ron één positie lager. Scylla-speler De Vrind bezet de vijfde plaats. Caroussel Siem van der Ham kwam. zag en pakte in een ommezien weer zijn biezen. Welgeteld één week hield de oud-voetballer van Blauw Zwart het vol als trainer bij UDWS. Die club was immers na het opstappen van Cees Vermeu len tot de nek toe in de problemen geraakt. Een oplossing, 'promo tie' van jeugdtrainer Mat Keere- weer, leek voor de handliggend, maar dat bleek een misrekening van het bestuur. Dat moest na het 'nee' van Keereweer spoorslags op zoek naar een nieuwe trainer en dacht die dus in de persoon van Siem van der Ham te hebben gevonden. Een oude bekende, want de inwoner van Voorscho ten had eerder de selectie van LDWS onder zijn hoede gehad. Maar na twee trainingen kwam Van der Ham alweer op zijn eer dere toezegging terug. Spelers en bestuur van UDWS verbijsterd achterlatend. Daags na zijn zater dag aan het bestuur geventileerde besluit weigert Van der Ham zijn besluit te motiveren. "Om privéredenen. Het is alle maal niet simpel voor me. Ik hoop dat iedereen daarvoor begrip heeft". Dat hebben we. Was het daar om wel zo verstandig om met een club als UDWS in zee te.gaan? Van der Ham geeft schoorvoe tend toe dat de problemen al eni ge tijd spelen. Bestuurslid Henk Piket: "In de gesprekken die we met Van der Ham hebben gevoerd liet hij duidelijk blijken het karwei aan te kunnen. Hij wilde graag. Er was voor ons geen enkele reden om het niet te doen". Het liep even anders en zit UDWS dus weer met de gebak ken peren. Piket is er inmiddels 'strontziek' van geworden. "De naam van de club wordt zo wel te grabbel gegooid. Hier kon niemand wat aan doen, maar voorlopig denkt iedereen dat de spelersgroep van UDWS onhan delbaar is omdat we nu op zoek zijn naar de vierde trainer van dit seizoen. Ik beweer dat we be schikken over goedwillende jon gens". Achteraf betuigt Piket spijt over het gevoerde beleid bij UDWS. Liever was de secretaris het huidige seizoen begonnen met een nieuwe trainer, die onbe vangen met het karwei bij de fu sieclub zou kunnen beginnen. Maar uit menselijke overwegin gen verkoos het nieuwe college met Cees Vermeulen en Mat Kee reweer verder te gaan. Tijdens het lopende seizoen bleek het tussen Vermeulen en de selectie niet meer te klikken. Het leidde vorige maand tot een definitieve breuk. Keereweer werd vervolgens ver zocht om het boeltje over te ne men, haakte alweer na een week af om vervolgens afgelopen zon dag weer terug te keren na het op stappen van Van der Ham. Stui vertje wisselen dus. "We komen nu zeker in het Gui- ness Book of Records", ziet Henk Piket er de humor nog wel van in. "De jongens zien zo'n beetje elke zondag iemand anders voor de groep staan. Er wordt hartelijk om gelachen, dat wel, maar in fei te is het natuurlijk triest". De secretaris belde afgelopen dagen stad en land om in de vaca ture van een trainer te voorzien. De nestors Leo de Jong en Jan Bekkering, ooit werknemer van LDWS, werden benaderd, maar het tweetal gaf nul op het rekest. Daarop werd Ruud de Groot (do cent cursus oefenmeester) inge schakeld om de juiste man te vin den. Tot die tijd neemt John Ver schoor, spelend bij de reserves, de honneurs waar. Dat heeft de instemming van aanvoerder Ben de Roo: "Trainer of geen trainer, we zullen als spelers gewoon een stap je harder moeten lopen. Het is door allerlei vervelende omstan digheden een klote-seizoen, maar dat betekent niet dat we de doek in de ring moeten gooien". Hersenloos Volgens RCL-speler Ben Heems kerk - in een interview afgelopen vrijdag in deze krant - zijn er de af gelopen tijd 'onverkwikkelijke' zaken gebeurd bij de Leiderdorp- se zaterdag derdeklasser. Mooi gezegd, maar het naadje van de kous wordt er niet bij geleverd. Bovendien, wat is onverkwikke lijk? We weten dat een poosje ge leden een ontevreden speler mid den op het veld zijn blote kont aan trainer Theo de Waard toon de. De trainer vond het geen ge zicht en geen stijl en schorste de betreffende streaker, André Zon neveld. Wie was er dit keer over de schreef gegaan? Want de creativi teit op sportpark De Bloemerd beperkt zich blijkbaar niet tot het voetbalspelletje alleen. Ingewij den zeggen dat er gevochten is binnen de gelederen. Waarom ook niet. Een lekkere 'soes' kan verhelderend werken en boven dien doet een gemiddelde prof club (Feyenoord) het ook. Erger wordt het als de trainer in het spel is, zoals de boze tongen beweren. Heeft Theo de Waard na de 'blote-billenparade' van eén van zijn spelers nu zelf billekoek gekregen? Met andere woorden: is hij geslagen? De Waard: "Er is niets gebeurd". Maar onze bron vermeldt... De Waard: "Jammer dat die bron niet be trouwbaar is". Dan zullen wij ons oor elders eens te luister moeten leggen. De Waard: "Bel maar lekker verder". Het vermoeden dat er in elk ge val iets is gebeurd, wordt alleen maar sterker. Het geval Zonne veld was zonneklaar. Dat gebeur de immers in het openbaar. Dit ligt moeilijker voor de nieuwsgie rigen. Robert Planje opent (kleedka merdeuren die voor anderen ge sloten blijven. Hij wil wel vertel len wat er is gebeurd. Planje heeft recht van spreken en gebruikt dat. In tegenstelling tot De Waard, die ook van de hoed en de rand weet. Want beiden zijn hoofdpersonen in een 'kleedka- merverhaal'. Planje: "Na de nederlaag bij Hoekse Boys kwam De Waard de kleedka mer binnen en ging hij verschrik kelijk tekeer tegen ons. Hij zei dat we een stelletje hersenloze Mongo len waren. Nou, toen heb ik ge zegd: dan ben jij er dus ook één. Ik vind dat we ons niet hoeven laten afblaffen. Niemand in de groep trekt op zo'n moment zijn mond open. Nou, ik wel. Daar werd hij boos om. Hij pakte mijn arm vast en toen rukte ik me los. Maar ge slagen is er niet". De wijze van 'losrukken' moet toch nogal wat indruk gemaakt hebben. In elk geval mocht Plan je enkele dagen daarna na een training bij De Waard op het mat je komen. Daar kreeg hij te horen dat op zijn diensten voor het eer ste elftal niet langer prijs werd ge steld. Planje kon naar RCL 2. Planje: "Vervolgens is het eerste als voorbereiding op de wedstrijd bij RCL (die door de Leiderdorpers afgelopen weekeinde werd ge wonnen) naar een restaurant ge weest. Om de zaak te bespreken en teamgeest te kweken. Maar ik hoefde niet mee, terwijl ik kenne lijk toch het probleem vormde. Dat begrijp ik niet. De Waard loopt met een grote boog om het probleem heen. Hij zegt steeds 'ik heb de macht'. Dat is best, maar daar kan ik op deze manier toch niets mee als hij niet eens een goed gesprek wil voeren. In de krant loopt Heemskerk te vertellen dat alles weer goed is bij RCL. Maar er deugt helemaal niets van. Want dit incident staat helemaal niet op zichzelf'. Taumentmist Feyenoord-Aj ax ROTTERDAM (GPD) - Feye noord mist zondag Gaston Tau- ment in de topper tegen Ajax in de Kuip. De commissie van be roep van de KNVB handhaafde gisteravond zijn schorsing van vier wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk, die de tucht- commissie had opgelegd. Tau- ment werd onlangs wegge stuurd in de competitiewed strijd tegen- FC Groningen na een charge op Jos Roossien. "Ik ben hevig teleurgesteld in de commissie van beroep. De scheidsrechter (Uilenberg, red.) en grensrechters hadden het voorval duidelijk anders waar genomen, maar dekken elkaar door dezelfde verklaring af te leggen", aldus Feyenoords tech nisch directeur Ger Lagendijk. LYON (GPD/ANP/AFP/RTR) Gari Kasparov heeft na een zege in de zestiende partij riante uitzichten op behoud van zijn wereldtitel schaken. Met nog acht partijen te spelen heeft hij een voorsprong van één punt op uitdager Anatoli Karpov: 8 1/2 tegen 7 1/2 punten. Kasparov heeft aan nog 3 1/2 punten voldoende voor prolongatie van het kampioen schap. De overwinning in de 136ste onder linge partij voor een WK-twee- kamp, die een langdurige remise- 'reeks in New York en Lyon (vanaf de dertiende partij werd hier ge schaakt) onderbrak, kwam in drie etappes tot stand. Het duel'werd za terdag na vijf uur afgebroken en ook zondag viel er na nog eens zes uur spelen geen beslissing. Maan dag had eigenlijk de zeventiende partij gespeeld moeten worden, ADVERTENTIE 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JEER ALLES VAN: 071-161323 maar de wereldkampioen achtte het verstandiger een time out aan te vragen en zich volledig op de afge broken stelling te concentreren. Dit duel staat nu voor vanavond op het programma. Hoewel Kasparov, die met wit speelde, een voorsprong had in ma teriaal (een kwaliteit meer) waren de meeste deskundigen van me ning, dat Karpov nog altijd goede kansen had op remise. In het kamp van de uitdager waren de gezichten maandag echter steeds somberder geworden. De computer, die te hulp werd geroepen, had immers aange geven, dat wit binnen vijftien zetten kon winnen. Kasparov wist dit ook. De Spaan se meester Ricardo Calvo, een goe de vriend van Kasparov, verklaarde dat de titelhouder er sinds zondag avond van overtuigd was, dat hij de ban in zijn voordeel kon breken. Hij verscheen zelfverzekerd op het po dium, glimlachte zo nu en dan en keek meer de zaal in dan naar het bord. Kasparov maakte zich ook geen moment zorgen om de krappe tijd, die hem restte: voor zestien zet ten had hij nog elf minuten beschik baar. De afgegeven zet, die scheids rechter Geurt Gijssen uit de enve loppe haalde, was Te7-a7. Katwijk scoort aan de lopende band KATWIJK - Drie Katwijkse voet balverenigingen hebben de dins dagavond benut om te oefenen. Quick Boys en KRV maakten giste ren op sportpark Nieuw Zuid geen doelpunten. Katwijk daarentegen scoorde in de uitwedstrijd tegen Koudekerk aan de lopende band: 2- 8. Piet van Duyn trof de roos drie maal, Jaap Gu'yt tweemaal en Pim Langeveld, Cor Hazenoot en Jaap Schaap scoorden ieder eenmaal. Leon Meijs speelde voor het eerst na zijn blessure een helft mee. De Leidse selectie van voetbal sters onder de vijftien jaar versloeg Bernardus gisteravond met 6-2. In Hazerswoude scoorden Angela Ver does (Katwijk). Fabie Vrisekoop (Docos), Simone Rasenberg (Quick Boys) 2x en Ilonka Brouwer (Ter Leède) 2x. Voor de thuisclub doel puntten Tineke Kerseboom en San dra van der Voort. n Anatoli Karpov af. De wereldkamph t dat hij de afgebroken Hulpeloos De tactiek van Kasparov was er op gericht met subtiele zetjes van toren en koning het matnet rond de steeds meer in de hoek gedrongen zwarte koning aan te trekken. Kar pov was gedoemd zetten met zijn lo per te doen. Met lede ogen moest hij toezien hoe Kasparov, die niet meer dan vier minuten nodig had voor het voltrekken van het vonnis, zijn koning op het strategische Veld e7 bracht. Toen mat met de toren op de onderste lijn en de loper op de dia gonaal onvermijdelijk was, staakte Karpov met een hulpeloos gebaar de strijd. Opnieuw bleven beide kemphanen overigens nog even na praten. De partij had 102 zetten in beslag genomen. Volgens statistici is het slechts drie keer eerder in de histo- om de wereldtitel srhakpn gekomen dat een partij meer zetten in beslag nam. Het record staat op 124 zetten (de vijfde partij tussen Kortsjnoi en Karpov in Baguio City, 1978). Het twintigste treffen tussen Tal en Botwinnik in 1961 (Moskou) vergde 121 zetten, de veertiende ontmoeting tussen Tarrasch en Las- ker in 1908 (Dusseldorf en MÜn- chen) werd in 119 zetten beslist. Al deze marathonduels eindigden in Volgens de aanwezige experts in Lyon had Kasparov geen hulp van een computer nodig gehad om de winstweg te vinden. "Er is geen ap paraat als de Deep Thought nodig om zo'n stelling te behandelen", al dus de Engelse grootmeester Willi am Watson. Ondanks het verlies achtten velen Karpov nog niet afge schreven. "Hij komt terug. Hij heeft nog steeds een kans", aldus de Sov jetrus Alexander Rosjal. "Ik durf niet aan te geven welke kant het op gaat", zei zijn landgenoot Anatoli Lein. "Het is een hele vreemde tweekamp. Alles is nog moeelnk" 'Wit: Kasparov. Zwart: Karpov. 16de matchpartij, Lyon 1990 89. Ta7 (Toen hoofdarbiter Gijs sen gisteren om vijf uur de envelop pe opende bleek dit de afgegeven zet.) 89...Lg4 90. Kd6 Lh3 91. Ta3 Lg4 92. Te3 Lf5 (De koning kan niet ontsnappen. Na 92...Ke8 93. Kc7 wordt hij bij de volgende zet terug gedreven.) 93. Kc7 Kf7 94. Kd8 (De eerste fa se van het winstplan is voltooid. Nu moet de zwarte koning verder wor den teruggedreven. Het is overi gens duidelijk dat het paard niet kan spelen, want na 94...Pg7 95. Lxg7 ontstaat een theoretische winststelling.) 94...Lg4 95. Lb2 Le6 96. Lc3 (Tempodwang!) 96...Lf5 (He laas faalt 96...Pf4 op 97. Tf3) 97. Te7 Kf8 98. Le5! (Alles even nauwkeu rig. De loper houdt het paard weer vast.) 98...Ld3 99. Ta7 Le4 100. Tc7 Lbl 101. Ld6+ Kg8 102. Ke7! (Het spel is uit! Als 103. Le5 is gevolgd kan zwart het mat alleen dekken door het paard naar g7 te spelen en dan yprlonnt allps volgens het boekie. AV Holland trekt Blanken aan als nieuwe sprinttrainer LEIDEN Huib- Blanken is de nieuwe sprinttrainer van AV Hol land. De Zoetermeerder oefende die taak, voorheen lange tijd uitge voerd door Roel Hendriksen, gister avond voor het eerst uit. Laatstgenoemde kwam een jaar geleden in aanvaring met het be stuur van de Leidse atletiekvereni ging. Het contract van Hendriksen, tegenwoordig bij UVS actief als looptrainer, werd in 1990 niet meer verlengd. Eerst Paul van der Veer en later Cor van Loon namen daar na de sprinttraining tijdelijk op zich. Hendriksen bemoeide zich op persoorilijke titel alleen nog met een selecte sprintgroep, waarvan oud-Nederlands kampioene op de 400 meter Yvonne van Dorp deel uitmaakt 15.30-18.30 EURO: Tennisklassiekers: fi nale Australian Open. 16.15-16.45 Sportnet: Bowlen. 16.45-17.00 Sportnet: Sport uit Spanje. 17.00-18.30 Sportnet Rugby. 18.30-19.00 Sportnet- Exotische sporten. 18.30-19.30 EURO: Paardesport: vanuit Brussel. 19.00-21.00 Sportnet: American Football: Miami-San Diego State. 19.30-20.00 EURO: Sportnews. 21.00-22.00 EURO: Ski Report. 21.00-23 00 Sportnet: Boksen. 21.24-22 00 Ned 3: Studio Sport. llikopde 23.00-00.10 BBC 1 Sporlsnight: met zaalvoetbal en cricket (reportage over de Engelse tournee door Austalne). 23.00-00.30 Sportnet Moto News: auto- en motorsportmagazine. 00.00-00.30 EURO: Sportnews. 00.30-01.30 Sportnet NHL IJshockey. 00 30-02.30 EURO Snooker: Open Azia tische kampioenschappen. 01.30-02.00 Sportnet Exotische Sporten. ii- San Diego State. 09.30-10.00 EURO Eurobics. 10.00-11.00 EURO: Tennis: voor mannen in Japan. 10.00-12.00 Sportnet: Autosport. 11.00-13.00 EURO Turnen EK ritmische gymnastiek in Zweden. 12.00-14.00 Sportnet: World Snooker Classics. 13.00-13.30 EURO Eurobics 13.30-15.30 EURO Snooker: Open Azia tische kampioenschappen. 14.00-15.30 Sportnet Rugby vanuit Tou louse.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15