Principiële discussies in schininkpot gesmoord Gemeentesecretaris verlaat Wassenaar Fusie middelbare scholen Wassenaar Moet Wassenaarse koopavond van vrijdag naar donderdag? Toch witte Sint en zwarte Pieten op Amerikaanse School Wassenaar Rolff Keukens Discussie over automatiseren bibliotheek Zoeterwoude SülüaMHiÜ» WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 WASSENAAR De Wassenaarse gemeentesecretaris J.M.W. Um- mels vertrekt per 1 februari naar buurgemeente Den Haag. Hij wordt daar hoofd van de sector algemene bestuurszaken, een onderafdeling van de directie bestuurszaken. Um- mels krijgt in zijn nieuwe functie 'slechts' 20 ambtenaren onder zich. Ummels begon 1 oktober 1985 in Wassenaar, al mocht hij zich pas twee maanden later officieel ge meentesecretaris noemen. Hij volg de die dag A. Mighout op, die met de VUT ging. Daarvoor werkte hij ruim 12 jaar als ambtenaar bij de ge meente Utrecht, waarvan de laatste drie jaar als plaatsvervangend chef van de afdeling volkshuisvesting. Burgemeester P.H. Schoute heeft het vertrek van de gemeentesecre taris gisteravond gemeld aan de le den van de raadscommissie voor al gemene bestuurlijke aangelegenhe den. Zij reageerden opvallend mat op het vertrek van de hoogste amb tenaar. Uitgebreide loftuitingen bleven uit; Ummels moest het doen met twee grappig/zure opmerkin gen. Zo zei D66-fractieleider R. D. Nieuwenhoven dat het geen gekke zaak is dat de gemeente in een grote buurgemeente iemand heeft zitten die Wassenaar kent. CDA-fractielei- der H. Schelhaas sprak de hoop uit dat de gemeentesecretaris niet als spion zal fungeren, maar als 'voor uitgeschoven pion'. En daar moest Ummels het mee doen in het open bare deel van de vergadering. Na het verwijderen van pers, pu bliek en ambtenaren praatte de commissie achter gesloten deuren door over het aanstaande vertrek. Officieel ging het over de te volgen procedures en niet over de conflic ten die tot het vertrek van de ambte naar zouden hebben geleid. Opval lend was wel dat het geheime over leg drie kwartier duurde en er vol gens de burgemeester geen beslui ten zijn genomen over de procedu re. Volgens P.H. Schoute zal de ge meente geen nieuwe gemeentese cretaris hebben voor 1 maart, maar kan ze zich redden met de loco-se cretarissen. De vertrekkende gemeentesecreta ris van WassenaarJ.M.W. Ummels. WASSENAAR - Moet de Wasse naarse koopavond van vrijdag naar donderdag gaan? Die vraag stond gisteravond plotseling cen traal in de vergadering van de raadscommissie voor algemene bestuurlijke aangelegenheden. Volgens de agenda hoefden de raadsleden alleen te praten over het collegevoorstel om de ge meentelijke afdeling burgerza ken op woensdagavond van zes tot acht uur open te stellen voor publjek. Toen D66-raadslid R.A. Nieuwenhoven voorstelde om de openstelling te koppelen aan de plaatselijke koopavond, nam de discussie echter een verrassende wending. Burgemeester P.H. Schoute verklaarde dat ambtenaren er weinig voor voelen om op vrijdag avond te gaan werken en dat zo'n avond de gemeente extra veel kost. Vervolgens vroeg hij zich in voorzichtige bewoordingen af of vrijdagavond wel zo'n gelukkige koopavond is. "Ik heb de neiging u bij te vallen", zei CDA-fractie- voorzitter H. Schelhaas direct. "Veel regiogemeenten hebben hun koopavond op donderdag. En daar is best wat voor te zeg gen". Nieuwenhoven (D66) sloot zich bij het pleidooi aan: "Het zou in teressant zijn om binnen Wasse naar de vraag op te werpen of vrij dagavond wel een goede koop avond is. En als de koopavond verschuift, kunnen we de open stelling van het gemeentehuis mooi mee verschuiven". Onderzoek De burgemeester liet weten dat wanneer Wassenaar donderdag avond koopavond zou hebben ge had, de kans had bestaan dat ook burgerzaken die avond open was geweest. Nu wil hij burgerzaken op woensdag openstellen en wacht hij af wat het Economisch Overleg Wassenaar van een ver schuiving van de koopavond vindt. Dit overlegorgaan, bestaande uit middenstanders, onderne mers, raadsleden, een vertegen woordiger van de Kamer van Koophandel en een wethouder als voorzitter, is volgens Schoute bezig met de kwestie: "Voorwaar de is wel dat iedereen meedoet". De enige plaatselijke midden stander in de gemeenteraad, WD-raadslid H.P. de Greef, liet zich gisteravond niet uit over een andere koopavond. Wel steunde hij, samen met de andere commissieleden, de extra openstelling van de afdeling bur gerzaken in de gemeenteflat aan de Johan de Wittstraat. De rege ling geldt voorlopig voor een half jaar en de burgemeester beloofde er veel reclame voor te zullen ma ken. Als de gemeente na een half jaar nog geen knoop kan door hakken, wordt de proef met een half jaar verlengd. Van c redacteur Liesbeth Engelenburg WASSENAAR - Een maandenlange discussie over de ge wenste huidskleur van Sint Nicolaas en zijn Pieten is van ochtend op de Amerikaanse School in Wassenaar in de schminkpot gesmoord. De school zou vanmorgen worden bezocht door een zwarte goedheiligman en witte knechten met niet meer dan een zwarte roetveeg op de wangen. In werkelijkheid had de Arubaanse Sint de witkwast flink ge hanteerd en waren zijn Pieten erg scheutig omgesprongen met het schoorsteenroet. De traditionele schimmel was ver vangen door een zwarte merrie. Directeur G. Schoppert is teleurge steld over de gang van zaken. "An no 1990 mag je niet iemand zwart schminken, alleen omdat de traditie dat vereist", legt hij het standpunt van zijn school uit. "We zijn er van uitgegaan dat voor de kinderen niet de kleur van Sinterklaas en zijn Pie ten van belang is, maar de traditio nele ceremonie. Een Piet moet ie mand zijn die aardig is en grappig, en die tegelijkertijd een beetje angst inboezemt. Of hij dan zwart, blank of geel is maakt niet uit". In totaal telt de school kinderen veertig landen, waarbij de leeftijden Amerikanen nog altijd een gevoel van national guilt, een schuldge voel over de slavernij en de jaren lange discriminatie van negers. "Het is nog geen dertig jaar geleden dat negers helemaal onderaan de maatschappelijke ladder stonden en nog steeds is hun gemiddeld in komen beduidend lager dan dat van blanken. De Cosby-show geeft dan ook een vals beeld; dat zijn eigenlijk blanke personages, die toevallig door zwarten worden gespeeld. In de Verenigde Staten zie je momen teel de tendens dat er heel voorzich tig wordt omgesprongen met r tot acht- derheidsgroeperingen. Vandaar dat ide tien jaar. Bijna zestig procent leerlingen is Amerikaans. "Ieder een die bij ons Piet wil spelen, kan een Pietenkostuum aantrekken. In sommige gevallen zijn dat negers. Maar niemand hoeft zich zwart te schminken". Dergelijke ideeën hebben binnen en buiten de school voor protesten gezorgd. Een enkele medewerker vónd dat de traditie werd aangetast en Nederlanders voelden zich be schuldigd van racisme omdat zij met de ideeën wèl zwarte Pieten gebruiken, zo viering. "Sinds bleek uit een ingezonden brief krant. "Maar dat hebben we nooit het gebruik van een zwarte Pieten knecht ook niet goed te praten is voor een Amerikaan. Ik heb zelf in de VS twintig jaar geleden in Shakespeare's 'De koopman van Venetië' een Moor gespeeld, com pleet met zwarte schmink. Stel je voor, alsof daar geen zwarte acteur was die zo'n rol had kunnen spelen! De Ameri kaanse School in Wassenaar werd vanmor gen verrast door een te witte Sint en te zwarte Pie ten. (foto Jan Niet elke medewerker van de Amerikaanse school was hèt eens er de Sinterklaas- 2 besloten hebben j te doen, heb ik al heel wat protesten op mijn bureau gehad, bedoeld. In tegendeel, Amerikanen Een medewerker stelde dat de Pie- VrtTinterkuk's7«st"VWe v.„hh.,„ hun zin ten zwart horen te zijn, omdat ze voIgenFin he, aigemeen de Neder- landse feesten en vertellen dan ZOETERWOUDE - Na een grondi ge verbouwing zal de Zoeterwoud- se vestiging van Rolff Keukens aan de Industrieweg volgende week woensdagmiddag worden her opend. De nieuwe ruimte heeft een oppervlakte van 650 vierkante me ter. Behalve keukens worden in de ruimte ook badkamers en vloer- en wandtegels getoond. Agrarische school speelt voor Sint OEGSTGEEST - Sinterklaas heeft vanmorgen op de agrarische school in Oegstgeest vijfduizend gulden sponsorgeld overhandigd aan acht milieugroeperingen. Het geld werd op de school ingezameld tijdens een milieu-actieweek in juni. Leerlingen onderzochten toen de kwaliteit van slootwater en maak ten excursies naar milieuvriendelij ke bedrijven in de omgeving. Het onderwijs stond een week lang in het teken van het milieu en er was een speciale actiedag met een milieumarkt en een sponsorrace. "De niet-commerciéle organisa ties die op de markt stonden, wisten dat ze een gedeelte van het sponsor geld zouden krijgen", vertelt M. Rotgans. De leraar biologie en teke nen benadrukt dat het geld alleen naar niet-commerciële milieu-orga nisaties gaat. "Op de markt was ook een reformzaak aanwezig maar we gaan er vanuit dat die zelf wel voor geld kan zorgen", aldus Rotgans. Een van de gelukkige organisa ties is de Fietserbond ENFB. Deze landelijke bond probeert het fiets- verkeer in Nederland te bevorde ren. Medewerker Th. Kromwijk is verrast door de onverwachte dona tie: "Zoiets gebeurt eigenlijk nooit, maar het is heel leuk om door zo'n actie bij ouders en leerlingen in de publiciteit te komen". Ook de secretaris van de Leidse afdeling van het Wereldnatuur- fonds, J. van der Borch, vindt de ac tie 'een geweldig initiatief. Voor lichting en educatie zijn naast het inzamelen van geld de belangrijkste taken van het Wereldnatuurfonds. Borch vindt het heel belangrijk dat de agrarische school zoveel aan dacht schenkt aan allerlei verschil lende kanten van het milieu. "De jeugd is een ontzettend belangrijke doelgroep wat het milieubewustzijn betreft. Je moet bij de kinderen be ginnen. Een actie als deze laat zien dat het milieu leeft bij de jeugd". De andere uitverkoren milieu-or ganisaties zijn de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten in Nederland, de Dierenbescherming, de Landelijke Vereniging tot Be houd van dë Waddenzee, de Vogel werkgroep Katwijk, de Vereniging Milieudefensie en de Werkgroep Milieuzorg Oegstgeest. HAARLEMMERMEER - Het ver keer op de rijksweg A4 en het ver keer op de A9 vanaf Haarlem en Amstelveen heeft gisteren enkele uren vastgestaan nadat een vracht wagen was gekanteld. Het ongeluk gebeurde op de Westbaan richting Den Haag, tussen het Klaverblad en de Schipholtunnel. Daardoor kwam er twintig ton varkensvoer op de weg terecht. De leerlingen zijn de afgelopen tijd in de lessen uitgebreid voorbe- hebben het hier juist omdat Nederlanders zijn". Cosby-show Volgens Schoppert leeft Ouderenbus brengt Sint Nicolaas naar school Voorschoten VOORSCHOTEN - Sint Nico- laas is vanmorgen, in gezel schap van zijn twee pieten, met de 'Cirkelbus' naar basisschool 'Het Palet' gereden. Volgens de secretaris van de plaatselijke Stichting Ouderenbus, me vrouw E. van der Kraats, wilde de stichting op deze manier meer bekendheid geven aan de Cirkelbus, die nu zo'n vijf maan den rijdt. "Verder is het heel lo gisch om de bejaarde Sint Nico laas niet per paard maar per ou derenbus te laten reizen", aldus Van der Kraats. De cirkelbus is bestemd voor 65-plussers, voor wie de haltes van het openbaar vervoer te ver van hun huis of het reisdoel af liggen. Ouderen geven per tele foon door hoe laat ze gebracht en gehaald willen worden en wat hun plaats van bestemming is. In de bus is ruimte voor acht personen, die eventueel ook een opgevouwde rolstoel kunnen meenemen. De bus brengt ou deren binnen de gemeentegren zen overal naar toe. ten zwart horen te zijn, omdat tolerant door de schoorsteen klommen. Een docent, die toevallig zelf zwart is, vroeg zich daarop af of de Pieten van de schoorsteen ook die grote ro- onder de lippen en dat kroeshaar kregen." Hulp-Sint Schoppert is nooit bang geweest dat de Nederlandse kleuters op zijn school hun geloof in de goedheilig man zouden verliezen door zijn on gebruikelijke verschijning van van ochtend. "Die kinderen zien hele maal niet wat voor kleur de Sint heeft. Vijf procent van onze leerlin gen is Nederlands en net als alle kinderen weten die, dat Sint Nico laas ook hulp-Sinten en -Pieteri in dienst heeft". veel mogelijk over de achtergron den. De verjaardag van de koningin vieren we bij voorbeeld ook, zeker omdat ze ons gebouw in oktober heeft geopend. Daarnaast hebben we natuurlijk de Amerikaanse fees ten, zoals Halloween en Thanksgi ving. Aan feesten voor de andere nationaliteiten schenken we alleen aandacht als er behoefte aan blijkt te zijn. Vrijdag hebben we bij voor beeld het Scandinavische feest San ta Lucia, omdat de Zweedse en Noorse leerlingen dat eens willen laten zien aan de anderen. En als Chinese leerlingen behoefte zouden hebben aan de viering van Chinees nieuwjaar, kan dat ook". Rijnlands Lyceum samen met Schout bij Nacht Doorman-mavo WASSENAAR - Het Rijnlands Het Rijnlands (havo/vwo) is een bij- Lyceum in Wassenaar gaat in zonder-neutrale school en telt onge- augustus 1991 fuseren met de veer 800 leerlingen, de mavo is Dlaatseliike Schout bii Nacht °Penbaar en wordt bestuurd door plaatselijke bcnout Dij iNacnt de gemeente 0ver samenwerking Doorman-mavo. De nieuwe werd vy<- school krijgt meer dan duizend sproken, leerlingen en houdt na de fusie niet nodig gevonden. de beschikking over het ge- Nu ligt dat anders. De mavo- bouw van het Rijnlands aan de school wil haar leerlingen goede Backershagenlaan en het mavo- doorstromingskansen bieden zon- pand aan de Schout bij Nacht der het kleinschalige karakter te ministeriële plannen mee om kleine Hoewël directeur G. Zijl v; scholen op te heffen. Als de plannen Schout bij Nacht Doorman doorgaan, zou de kleine mavo moe- J ten verdwijnen. Er waren al veel contacten tussen beide scholen. Leerlingen van de kleine mavo-school die verder wil de de samenwerking met het i katholieke St. Adelbert College 'uit stekend' noemt doet deze school niet mee aan de fusie omdat ze een andere 'kleur' heeft. De den leren, stroomden vaak door school wordt straks bijzonder- Doormanlaan. verliezen. Op de achtergrond spelen het Rijnlands. Het brug klasprogramma en de leerpakket ten van eindexamenleerlingen wa ren op elkaar afgestemd om een goede doorstroming te garanderen. traal. De fusie zal niet tot gedwongen ontslagen leiden. Over de rechtspo sitie van de docenten is uitgebreid overleg gevoerd. Het is de bedoe ling dat de gemeente nog vijf jaar zeggenschap over de school be houdt, doordat een afgevaardigde kan blijven meepraten over de on derwijskundige zaken. Over de t de school wordt ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude (PZ) heeft grote moeite met het voorstel om de openbare bibliotheek in Zoeter- woude-Dorp te automatiseren. De collegepartij vindt de kosten te hoog en vraagt zich af of de dienstverlening wordt ver groot. Dat maakte PW-raadslid J.W.M. Stuyt gisteravond dui delijk tijdens de commissie wel zijn. CDA en WD gingen wel akkoord met de wens van het college om volgend jaar 6000 gulden voor automatisering be schikbaar te stellen. Om een begin te kunnen maken met jaarlijks 11.000 gulden kosten. Door de automatisering heeft het college automatisering zouden de extra haar instelling niet meedoet het automatiseringswerk van personeelskosten niet hoeven te de Provinciale Bibliotheek Centrale voorgesteld om de 6.000 gulden 1991 extra beschikbaar te stellen worden gemaakt, bovenop de subsidie van 116.000 gulden die de bibliotheek aan de Schenkelweg jaarlijks ontvangt. In 1992 en 1993 groeit de extra subsidie PW'er Stuyt ziet dat anders. Meer boeken te lenen, Kaartenbak In welk gebouw de brugklasleer werk bespaart, kan üngen straks moeten komen is nog „oW nnon "Fn oie niet geheel duidelijk. Directeur Zijl van de Doorman-mavo sluit niet uit dat er in beide gebouwen brugklas leerlingen worden geplaatst. 18.000 gulden en in de jaren apparatuur betekent volgens hem daarna blijft het totale subsidiebe- meer dienstverlening e mening tijd de bibliotheek vaker open. "En als de bibliotheek meer uren open is, heb je minder pieken, waardoor hetzelfde personeel over een groter aangeslo- aantal uren kan worden gespreid", eventueel meende de penningmeester. Toch was Stuyt nog niet geheel GESTREMD - Het verkeer in de Ha- tevreden. Hij toonde zich bereid het zelaan in Wassenaar zal morgen of twee keer voorstel in zijn fractie te verdedi- overmorgen enige tijd zijn ge- soneelsbezetting haar openingstij- vroeg het raadslid zich af of het boe den verruimen. Het bestuur van de bibliotheek verdedigt de automatisering vooral den. door te stellen dat het aantal admi- C.M.L. van de Wiel, penning- nistratieve taken zo toeneemt, dat meester van de bibliotheek, legde meer personeel nodig is. Dat zou uit dat het aanbod verschraalt wan- Op dit moment komt per week een bode langs met boe- gen, als duidelijk wordt aangetoond stremd, 'omdat twee zieke iepen andere bibliotheken. Het dat de dienstverlening in belangrij- WOrden gerooid. De staan ter hoog- ke mate wordt verbeterd. Boven- te van de Hazelaan 3 en heben de dien moet het aantal openingsuren iepziekte. Het verwijderen van de flink worden vergroot. "Niet met bomen is de enige mogelijkheid om half uurtje of zo". Bij een evalu- ken werken met kaartenbakken de de penningmeester zeer tijdro vend en zeker niet de hoofdtaak van i goed opgeleide bibliotheekme- verspreiding van de ziekte te dewerker. Nu is dat noodgedwon- atie zal PZ de verruiming van de komen. Zo spoedig mogelijk na het WOENSDAG 5 DECEMBER Alphen jëugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong- kmdt Comnckstraat. expositie van poppen, ellen en voorstelling: Dansgroep Het Concern presenteert Jong Talent, aanvang 20.30 uur in het LAK-The- ater, Cieveringaplaats. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 Onderweg aan de Lijsterlaan, aan vang 19.30 uur. Leiden. lunchconcert door Detmar Leer touwer Jaap Brackman op piano, van 12 45 tot 13.30 uur in de Kapel- voorstelling: Dansgroep Het Oegstgeest Concern presenteert Jong Talent, zwemmen voor mensen met ast- aanvang 20.30 uur in het LAK-The- A ma en cara onder leid,n9 van een ater Cieveringaplaats ^A »A fysiotherapeute, in zwembad Poel- MÊ Wk meer. van 13.30-14.15 en van ^A 14.15-15.00 uur. Leiderdorp tig gedanst door Maureen Kru- meich en Adriaan Kans in het Parktheater, aanvang 20.30 uur. in het Parkfilmhuis draait de film, "Wait until spring Bandini', aanvang 20.30 uur. Satisfaction drive-in show in jon- Leiden receptie ter gelegenheid van 20- jarig bestaan van wijkvereniging Aktief, van 17.00 tot 19.00 uur in het wijkgebouw. Berlagestraat. voorstelling: musical 'De Club', door het Fakkeltheater, aanvang concert door het kamerkoor "La Vostra Vue', in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1, aanvang 20.00 uur. Huizinga-lezing in de Pieters kerk, aanvang 20.00 uur, inl. RUL. aan de Thorbeckestraat, van 5-12 -tot 2/1. Leiden informatiepunt gemeenschap- - pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat. tel: 121554. DONDERDAG 6 DECEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur. bijeenkomst van de Woman's Aglow afdeling Alphen, in gebouw internationale show 'Face to Face', door Up With People, aan vang 20.15 uur in de Stadsgehoor- voorstelling: 'Mevrouw Bijl', solo optreden van Marline Bijl, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. bewegingsgym voor dames olv M een Mensendiecktherapeute, van ^A Alphen 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot «E 14.15uunnSjelter,Heemraadlaan. WM M jeugdkampioenschap klaverias- i> sen bij buurtcentrum Halfje Wit aan klaverjassen bij Con Bravura, pki jt de ^an Brakelstraat, aanvang aanvang 20.00 uur in clubgebouw MÊF 1 K* 1 1 £1 20.00 uur. Beukenschans. VILIlwn choreografieën uit de jaren zes Olympiaweg, met dj's Roberto en Gonzo, aanvang 21.30 uur. soosavond bij Stichting homo seksualiteit Alphen, Prinses Marij- kestraat 71, aanvang 21.00 uur. dixieland formatie de Dicksies All Stars in Jazzcafé Dicksies aan de Hoofdstraat, aanvang 17.30 uur. de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederl Ver. voor Huisvr. houdt een Sinterklaasbingo, aan vang 14.00 uur. Lak-theater, toneelgroep De Trust met' Platonov', aanvang 20.30 uur. Leidse Schouwburg, optreden van het Fakkel-theater met 'De Club', aanvang 201.5 uur. Vereniging Rondtheater speelt 'Vanaf de brug gezien' in het Vliet- landcollega aan de Apollolaan, aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14