Hygiëne op bouwplaats om te huilen Oegstgeest vordert ABP-woning voor asielzoekers 'Schipholte krap' Wie gaat voor bij gebrek aan bedden? Katwijkse kapitein niet gewond bij overval vrachtschip San Salvador Provincie: offensief natuurbeleid Vaak moet bouwvakker met cement aan de handen z'n broodje opeten' Leids ziekenfonds voelt niets voor beconcurreren collega's Buschauffeurs houden actie WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 REGIO PAGINA 13 Demonstratie tegen vervoer oorlogstuig bij marinevliegkamp VALKENBURG Het Leids-Haags Vredes Platform houdt zaterdag bij de hooYdpoort van marinevlieg kamp Valkenburg een demonstra tie tegen het Amerikaanse oorlogs transport naar de Golf. Tussen 15.00 en 16.00 uur komen de demonstran ten aan de Doormanlaan bijeen on der het motto 'Valkenburg, stop doorvoer oorlogsmaterieel naar de Golf. Zaterdag 15 december is er een landelijke demonstratie op de Dam in Amsterdam. De zogeheten Initia tiefgroep 15 december protesteert dan tegen de aanwezigheid van Ne derlandse oorlogsschepen in de Golf. De initiatiefgroep bestaat on der meer uit vertegenwoordigers van Groen Links het humanistisch Vredesberaad en het komitee Anti Golf Oorlog. AMSTELVEEN - Schiphol heeft ei genlijk niet de ruimte om nog zeer aanzienlijk te groeien, zoals het plan is van politiek en bedrijfsleven. De luchthaven ligt daarvoor te veel in geklemd tussen stedelijke gebie den. Dat zegt prof. dr. L. Bak, oud hoogleraar Verkeer en Vervoer van de Universiteit van Amsterdam. Bak vindt dat de beleidsmakers moeten erkennen dat Schiphol niet meer kan groeien. Debat tussen Zwaveling en Dupuis over medische ethiek LEIDEN Prof.dr. H.M. Du puis, hoogleraar medische ethiek, en prof.dr. A. Zwaveling, hoogleraar algemene heelhun- de, staan dinsdag 11 december in het Professoren Debat tegen over elkaar. Dupuis kwam on langs in het nieuws door haar opmerking dat bij opname op een afdeling intensive care de omstandigheid dat iemand daar zelf schuld aan heeft, een rol mag spelen. Zwaveling vindt dat te ver gaan. Op een symposium in Nijme gen legde Dupuis de aanwezige intensive care-artsen het vol gende probleem voor. Op de af deling intensieve zorg ligt een vrouw van 65 jaar met ernstige hartklachten. Het is de bedoe ling dat zij de volgende dag wordt geopereerd, 's Nachts ge beurt er een ongeluk, Een jon geman rijdt met veel drank op tegen een boom. Hij is zwaar gewond en opname op intensie ve zorg is noodzakelijk. Maar er is geen plaats. Alleen als de arts de plaats van de vrouw aan de jongeman toewijst. Daarmee kiest hij voor uitstel van de ope ratie, pè vraag van Dupuis aan het gezelschap medici luidde: wat moet hij doen? De deelnemers aan het sy- mopsium waren er duidelijk over. Althans de grote meerder heid: tweederde van de artsen koos voor behandeling van de man, eenderde dus vóór de vrouw. Dupuis was over die uit slag nogal verbaasd. Prof. Zwavel in g. tussen Dupuis e.n Zwaveling. Gespreksleider is prof.dr. A.E. Meinders. De openbare discus sie over dit delicate onderwerp heeft plaats in collegezaal II van de vakgroep fysiologie, YVassenaarseweg 62 in Leiden. Aanvang half vijf 's middags. ROTTERDAM/KATWIJK - De Kat wijkse kapitein van de Pacific Lily, J. van Duijn, is niet gewond geraakt tijdens de overval van het vracht schip in de haven van San Salvador. De eerste stuurman liep lichte ver wondingen op aan zijn hand. Een aantal andere bemanningsleden kwam er met de schrik en een paar blauwe plekken vanaf. De overvallers hebben in de nacht van zondag op maandag geld, effecten en persoonlijke bezittingen gestolen uit het koelschip. De totale schade is nog niet bekend. De bemanning van de Pacific Li ly, die onder Cypriotische vlag vaart, bestaat uit 13 personen. Er werken Nederlandse officieren op het schip en Filippijnse beman ningsleden. "Het was geen overval van pira ten, het waren normale rovers. De overval heeft ook niets te maken met de oorlog in El Salvador", zegt directeur K.H. Hilbig van de Rotter damse rederij Trimlaks, eigenaar van het overvallen schip. De rovers zijn het schip niet vanaf een andere boot geënterd maar zijn vanaf de walkant de touwladder opgeklom men. "In elke haven waar criminele elementen aan boord kunnen ko men kan zoiets gebeuren", aldus Hilbig. De bemanning heeft - volgens de voorschriften - geen weerstand ge boden aan de overvallers, zegt de di recteur. "Hoeveel het er waren weet ik niet. Eentje van hen had een mes bij zich. Maar er hebben zich geen vechtpartijen voorgedaan". Dat sommige bemanningsleden toch verwondingen hebben opgelopen wijt Hilbig aan nervositeit. "In zo'n situatie ben je nerveus en maak je wel eens een verkeerde beweging". De Pacific Lily was op weg naar Europa na op diverse plekken in Zuid-Amerika vrachten te hebben gelost. Van de roofoverval is inmid dels bij de plaatselijke autoriteiten aangifte gedaan. DEN HAAG - Provincie Zuid-Hol land wil een offensief beleid voeren om natuur- en landschapsgebieden Het Zuidhollandse deel van de Randstad moet volgens de plannen landschappelijke vernieuwing Nieuwkoop fors uitbreiden. Daar- tra bescherming. naast wil de provincie groengebied ontwikkelen lenstreek dat echter nog wel afhan kelijk is van de verstedelijking dit gebied. de groot Bovendien wil de provincie de Bol- komende tientallen jaren een groot aantal nieuwe natuurterreinen laten ontwikkelen. Dat is volgens Van Heemst nodig om plante- en dier soorten, die karakteristiek zijn voor het betreffende landschap, te verze keren van een geschikt leefgebied met voldoende uitbreidingsmoge lijkheden. Behalve een bos in de Bollen streek denkt de provincie aan een groot broedbos ten oosten van Zoe- termeer, het zogenaamde Bent woud. Het natuurgebied bij Nieuw koop wil Van Heemst uitbreiden ningen tegen het jaar 2000 zijn te ruggebracht tot 60 miljoen kubieke meter per jaar. Voorts moet er een betere inpassing komen van recrea tie in de duinen en een betere af stemming van duinbeheer. Probleem is echter nog wel dat voor deze plannen geld op tafel moet komen. Er is tot en met 1994 1,7 miljoen gulden extra hiervoor beschikbaar gesteld. De wens is echter dat jaarlijks nog eens zo'n drie miljoen gulden beschikbaar komt voor onder meer het aanko pen van stukken grond. De provin cie is tevens afhankelijk van het geld dat de Rijksoverheid wil af schuiven voor natuurbehoud. De provincies vinden de 25 miljoen gulden die door de nieuwe staatsse cretaris Gabor zijn aangeboden te weinig en willen minstens het dub bele. Gedeputeerde Van Heemst omdat daar juist de waterkwaliteit kende dat het natuurbeleid ook ZOETERMEER/REGIO De hygiënische situatie op de bouwplaatsen is om te huilen. Driekwart van de bouwplaat sen in Zuid-Holland-noord voldoen absoluut niet aan de ei sen. De bouwvakkers .kunnen op eenderde van de bouw plaatsen niet naar de wc en bij vier op de tien bouwplaatsen is geen behoorlijke wasgelegenheid aanwezig. Bouwvakkers moeten soms met cement aan de handen hun broodje opeten. Op de helft van de werkplekken is de schaftruim- te te klein. Bovendien wordt het eetlokaal vaak slecht of zelfs hele maal niet schoongemaakt. Dat blijkt uit een onderzoek op bouwplaatsen, uitgevoerd Na de nodige aanmaningen kreeg uiteindelijk bijna tien procent een proces-verbaal. De arbeidsinspectie constateert dat over het algemeen de voor schriften ten aanzien van de hygië- op kleine bouwplaatsen slechter van de actie, met de aanspreken de naam 'Bouwkeet', hebben de drie bouwinspecteurs van dit dis trict de afgelopen twee maanden o l :L.i.pn de honderd bedriiven bezocht. OCxlrlKKGn de honderd bedrijven bezocht. Op slechts een kwart van de be drijven werden de hygiënische omstandigheden (schaftlokaal, wc en wasgelegenheid) in orde bevonden. Bergruimte Waar wel de verplichte schaftloka len aanwezig waren, werden deze vaak gebruikt als bergruimte. Plek om de kleren op de bergen, is op bij na geen enkele bouwplaats voor handen. Een behoorlijke verband- trommel blijkt ook maar op zes van de tien bouwplaatsen te vinden te zijn. De bouwplaatsen die niet in orde waren, zijn enkele weken na het eer ste bezoek opnieuw bekeken. De helft van de 'afgekeurde' bedrijven had verbeteringen aangebracht. Ruim 30 procent van alle onder- Districtshoofd W. Smid noemt de resultaten van het onderzoek be droevend. "Ik ben ervan geschrok ken. Er wordt al zo lang over betere arbeidsomstandigheden gepraat, datje zou denken dat er langzamer hand wel iets zou zijn verbeterd. Dat blijkt niet zo te zijn". De actie Bouwkeet wordt ook in andere delen van het land uitge voerd en maakt onderdeel uit van een veelomvattende actie ter verbe tering van de arbeidsomstandighe den in de bouw. De arbeidsinspec tie en andere overheidsinstellingen proberen door een intensieve con trole en grote voorlichtingscampag nes 'Een bouwvakker is niet van steen' de werkomstandigheden in de bouw te verbeteren. Bouwvak kers eindigen nog veel te vaak in de wao en het ziekteverzuim in deze branche ligt beduidend hoger dan in andere bedrijfstakken. i de polders nog heel goed plassengebied vindt de provincie bovendien karakteristiek Zuid-holland en waard om te ver sterken. Beschermende maatregelen staat of valt met de medewerking gemeenten en waterschappen, voor Vooral van de kant van gemeenten is volgens de gedeputeerde tot nog toe weinig bereidheid om daaraan mee te werken. "De helft van de be de oppervlaktewaterwinning in het sche bescherming", zo zei Van gebied tussen Katwijk en Scheve- Heemst. (vervolg van pagina 1) voordelen voor de verzekerden. "We hebben samen meer dan een LEIDEN - Behalve de samenwer- miljoen verzekerden en dat garan- king van Zorg en Zekerheid (Z deert de hulpverleners een bepaal- &Z) met PWZ (Zaanstreek) en de omzet. Mogelijk kunnen we ZAO (Amsterdam) heeft het Leid- daardoor de prijs van medische se ziekenfonds ook overeenkom- handelingen iets omlaag krijgen, sten gesloten met andere 'aan- Pe r*01™1}316 premies grenzende' verzekeraars. Zo is met Haaglanden (Den Haag), het Regionaal Ziekenfonds Goud a/Woerden en het Regionaal Zie kenfonds Midden-Nederland (Utrecht) afgesproken in de toe komst niet onder eikaars leden te werven. Prins Clmis was gistermiddag onder de aanwezigen bij het afscheid van prof.dr. D.W. van Bekkum van de Leidse universiteit en maakte een praatje met de hoog leraar en zijn echtgenote. Van Bekkum was bijzonder hoogleraar experimentele transplantatiebiologie. Des tijds heeft hij het Radiobiologisch Instituut TNO opge richt. Koningin Beatrix en prins Claus zijknwerden beschermvrouw en beschermheer van het instituut, vandaar de aanwezigheid van Claus. Tijdens de afscheidsreceptie in de Pieterskerk werd Van Bekkum onder anderen toegesproken door prof.dr. W.Th. Daems, decaan vaii de faculteit der ge neeskunde in Leiden. De aanwezigen konden voorts kennismaken met de opvolger van Van Bekkum, dr. J.J. Haaijman, de huidige directeur van het Instituut voor Toegepaste Radiobiologie en Immunologie TNO. (foto Loek Zuyderduin) Z&Z heeft nu ongeveer een half miljoen aangelosten leden. Het werkgebied van de verzekeraar strekt zich uit van Bodegraven/Bos koop tot aan Haarlem/Amsterdam. Directeur J.C.H. Kool van Z&Z is allerminst te spreken over de plan nen van staatssecretaris Simons: "Ik vind het een heel slecht besluit om ziekenfondsen met elkaar te la ten concurreren. De ziekenfondsen zullen advertenties moeten gaan zetten om leden te werven. Dat be tekent een enorme verspilling van geld, wat uiteindelijk nadelig is voor de verzekerden". De min of meer noodgedwongen samenwerking heeft volgens Kool Elektronische beveiliging rond marinevliegveld VALKENBURG - Marine vliegkamp Valkenburg is bin nenkort elektronisch bevei ligd. Met nieuwe, geavanceer de apparatuur wil Defensie bereiken dat in de toekomst minder mensen nodig zijn voor de bewaking van het terrein. Op dit- moment wordt druk gewerkt aan een systeem van videobewaking. Verder wordt het hek rondom het vliegveld voorzien van een alarmsys teem: knippen demonstranten het hek door dan wordt dat zichtbaar in de controlekamer. De operatie heeft niets te maken met de doorvoer van Amerikaanse helikopters naar de Golf. Naar verwachting worden de werkzaamheden over een paar weken afgerond. Pensioenfonds weigert huis beschikbaar te stellen OEGSTGEEST - Na bijna een jaar gers dat voorbeeld misschien vol- praten en soebatten, vond de ge- gen. En dan zijn het weer de wo- meente Oegstgeest het gisteren wel- ningbouwverenigingen die voor de letjes. Omdat het Algemeen Burger- lasten moeten opdraaien" lijk Pensioenfonds (ABP) bleef geren stellen vrijgekomen ABP-woning De gemeente Öegstgeeöt vroeg de woning beschikbaar te verschillende beleggers al in 1989 asielzoekers, besloot ze om huizen beschikbaar te stellen w asielzoekers. Volgens een lan de Tro'mpiaan te vorderen." Een delijke afspraak moet deze gemeen- principe-zaak, meent de Oegstgees- ter wethouder Ton Kohlbeck (PvdA). "Het ABP is de grootste be legger in Nederland. Als die niet meewerkt aan de opvang w totaal 55 vluchtelingen huis- Kohlbeck vesten. Oegstgeest denkt hiervoor i'n 25 woningen nodig te hebben. Het ABP zegde in eerste instantie zijn medewerking toe, maar kwam zoekers, zullen de kleinere beleg- daar weer snel op terug. Het pen- sioenfonds gaf daarvoor een nogal formele reden. Het stelt dat de wo ningen slechts kunnen worden ver huurd aan mensen met hogere inko mens - een groep waarin asielzoe kers uitermate schaars zijn verte genwoordigd. De oplossing die de gemeente Oegstgeest hiervoor had - zij zou de woning officieel huren, en de betaling van de huur garanderen - wees het pensioenfonds af. Het later de woning ABP stelt alleen huizen te mogen toegewezen", verhuren aan particulieren, niet aan instellingen en gemeenten. Discriminatie "Onze van hen wordt gevraagd is heel r beter delijk". Kohlbeck verbaast zich v ze juristen onderzoeken nu of dat pensioenfonds zitten. "Ik had wel noodzakelijk is". Als de verorde- een stevige reactie van hen ver- ning verbeterd moet worden, zal de wacht", gemeenteraad daarover waarschijn lijk op 13 december een besluit pe- ABP-woordvoerder Harry Linde- "Wat mij betreft wordt een dag jauf zegt officieel nog niets te weten asielzoekers De Oegstgeester wethouder is ver bolgen over de houding van het ABP. "Het begint een beetje op dis criminatie te lijken. Ik snap ook niet veel ellende op hun Galblaasoperaties op luchthaven Schiphol LEIDEN Het Sint Elisabeth Zie kenhuis (EZL) in Leiderdorp heeft deze week galblaasoperaties uitge voerd met behulp van video-opna men. Bij deze kijkoperaties opere- buschauffeurs die belast zijn met ren chirurgen via een aantal kleine personeel op de PcirkOGTgcirage luchthaven Schiphol. Vanmorgen De chauffeurs zijn in dienst hielden zij met steun van de Ver- voersbond FNV een langzaam-aan- actie op de luchthaven. openingen in de buikwand. De han den van de chirurgen blijven buiten het lichaam. Voordelen van deze techniek voor de patiënt zijn een snel herstel na de operatie en de afwezigheid 0 van een groot litteken. De verwach- U1* aan "^n passagiers op de centrum NZH, Centraal Nederland en 1 vervoersbedrijf Beuk. Zij zijn v antwoordelijk voor het vervoer v personeel naar werkplek. Sinds e Niet uniek Oegstgeest heeft het er dus niet bij laten zitten. "Het gaat om meer dan alleen deze gemeente. De opvang vv_ van asielzoekers is rijksbeleid. Het hais willen halen'. De bijdrage die ABP doorkruist dat nu. Als we ons er bij neerleggen, bestaat de kans dat ook andere beleggers afhaken; in Oegstgeest en elders in Neder land". Dat is geen denkbeeldig risi co, zo is volgens Kohlbeck inmid- dels gebleken. "Naast het ABP heeft een tweede belegger in Oegst geest zijn medewerking gewei gerd". Welke dit is, wil Kohlbeck nu niet bekend maken. "We zijn met hen nog in gesprek". de vordering. "Ik kan daarom ook niet zeggen welke stappen het ABP er tegen zal nemen". Hij ont kent dat het pensioenfonds zich schuldig zou maken aan een vorm van discriminatie. "We sluiten geen enkele bevolkingsgroep uit voor onze woningen. Het enige waar we naar kijken, is het inkomen. Daar is niets verkeerds aan. Een belegger moet dat doen". Studenten willen betalen voor milieu hogescholen zijn bereid gemiddeld onderschreven. Ruim tweederde procent van hun jaarinkomen vindt dat de overheid maatregelen De chauffeurs deelden pamflet- grote parkeergarage op Schiphol- De actie van Oegstgeest is niet uniek. Al eerder probeerde de ge meente Brummen een ABP-woning te vorderen. Die poging strandde bij af te staan om bij te dragen versnelde oplossing van de milieu problemen. ting procent via deze dat c enige jaren 50 passagiers beschik- de Raad van State omdat de grote personeelsparkeerplaatsen op baar ,s gesteld, moeten duizenden ruimte-verordening deze galblaasoperaties Schiphol. Daarin maakten zij hun Schiphol-werkers hun auto op par- techniek kunnen ongenoegen bekend over de lage sa- keerplaatsen aan de rand op het gebied van het verkeer moet treffen. Door 43 procent wordt sche groei als voorwaarde geacht voor een actief milieubeleid. Meer dan 70 procent is van mening dat de jubilerende Grontmij producenten van verpakkingsmate riaal en duurzame goederen verant- Dat blijkt uit een landelijk enquê te die het NIPO heeft verricht dracht (75-jarig). dergelijke maatregel De stelling dat bij het milieube- woordelijk moeten worden gesteld leid rekening gehouden moet hergebruik van hun produk- SALARIS WETHOUDERS - Wet houders van kleine gemeenten tus sen de 18.000 en 24.000 inwoners hebben recht op een volledig sala ris. Het parlement heeft hierover een motie aangenomen. Het wethoudersambt in gemeen ten van een dergelijk formaat wordt nu als een part-timefunctie gezien. De Kamer vindt unaniem dat deze baan als een full-timebetrekking moet worden gehonoreerd. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Toen dezer dagen een trein uit Nizza te Toulon aankwam, vond men in een dames-coupé eene vrouw, wier voeten met een riem en wier handen met een man- nenhalsdoek waren vastgebon den. Zij scheen vast in slaap te zijn. Wakker gemaakt, zeide zij Zoe Marquet te heeten. Ze was geheel verbaasd en wist niet hoe ze in deze toestand geraakt kwam. Te middernacht was zij uit Monte Carlo naar Marseille vertrokken, waar haar echtge noot haar tegemoet zou reizen. Zevenduizend 'frankendie de vrouw bij haar vertrek bij zich had waren spoorloos verdwe nen. De politie heeft een onder zoek naar deze vreemde geschie denis ingesteld. - In een hooiberg achter de zoogenaamde „zeven huisjes", aan den Bezuidenhoutschenweg te 's-Gravenhage, werd Maan dagochtend een man gevonden, wiens beide beenen tot aan het onderlijf bevroren waren. Vol gens zijne opgave had hij zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag in een hooiberg te sla pen gelegd, doch kon vrijdag ochtend niet opstaan. Toen heeft hij geroepen, doch daar de hooi berg tamelijk ver van den weg staal, heeft men hem eerst Maan dagochtend gevonden. Vijfentwintig jaar geleden: - Roosendaal heeft een vernieu wing van de litu.rgie in de R.K. Kerk ingevoerd. In de Sint Anto- niuskerk werd een kindermis ge houden waar leerlingen van de Sint Seubiusschool Sint Niko- laasliedjes zongen. Echter niet de liedjes die van omstreeks 15 november tot 6 december met een sterke progressiviteit populair zijn, doch versjes, die aan de om geving en de dienst waren aan gepast. „Zie ginds komt de stoomboot" werd. „Zie ginds aan het altaar de priester reeds staan. Hij biedt met Sint Niko- laas ons offer nu aan". Dit offer van de kinderen bestond uit het afstaan van een der door hen ontvangen geschenken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13