TAD LEIDEN Herstel collecties kost tientallen jaren LEIDSCH DAGBLAD 'Het is zo'n degelijk en klassiek bedrijf Boekenbranche verbaasd over onderzoek FIOD bij De Slegte Samenwerking Behalve geldgebrek ook tekort aan vakkundig personeel in musea Referendum op televisie Eigenaren betalen zo'n 300 gulden voor isolatie woningen Noordeinde s WOENSDAG 5 DECEMBER 1990 DEN HAAG (GPD) - De inbeslagna me van een deel van de administra tie van De Slegte, een van de groot ste handelaren in tweedehands boe ken en restvoorraden van Neder land, heeft collega's in de branche verbaasd. De FIOD verdenkt, de boekhandel van belastingfraude en valsheid in geschrifte bij de admini stratieve verwerking van de in- en verkoop van boeken. De inval bij De Slegte vond al in mei plaats. Tot nu toe, zo deelde de Amsterdamse Officier van Justitie De Wit mee, is nog niets belastends gevonden. Het onderzoek kan vol gens hem nog wel enkele maanden duren. Volgens woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie is de vestiging van De Slegte aan de Leidse Breestraat (nog) niet bij het onderzoek betrokken. Zowel Rob van Gennep van de gelijknamige Amsterdamse uitge verij als Hans Meijer van het ICOB uit Alphen aan den Rijn kunnen zich nauwelijks voorstellen dat er bij de handel in rest-voorraden zo danig valt te rommelen dat het inte ressant wordt. Zij onderhouden goede contacten met De Slegte en handelen net als dit bedrijf ook in rest-voorraden, in de bedrijfstak 'modern antiquariaat' genoemd, in de volksmond bekend als 'ramsj'. De Slegte is al sinds de jaren der tig actief op het gebied van in- en verkoop van partijen boeken, waar mee een uitgever is blijven zitten. Twee jaar na het verschijnen van een titel mag een uitgever hem 'in prijs opheffen' zoals dat heet. De restanten worden vervolgens tegen een zacht prijsje door onder meer De Slegte, het ICOB, V&D, Bruna, Van Gennep of De Bijenkorf opge kocht en tegen interessante prijzen aangeboden aan de consument. Ongeveer zestig tot zeventig pro cent van de omzet van De Slegte komt uit deze 'ramsj'. Daarnaast koopt de boekhandelaar tweede hands boeken van particulieren. Het bedrijf kende de laatste decen nia een flinke groei, mede doordat uitgevers een groot aantal titels op de markt brengen die ze na verloop van tijd niet meer kwijt raken. Volgens Rob van Gennep en Hans Meijer is het bijna niet mogelijk te frauderen met de administratie van de in- en verkoop van restpartijen. "Ik zou echt niet weten hoe ik de be lastingdienst zou moeten oplichten met deze restvoorraden. Je zou wel heel dom zijn om geen facturen van je in- en verkoop te hebben. De voorraden aan het begin en einde van een jaar zijn makkelijk te con troleren, dus daar hoeft de FIOD niet zo lang over te doen", zegt Van Gennep. Hans Meijer van het ICOB: "Dan zou overblijven dat de FIOD dus op zoek is naar malversaties in de ad ministratie van de in- en verkoop van en aan particulieren. Wil de FIOD belangstelling krijgen voor een bedrijf, dan moet er toch wel op flinke schaal met de prijzen zijn ge rommeld. En dat kan ik me van een zo degelijk en klassiek bedrijf als De Slegte absoluut niet voorstel len". Kunnen uitgevers niet met opzet een partij van een populaire titel achterhouden om die na twee jaar onder de vastgestelde boekenprijs in de 'ramsj' te gooien? Van Gen nep- "Dat zou 'redelijk stom' zijn. Wij zijn naast handelaren in rest voorraden ook uitgever. En ik kan u verzekeren dat een uitgever het niet in zijn hoofd zal halen een extra par tij boeken te laten drukken om na twee jaar onder de vastgestelde boe kenprijs te kunnen duiken". "Ten eerste is elke uitgever en boekenhandelaar voorstander van de vaste boekenprijs. Ten tweede levert 'ramsj' hooguit de kostprijs op en kamp je dan ook nog eens twee jaar met de kosten van opslag en het verlies van rente. Elke uitge ver brengt een boek op de markt in de hoop dat zo'n titel ook echt goed verkoopt". De hooglopende discussies over au to's, bussen en fietsers op de Bree straat waren niet nodig geweest wanneer vijftien jaar geleden was besloten tot een ingrijpende recon structie van diezelfde Breestraat. Toen echter wisten boze midden standers de plannen van de ge meente te dwarsbomen door deze met succes voor de Raad van State aan te vechten. Het heeft sindsdien nooit meer ge klikt tussen gemeentebestuur en on dernemers. Onbegrip en wantrou wen bepaalden de sfeer waarin bei de partijen de onderhandelingen voerden. Wethouders en Kamer van Koophandel vochten tot voor een jaar zelfs openlijk hun beschamende ruzietjes uit. In die sfeer raakte iede- Veel ruimte vrij in parkeergarage LEIDEN De pleidooien van de Kamer van Koophandel voor een vierde parkeergarage bij het stadscentrum, bijvoorbeeld op de Kaasmarkt, zijn slecht geval len bij de eigenaar van de par keergarage op het Ir. Driessen- plein. "Bij ons is regelmatig nogal wat ruimte vrij in de parkeerga rage". zegt een woordvoerder van Erica beheer: "We zien dus het nut van een nieuwe parkeer garage tegenover die van ons volstrekt niet in". 'Collecteren' voor eigen portemonnee LEIDEN - Bij het museum voor Volkenkunde is men niet echt geschrokken van de resultaten van het onder zoek dat door het Leidse bu reau Research voor Beleid werd uitgevoerd. "Je knip pert wel even met je ogen als je dit soort cijfers ziet", ver telt conservator Van Dongen van Volkenkunde. "Maar ik ben niet verrast. We wisten LEIDEN De Leidse politie heeft dit eigenlijk al", gisteren twee jongens van 13 jen 21 Research voor Beleid con- jaar aangehouden die posters ver- „en kochten met het opschrift 'Stop dis- cludeerde dat er 752 mensja- criminatie en apartheid'. De jon- ren nodig zijn om de achter- gens rekenden voor de affiches vijf stand bij de conserving en gulden, die ze in eigen zak staken. de restauratie van de collec- De politie werd gistermiddag ge- waarschuwd door bewoners van het museum weg te Stadszicht dat vier jongens bezig werken. Moet het in vijf jaar waren met de verkoop van deze pos- gebeuren, dan betekent dat ters. De politie kon later twee van dus 120 nieUwe COnservatO- hen, een 13-jangejongen uit Almere tt i.u-- en een 21-jarige inwoner van Lely- ren en restauratoren. Het bij stad, aanhouden. De overige twee werken van de registratie werden niet meer aangetroffen. van de collectie ZOU ook nog De 13-jarige, die elf Posters had e£ns j2 5 jaar duren aJs het verkocht, zei de biljetten te hebben J gekregen van zijn vader. De af- door één werknemer moet spraak was dat zij de opbrengst zou den delen. De 21-jarige, die er twaalf aan de man had gebracht, vond de verkoop van posters wel ge aanvulling op zijn bijstandsuit kering. Pe politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen het tweetal. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan oplichting, maar daarvoor is het noodzakelijk dat er aangifte is ge daan. De twee wordt daarom nu overtreding van de Algemeen Plaat selij kie Verordening ten laste ge legd. Zij zouden hebben gecollec teerd zonder vergunning. worden gedaan. "Al sedert jaar en dag weten wij dat aardh behoud en beheer van de collec tie in dit museum op grote moeilijk heden stuit. In het verleden heeft de collectie erg geleden door grote* vochtigheid, of grote droogte", ver telt Van Dongen. Volgens hem hebben alle musea te maken met achterstanden maar is het bij Volkenkunde vermoede lijk wel het ergst. "Het hele onder zoek is een beetje aangezwengeld door de noodkreten die ons muse- slaakte", aldus Van Dongen. Conservator Van Dongen van de depots volkenkunde. "Er moet wat gebeu ren, anders gaan verloren". Automobilist slaat LEIDEN Een 34-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag bewuste loos geraakt na een klap van een au tomobilist. De man was de invoeg- strook van de Lammenschansweg opgereden, waar eigenlijk geen fiet sers mogen rijden. Een automobi list ergerde zich zo aan dit rijgedrag dat hij stopte en de fietser een klap verkocht. Die raakte daardoor even buiten bewustzijn. De politie verzoekt getuigen van dit voorval zich te melden (tel. 258888). wordt vergeleken met volkenkun- Volkenkunde werd namelijk ook de. "We hebben ruim een jaar nodig geconfronteerd met een gebouw 0m de registratie van de collectie bij dat eigenlijk ongeschikt is als muse- te werken en een achterstand van 20 um. De depotsituatie is slecht en dat tot 25 mensjaren bij de komt de voorwerpen die in de de- rjng en restauratie. We hebben weg te werken. Dan hebben de vorige eeuw heeft een directeur twee mensen nodig", zegt directeur ook al eens ontslag genomen van- Verwers. De kosten van deze in- wege de slechte depotsituatie". haaloperatie bedragen iets meer Van Dongen gelooft niet dat de te- dan anderhalf miljoen gulden, korten bij Volkenkunde op korte Volgens Verwers is er ook sprake termijn worden weggewerkt. "Het Van gebreken aan het gebouw, gaat dan om miljoenen. Ik denk dat Vooral het klimaat in de depotruim- we realistisch moeten blijven. Maar te moet worden beheerst. "Vooral er moet wel wat gebeuren, anders het depot waar kwetsbaar materiaal gaan er voorwerpen verloren", zegt ligt, ZOals papier en textiel, moet de conservator. worden geklimatiseerd. En op ter- "KAxroicHanr miJn moet de lucht in het hele mu" uddi seum gecontroleerd worden ver- Bij het rijksmuseum voor oudhe- verst. We hebben tenslotte in het he den valt de achterstand mee als het ie gebouw waardevolle voorwerpen staan". delingen kunnen verrichten", ver telt Van Dongen. Hetzelfde constateert Verwers, voorwerpen die er op wijst dat de musea druk to Jan Holvast) bezig zijn met het zoeken naar een oplossing voor het probleem. "Het is niet zo wij zitten te wachten op beslissingen van de Tweede Kamer. De Kamer heeft de bereidheid uit gesproken meer geld beschikbaar te stellen voor de musea, maar dat pas te willen doen als er een inven tion tarisatie ligt. Die wordt volgende week door de minister aan de Ka mer aangeboden. Wij zijn al aan het bekijken hoe we er als musea kun nen uitkomen. Er moeten meer res tauratoren komen, die zullen bege leid moeten worden door de zitten de Relatief goed is de collectie van het museum Boerhaave, dat het voordeel heeft dat het in een nieuw bouw komt. Het museum wordt nu ingericht en tegelijk wordt een groot deel van de collectie gecon serveerd en gerestaureerd. "Na tuurlijk is er een achterstand, die is berekend op vijftig mensjaren. Maar de achterstand is minder groot dan bij musea waar met orga nisch materiaal wordt gewerkt. Messing of een ander hard materi aal zal niet zo snel achteruitgaan", zegt de coördinator-presentatie Kreeftmeijer. Hij wijst erop dat in Boerhaave vooral voor de restauratie van de globes nog geen geld is. De globes zijn van papier. "We proberen daar voor geld uit het Deltaplan te krij gen". J. Krikken, hoofd sector onder houd en collectiebeheer van het Na tionaal Natuurhistorisch Museum, de situatie niet zo erg verwacht ongeveer 50 mensjaren of goede depots hebben, nodig te hebben om de achterstand weg te poetsen. Hij tekent hierbij aan dat voor de ene activiteit meer haast is geboden dan voor de ande- LEIDEN - Voorafgaand aan het referendum wordt via Omroep Rijn land een televisieprogramma uitgezonden met informatie gegeven over de opiniepeiling en het onderwerp: de vrije sluitingstijden. Het is de bedoeling dat het programma begin februari enkele malen wordt uitgezonden. Rond die tijd komen de oproepkaarten voor het referen dum bij alle stemgerechtigden in de bus. In het ongeveer twintig minuten durende programma komen voor- en tegenstanders van de vrije sluitingstijden aan het woord. Burge meester Goekoop legt uit waarom is gekozen voor het referendum. Hij roept de Leidenaars tevens op massaal hun stem uit te brengen. B en W hebben gisteren het licht op groen gezet voor zo'n televisie- produktie, die 14.500 gulden kost. Het college was hiertoe opgeroepen door de gemeenteraad. Die liet al in een vroeg stadium weten televisie te zien als de ideale mogelijkheid om burgers te informeren over het re ferendum. Het programma wordt momenteel in elkaar gezet. De produktie is in handen van de Leidse filmgroep 'Tiem'. De video wordt ook beschik baar gesteld aan club- en buurthuizen die hun bezoekers graag willen informeren over het referendum. gefrustreerd. Daar lijkt nu verandering in te ko men. Gemeentebestuur en onder nemersorganisaties hebben de krachten gebundeld en financieren gezamenlijk een onderzoek naar de concurrentiepositie van het Leidse koopcentrum in verhouding tot win kelcentra als de Kopermolen in Lei derdorp en Leidschenhage in Leids- chendam. Deze samenwerking zou politici en ondernemers dichter bii elkaar kun nen brengen. De praktijk leert echter dat nooit te vroeg gejuicht moet wor den. De Kamer van Koophandel laat vooralsnog geen mogelijkheid onbe nut om te pleiten voor meer parkeer plaatsen in en betere toegangswe gen tot de binnenstad terwijl de meerderheid van het gemeentebe stuur zich in het collegeprogramma heeft vastgelegd op een autoluwe binnenstad. Het bureau dat met de opdracht is belast, lijkt als een scherprechter op te moeten gaan treden tussen de twee kijvende partijen. Helaas leidt dit soort onderzoeken maar zelden tot een eensluidende conclusie. Er zal dus plaats blijven voor uiteenlo pende opvattingen. Samen geld op tafel leggen om pro blemen te onderzoeken betekent nog niet dat er een oplossing gevon den wordt die beide partijen welge vallig zal zijn. Pas wanneer het over een laar, nadat het onderzoek is vol tooid, aankomt op concrete ver keersmaatregelen. zal blijken of po litici en ondernemers hun les uit de afgelopen vijftien jaar hebben ge leerd. Zakennieuws Bazis Het algemeen psychiatrisch zieken huis Endegeest neemt een informa tiesysteem in gebruik van de Stich ting Bazis. Op termijn wil Ende geest de personeels-, patiënten- en financiële administratie in het sys teem invoeren. De Stichting Bazis is een Leidse non-profit organisatie die sinds 1974 automatiseringssys temen op de markt brengt voor in stellingen in de gezondheidszorg. Illegale videobanden LEIDEN De auteursrechtorgani satie BUMA/STEMRA heeft gister middag bij een videotheek aan de De Genestetstraat 38 illegale video banden in beslag genomen. Hans Herbschleb zal op donderdag 6 de cember voor de Leidse Communicatie Salon een inleiding houden onder het motto: 'Een Pirelli-kalender is overal'. Herbschleb is pr-adviseur van o.a. Pirelli en zal wat vertellen over communicatie ve mogelijkheden van creatieve concep ten. Aanvang 18.00 uur in grand-café In den Leidschen Salon aan de Steenstraat Maar Verwers vindt niet dat de kosten die met de aanpassingen aan het gebouw zijn gemoeid bij het be drag moeten worden geteld dat no dig is voor conservering en restau ratie. Bij elkaar zou het dan gaan om een kleine miljard gulden. "Dat is appels met peren vergelijken", vindt Verwers. "Het gebouw is een verantwoordelijkheid van de Rijks gebouwendienst. Die had allang ge breken moeten verhelpen". Ook Van Dongen meent dat de bouwkundige tekortkomingen snel moeten worden opgelost. "Bij ande- bare grenzen te houden. omdat of pas geleden zijn verbouwd of nieuwbouw zitten. Ons gebouw wel te verbeteren, maar ideaal wordt het nooit. Nieuwbouw zou ui teraard beter zijn, maar dat zal niet gebeuren. We zijn dan ook al een tijdje bezig met allerlei verbouwin gen". woning. Omdat bijna het hele be- zonderlijk plannen ontwikkeld drag wordt gesubsidieerd door het de geluidshinder binnen rijk, kost het de eigenaren m< maal zo'n 600 gulden om van meeste lawaai af te zijn. Hierbij i van uitgegaan dat alleen woon- slaapkamers worden geïsoleerd. •LEIDEN - De onberispelijk uitziende ambtenaar achter het loket in het Leids stadhuis had vandaag kennelijk vrijaf. Het inschrijven van een nieuwe boreling of het afgeven van een paspoort was op deze 5-de december in handen gegeven van zwarte Piet. Medewerkers van de afdeling bevol king bleken zich voor deze gelegenheid in een fraai zwarte Pietenpak te hebben gestoken om de Leidse burgers op de bekende wijze van dienst te Zijn. (foto Wim Dijkman) moet heel snel wat gebeuren daarvoor zijn veel mensen nodig. Het probleem bij het wegwerken Als bij voorbeeld een collectie welke periode de achterstand huis voor bewoners van het Noord- moet zijn ingelopen. "Enkele zaken einde die aan de kant wonen van de schreeuwen om aandacht, daar Nieuwe Varkenmarkt. Opvallend Globes dat de opkomst zeer minimaal was. Na alle ophef in de buurt over te veel geluid en stank, namen geconser- slechts zeven bewoners of eigena- de moeite om de informatie- De kosten Daarbij is het uitgangspunt ge weest dat het geluidsniveau in ver trekken als woon- en slaapkamers niet boven de veertig decibel uit komt. Uit metingen is gebleken dat er nu zo'n 72 decibel geluidsbelas ting afkomt op de woningen. Dit be tekent dat de ramen een geluidswe- rende waarde moeten hebben van ruim derig decibel. Isolatie wachten. Maar na verloop van tijd avond te bezoeken, heb je steeds minder mensen nodig Achter de tafel zaten vertegen- groot tekort aan restauratoren, omdat de overige achterstanden woordigers van de gemeente, het aan mensen die conserverende han- niet zo snel aandacht vragen' aannemersbedrijf Burgy dat de uit- goede geluidsisola- de panden aan het Noordein de verschillen nogal. Dit komt voor al doordat voor sommige woningen houden dan het plaatsen van voorzetramen niet verwacht. genoeg is om voldoende geluidsver mindering te bewerkstelligen. Hier moeten nog andere voorzieningen worden getroffen als bij voorbeeld dakisolatie. Van de totale isolatiekosten wordt 97 procent betaald door het ministerie van VROM, de overige drie procent komt voor de rekening van de huurders. Dit betekent in de praktijk dat slechts weinig eigena ren een rekening krijgen die hoger uitvalt dan 600 gulden. De gemid delde eigen bijdrage ligt op onge veer 300 gulden. De gemeente heeft de eigenaren gevraagd voor 1 februari te laten weten of ze bereid zijn dit bedrag te betalen. Een woordvoerder van Is- oplan liet weten dat de resultaten van de isolatie van de woningen met de oneven nummers positief zijn. Er wordt zelfs meer geluid tegenge- eerste instantie was STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11