EIDEN 'Winkels binnenstad te veel van hetzelfde' LEIDSCH DAGBLAD Fokker hoopt voor 1 april toch op vestiging in Leiden Arbeids. Bureau DINSDAG 4 DECEMBER 1990 Onderzoek naar concurrentiepositie van Leiden LEIDEN Om een goede en gevariëerde samenstel ling van winkels in Leiden te krijgen, moet er een vorm van 'citymanagement' van de grond komen. Onderne mers, overheid, makelaars en projectontwikkelaars moeten de handen ineen slaan om goed winkelbe stand te verkrijgen. Dit zei onderzoeker drs. H. Linders van het Bureau Heesewijk gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscom missie economische zaken. Zijn bureau gaat onderzoek doen naar de concurrentie positie van de Leidse bin nenstad. Linders constateerde dat bepaalde detailhandel in Leiden ontbreekt. "De kleine zelfstandige detaillist met een kwalitatief goed produkt is slecht vertegenwoordigd in Leiden. De Haarlemmerstraat is net als je in winkelstraten in andere grote ste den ziet, 'meer van hetzelfde'; veel filialen van grootwinkelbedrijven". Om daar verandering in te bren gen is een actieve inbreng van de ondernemers noodzakelijk. "Maar ook de rol van de overheid is be langrijk, die moet de ruimte schep pen om het mogelijk te maken. Win keliers hebben tegenwoordig meer ruimte nodig om hun produkt aan de man te brengen dan vroeger". Blij De Kamer van Koophandel is blij met dit onderzoek. "Het komt niet vaak voor dat het Leidse bedrijfsle ven, de binnenstadwinkeliers en de gemeente samen een onderzoek doen. De laatste vijftien jaar heeft eigenlijk alleen het bedrijfsleven onderzoek verricht naar de econo mische situatie in de binnenstad en beleidsadviezen gegeven", stelt di recteur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel vast. "Nu de gemeente meedoet, ver wacht ik ook dat er wat gebeurt met de resultaten. Ik ga er niet vanuit dat de gemeente de conclusies en adviezen naast zich neer zal leggen. Daarom ben ik ook zo in m'n sas met de deelname van de gemeente". Berkhout verwacht niet dat het onderzoek 'verrassende' resultaten zal opleveren, omdat er al zoveel on derzoek is gedaan door het bedrijfs leven en de Kamer van Koophan del. Volgens hem zal er in ieder ge val uit blijken dat er problemen zijn met het parkeren en de verkeerscir- culatie in de binnenstad. Een van de zaken die duidelijk wordt in het onderzoek, is volgens Berkhout de voor de bedrijven slechte situatie in de Breestraat. Ook na de opknapbeurt is de Bree straat nog lang niet ideaal. "Dit is voor ons niet de oplossing. En ook niet voor de meeste bedrijven die aan de Breestraat zitten", zegt Berk hout. Hij citeert daarbij uit het jaar lijkse onderzoek dat onder het be drijfsleven wordt gehouden. "Som mige bedrijven gaan zover de 'Bree- straat-misère' als belangrijkste ne gatieve ontwikkeling voor hun be drijf te noemen. Wij hebben dat sig naal al eerder afgegeven". Station Het onderzoek richt zich ook op het Stationsgebied, een van de toekom stige 'economische speerpunten' van Leiden. Er zal in de komende ja- Leidenaar ontkent betrokkenheid bij steekpartij op de Lange Mare C. Berkhout: "Sommige bedrijven noemen de Breestraat als belangrijke negatieve ontwikkeling voor hun bedrijf'. (archieffoto Jan Holvast) ren aandacht moeten worden be- binding, en dan heb ik het over de steed aan de ontwikkeling van het Stationsweg en de Steenstraat, aan gebied tussen het centrum en het trekkelijker te maken", aldus Berk stationsgebied. "Bij het station hout. komt een gebied waar veel publiek Het 'binnenstadsonderzoek' aanwezig is. Het gebied tussen die vergt ongeveer zes a zeven maan- plek en het centrum zal aantrekke- den tijd. De kosten, 100.000 gulden, lijk worden voor ondernemers. Er worden gedeeld door het KNOV, zal dan ook een beleid moeten wor- Leiden Leeft, de gemeente Leiden den worden ontwikkeld om de ver- en de Kamer van Koophandel. DEN HAAG/LEIDEN - Een 27-ja- rige Leidenaar ontkende gisteren in hoger beroep voor het Haagse ge rechtshof in alle toonaarden dat hij in oktober 1988 een stadgenoot met een mes had gestoken. Het voorval had plaats op de Lange Mare bij het huis van het slachtoffer. Deze kwam zijn vriendin te hulp, die door een agressieve voorbijgan ger tegen de muur werd gedrukt en om hulp riep. Op dat moment trok de belager een mes en maakte een stekende beweging naar de buik van de man. Daarbij zou hij hebben geroepen 'wil je dood'. Bij het afwe ren van de stekende aanvaller, liep de man diepe snijwonden aan zijn vinger op. Daardoor is een deel van zijn pink nog steeds gevoelloos. Drie uur later werd de Leidenaar in aangeschoten toestand en in het bezit van een bebloed mes niet ver van de Lange Mare aangetroffen. Hij werd later op het politiebureau door het slachtoffer en zijn vriendin herkend. Advocaat mr. Heeren zet te echter vraagtekens bij deze iden tificatie omdat door de politie de naam van de mogelijke dader al di- rekt werd genoemd. Daardoor zou den betrokkenen niet meer objec tief door de herkenningsspiegel hebben gekeken. Zelf zei de verdachte een keer bij het slachtoffer te hebben aangebeld om te vragen of hij hem herkende. Het slachtoffer was toen snel zijn huis ingevlucht. Hij zei overigens een alibi te hebben. Hij zou op het tijdstip van de steekpartij een film hebben bezocht en overlegde een toegangskaartje. Het mes had hij die ochtend gekocht omdat hij zo juist op vrije voeten was gekomen na een verblijf in de gevangenis. Omdat hij zich met het mes in de vingers had gesneden zat er bloed op het mes. Procureur-generaal mr. F. de Groot zei dat het slachtoffer een vol doende duidelijk signalement had afgegeven. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de Haagse recht bank van acht maanden gevange nisstraf. Advocaat mr. Heeren schil derde zijn cliënt af als iemand, die alle vertrouwen in de mensheid ver loren had en een positief teken van justitie verlangde. Hij zou opgepakt zijn omdat hij toevallig in de buurt was. Daarom vorderde de advocaat vrijspraak. "Waarom willen jullie me schuldig hebben", was het laatste woord van de verdachte: "Ik heb een heleboel tegenbewijs". Het Hof doet over twee weken uit spraak. Café in de Droomfabriek niet in strijd met bestemmingsplan DEN HAAG/LEIDEN - De gemeen te Leiden hoeft niet op te treden te gen de horeca-activiteiten van De NS start maart volgend jaar met verbouwing van station LEIDEN De werkzaamheden voor het nieuwe Leidse station begin nen waarschijnlijk in maart volgend jaar. De verwachting is dat de ge meente Leiden dan de bouwvergunning afgeeft. Het werk begint aan de zijde van het Academisch Ziekenhuis. Daar wordt een betonnen plaat gelegd om de verdubbeling van het spoor mogelijk te maken. In 1992 verwacht de NS de nieuwe sporen in gebruik te kunnen ne men. Dan wordt begonnen aan de vernieuwing van de oude spoorweg. De omschakeling van oud naar nieuw spoor heeft in de eerste helft van 1992 plaats. Het treinverkeer tussen Mariahoeve en Leiden wordt dan voor een periode van 30 uur stil gelegd om de aansluitingen mogelijk te maken. Dit wordt in een weekeinde uitgevoerd. De NS verwacht alle werkzaamheden eind 1995 te hebben uitge voerd. Volgend jaar wordt er ook een begin gemaakt met de aanleg van de Terweetunnel, de bustunnel onder de sporen door naar het AZL-ter- rein. De aanleg van deze tunnel is ettelijke miljoenen goedkoper wan neer die parallel loopt met de werkzaamheden van de NS en niet pas later wordt uitgevoerd. De gemeenteraad neemt volgend jaar een be sluit over de Terweetunnel. LEIDEN Fokker Space Sys teem (FSS) onderzoekt de mogelijk heid om toch een onderdeel van het bedrijf in Leiden te vestigen. Fok ker hoopt voor 1' april van het vol gend jaar dit onderzoek af te ron den. De vestiging van een oplei dingscentrum voor piloten in Lei den is in elk geval van de baan. Het bedrijf heeft besloten dit centrum in Hoofddorp onder te brengen. Fokker Space Systems maakte vorig jaar bekend zich in de Leidse Leeuwenhoek te vestigen. Het be drijf zette zijn handtekening onder een erfpachtscontract voor een ka vel grond ter grootte van van 2,5 hectare. Er zou een kantoor voor 450 werknemers komen en een produk- tiehal waar 50 mensen aan de slag kunnen. FSS ontwikkelt en fabriceert on der meer onderdelen voor satellie ten, zoals zonnepanelen en robot systemen. Het bedrijf maakt boven dien delen van de Europese Ariane- raket. De afdeling is nu nog gehuis vest in het Atlaskantoor in Amster dam Zuid-Oost en een vestiging bij Schiphol. De laatste plek heeft Fok ker nodig voor de produktie van de F 100. Eind augustus van dit jaar maak te de vliegtuigfabrikant plotseling bekend af te zien van de vestiging in Leiden en dat FSS in de oude vesti ging bij Schiphol zou blijven. Door de val van de dollar zou Fokker minder mogelijkehden hebben om te investeren in nieuwe vestigingen. Het bedrijf beschikt echter nog steeds over een erfpachtscontract voor de grond in Leiden. Schadeclaim De gemeente Leiden is nog steeds in overleg met Fokker Space Sys tems. Volgens woordvoerders van de gemeente is er nog regelmatig persoonlijk contact met de directie van Fokker Space. De gemeente gaat er voorlopig vanuit dat Fokker zich aan het coptract houdt. Met de transactie met Fokker is een bedrag gemoeid van enkele mil joenen. Het bedrijf heeft zich ver plicht de erfpachtscanon in een keer af te kopen. Gemeente en Fok ker hebben het erfpachtsrecht nog niet notarieel vastgelegd. "Dat bete kent dat wij het bedrag nog niet kunnen opeisen. Wel is het zo dat er nu rente wordt gerekend over de erfpachtsom", aldus een woord-1 voerder van de gemeente Leiden. Volgens hem wordt er geen druk gelegd op Fokker om het erfpachts recht snel notarieel vast te leggen. "Wij willen het bedrijf de tijd gun nen de zaken goed op een rijtje te zetten. Er is de gemeente nogal wat aan gelegen Fokker binnen de gren zen te krijgen". Als de transactie definitief niet doorgaat, dan zal de gemeente een schadeclaim deponeren. "Het is niet zo dat wij dan de miljoenen krijgen die we mislopen. We be schikken immers nog over de grond die we nu aan een ander bedrijf kunnen uitgeven. Wel kunnen wij de rente die we missen, opeisen en een vergoeding voor de ambtelijke inspanningen die zijn verricht om de vestiging mogelijk te maken". Fakkeloptocht door Leiden van Amnesty LEIDEN - De afdelingen Leiden en Oegstgeest van Amnesty Interna tional houden op maandag 10 de cember een fakkeloptocht door het Leidse centrum. Op deze wijze wordt geprotesteerd tegen de schendingen van de mensenrech ten in het Myanmar, het voormalige Birma. De deelnemers verzamelen zich om 16.00 uur bij het Leidse stadhuis waar wethouder De la Mar een toe spraak houdt. Daarna trekt de stoet richting station. De fakkeloptocht is tevens de start van een collecte die die week wordt gehouden om het werk van Amnesty te betalen. LEIDEN - Aan het einde van de Plesmanlaan worden de eer ste contouren zichtbaar van wat volgend voorjaar de nieuwe se cundaire weg 4 moet zijn. Het betreft hier de verbindingsweg tussen Leiden en Katwijk. Mo menteel wordt de grond geëgali seerd, zodat er een laag asfalt kan worden aangebracht. Een groot deel van de weg is het afgelopen voorjaar al opge leverd. In mei opende provinci aal gedeputeerde T. Jansen het gedeelte tussen de secundaire weg 1 in Katwijk en de Voor- schoterweg in Valkenburg. Momenteel wordt gewerkt aan de brug over de Oude Rijn op de grens van Valkenburg en Leiden en de aansluiting op de Ples manlaan. De kosten van de weg zijn geraamd op 35 miljoen gul den. Indien alles volgens plan verloopt, kan het eerste verkeer er al voor de zomer van 1991 Overheen. (foto Wim Dijkman) ADVERTENTIE Op 5 december zijn wij 's middags vanaf 12.30 uur gesloten. Op 6 december staan wij vanaf 8.30 uur weer voor u klaar. ARBEIDSBUREAU EN CENTRUM VAKOPLEIDING, SAMEN GOED VOORWERK. Lieve mevrouw D'Ancona 'Lieve mevrouw D'Ancona, reeds geruime tijd lees ik elke maand Al Mizan met groot plezier. Ik vind het dan ook van het grootste belang dat dit blad blijft voortbestaan. Hierbij doe ik een klemmend beroep op U om het voortbestaan van dit maandblad voor en door Marokkanen zeker te stellen. Ergens moet er toch wel een plek in uw hart zijn en een pot met geld zijn dewelke aanspreekbaar is voor deze smeekbede'. Met deze smeekbrief van een trouwe lezer van Al Mizan probeert het noodlijdende blad dat met opheffing wordt bedreigd, de minister tot een subsidie en een laatste kans te vermurwen. Alle abonnee's van het blad kregen deze week een voorgedrukte brief met deze tekst bij het decembernummer die dient te worden gezonden aan het ministerie van WVC. "Al Mizam kan in de toekomst volledig op eigen benen staan", oor deelt de redactie. "We hebben maar 150.000 gulden nodig en omgere kend naar het aantal Marokanen in Nederland is dat nog geen dubbel tje per krant. Een overheid die zegt wat voor achterstandsgroepen te willen ondernemen, zit bij ons dus letterlijk voor een dubbeltje op de eerste rij". Al Mizan werd ruim vijf jaar geleden in Leiden opgericht als uitvloei sel van een project van het jongerencentrum Stads. In eerste instantie werd het betaald door de gemeente Leiden, pogingen om een vaste bij drage te krijgen van hogere overheden, strandden keer op keer. In de afgelopen jaren sprong de gemeente Leiden steeds bij maar omdat er op korte termijn geen uitzicht was op verbetering, werd onlangs beslo ten de financiering stop te zetten. Droomfabriek aan de Oude Singel. Een bewoner wilde de gemeente via de Raad van State dwingen om wat te doen tegen het café dat in het cul turele centrum is gevestigd. Het zo geheten Art-Café is volgens de be woner in strijd met het bestem mingsplan Noordvest. De Oude Singel-bewoner ver klaarde tijdens de zitting in oktober dat hij veel overlast onderdvindt van het café en terras van de Droomfabriek. Met name het ko men en gaan van bezoekers tot diep in de nacht levert bezwaren op. De gemeente erkent dat de bar van De Droomfabriek in strijd is met het bestemingsplan en heeft daarom een gedeeltelijke wijziging in voorbereiding. Zo lang gedoogd zij het café. Daarnaast wil de gemeente bin nenkort een hinderwetvergunning afgeven. De overlast van het pand en van bezoekers wil de gemeente beperken door aan de vergunning bepaalde voorwaarden te verbin den. Zo zullen de tijdstippen waar op het terras in gebruik mag zijn, worden beperkt. De gemeente vindt dat een cultu reel centrum als De Droomfabriek een belangrijke rol speelt in het cul turele leven van Leiden. Activitei ten zoals cursussen worden bekos tigd uit de opbrengst van de bar. De bestemmingsplanwijziging wordt gesteund door de Leidse raad. Kerstkaarten voor een 'duister' doel LEIDEN - De politie van Hoofd dorp heeft twee Leidenaars ge maand te stoppen met de verkoop van kerstkaarten voor een schijn baar goed doel. Maandagmiddag kwam er een melding binnen dat het tweetal, 18 en 21 jaar, huis-aan- huis kaarten verkocht waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de bejaardenzorg en aan geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinde ren. De politie vertrouwde het zaak je niet en heeft de jongens gezegd dat zij de verkoop moesten staken. Voor zover bekend is dat gebeurd. Er wordt geen nader onderzoek in gesteld. Concertzender op radio voor 25 cent LEIDEN - Het bestuur van het re gionale kabelnet neemt morgen avond een beslissing over de toela ting van de Amsterdamse concert- zender op het regionale kabelnet. Dat gaat per kabelaansluiting jaar lijks 10 tot 25 cent kosten. Het stereomuziekprogramma is al acht jaar te beluisteren in Amster dam en Amstelveen. Er wordt aan dacht besteed aan de traditionele klassieke muziek, maar ook voor de wat modernere klassieke en jazz muziek. Daarnaast zijn er veel eigen registraties van live-opnamen. De concertzender zendt zonder onder brekingen uit van zeven uur 's och tends tot middernacht. Als de zender in de regio wordt doorgegeven, is het de bedoeling dat ook concerten in deze omgeving worden opgenomen en uitgezon den. Dit moet dan gebeuren in sa menwerking met de lokale omroe pen. De verwachting is dat het sta tion al over een maand of twee is te beluisteren op de frequentie 107,5 Mhz. Overigens hebben ook Rotter dam, Den Haag, Haarlem en de Haarlemmermeer belangstelling voor het doorgeven van de zender. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9