Akkoord bij GATT is nog heel ver weg Staal Bankiers weer bank op servetformaat neuropil Tegenstellingen EG en VS aangescherpt Ruzie over repareren afvoerbuizen Pöhl gekant tegen lenen miljarden door Duitsland Vrachwagenfabiiek DAF legt werk 14 dagen stil Milieu-investering kost raffinaderij miljarden Gasmeevaller valt toch tegen DINSDAG 4 DECEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 BRUSSEL De eerste dag van de GATT-onderhandelingen over een vrijere wereldhan del heeft gisteren nog geen uitzicht op een akkoord opgeleverd. Terwijl in de Brusselse binnenstad 25.000 boeren tegen het verlagen van de landbouwsubsidies demonstreerden, werden in het conferentiecentrum op de Heizei de meningsverschillen daarover nog eens extra in de verf gezet. - delingen te hervatten. Die zijn inmiddels al ruim zes we ken aan de gang. Volgens Pipe Li ners heeft dit overleg tot op heden "geen enkel resultaat opgeleverd". De directeur van Pipe Liners, J. Aalders, verklaarde desgevraagd niet erg optimistisch te zijn. "Wij verschijnen op de zitting van de Haagse rechtbank, tenzij er een wonder gebeurt. De onderhandelin gen waren al mislukt, maar er wor den weer pogingen ondernomen om op dit moment tot een overeen komst te komen". Pipe Liners en de Europese verte genwoordigers hebben een tiental Wavin-vennootschappen in West- Europa gedagvaard. Pipe Liners eist een verbod van het door Wavin gefabriceerde produkt op straffe van een dwangsom van 2 miljoen gulden per overtreding. Verder wordt er een voorschot van 1 mil joen op schadevergoeding gevor derd. Wavin-bestuurssecretaris N. van Setten bevestigde de onderhan delingen. Hij liet doorschemeren dat de gesprekken moeizaam verlo pen. De twee kemphanen hebben daarbij vooral oog voor de miljoe nenopdrachten die kunnen voort komen uit de renovatie van de na oorlogse rioleringen. Pipe Liners schat dat in Nederland per jaar 350 miljoen gulden moet worden uitge geven voor het herstel van de af voerbuizen. +BRUSSEL De Brusselse politie was gisteren op alles voorbereid toen 30.000 boze boeren uit de hele EG opnieuw in de Belgische hoofdstad kwamen de monstreren. Net als in 1971, toen er bij boerende- monstraties honderden gewonden vielen, trokken de Europese boeren ten strijde tegen de plannen om de landbouwsubsidies in de EG te verlagen. Een derde van alle demonstranten kwam uit Frankrijk. Voorts waren en grote Belgische, Italiaanse. Duitse en Nederlandse delegaties. Opvallend was echter dat ook Amerikaanse en Japanse boeren tegen de GATT-voorstellen protesteerden. Maar de onderhandelaars in het conferentieoord op de Heizei hebben van de demonstratie niets ge merkt. Die speelde zich tien kilometer verderop af in de Brusselse binnenstad, die voor de gelegenheid in een gebarricadeerde vesting was herschapen. Er waren meer dan 3000 politiemensen op de been. Het kwam slechts een keer tot een botsing, toen een groep boeren een andere weg wilde inslaan. Met bet waterkanon, traangas en de wapenstok werd de orde snel hersteld. De demonstranten lie ten wel een spoor van omvergetrokken verkeers borden en ontwortelde bomen langs de route na. *Produktie bij DAF onderbroken. (archieffoto) De Verenigde Staten hebben ge dreigd onbetaalbaar hoge tarieven in te stellen voor de invoer van pro- dukten uit de Europese Gemeen schap als een akkoord over com pensatie van de verminderde afzet van Amerikaanse produkten in de EG niet wordt verlengd. Het hoge tarief zou onder andere gaan gelden voor noten, mineraalwater, en Edammer en Goudse kaas. In totaal zouden de EG voor 420 miljoen dol lar minder naar de VS kunnen uit- Vertegenwoordigers van vooral de Verenigde Staten en de Europe se Gemeenschap riepen elkaar op om toegevingen te doen, maar leg den daarna zelf hun bekende on wrikbare standpunten nog eens op tafel. Het pessimisme over deze GAIT-ronde is dan ook onvermin derd groot. Naar verwachting zal vanavond duidelijk worden of zij nog een kans van slagen hebben. Aan de conferentie van de GATT (de wereldorganisatie voor handel en tarieven) nemen 107 landen deel. Het is de afronding van een reeks onderhandelingen die in 1986 in Uruguay zijn begonnen, vandaar ook de naam Uruguay-ronde. Cen trale vraag is of de VS en de EG het eens worden over vermindering van de landbouwsteun. Zo niet, is ook een akkoord over andere pun ten niet haalbaar. Sinds maandagavond wordt in werkgroepen onderhandeld. De aandacht gaat vooral uit naar de landbouwgroep. Mocht die het van daag niet eens worden over een compromis, dan lijkt het uitgeslo ten dat er deze week nog een GATT- akkoord komt. Ook de onderhande lingen over een vrijere handel in in- EINDHOVEN (ANP) Vrachtwa genfabrikant DAF gaat in de eerste twee weken van 1991 een produk- tiestop invoeren voor het produk- tiebedrijf in Eindhoven. Met de on- i'jffl ?p| fe.» 'U. Benzine goedkoper Marktleider Shell verlaagt met in. gang van morgen alle benzineprij zen met drie cent per liter. Een liter diesel wordt twee cent goedkoper. Aan de meeste zelftankpompen gaat een liter Euro loodvrij 166 cent kosten. Voor gelode super en super plus loodvrij gaan vanaf woensdag adviesprijzen gelden van respectie velijk 174 en 170 cent per liter. De dieselprijs komt op 119,8 cent. Wegvervoer NOB-wegtransport, de grootste werkgeversorganisatie in het be- roepsgoederenvervoer, wijst invoe ring van een vierdaagse werkweek af. De vierdaagse stuit op grote praktische problemen en is boven dien niet te betalen. Dit heeft werk geversonderhandelaar W. Belksma gisteren meegedeeld na afloop van de eerste onderhandelingsronde over de nieuwe cao voor het weg transport (70.000 werknemers). De vakbonden willen behalve een loonsverhoging van 5,5 procent, ook een vierdaagse werkweek in- Veevoeder De voorstellen van de EG voor het instellen van importquota voor vee voedergrondstoffen kosten de Ne derlandse economie miljoenen gul dens. Niet alleen de veehouderij, maar ook de havens van Rotterdam en Amsterdam worden erdoor ge troffen. Nederland importeert jaar lijks voor 3,64 miljard gulden aan veevoeder, een hoeveelheid van on geveer 24 miljoen ton. Die waar schuwing gaf gisternrddag voorzit ter ir. K.K. Vervelde van de konink lijke vereniging Het Comité van Graanhandelaren op de jaarverga dering in Rotterdam. Continental De Amerikaanse Continental Airli nes Holdings heeft uitstel van beta ling aangevraagd voor zichzelf en voor haar luchtvaartmaatschappij Contintental Airlines. Continental, de op vier na grootste luchtvaart maatschappij van de Verenigde Staten, zal haar vluchten op binnen landse en buitenlandse bestemmin gen blijven uitvoeren, zo is gisteren in Wilmington bekendgemaakt. De maatschappij liet weten dat de hoge brandstofkosten van de laatste tijd en de grote schulden een tijdelijk te kort aan liquide middelen heeft ver oorzaakt. dustrieprodukten, het dienstenver keer en de textielhandel lopen dan vast. Vooral het landbouw-subsidiebe- leid van de EG ligt onder vuur. De Amerikaanse delegatieleidster Car- la Hills zette de toon met haar ver wijt aan de EG niet bereid te zijn om haar handels-verstorende subsidies te verlagen, haar markten open te gooien voor buitenlandse land- bouwprodukten en de omstreden exportsubsidies in de landbouw af te breken. De EG heeft voorgesteld de inter ne landbouwsteun met 30 procent te verminderen, de Amerikanen ei sen een vermindering met 75 pro cent. EG-commissaris mr. Frans Andriessen noemde het EG-voor- stel echter "een mooi aanbod, en een zinvolle basis voor een ak koord". Hij riep alle partijen op om toegevingen te doen, om de GATT- onderhandelingen te doen slagen. Nederland neigt naar concessies aan de Amerikanen. Maar vooral Frankrijk en Duitsland willen daar niets van weten. Volgens Van Rooy „realiseren echter niet alle EG-lan- den zich dat een crisis dreigt". Zij zei dat iedereen nog teveel op zijn eigen standpunt vastzit. Van Rooy ziet het EG-voorstel zeker niet als eindbod, zoals Frankrijk tot nog toe heeft gedaan. De Fransen zijn de felste tegen standers van de Amerikaanse eisen. Maar Van Rooy zei ook niet te ver wachten dat de Duitse regering na de verkiezingen van zondag snel zal bijdraaien. Kohl heeft veel stem men van de Duitse boeren gekregen en kan zich niet veroorloven nu in eens van mening te veranderen, al dus Van Rooy. dernemingsraad is afgesproken, dat de werknemers voor de acht dagen van de stop drie dagen ADV of va kantie op zullen nemen. Voor de overige vijf dagen wordt overwogen werktijdverkorting aan te vragen. De maatregel is een gevolg van de teruglopende vraag naar bedrijfs wagens in een aantal Westeuropese markten en past in het kader van eerder aangekondigde maatregelen bij DAF. De stop geldt voor de di recte produktiemedewerkers, met uitzondering van de Werkpkaats Assemblage, en geheel of gedeelte lijk voor direct of indirect betrok ken afdelingen. Bovendien zuillen de afdelingen algemene diensten, kantines en de fabrieksadministra- tie met een aangepaste bezetting opereren. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is nog niet geheel te over zien om hoeveel mensen het zal gaan. Bij DAF in Eindhoven wer ken 6000 mensen, van wie 2000 di rect produktiepersoneel. Volgens bestuurder G.van Os van de Unie BLHP gaat het bij DAF kennelijk nog slechter dan werd verwacht. Hij zegt erg verrast te zijn door de mededeling van het bedrijf. DAF wil volgens Van Os op korte' termijn de voorraad aanzienlijk ver minderen, omdat deze een forse rentelast met zich meebrengt. Ove rigens is het volgens Van Os nog maar de vraag of DAF in aanmer king komt voor een vergoeding van de werktijdverkorting. Van de zijde van de Industriebond FNV was gis teren niemand bereikbaar voor commentaar. Van onze correspondent Jan Harren DEN HAAG Staal Bankiers, de bank-dochter van het Vendex-con- cern, is door het oog van de naald gekropen. Reddende engel was het moederconcern zelf. Met honder den miljoenen guldens is het bijge sprongen om Staal op de been te houden. Maar ook ten koste van bij na de helft van het personeel, als het al niet meer wordt. Staal snoeit zich zelf terug tot wat het was: een kleine bank "van het formaat servet", zoals directievoorzitter mr. Z.O.H.M. van Hóvell tot Westerflier het gisteren noemde. De nood werd vorige week acuut toen de Banque Bruxelles Lambert liet weten dat ze afzag van overna me van Staal Bankiers NV. Het was, na een op niets uitgelopen vrijage met de Verenigde Spaarbank, de tweede keer dat een poging om aan te haken bij een grotere groep, strandde. Nu is besloten om Staal eerst weer gezond op de poten te zetten. Mocht zich daarna een koper melden, dan valt er te praten. "Maar voorlopig wil ik uit de etalage weg", aldus Van Hövell. Staal Bankiers lijdt dit jaar een exploitatieverlies van 8 miljoen gul den. Hoge rentestanden, lage effec- tenkoersen en weinig profijtelijke beurshandel leiden daartoe. Maar de bank heeft zichzelf ook wat te verwijten door het verstrekken van langlopende leningen waarvoor geld werd gebruikt dat voor slechts korte tijd beschikbaar was. De op brengst van de rente op de 'lange' leningen woog daardoor niet steeds op tegen wat aan 'korte' rente moest worden betaald. Niet rouwig Al in de laatste jaarvergadering van aandeelhouders maakte de directie bekend dat de omvang van deze 'rente-mismatch' te omvangrijk was voor een bank van de omvang van Staal. Vendex International, dat 79 procent van de Staal-aandelen be zit, is het bankbedrijf nu te hulp ge komen. De hele portefeuille van langlopende uitzettingen er lagen obligatieleningen van in totaal 325 miljoen gulden is door Vendex overgenomen. Die heeft daar bij haar eigen financiers een arrange- ZWOLLE/DEN HAAG (ANP) - Vanochtend stonden de Zwolse kunststoffenproducent Wavin en de Amerikaanse Pipe Liners alsnog voor de rechter bij een kort geding over de rechten op een pijplei- dingrenovatiesysteem. De gesprek ken zijn mislukt en Pipe Liners heeft het op 22 oktober aangehou den kort geding voor de Haagse rechtbank weer voor dinsdag op de rol gezet. Dit heeft Pipe Liners gis teren medegedeeld. Pipe Liners had op 22 oktober een kort geding tegen Wavin aange spannen met de beschuldiging dat Wavin de techniek van de Ameri kaanse maatschappij had ontfut seld door de schending van een ge heimhoudingsovereenkomst. Wa vin spande daarop ook een kort ge ding aan om te voorkomen dat Pipe Liners Wavin bleef beschuldigen van plagiaat. Op het laatste moment besloten de twee partijen het ge ding op te schorten en de onderhan- ment voor weten te sluiten. Alleen al door deze operatie wordt Staal er volgend jaar in zijn rentepositie 10 miljoen gulden beter van. Vendex heeft (voor 50 miljoen gulden) ook alle onroerend goed van Staal overgenomen. Nog maar kort geleden nam de bank een grote uitbreiding van haar kantoor aan de Lange Houtstraat in Den Haag -r met ingebouwd fitness-centrum in gebru'ik. Staal zal zichzelf terug trekken op de ruimten die de bank in het verleden in het oude (gedeelte van het) gebouw had. Vendex ver huurt deze kantoorruimten aan Staal; de nieuwbouw wordt, na een ingreep die oud en nieuw van elkaar moet scheiden, aan derden ver huurd. Debacle Van Hövells voorganger, de niet al tijd even onomstreden drs. Ton Jongbloed, zei vorig jaar mei trou wens al in een aandeelhoudersver gadering, dat "avonturen als het tenderbod in de overnamestrijd om Audet niet meer passen in de meer op de klant ge ite benadering" van Staal. Ondci Jongbloed, die ROTTERDAM (ANP) - De stren gere milieu-eisen en verouderde in stallaties zijn de belangrijkste rede nen voor de vier raffinaderijen in het Rotterdamse Rijnmondgebied om te studeren op nieuwe investe ringen. Die kunnen zeker vier mil jard gulden belopen, maar mogelijk nog meer. Deze berekening maakte bestuur der P. Janssen van de Industrie bond FNV gisteren bekend. Naast de door Shell reeds bekend ge maakte investering binnen enkele jaren van "minstens" 2,5 miljard, zijn er ook studies gaande bij met name Nerefco (de raffinaderij waar in BP en Texaco vorig jaar zijn op gegaan) en Kuwait Petroleum. Ook Esso studeert volgens Janssen op de uitbreiding van de capaciteit met een hydrocracker. Dat is een instal latie die van zware stookolie en olie resten (residu) de lichtere benzines en gasolie maakt. Waar die komt is volgens Janssen nog niet zeker, in Groot-Brittannië of België kan net zo goed, aangezien de drie Esso-raf- finaderijen innig samenwerken. Eerder werd al bekend dat Shell studeert op een hydrocracker, die de grootste ter wereld kan worden. Het definitieve besluit daarover valt, voorzover nu bekend, volgend jaar. Vorig jaar april nam deze gi gant nog voor 2,5 miljard gulden de zogenoemde Hycon-installatie in gebruik. De plannen van Nerefco behelzen een investering van tussen de éen en drie miljard gulden. De installa- tien jaar lang aan het hoofd van de bank stond, groeide Staal, en niet zelden door een wat onconventio neel beleid. Hoewel-verrast door het afhaken van de Banque Bruxelles Lambert, had Van Hövell toch meteen een al ternatief plan bij de hand. Hij laat in het midden in hoeverre 'moeder' Vendex daar al op had aangedron gen en welke druk De Nederland- sche Bank er als toezichthouder op het kredietwezen (de banken) op had gelegd. De Nederlandsche Bank heeft immers na het debacle met de Tilburgsche Hypotheek bank laten blijken dat zij een twee de failliet in het bankwezen ten kos te van alles vóór zou willen zijn. Van het personeel zullen op zijn minst 90 mensen hun baan verlie zen. In bijna alle gevallen moet wor den gevreesd dat het op een ge dwongen ontslag zal uitdraaien. Het is nog helemaal de vraag of het bij die 90 zal blijven; volgens Van Hó- vel kunnen het er ook 100 worden. En misschien niet helemaal toeval lig versprak hij zich toen hij het maandag had over een toekomstig personeelsbestand van 120 mensen. HAMBURG (AP/DPA) - Het voor nemen van de regering-Kohl om volgend jaar 140 tot 150 miljard mark op de kapitaalmarkt te lenen om de Duitse eenwording en de sa nering van de Oostduitse economie te financieren, stuit op verzet van Bundesbank-president Karl Otto Pöhl. Ook de bij de Bundesbank verantwoordelijke functionaris voor het oosten van Duitsland, Jo- hann Gaddum, heeft zich tegen de plannen voor het aangaan van grote leningen uitgesproken. In een vraaggesprek met het tijd schrift Der Stern zegt de invloedrij ke Pöhl dat hij het bedrag dat de zondag herkozen CDU-kanselier wil lenen, te hoog acht. Volgens Poehl zal het beroep van de rege ring op de kapitaalmarkt de rente onder nog meer opwaartse druk zet ten, terwijl "we vandaag al de hoog ste reële rentetarieven hebben die ik me kan heugen". Poehl zegt in het interview dat al leen "vergaande en drastische" be zuinigingen de kosten van de lenin gen kunnen opvangen en de kosten van de Duitse eenheid draagbaar maken. Hij meent dat de totale schuld van Duitsland volgend jaar al kan oplopen tot 1,3 biljoen mark. Groei De regering heeft tot nu toe volge houden dat de belastingen niet ver hoogd zullen worden, maar de strijd over de kosten van de eenheid is al ties van de raffinaderij zijn volgens Janssen verouderd en Nerefco stu deert nu op onder meer op een resi du-kraker. De raffinaderij loopt achter bij Shell en Esso en moet veel doen om een antwoord te vin den op de toekomstige milieu-ei sen. Kuwayt zou in Noordwest-Eu ropa tussen de drie en vier miljard gulden willen investeren. Van dit bedrag komt volgens Janssen een aanzienlijk deel in de Europoort te recht. Niet alleen verouderde installa ties, sommigen staan volgens Jans sen "op hun benen te trillen", maar ook de strengere eisen wat betreft uitstoot uit de raffinaderijpijpen en vooral de eisen ten aanzien van de produkten zelf dwingen de raffina derijen bijna tot investeren. "Dat of op termijn sluiten", zo stelt Jans- De vakbondsbestuurder weet dat het daarbij vooral zal gaan om stren gere normen voor benzeen en zwa veldioxide (S02). De overheid wil de norm voor S02 in olieprodukten in 1996 halveren van 0,1 procent tot 0,05 procent. Voor benzeen is de norm nog in discussie, maar die zal volgens Janssen teruggaan van 3 procent nu tot zeker 1 procent. Janssen verwacht niet dat de hui dige werkgelegenheid voor bijna 4.000 mensen door de investeringen zienderogen zal toenemen. Hij meent dat eerder het tegendeel mo gelijk is. Voor de toeleverende in dustrie en de installatiebouwers ligt wel een hoop werk in het verschiet. In dat geval zouden er 110 van de nu nog 230 personeelsleden moeten verdwijnen. Met de vakbonden hoopt Van Hövell een "goed sociaal plan" te kunnen afspreken om de afvloeiing voor de mensen .nog enigszins draaglijk te maken. Voor de herstructurering neemt Staal dit jaar een bedrag van 50 mil joen gulden op. Daardoor zal het to tale verlies over 1990 ruim 58 mil joen belopen. Na de herstructure ring zal het balanstotaal van de bank gehalveerd zijn tot zo'n 1 mil jard gulden bij een eigen vermogen van 140 miljoen. "Een betere ver houding dan de 220 miljoen op de 2 miljard van nu", aldus Van Hovell. Maar Staal zal dan ook van volgend jaar af weer winst maken, verwacht hü. Muiden Chemie in surceance MUIDEN (GPD) De directie van Muiden Chemie heeft van ochtend uitstel van betaling ge vraagd bij de Amsterdamse rechtbank. Zij hoopt tijd te krij gen om de overlevingskansen van de fabriek te onderzoeken. Grootaandeelhouder KNSF schrijft in een verklaring 'reke ning te houden met een afwaar dering van haar belangen' in het bedrijf. Op de fabriek in Muiden pre senteren de vakbonden vanmid dag hun overlevingsplan. Een woordvoerder van Defensie acht de kans klein dat er iemand van het ministerie met de vak bonden zal spreken. Voor de fa briek in Muiden zou een pro- duktie van 700 ton per jaar gega randeerd zijn. snel tot een van de belangrijkste po litieke thema's uitgegroeid. Het bruto nationaal produkt van het voormalige West-Duitsland is in het derde kwartaal van dit jaar 5,5 pro cent groter geweest dan in het derde kwartaal van vorig jaar. De kwar- taalgroei van de economie is daar mee de grootste sinds 1976, zo heeft het Duitse bureau voor de statistiek vandaag bekendgemaakt. De sterke groei wordt volgens het bureau voor de statistiek gedragen door omvangrijke binnenlandse investe ringen. Over heel 1990 zal de econo mische groei in het oude West- Duitsland 4,5 procent bedragen. DEN HAAG (GPD) - Er zijn grote problemen ontstaan rond Duitse nabetalingen voor in het verleden door de NAM geleverd gas. De be trokken partijen, NAM en het Duit se gasbedrijf Brigitta, kunnen niet tot overeenstemming komen. Men zal nu arbiters vragen knopen door te hakken. De problemen betekenen een streep door de rekening van de mi nisters Andriessen (economische zaken) en Kok (financien). In mei van dit jaar berichtte minister An driessen de Kamer in een brief dat Brigitta in het verleden meer gas van de NAM had ontvangen dan waar men recht op had. Op basis daarvan dienden de Duitsers een nabetaling te doen. Andriessen schatte die toen voorzichtig op 900 miljoen gulden. Deze 900 miljoen gulden is nadien ingezet ter dekking van een miljar den-tegenvaller bij de wir, de om streden wet investeringsregeling. De meevaller van 900 miljoen is in middels op papier verhoogd tot 1,5 miljard gulden. De extra 600 mil joen gulden zou minister Kok wil len gebruiken om de financiële pro blemen van de rijksoverheid te dek ken. Na seismisch onderzoek is geble ken dat de totale reserve in het veld veel kleiner was dan eerder voor zien. Brigitta heeft te veel gas ont vangen en moet daarvoor alsnog be talen. De complexiteit van de reser ve-raming en de vele juridische as pecten die in het geding zijn, heb ben er nu echter toe geleid dat NAM en Brigitta het niet eens kunnen worden. Van Rooy verwijt NVM-makelaars valse concurrentie DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van Rooy (economische za ken) ligt in de clinch met de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM). De staatssecretaris denkt dat het reglement van de NVM, dat voorziet in zogeheten embargoter mijnen, oneerlijke concurrentie in de hand werkt. Dit blijkt uit een brief van de bewindsvrouw aan de NVM, waarin zij opheldering eist. De omstreden regeling houdt in dat makelaars die een woning ter verkoop krijgen aangeboden die ge durende de eerste ti jd exclusief aan collega's aanbieden die een koop lustige in hun bestand hebben. De Vereniging Eigen Huis is hiertegen in het verleden al fel van leer ge trokken. Makelaars maken niet alleen de markt ondoorzichtig voor degenen die een woning zoeken, maar bena delen ook de verkopers doordat niet alle gegadigden op de hoogte zijn. Volgens de vereniging worden al leen makelaars hier beter van. Ener zijds ontvangt de ene makelaar geld voor zijn bemiddeling van de verko pende partij. Een gegadigde moet aan een andere makelaar betalen voor de informatie over het aanbod van koopwoningen. CLENBUTEROL - Het produfct- schap voor Vee en Vlees heeft een verbod afgekondigd op het bezit van dieren die zijn vetgemest met behulp van clenbuterol en andere aanverwante groeibevorderende middelen. Het kopen of verkopen van dergelijke dieren, of het vlees ervan, is eveneens niet meer toege staan. Het schap maakte dit van daag bekend. Tot nu toe gold alleen een verbod op het bezit en gebruik van de groeibevorderende midde len, tenzij er sprake is van medische toepassing.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5