'Keuzes maken bij ontwikkelingshulp' Veiligheid? Geen taak van politie alleen m d .i gjïïZEMSS. Professor kraakt campagne: kans op aids één op miljoen Ritzen: lesgeld voortgezet onderwijs verder verhogen Acties tegen legertransport Amerikanen CDA en PvdA botsen over parkeerbeleid Vaste premie ziekenfonds ruim drie gulden omhoog 'Centrale moet bij het geringste risico dicht' DINSDAG 4 DECEMBER 1990 BfNNl PAGINA 3 Forse kritiek in Kamer op nota van minister Pronk DEN HAAG (ANP/IPS) Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) te veel hooi op zijn vork neemt en bij zijn beleid dui delijke keuzes tussen landen uit de weg gaat. Dat bleek gisteren bij de commissievergade ring over de nota Een Wereld van Verschilwaarin Pronk het ontwikkelingsbeleid van de komende jaren uiteen zet. UTRECHT (ANP) - De huidige campagnes over aids zaaien "onno dig veel angst". De kans dat een ge middelde heteroseksuele Nederlan der wordt geïnfecteerd, is immers één op de miljoen. "Je kunt gewoon naar een willekeurig café gaan. met een willekeurige man of vrouw seks hebben en dan is het risico één op de miljoen, dus eigenlijk nul". Dat zegt prof. dr. J. Huisman, bij zonder hoogleraar epidemiologie en bestrijding infectieziekten. Huis man, ook lid van de aidscommissie van de Gezondheidsraad, houdt zo de uitspraak staande die hij vorige week deed in het blad Marie-Claire. Die uitspraken veroorzaakten nogal wat rumoer op een congres over afgelopen zater dag. Huisman gooit jaren voorlichting in het water, zo betoogden congres gangers woedend. De Nationale Commissie Aids-Bestrijding wil geen commentaar geven op de uit spraak. maar duidelijk is dat men er niet blij mee is; de commissie pro beert in de campagnes "gegoochel met cijfers en gemiddelden" juist te vermijden. Huisman stelde "gisteren dat zijn berekening absoluut klopt. De voorlichting over aids zou zich vol gens hem veel meer moeten richten op geslachtsziekten in het alge meen. Zo is de seksueel overdraag bare aandoening chlamydia vol gens hem een veel groter gevaar: het komt vaker voor dan aids en zorgt ervoor dat veel vrouwen on vruchtbaar raken. De bijzonder hoogleraar zegt zich verder te storen aan de laatste lan delijke aidscampagne. Mensen die daarin zeggen dat ze niet veilig hoe ven te vrijen omdat ze "nooit in Am sterdam komen" of "zich goed was sen" wordt daarin "welterusten" gewenst. Huisman: "Jantje die niet veilig vrijt omdat hij zijn vriendin al drie weken kent. heeft echter gelijk. Hij heeft een kans van één op de miljoen dat hij het virus oploopt". Huisman gaat ervan uit dat OU tot 60 procent van de Nederlanders mo nogaam (met een partner) leeft. "Voor die grote groep geldt het aids- probleem dus helemaal niet. Dan moet je ze ook niet op stang jagen. Je krijgt in principe nooit aids als je niet spuit of niet vreemd gaat". Pronk kreeg lof toegezwaaid voor de gedrevenheid waarmee hij pro beert het beleid vorm te geven. Maar met uitzondering van Groen Links en de PvdA vond de Kamer ook dat hij te veel tegelijk wil. In zijn nota stelt Pronk dat landen die in aanmerking willen komen voor ontwikkelingsgeld aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Zo moet hun economische beleid ge zond zijn, moet werkelijk sprake zijn van armoede en moeten zij de per dag. Toch kunnen alle drie de ontwikkelingshulp over teveel lan- landen rekenen op Nederlandse den versnipperd wordt. In het'verle- Behalve over de keuze van landen kreeg Pronk ook kritiek te horen over de veelheid aan landen. Wat de VVD betreft mogen Cuba, Vietnam, mensenrechten respecteren. Maar Laos, Cambodja, China, Nepal, Sri voordvoerder De Hoop Scheffer daarentegen eiste dat Pronk zijn keuzes zou aanscherpen. "Niet kie zen door alles te kiezen is geen op lossing", aldus De Hoop Scheffer. De drie grote fracties toonden zich verrast over de aankondiging Pronk, afgelopen zaterdag 1 het rijtje van 54 begunstigde landen langsloopt, ziet dat Pronk aan die voorwaarden niet strak de hand houdt, zo luidde de kritiek uit de Kamer. Lanka, de Filipijnen en Chili zonder de VARA-radio, dat Oost-Europa r geschrapt worden. India bijvoorbeeld besteedt 19 hoeveel ambtenaren procent van zijn begroting de als die landen geen Neder- fensie, Indonesië behoort niet tot de landse ontwikkelingshulp r Ritzen heeft DEN HAAG (ANP) - Minister Rit zen (onderwijs) wil het lesgeld in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs verder verhogen. Hij denkt aan een verhoging in 1992 met nog eens 65 gulden naar 1.228 gulden per jaar. Het lesgeld be draagt dit jaar 1.133 gulden. In de begroting voor 1991 werd door Ritzen al een verhoging voor het gehele voortgezet onderwijs (onder- en bovenbouw) tot 1.163 gulden aangekondigd. Daar komt ministeriëel nu in 1992 nog eens 65 gulden bo- praten, venop. De bovenbouw va voortgezet onderwijs omvat voorstel het vierde en vijfde j; vo, het vierde, vijfde en zesde jaar vwo en het gehele middelbaar be roepsonderwijs (mbo). Minister Ritzen heeft de verho ging nodig om de eerder aangekon digde bezuinigingen van 220 mil joen gulden op het beroepsonder wijs te kunnen verzachten. Ritzen denkt daarbij verder onder meer aan een verhoging van de lesgelden in het kort middelbaar beroepson derwijs en het voortgezet algemeen volwassenenonderwijs (vavo). Volgend jaar zou volgens Ritzen ook het lesgeld in het leerlingwezen fors verhoogd moeten worden. Maar dat voorstel stuit op grote pro blemen bij de sociale partners, werkgevers en werknemers. Als ge volg daarvan liep het overleg tussen de sociale partners en ambtenaren PvdA-woordvoerster Verspaget het entueel in aanmerking kan ko men voor noodhulp uit het ontwik kelingsbudget. Dat was een nieu wigheid, want in de nota is alleen een bedrag van 25 miljoen gulden uitgetrokken om ontwikkelingslan den te helpen die door het wegval len van ontwikkelingshulp uit de Oostbloklanden in moeilijkheden komen. Bovendien sprak de Kamer zich vorig jaar nog uit tegen inzetten van ontwikkelingsgeld voor blij vende hulp aan Oost-Europa. Op een aantal punten hielden CDA en PvdA er verschillende me ningen op na. Zo toonde De Hoop Scheffer zich huiverig voor de pro minentere rol die Pronk toekent aan het thema mensenrechten bin nen het ontwikkelingsbeleid. Vol gens de CDA-er moet ontwikke lingssamenwerking niet gebruikt worden als middel om te belonen en te straffen. Samen met de WD juichte •'oorgesteld op erder te willen de sociale partners het hebben duidelijk gemaakt dat zij al- dit leen deelnemen aan zo'n gesprek ha- als op voorhand duidelijk is dat Rit- n de verhogingen van het lesgeld het leerlingwezen zal aanpassen. onderwijs gis- juist toe dat mensenrechten grotere rol gaan spelen in ontwikke lingsbeleid. Zij drong erop aan dat Pronk ook de mogelijkheid van sancties, bijvoorbeeld door het stopzetten van de hulprelatie in ui terste gevallen, niet uitsluit. Overi gens legt de nota de eerste verant woordelijkheid voor het mensen- rechtenbeleid nadrukkelijk bij de minister van Buitenlandse Zaken. VENLO (ANP) - Ongeveer veer tig vredesactivisten hebben van ochtend vroeg korte tijd een spoorwegovergang tussen de Duitse grens en Venlo geblok keerd. De actie was bedoeld als protest tegen transporten van Amerikaans legermaterieel uit Duitsland via Rotterdam naar het Golfgebied. De actievoerders werden na ruim een half uur door de politie weggesleept. Er werden 29 aanhoudingen verricht. De actie begon omstreeks kwart voor drie vanmorgen. Met fakkels en spandoeken ('Geen oorlog in de Golf) werden zowel automobilisten als machinisten gewaarschuwd voor de bezetting van de spoorwegovergang. Even voor drie uur brachten de actie voerders een eenzame Duitse lo comotief tot stilstand. Later stop te ook een lege goederentrein noodgedwongen. Beide treinen hadden volgens een woordvoer der van de politie niets met het le gertransport te maken. Om tien voor half vier ging de politie over i protest tegen het Ameri- tot het wegslepen van de demon stranten van de rails, nadat zij hen tot twee keer toe hadden gesom meerd dit vrijwillig te doen. Een onbekende actiegroep, die zich 'Anti-Interventie Komman- do de Gladiooltjes' noemt, heeft door middel van een persbericht de verantwoordelijkheid opgeeist voor de vernielingen aan schakel kasten van Nederlandse Spoor wegen in Best en Boxtel. In Best brandde in de nacht van zondag op maandag een schakelkast uit. vermoedelijk ten gevolge van een eronder geplaatste brandbom. In Boxtel mislukte dat. Daar werden onder twee kasten wel "vrij pro fessioneel" gemaakte brandbom men gevonden. Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) maakte die onschadelijk voordat ze schade konden aanrichten. Ook de brandbommen hebben zeer waarschijnlijk te maken met protesten tegen het vervoer van Amerikaanse legermaterieel. Dat transport liep geen vertraging op. Anders was het met het reizigers- vervoer in Brabant, dat korte tijd geheel stil kwam te liggen. In het onderzoek in deze zaak wordt verricht door een speciaal team bestaande uit leden van de rijkspolitie in het district Eindho ven, gemeentepolitie Boxtel en de Spoorwegpolitie. NS hebben via de commissarissen van de ko ningin in Limburg. Noord-Bra bant en Zuid-Holland aan politie korpsen gevraagd langs de spoor baan tussen Venlo en Rotterdam extra te surveilleren. WD: 5 miljard extra bezuinigen DEN HAAG (ANP) - Het kabi net doet er verstandig aan nog voor de jaarwisseling de helft van de tien miljard te schrappen die op de begroting is uitgetrok ken voor 'nieuw' beleid. Anders komt het financieringstekort volgend jaar een vol procent ho ger uit dan is voorzien. Kamerlid De Korte (WD) zei dit gisteren op een spreekbeurt. Volgens hem kan het kabinet nu nog "probleemloos" tot zo'n in greep overgaan omdat nog geen uitgavenverplichtingen zijn aangegaan. De Korte meent dat het kabinet door een serie (be- lasting-)tegenvallers volgend jaar al meer dan vijf miljard te kort komt. De tussenbalans die het kabinet in januari opmaakt heeft betrekking op de jaren '92 en daarna. De Korte denkt ech ter dat het kabinet er niet aan ontkomt nu al te snijden. ZEIST (GPD) De ziekenfondsen zullen de vaste (nominale) premie volgend jaar verhogen tot 18,80 gul den per maand per volwassene (vanaf 18 jaar). Kinderen betalen de helft. Nu bedraagt de nominale pre mie nog 15,50 gulden. Tegelijk met de premieverhoging wordt de zie kenfondspremie die op salaris of uitkering wordt ingehouden met 0,1 procent verlaagd. De Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars, overkoepelende organisatiex van de ziekenfondsen, heeft de aangeslotenen tot deze ver hoging geadviseerd. De stijging van de nominale premie is nodig als ge volg van de geleidelijke overgang naar een stelsel van basisverzeke ring tegen ziektekosten. Als gevolg daarvan zal over enke- DEN HAAG (ANP) - De regerings fracties CDA en PvdA zijn het niet eens over de wijze waarop het par keerbeleid verscherpt moet worden om het gebruik van de auto terug te dringen. De PvdA wil zowel het par keren duurder maken als het aantal parkeerplaatsen aan banden leg gen. Het CDA voelt niets voor dat laatste. Dat bleek gisteren bij voortgezet te behandeling van het tweede Structuurschema Verkeer en Ver voer (SW) in de Tweede Kamer. Net als minister Maij-Weggen (ver voer) vinden CDA en PvdA dat het parkeerbeleid één van de belang rijkste instrumenten is om het auto rijden te beperken. CDA-woord- voerder Van Vlijmen verzet zich echter tegen het PvdA-voorstel om de hoeveelheid parkeerruimte bij plekken die goed bereikbaar zijn met openbaar vervoer (bijvoorbeeld winkelcentra) aan een maximum te binden. De minister liet zich door de CD A-kritiek niet vermurwen. Zij kondigde aan in het voorjaar met normen te komen voor het maxi mum aantal parkeerplaatsen bij winkelcentra, gebieden met veel kantoren en dergelijke. Tegelijk auto overlegt ze met gemeenten over het nodig toekomstig parkeerbeleid. Maij- Weggen maakte gisteren duidelijk dat het bittere ernst is met het be perken van parkeermogelijkheden. Het idee van het gereformeerde ka merlid Leerling (RPF) om een par keerbelasting te gaan heffen voor de tweede auto in het gezin, ver- i huishouden het minst Maij-Weggen kwam het CDA te gemoet in de wens om in het SW. dat vorige week op hoofdlijnen al door de Kamer is goedgekeurd, meer nieuw aan te leggen wegen op te nemen. Dat betekent niet dat de wegen daadwerkelijk worden CDA: taxi's niet klant-vriendelijk le jaren het onderscheid tussen par ticuliere- en ziekenfondsverzeke ring verdwijnen. Fasegewijs wijzigt daarom de premie-opbouw voor ziektekosten. Particulier verzeker den betalen steeds meer wettelijke heffingen, ziekenfondsverzekerden moeten een deel van de kosten via vaste bijdragen opbrengen. De opslag op de kinderbijslag ter DEN HAAG (ANP) Veel taxi's voldoen niet aan de wensen van de klant, compensatie van de nominale zie- De chauffeurs irriteren de passagier met schetterende muziek. En wie met kenfondspremie wordt volgend jaar z'n vieren inclusief bagage meewil met de taxi, kan het vergeten: de mees- ook verhoogd met drie kwartjes per te taxi's zijn te klein. CDA'er Van Vlijmen moest het even kwijt, gisteren in kind per kwartaal. Die opslag wordt de Tweede Kamer. Aanleiding was de opmerking van de minister Maij- de eerste Weggen (verkeer) dat de treintaxi een succes is. Maar de meeste taxi's, zo stelde Van Vlijmen, rijden tegen gewoon tarief en daarvan mag je wat ver wachten. In het buitenland is het allemaal veel beter gesteld met het taxi vervoer, zo vond hij. Maij-Weggen had die indruk niet, maar kon een eind méégaan: "Ik heb wel eens het gevoel dat er meer eisen aan de taxichauf feur moeten worden gesteld dan aan de taxi's zelf', meende ze. uitsluitend gegeven twee kinderen. Dat stelt staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) voor in een technisch wetsvoorstel dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. Miljoenenfraude Een onderzoek van bijna een jaar heeft vanmorgen geleid tot de aan houding van twee Utrechters die worden verdacht van miljoenen fraude. De twee zouden de leiders DEN HAAG (ANP/GPD) - Van een land waar het goed en vooral veilig toeven was is Nederland de laatste jaren geworden tot een land met ten minste een gemiddeld criminali teitsprobleem. Nederlanders besef fen echter te weinig dat zij in een groot aantal gevallen zelf- kunnen voorkomeii dat ze slachtoffer wor den van criminaliteit. Dat zei staatssecretaris Kosto (justitie) vanmiddag op het congres 'Hoe veilig is Nederland in de we reld; veiligheidszorg in een interna tionaal perspectief in Diemen. Vol gens Kosto stellen Nederlanders zich tweeslachtig op. Aan de ene kant heerst onvrede c veiligheid. Aan de andere kant plaats waar eens een autora dio zat. Neder- zijn van een criminele organisatie ontbreekt de bereidheid om daar die onder meer een illegale lotto had wat aan te doen_ opgezet. Ook was sprake van groot scheepse belastingfraude. Eerder waren al 35 'bendeleden' aangehou den. De politie verwacht nog tien tallen arrestaties te verrichten. Buurman zeis vi "Blijkbaar is de criminaliteit nog dat de niet hoog genoeg of spelen liteit Homo-hotel Het enige officiële homo-hotel bui ten de Randstad, Sallandia in Raal- te, sluit 1 januari. Volgens exploi- tante Lidia Merkelijn bestond veel belangstelling voor het initiatief, maar bleef het benodigd aantal re serveringen uit. Het hotel is vijf maanden open geweest. Zwijgen De Hoge Raad vindt dat verpleeg kundigen mogen zwijgen over de privacy van een patient. Dat blijkt uit een zaak die was aangespannen tegen een verpleger van de Cruqui- us Hoeve in Heemstede. De verple ger wist wie de vader van een kind was, maar weigerde dat ook in een civiele procedure te vertellen. Hij beriep zich op z'n verschonings recht. De Hoge Raad stelde de ver- pleger in het gelijk. toeneemt le incidenten zich steeds bij de door wat heter buurman af', aldus Kosto. "Men op de spulletjes kijkt teveel naar wat de overheid er aan doet. Het aantal particuliere be veiligers is vergeleken met andere landen bijzonder klein, maar dat kan van het aantal politiemensen niet worden gezegd". Het voorkomen van criminaliteit, dus het verhogen van de veiligheid, is volgens Kosto allang geen taak meer van de overheid alleen. Nu wordt de politie geholpen door be- veiligings-organisaties, sta4swach- ten en hulppolitie. Mmaar de burger heeft volgens Kosto ook zijn verant- te passen. hang- en sluitwerk aan het huis. het maken van afspraken met buren over toezicht tijdens vakanties of het inhuren van een particuliere be veiliger zijn zo een paar van de maatregelen die iedereen kan ne- van Amsterdam en procureur-gene raal in Den Haag. "In de komende jaren zal er veel vraag zijn naar par ticulier initiatief op gebieden als controle zonder bevoegdheden en het ontwikkelen van nieuwe vor men van publieke-private samen werking (tussen politie en particu liere beveiligers, red.), zoals hier en daar al geschiedt. Binnen korte tijd zal de milieuproblematiek de cen trale problematiek zijn. En dan zul len alle vragen en oplossingen in de beveiligingssector ook daar opgeld doen. Wat het vrije verkeer van per sonen, goederen en diensten in nieuwe Europa zal betekenen, we ten we nog niet precies. Internatio nalisering zal ons zicht beinvloeden op vraagstukken als informatie overdracht, privacy-reglementen en vormgeving van de toezichthou dende taak van de politie op de par ticuliere beveiligingsorganisaties". Een plaag Hoe dan ook Nederland staat er nog altijd 'veiliger' voor dan de Verenig de Staten. Nederland is verontrust over toenemende criminaliteit, in ooral doordat Nederlanders vaker de Verenigde Staten is misdaad een Ook bedrijven zouden zich vol gens de staatssecretaris beter kun nen wapenen tegen vernielingen en criminaliteit. Onderzoeken hebben centage zijn. Hoeveel woordelijkheden. "Alleen, de wijze ^ij voorbeeld waarop de burger tegen het voorko men en bestrijden van misdaad aan kijkt, is nog teveel de houding van de langdurig werkloze die er geen gat meer inziet". Van Kosto hoeft Nederland niet massaal over te gaan tot het aan schaffen van een pitbull-terriër. Maar het aanbrengen van beter 1988 het Nederlandse bedrijfsleven 9 miljoen keer slachtoffer werd van veel crimineel handelen. Toch is slechts 27 procent van de onder vraagde bedrijven professioneel be veiligd en eenvijfde deel niet of nau welijks. Als Nederland wordt afgeschil- andere landen slachtoffer zijn van een fietsendiefstal. Maar fessorrecht wat is dat precies, je veilig of onvei lig voelen? Volgens Kosto is dat ge voel van veiligheid gebaseerd op een persoonlijke visie gekoppeld aan ervaringen met criminaliteit. Een maat voor de veiligheid kan volgens Kosto ook het aangifteper- gaan er naar het politiebureau om aangif te te doen? En dat percentage blijkt Norval Morris, pro- criminologie aan de universiteit van Chicago. "Een plaag die van veel meer invloed is op de plaats waar mensen gaan wo nen, hoe zij leven, waar zij hun kin deren op school doen en hun gevoel van veiligheid in een brede kring van sociale contacten". Het plegen van moord, verkrach ting en roofovervallen komt in de tot negen keer vaker Nederland bij vele delictsoorten dan in de Europa. "Globaal gezien niet hoger of lager dan in omringen de landen. Veiligheid en criminaliteitsbe heersing is niet meer een taak het aantal verkrachtingen, 36 per 100.00 mensen zo'n zeven keer ho ger dan in Europa en het aantal roofovervallen vier keer", aldus de overheid alleen, betoogde ook Morris. Inbraak in Amerika "valt prof. dr. A. Heijder, hoogleraar poli- derd als minder veilig komt dat tiestudies aan de Vrije Universiteit Van onze correspondent Mirjam van Zuilen DEN HAAG - Een ding is voor D66-Kamerlid en kernenergie- specialist Dick Tommei duide lijk: een kerncentrale van 'model Borssele' mag nooit meer worden gebouwd. Maar daarmee zijn de problemen rond de huidige cen trale niet opgelost. Vorige week barstte de discus sie rond de veiligheid van 'Bors sele' weer los. Prof. Turkenburg, voorzitter van de Bezinnings- groep Energiebeleid (die kort na de ramp in Tsjernobyl door het kabinet werd ingesteld) stelde dat de centrale zou moeten sluiten. Hij baseerde zich op wat hij 'we zenlijk nieuwe informatie' noem de van het Energie Centrum Ne derland. Vier medewerkers van dat ECN stelden in het maand blad Energiespectrum dat nog onduidelijk is wat de gevolgen zijn als er koud koelwater in de re actorkern van de centrale terecht komt. D66'er Tommei wordt van die uitspraken niet koud of warm. "Oud nieuws. Dat wisten we al, die risico's zijn verwaarloosbaar". Eigenlijk vindt Tommei het D66-Kamerlid Tommei: ...wat ligt er nog meer op het bureau van de minister... driessen de omstreden rapporta ge niet openbaar heeft gemaakt. "Als er inderdaad ernstige zaken staan, is dat niet fraai irpelijk dat Turkenburg met minister". Bovendien begint Tommei zich x af te vragen of er niet nog meer herhalen, wordt het rapporten in de bureauladen lig- erger en ga zo maar door". gen. Eind volgend jaar moeten al le veiligheidsstudies over de kerncentrales klaar zijn, die door de Tweede Kamer zijn opge vraagd na de ramp in Tsjernobyl. Maar het nag volgens Tommei zijn dat telkens als een stu die klaar is, die vervolgens onder een laag stof verdwijnt. Het Internationale Atoomagent schap in Wenen (IAEA) heeft na Tsjernobyl de Nederlandse De zorgen van Tommei liggen el ders. Die zitten in een - heel toe vallig? - dit weekeinde uitgelekt ECN-rapport, waarin wordt ge concludeerd dat sommige storin gen in kerncentrales van het type njet Borssele en het nabijgelegen Doel (België) tot ernstige bescha diging van de reactorkern kun nen leiden. In het rapport dat in dit jaar aan van minister An driessen (economische zaken) trales doorgelicht. De conclusie werd gepresenteerd, wordt aantal 'nieuwe' risico's opge somd, dat tot nu toe niet is onder zocht. Tommei: "Dat rapport zou over een heel andere zaak dan dat van Turkenburg gaan. Ik ken ook al leen de berichten uit de krant. Daarom wil ik het nu van An dnessen hebben". Wat Tommei betreft, komt Andriessen van daag nog met de resultaten van het onderzoek op de proppen. "Kloppen de persberichten, dan moet de centrale echt dicht", zo stelt de D66'er. Hij benadrukt ook te willen weten waarom An- dat de centrales door konden draaien. Tommei: "Als de ECN-studie inderdaad aangeeft dat er nader onderzoek nodig is naar nieuwe risico's, dan moeten we ook aan het IAEA-onderzoek gaan twijfelen". Tommei beseft dkt de uiteinde lijke afweging of de centrale in Borssele dicht moet, puur politie ke is. "Het ECN heeft niet onder zocht wat de gevolgen van de risi co's voor de omgeving zijn. Dat is straks aan de politieke partijen om te beoordelen. Wat mij betreft gaat de centrale bij het minste ri sico dicht".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3