'Hij vroeg wat ik niet wilde eten' Lefgoser in koninklijk Carré 'De was verslaafd' TV-schiijver PAGINA 16 R.T.V.-SHOW DINSDAG 4 DECEMBER 1990 Groningse studente wint Londens diner met Paul McCartney Moordenaar Lennon heeft een beetje spijt GRONINGEN (GPD) Waar ontelbare fans van de pop ster Paul McCartney misschien wel een vermogen voor over zouden hebben, wordt de 19-jarige Hester Huizinga uit Wildervank zonder al te veel moeite in de schoot ge worpen. Dank zij een prijsvraag van de satellietzender MTV zal zij volgende week woensdag in Londen, als eni ge Europese televisiekijker, mogen aanschuiven voor een etentje met deze wereldberoemde ex-Beatle. Mc Cartney geeft dan in de Britse hoofdstad een 'feestje' ter gelegenheid van zijn succesvolle wereldtournee. Onder deel van die party vormt een -vegetarisch- diner waar voor Hester dus, via de satellietzender, is uitgenodigd. „Iedereen kijkt mij met open mond aan als ik vertel dat ik een etentje heb gewonnen met Paul McCartney", zegt de gelukkige winnaar. Maar dat laatste zal bij velen geen verbazing wekken. De oren klapperden Hester toen ze afgelopen vrijdag werd gebeld door een medewerker van MTV die haar de heuglijke boodschap meedeelde. „Ik heb er eigenlijk nooit bij stilgestaan dat iemand mij voor de gek zou kunnen hou den", meent ze achteraf. „Het is. natuurlijk fantastisch dat ik zo iets mag meemaken. Vorig jaar november heb ik met een vriend een concert van McCartney be zocht, dat hij toen in het kader van die wereldtournee gaf in Ahoy in Rotterdam. Toen dacht ik: zo dicht kom ik nooit weer bij hem te staan. En nu krijg je in eens dit". Hester, ze is tweedejaars stu dente 'internationale organisa ties' aan de Rijksuniversiteit in Groningen, noemt zichzelf wel - degelijk een fan van Paul Mc Cartney, „maar geen super fana tieke. Ik lees verhalen over hem en kijk naar specials op televisie, maar het is niet zo dat ik al mijn geld uitgeef om platen en boeken van hem te kopen. Dat gaat mij te ver. Ik heb ook aan de prijsvraag mee gedaan omdat het om Paul McCartney ging. Was het een wedstrijd geweest waarin bij voorbeeld George Michael cen traal had gestaan, dan had ik be slist niet ingezonden". De bewuste prijsvraag had vol gens Hester niet bijzonder veel om het lijf. „Via een video-opna me vroeg McCartney aan de kij kers wat zij beslist niét zouden willen eten als ze door hem wer den uitgenodigd voor een diner. Nou, het is, denk ik, vrij alge meen bekend dat hij een vegeta riër is, dus bedacht ik dat ik in zo'n geval geen vlees wilde eten. Op zich heel logisch. Ik heb er toen een grote tekening bijge maakt en dat is waarschijnlijk de reden geweest waarom ik ben uitverkoren. Mijn inzending is ATTICA (AP) Mark David Chapman, die aanstaande zater dag tien jaar geleden John Len non doodschoot, heeft spijt van zijn daad, maar vindt zichzelf niet slecht. Dat meldt het Ameri kaanse blad Rochester Democrat and Chronicle, dat Chapman in terviewde in de gevangenis van Attica, waar hij een straf van 20 jaar uitzit. Chapman zegt in het blad dat men iemands leven niet mag beoordelen op grond van slechts een daad. „Voor ik de man werd die John Lennon vermoord de, was ik in de grond een net persoon", zegt hij. „Ik ben geen slecht mens. Net als bij iedereen is een klein deel van mij slecht. Dat deel heeft het in mijn geval over genomen". Hij vertelt ook dat hij voor de moord jarenlang last heeft gehad van „mentaal verval". Hij liet zich leiden door „kleine mensen", die tot hem spraken en hem ver telden wat hij moest doen. Toen hij op 8 december 1980 Lennon opwachtte bij het Dakota-ge- bouw, het Newyorkse apparte mentengebouw waar de popmu zikant woonde met zijn vrouw Yoko Ono en hun zoontje Sean, hoorde hij een stemmetje in z'n hoofd dat zei: „Doe het, doe het, doe het". Chapman zegt in de loop der jaren veel berouw te heb ben gekregen van de moord op de man die hij nog altijd beschouwt als „een zoeker naar de waar heid." René Froger in concert De Groningse studente Hester Huizinga won een etentje met Paul Mc Cartney. "Het is dacht ik vrij algemeen bekend dat hij een vergetariër Hester laat zich tijdens de drie daagse trip („Ik heb nog nooit in een vliegtuig gezeten") vergezel len door haar drie jaar jongere zus Marian. „Deze prijsvraag is tegelijkertijd ook gehouden in de Verenigde Staten, Japan en Bra zilië en de drie winnaars uit die landen komen volgende week dus ook naar Londen. Allemaal met een introducé. Wat er pre cies gaat gebeuren, weet ik niet. Ik neem aan dat MTV ons niet aan ons lot overlaat in zo'n grote stad. Er zal heus wel een pro gramma zijn samengesteld voor George MichaeVs autobiografie ROTTERDAM (GPD) Met een openhartige autobiogra fie hoopt George Michael een eind te maken aan de vele George Michael: 'geen inter- roddels en misvattingen rond zijn persoon. 'Zelf' luidt de titel van het levensverhaal van de Britse rockzanger, dat eind deze week op de Neder landse markt verschijnt. Een van zijn meest opmerkelijke onthullingen betreft zijn he vige verslaving aan XTC-pil- len en drank, die hem bijna fataal zou zijn geworden. Voorts veegt het als Geor- gios Kyriacos Panayiotou popdiool de vloer aan met de hardnekkige geruchten over zijn heimelijke homosexua- liteit: hoe meer vrouwen hoe liever, is lange tijd zijn credo geweest. Op zijn baanbre kende jaren met Wham!, naast Andrew Ridgley, kijkt de pas 27-jarige George Mi chael met gemengde gevoe lens terug: het zit hem nog steeds dwars dat hij in die periode in allerlei contractu ele wurggrepen werd gehou den. In 'Zelf' laat hij ook we ten dat hij nooit meer inter views zal geven. (Uitgeverij Strengholt, prijs 27 gulden 50) Deze dagen prijkt de foto van Adriaan van Dis elke dag in de krant, waardoor het lijkt alsof de "bekakte maar niet besche ten" televisiepresentator, zoals hij wel is genoemd, Sinterklaas met alle geweld concurrentie wil aandoen. Toch is Van Dis het tegendeel van de Sint: hij strooit geen cadeautjes om zich heen, maar hij zit in de boek handel naast een kassa, die aan elk gesigneerd boekje een reke ning toevoegt. Alleen zijn hand tekening is gratis, zoals ook het gedicht van de Sint voor niets en niemendal wordt bijgele verd. De uitgever van deze auteur heeft een scherp ontwikkeld ge voel voor marketing: niet alleen wordt het nieuwste reisverhaal van Van Dis in de donkere da gen voor Sinterklaas gelan ceerd, maar tevens loopt deze publikatie synchroon met een nieuwe serie afleveringen van "Hier is... Adriaan van Dis!" In het verleden beging men eens de fout een boek van hem in de die pe stilte tussen twee series praatshows uit te brengen, met het gevolg dat de kopers het over het hoofd zagen. Van die fout heeft men geleerd. Sommige critici maken tegen woordig een onderscheid tussen schrijvers en televisieschrijvers. Adriaan van Dis, Kees van Kooten en Boudewijn Büch be horen tot de laatste categorie. In principe kan elke televisieper soonlijkheid, die niet al te be roerd schrijft, tot hun rijen toe treden: Soyija Barend, Mart Smeets (heeft net een boek ge schreven!), Hans van Willigen- burg, Jan Lenferink, Ursul de Geer, Aart Staartjes en Loekie de Leeuw. Waar een televisieschrijver signeert, daar kan een echte schrijver wel inpakken. Zouden Simon Vestdijk en Jan Slauer- hoff nog geleefd hebben, dan zou er aan hun tafeltje in de boek handel slechts af en toe een dwaalgast verschijnen, terwijl er zich rond Hans van Willigen- burg en Loekie de Leeuw onaf zienbare rijen literatuurlief hebbers zouden verdringen. Het proza van televisieschrij vers is haast per definitie auto biografisch. Zij schrijven graag over zichzelf, en dat is dan ook precies de reden dat het publiek hun boeken koopt. Men wil graag veel bijzonderheden we ten over het privéleven van be kende personenboulevardbla den, de roddelrubrieken in kranten en tijdschriften en niet te vergeten andere televisiepro gramma's (want wie een eigen quiz of praatprogramma heeft, duikt binnen de kortste keren in alle andere quizzen en praat programma's op) voorzien in die behoefte, evenals de dunne boekjes die de televisieschrij vers zelf op de markt brengen. Een paar maanden geleden interviewde ik Adriaan van Dis voor een zaal vol mensen in een hotel in het Groningse Stadskanaal. Waarom in Stadskanaal, zult u vragen. Wel, Van Dis, die natuurlijk be dolven wordt onder uitnodigin gen om op te treden, laat zich al leen nog af en toe inviteren door plaatsen die voorbij de gebaan- LONDEN Van Gogh's „Gezicht op de inrichting en de kapel te Saint- Remy" is gisteren op een veiling van Christie's onverkocht gebleven, omdat de minimum-vraagprijs niet werd gehaald. Het doek was te koop aangeboden door de eigenares, de Amerikaanse filmster Liz Tay lor. Het bieden begon op vijf miljoen pond (ruim 16 miljoen gulden) en bereikte de 5,8 miljoen pond (bijna 19 miljoen), maar haalde niet de - niet bekend gemaakte minimumprijs. Taylor kocht het doek in 1963 r 92.000 pond. "«to Ap> de wegen liggen. Hij knoopt er dan een overnachting aan vast en heeft zo twee dagen de tijd om de uithoeken van Nederland te verkennen. Kortom, Vaals, Roosendaal, Zeeuwsch-Vlaan- deren, Sexbierum en Schier monnikoog, hier ligt uw kans! Het werd, vooral dankzij de routine en het verteltalent van Van Dis, een mooie avond. De kans daarop leek aanvankelijk niet zo groot, want vooraf had hij nogal wat bedenkingen te gen mijn rol van interviewer. Nooit had ik iets positiefs over hem geschreven, luidde zijn ver wijt. Waarom schreef ik altijd dat hij een "behaagzieke" stijl had? Een zinnetje als: "Mijn oog verlangt naar regenboog", dat was toch pure poëzie? Boven dien maakte ik ook dat jaloerse onderscheid tussen echte schrij vers en televisieschrijvers. Ter wijl er in werkelijkheid maar een enkel onderscheid van be lang is: dat tussen goede en slechte schrijvers. Toen ik het to neel betrad, zat hij al achter de microfoon en kondigde mij aan als de man die alleen maar nare dingen over zijn prachtboeken had geschreven en dat wij vol strekt verschillend geaard wa ren. Het beloofde dus een span nende avond te worden, grijns de de man, die soms als een val se nicht uit de hoek kan komen. We spraken de hele avond over zijn werk, waarvan geen boekje dikker is dan een centi meter. Daarna mocht het pu bliek vragen stellen. Niemand wilde iets over het literaire oeu vre weten. "Heeft u een vrien din?", vroeg de een. "Waarom zag u er laatst op de tv zo paffe rig uit? Drankproblemen?", vroeg een ander. Als een gentle man van de oude stempel ging Adriaan van Dis op alle vragen in. Behalve een mooie, was het daar in Stadskanaal ook een leerzame avond. AMSTERDAM Net dertig, zo'n drieënhalf jaar echt bezig in het vak. En dan in het ko ninklijke Carré. René Froger in concert, meer specifiek zijn Midnight Man Tour. Je kon er op wachten: drie uitverkochte zalen plus een vol Circus Thea ter in Scheveningen. En zulks voor een entreeprijs die in be zadigd tempo afdaalt vanaf zestig gulden. Maar weten schappelijk onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat the ater nooit te duur is als men het ervoor overheeft. Met een variant op een van zijn teksten: René Froger - lef goser tot en met - bouwt dit ko ninklijke huis om tot zijn pa leisje annex eigen plek onder de zon. Zijn gevolg ten getale van 1800 hanteert vlammende aanstekers, brult spreekkoors- gewijs 'olé, olé', hupst van het dure pluche, torst kostbare boeketten naar het toneel, juicht, stampt en creëert de laaiende Europa-Cupsfeer van een voetbalstadion. Tomeloos enthousiast heeft men massaal besloten Foger's trefwoord 'ge zellig' op te pikken. Kortom, René Froger kan niet kapot. Waarschijnlijk nooit meer, al beseft deze toffe Amsterdammer zelf dat hij er nog lang niet is. Dat klopt. Dit eerste avondvullende concert is de uitdaging aan zichzelf. In de aanvang staat hij te sterven van de zenuwen in te hoerig, onrustig licht en oor verscheurende begeleiding van een overigens puik stel van elf muzikanten met topjongens als de Schimscheimers en Bert Meulendijk. Zijn gasten, voor deze gele genheid uiteraard 'special guests,' zijn het zangeresje Mi chelle Meyer, het prima mei denduo Chess, een viertal ach- tergrondstemmen en een niet steeds ongelijk bewegend bal letclubje. Nét niet zo perfect- Amerikaans als Froger bedoeld had, maar dat komt later abso luut goed. Towers en Meyer zijn ook eenvoudig begonnen. Het sterkst is Froger eigen lijk in de ballads, wanneer hij niet teveel hoeft forceren. Hoe wel, ook een Nederlandstalig oudje als 'Telkens Weer' hééft Froger: het sterkst in de ballads. iets. Zijn grappen, daarente gen, komen niet steeds aan. Ook dat heeft te maken met routinegebrek. Misschien staat hij er iets te vroeg, maar de aandoenlijkheid waarmee hij avondvullend zijn bekentenis aflevert, is innemend.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16