O Supermarkt gebruikt te veel wegwerpverpakking *T>U I VENTI L Junks stelen meeste fietsen Chip kan consument per kilo afval laten betalen EG wil invoering milieu keurmerk Duitse dopingrel eist het eerste slachtoffer DINSDAG 4 DECEMBER 1990 •HfciiJi ■SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Fietsendieven komen voor in drie soorten: professionele dieven, junks en gelegenheidsjatters. Dit onderscheid wordt gemaakt door drie onderzoekers van de Universi teit van Amsterdam. Zij kregen de opdracht uit te zoeken wie er nu precies met de fiets van een ander vandoor gaat en wat er met die fiets gebeurt. 'Profijt van de criminaliteit' heet het rapport van de heren Homburg, Renooy en Van Straten. Zij maken duidelijk dat fietsendiefstal ge scharrel in de marge is, een liefheb berij van beginnende misdadigers. De grootste groep dieven, althans in Amsterdam, bestaat uit junks. Voor de meesten is de diefstal van een fiets sluitstuk van de begroting. Ze komen nog net een geeltje te kort en speuren daarvoor naar een fiets die makkelijk valt mee te nemen. Voor maar enkele junks is fietsendiefstal hoofdmiddel van bestaan. Professionele dieven werken heel gericht in het stelen van dure fiet sen. Daar valt het meest mee te ver dienen. Ze gaan er niet mee lopen, maar smijten de fietsen bij voor keur met slot en al in een bestelwa gen. Toch kunnen zelfs deze dieven niet van gestolen fietsen leven, want het levert te weinig op vergele ken met auto's of dure apparatuur. De derde categorie is de gelegen- heidsdief. Dat zijn discobezoekers of studenten met een slok op die te laat zijn voor de bus en niet naar huis wilen lopen. Het kan ook bal dadige jeugd zijn die de gestolen fiets gebruikt voor joyriding, door verkoop of eigen gebruik. Een gestolen fiets wil een junk zo snel mogelijk op straat zien kwijt te raken. Wie een fiets van een junk koopt is een heler en dus strafbaar. De gelegenheidsdief houdt het ge stolen karretje meestal niet zelf. Hij zet het ding zomaar ergens neer of smijt het in de gracht. Professionele dieven verhande len hun gestolen waar vrijwel altijd ver van de plek van diefstal. Zij heb ben contacten met handelaren bui ten de stad die de gestolen fietsen weer aan de man brengen. Premie omhoog Zolang fietssloten makkelijk zijn open te breken blijft het stelen van fietsen een plaag. Het aantal dief stallen neemt zelfs toe. Om deze re den heeft een aantal verzekerings maatschappijen onlangs de premies verhoogd. Om het verzekeren van een fiets tegen diefstal en schade niet helemaal onmogelijk te maken gaan de maatschappijen korting ge ven aan de verzekerde die maatre gelen neemt om diefstal zo veel mo gelijk te verhinderen. Bij voorbeeld door juiste sloten te gebruiken en de fiets zo veel mogelijk binnen te stallen. Ook voeren de maatschappijen het eigen risico in, waarmee de ver zekerde een lagere premie kan krij gen. Overigens betreft de helft van alle fietsendiefstallen een fiets van het type all-terrain-bike. Nog een slotnieuwtje. Gazelle komt binnenkort met een fietsslot dat een geheel vormt met de baga gedrager. Dit slot komt in een nieuw type gebruiksfiets, dat onder de naam Randstad in de handel komt. 'De vervuiler betaalt'. In dat licht kan de toepassing worden gezien van een nieuw apparaatje van Texas Instruments. Met behulp van de Tiris, een chip waarin een bepaalde code kan worden opgeslagen, is het mogelijk om van elk huishouden afzonderlijk de juiste hoeveelheid afval vast te stellen. Het technische principe is niet nieuw en het kent al diverse andere toepassingen. Zoals, om maar wat te noemen, bij de registratie van varkens. We moeten iets doen aan de enorme berg huishoudelijk afval die we in Nederland periodiek produceren. Elk jaar neemt de hoeveelheid rotzooi toe. Al die vuilnis moet worden verwerkt en dat kost behoorlijk veel geld. Het is overigens nog de vraag of die troep nog wel helemaal weggewerkt kan worden. In ieder geval is veel geld nodig en de afvalstroom moet worden beperkt. Een mogelijke oplossing is om de consument per kilo afval te laten betalen. Echter, één probleem: hoe stel je de juiste hoeveelheid vuil per huishouden vast? Texas Instruments heeft daarvoor een oplossing bedacht: de Tiris, een radiografisch identificatie-systeem. In Zuid-Duitsland wordt sinds vorige maand daadwerkelijk met het apparaatje geëxperimenteerd. Ruim 5000 huishoudens doen daar aan de proef mee. De Tiris is niet veel groter dan een lucifer. In een doorzichtig huisje zitten een chip, een zendertje en een ontvangertje. In de chip die zonder een batterijtje werkt zit een vaste, unieke code van maximaal twintig cijfers (60 bits). Als een uitlees-apparaat binnen een meter van het cilindertje komt, wordt de chip geactiveerd. Vervolgens wordt de code verzonden. Die wordt door het uitleesapparaat ontvangen. De cijfercombinatie wordt dan doorgegeven aan een boordcomputertje in de vuilniswagen die haar dan kan herkennen. De code is een identificatie-middel. Als een chip in de vuilnisbak van een bepaald huishouden wordt aangebracht, weet de computer bij het ophalen automatisch van wie het huisvuil is. In de vrachtauto wordt het afval gewogen en vervolgens slaat de computer het gewicht en de bijhorende code op. 's Avonds kunnen de gegevens in een grote centrale computer worden worden ingevoerd. Daarin wordt de hoeveelheid afval per huishouden over een bepaalde periode bijgehouden. Periodiek krijgt iedere vervuiler de rekening gepresenteerd. Op die manier vang je twee vliegen in een klap. Niet alleen komt er geld beschikbaar om het vuil te verwerken, maar ook wordt iedereen direct geconfronteerd met zijn/haar vervuilend gedrag. Het is goed mogelijk dat mensen daardoor minder afval gaan produceren. Veel Nederlandse consumenten vinden dat supermarkten onvoldoende keus hebben in verpakkingen die opnieuw gebruikt kunnen worden. Daarnaast zouden supermarkten volgens consumenten terughoudender moeten zijn met het uitdelen van plastic draagtassen. Dat blijkt uit een onderzoek onder 2000 huishoudens, waarvan de resultaten door het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) zijn bekendgemaakt. Uit het onderzoek komt naar voren dat de consument zich in toenemen de mate zorgen maakt om het milieu. Het CBL, waarbij vrijwel al le supermarktorganisaties zijn aan gesloten, zegt die zorg te delen, maar kan geen wonderen verrich ten, zo benadrukt voorzitter Albert Heijn in een toelichting op de en quête. "Ik heb de indruk dat men zich onvoldoende realiseert dat de supermarkten jaarlijks maar liefst twee miljard statiegeld-flessen ver werken. Het ongelimiteerd uitbrei den van het aantal produkten in sta tiegeldverpakking is niet moge lijk". Volgens Heijn ontbreekt in de winkels veelal de opslagruimte en het personeel. Aan de inname van lege potten en flessen zijn dan ook kosten verbonden, die aan de con sument moeten worden doorbere kend, aldus Heijn. Het gebruik van plastic draagtas zal wel worden teruggedrongen. Heijn zegde toe dat het CBL op kor te termijn zal bekijken hoe de hoe veelheid draagtassen drastisch Jcan worden verminderd. "Een van de mogelijkheden is om te stoppen met het gratis verstrekken van deze tassen. In plaats daarvan zou de consument tegen betaling of in de vorm van statiegeld een stevige draagtas kunnen worden aangebo den, die meerdere keren kan wor den gebruikt. Met de kunststofin dustrie willen wij bovendien na gaan of een inzamelsysteem voor t te trappelen om uit- plastic draagtassen kan worden op gezet". Deelnemers aan het onderzoek zei den verder zich minder te ergeren aan de lange rijen voor de kassa dan vorig jaar. Dit neemt echter niet weg dat de problemen voor en aan de kassa wachten en onnauwkeu rig aanslaan van de prijzen nog steeds een ruime eerste plaats beha len in de ergenissen-top-tien van de supermarkt. Uit de nieuwe cijfers blijkt dat veel bedrijfsleiders en eigenaren van supermarkten de resultaten van het eerste onderzoek ter harte hebben genomen. Consumenten constateren niet alleen verbeterin gen aan de kassa, zij merken ook op dat de deskundigheid van het per soneel toeneemt en dat hygiëne een belangrijkere rol speelt op de vers afdelingen. Daarentegen zijn andere proble men alleen maar groter geworden. Zo leveren onvoldoende parkeerge legenheid, gesjouw met boodschap pen naar auto en huis en het tekort aan winkelwagens nu veel meer er gernissen op dan vorig jaar. De tendens dat bij de winkelkeu ze de kwaliteit een belangrijkere rol speelt dan de prijs zet door. Het lijkt erop dat het aantal koopjesjagers af neemt. Dit zou volgens de onder zoekers kunnen verklaren waarom mensen dit jaar gemiddeld minder vaak naar de supermarkt gaan (3,56 maal per week) dan vorige jaar. Ook blijkt uit de nieuwe cijfers dat meer mensen er bij de keuze voor 'hun' supermarkt opletten of de versafde ling goed en de bediening vriende lijk en snel is." Het CBL heeft ook aan de klanten gevraagd op welke manier de super markt beter kan inspelen op de wensen van de consument. Opval lend is dat een hele grote groep mensen pleit voor meer en goede fietsparkeergelegenheid. Dit zijn niet alleen mensen die op de fiets naar de winkel komen. Ook mensen die nu te voet of per auto komen, ui ten deze wens. Daarnaast scoorden toiletten voor klanten, een klach tenbalie en de aanwezigheid van ca deaupapier met plakband hoog op het wensenlijstje. De Europese Commissie heeft voor gesteld een Europees keurmerk voor milieuvriendelijke produkten in te voeren. Het voorstel van Euro pees commissaris Carlo Ripa de Me- ana voorziet in het geven van een groen label aan produkten die wat betreft de productiewijze en het ge bruik het milieu weinig schade be rokkenen. Als eerste artikelen die gekeurd kunnen worden noemde De Meana bestrijdingsmiddelen, verfwaren en andere produkten die gebruikt wor den in de bouw, alsmede wasmachi nes en grasmaaiers. Voedingsmid delen zouden pas na een proeftijd van vijfjaar in aanmerking kunnen komen voor het keurmerk. Een jury van onafhankelijke deskundigen en vertegenwoordigers van industrie, consumenten en andere belangheb benden zouden de voorwaarden moeten bepalen waaraan zulke milieuvriendelijke produkten moe ten voldoen. Volgens De Menea heeft het merk een margriet omringd door twaalf sterren het in zich om het exclusieve keuringssysteem in de EG te worden. Een probleem is evenwel dat het keuringsinstituut, het Europese Milieu Bureau, nog niet bestaat; op de EG-top van 14 en 15 december in Rome wordt onder meer vergaderd over de vestigings plaats van dit instituut. De Bondsrepubliek kent al sinds 1978 zo'n milieumerk, dat bekend staat als de Blauwe Engel. Enkele andere EG-landen, waaronder Ne derland, hebben plannen in die richting. Ripa di Meana vindt dat het het EG-merk voorlopig voor een proefperiode van vijfjaar moet wor den ingevoerd naast bestaande merken maar daarna als enige moet worden gebruikt. ■ffta|afl(3(afre>f?a Edwin Otte is op gelijke hoogte gekomen met Ter Leede-spits Eric Grosman. De ge makkelijk scorende middenvelder van Quick Boys kwam afgelopen zaterdag in tegenstelling tot zijn concurrent in actie en maakte zijn tiende doelpunt. De drie beste zondagschutters voegden ieder een treffer aan hun totaal toe. Daar door behield Robèr Marijnen (VVSB) zijn voorsprong van één doelpunt op Edwin Verhoogt (Lugdunum) en Yachya Farha- ne (LFC). ZATERDAG Edwin Otte (Quick Boys) 10 Eric Grosman (Ter Leede) 10 Coen Warnau (Hazerswoudse Boys) 9 Richard Trompert (Kagia) 9 Rob Bink (Leiden) 6 Leo van de Wetering (RCL) 8 Dennis Krijgsman ARC) 7 Timo Gerlof (Noordwijk) 7 ZONDAG Robèr Marijnen (WSB) 11 Edwin Verhoogt (Lugdunum) 10 Yachya Farhane (LFC) 10 Rob Reizevoort (Docos) 9 Joost Vink (SJZ) 9 Wim Bouckaert (FC Lisse) 8 Paul Pijpers (FC Lisse) 8 Toal winnaar in eerste ronde om snookertitel LEIDEN - Verrassingen bleven uit tijdens de eerste editie van het ran king snookertoernooi om het Leids kampioenschap. Alleen de jeugdige Pascal van Poppel deed met een derde plaats van zich spreken. Fa voriet Steven Toal maakte zijn faam waar en legde beslag op de eerste plaats door Wilbert van der Klugt het zwijgen op te laggen in de finale. De stand na de eerste ronde: 1. Steven Toal 18 punten, 2. Wilbert van der Klugt 14,3. Pascal van Pop- pel 12, 4. André Vuijck 10, 5. Co Vrins 8, 6. Koos van Leeuwen 6, 7. Femke de Vries 4, Linda Pauw 2. Carel Caron weg bij TAW LEIDEN - Carel Caron zal aan het einde van het seizoen TAW verla ten. Caron, in het dagelijks leven verbonden aan de Direktie Sport en Rekreatie in Leiden, is dan zes jaar trainer geweest van de club uit Ter Aar waarmee hij vorig seizoen uit de Afdeling Leiden naar de vierde klasse zaterdag promoveerde. Als reden gaf Caron op dat hij na al die jaren wel eens wat anders wilde. Milan vlucht naar Bologna MILAAN (GPD) De selectie van AC Milan is met gemengde gevoe lens vertrokken naar Tokio. De ploeg moet het zondag tijdens het wereldcupduel tegen Olimpia uit Paraguay doen zonder Ancelotti en Evani. Beide spelers raakten zon dag geblesseerd in de competitie wedstrijd tegen Lecce. Evani, vorig jaar nog de match-winner in het we reldcupduel, onderging gistermid dag een enkeloperatie in Pavia. Marco van Basten kwam ook niet ongeschonden uit de strijd. Hij raakte licht geblesseerd aan zijn rechterknie en moet tot donderdag rust houden. De blessure van Ruud Gullit blijkt ernstiger dan vooraf werd aangenomen. Voor het eerst sinds zijn rentree is de rechterknie geïrriteerd en moest er vocht wor den verwijderd. Voorzitter Berlusconi nam gis terochtend op het vliegveld Linate afscheid van zijn werknemers en kondigde aan dat zijn ploeg dit sei zoen geen enkele EC-wedstrijd meer speelt in het eigen stadion. Het speelveld van San Siro wordt alsmaar slechter. „Op deze manier heeft het geen zin meer. Dit veld heeft niets meer met topvoetbal te maken", aldus de multi-onderne- mer. Eerder in het seizoen ontvluchtte stadgenoot Inter ook al voor een EC-duel San Siro. De UEFA ver bood de Milanese club echter in de tweede ronde uit te wijken naar Ve rona. Het is de bedoeling dat AC Milan naar Bologna uitwijkt voor de kwartfinale. Afgelopen donderdag speelde de roodzwarte club daar de Supercup-finale tegen Sampdoria. AC Milan moet in verband met de 65.000 seizoenkaarthouders wel alle competitiewedstrijden in San Siro spelen. Fandi Ahmad en Sjaak Storm be strijden te vuur en te zwaard dat ze samen een ton aan zwart geld bij FC Groningen hebben gebeurd. Tij dens zijn verhoor door de FIOD zou oud-voorzitter Renze de Vries heb- NEUSS (SID) - De onthullingen van de afgelopen dagen over het gebruik van dope in de Duitse sport hebben het eerste slachtoffer geëist. Jochen Spilker, de bondstrainer van de vroegere Westduit- se 400-meterloopsters zegde gisteren zijn contract op. Enkele uren later verklaarde Raik Hannemann, de zilveren-medaillewinnaar bij de Europese titelstrijd zwemmen, dat hij in 1985 voor de eerste maal het in de DDR ontwikkelde anabool-preparaat Turinabol had gebruikt. Zijn woorden: „Wij hebben toch allemaal geslikt". Marco (foto ANP) ben bekend dat de Singaporees 70.000 gulden in het handje heeft ge kregen en de doelman twee keer 5000 en twee maal 10.000 gulden. Renze de Vries: „Ik weet niet exact meer om wat voor bedragen het ging, want het is alweer zo lang gele den. Bij Storm ging het om een ge ringer bedrag, als ik me goed herin ner, maar vooral Fandi heeft in de eerste periode dat hij hier was heel veel gehad". De momenteel werkloze Storm zit behoorlijk in zijn maag met de beweringen. „Het is te gek voor woorden, die valse beschuldigin gen", zegt de doelman. „Ik ben een tijdje geleden verhoord en toen kreeg ik te horen dat ik in totaal 30.000 gulden zwart zou hebben ontvangen. Dat is gewoon niet waar. Ik zou na mijn contractverlen ging twee keer 10.000 gulden heb ben gehad. De FIOD had gelukkig ook aantekeningen van die bespre kingen, want die waren bij de inval in beslag genomen. Daaruit bleek niets van een dergelijke afspraak en de FIOD kan daaruit zijn conclusies trekken". Storm heeft inmiddels al een na vordering binnen over '85 en '86, toen hij in totaal 10.000 gulden zou hebben gebeurd. „En ook in die pe riode heb ik geen geld buiten mijn normale salaris om gevangen", houdt Storm hoog bij laag vol. „Een FNV-jurist heeft nu voor mij de zaak in handen genomen en ik hoop het tegendeel te kunnen aantonen". Een ander aspect van de affaire is het mogelijk verlies van sponsors. Hans Hansen, de voorzitter van de Duitse Sport Bond (DSB), sprak zich maandag in die richting uit. De Duitse Atletiek Bond (DLV), die eveneens bevreesd is voor het ver lies van sponsors, heeft voor mor gen een spoedvergadering van het bestuur belegd. De DLV heeft inmiddels op dracht gegeven te onderzoeken of de statuten en reglementen ook de mogelijkheid van strafoplegging bieden zonder dat er sprake is van een positieve dopingcontrole of een bekentenis van het gebruik van ver boden middelen. Juridisch advi seur Norbert Laurens: „Dan heb ben wij de mogelijkheid van een schorsing. Laurens sluit niet uit dat later sponsors of de stichting „Sporthilfe"geld van de atleten kunnen terugvorderen. Raik Hannemann, de zilveren- medaillewinnaar van 1989 op de 200 meter wisselslag, heeft in de nieuwe krant „Berliner Kurier am Abend" het gebruik van verboden middelen toegegeven. Nadat ettelijke in het weekblad Stern beschuldigde vroe gere DDR-sportlieden, onder wie de zesvoudige Olympische zwem- kampioene van Seoul, Kirstin Otto, alle beschuldigingen hebben ont kend, is de 23-jarige zwemmer uit Berlijn de eerste sportman, die toe geeft verboden middelen te hebben gebruikt. Bij de eerste gezamenlijke Duitse kampioenschappen onlangs in München eindigde Hannemann als vierde, waardoor hij een plaats middelen te hebben SPORTPRIJSVRAGEN OLYMPIADE Veertiende en laatste ronde, mannen: Sovjetu nie - IJsland 2 1/2-1 1/2. Engeland - Cuba 2-2, Bulgarije - Verenigde Staten 1-3, Tsjechoslowakije - India 2 1/2-1 1/2, Joegoslavië I - China 1 1/2-1 1/2 1 afgebroken, Duitsland West - Nederland 2- 2 (Hübner Timman 1/2 -1/2, Van der s elk 5,00. Cijferspe! 48 Eerste prijs: 1 winnaar Tweede prijs: 3 winnaars. Derde prijs: 23 winnaars. Vierde prijs: 231 win naars. Vijfde prijs: 2361 winnaars. Toto 48 Eerste prijs: 6 winnaars elk bruto 3159,00. Tweede prijs. 186 winnaars elk 67,90. Derde prijs: 1669 winnaars elk 18,90 Toto-gelijk 48 Eerste en tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 13 winnaars elk 115,80. Vierde prijs: 364 winnaars elk 6,30. kenland 0-2 Polen - Engeland 1 1/2 -1/2 1, Vietnam Duits land Oost 1-2, India - Roemenië 0-3, Zwitserland - Joegoslavië I11/2 - 2 1/2. Eindstand: 1. Hongarije 35, 2. Sovjetunie 35. 3. China 29, 4. Bulgarije 25 1/2 1,5. Joegoslavië 125.6. Griekenland 24 1 7. Roemenië 24, 8. Verenigde Staten 23 1/2 1, 9. Duitsland Oost en Joegoslavië II231 /2.11En geland, Nederland, Polen, Argentinië en Mongolië OKADA (NIG) in de Duitse ploeg voor de strijd om de wereldtitels, begin komend jaar in Perth, verspeelde. Hannemann, werkzaam als redac teur bij de Berliner Kurier am Abend, deelt zijn lezers mee dat in het najaar van 1985 zijn toenmalige trainer had gezegd: „Wij gaan wat anders proberen, Turinabol." Tu rinabol is het in Jena geproduceer de anabool, waarmee nagenoeg de gehele sportwereld in de DDR ge durende jaren werd „ondersteund". Volgens zeggen van Hannemann hebben bijna alle voormalige zwemmers van de BSC Dynamo anabolica gebruikt. „Ik geef toe, dat ik met verschillende middelen heb geëxperimenteerd omdat ik graag privileges zoals een huis, de zeker heid van een studie en een auto wil de hebben. Daarvoor waren, koste wat kost, successen noodzakelijk. Zo dacht iedereen erover." Jochen Spilker, die in de dinsdag verschijnende uitgave van „Spie gel" met zware verwijten inzake do ping wordt overladen, deelde de DLV maandag schriftelijk mee: „Afgezien van het feit of de verwij ten in Spiegel hout snijden of niet, is elke basis in de sport te werken weggeslagen. In het belang van de DLV stel ik hierbij mijn functie ter beschikking." Het blad beschuldigt Spilker ervan Helga Arendt, de we reldkampioene 400 meter indoor van 1989 in Budapest, Silke Knoll, lid van de zilveren 4 x 100 metër ploeg bij de Europese titelstrijd van dit jaar in Split, de vroegere West- duitse kampioene Gisela Kinzei en andere atletes van de vroegere SC Eintracht uit Hamm van verboden Jan Kern, de secretaris-generaal van de DLV, acht het indienen van zijn ontslag door de 42-jarige trainer .juist en verstandig" maar ziet er geen bekennen van schuld in. Het bestuur van de DLV verga dert woensdag in Darmstadt. Het enige punt op de agenda zijn de arti kelen van Stern en Spiegel Eindstand: 1Sovjetunie 39,2. Verenigde Staten Vrouwen, 45.000 gulden, finale: Kamstra (Ned) gebruik van dope en de toekomsti- 351/2,3. Engeland351/2,4. Tsjechoslowakije34 - Bentley (GBr) 6-0 6-4. s--*-*- -«— 1/2,5. Joegoslavië 133 16. Cuba 33.7. IJsland, India, Duitsland West, Nederland en Joegoslavië II 32 1/2,12. China en Zweden 32 1. Vrouwen: Tsjechoslowakije - Hongarije 0-3, Sov- EUROPESE BEKER jetunie - Joegoslavië III 3-0, China - Duitsland West 2-1, Bulgarije - Nederland 1-1+1 (Voiska Benschop 1-0, De Greef Peitsjeva 1-0, Angelova - De Vries afgebroken), Verenigde Staten - Grie- ZVH Zevenhuizen - Czestochowa (Pol) 2-3 (15- _Q_ yi_ 7,13-15, 12-15, 15-6, 6-15). Czestochowa had Pe«- »1K n^> ge, juiste bestrijding van doping op nationaal en internationaal niveau. De 23-jarige Silke Knoll wil in verband met de beschuldigingen in Der Spiegel juridische hulp inroe- geweten, e wedstrijd, ook in Zevenhuizen, met 3-0 Wilt u iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Vrijdagavond 7 december gaat in Wychen en Assen de eer ste ronde van het winterstoptoer- nooi zaalvoetbal van start. Het Voorhoutse Bax speelt in Wy chen tegen Atlantic. De tweede ronde op vrijdag 28 december is in Voorhout. 16 februari is de fi nale-avond. De NCRV maakt tele visie-opnamen Het Nederland se zaalvoetbalteam speelt op 19 en 20 december in Las Palmas een tweetal wedstrijden tegen Spanje. Bondscoach Ron Groe- newoud. Ton Bakhuis (FV Snoe- kie) is er niet meer bij. André Bak ker en André Tielens zijn weer te ruggehaald De stand in de eer ste divisie zaalvoetbal is: Hoorn- sche Veerhuys (10-17), Rex (10- 15), Ceverbo (10-14), Brezan (10- 13), AV Jan III (10-13), Scagha (10- 10), All Inn (10-9), FV Snoekie (10- 8), Bax (10-7), IFD (10-6), Silva Boys (10-6), Alter Boys (10-2) In de gezondsheidstoestand van Sparta's technisch coördinator Jan Nijman (speelde ooit betaald voetbal bij UVS) is verbetering gekomen. Nijman werd onlangs in de Kuip getroffen door een hartstilstand Marco van Alphen (FC Den Haag) is gisteren, na lang geblesseerd te zijn geweest, de looptraining begonnen in het Zui derpark Het Zoeterwoudse SJZ oefent vanavond op eigen terrein tegen Vitesse Delft, dat getraind wordt door Paul van der Zwaan. Aanvang 19.30 uur De Leidse voetbaljeugd onder de 16 speelt donderdag in Amsterdam een oe fenwedstrijd tegen de B-jeugd van Ajax. Aanvang 18.30 uur Hans Schoelink is winnaar ge worden van de zaterdag-veldrit- competitie bij Swift/Casba. De jonge André Mohlmann werd tweede De voetbalwedstrijd tussen bekende Leidenaren en wielerprofs bij LFC is nii op zater dag 15 december. Gert Jan Theu- nisse heeft ook toegezegd te ko men Oud-international Johnny Rep is voor zeker vijf maanden uitgeschakeld. De tegenwoordig bij de fusieclub Hellas Sport acte rende Rep heeft een afgescheur de kruisband De organisaties van een aantal schaatswedstrij den op natuurijs hebben zich ver enigd in een stichting. Het gaat om negen organisaties waaronder de Driedaagse van Ankeveen, Westland Marathon en Rotteme- rentocht Het hoofdklasse-wa- terpoloduel AZC - Nereus zal tij dens de winterstop geheel wor den overgespeeld. De scheids rechter had verzuimd om in de slotfase een gestrafte Nereus-spe- ler terug te laten keren toen zijn ploeg in balbezit kwam De kans is niet uitgesloten dat het KNVB sportcentrum uit Zeist verdwijnt. Uit een onderzoek naar de onder- houdsituatie van de gebouwen is gebleken dat er grote investerin gen gedaan zullen moeten wor den. Bovendien wordt op de ex ploitatie van het sportcentrum een miljoen gulden verlies per jaar geleden Op de jaarvergade ring van de Nederlandse bond van harddraverijverenigingen (NDR) in Hillegom is de kalender kortebaandraverijen 1991 samen gesteld. St. Nicolaasga en De Lier zijn nieuw. Op 10 mei bijt Wog- num het spits af. Het Nederlands kampioenschap is op 22 mei in Lelystad. De wedstrijden in de re gio zijn: Warmond (6 juli), Stomp- wijk (22 juli), Voorschoten (29 ju li) en Hillegom (13 augustus) Vrijdag begint in De Uiver (Sas- senheim) het Coppens kaderbil- jarttoernooi Van 5 tot en met 14 juli wordt in Rotterdam een groot baseballtoernooi gehouden met deelname van Havana Cuba, Cu racao, Baltimore, Canada en het Nederlands, team Renbaan Nootdorp heeft morgenmiddag vanaf 14.30 een gevarieerd pro gramma Zaalvoetbaltoernooien rond de feestdagen: Ad Dusee- jeugdtoernooi (27 december 3 Oc- toberhal), Lugdunum (28 decem ber Groenoordhal), Leidsche Boys (3 januari 5 Meihal) en Lei- dato-jeugdtoernooi (13 januari Groenoordhal) Het Leids Dam- genootschap houdt op donderdag 6 december een demonstratie avond naar aanleiding van het WK dammen. Op de avond zal meester Evert Bronstring een aantal partijen toelichten in ge bouw Oosterkwartier in de Bor- neostraat in Leiden. Aanvang 20.00 uur De Leidse school- zwemkampioenschappen zyn op vrijdag 7 december in zwembad De Zijl De Leidse Roadrunners hebben een fraai parcours uitge zet in Leiden Zuid West. Zondag kan er gelopen worden over de af standen 3, 6, 10 en 16 kilometer De hoofdklasser Wilhelmus wil de in België voetballende Uli Lio- nar inlijven Op 29 december zal in Koudekerk een groot zaalvoet baltoernooi in Koudekerk wor den gehouden, teams als ARC, Bax, Volendam en een All Star team (met onderander Jan Peters, Martin Haar, Jan van Deinzen en Johan Steur) zijn de pu bliekstrekkers De atleten van AAV'36 die de New York Mara thon hebben gelopen overhan digde de stichting Ronald McDo nald huizen een cheque ter waar de van 8500 gulden ft

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14