Leidschendam zegt eindelijk ja tegen verbrandingsoven 'Onbegrijpelijk dat artsen zich laten gebruiken om zorg te rantsoeneren' Huisarts moet leren zelfdoder te herkennen SuöLhcuto* Hoogleraar Van Bekkum verlaat Leidse universiteit Simons wil pijnteam in elk ziekenhuis iaren fors AZL is blij met extra geld voor hartchirurgie Mibeutoeslag op gas stijgt komende DINSDAG 4 DECEMBER 1990 den aantrad, vertelde dat de laatste jaren de neiging bestaat om bijzon dere faciliteiten als neutronengene ratoren, primatencentrum te priva tiseren. Een verkeerde gedachte, denkt hij, omdat zulke faciliteiten duur zijn. "Dat betekent dat de ge bruiker, als hij de kostprijs moet be talen, terugschrikt en er in veel ge vallen niet aan begint. Het idee is prima, maar de praktijk is anders. Wetenschappelijk onderzoek kan door zijn aard niet kostendekkend zijn. Alle pogingen die tegenwoor dig moeten worden ondernomen om geld te maken uit nieuwe ont wikkelingen, werken op den duur voor de wetenschap remmend. De grote geldschieters hebben dat goed door. Zij eisen geen rechten op de vruchten van hun subsidies". Beperkingen Van Bekkum waarschuwde ervoor dat commercialisering van weten schappelijke resultaten beperkin gen legt op de vrije uitwisseling van die resultaten. De richting van het onderzoek wordt te veel beïnvloed door financiële factoren, een verlies van onafhankelijkheid. Onderzoek kost geld. Geld, waar mee Van Bekkum als onderzoeker bij TNO op jacht kon naar de leven de stamcel die zo'n belangrijk rol speelt bij beenmergtransplantie. "We wilden die cel, hoe dan ook, le vend in handen krijgen. We dachten dat we pas dan zouden kunnen uit vinden wat hij nodig heeft om in de reageerbuis te doen wat hij in vivo (kweek op levend materiaal) zo goed kan, namelijk zich delen. Wat willen we verder met een pot vol stamcellen? Natuurlijk alle ziekten genezen die berusten op zieke stam cellen. Bij ziekten die worden ver oorzaakt door een genetisch defect in de stamcel, willen we dat defect in de reageerbuis herstellen en de gerepareérde stamcellen terugge ven. Alle nakomelingen van die ge repareerde stamcellen zullen dan ook genezen cellen zijn. Het heeft geleid tot de ontdekking van Inter- leukine 3, dat de stamcel nodig heeft om zich te delen. Die ontdek king is van grote betekenis voor de behandeling van stralingsslachtof fers. Misschien wel zo belangrijk", aldus prof. Van Bekkum, "dat ze beenmergtransplantatie bij die pa Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN "Gezondheid heeft een hoge prioriteit bij alle bevol kingen die een dak boven hun hoofd hebben en een volle maag. Het is onbegrijpelijk dat de zie kenhuisdirecties en de dokters in de rijkste landen van de wereld zich laten gebruiken om de zorg te rantsoeneren. Het lijkt wel oor log. In ons land is zelfs een com missie ingesteld die voor de over heid moet nagaan of je bepaalde zorg aan bepaalde patiënten mag onthouden". Kritiek uit de mond van prof.dr. D.W. van Bekkum. De bijzonder hoogleraar in de experimentele transplantatie biologie aan de Leid se universiteit merkte dit vanmid dag op in zijn afscheidscollege. Hij zei dat deze weerzinwekkende ont wikkelingen een gevolg zijn van ons opvoedingssysteem, dat voorname lijk bestaat uit het voorlezen van on nozele of onzinnige verhaaltjes en het leren napraten. Van Bekkum, die in 1967 in Lei- Geven provincie en SAVA de ga rantie niet, dan heeft Leidschen- dam een belangrijk wapen in han den. Het bestemmingsplan moet voor de bouw van de oven moet worden aangepast. Leidschendam heeft - op voorstel van D66 en PvdA - nu al bepaald dat ze het bestem mingsplan niet wijzigt alvorens ze die garantie heeft. Het raadsbesluit werd gisteren met overgrote meer derheid genomen. Alleen WD, SP en eén lid van het CDA stemden te gen, onder meer omdat ze het niet verantwoord vinden om een vuil verbranding in een dichtbevolkt ge bied te bouwen, of omdat ze menen dat de mogelijkheden van alterna tieve plaatsen onvoldoende zijn on derzocht. Vertragingen Nu Leidschendam voorlopig haar medewerking heeft toegezegd, lijkt een belangrijke hinderpaal voor de bouw van de nieuwe installatie te zijn genomen. De gemeente legde eerder dit jaar alle voorbereidingen stil omdat het rijk bleef treuzelen Schadeformulieren in elite politieauto ROTTERDAM/LEIDEN - Het Eu ropese Schadeformulier maakt van af gisteren officieel deel uit van de standaarduitrusting van elke Rot terdamse politiewagen. Bij de rijks politie in de Leidse regio ligt, zo bleek bij navraag, het formulier al geruime tijd in de wagen. Op het politiebureau Eendrachts- plein werd door voorzitter B. Bra- ber van de Nederlandse Bond van Assurantiebemiddelaars (NBvA) officieel het eerste formulier over handigd aan hoofdagent H.C. Schoone. Van hem was het idee dat in elke politieauto zulke formulieren moe ten liggen om bij aanrijdingen be hulpzaam te kunnen zijn. In de praktijk hebben weinig automobi listen schadeformulieren in de auto. Na een aanrijding bellen de betrok kenen vaak de politie met een ver Van onze redacteur Monica VVesseling LEIDEN - Van alle mensen die een al dan niet geslaagde zelf moordpoging doen, is ten minste de helft kort tevoren bij de huis arts geweest. Mensen met psychi sche problemen gaan voor hulp het eerst naar familie of vrienden, maar als dit niet lukt, wordt al snel de huisarts ingeschakeld. Dat betekent dat de huisarts, als hij de potentiële zelfdoder her kent, een belangrijke rol kan spe len in het voorkomen van zelfdo ding. Vanuit die gedachte begint vandaag een nascholingspro gramma suicidepreventie voor huisartsen. Het nascholingsprogramma, dat landelijk gaat draaien, is ont wikkeld door de arts J.L. Douwes Dekker van het Instituut voor Huisartsengeneeskunde van de Leidse universiteit en door A.G. Wortel.boer-van Spronsen, als psychologe werkzaam bij de vak groep klinische en gezondheids psychologie van de universiteit. Suïcide is volgens beiden een onderschat probleem. Elke dag sterven er in Nederland vijf men sen door zelfdoding. Het aantal pogingen is nog veel groter. Dou wes Dekker: "Dat is meer dan het aantal verkeersdoden dat dage lijks valt. Duizenden mensen houden zich bezig met de ver keersveiligheid, met zelfmoord bijna niemand". Niet alle bevolkingsgroepen zijn even suïcidaal. Eenderde van de zelfmoord(pogingen) wordt gedaan door mensen van 60 jaar en ouder. Door de vergrijzing van de bevolking kan hieruit worden opgemaakt dat het aantal zelfdo dingen zal toenemen. Mannen plegen anderhalf tot twee keer zo vaak zelfmoord en gebruiken har dere middelen. Het aantal pogin gen ligt bij vrouwen weer veel ho ger. Douwes Dekker en Wortelboer zijn ervan overtuigd dat dp huis arts een belangrijke rol kan spe len, juist omdat de potentiële zelf moordenaar vrijwel altijd kort te voren (binnen twee maanden voor de poging) zich bij de huis arts meldt. Slapeloosheid, moe heid, vage lichamelijke klachten of een gevoel van onbehagen zijn de meest geuite klachten. Douwes Dekker en Wortelboer haasten zich op te merken dat nu tiënten geheel overbodig zullen ma ken". Elitair SCID (Severe Combined Immune Deficiency) is een zeldzame ziekte die per jaar bij één of twee patiënten in Nederland voorkomt. Van Bek kum noemde het begrijpelijk dat niet zelden kritische geluiden wer den gehoord over de elitaire genees kunde die werd ontwikkeld. De scheidende hoogleraar: "Het ant woord daarop is dat het begin van alle vernieuwing altijd elitair is. De eerste patiënten die een nieuwe vorm van behandeling ondergaan, zijn steeds gering in aantal. Inmid dels zijn er wereldwijd meer dan 10.000 beenmergtransplantaties uit gevoerd. Jaarlijks komen er duizen den bij en neemt het aantal centra waar de behandeling kan worden uitgevoerd toe. Evenals het aantal indicaties. Naast de leukemieën, die tot nu toe de belangrijkste indicaties vor men, komen bijna alle aandoenin gen van het bloedvormend systeem in aanmerking, een steeds grotere verscheidenheid van erfelijk be al, hoewel niet cijfermatig vastge steld, heel veel zelfmoordgedach ten en -pogingen worden voorko men door ingrijpen van de huis arts. Het kan echter nog beter, denkt het tweetal. Huisartsen hebben niet geleerd erg gespitst te zijn op neigingen tot zelfdoding en hebben boven dien nooit geleerd een dergelijk beladen onderwerp ter sprake te brengen. De patiënt, heel een zaam in zijn worstelen met zijn problemen, blijft eenzaam omdat de huisarts hem niet voldoende ondersteunt. De nascholing gaat paalde stofwisselingsstoornissen en als de tekenen niet bedriegen, zullen daar in de toekomst ook ern stige vormen van auto-immuun- ziekten bij komen". Prof. Van Bekkum haalde aan dat hij bij zijn aanvaarding van het bij zonder hoogleraarschap in Leiden voor openheid pleitte. Het publiek mocht best weten welke ontwikke lingen in de geneeskunde gaande waren. "Er is nu sprake van een overdosis. Het lijkt erop dat weten daar verandering in brengen. Douwes Dekker plaatst hierbij meteen een kantekening: "Feit is dat een huisarts binnen zijn prak tijk slechts een keer in de drieën- halfjaar met zelfdoding wordt ge confronteerd met jaarlijks 10 tot 20 pogingen. De huisarts wordt dus maar weinig met het pro bleem geconfronteerd". Het nascholingsprogramma omvat drie avonden en heeft als lesmateriaal een cursusboek en een videoband. Het eerste deel van de cursus behelst het leren signaleren en schappers en mediamakers wat te rughoudender moeten worden. Niet zozeer in wat ze aan het pu bliek voorleggen, maar meer hoe het wordt gebracht. We hebben on langs meegemaakt hoe schadelijk het kan zijn als wetenschappers hun vermeende resultaten vroegtij dig en ongenuanceerd aan de man proberen te brengen. In dit geval bleken de televisiemakers niet in staat tot een juiste afweging van het gebodene". herkennen van seintjes die poten tiële zelfmoordenaars afgeven. Niet alleen lichamelijke klachten, ook gedragsverandering (agressie of slecht leren) en subtiele opmer kingen als "binnenkort heeft nie mand meer last van me" zijn be langrijke signalen. Zodra de huisarts een vermoe den heeft, moet hij of zij zien te ontdekken hoe ver de patiënt nog van zijn zelfmoord(-poging) af staat. Iemand die nog maar een heel klein zetje nodig heeft, moet immers anders worden behan deld dan iemand die er ooit wel eens over heeft gedacht. Onderzoek De ernst van de zelfmoordge dachte kan worden onderzocht met nogal morbide aandoende vragen als "hoe denkt u het te gaan doen", "zijn de middelen er voor al in huis", "hoe is de opvang van de kinderen geregeld" en "is uw testament al klaar?-". Afhankelijk van de ernst van de situatie stelt de huisarts samen met de patiënt een hulpprogram ma op. De beste manier van hulp is sterk afhankelijk van zowel de patiënt als de psychische proble matiek waarmee hij worstelt. Wortelboer: "Soms is directe opname in een psychiatrisch zie kenhuis nodig, andere keren is het voldoende iemand een verwij zing te geven voor geestelijke hulp of bij voorbeeld de familie nadrukkelijk in te schakelen". Douwes Dekker en Wortelboer vinden dat er voor een bepaalde groep mensen extra aandacht moet komen. Van alle mensen die ooit een poging hebben gedaan (15.000 per jaar) doet bijna de helft opnieuw een poging. Van hen doet eenvijfde die tweede po ging binnen drie maanden en een- tiende van de recidivisten komt uiteindelijk door zelfmoord om het leven. PAGINA 11 LEIDEN Staatssecretaris Si mons heeft de Tweede Kamer een notitie gestuurd waarin hij zegt dat elk ziekenhuis een pijnteam moet krijgen. Voor de grote problemen moeten er regionale pijnteams ko men, die moeten adviseren over het bestrijden van pijn. In bijzondere gevallen moeten deze teams de be handeling van patiënten overne- Het academisch ziekenhuis en het Diaconessenhuis in Leiden en het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp zeggen een pijnteam in huis te hebben. Het AZL was het eerste zie kenhuis in Nederland dat zo'n team met diverse specialsmen in het le ven riep. Bovendien is het in het AZL mogelijk om een cursus te vol gen hoe met pijn om te gaan. Directeur Boesten van het EZ vertelde vanmorgen dat zijn zieken huis van plan is om een pijnpolikli- niek op te richten. Een poli, waar met name patiënten met chronische pijnklachten voor behandeling te recht kunnen. Simons vindt de pijnteams van belang, omdat pijn nog altijd niet optimaal wordt bestreden. Op een aantal terreinen is een versterking van het beleid nodig: patiëntenzorg, onderzoek, onderwijs en voorlich ting. Daarom, zegt Simons, zijn pijnteams van essentiële betekenis voor de verbetering van de kwaliteit van de pijnbehandeling. Prioriteit wil dee staatssecretaris geven aan onbehanelbare pijn. Hij heeft voor lopig voor 1991 anderhalf miljoen gulden vrijgemaakt. Hulpverlening aan Roemenië gaat door DEN HAAG (ANPI - Zes vrachtwa- gens met hulpgoederen van de Stichting Mensen in Nood vertrek ken begin volgende week naar Roe menië. De lading, die bestaat uit eten, kleding, dekens en speelgoed, is bestemd voor kinderen en oude- De levensomstandigheden van de armsten in Roemenië zijn nu slech ter dan voor de revolutie van vorig jaar, zo verklaarde F. Matos onlangs tijdens een bezoek aan Nederland. Matos is directeur van Caritas Ora- dea, een partnerorganisatie van Mensen in Nood in het gebied rondom Oradea in het noord-wes ten van Roemenië. Ook andere instanties zijn nog be zig met hulpverlening aan Roeme- een 'dramatische' hoogte - meende een aantal aandeelhouders dat de toeslag een jaartje moest wachten. Volgens Haijkens kon dat niet, omdat de energiebedrijven in Ne derland zich hebben vastgelegd op de invoering de milieutoeslag. Hij stelde trouwens dat de EWR al heel voorzichtig omspringt met de toe slag. De meeste energiebedrijven heffen één tot anderhalve procent van hun omzet extra voor het milieu. De EWR houdt het beperkt tot driekwart procent. Van onze redacteur Wim Wegman LEIDSCHENDAM - De gemeente Leidschendam is bereid mee te werken aan de bouw van een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie nabij het Prins Clausplein. De gemeenteraad van die gemeente heeft dit gisteren besloten. De raad heeft wel de voorwaarde gesteld dat de provincie en de SAVA - het samenwerkingsverband dat de installatie gaat bouwen - uit drukkelijk garanderen dat de vuiloven voldoet aan de Richtlijn Verbranden '89. In deze richtlijn zijn zeer strenge normen opgenomen voor de uitstoot van vervuilende stoffen. LEIDEN/DEN HAAG Het Academisch Ziekenhhuis Lei den is blij met de toezegging van staatssecretaris Simons - volksgezondheid - dat hij ruim 17 miljoen gulden beschikbaar stelt voor uitbreiding hartchi- rurgie en 'dotteren' in Neder land. De bewindsman schrijft in een notitie aan de Tweede Ka mer dat er dit jaar en in 1991 in totaal 46 miljoen gulden extra mag worden besteed aan topkli nische zorg. Ruim eenderde van dit bedrag gaat naar het 'hart'. Van het restant gaat 13.5 mil joen naar radiotherapie. Prof. Bruschke van het AZL zei half oktober van dit jaar dat het ziekenhuis zo' terbehandelingen gevoerd dan raars van ziektekosten toestem ming hadden gegeven. Kosten: tachtig dot- leer had uit- verzeke- ongeveer een half miljoen gul den. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het AZL zelf voor die kosten zou opdraaien. Een woordvoerder van het ziekenhuis is blij dat de nood kreet in Den Haag is opgevan gen en omgezet in daadwerke lijke financiële steun. Het AZL knabbelde al aan het budget van het volgend jaar. "We waren be zig om de problemen vor ons uit te schuiven. De verruiming van de middelen is dus welkom". Behalve het extra geld voor hartchirurgie en radiotherapie gaan er extra middelen naar: dialyse (3 miljoen), neurochi rurgie (0,5 miljoen), intensieve zorg aan zieke babies (6,5 mil joen), harttransplantatie (2 mil joen), academisch ziekenhuis Maastricht (2,5 miljoen) en eva luatie neonatale intensive care (0,5 miljoen). EWR wil van verbruiker geld om milieuplannen uit te voeren Volgens provincie-woordvoerder I. Nijhuis kan de garantie zonder meer worden gegeven. "De nieuwe installatie is helemaal ontworpen op de Richtlijn Verbranden '89. We kunnen er Voor instaan dat ze aan de normen voldoet", aldus Nijhuis. De Leidschendamse raad vroeg de garantie omdat de zogeheten milieu-effectenrapportage (MER) voor de nieuwe vuilverbranding vrijwel was voltooid op het moment dat de richtlijn werd afgekondigd. De raad vond het daarom onvol doende duidelijk of de installatie ook inderdaad aan de jongste eisen voldeed. met de plannen voor de Verlengde Landscheidingsweg; een weg waar aan de gemeente veel waarde hecht. Toen het ministerie van verkeer en waterstaat na de zomer alsnog de verlangde toezeggingen deed, pikte Leidschendam de draad weer op. De bouw van de installatie werd al eerder vertraagd omdat de ge meenten die bij de SAVA zijn aan gesloten, het onderling niet eens konden worden over de precieze plaats. Enkele gemeenten zagen lie ver dat de vuilverbranding op de Maasvlakte of bij de Moerdijk werd neergezet. De SAVA-installatie is ook be langrijk voor de gemeenten uit de Leidse en Alphense regio en de Duin- en Bollenstreek. Het is de be doeling dat zij er hun vuil laten ver werken. De installatie - die 800 mil joen gulden zal kosten en 700.000 ton vuil per jaar moet verwerken - is naar verwachting halverwege de ja ren '90 klaar. Interim-rnanager F. Kuijers van de SAVA was vanochtend niet be reikbaar voor commentaar. LEIDEN - De extra milieutoeslag die het regionale nutsbedrijf EWR heft op gas en elektriciteit, zal de komende jaren waarschijnlijk nog flink stijgen. Algemeen directeur J. Haijkens verklaarde dit gisteren tij dens de algemene aandeelhouders vergadering van het bedrijf. De milieutoeslag - 0,5 cent per kubieke meter gas en 0,1 cent per kilowatt uur - wordt volgend jaar voor het eerst geïnd en moet in totaal 4,5 mil joen gulden opbrengen. Het geld is bedoeld voor energiebesparing. Bo- Haijkens voorziet nu al dat de 4,5 miljoen gulden nooit genoeg is om haar ideën te verwezenlijken. Uit de toeslag moet ze ook twee subsidi eregelingen voor energiebesparing betalen en daarmee is naar ver wachting al zo'n drie miljoen gul den gemoeid. Wil de EWR werkelijk een begin maken met haar milieu plannen, dan zal de toeslag flink omhoog moeten. Haijkens kon gis teren nog niet vertellen met hoe veel. Dat wordt nog uitgezocht. Overigens drongen verschillende aandeelhouders - vertegenwoordi gers van de gemeenten die bij de EWR zijn aangesloten - er op aan om de milieutoeslag later in te voeren. Door de verhogingen van de gas- en elektriciteitsprijzen is een gemid deld gezin in 1991 135 gulden meer kwijt voor energie. Omdat ook an dere tarieven volgend jaar fors stij gen - de reinigingsrechten bijvoor beeld bereiken in de Leidse regio Leidse universiteit zet nascholingsproject suïcidepreventie op Douwes Dekker (links) en Wortelboer: "Er komen door zelfmoord meer mensen om het leven, dan in het i keer. Duizenden mensen houden zich bezig met de verkeersveiligheidmet zelfmoord bijna niemand" (foto Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Er loopen hier ter stede allerlei geruchten als zou de spoorweg brug „De Vink" over het Galge water voor het treinenvervoer gevaaropleveren. kMen spreekt zelfs van verzakking. Met het oog op den begrafenisdag van morgen, waarop het verkeer over die brug met passagiers zoowel van hier als van Amster dam en Haarlem en tusschenge- legen plaatsen, ontzaglijk groot zal zijn, ontvingen we boven dien omtrent deze zaak een inge zonden stuk, waarvan we het noodig achtten de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij in kennis te stel len. In antwoord daarop ontvin gen we van officiële zijde de stel lige verzekering, dat de brug volstrekt geen gevaar oplevert, omdat zij in volkomen gaven toestand verkeert. - Het bataljon van het 4de regi ment infanterie, te Leiden in garnizoen, heeft met den staf den standaard en de muziek van het regiment een eerewacht ge vormd bij het voorbijrijden van den rouwtrein met het stoffelijk omhulsel van Zijne Majesteit de Koning langs het Leidse Station. Vijfentwintig jaar geleden: - De politie van Hengelo heeft gisteren een intensief onder zoek" ingesteld naar een auto, waarvan de eigenaresse had aangegeven dat deze uit een box zou zijn gestolen. De „diefstal" was in een handomdraai opge lost, want toen een van de poli tiemannen een kijkje nam in de aangrenzende autobox van de uitstedig zijn de buurman, bleek daarin de wagen van de auto mobiliste gestald te zijn. Die mo derne garages lijken nu ook zooveel op elkaar - Sleuteltjes. Man, man.' wat wordt ons bed slecht; ja vrouw dat moet je la ten repareren bij een vakman, dus bij Jan Vonk, Haarlemmer straat 182, tel. 22580. Overtrek ken, bijvullen in éen dag klaar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11