Marislaan: 19.000 auto's wettelijk niet toegestaan 'De littekens van de boeien zijn nog te zien Terrasboot mag blijven liggen 'Woningen bouwen in gebied tussen Katwijk en Noordwijk' DINSDAG 4 DECEMBER 1990 LEIDEN/REGIO Bewoners doen beroep op wet geluidhinder LEIDEN - Wel of geen doorgaand verkeer over de Marislaan? Deze kwestie lijkt zich toe te gaan spitsen op een puur juridische vraag: is de Marislaan een 'nieuwe weg' in de zin van de Wet Geluidhinder of is het een 'gereconstrueerde weg', als de plannen worden uitge voerd. In het laatste geval gelden er namelijk strengere geluidseisen. "Het is de vraag of het mogelijk is in dat geval doorgaand verkeer over de Marislaan te laten rijden", moet ook milieuambtenaar J. Vellekoop toegeven. De Marislaan krijgt een grote ver keersstroom te verwerken indien de gemeente ervoor kiest om een lange tunnel voor het station langs te leggen. Verkeer dat van het belas tingkantoor komt en in de richting van molen de Valk wil rijden, moet dan op de Schipholweg afbuigen en via de Marislaan de stad in rijden. Voor deze lange-tunnelvariant lijkt een politieke meerderheid te be staan. Volgens de gemeente komen er 8000 auto's per dag langs, de be woners hebben het berekend op 19.000. De bewoners van de nu nog dood lopende straat verzetten zich echter met hand en tand tegen de plannen. Meest kansrijk voor hen is een be roep op de Wet Geluidhinder. Deze wet maakt onderscheid tussen een 'nieuwe weg' en een 'gereconstru eerde weg'. Wanneer een weg wordt gereconstrueerd, gelden er strenge re geluidsnormen voor de overlast voor de omliggende woningen dan wanneer een nieuwe weg wordt aangelegd. Één richting De Marislaan-bewoners beroepen zich op een uitspraak van de Raad van State over een weg die in Boxtel werd aangelegd. De desbetreffende weg kreeg een veelvoud van auto's te verwerken na de werkzaamhe den. De Raad van State oordeelde dat hier geen sprake was van een 'nieuwe weg' en er dus strengere ge luidseisen van toepassing waren. De gemeente Boxtel kon de ge luidsoverlast ook niet door scher men verminderen en de aanleg van de weg werd gestaakt. Kistje met 7000 gulden gestolen LEIDEN - Uit een universiteitsge bouw aan de Wassenaarseweg is het afgelopen weekeinde een kistje met een geldbedrag van ruim 7000 gul den verdwenen. Het is onduidelijk hoe de inbrekers het gebouw zijn binnengekomen. In het gebouw werd een kast open gebroken waar in het geldkistje was opgeborgen. Het geldbedrag behoorde toe aan de Boerhaave Commissie. Insluiping woning LEIDEN - Bij een insluiping in een woning aan de Anna Paulowna- straat is het afgelopen weekeinde een geldbedrag van 300 gulden, een gouden horloge, een gouden ket ting en een tweetal vazen buit ge maakt. De insluipers zijn de woning binnen gekomen via een niet afge sloten keukendeur. Indien de strenge eisen gelden, zou daaraan voor de oude woningen aan de Marislaan nog kunnen wor den voldaan door het plaatsen van een geluidsscherm. Aan de andere zijde van de weg, waar studenten woningen worden gebouwd, brengt zo'n scherm geen uitkomst. Een van de mogelijkheden om van de Marislaan toch een door gaande route te maken, zou zijn om er verkeer in éen richting overheen te leiden. Omdat er dan minder au to's over de weg rijden, zou de ge luidsoverlast minder zijn. De vraag is echter of die dan onder de nor men van de Wet Geluidhinder ligt. Milieu-ambtenaar Vellekoop denkt overigens niet dat het beroep van de bewoners een kans van sla gen heeft. "In de kwestie Boxtel speelde een aantal zaken die niet zijn te vergelijken met deze kwes tie". Teleurstelling Uit de inspraakreactie, die de bewo ners gisteren aan de gemeenteraad stuurde, blijkt een grote teleurstel ling over het handelen van de ge meente. Uitgebreid wordt herin nerd aan alle toezeggingen die in het verleden door de gemeente wer den gedaan. De bewoners zouden betrokken worden bij de verdere in vulling van het Schuttersveld, richtten zelfs een speciale werk groep op. maar kregen pas eind 1989 te horen dat er een plan bestond om van hun doodlopende Marislaan een verkeersweg te maken. Na een inderhaast belegde infor matie-avond, waar de toenmalige wethouder Van der Molen vragen beantwoordde, stuurden de bewo ners vier brieven aan de gemeente, ondermeer met alternatieven het verkeer over de Marislaan. De brieven werden nooit beantwoord. Volgens de bewoners heeft de ge meente door al die onzorgvuldighe den haar 'recht verspeeld' om nu nog met een voorstel te komen de Marislaan door te trekken. Bordewijk bezoekt Leidse vrijwilligers LEIDEN - De Leidse Vrijwilligers- centrale heeft in het kader van de Nationale Vrijwilligersdag een aan tal activiteiten op stapel staan. Vrij dag 7 december wordt om 10.00 uur de Stichting Ouderenwerk Binnen stad bezocht. Wethouder Bordewijk ontvangt er het eerste exemplaar van 'De Wegwijzer'. Hierin staat een opsomming van alle vrijwilligersac- tiviteiten in de binnenstad. Om 11.00 uur wordt de Stichting Ouderenwerk Morschwijk bezocht. Het Gilde vertoont in het diensten centrum dia's van stadswandelin gen. Ook wordt hier de eerste uitga ve uitgereikt van de wegwijzer voor vrijwilligerswerk in de Mors. De werkgroep Vrijwillige Hulp verlening Zuid-West ontvangt om 12.00 uur de delegatie van de centra le en de wethouder in het Rode Kruisgebouw. Bordewijk neemt hier alweer een wegwijzer in ont vangst, nu die van de instellingen voor vrijwilligerswerk in Zuid- West. Raad van State verwijt gemeente 'willekeur' DEN HAAG/LEIDEN - De terras- boot van café The Duke aan de Oude Singel mag blijven liggen. De Raad van State vindt dat de ge meente Leiden ten onrechte een verordening over orde en veiligheid op de Leidse wateren heeft toege past om de boot weg te krijgen. Daarnaast vindt dit rechtscollege dat het beleid van de gemeente ten aanzien van terrasboten willekeurig is geweest. Staatsraad Van den Burg had al tijdens de behandeling van de zaak in september laten doorschemeren bezwaren te hebben tegen de wijze waarop Leiden terrasboten aan re gels wilde binden. De eigenaar van jazzcafé The Duke, D. Wansink, had de zaak aangespannen omdat B en W weigerden een vergunning voor zijn boot af te geven. Het college meende dat de dekschuit niet paste in het historische stadsgezicht van de Oude Vest en Oude Singel dat door de gemeente zijn opgeknapt. De gemeente paste vervolgens een verordening toe die nog in 1987. overigens na een verloren Raad van State zaak over de Historische Ha ven. was aangepast. Het nieuwe ar tikel hield in dat boten waarop han del wordt gedreven, vergunning- plichtig zijn. Volgens de Raad van State gaat het artikel echter alleen over zaken op het water en zegt het niet dat de boot bij de omgeving moet passen. Maar staatsraad Van den Burg meent eveneens dat de gemeente met twee maten heeft gemeten. Door de veranderde verordening zijn ook de eigenaars van boten die voor 1987 als terras dienden, ver plicht een vergunning aan te vra gen. Deze zijn daarvoor echter nooit allemaal aangeschreven en werden dus gedoogd. Dat de gemeente willekeurig te werk is gegaan blijkt bovendien nog eens uit het feit dat ook na 1987 nog nieuwe terrasboten in de Leid se binnenstad zijn afgemeerd. De ei genaars behoefden daan-oor geen vergunning te hebben. Leiden heeft tegen de komst van de boten niet opgetreden en is dat ook niet van plan. Volgens de Raad van State is dat niet te rijmen met het beleid waarbij in beginsel geen vergunnin gen voor terrasboten worden ver leend. KATWIJK Het bebouwen van de open ruimte tussen Katwijk en Noordwijk is voor de periode na 2000 een goede mogelijkheid om te voldoen aan de steeds stijgende woningbe hoefte. Wel moeten vraagtekens worden gezet bij het aantal van 4500 woningen dat in dit gebied ten westen van de Provincialeweg SI kan worden neergezet. Met dat standpunt re ageert het Katwijkse gemeentebestuur op de nota 'Verstedelijking Zuidvleugel', waarin de provincie aangeeft welke bouwlocaties in de toekomst kunnen worden benut. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdag 7 december een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, stickers, lucifermerken. sigarenbandjes en dergelijke De ruilbeurs is van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade in Leiden. Entree voor niet-leden 1.50 gulden voor jeugd t/m 15 jaar 1 gulden. Voor inlichtingen tel. 01729-8422 Dammen Het Leidse Damgenootschap houdt op donderdag 6 december een demonstra tie-avond naar aanleiding van het we reldkampioenschap dammen. Nationaal meester E. Bronstring licht een aantal partijen uit dit toernooi toe en gaat in op eventuele vragen. De avond begint om 20.00 uur in Gebouw van de Soeeltuin- vereniging 'Het Oosterkwartier', aan de Borneostraat. Inlichtingen tel. 132504 Zwemkampioenschap In zwembad De Zijl aan de Paramaribos- traat 66 in Leiden wordt op vrijdag 7 de cember de Leidse schoolzwemkam- pioenschappen gehouden. De wedstrij den beginnen om 12.30 uur. Twaalf scholen zullen deelnemen. Feest De lesbische Vrouwen Leiden houden op woensdag 12 december een feest ter ere van de wederoprichting van haar nieuws brief. het Spotje Er is een optreden van zangeres Diana Vredenberg. Zaal open vanaf 20.00 uur. toegang, alleen voor vrouwen, is gratis. Amiga-avond DE Amiga-gebruikersgroep Leiden houdt op woensdag 12 december een avond voor bezitters van de Amiga-com puter. Plaats Centrum 'De Regenboog'. Watermolen 1 in winkelcentrum De Ko permolen. Aanvang 20.00 uur. entree 3 gulden. Informatie tel. 217861 (tussen 20.00 en 22.00 uur). LEIDEN - Bij het verhaal ver het groot onderhoud aan de flats aan de Churchillaan, Obrechtstraat en Cornelis Schuytlaan is afgelopen vrijdag helaas een verkeerde foto ge plaatst. De flats op de foto liggen aan het Jacques Urlusplantsoen en zijn eigendom van de WBL. De complexen die pas zijn opge knapt waarover in het artikel is geschreven, zijn van woning bouwvereniging De Goede Wo ning. Vandaag dan de goede fo- Drugs gevonden na inval in Noordwijk NOORDWIJK/RIJNSBURG Bij een inval in een woning in de wijk Boe- renburg heeft de Noordwijkse politie gistermiddag twee inwoners van de badplaats, een 33-jarige man en zijn 26-jarige vriendin, aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. In de woning werd een hoeveelheid hasj gevonden, alsmede een som geld die kennelijk uit de drugshandel afkomstig was. Kort daarvoor werden twee Rijnsburgers aangehouden die de woning in Noordwijk net hadden verlaten. Het tweetal, 30 en 28 jaar oud, wordt ervan verdacht als drugleverancier op te treden. Zowel in hun auto als bij een huiszoeking in Rijnsburg werd hasj, weed en geld gevonden en in beslag genomen. De Noordwijkse politie had de woning al enige tijd in de gaten gehou den. In overleg met de officier van justitie werd gisteren besloten tot een inval. De Rijnsburgers zaten vanochtend nog voor verder verhoor vast. Het gebied tussen de Katwijkse wijk Rijnsoever en het Noordwijkse Vinkeveld heeft momenteel vooral een agrarische bestemming. Het is voor een deel echter ook bebouwd met grote instelling als het ruimte vaartcentrum Estec en de Van den Berghstichting. De voorgestelde woningbouw zou hier goed op aan sluiten, zo luidt het Katwijkse standpunt. De kustplaats noemt het met name belangrijk dat deze loca tie zo dicht bij de eigen gemeente grens ligt. Zodra Katwijk met het volbouwen van het huidige tuin bouwgebied Zanderij/Westerbaan het bordje 'vol' kan ophangen, moet voor de eigen woningzoekenden het liefst in de onmiddellijke omge ving een alternatief worden gevon den. Het in de provinciale nota ge noemde aantal van 4500 woningen wil het college van burgemeester en wethouders overigens nog wel eerst zien onderbouwd. Als woningbouw op een dergelijk grote schaal moge lijk wordt, is dat meer dan Katwijk en Noordwijk samen nodig hebben. Het wordt dan logisch genoemd dat een deel van de huizen wordt toege wezen aan woningzoekenden uit de Leidse regio. "Het moet dan natuur lijk niet zo zijn dat Leiden niet de ei gen polders aan de oostzijde vol bouwt. maar alleen kiest voor het aantasten van het groene hart van de Bollenstreek", aldus wethouder W. van der Plas. "Dat kan natuurlijk niet". Een meerderheid van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning van de kustplaats stemde gis termiddag in met dit standpunt. Wel benadrukten raadsleden van Groen Links, de PvdA, de SGP en de RPF dat ook de mogelijke be bouwing van het vliegveld Valken burg nadrukkelijk als alternatief Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Een jonge Leidenaar, woonachtig aan het Gangetje,, had het bont gemaakt, maar ook weer niet zo bont als eerst werd beweerd. Volgens de aanklacht, dit keer voorgelezen door de Leidse kantonrechter mr. E. Sprey, had verdachte een nabij zijn huis gelegen café bezocht en na een meningsverschil dat café, onder invloed van bovenmatig drankgebruik, verlaten. Daarna had hij op de Breestraat een vuilniszak van het trottoir op het asfalt geschopt. De inhoud zou zich hebben verspreid over de weg en de bemanning van de toevallig achter hem rijdende po litiewagen had vervolgens zijn werk gedaan. Verdachte was aan gehouden en meteen in de boeien geslagen. Althans dat las de rech ter voor. De verdachte stond er wat timi de bij. toen hij het woord mocht voeren. "Ja, het was een uit de handgelopen meningsgeschil in het café en ik had gedronken". De rechter: "Dat ontkent u niet"? "Nee, dat ontken ik niet. En toen wilde ik gewoon ergens tegen aan schoppen, het gaf niet wat. En toevallig kwam ik toen een vuil niszak tegen en ik schopte, geloof ik, een beetje". Al stond het hem ook nu niet al lemaal meer helder voor de geest, een ding wist verdachte wel ze ker: van het krachtig uithalen met zijn voet was de een paar meter verplaatste vuiilniszak niet ge scheurd. En de wat verbaasde rechter: "Die zak was niet ge scheurd? Dat staat hier wel". De verdachte: "Nee, die is heel geble- Veel aarzelingen hadden de agenten niet gehad. Ze draaiden hem de handen op de rug, zetten hem tegen het busje en sloegen hem in de boeien. Zo hard en strak dat hij er littekens aan had overgehouden, zoals hij probeer de te laten zien. "Ik vroeg nog: kunnen ze niet losser"? De rechter gaf snel het woord aan officier van justitie mr. F. Slits. Hij had ook al snel zijn oor deel klaar: "Als de vuilniszak niet gescheurd is, klopt de dagvaar ding niet. Ik vraag vrijspraak". De rechter volgde hem in dit vonnis en verdachte kon naar huis. Het grote drama van een even eens jeugdige man was nog tries ter dan het kleine drama van zijn rechtszaak. De rechter gaf hem direct de gelegenheid zijn verhaal te doen, waarom hij in Noordwijk een parkeerboete niet had be taald en dus was opgeroepen. De jongeman had de overtreding in oktober 1989 begaan. Vervolgens was hij in januari van dit jaar gescheiden, waarbij hij er nadrukkelijk op wees dat hij vader van een zoontje was. Hij was daarna psychisch in de knoop geraakt, wat in de zomer uiteindelijk leidde tot opname in een inrichting. Inmiddels was hij daaruit ontslagen en overhandig de de rechter een medische ver klaring. Zij ex-vrouw was onder tussen in het huis blijven wonen, maar weigerde zijn post door te sturen. Er zijn wel eens minder belang rijke redenen, waardoor je een bon niet kunt of wil betalen, moet ook de rechter gedacht hebben. Natuurlijk was de man wettelijk wel schuldig aan de overtreding die zich had afgespeeld voor alle echte moeilijkheden begonnen. Maar een straf leek nu niet meer op zijn plaats, zo oordeelde de rechter uiteindelijk na kort over leg met officier Slits. Een zich uitermate punctueel uitdrukkende jonge man uit Was senaar, kwam vervolgens voor de vierschaar. Ook in zijn kledij pro beerde hij een toonbeeld van voorkomendheid te zijn, terwijl hij tergend bedaard zijn verhaal deed. Gewend aan de luxe van een Wassenaarse parkeerschijf in zijn automobiel, reed hij zonder klein geld op zak naar Leiden. Daar aangekomen, constateerde hij dat Leiden parkeermeters kent, die met geldstukjes gevuld moeten worden. Hij verliet vervolgens zijn voi- ture om snel bij een sigarendetail- list door middel van wisseling van flappen aan de benodigde pe cunia te komen. Na het korte tijdsbestek van tien minuten keerde de jongeheer weerom en het noodlot had toegeslagen: een ordinaire bon. Omdat hij op het Haagse Lange Voorhout ook al eens een verschil van mening met een parkeerme- ter had gehad, liet hij d volgens zijn inzichten onredelijke boe teoplegging nu voorkomen. De Wassenaarder had zijn argumen ten op een stuk papier gezet, dat de term 'bezwaarschrift' mee kreeg en dat hij in een aantal exemplaren wilde uitdelen. Hij voegde toe, dat hij vermoed de dat iemand bij de parkeer plaats op de uitkijk moet hebben gestaan, om zwartparkeerders te snappen. Bij terugkomst was er namelijk in geen velden of wegen meer een verbalisant te zien. Daarom had hij tot drie keer toe met de Leidse politie contact ge zocht om de verbalisant te spre ken. Dat lukte niet, de agent was zelfs een keer aan het sporten. De officier van justie wilde ver volgens weten wat verdachte dan op het bureau had willen doen, waarna de Wassenaarder ver klaarde dat hij daar om mildheid wilde verzoeken. De rechter wil de weten in welke beroepsklasse justitie de man kon indelen. Waarop het fefm door de zaal klonk: 'organisatieadviseur bij een bankinstelling'. Officier van Justitie Slits rede neerde in alle nuchterheid. Men mocht er niet van uitgaan dat de parkeersituatie in het villadorp dezelfde is als in de sleutelstad. En wie een parkeermeter niet vult en bij zijn auto wegloopt, loopt het risico van een boete. Wel wilde mr. Slits er rekening mee houden, dat de verdachte zich tot drie keer toe moeite had getroost om bij de politie verhaal te halen. Hij eiste betaling van de oorspronkelijke boete zonder de gebruikelijke verhoging: 35 gul den. "Wilt u nog iets zeggen?", vroeg de rechter. "Ja", antwoord de de bancaire organisator, "ik ben blij dat de officier mijn niet geslaagde contacten met de poli tie memoreert. Als die geslaagd waren, had ik hier niet gestaan". De rechter moest vooral door het nette van de man gegrepen zijn geweest. "U bent schuldig, maar u krijgt geen straf'. Structuur De reactie, van de kustplaats op de nota 'Verstedelijking Zuidvleugel' gaat niet rechtstreeks naar het pro vinciaal bestuur. De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek hebben gekozen voor het uitbrengen van een gezamenlijk standpunt. Er zal eerst een structuurschets voor deze regio worden opgesteld met daar in de eigen visie op het wonen en werken in de Bollenstreek die vervolgens bij de provincie wordt ingediend. De Katwijkse reactie dient als 'basismateriaal' voor het opstellen van de structuurschets voor deze streek. De kustplaats wil van de provin cie overigens meer duidelijkheid over de aantallen woningen die tot het jaar 2000 kunnen worden ge bouwd. Er is momenteel met name veel onzekerheid over de inrichting van het gebied Zander ij/Wester- baan, waar veel minder huizen kun nen worden neergezet dan Katwijk nodig vindt. In de reactie op de provinciale no ta laat de kustplaats zich positief uit over de plannen voor de geplande bedrijvigheid aan de westkant van Leiden en de uitbreiding van kanto ren bij het Leidse station. Wel wordl aandacht gevraagd voor de behoef te aan kleinschalige kantoren in de eigen gemeente. De in de nota gedane suggestie dat Katwijk in aanmerking komt voor het versterken van het toeris me en dan met name dagrecreatie laat de kustplaats voorlopig vooi wat die is. Er zal eerst in de eigen raad een discussie over het toekom stig toeristisch beleid worden ge voerd, voordat hierover een uit spraak wordt gedaan. Wel pleit het gemeentebestuui voor betere openbaar vervoerver bindingen. In dit verband wordl met name de aanleg van een railver binding genoemd. Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: M.W.C. van Haren en H.M.P. van der Star, R.S. Braxhoven en M.W de Croon, P. Harmse en C.W. Choufoer. D. Doorga en S. Algoe, P.E. Snijder en A.G.M. van Willigen, H.I M. Abu-Moaili en M. Samawi, P. Pikaar en M. Salimi. E.L. van den Eng en W.A. Metselaar. j Bekooij en C C. Groe- newegen R F. de Wekker en A.M M Mulder, C M. Rijnsburger en W.H.C. Prins. J Kuyven- hoven en W.M. Spruit, A. van der Linden en W. Duivesteijn; G. Beintema en J.N. de Graaf.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10