vierde parkeergarage Kamer houdt vast aan LEIDSCH m DAGBLAD Politici houden stand tegen jeugdige schakers BALLROOMDANSEN LOM-school let speciaal op jonge leerlingen MAANDAG 3 DECEMBER 1990 LEIDEN De gemeente Leiden laat een kans liggen door nu niets te doen aan het tekort aan parkeerplaatsen in de binnenstad, vindt de Kamer van Koophandel. "Het college laat een mogelijkheid liggen om de gestage achteruitgang van de regio-functie van Leiden in de laatste vijftien jaar om te buigen tot een positieve ontwikkeling. Gezien de groei van de omliggende winkelcentra en bijvoorbeeld de zorgelijke situatie in de Breestraat is een der gelijke ombuiging nog altijd een bittere noodzaak", schrijft de Kamer van Koophandel in een reactie op een gemeentelijke parkeernota. 'Blijvend tekort aan parkeerruimte' Volgens de Kamer is er nog steeds sprake van een groot tekort aan par keerruimte in de binnenstad. Het besluit om een vierde garage niet te bouwen wordt dan ook betreurd. De Kamer vraagt het College van B en W dan ook het besluit te herover wegen. Als mogelijke locaties noemt de vertegenwoordiger van het bedrijfsleven het voormalige ge bouw van Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt, de Beestenmarkt en de Kaasmarkt. In de brief wordt er ook op gewe- LEIDEN Vlak voor het begin van de demi-finale gaat het trainings jack (met reclame) uit, de schoenzolen worden nog even ruw gemaakt en de wed strijd kan aanvangen. "We beginnen met een Weense wals", roept de spea ker. Even later volgen tango, foxtrot en nog wat dansen. Bezweet en in spanning verlaten de paren de dansvloer. Ballroomdansen, plezier voor twee? De 150 paren die zich gisteren verzamelden in de Stadsgehoorzaal vatten het dansen uiterst serieus op. Evenals de toeschouwers. De aanmoedigings- kreten komen af en toe met gemak boven de muziek uit. De grote zaal van de Stadsgehoorzaal, een ideale plek voor ballroomdan sen, is bomvol met dansparen en toeschouwers voor een van de achttien wedstrijden die de Nederlandse Danssport Organisatie regelmatig houdt. Het seizoen wordt in april afgesloten met het kampioenschap van Neder land. Het is een komen en gaan van dansers op de vloer. Korte wedstrijden in allerlei klassen - van hoofdklasse tot en met vierde klasse - wisselen elkaar snel af. Vier of vijf korte dansen worden bekeken door een jury, alleen de besten gaan door. Na elke ronde worden direct de tafeltjes weer opgezocht waar de familie leden en vrienden zitten, de grote fles sportdrank en de beautycase staan klaar. Voor elke wedstrijd wordt de make-up nog even bijgewerkt. De koon tjes worden nog even bijgekleurd, de lippenstift opnieuw aangebracht. In de gangen oefenen zenuwachtige paren nog eenmaal de passen. Aan het eind hangen de meest fantastische jurken. Ze zijn van deelnemende vrouwen, die inmiddels een nog mooier gewaad hebben aangeschaft. En hun 'afdankertje' te koop aanbieden. (foto Henk Bouwman) Raadslid J. Laurier (links zittend) wist ook met steun van de toekijkende wethouder De la Mar zijn partij niet te LEIDEN Met hulp van de Oegstgeester wethouder Ton Kohlbeck is het de Leidse politici eindelijk gelukt een einde te maken aan de zegetocht van de schakertjes van Op Eigen Wieken. Na in de twee voorgaande jaren let terlijk van de borden te zijn geveegd, bleef het zaterdag bij een gelijkspel: 3-3. Er had zelfs nog meer in gezeten als de laatste partij, tussen het raadslid Jan Laurier en Marco Ligtvoet, anders was afgelopen. Hevig in tijdnood verkerend werd de laatste stelling van Laurier vakkundig gesloopt door de jeugdige schaker. De winnende partijen kwamen voor rekening van Kohlbeck, die als niet- Leids politicus op het eerste bord speelde tegen Jop Delemarre, van Hans de la Mar die Erik van den Doel versloeg en van Steven de Vreeze, die naar eigen zeggen het spel zo gecompliceerd maakte dat zelfs zijn tegenstander Marvin Righart van Gelder het niet meer begreep. Pieter Leijte en Jeroen Willemze hadden weinig moeite met raadsleden Tim van Houten en Alexander Geertsema. De spelers van de schaakclub Op Eigen Wieken werden vorig jaar kam pioen van Nederland. Inmiddels zijn ze ook in de nieuwe competitie weer kansrijk. Het team tot en met 12 jaar, dat zaterdag in actie kwam, is tot de laatste vier doorgedrongen, evenals het team tot en met 14 jaar. Na de eerste ronde bleef er zaterdag nog wat tijd over. Besloten werd nog even een partijtje te schaken met maar twintig minuten bedenktijd voor el ke speler. Op dat moment lieten de jeugdige schakers hun werkelijke kracht pas zien. Binnen een half uur was het pleit in hun voordeel beslecht en werden de politici met een 5-1 nederlaag naar huis gestuurd. Man breekt been bij aanrijding LEIDEN - Een 24-jarige Leidenaar heeft vanochtend in alle vroegte een gebroken been opgelopen bij een aanrijding. Degene bij wie hij in de wa gen zat parkeerde het voertuig door nog onbekende oorzaak tegen twee bomen op de Morsssingel. Agenten die poolshoogte gingen nemen, troffen alleen de bijrijder aan in de wagen. De chauffeur was gevlogen. Het gaat vermoedelijk om de 28-ja- rige eigenaar van de wagen. De politie neemt aan dat de chauffeur de macht over het stuur heeft ver loren. Zijn passagier brak hierbij een been. De man is overgebracht naar het AZL. Lifter met vuurwapen beroofd LEIDEN - Een 37-jarige man uit Hazerswoude is in de nacht van zaterdag op zondag beroofd door twee onbekenden. De man kreeg om 3.50 uur een lift op de Hoge Rijndijk. De twee inzittenden van de auto dwongen hem onder bedreiging van een vuurwapen al zijn geld en sieraden af te geven. Vervolgens duwden ze hem ter hoogte van de Bruggestraat uit de wagen. Lohman nieuwe burgerraadsman LEIDEN - Hugo Lohman wordt burgerraadsman in Lei den. De 35-jarige Lohman volgt Coby Kroon op, die onlangs het Instituut Burgerraadslieden verliet voor een baan bij de Leidse sociale dienst. Bij het in stituut werken drie burger raadslieden. Lohman was werkzaam bij het Provinciaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg Zuid-Hol land. Hij behaalde in 1986 zijn doctoraal Nederlands recht en is nu nog bezig met een studie fis caal recht. Zolang Lohman nog niet is in gewerkt, hebben de burger raadslieden geen open spreek uur. Mensen kunnen nu alleen op afspraak langskomen bij het instituut. Bewoners laten kraan openstaan LEIDEN - Een lopende kraan heeft gistreren de nodige overlast veroorzaakt in een flat aan de Zijldonk. Rond half negen werd de politie gebeld door bewoners bij wie water door het plafond lekte. Een van de agenten klom op het balkon van de bovenburen en zag dat bij hen de kraan nog liep. Het water stroomde in een pannnetje, dat was overgelopen. Daardoor stond de hele flat blank. De politieman heeft de kraan dichtgedraaid en ook nog even een gaspit uitgezet. De bewoners werd via een briefje meegedeeld wat er tijdens hun afwezigheid in hun wo ning was gebeurd. Man opgepakt na drie pogingen tot beroving in en om station LEIDEN - Een 29-jarige Hagenaar is gisteren aangehouden na drie po gingen tot beroving in en om het station. Het eerste slachtoffer van de man was een 45-jarige vrouw uit Oegstgeest. Zij kwam uit de kiosk in de stationshal en liep naar haar bij het Terweepark, waar haar auto stond geparkeerd. Ze werd achtervolgd door een man, die haar plotseling vroeg hoe laat het was. Toen ze hem dit vertel de en wilde instappen, gaf de man haar een klap in de nek. Hierop draaide de vrouw zich geschrokken om, waarop ze een klap in haar ge zicht kreeg. De man zette het op een lopen. Het tweede slachtoffer van de Ha genaar was een 22-jarige mede werkster van de koffieshop in het station. De man probeerde haar de dagopbrengst uit de handen te ruk ken. Maar omdat de vrouw hem met haar klompen hard tegen de sche nen trapte, gaf hij de poging tot be roving op en rende hinkend weg. Rond 13.45 uur was de man weer zo ver opgeknapt dat hij een derde poging ondernam iemand geld af handig te maken. Deze keer griste hij een portmonnee uit de hand van een 23-jarige Leidse. Zij stond in de stationshal de ver trektijden van de treinen te bestu deren. Toen de man er met haar beurs vandoor ging, gilde de Leidse hard. Omdat niemand reageerde, zette ze zelf de achtervolging in. Ze verloor de dader echter uit het oog. De gealarmeerde politie slaagde er even voor twee uur in de Hage naar in de Narmstraat in de kraag te vatten. zen dat het parkeertekort zich ook 's avonds voor doet. Het dubbele ge bruik van plaatsen - overdag door bezoekers van het centrum, 's avonds/'s nachts door binnenstad bewoners - gaat maar ten dele op. Het bezoek aan winkels, horeca, bioscopen, musea, de schouwburg en de Stadsgehoorzaal doet zich ook 's avonds en op zaterdag voor. Al met al meent de Kamer dat er parkeerplaatsen moeten bijkomen om het tekort op te heffen. "De een zijdige keuze van uw college voor alternatieve vervoerswijzen (bus, fiets, trein) zal nimmer het parkeer tekort wegnemen. Met name geldt dit voor de regioconsument, die economisch gezien voor Leiden van groot belang is, maar die niet nood zakelijkerwijs naar de Leidse bin nenstad hoeft te komen, omdat er voldoende alternatieven in de regio zijn", aldus de brief. De Kamer van Koophandel is wel blij met de extra mogelijkheden die bedrijven krijgen om een parkeer- vergunning te verwerven. Het is ook terecht dat in het parkeerbeleid meer aandacht wordt gegeven aan bedrijven die in de binnenstad moe ten werken, zoals bijvoorbeeld aan nemers en makelaars. Pancras-Oost Bewoners van de wijk Pancras- Oost zijn ook niet onverdeeld geluk kig met de voorstellen voor een ver dere aanpassing van het parkeer systeem in Leiden. In een reactie keert de wijkvereniging zich vooral tegen de verhoging van het bedrag dat een vergunning kost. De ge meente wil aan de bewoners in de toekomst 240 gulden per jaar vra gen in plaats van de huidige 180 gul den. De verhoging is nodig omdat de kosten van het parkeren de baten nog steeds overtreffen. Bovendien pleit de wijkvereni ging ervoor de Driessengarage 24 uur per dag open te stellen voor be woners tegen een gereduceerd ta rief en voor bezoekers. Er moet ver der meer worden gecontroleerd. En het nut van de beperking van één parkeervergunning per adres ziet zij niet in. Tenslotte spreekt de vereniging zich ook uit tegen het kleiner ma ken van het gebied waarbinnen al leen met een vergunning kan wor den geparkeerd. Het gaat dan voor al om één zijde vande Herengracht waar nu wel het vergunningensys teem heerst. Aan de ene kant ston den de parkeerplaatsen altijd vol, aan de andere zijde altijd leeg. Er bestond een onduidelijke si tuatie, omdat aan de overkant wel vrij kon worden geparkeerd. Door beide zijden nu vrij te geven, wordt aan die onduidelijkheid een eind gemaakt. Maar volgens de wijkvere niging betekent het alleen maar dat op de Herengracht de parkeerdruk zal toenemen. Vroegtijdige opsporing van achterstand van groot belang Van onze medewerkster Ingrid Brama LEIDEN Het doet hem nog steeds zichtbaar goed dat er op de onlangs gehouden rëunie van de school zoveel oud-leerlingen aan wezig warén. Directeur G. Schrik- kema, directeur van de school voor speciaal onderwijs De Twee Sleu tels, was blij verrast zoveel bekende gezichten te zien. De rëunie werd gehouden in verband met het 25-ja- rig bestaan van de school. "Er is een hoop veranderd in die tijd. Gelukkig begint de school voor Leer- en Opvoedings moeilijkheden (LOM) een positievere klank te krij gen. Het beleid is tegenwoordig meer gericht op een vroege opvang van kinderen met leerproblemen. Dat helpt vervelende situaties voor ouders en kind voorkomen. Ook de verbouwing van ons pand aan het Ballonpad het afgelopen jaar, heeft veel verbetering gebracht", vertelt Schrikkema enthousiast. De oude schoolkranten, tekenin gen en foto's werden ter gelegen heid van de rëunie in de nieuwe ac commodatie opgehangen en be wonderd door vele oud-leerlingen. De verhalen kwamen pas goed los toen dia's en video's van vroeger uit de kast werden gehaald. Herken ning en veel gelach was het gevolg. Schrikkema :"De grote opkomst benadrukt nog eens de sterke band die door intensieve begeleiding ont staat tussen de school en de leerlin gen. Natuurlijk zijn we ook erg nieuwsgierig naar de bezigheden van die jongelui en kunnen wij van hun ervaringen ook nog wat opste ken". Het succes van de rëunie smaakt Schrikkema naar meer; het ligt m de bedoeling in de toekomst elke vijf jaar een rëunie te organise- Zorgbreedte Bij de renovatie en nieuwbouw van de school is het accent gelegd op ex tra voorzieningen voor de jonge leerlingen van 4 tot 7 jaar. Dit in sa menhang met het project 'Zorg breedte' dat in augustus van dit jaar van start ging. Op zestien bassis- scholen van het openbaar onder wijs in Leiden wordt een dagdeel vrijgemaakt voor moeilijk lerende kinderen. Volgens de coördinator van 'Zorgbreedte', P. Hoogenboom, tevens adjunct-directeur van De Twee Sleutels, is het van groot be lang dat leerproblemen juist in een vroeg stadium worden ontdekt. "Mochten er kinderen zijn die niet goed kunnen meekomen, dan wordt afgewogen of deze extra be geleiding voldoende is om het kind op te vangen. Blijkt dan dat het kind nog moeilijkheden met de leerstof heeft, dan moet een LOM- school de uitkomst zijn. De kinde ren hier, we hebben 160 leerlingen, krijgen persoonlijke aandacht en werken in kleine groepen van zo'n 15 leerlingen. Ieder heeft zijn eigen leerpakket dat is afgestemd op zijn of haar capaciteiten", legt Hoogen boom uit. Het project sluit aan op wat wordt genoemd 'In hun Ontwikkeling Be dreigde Kleuters' (IOBK). Hierbij worden kleuters in een vroeg stadi um bekeken of zij een gemiddeld ontwikkelingsproces volgen. Bij achterstand kan tijdig worden inge grepen. Twee jaar geleden is een be gin gemaakt met deze IOBK-groep. Wanneer de kinderen voldoende vorderingen maken, kunnen zij worden teruggeplaatst naar hun oude basisschool. Die afweging wordt meestal na driejaar gemaakt. De ouders en vanzelfsprekend ook het kind worden hier bij betrokken. Het afgelopen jaar is landelijk ge zien ongeveer 40 procent terugge keerd naar de 'gewone' bassis- school". Grote druk Het project Zorgbreedte wordt de eerste drie jaar deels gefinancierd door het ministerie van onderwijs en deels door de gemeente Leiden. "We zijn erg tevreden over de bij drage die we krijgen. Je moet niet vergeten dat er grote druk staat op het speciaal onderwijs. Het is een dure tak van educatie. Maar door de terugplaatsing kost het nieuwe be leid minder geld. Hoewel het ons in eerste instantie natuurlijk om de leerlingen gaat en niet om de cen ten, is deze ontwikkeling mooi mee- genomen", maakt Hoogenboom duidelijk. Directeur G. Schrikkema en adjunct-directeur P. Hoogenboom van De Twee Sleutels. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7