'Mïlj oenen mensen naar EG-landen' Salarisadministratie tttttttttttttttt Buradï Lukanov vertrekt: kans op echte veranderingen Bulgarije Fransen en Britten schudden handen in de Kanaaltunnel Afscheiding kost Slovenië anderhalf miljard gulden Baltische staten trachten front te vormen tegen Sovjet-regering ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 7 Minister België voorziet enonne migrantenstroom BRUSSEL/HELSINKI (ANP/AP) - De komende jaren zullen miljoenen mensen van bui ten naar de rijkere EG-landen trekken. Deze verwachting heeft de Belgische minister Luc van den Brande (arbeid) geuit op een vakbondscongres in Gent. De Scandinavische lan den hebben plannen voor het inrichten van vluchtelingenkampen, in het geval ze de ko mende winter worden overspoeld met economische vluchtelingen uit de Sovjetunie. PARIJS (AP) - De Fransen en Brit ten schudden elkaar vandaag de hand in de Kanaaltunnel, wanneer het laatste stukje krijtgesteente in de onderzeese verbinding zal zijn weggeboord. Voor de historische ontmoeting, die zich rond het middaguur vol trekt en waarvan de Franse televisie rechtstreeks beelden verschaft aan de rest van Europa, zijn een Britse en een Franse werknemer uitverko ren, die bij de aanleg betrokken zijn. Volgens de krant Le Figaro zal de geografie van de aarde na vandaag niet meer hetzelfde zijn. "Na meer dan twee eeuwen van voorstellen en vijf jaar van financiële crises, twij fels en discussies zal de vermaarde tunnel onder het Kanaal eindelijk realiteit worden", schreef het dag blad. Op 30 oktober kwam de verbin ding van beide service-tunnelein den tot stand, toen met een boor van 2 centimeter in middellijn de laatste 100 meter krijtrots werd doorboord. Naast de service-tunnel, die uitslui tend zal worden gebruikt voor on derhoudswerkzaamheden en ram penbestrijding, bestaat de verbin ding uit twee grotere spoórbuizen. Automobilisten, die hun voertuig op de tunneltrein rijden, zullen voor de 50 kilometer lange reis tussen Calais en Folkstone ongeveer 35 mi nuten nodig hebben. Het is de bedoeling dat de tunnel, waarvan de kosten van de aanvan kelijk geraamde 15,89 miljard gul den opliepen tot 28,22 miljard, in ju ni 1993 in bedrijf wordt gesteld. De verwachtingen dat exploitatie van de tunnel ooit winst zal opleveren zijn niet hoog gespannen. De ex ploitatie zal zeker tot 1997 verlies opleveren. Deskundigen betwijfe len of de tunnel ooit rendabel zal worden en of er ooit voldoende rei zigersaanbod komt voor de verbin ding, waar ongelukken makkelijk tot rampen kunnen uitgroeien. Hoewel er nog geen prijzen zijn vastgesteld, zal een kaartje min stens dubbel zo duur worden als de in 1986 geraamde 78 gulden per in zittende van een motorvoertuig en 32 gulden per treinreiziger. Daarnaast zitten de veerdiensten, die nu nog zo'n anderhalf uur nodig hebben voor de oversteek, niet stil. Een veerdienst overweegt grote, snelle catamarans te gaan inzetten, die 450 passagiers en 80 voertuigen kunnen meenemen en voor de reis nauwelijks meer tijd nodig hebben dan de trein. De IJzeren Dame uit Groot-Brit- tannië mag de festiviteiten van za terdag helaas niet meer als rege ringsleider beleven. In een inter view met het dagblad Liberation steekt Eurotunnel-president Andre Bernard uitvoerig de loftrompet over Thatcher. "Je kunt over Mar garet Thatcher en haar houding je gens Europa zeggen wat je wilt, maar zij was het die deze tunnel wil de en als zij niet was herkozen (in 1987), dan was het met de tunnel ge daan geweest," meent Bernard. Minister Van den Brande meent dat de door hem verwachte massale mi gratie niet tot een catastrofe te lei den, als de EG de zaak tijdig aan pakken door met de betrokken lan den gaan onderhandelen over de aantajlen mensen die kunnen wor den opgevangen. Hun verblijf in de noordelijke EG-landen zou in de tijd moeten worden beperkt, aldus Van den Brande. Van den Brande houdt allereerst rekening met een migrantenstroom van oost naar west. Het aantal werk lozen in de Sovjetunie kan gemak kelijk oplopen tot dertig miljoen. "Het is redelijk aan te nemen dat zo'n tien procent van hen gebruik zal maken van de nieuwe wetgeving die de Sovjet-burgers zal toestaan hun land te verlaten en daar weer te rug te komen". Een tweede migrantenstroom zal zich volgens hem voordoen in de Oosteuropese landen. Hij voorspel de een aantal "etnische hergroepe ringen". Ook verwacht hij dat veel vroegere DDR-burgers die werk- Major: actievere Britse rol in EG LONDEN (Rtr) - De nieuwe Britse premier John Major wil dat zijn land een actievere rol speelt in de Europese Gemeenschap. Major zei dat in Manchester tijdens zijn eerste grote speech na zijn benoeming als premier. "Men kan de toekomst van Euro pa niet vanaf de tribune beïnvloe den. Men moet op het speelveld staan en hard spelen. Dat betekent echter niet dat we automatisch moeten instemmen met hetgeen an deren willen", zei Major. "Het bete kent niet dat we een Europese fede ratie moeten accepteren. Het bete kent dat we onze eigen ideeën voor een liberale en open gemeenschap inbrengen en elk middel moeten be nutten om de andere leden te over tuigen", aldus Major. Eerder op de dag antwoordde de premier op vragen in het parlement dat hij één Europese munt, die wordt opgelegd, niet zal accepteren. In zijn rede ging Major niet irt op zijn alternatieve plan voor de ene munt, dat voorziet in een 'harde ECU' parallel waaraan nationele munten blijven worden gebruikt, totdat die ECU op den duur de ene munt wordt, als de EG-landen dat willen. Major verklaarde in te stem men met het verzet tegen een munt van zijn voorgangster Margaret Thatcher. Buitenland kort China/VS Frankrijk wil dat de Europese Ge meenschap de Chinese regering vraagt de politieke gevangenen vrij te laten die zijn opgepakt bij het neerslaan van demonstraties voor democratisering in juni vorig jaar. President Bush ontving minister QAian (buitenlandse zaken) giste ren in het Witte Huis. Jordanië De Moslim Broederschap in Jorda nië zal waarschijnlijk toetreden tot de regering. Premier Mudar Badran is van plan een paar leden van de is lamitische beweging tot minister te benoemen bij een op handen zijnde herziening van zijn kabinet. Hij is de afgelopen week besprekingen begonnen met een aantal leiders van de Broederschap, die begin vo rige maand een belangrijk succes boekte door de verkiezing van Ab- delatif Arabiyat tot voorzitter van het parlement. Staking rechters Voor de derde keer dit jaar zijn gis teren Franse rechters en advocaten in staking gegaan. In Parijs kwam het daarbij tot schermutselingen tussen gerechtsdienaren in toga en de oproerpolitie. Tegelijkertijd hiel den 3.500 gemeenteambtenaren een protestmars in de Franse hoofdstad om hun looneis en de eis voor bete re werkomstandigheden kracht bij te zetten. Walesa De invloedrijke katholieke kerk heeft de gelovigen in bedekte ter men opgeroepen Walesa als presi dent te kiezen. Dit blijkt uit een brief van de Poolse bisschoppen die morgen van alle kansels wordt voorgelezen. Volgens de jongste peiling ligt Walesa ver voor op zijn rivaal Tyminski. loos zullen worden, het verblijf van de miljoen Turken in het westen van Duitsland onder druk zullen zetten. Ook binnen de EG zullen hele be volkingsgroepen zich in beweging zetten. Zodra de open EG-markt na 1 januari 1993 een feit is, "of mis schien nog wel eerder", zullen Por tugezen, Spanjaarden en Grieken noordwaarts trekken. De Belgische minister houdt verder rekening met een aanzwellende en "met te stui ten" stroom van mensen uit de Maghreb-landen (Algerije, Marok ko, Mauretanié, Libië en Tunesië), en met de komst van vele Egyptena- ren die hun baan in Irak hebben verloren. De Scandinavische landen hou den rekening met een stroom eco nomische vluchtelingen uit de Sov jetunie. Hoewel volgens de landen de Sovjetunie niet echt voedselhulp nodig heeft, zijn ze wel bereid voed sel te sturen om een eventuele vluchtelingenstroom te stoppen. "Het is onze politiek ze daar te voe den...zodat ze helemaal niet over de grens hoeyen te komen", zo zei As- ko Matilla. een functionaris van het Finse ministerie van buitenlandse zaken. Het Noorse leger heeft tenten en oorlogsvoorraden voedsel en medi cijnen klaarliggen voor het geval vluchtelingen dë 110 kilometer lan ge grens met de Sovjetunie in het uiterste noorden van het land over steken. De regering stelde gisteren 10 miljoen Noorse kroon (bijna 3 miljoen gulden) ter beschikking voor voedselhulp aan de Sovjetu- Zweden heeft een plan dat bin nen 24 tlur in werking kan treden en dat ook voorziet in het opzetten van nood-onderkomens, naast een scherpere beveiliging van de grens overgangen. Het plan geldt echter als laatste redmiddel. Minister Louw (immigratie) heeft gezegd dat de komst van vluchtelingen het best is te voorkomen door er vooraf op te wijzen dat ze niet welkom zijn. De Scandinavische landen stonden tot voor kort bekend om +1110 ruime asielrecht. Volgens de Deense minister Elle- mann-Jensen (buitenlandse zaken) kan de stroom Sovjet-burgers elk ander vluchtelingenprobleem in de schaduw stellen. Finland ontkent dat het vluchtelingenkampen wil inrichten. Partij Mubarak wint CAIRO (AP) - De Nationaal-Demo- cratische Partij van president Hosni Mubarak stevent af op een zeer gro te overwinning in de verkiezingen voor het Egyptische parlement die donderdag zijn gehouden. De uit slagen van de helft van de 222 wij zen er op dat de NDP kan rekenen op 70 procent van de 454 zetels in het parlement. De overige zetels gaan naar onafhankelijke kandida ten, onder wie leden van de opposi tie die hadden opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen. Naar verwachting maakt minister van binnenlandse zaken Abdel Halim Moussa vanmiddag de officiële uit slagen bekend. BELGRADO (AFP) - Slovenië zal Door de afscheiding zegt de niet- zijn onafhankelijkheid ander- communistische regering in Slove- minder kostbaar politiek e dat economisch stelsel te kunnen in voeren, dat "voor Slovenië op maat is gesneden". Minister Menciger (economische zaken) wees er giste ren op dat de afscheiden 1,5 miljard kost, maar dat de republiek jaarlijks 2,55 miljard gulden aan de Joegosla vische staat afdraagt. De afscheiding van Slovenië zal waarschijnlijk een halvering van de export naar de overige deelrepu blieken van Joegoslavië veroorza ken, hetgeen neerkomt op een da ling van 19 procent van de Sloveen se produktie. De circa twee miljoen Slovenen (van de in totaal 23 mil joen inwoners van Joegoslavië) ne men nu 30 procent van de Joegosla vische export voor hun rekening en 20 procent van het bruto nationaal produkt. Het onafhankelijke Slovenië zal alle door Joegoslavië gesloten han delsverdragen die de deelstaat aan- ÜL §aan naleven. Ook garandeert de re de oproerpolitie met gering dat de positie van de etni- half miljard gulden moeten neerleg gen. Dat blijkt uit het de Sloveense regering heeft opge steld voor de uittreding van de deel republiek uit de Joegoslavische fe deratie, aldus het Joegoslavische persbureau Tanjug. Nieuwe protesten in Bangladesh NEW DELHI (AP) - De regering van Bangladesh heeft gisteren een uit gaansverbod in de hoofdstad Dha ka en drie andere grote steden voor zeven uur opgeschort. Volgens oog getuigen werden in die tijd opnieuw protestacties gehouden tegen de noodtoestand die president Hus- sain Muhammed Ershad dinsdag heeft uitgeroepen. In Dhaka sloeg een honderdtal agenten wapenstokken in op 200 die bij de Nationale Persclub bijeen kwamen en scandeerden: "Wij ac cepteren de noodtoestand niet". Mannelijke journalisten die bij de demonstratie aanwezig waren wer den volgens ooggetuigen geslagen. In Chittagong, de tweede stad van Bangladesh, hebben 446 artsen, le raren en personeel van het acade misch ziekenhuis hun ontslag inge diend uit protest tegen het uitroe pen van de noodtoestand. sche minderheden er niet op achter uit zal gaan. Het regeringsvoorstel wordt op 5 december voorgelegd aan het parle ment, waar het met een meerder heid van tweederde moet worden goedgekeurd. Daarna moet het par lement een datum en regels vast stellen voor het referendum over de afscheiding. BUKAREST - Duizenden anti-re gering sdemonstranten hebben gis teren in verschillende 'Roemeense steden betoogd en daarbij het aftre den van president Ion lliescu geëist. Aanhangers van de oppositionele Nationale Boerenpartij riepen in de hoofdstad Bukarest om het aftreden van de regeringwaarin nog steeds communisten uit het Ceausescu- tijdperk zitting zouden hebben. De demonstratie had plaats na plech tigheden aan de vooravond van de viering van 1 december, de dag waarop Roemenië 72 jaar geleden als staat werd gesticht. De Boerenpartij benadrukte het "vredelievende" karakter van de bijeenkomst in Bukarest. De autori teiten namen niettemin voorzorgs maatregelen en stuurden 2000 met gummiknuppels uitgeruste politie agenten om een oogje in het zeil te houden. In Sibiu, 270 kilometer ten noord-westen van Bukarest, waren 5.000 anti-regeringsdemonstranten op de been. In de havenstad Con stanta demonstreerden-enkele hon derden VILNIUS (AP/Rtr/DPA) - De parle menten van de drie Baltische staten kou probeerden Estland Letland, Litouwen komen vinden zaterdag in de Litouwse hoofdstad republiek Vilnius bijeen om hun vastberaden heid tegenover de recente dreigin gen uit Moskou te demonstreren. Rebellen Tsjaad veroveren stad PARIJS (AP) - Tsjadische rebellen hebben donderdag Abeche, de grootste stad in het oosten van Tchad, veroverd. Dat heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. De rebellen ontmoetten van de 500 in Abeche gelegerde Franse vredesmi- digden van de Russische Federatie litairen geen enkele weerstand. De Het Congres van Volksafgeva; Litouwens eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring. "Onze positie is gebaseerd op in de wereld, niet alleen van verklaringen en resoluties maar in de vorm van een bijeenkomst van onze parlementariërs", zo verklaar- Letland en Estland zullen de harde woorden van Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov en minister Sovjet-wet en onze opinies verschil len zo dat we geen gemeenschappe lijke noemer konden vinden", zo •klaarde de Litouwse premier WEESKINDEREN - Tien miljoen defensie Dmitri Jazov met betrek kinderen worden in de jaren 1990 king tot de Baltische wens tot onaf wees als gevolg van aids 1 veel jongeren zullen zelf met het vi rus zijn besmet. Dat zei VN-secrta- ris-generaal Perez de Cuellar van daag op de Wereld-aidsdag. hankelijkheid bespreken. De bijeenkomst komt na het mis lukken van de gesprekken tussen de centrale overheid en een Litouw- de Tsjadische regeringstroepen had den zich al eerder uit de stad terug getrokken. Een ministeriële woordvoerder verklaarde dat de Fransen zich niet tegen de inname van Abeche door de rebellen hadden verzet. "De op dracht van de Franse troepen is om niet bij confrontaties tussen Tsja- diërs onderling in te grijpen", zei hij. Frankrijk stuurde donderdag ver sterking van 150 soldaten van het Vreemdelingenlegioen naar Tsjaad met het oog op de heviger worden- heeft zijn eendaagse de gevechten tussen regeringsleger en rebellen. Zij moeten de ongeveer duizend Franse manschappen bij staan die sinds 1986, toen de burger- w ooorlog op zijn hoogtepunt was, al in den. Ook Boris Jejtsin, president den zouden niet willen deelnemen Tsjaad zijn. Daarnaast zijn ook nog eens 500 Franse'militairen gestatio neerd in de hoofdstad N'Djamena. de impasse tussen de heeft gisteren het besluit de Sovjet-regering landbouwhervormingen verdaagd 'tot maandag. De gedelegeerden konden het niet eens worden over het meest omstreden punt van de door parlementsvoorzitter Boris Jeltsin voorgestelde hervormingen: de prive-eigendom van land. Gor batsjov is daartegen. De afgevaardigden besloten pas maandag te stemmen, nadat Jeltsin had voorgesteld om de bemidde lingscommissie van het Congres op de drie republie- te dragen naar een compromis te ken hebben verklaard het door Gor- zoeken. te volmachten aan de Sovjet-presi- gisteren op het laatste moment uit- dent worden gegeven om de vijftien gesteld. De nationalistische afge- 'e-republieken bij elkaar te hou- vaardigden uit de opstandige gebie- 'llen deelnemen 1 het parlement BUDAPEST/SOFIA - Met het af treden van de Bulgaarse premier Andrej Lukanov is de weg geopend naar een oplossing van de politieke crisis waarin het land verkeert. Pre sident Zjelev heeft de vorming van een niet-partijgebonden zakenkabi net aangekondigd en waarschijnlijk worden op redelijk korte termijn nieuwe verkiezingen gehouden. De socialist Lukanov trad af na weken van protestacties en stakin gen tegen zijn regering. Eerder was partijleider Aleksander Lilov van de Bulgaarse Socialistische Partij (BSP, de voormalige communisti sche partij) onder druk van de pro testen al teruggetreden. De Bul gaarse oppositie verwijt de socialis ten dat ze de democratische ontwik keling van het land tegenhouden en de macht die ze als communistische partij hadden, niet willen afstaan. Lukanov behoorde tot het drie manschap dat op 10 november vo rig jaar met een paleisrevolutie een einde maakte aan het langdurige bewind van dictator Todor Zjivkov. Sinds februari was hij minister-pre sident, een functie die hij hield na de verkiezingen die begin juni wer den gehouden. Bij die verkiezingen deden ook andere partijen mee. Maar de BSP wist een meerderheid van 211 van de 400 parlementszetels te verove ren dankzij een ingewikkeld distric tenstelsel. Er gingen geruchten over intimidatie, verkiezingsfraude en het kopen van stemmen in de dorpen. De oppositie heeft het resultaat van de verkiezingen eigenlijk nooit erkend. In Sofia en andere grote ste den, waar de Unie van Democrati sche Krachten (UDK), de belang rijkste oppositiebeweging, het sterkst was, werd wekenlang tegen de BSP gedemonstreerd. Dat leidde er onder meer toe dat de toenmalige partijleider Mladenov moest aftre den omdat hij de inzet van tanks te gen de demonstranten had overwo gen. De UDK weigerde in te gaan op voorstellen van de socialisten om samen een regering te vormen, om dat ze niet medeverantwoordelijk wilde worden gemaakt voor een be leid waarover ze eigenlijk niets te zeggen had. Nadat de regeringsvor ming zich maanden had voortge sleept, verklaarde de UDK zich als nog bereid in de regering te stappen op voorwaarde dat de organisatie de zes belangrijkste ministeries zou krijgen en haar economisch pro gramma zou worden geaccepteerd. Maar dat was voor de socialisten onaanvaardbaar. Nadat een voor stel van president Zjelev (zelf af komstig uit de oppositie) voor de vorming van een zakenkabinet was mislukt, werd eind september als nog een socialistische regering ge vormd, die alleen de steun had van de eigen afgevaardigden in het par lement. Puinhoop In de eerste maanden van dit jaar werd pas duidelijk wat voor puin hoop ruim veertig jaar communis me had veroorzaakt. Een enorme buitenlandse schuld, een zeer om vangrijke milieuproblematiek en een totaal verouderde industrie leidden tot een razendsnelle ineen storting van Bulgarije. Economisch zit het land volkomen aan de grond, de winkels zijn leeg, de prijzen stij gen, de energiesituatie is drama tisch en de productie is ineenge stort. De eerste verjaardag van de val van Zjivkov was dan ook aanleiding tot een nieuwe serie protestacties, waarin om het opstappen van de so cialisten werd gevraagd. Duizenden mensen zijn de afgelopen weken da gelijks de straat opgetrokken om te gen de regering te protesteren. Ook binnen de Socialistische Partij zelf groeit de onenigheid. Een aantal so cialistische parlementariërs ver klaarde zich onlangs onafhankelijk, waarmee de BSP zijn meerderheid kwijt raakte. Toch wist Lukanov een motie van wantrouwen vorige week nog te overleven. De druk op zijn regering nam ech ter niet af. Na het afwijzen van de motie van wantrouwen verklaarde de UDK niet meer aan het parle mentaire werk mee te zullen doen. De onafhankelijke vakbond Pod- krepa riep maandag een nationale politieke staking tegen de regering uit. Woensdagmiddag verklaarde Lukanov op de radio nog dat ge ruchten over zijn aftreden nog 'voorbarig'. Maar ondanks de inzet van politie tegen vrachtwagen chauffeurs die dinsdag kruispunten in Sofia blokkeerden, was het alleen nog maar een kwestie van tijd eer de socialisten zouden toegeven. Andrej Lukanov. ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Telefoon: 0172044301 behorend lol de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7