'Verhaal in één foto gevangen Werk Oosteuropese fotografen in Beurs van Berlage Expositie Rus Itissitzky in Eindhoven Moderne beeldende kunst uit Azië in Beurs van Berlage Jules Croiset koning Pelasgos bij Theater van het Oosten POP Verdwaald Snoeihard Niet nieuw Aanhouders Hoogstaand Amsterdam Baroque Orchestra voert 48 symfoniën Mozart uit Groot verschil voor en na de pauze van koor Cantilene Zak As ontkent en steekt de draak met alles ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 KUNST PAGINA 39 Van Bernard Grzywacz is deze foto AMSTERDAM - Een batal jon soldaten marcheert door een smalle straat. Hoge woonblokken aan weerszij den. Glimmende petten, kaarsrechte ruggen. Een jon ge vrouw, bleek, mager, kijkt in de lens, terwijl het le ger voorbijtrekt. Een donke re vlek onder de ogen. En dan die blik! Peilloze diepte, oneindige leegte. Praag 1984. De Beurs van Berlage in Amster dam biedt onderdak aan meer dan duizend foto's uit Oost-Europa. Werk van ruim honderd fotografen uit Tsjechoslowakije, Polen, Bulga rije, Roemenië, Hongarije, de Sov jetunie en de voormalige DDR. De tentoonstelling Foto's uit Oost-Eu ropa is oorspronkelijk samenge steld door het Musee de l'Elysee in Lausanne, Zwitserland, en door Beurs-medewerker Menno van de Koppel naar Nederland gehaald. De hoge Goederenbeurszaal is flink gevuld met deze expositie. Wie alles wil zien - en waarom zou je niet - is al gauw anderhalf tot twee uur zoet. Maar die tijd is zeker goed be steed. Sommige foto's zijn zo schreeuwend van emotie, zo schrij nend, dat ze - zoals zo vaak met goe de foto's - een heel verhaal vertellen in die ene opname. Andere foto's ge ven gewoon een beeld van alledag in dat deel van Europa waarvan de meesten van ons, ondanks de stroom van informatie die ons nu overspoeld, nog zo weinig weten. De expositie toont veel beelden van de omwenteling in de verschil lende landen Het meest schrijnend, maar ook nog het scherpst in het ge heugen gegrift, zijn de beelden van de revolutie die vorig jaar kerst een einde maakte aan het bewind van de Roemeense dictator Ceaucescu. Maar daarbij blijft het niet. Naast foto's van de Fluwelen Revolutie, afkomstig van het Tsjechische pers bureau Radost (Plezier), hangen er historische beelden van de Praagse Lente, geschoten door Joseph Kou- delka, die in 1968 de wereld net zo schokten als de enorme stapel film materiaal van vorig jaar. Het Poolse fotopersbureau Dementi levert beelden waarop paus Johannes Paulus II en Lech Walesa vanzelf sprekend de hoofdrollen vervullen. Daarop sluiten de foto's van tien jaar Solidamosc (Solidariteit) van de Pool Stanislaw Markowski per fect aan. Van een heel ander kaliber zijn de foto's van de Oekraïner Victor Marutschenko over de evacuatie uit EINDHOVEN (ANP) - In het Van Abbemuseum in Eindhoven is van 16 decenmber tot 3 maart een grote overzichtstentoonstelling te zien van het werk van de Russische kun stenaar El Lissitzky (1890-1941). Aanleiding voor de expositie is het feit dat Lissitzky honderd jaar gele den in Potsjinok werd geboren. Lissitzky was architect, schilder, i vormgever. De twee grootste concentraties van zijn werk bevinden zich in Moskou en Eindhoven. De Tretjakov Galerij in Moskou bezit ongeveer driehon derd werken uit het legaat van de weduwe Sophie Lisstizky-Kuppers. Het merendeel van deze werken is nooit eerder in het Westen te zien geweest. Het Van Abbemuseum CONCERTEN De grootste Duitse hardrockgroep 'Scorpions' komt in het kader van een Europese tournee voor een eenmalig optreden naar Ne derland. Als speciale gast zal de groep 'Winger' meekomen. Het optreden heeft plaats op 14 januari 1991 in Ahoy' Rotterdam. De voorverkoop is reeds begonnen. verwierf in 1968 een van de belang rijkste verzamelingen van het werk van Lissitzky. De collectie, die be staat uit 130 werken, is de meest omvangrijke verzameling buiten de Sovjetunie. De werken waren af komstig uit een atelier van de Russi sche kunstenaar in Hannover. Ter gelegenheid van de over zichtstentoonstelling zijn deze twee basisverzameolingen aangevuld met een aantal bruiklenen uit het bezit van diverse Europese en Ame rikaanse musea en particulieren. De expositie is ook nog te zien in Mos kou, Parijs en Madrid. AMSTERDAM (ANP) - In de Beurs van Berlage in Amsterdam wordt in het najaar van 1991 een tentoonstel ling gepresenteerd van moderne beeldende kunst uit Hongkong, China en Taiwan. Het initiatief daarvoor is genomen door de Gate Foundation, een stichting die zich sinds 1988 bezighoudt met de pro motie van moderne beeldende kunst uit Azië. Tegelijkertijd wordt een symposi um georganiseerd met als thema de veranderde opinies over moderne kunst. Kunsthistorica E. van der Plas stond aan de wieg van de stichting. Toen zij nog werkte in het Volken kundig Museum in Leiden ging zij het steeds meer missen dat dergelij ke musea geen aandacht besteden aan hedendaagse kunst. Hun doel stelling is eerder antropologisch en cultuur-historisch. Een reis naar Azië sterkte haar in haar plan: „Ik was verrast te ont dekken hoeveel kunstenaars werk maken dat de moeite waard is in West-Europa te tonen. De tijd van het zonder meer imiteren met Wes terse stijlmiddelen is voorbij en wat we nu zien is prachtige kunst waar uit een grote zelfbewustheid over dë eigen identiteit spreekt. Men is er „hongerig" naar moderne kunst en zou graag geregelder contacten wil len en uitwisselingsprogramma's' realiseren. Dat leek mij een levens vatbare basis voor de oprichting van de stichting." Ook de subsidiegevers van het ministerie van cultuur (WVC) en het Prins Bernhard Fonds waren en thousiast en kwamen met een sub sidie over de brug. Inmiddels zijn de eerste vruchtbare pogingen in het werk gesteld bedrijven voor sponsoring van activiteiten te inte resseren. Bovendien bleek de Tai wanese overheid bereid geld in de intensivering van contacten te ste ken. Zo maakte Madeleine Warde naar namens de Gate Foundation deel uit van de uitgebreide Amster damse delegatie die afgelopen okto ber naar Taiwan reisde voor een ori- ëntatiebezoek. ARNHEM (ANP) - De acteur Ju les Croiset is een van de toneel spelers die meewerken aan het stuk „De Smekelingen" van Ais- chylos in een opvoering van het Theater van het Oosten. De pre mière is op 5 januari in Arnhem. Temidden van een multiculturele cast speelt hij daarin de dragende rol van koning Pelasgos van Ar- gos. Croiset keert terug naar het ge subsidieerde toneel nadat hij de afgelopen jaren actief was in solo- produkties. De acteur kwam in 1987 in het nieuws toen hij zijn ei gen ontvoering in scène zette uit protest tegen de opvoering van een door hem als anti-semitisch beoordeeld stuk van Fassbinder. Een woordvoerster van het Theater van het Oosten deelde vrijdag mee dat Croiset „geknipt is voor deze rol". „Het is al maanden bekend dat we dit stuk gaan spelen en we hebben sindsdien geen enkele ne gatieve reactie binnen gekregen. Wij vinden het niet nodig dat ie mand eeuwig wordt achtervolgd met zijn verleden", aldus de woordvoerster. Het is de eerste keer dat „De Smekelingen" in Nederland wordt opgevoerd. In de regie van Agaath Witteman wordt het een muziek-, dans- en tekstspektakel. Bestudering van de Griekse tekst (uit de 5e eeuw voor Christus) heeft uitgewezen dat de koortek sten grotendeels werden gezon gen. De rollen vari de niet-Grie- ken worden gespeeld door zwarte acteurs en actrices. De vooraan staande Liberiaanse choreografe en dansers Naomi Gedo neemt de choreografie voor haar rekening, Zak Diouf en Wendell Morrison verzorgen de muzikale leiding. De vertaling is van Gerrit Kom- rij. Het Theater van het Oosten gaat met de produktie op toernee en wordt op 13 en 14 februari in Amsterdam verwacht. Bijdragen: Erna Straatsma, Jan Rijsdam, Wim koevoet, Emiel Fangmann. Robert Palmer - 'Don't explain' (EMI) De laatste tien jaar is Robert Pal mer diverse malen van het rechte rock'n roll pad afgedwaald. In 1980 verbaasde hij zijn fans met het al bum 'Clues', waarop hij samen werkte met 'robotzanger' Gary Nu- man. De plaat, vol metalige synthe sizerpop week flink af van de Pal mer's bekende rhythm blues-ach- tige idioom. Vijf jaar later verbaas de hij wederom vriend en vijand door samen met The Power Station (band van een aantal Duranduran- leden) een plaat op te nemen. Op die schijf maakte Palmer een nogal ver dwaalde indruk. Op het zojuist verschenen 'Don't explain' is Palmer helemaal de draad kwijtgeraakt. Ruim eenderde van het materiaal op deze cd, die in totaal 66 minuten in beslag neemt, is gevuld met jazz. De rest varieert van covers van onder anderen Mar vin Gaye, Otis Redding en Bille Holiday tot Afrikaans en Caraïbisch getinte nummers. Wie hier wijzer van wordt is mij een raadsel. De jazzliefhebbers zul len vermoedelijk weinig moeten hebben van Palmer's experimenten en de popliefhebbers evenmin. De covers zijn bovendien uiterst matig. De paar nummers die overblijven zullen de hitparade wel halen. E.S. Ivy Green - 'Real slow burn' (Van Record Company) Na vier jaar opgekropte energie, barst de Hazerwoudse garageband Ivy Green los op het vijfde studio album 'Real slow burn". Onder lei ding van zanger/gitarist Tim Mul lens en producer Mare de Reus le vert de groep wederom een plaat vol snoeiharde rock 'n roll af. Volgens het bekende Ivy Green-recept: har de gitaren en pittig blaaswerk. Nieuw zijn de samples die saxofo nist Martijn Loos (een nieuwe naam in de groepsbezetting) her en der door de nummers mixt. Door die toevoeging klinkt Ivy Green soms dajisbaarder dan we tot nu toe van de jongens gewend zijn. Zoals bij voorbeeld in het funky 'Happily warped'. De band die inmiddels vijftien jaar bestaat laat op 'Real slow burn' horen nog vol woede, ergernis en spanning te zitten. Ivy Green op zijn best dus. Morrissey - Bona Drag (EMI) Regelmatig roepen nieuwe relea ses, van dames en heren die al een tijdje meedraaien in de popindus trie, de verzuchting op dat het nooit meer wordt als vroeger. Met het werk van Steven Morrissey is het precies andersom. Het klinkt tel kens weer precies als vroeger. Op de nieuwe Morrissey-CD 'Bona Drag' lijkt het wel alsof de voormalige zanger van The Smiths begonnen is zijn eigen repertoire te coveren. Dat het nieuwe album bekend in de oren klinkt is niet zo vreemd. Van een echt nieuwe CD is hele maal geen sprake. Eigenlijk gaat het om een verzameling singles, waar onder Suedehead, dat al op.Morris- seys vorige solo-album te vinden was, recente hits als Everyday Is Li ke Sunday en The Famous Interna tional Playboys en zijn laatste single Piccadilly Palare. Songs die er mogen zijn en die, samen met een aantal nieuwe Morrissey-nummers, het album best te pruimen maken. Eén van de mooiste nieuwe songs op Bona Drag is November Spaw ned A Monster, met een opmerkelij ke vocale bijdrage van Mary Marga ret O'Hara. Het eindoordeel over dit 'nieuwe' Morrissey-album kan niet anders dan wat tweeslachtig zijn: er zit weinig vernieuwing in, maar het klinkt ook absoluut niet slecht. Het melancholieke stemgeluid en de mistroostige teksten van Morrissey hebben, hoewel daarin ook weinig verandering valt te ontdekken, ken nelijk een lage vervelingsgraad. Dat is maar goed ook want voor januari is alweer een nieuwe, een echte nieuwe CD van Morrissey gepland. J.R. Tröckener Kecks: Met Hart en Ziel (Ariola) Tien jaar jaar keihard werken aan een eigen weg is beloond: Met Met hart en ziel hebben de Amsterdam se Tröckener Kecks hun eerste hit. Het gelijknamige zesde studio-al bum is dan wel het eerste bij een grote platenmaatschappij, maar de hechte viermansformatie heeft be slist geen concessies aan de com- Robert Palmer. (foto p.r.) mercie en de tijdgeest gedaan. Wel heeft voorman Rick de Leeuw zang lessen genomen en is dus eindelijk verstaanbaar. Zijn ongepolijste stem hoort ver plicht bij het overige instrumentari um als een dekseltje op de trommel. Want daardoor blijft de inhoud - ste vige nederlandstalige ballads, rock 'n' roll, rock en smartlap - knappe rig. De elf door The Lau (The Scene) geproduceerde nummers van con stante kwaliteit worden in het hoofd opgeslagen. Vernieuwend zijn ze niet, en dat is voor de geluk kig voor modes ongevoelige Kecks een aanbeveling. Op dit album ge ven wel enige klanken van bazouki en accordeon, en de melodieuze koortjes soms extra cachet. Tekstueel is het thema ver trouwd: Autobiografisch reflectie op het bestaan en daarmee vaak de zoektocht naar de (verloren) liefd^ in het donker. Want nacht is in ne gen van de tien gevallen het sleutel woord. De ballad In tranen heeft een tekst - 'We hebben altijd nog elkaar' - a la Koos Alberts, maar de uitvoe ring verheft die naar andere en ho gere hitgevoelige sferen. Dat geldt ook voor het nummer Redding (naar Otis) met de onvergetelijk ge arrangeerde regels En de sneeuw valt (koortje), Het wordt een mooie Kerst dit jaar (de Leeuw). Januari wordt nog mooier, want dan staat op de 19e de groep weer in het Leid- se LVC. E.F. Steve Winwood - 'Refugees of the heart' (Virgin) Gewoon weer een uitstekend al bum levert zanger/multi-instru- mentalist/producer Steve Winwood met 'Refugees of the heart' af, zijn zesde sinds 1977; het jaar waarin hij met het onvolprezen 'Arc of a diver' zijn solo-carrière begon. Het is trouwens ondenkbaar dat hij ooit met een uitgesproken slech te plaat op de proppen komt. Met Winwood's prachtige zangstem kan hij eventuele magere composities alsnog redden. Wel heeft die voor spelbare hoogstaande kwaliteit ook zijn saaie kant, al zou ik niet weten wat Winwood daaraan zou moeten doen. Er met zijn pet naar gooien? 'Refugees of the heart' telt acht, fiks uitgesponnen stukken. 'Run ning on', een haperende ode aan muziek en de zeurderige gospel 'Every day' bevallen het minst. Ope ner 'You'll keep on searching', met heerlijk log slagwerk van Russ Kunkel en hartverscheurende sax- soli van Randall Bramblett, alsme de afsluiter 'In the light of day' (speelduur: 10 minuten), met Win wood zelf op de xylofoon, behoren tot de mooiste composities die Win wood ooit heeft gemaakt. Van de andere vier nummers valt vooral het zeer swingende 'One and only man' op. Behalve drummen - dat doet zijn oude Traffic-maatje Jim Capaldi - doet Winwood hier alles zelf, inclusief de venijnige gi taarsolo. Het hitsige ritme contras teert fel met de oerdegelijke, brave teksten waarin eeuwigetrouw wordt beloofd. 'Another deal goes down' is ver rijkt met de vervaarlijke slide van Larry Byrom en Winwood's eigen ietwat panische zang. Dit nummer is de follow-up van 'Split decision' van Winwood's best verkochte plaat, 'Back in the high life'. In het vervolg zal Winwood op al zijn pla ten een plekje inruimen voor derge lijke hoekige blues. W.K. Van onze correspondent Rob van der Hilst PARIJS Een unieke Nederland se bijdrage aan het internationale concertleven. Zo valt de reeks con certen met alle symfonieën van Wolfgang Amadé Mozart ('Ama- deus' is een vroeg-18e eeuwse, voor al deftige naamsverandering), die begin deze maand in het Muziek centrum Vredenburg in Utrecht van start gingen, met recht te type- De uitvoerenden zijn leden van het Amsterdam Baroque Orchestra (ABO) en hun dirigent, de klaveci- nist, organist en musicoloog Ton Koopman. De Mozartconcerten in Utrecht zijn door Ton Koopman ingedeeld in elf concerten en die op hun beurt werden uitgesmeerd over elf maan den. Daarnaast zullen de symfonie ën volgend jaar in Japan integraal worden gespeeld, waaraan opna men voor CD en CDvideo door het Franse platenlabel Erato zijn vast geknoopt. De kans is heel waarschijnlijk dat het komende Mozartproject van Koopman en de zijnen de enige prestigieuze muziekgebeurtenis in Nederland voor 1991 zal zijn. "Net als in het Bachjaar 1985 zijn veel concertorganisatoren er stellig van overtuigd geraakt, dat iedereen zich in 1991 wel op Mozart zou storten", meent Ton Koopman. "Met het merkwaardige gevolg dat zich, voor zover het zich thans laat aanzien, volgend jaar op het gebied van Mo zart weinig bijzonders zal gaan vol trekken". "Natuurlijk is Mozart een van de meest gespeelde componisten van de westerse muziek. Maar men slaat de plank mis door te veronderstel len dat wij Mozarts muziek, zijn symfonieën in het bijzonder, alle maal kennen. De symfonieën die bekend werden, zijn vooral de late re werken, maar wie kent Mozarts Eerste? Tenminste als wij onder dat nummer de symfonie in Es uit 1764 verstaan waarvan Köchel (de schrij ver van de eerste 'officiële' Mozart- werkenlijst uit 1862, RvdH) aannam dat het Mozarts allereerste symfo nie is. Voor het samenstellen van onze Mozartserie heb ik Köchels werkenlijst hooguit als springplank gebruikt". Microfilms "Ter voorbereiding van de serie heb ik overal fotokopieën en microfilms van de, voor zover mogelijk, oor spronkelijke handschriften van Mo zarts orkestsymfonieën opge vraagd. Daarbij ben ik soms op merkwaardige feiten gestoten. Voor zover ik kan concluderen schreef Mozart niet 41 symfonieën, zoals Köchel aannam, maar om en nabij de zestig. Er is zelfs een muziekwe tenschapper die meent dat Mozart ongeveer honderd symfonieën componeerde. Daartoe worden dan ook bijvoorbeeld alle inleidende sinfonia's van de vroege opera's ge rekend". De titel 'sinfonia' of 'sinfonie' komt aanmerkelijk vaker op hand schriften voor, van Mozart zelf of op afschriften en partijen van de hand van zijn vader Leopold en zuster Nannerl, dan Köchel eertijds kon weten. Door de toernee's die vader Leopold Mozart voor zijn talentvol le zoontje kris-kras door westelijk en centraal Europa organiseerde, raakten handschriften van Mozart junior overal verspreid. Mozartken- ner Köchel had eertijds maar slecht zicht op die verspreid geraakte stukken. Ton Koopman: "Na de publikatie van de Köchel-Verzeichnis kwa men druppelsgewijs onbekende handschriften aan het licht. Nog in 1981 dook een stapel orkestpartijen op van een ongenummerde symfo nie in F, in het handschrift van Leo pold Mozart. Die in wezen incorrec te nummering van Köchel heeft wel tot gevolg dat bijna iedereen bij de zeg maar officiële opgave van Mo zarts symfonieën het aantal 41 noemt. Verwarrend, maar dit geldt wel voor meer bekende klassieke componisten. De nummering van Schuberts symfoniëen geeft ook aanleiding voor de nodige verwar ring. Voor onze Mozartserie heb ik het aantal symfonieën op minimaal 48 vastgesteld. Daaronder reken ik ook minstens drie Haagse symfo- Tijdens een gastoptreden van de jonge Mozart aan het stadhouderlij ke hof in Den Haag componeerde hij verscheidene gelegenheidswer ken, waaronder een '5e' symfonie in Bes uit 1765. Uit onderzoekingen bleek echter dat Mozart meer 'Haag se' symfonieën heeft geschreven. Koopman: "Het is niet alleen de vijfde, maar ook de zogeheten Alte Lambacher-symfonie en zeer waar schijnlijk zijn er nog enkele andere symfonieën in Den Haag ontstaan. Het aardige van deze Alte Lam- bacher symfonie is dat Mozart het werk naar grote waarschijnlijkheid heeft gecomponeerd ter gelegen heid van de inhuldiging van stad houder prins Willem V". Tradities "Ik denk dat wij met onze Mozartse rie, met behulp van onze kennis op het gebied van uitvoeringenpraktij ken uit Mozarts tijd, instrumentari um uit die tijd en ook een inmiddels jarenlange ervaring met barokmu ziek, wel op hem moesten uitko men. Mozart werkte in Wenen en ook elders nauw samen met musici die vanuit oudere speeltradities, uit de barok musiceerden. Zijn ver nieuwingen wortelen daarin. Onze kijk op Mozart is dan ook vanuit Fux, Biber, C.P.E.Bach, Haydn, wier werken wij op het repertoire hebben en niet vanuit Beethoven of zelfs Brahms. Mozart beschouw ik in zekere zin als de uiterste consequentie van de barok, zijn visie op het componeren heeft sterke wortels in het verleden. Ik denk bijvoorbeeld aan zijn fuga's voor fortepiano en de contrapunti- sche opzet van de latere symfo nische werken. Verder dan Mozart willen wij met het ABO niet gaan." De Mozartcyclus van het Am sterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman is in het muziek centrum Vredenburg in Utrecht nog te beluisteren op 20 dec., 24 en 27 febr., 10 en 16 april, 9,11 en 15/16 sept. de dorpjes rond Tsjernobyl, alweer vier jaar geleden. Treurige portret ten van een plotseling verstoord le ven, zoals ze ook zijn vastgelegd door verschillende Bulgaarse, Tsje chische, Slowaakse en Letse foto grafen. Bij hen gaat het niet om de historische waarde, maar om men sen van vlees en bloed, met een naam, werk en hobby's. In dat licht zijn ook de foto-series uit het voor malige Oost-Duitsland heel opmer kelijk. Bijna als uitzondering op de regel blijkt hier hoe fraai ook kleu renfoto's kunnen zijn. De expositie herbergt tenslotte ook nog twee bijzondere mini-ten- toonstellingen. Kille en harde pla ten van het Siberische werkkamp Goulag Vorkouta, een mijngebied waar Stalin na de Tweede Wereld oorlog Poolse gevangenen heen- stuurde. De meesten van hen keer den niet terug. De foto's zijn van een van de overlevenden, Bernard Gr zywacz. Om stil van te worden zijn de fo to's die Jerzy Benedykt Dorys maakte over het dagelijks leven van de joodse gemeenschap in het Pool se Kazimierz. Bijna zestig jaar oud en, als gevolg van de massale joden vervolging die Polen meer heeft ge troffen dan elk ander Europees land, van groot historisch belang. Het zijn foto's die de expositie tot meer maken dan een doorsnee beeld van Oost-Europa. Tentoonstelling: Foto's uit Oost-Europa, 100 fotografen. Beurs van Berlage, Amsterdam. Tot 9 december. Open dagelijks 11.00-17.00 u. Jubileumconcert door het kamerkoor "Cantilene" o.l.v. Jaap Bol met medewer king van Maria Bol - fluit, Deka Wielenga t Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN - De recensie van dit jubileum concert zeer kort en bondig sa mengevat: vóór de pauze was 'het' er niet en na de pauze was 'het' er wél! En onder 'het' versta ik: durf, dynamiek, schwung, pret, kortom die elementen die het hart verlustigen en de smaak van het spontaan applaudisse ren oproept. Dit betekent niet dat er vóór de pauze geen zuiver en homo geen koor stond te zingen, dat was duidelijk veel beter dan vo rige keer, maar om verschillen de redenen als daar zijn, span ning, halfzieke koorleden op de been gehouden met pepmidde len, lukte het nog niet écht. Bo vendien was de tenor van het Trio 'Per cantare e sonare' dat medewerking zou verlenen aan dit concert geveld door griep. Dit veroorzaakt stress, logisch! Maar de vele luisteraars voelden mee en kregen na de pauze ruimschoots vergoeding voor de tamme 'prelude' van cantilene. Vanaf het eerste liedeke uit een 'devoot en profitelijck boeexken', ingetogen maar met de ware compassie gezongen was 'het' er, voorbeelden ge noeg: de sonore nadrukkelijke tegenstem van de mannen in het 'Ros Beiaard', de originele en beeldende interpretatie van 'tsagh eens een cnape stervens- geern', getoonzet door Henk Ba- dings (geb. 1907) met geestige fortissimo's en articulatie op woorden als valsche, vreede, boose deern. En de Franse lied jes, gezongen met een uitsteken de uitspraak en met delicate re freintjes van de sopranen en al ten: ti-ti-le-li. Als dol hoogte punt het 'capricciata' van A Banchieri (1567-1634) waarin vier dieren, een hond, een kat, een koekoek en een uil om beur ten 'opkomen' om met elkaar te versmelten tot een kakofonie van onomatopeëen (klankna bootsingen). Als intermezzo speelde het zeer 'vers' geformeerde Trio met als invaller de cellist Deka Wie lenga een luchtig 'Telemanne- tje' en de organist Wim Loef to verde het statige orgel van de Dorpskerk om tot een jolig aan gezwengeld draaiorgel in zijn 'Sortie' van Louis Lefébure We- ly (1817-1870). LIDY VAN DER SPEK Programma: Zak As ontkent alles; met: Justus vap Oei, Erik van Muiswinkel en Die- derik van Vleuten; gezien op 30 november in de Leidse Schouwburg; aldaar nog van avond; vanaf 4 december in de Kleine Ko medie in Amsterdam, waarna toernee volgt. Een lachwekkende thriller: Zo prijzen de heren van Zak As hun nieuwe 'cabaret'programma aan. Daarmee zeggen zij niets te veel, maar er zit toch een diepere ondergrond in hun grappen en grollen. 'Meeslepend leedver maak' met het aanvankelijke slachtoffer, Diederik van Vleu ten, die sociale vaardigheden mist. Niet opgewassen tegen twee boze buurmannen en blijven ste ken in de Paulus de Boskabouter- boeken die hij als jongetje nog eens in het Latijn heeft vertaald. Tot het uiterste getergd ver moordt hij, daartoe aangezet door zijn vrienden, de boze buurman nen. Of vermoordt hij er nu één? Vanaf dat moment zet het drie tal cabaretiers de boel voortdu rend op zijn kop. Waarden zijn geen waarden meer, normen ver anderen van het ene op het ande re moment. Heeft Janmaat dan toch gelijk, of is hij de goed opge leide racistische volksmenner? En heeft rechercheur Ted van Thijn het bij het rechte eind in zijn beschuldigingen? Of is het de ethicus Leen Dupuis die de moor denaar wil goedpraten. Want heeft deze er niet voor gezorgd dat nu weer een stuk of acht men sen gebruik kunnen maken van de donororganen van het ver moorde tweetal? Zak As steekt de draak met alles. In een razend tempo en een duizelingwekkende grapdicht heid. Met verkleedpartijen en een tweedimensionale commentator (Maarten Wansink op video) die ervoor zorgt dat er in de rechtzaal op wel heel absurde wijze wordt rechtgesproken. Dankzij de tragi komische paradoxen van de rechtsstaat wordt de schuldige een held en de held een schuldi ge. Een enerverende avond, waar bij Erik van Muiswinkel de show steelt in zijn vele vertolkingen van allerlei figuren. Justus van Oei bedacht en schreef deze thril ler en vormt tevens de rustgeven de schakel tussen diverse scènes. Zak As ontkent alles wijkt geheel af van het vorige program ma waarmee deze betrekkelijk jonge groep het podium betrad. Door nu een sluitend verhaal en geen losse sketches te bedenken, hebben zij voor zichzelf niet de gemakkelijkste weg gekozen. Maar over die ongemakkelijke weg denderen ze met grappen en grollen heen. En zorgen zo voor een kostelijke avond. ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 39