Bedje is gespreid voor 't kleinste hotel ter wereld De Kromme Raake in Eenrum jaar na opening een opvallend succes ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 37 door Dirk de Moor Het mist die middag. Van plaatsjes als Aduard, Oldenhove, Ezinge en Wehe- den Hoorn in Noordwest-Groningen krijg je in de auto niet veel meer te zien dan wat schimmige contouren. De tocht voert over kronkelige we gen naar Eenrum. waar sinds vorig jaar het kleinste hotel van de wereld staat. Een donkerbruine boerenwoning met hoekige, creme geverfde daklijst. Aan de gevel hangt als uithangbord een ou derwets koffertje, in sierlijk hand schrift voorzien van het opschrift 'Ho tel'. Geen bel. Maar we hebben gereser veerd en de deur is open. Achter de ba lie slaat een vrolijk kijkende, modern bebrilde man op een koperen hotel-bel en roept met sonoor stemgeluid: "Me vrouw. meneer, ik heet u beiden wel kom in het kleinste hotel ter wereld". Vervolgens val je van de ene verba zing in de andere. De sleutelbak achter onze gastheer telt tenminste veertig vakjes, maar er ligt slechts één sleutel in. Op de houten balie zien we behalve de koperen slagbel een stokoude, rood koperen telefoon, een marmeren inkt- stel met kroontjespennen en een chro men bureaulamp. Verder in die ruimte een krullig vormgegeven brandkast en een bultig tweezitsbankje van gecra- queleerd leder, een paraplu-bak en schemerlamp van chroom, in art déco- stijl. Voor warmte zorgt een merkwaar dige elektrische kachel, kleurrijk en op zichtig als een jukebox. Aan de muur achter de balie vermeldt een oorkonde van het Guinness Book of Records dat dit kleinste hotel ter wereld op 16 no vember 1989 is geopend door Henk Vonhoff, commissaris der koningin in Groningen. Jubelzangen Sindsdien hebben hier tweehonderd stellen overnacht. En prominente een lingen die wat rust en eenzaamheid -zochten, zoals de hoofddirecteur van de PTT, ir. W. Dik, die er elke maand een nacht verblijft. In het gastenboek ech ter zijn Ijet vooral de bruidsparen - kraakvers of jubilerend - die jubelzan gen over het hotel uitstorten. Vanwege de 'vijfsterren-service' maar vooral van wege het bed. 'Zeer geschikt voor de huwelijks nacht 'Het was helemaal te tof in bed'. 'Na een spannende dag een span nende nacht'. 'Heel verfrissend na 24 huwelijks jaren'. 'Met secretaresse in bad geweest, voor inspiratie'. KRO's W'illibrord Frequin meldt: 'Het is echt anders'. Elly Bloot onthult: 'Met zijn drieën in bed en bad en het past nog ook hier'. 'Alleen al de gedachte dat je man op de 22e verjaardag van je huwelijk een heel hotel voor je reserveert komt slechts in je stoutste dromen voor'. Het bed moet iets bijzonders zijn. En dat is het ook. Een donkerrood geverf de. ruim drie meter brede bedstede. In de houten wand aan het voeteneind be vindt zich een tv-toestel van het merk Bush, bouwjaar 1932, met afstandsbe diening en een moderne wekkerradio. Het blijkt dat in de oude kast een nieuw kleurentoestel is ingebouwd. Je stijgt via openslaande deuren in de zitkamer de bestede in en ziet dan meteen twee deuren aan de andere kant. Daaraan hangen twee witte nacht gewaden op hangertjes klaar, met slaapmutsen. Doe je deze deuren open dan beland je in een badkamer, met een bad in de vorm van een visboot, waarin makkelijk twee personen kunnen plaatsnemen. Spiegels aan het plafond, aan de badkamerkant van de bedstede deuren en boven de twee ronde, in zwart marmer verzonken wastafels mét- stijlvolle Franse kranen. De bez,oeker kan het lichaam nu eindelijk eens tot in alle uithoeken op hobbels en kreukels inspecteren. Een gevarieerde verzame ling wegwerp-toiletspullen ligt gereed: douchekapjes, een scheerset, zakjes shampoo, badschuim en mini-tanden borstel-setjes. Alles stijlvol verpakt maar helaas niet bedrukt met een eigen hotel-embleem. De gast gebruikt het ontbijt in een apart vertrek. Op een antiek fornuis, mintgroen en zwart geëmailleerd, con form de kleurstelling van vrijwel het hele hotel-interieur, staat een grote schaal fruit klaar. Via een dienstingang of een doorgeefluik aan de achterzijde kan het ontbijt worden binnenge bracht. De wc oogt authentiek, met ou derwetse houten deuren en betimmerd voorportaaltje, maar de boeren-poep- doos blijkf te zijn vervangen door een modern spoeltoilet. gen helemaal uit hun bol en zijn twee dagen gebleven. Via de KLM en WV hebben we meer buitenlandse slapers gehad. In de verste verte hebben we niet kunnen bevroeden dat het hotelle tje zo'n succes zou worden". Zo'n hotel mag leuk zijn. het zou toch wel plezierig zijn als u meer men sen onderdak kon bieden. "Het is en blijft een liefhebberijtje. We hebben er een ton in geïnvesteerd, omdat we het leuk vonden. Een archi tect ontwierp het art deco-achtige inte rieur. Voor de spullen struinden we rommelmarkten af. Twee kunstschil ders maakten de fresco's in de zitkamer op de bedstede en in de hal. En al dat geld komt er natuurlijk niet zo een- twee-drie uit. Wij bieden een vijfster- renservice, maar zijn geen echt zaken- hotel. Er is geen telex of fax, en het ho tel heeft een geheim nummer, juist met het oog op de privacy van onze gasten. Je kunt alleen naar buiten bellen met het oude toestel op de balie. Inkomen de gesprekken gaan via het restaurant. Het exclusieve zit 'm in het bezit van die ene sleutel: een heel hotel voor je zelf. En dan natuurlijk de absolute rust". "Wij berekenen 250 gulden voor een overnachting met ontbijt, je betaalt 300 voor onbeperkt gebruik van het barre tje in de kamer en 350 als er een flesje champagne bij het ontbijt komt. Voor 100 gulden meer heb je een retour Gro ningen per Rolls Royce. In klasse-ho tels betaal je voor de bruidssuite al gauw 500 gulden, in het Kurhaus zelfs 1800. Ik kan je wel verklappen dat in onze bedstede regelmatig bekende ar tiesten slapen, maar ik mag hun namen niet noemen en ze staan ook niet in het gastenboek. Ze zijn als de dood dat bij hun volgende bezoek een verslaggever van Privé voor de deur gaat liggen". Stappers Eenrum telt drie cafëss. "Een dorp van stappers, een buitenbeentje in deze overwegend gereformeerde streek", zegt Jaap Smit. Hij attendeert ons ook op het arboretum van de plaatselijke notaris mr. C. N. Smit. Daar groeien achttienhonderd boom- en struiksoor ten en bovendien kom je door dat park in een gemeentelijk bos van acht hecta re, voorzien van hertenkamp, trimbaan en fietspad. Ook kunnen we de klom penmakerij van vader en zoon Van der Meulen bezoeken. Daar zou de 'trip klomp', met leren riem over de wreef in vroeger jaren zijn uitgevonden. Nog een laatste blik op de verlaten straat en dan gaan de linnen jalouzieën van onze hotelkamer omlaag. De deu ren van koelkast en bedstede zwaaien open, het feest begint nu echt. De ver jongde Bush-tv aan het voeteneinde wordt al gauw het zwijgen opgelegd. De vering van de matras is fluweelzacht, alsof je op mos ligt. Te 05.24 uur (groene cijfers van de ra diowekker aan het voeteneind) snijdt een mes door onze diepe slaap. In een aanpalend pakhuis weerklinken zware, smakkende klappen. Vermoedelijk wordt gegooid met zakken meel van de korenmolen die achter ons hotel naast de mosterdmakerij staat. Na een mi nuut of tien houdt het geluid op. We ademen weer stilte in. Nog even de ver re roep van een haan, dan zuigt de ma tras ons weer op in de donkere feestza len van de slaap. Te 9.15 uur is in de gang even een licht geritsel waarneembaar. Kijken wij een minuut later in de ontbijtkamer, dan staat daar een bijna belachelijk overdadig gevulde tafel: brood en beleg in vele vormen en soorten, koffie, thee, vers geperst en schuimig geklopt si naasappelsap en een fles champagne in de koeler. Tafeltje dekje. Tijdens het eten kijk je elkaar aan en je beseft in eens dat er iets vreemds aan de hand is: we zitten te fluisteren en beginnen te giechelen. Nog niet gewend aan zo'n to tale stilte. Het kleinste hotel ter wereld, precies een jaar geleden geopend in het Groningse Eenrum, is een opvallend succes. De twee broers die het exploiteren boekten tot nu toe tweehonderd overnachtingen. Het zijn vooral bruidsparen die er op af komen. Desgewenst worden zij met een Rolls Royce bij station Groningen afge haald. In het gastenboek bejubelen de overnachters het enorm brede en zachte bed in de ouderwetse bed stede, waarin twee nachthemden en slaapmutsen voor de bezoekers klaar hangen. Hotel 'De Kromme Raakq' heeft weliswaar slechts één zit-slaapkamer, maar biedt in menig opzicht wel de service en het comfort van een vijfsterren-hotel. Wij probeerden het eens een nacht. Klaas (l) en Jaap Smit voor hun hotel: Dit is eigenlijk alleen maar opgezet als trek- kertje voor ons restaurant en museumFoto onder: de enige zit-slaapkamer met HET BED. (foto-s gpd) Een hotelbar blijkt te zijn wegge werkt in het schrijfbureau dat in de zit kamer staat. Keuze uit tal van drankjes. Op de schoorsteenmantel trekt een vaas vol groene kunst-tulpen waarin kerstverlichting brandt de aandacht en in een hoek staat een kostbaar stuk speelgoed: een zeldzame, uit 1933 date rende Mc Michaël Twin Supervox ra dio. Het ding produceert slechts vage, krakerige geluiden. In een andere hoek een bak vol lectuur en een spellendoos uit de jaren dertig. Alle lichtknopjes zijn ouderwets: van zwart bakeliet, met een stevige klik. In elk vertrek tref je art déco- en art nouveau-achtige effecten aan, met een daarbij harmoniërend be hang. Sleutel Onze gastheer. Jaap Smit (35), overhan digt ons de sleutel: "Het hotel is deze nacht van u". Hij geeft ons zijn tele foonnummer in Groningen en wijst er op dat we hem indien nodig 's nachts kunnen bellen. Dan is hij er binnen twintig minuten. Maar het echtpaar Lammert en Klaasje Bakker, dat aan de overzijde behalve een winkel in huis houdelijke artikelen ook het VVV-kan- toortje beheert, functioneert als nacht portier. Wie heel laat zonder sleutel arri veert kan nog daar terecht. Jaap Smit barst los over Hotel De Kromme Raake, een bedenksel van zijn broer Klaas (39). De naam is afgeleid van enkele zo geheten riviertjes in de omgeving. "Laat ik u eens een voor beeld geven van onze mogelijkheden. De directeur van een bedrijf uit Amstel veen jubileerde. Het personeel belde ons en we maakten een plan. We stuur den de directeur en zijn vrouw twee eerste klas-treinkaartjes Groningen, namens zijn personeel. Hij had geen idee wat er verder ging gebeuren. We haalden die mensen op met een Rolls Royce. Brachten hen naar ons hotel. Daar stonden fietsen klaar en een goed gevulde picknick-mand. Er op uit dus maar. Want dit is, als die mist weg is, echt een schitterende streek hoor. 's Avonds een super-diner in ons restau rant en de volgende dag hebben we die mensen met een picknicktafel, lekker eten, champagne in de koeler en lec tuur in het zonnetje neergezet op de dijk bij Lauwersoog, met schitterend uitzicht op de Waddenzee. Zo regelen we heel veel. Je kunt ook met een antie ke Ford of een ouderwetse Mercedes worden opgehaald en rondgereden. Veel kinderen bieden hun ouders zoiets aan als de vijftig jaar zijn getrouwd. En als mensen hun bruiloft vieren in ons restaurant dan krijgen ze de overnach ting in De Kromme Raake voor niks". De broers exploiteren sinds drie en een half jaar Abrahams Mosterdmake rij annex museum en restaurant, in een gerestaureerde boerderij vlak bij het hotel. Het restaurant heeft een uitge breide kaart, maar de specialiteiten zijn mosterdsausjes en zwaar op de ongeoe fende maag liggende streekgerechten (f 15.-) met spek, worst, gedroogde appel tjes. mosterd en bonen. "De Vereniging van Artsen Automo bilisten komt bij ons een keer per iaar speciaal voor de streekgerechten. We krijgen bijna elke dag grote gezelschap pen in huis: 45.000 bezoekers per jaar. Meestal combineren ze het bezoek aan ons museum en restaurant met andere attracties en bezienswaardigheden in de omgeving, zoals de zeehonden-crè che. Ook komen er heel veel wadlopers in ons restaurant. We kunnen tweehon derd mensen tegelijk laten eten. Het ho tel is eigenlijk alleen maar opgezet als trekkertje voor ons restaurant en muse- Creatief Broer Klaas is voor zaken naar Rotter dam. "Wij komen allebei uit het zaken leven. Hij ging als een komeet omhoog bij dé Mars-fabriek, ik kom uit de petro chemische industrie en heb voor die multinational de hele wereld afgereisd. Klaas had er opeens genoeg van en wil de voor zichzelf beginnen. Hij is een gi gantisch creatief ad hoc-brein, een trendsetter, een ideeën-man. Klaas be gon een pannekoeken-schip. Dat werd zo'n succes dat hij er al gauw drie had. Daarna volgde een croissanterie met restaurant, de eerste in Groningen. Toen kocht hij in Belgie een oude mos- terfabriek op en liet die op een diepla- der naar Eenrum brengen. Hij heeft ook nog de complete inrichting van een Duitse mosterdfabriek cadeau gekre gen. maar daar is tot nu toe geen plek voor gevonden". Hotel De Kromme Raake heeft al wel de oorkonde die het bewijs levert van opname in de Nederlandse uitgave van het Guinness-boek die volgend jaar uit komt, maar erkenning voor het interna tionale boek is nog niet binnen. „Die verwachten we in de loop van 1991. Ze zijn al wezen kijken. We staan ook in de KLM-hotelgids". De gebroeders Smit hebben nog een record in bezit. In het restaurant ligt een 1,65 m. hoge fles Beaujolais opge baard in een houten kist. Daarboven hangt de oorkonde van Guinness: grootste fles Beaujolais aller tijden. In houd 36 liter. Glasblazer Jaap Deen uit het naburige Leens vervaardigde de fles. De commissaris der Koningin was de eerste die hem, met veel moeite, ont kurkte. De fles werd leeggemaakt (niet alleen door Vonhoff) en vervolgens op^ nieuw gevuld. "We hebben een super-relatie met Vonhoff', zegt Jaap, "alleen jammer dat we hem bij de opening van ons ho tel niet in de bedstede kregen en ook niet in nachthemd. Nee, hij voelt er ge woon niet voor hier te logeren. Maar we hebben wel veel andere prominenten in huis gehad hoor. Zulke mensen worden verliefd op de rust die hier heerst". Kleerkasten "We hadden ook Roberto Rossi, direc teur van Philips in Italië als gast. Hij kwam, op rondreis door ons land, toe vallig langs met zijn vrouw, zag dat kof fertje als uithangbord en riep: 'Stop hier' tegen zijn chauffeur. Gepantserde Mercedes. Er stapten bewakers uit, van die kleerkasten met zwarte jassen en hoeden. Het leek de mafia wel. Het hele dorp liep uit. We hebben dat stel op de fiets gezet en laten picknicken. Ze gin-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37