'Ik heb ook een Rain Man in huis5 Centrum Autisme krijgt steeds meer aanmeldingen uit de regio Leiden Effect van populaire film is nog niet weggeëbd ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 EXTRA PAGINA 35 jjA vtóv JLÏ,^öL&L XUiSfeSJ t 'Atö&l i -ièsA^iZi '>:L .1 l tï&i tf fa. Sommige autisten zijn afgestu deerd. Ze kunnen zonder proble men meepraten als het om een be langrijke kwestie gaat. Wellicht dat ze nog een oplossing bedenken voor het vraagstuk ook. Maar het komt ook voor dat, als er weer een verga dering aan exact dezelfde kwestie wordt gewijd en dezelfde mensen aan tafel aanschuiven, de autist be gint met zichzelf opnieuw uitge breid voor te stellen. Elke keer weer. Coördinator van het Centrum Au tisme aan de Lokhorststraat in Lei den, orthopedagoog Clemens Dijk stra noemt dit voorbeeld om aan te geven hoe problematisch het is om autist te zijn. En om aan te geven dat elke autist hulp, in welke vorm ook, nodig heeft. Daarbij gaat het niet al leen om dat hele kleine groepje dat een opleiding heeft afgemaakt en om die 25 procent die autistisch, maar niet verstandelijk gehandi capt is, maar ook en vooral om die grote groep van ongeveer 75 pro cent die naast autistisch ook zwak zinnig is. Dijkstra: "Het meest opvallende van autisten is niet dat ze geen con tact maken; het probleem is dat ze het op een bepaalde manier doen. Dat is een kwalitatief verschil. Een voorbeeld: we hadden pas een au tist die wèl goed contact leek te heb ben. Hij liep constant achter een medewerkster aan. Totdat ze die ro de trui uitdeed. Het bleek dat hij al leen'op de kleur van die trui ge fixeerd was". Napraten Bij autisme is niet alleen vaak spra ke van contactstoornissen, ook het taalgebruik van de autist is opval lend. Ongeveer de helft van de au tisten komt niet tot spreken, bij de andere helft komt echolalie vaak voor; ze bauwen elke zin na, zonder dat het betekenis heeft. "Je zegt: ga je mee? Vervolgens hoor je dat op precies dezelfde toon terug", stelt ontwikkelingspsycholoog Leonie van Loon, één van de medewerk sters van het Centrum Autisme. Op zich hoeft dat afwijkende taal gebruik niet direct tot problemen te leidèn als het kind nog klein is. Dat wordt anders naarmate de autist ou der wordt. Dijkstra wijst er op dat autisten er in de ogen van de buiten wereld ongebruikelijke gewoonten op nahouden. Zo kunnen ze veel waarde hechten aan 'nabijheidszin tuigen' zoals neus en mond. Ze proeven en ruiken aan van alles en nog wat. Peuken van "sigaretten worden geproefd, mensen besnuf feld. "Van een kind van twee kun je dat verwachten, maar van iemand van zes jaar wordt dat niet meer ge accepteerd", aldus Dijkstra. Maar dat is de buitenwereld. De ouders merken al veel eerder dat hun zoon of dochter gigantische problemen heeft om verbanden te leggen tussen de ene en de andere situatie en om zaken 'thuis' te bren gen. Dijkstra: "Een autist kan een enorme weerstand tegen verande ringen hebben. Dat kun je doortrek ken in bijna alles. Heb je een kind twee keer in dezelfde volgorde aan gekleed, dan moet je het daarna al tijd in die volgorde doen. Anders raakt het in paniek. Soms heb je het echter echt niet in de hand. Dan ge beuren onverwachte dingen die tot paniekreacties leiden". Van Loon vult aan: "Stappen wij een restaurant binnen, dan zien wij een restaurant. Een autist niet. Hij ziet borden, glazen, mensen, tafels, maar kan dat niet duiden. Hij ziet de losse dingen, niet het geheel. Hij kan in paniek raken of vervallen in 'rituelen' en bijvoorbeeld alle tafel tjes gaan aantikken". 1 Ouderclub De aandacht voor het autisme neemt al geruime tijd toe. Mede op initiatief van de actieve ouderclub, de Nederlandse Vereniging voor Autisme (NVA), begon een aantal Regionale Instellingen voor Ambu lante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG's) een jaar of tien geleden specifiek aandacht te besteden aan de problemen van autisten en hun ouders. Een paar jaar geleden volgde de speelfilm Rain Man. Dustin Hoff man speelde daarin een autist, die zowat alle kenmerken vertoonde die een autist kan vertonen. Onder deskundigen barstte prompt een discussie los over het feit dat hij wellicht wat al te nadrukkelijk aii- tist was, maar voor veel mensen zorgde de film voor een teken van herkenning. Leonie van Loon, des tijds werkzaam op het hoofdkan toor van de oudervereniging NVA in Bussum, herinnert zich dat de te lefoon niet stilstond. "Weken ach tereen was er sprake van een hausse van aanmeldingen: 'Ik heb ook een Rain Man in huis'. Mensen herken den hun eigen situatie. Hun eigen zoon of dochter leek op Dustin Hoffman". Opmerkelijk genoeg nam de be langstelling daarna niet meer af. In tegendeel. In de regio Leiden, waar het Centrum Autisme in 1985 be stellingen waaruit het is voortgeko men.- Zo heeft niet alleen geregeld overleg plaats met de RIAGG's maar ook met het Juliana Kinder ziekenhuis, de stichting Praktisch Pedagogische Thuishulp, het Soci aal Pedagogisch Centrum en kin derpsychiatrisch centrum Currium in Oegstgeest. Minstens even op merkelijk is de samenwerking met de vakroep Orthopedagogiek van de Leidse universiteit. Lijn Dijkstra: "Er loopt een recht streekse lijn naar het hoofd van de vakgroep Orthopedagogiek, Ina van Berckelaer Onnes. Zij promo veerde tien jaar geleden op autisme. Lang daarvoor was ze trouwens ook al met autisme bezig, zoals blijkt uit de door haar ontwikkelde auti- schaal. Ons grote voordeel is dat ook Van Berckelaer elk kind ziet dat hier wordt aangemeld. Je zou kunnen zeggen: wij zitten dichtbij het vuur en het vuur zit dichtbij ons". Steeds meer mensen 'ontdekken' het Centrum Autisme. Op dit mo ment telt het bestand van het Cen trum 225 namen. Een aantal aan meldingen moet nog onderzocht worden. "Voor nieuwe autisten is atijd plaats. Maar nieuwe aanmel dingen kunnen we pas begin vol gend jaar onderzoeken", stelt Dijk stra. "Dat is voor deze kinderen en hun ouders heel vervelend. De si tuatie is vaak zo ernstig dat je het van de mensen eigenlijk niet kunt verwachten dat ze een half jaar wachten. Maar sneller kan niet, want we willen toch goed onder zoek doen. Bovendien moet je niet vergeten dat met een diagnose wordt gewerkt die bepalend is voor de rest van iemands leven". Direct gevolg is dat er weinig tijd is om hulpprogramma's op te zetten voor bestrijding van andere proble men. Van Loon: "Zo zou er eigenlijk wat moeten gebeuren voor broer tjes en zusjes van autisten. We heb ben ooit eens zo'n groep gehad. Toen bleek dat hulp broodnodig is. Ze begrijpen er anders niets van, maar raken wel als gevolg van hun 'rare' broertje al hun vriendjes en vriendinnetjes kwijt". Hap-snap Een minstens even nijpend pro bleem vormen de autisten die nu volwassen worden. "Tót nu toe wordt daar met een hap-snap beleid op gereageerd. Maar wat wij liever zien is een blijvende oplossing. Voor geestelijk gehandicapte autis ten gebeurt al het een en ander. Zij kunnen terecht in de zwakzinnigen zorg; Swetterhage in Zoeterwoude is bijvoorbeeld bezig met een twee de eenheid voor autisten. Maar waar het in dit geval met name om gaat is de groep van niet zwakzinnige, maar wel autistische mensen. Nu is dat nog een relatief kleine club wat er aankomt, is een heel ander verhaal. Zij moeten ook ergens te recht komen. Wij mikken vooral op de beschermde woonvormen in de geesteli.ike gezondheidszorg", al dus Dijkstra. Het Centrum Autisme wil aan die problemen werken, maar heeft er erg weinig tijd voor. Dijkstra: "Ik denk dat we door de jaren heen steeds meer grip hebben gekregen op autisme. We weten steeds beter wat autisme eigenlijk is. Je ziet de discussie dan ook verschuiven. Naar wat die 'verwante con tactstoornissen' zijn. Naar de nieu we problemen zoals hulpprogram ma's voor broertjes en zusjes en jong volwassen autisten. En wat dat betreft komt de discussie toch weer t terecht op geld. Altijd geld. Maar met meer geld en meer mensen zou den we naast ons dagelijks werk ook meer kunnen doen aan de pro blemen die op ons afkomen. Want wat dat betreft is autisme beslist geen 'modeverschijnsel"'. Het 'Rain Man effect' is nog steeds niet helemaal weggeëbd. De populai re film met Dustin Hoffman droeg er een paar jaar geleden toe bij dat er ex tra belangstelling kwam voor het autis me. Ook zonder die film was èn is er echter genoeg te doen bij het Centrum Autisme in Leiden. De wachtlijst groeit. Aanmeldingen die nu binnen komen, kunnen zelfs niet eerder dan begin volgend jaar worden behandeld. En er is veel te weinig tijd om relatief nieuwe problemen aan te pakken, zoals dat van de volwassen autist. door Jeroen Dirks Dustin Hoffman als de autistische Raymond in de film Rain Man. Naast hem zijn 'broer' Tom Cruise. Clemens Dijkstra en Leonie van Loon voor het Centrum Autisme aan de Lokhorststraat in Leiden: We weten steeds beter wat autisme eigelïjk is... (foto Henk Bouwman) gon, blijft het aantal aanmeldingen stijgen. Werden vijf jaar geleden 29 aanmeldingen genoteerd, dit jaar zijn er al 85 binnen. Dijkstra: "En ik zie het aantal nog niet afnemen". Autischaal Tot het afgelopen voorjaar werkte het Centrum Autisme in Leiden met een paar mensen, maar sinds mei is er dank zij dé zeven betrok ken RIAGG's sprake van een perso neelsbezetting van vijf mensen. Co ördinator Dijkstra bestrijkt nu met vier (deeltijd) medewerkers de re gio, waaronder noordelijk Zuid- Holland valt inclusief Den Haag, Delft en Gouda. Het Centrum stelt op grond van uitvoerig onderzoek en een door de Leidse dr. Van Berc kelaer Onnes ontwikkelde auti schaal vast of het bij nieuw aange- melden gaat om iemand die binnen de doelgroep valt, dus autist is, of een aan autisme 'verwante con tactstoornis' heeft. De behandeling vorpit de hoofd moot van het werk van het centrum. De nadruk ligt daarbij op hometrai ning, het thuis begeleiden van de autist waarbij de ouders zoveel mo gelijk worden betrokken. Dijkstra: /'Belangrijk is dat de 'gewone' ont wikkeling van het kind wordt gesti muleerd. Je zou kunnen zeggen dat je probeert het autisme zo veel mo gelijk beheersbaar te maken. Ver der tracht je als hometrainer ge dragsproblemen die misschien niet specifiek zijn voor autisten (eet en slaapmoeilijkheden bijvoorbeeld) op te lossen". Daarnaast besteedt het Centrum Autisme veel aandacht aan speltrai- ning. De leraar van de school die de autist bezoekt of de groepsleider van het dagverblijf waar hij ver blijft, krijgt een reeks van adviezen om de ontwikkeling van het kind te stimuleren. Van Loon: "Belangrijk is vooral datje aangeeft wat met ma teriaal kan worden gedaan. Autis ten zien vaak maar één toepassing van een ding: ze rammelen met een lepeltje in een koffiekopje en dat is het. Wij laten ze zien dat je uit dat kopje ook kunt drinken. Op die ma nier wordt de wereld van het kind door speltraining uitgebreid". Het Centrum Autisme in Leiden kent het voordeel dat het bij samen stelling van hulpprogramma's kan profiteren van de kennis van de in-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35