Een exercitie van schijnheiligheid Collectief schuldgevoel van Conservatieven na de val van Thatcher ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 PAGINA 33 "Ik begrijp niet hoe je drie algeme ne verkiezingen en een interne par tij-verkiezing kunt winnen, en daar na dan toch moet aftreden. Dat is zoiets als op de Olympische Spelen driemaal goud winnen en vervol gens verliezen in de halve finale". Jeffrey Archer verwoordde het ongeloof van miljoenen. Thatcher had toch driemaal de algemene ver kiezingen gewonnen voor de Con servatieve Partij, en daarmee meer dan 300 'Tories' aan een zekere plaats in het Lagerhuis geholpen? Had dat Lagerhuis ooit een motie van wantrouwen tegen haar aange nomen? Had zij er sinds haar aan treden elf jaar geleden ooit een ne derlaag van betekenis geleden? Buiten het Verenigd Koninkrijk was het ongeloof nog groter. That cher had bij de eerste ronde de stemmen gekregen van 204 Lager huisleden, 52 meer dan Heseltine. De partijvoorzitter had gezegd: "Als er twee Lagerhuisleden meer op Thatcher gestemd hadden inplaats van op Heseltine, zou er zelfs geen tweede ronde nodig zijn geweest". Thatcher was 0,3 procent van de stemmen te kort gekomen voor de vereiste voorsprong van 15 procent, maar de tweede ronde zou een peu- leschil worden. Dan zou een absolu te meerderheid van 187 stemmen al volstaan. Twee dagen later was de peule- schil een bananeschil gebleken. Om half acht 's ochtends riep Thatcher haar secretaris bij zich en vroeg hem een afspraak te maken met de koningin. De premier zou diezelfde ochtend nog naar Buckingham Palace rijden en haar ontslag indie nen. Margaret Thatcher was bij het volk niet populair. Haar regime had de bedelaars terug gebracht in de straten van Londen en diezelfde straten waren het toneel geweest van bloedige betogingen tegen de poll tax. Maar Thatcher was voor de gewone partijleden een godin. Lut tele weken geleden hadden de afge vaardigden naar het Conservatieve Congres haar nog een staande ova tie van negen minuten gebracht. Mi nister na minister had een ode ge bracht aan de vrouw die erin was geslaagd om de vakbonden te muil korven en de Labour Partij te ridi culiseren. Misrekening Ironisch genoeg begon de val van Thatcher op de dag dat de Koude Oorlog ophield. Thatcher had 20 no vember aangewezen als de dag voor de jaarlijkse verkiezing van een par tijleider, gewoonlijk een formaliteit. Ze wist dat op die dag ook de histo rische topconferentie van CVSE- landen (Europa, Canada en de VS, maar zonder Albanië) zou plaatsvin den, en dat ze dus geen tijd zou heb ben om haar campagne te voeren. Maar ze dacht dat er zich, evenals al le vijftien voorgaande jaren, geen kandidaat van formaat tegen haar zou durven aandienen. Het was haar eerste misrekening. Precies twintig dagen voor de CV- SE-top in Parijs bood Geoffrey Ho- we zijn ontslag aan als vice-premier, kort nadat Thatcher in het Lager huis kroegtaai had gebezigd over de leden van de Europese Commissie in het algëmeen en de Franse voor zitter Delors in het bijzonder. Het ontslag van Howe sloeg in als een bom. Was 'Sir Geoffrey' wegens zijn volgzaamheid niet ooit door Labour gebrandmerkt als een 'dood schaap'? Nadat hij gebroken had met That cher, herinnerde iedereen zich plot seling weer die uitspraak van Ho wes vrouw: "Pas maar op voor dode schapen in wolfskleren"! Maar Con servatieve voormannen probeerden de schade beperkt te houden. Er was misschien een verschil in 'stijl' geweest tussen Howe en Thatcher, maar in de grond waren zij het eens, óok over Europa. Geoffrey Howe liet hen twee we ken begaan, toen brak zijn moment aan: de briljante afscheidsrede in het Lagerhuis. De rede kwam op een strategisch moment. Michael Heseltine had kort tevoren een open brief geschreven aan zijn par tij-afdeling waarin hij Thatcher aan viel. Tegen de tijd dat de brief open baar was, zat Heseltine in het vlieg tuig naar het Midden-Oosten voor een korte oriëntatiereis. De That- cher-gezinde pers was razend. Op nieuw had Heseltine een tijdbom onder de zetel van de premier ge plaatst zonder zelf zijn nek uit te ste ken. "Hij moet zich kandidaat stel len (voor de verkiezing) of zijn bek houden", schreef een krant. Lastercampagne De Sun, Engelands grootste krant die elf jaar lang de zon had laten schijnen voor Thatcher, begon een lastercampagne tegen Heseltine. Onder de kop 'The Adulterer, The Bungler and The Joker' werden korte biografische beschrijvingen gegeven van Heseltines naaste me dewerkers. De 'Echtbreker' was To ny Nelson, die een affaire had gehad met een actrice. De 'Knoeier' was Michael Mates, die het ambt van La- gerhuislid zou combineren met dat van zakenman. En Keith Hampson was de 'Joker'. Hij zou in een nacht club een politie-agente hebben las tiggevallen, een aantijging waarvan hij later werd vrijgesproken. Als Heseltine zich nu nog niet op richtte, hadden de boulevardbladen gelijk. Dan zou hij een lafaard zijn. Op 14 november, een dag na de rede van Howe reageerde hij en maakte zijn besluit publiek: hij had beslo ten zich kandidaat te stellen. De campagne van de Thatcher-gezinde boulevardbladen tegen 'Tarzan' had averechts gewerkt. Voor het eerst in vijftien jaar was er iemand opge staan die de premier naar de kroon wilde steken. Het was niet de laatste keer dat de pers de loop van de geschiedenis zou beïnvloeden. Op de avond van 20 november zat Thatcher in het ge bouw van de Franse ambassade te Parijs naar de BBC-televisie te kij ken. Waar ze op wachtte, was de uit slag van de stemming. Die kwam kort na 6.30 uur: Thatcher had 204 stemmen gekregen maar 152 ande ren hadden voor Heseltine ge stemd. "Dit is een sensationele uit slag", hoorde zij John Coole, poli tiek commentator, vanuit de Lon- dense studio zeggen. Toen was het woord aan BBC- verslaggever John Sergeant die voor het ambassadegebouw stond. Thatchers ergernis groeide met elk woord dat Sergeant uitsprak. Zij was de hele dag al nerveus geweest. En, zo concludeerde hij, achteraf niet ten onrechte. Een aantal van 204 stemmen was teleurstellend. Sergeant had zijn verslag nog niet beëindigd of achter hem zwaaiden ineens de dubbele deuren van de ambassade open. Naar buiten stormde een vrouw in een rood zwart mantelpak met een niet ge heel onbekend gezicht: de IJzeren Dame zelf. "Goedenavond, goeden avond", sprak ze. Haar woordvoer der Bernard Ingham schreeuwde "microfoon, microfoon" en duwde Sergeant bruusk opzij. De verklaring van de premier was kort: "Ik ben natuurlijk erg blij dat ik meer dan de helft van de stem men heb gekregen en ik ben teleur gesteld dat het niet genoeg is om in de eerste ronde al te winnen en ik bevestig dat ik doorga naar de twee de ronde". Precies vijf minuten na het bekend worden van de uitslag had Thatcher, in toorn ontstoken door een BBC-reportage, haar be sluit genomen. Terwijl ze weer naar binnen stoof, riep ze: "Nu moet ik nog wat telefoontjes plegen". In Londen vonden haar collega's dat ze die telefoontjes eerst had moeten plegen. Partijvoorzitter en Thatcher-adept Kenneth Baker wrong zich in allerlei bochten om het snelle besluit van Thatcher te rechtvaardigen. Nee, zei hij, overleg was niet nodig. Thatcher had voor haar vertrek naar Parijs al overleg gevoerd met de partijtop over de te volgen strategie. Wat Baker verzweeg, was dat Thatcher zich niet aan die tevoren gemaakte afspraken had gehouden. De strategie was: als zij minder dan 220 stemmen zou krijgen, zou er op nieuw gesproken worden. Wellicht zou een van haar ministers dan be ter in de ring kunnen treden tegen Heseltine, een compromis-figuur die de eenheid in de partij zou kun nen herstellen. Zij zou zich dan moeten terugtrekken. Kwaad bloed De bliksemsnelle reactie van -That cher zette kwaad bloed in de eigen gelederen. Gewone stervelingen op de Lagerhuisbankjes begonnen zich af te vragen of Thatcher de machtshonger niet boven het alge mene partijbelang had gesteld. Het besef begon door te dringen dat al leen een figuur als Major (minister van financiën) of Hurd (buitenland se zaken) 'Tarzan' nog kon stoppen. Voor eenieder die niet buiten de werkelijkheid van het Lagerhuis stond, was het duidelijk dat het tij zich aan het keren wa$ Maar op dat moment liet Thatcherlïog haar oren hangen naar haar fariktiekste aan hangers die haar aanspoorden de strijd voort te zetten. Een van hen. Norman Tebbit, voegde een televi siejournalist toe: "Wilt u beweren dat de persoon die de meeste stem men he^ft gekregen verloren heeft en dat degeen die de minste stem men heeft verworven de winnaar Maar haar ministers begonnen al te aarzelen. Om half elf 's avonds, vier uur nadat de premier vanuit Pa rijs haar krijgshaftige taal had ge sproken, kwam in het huis van staatssecretairs Garel-Jones een aantal prominenten bijeen. Onder hen waren vijf leden van Thatchers kabinet. De gevolgtrekking was snel getrokken. Ofwel Heseltine zou winnen en Thatcher vernede ren, ofwel Heseltine zou verliezen en Thatcher verwonden. In beide gevallen was Thatcher de verliezer. De volgende dag keerde Thatcher vervroegd huiswaarts om met een stroom van tegenstrijdige beoorde lingen geconfronteerd te worden. Haar trouwste aanhangers verze kerden de premier dat ze nog altijd over genoeg steun beschikte, maar naarmate de uren verstreken, groei den haar twijfels. Steeds meer La gerhuisleden leken over te lopen naar het kamp van Heseltine en de beoordelingen van haar adviseurs werden somberder. Toen de premier enkele uren later haar ambtswoning verliet om in het Lagerhuis verslag uit te brengen van de Parijse CVSE-top. riep ze in een microfoon: "Ik vecht door, ik vecht om te winnen"! Maar in het Lagerhuis werd haar de lust om te vechten snel beno men. "Ik moet een beetje bot zijn", zei minister van gezondheidszorg Clarke tegen haar campagneleider. "Ze heeft geen schijn van kans". Het was een opvatting die algemeen werd gedeeld. De stemming in het kabinet be gon zich tegen de premier te keren, en er sijpelden geluiden van open lijk verzet door naar de media. Clar ke en een andere minister, Chris Patten, zouden overwegen zich kandidaat te stellen voor de tweede ronde als Thatcher zou blijven vol harden. In de loop van de middag begon Thatcher haar kabinetsministers een voor een te ontvangen. Een van hen zou later zeggen: "Ik was ge schokt. Ik had verwacht dat ze hard en koud zou zijn, maar ze zag er kwetsbaar en depressief uit, tame lijk droevig. Ik vertelde haar wat ik te zeggen had en ze knikte". Vele ministers vertelden haar het zelfde verhaal: dat haar kansen wa ren geslonken en dat ze zich moest terugtrekken om een ander de kans te geven Heseltine te stoppen. Twaalf ministers zeiden haar rond uit dat ze moest opstappen (volgens sommige berichten), en slechts twee bleven er vierkant achter haar staan. De volgende ochtend riep That cher haar ministers andermaal bij zich, en maakte haar besluit ken baar. Ze had drie algemene verkie zingen gewonnen, ze had in de eer ste ronde van de partij-verkiezing Heseltine verslagen, ze had de ge wone partijleden achter zich staan. Maar ze moest toch aftreden. "It's a funny, old world", zei Thatcher en verscheidene ministers lieten hun emoties de vrije loop. Tranen In de uren die volgden was de natie getuige van een exercitie van schijnheiligheid. De ministers die Thatchers graf hadden gedolven, begonnen zich uit te putten in lofre des op de premier en velen gaven openlijk toe die ochtend menige traan te hebben geplengd. Toen de premier 's middags het Lagerhuis betrad, werd ze als een heldin ont haald. Ruim 350 Conservatieve par lementariërs stonden als één man op en zwaaiden de premier toe als had deze zojuist de Argentijnen bij Port Stanley verslagen. Partij-afdelingen uit het hele land wilden weten welke zijde 'hun' ver tegenwoordiger in het Lagerhuis had gekozen. De Sun, altijd al de spreekbuis van de thatcheristen, riep om de hoofden van de 'verra ders'. Het werd voor steeds meer Lager- v ^eden gevaarlijk om achter He seltine, de grootste 'verrader', te blijven staan en de aanhang van He seltine leek niet verder te groeien. Na een weekeind dat veel Lager huisleden traditiegetrouw in hun kiesdistrict hadden doorgebracht, begon duidelijk te worden dat John Major, de kandidaat van Thatcher, aan een opmars bezig was. Een dag later was 'Tarzan' versla gen. Major kreeg 185 stemmen, He seltine had van de 152 stemmen uit de eerste ronde er nog 131 overge- houden. Major verscheen voor de microfoon en beloofde plechtig de fakkel van het thatcherisme bran dend te zullen houden. Het collectieve schuldgevoel had gezegevierd over Heseltine. Het doet 'ongewoon' aan, maar toch zit ze daar tegenwoordig: Margaret Thatcher heeft 'gewoon in de banken van het Lagerhuis plaatsgenomen nu het tumult rond haar aftreden voorbij is. <foto's GPD) De val van Thatcher maakte hevige emoties los. Ministers huilden, be vriende staatshoofden staken grafre des af. In de kranten verschenen koppen als 'Het Einde'en 'Het Eindigt Allemaal in Tranen'. Er was een krant die vroeg: 'Wat Hebben Ze Ge daan?'. 'Ze'waren de ministers in grijze streepjespakken die de pre mier hadden afgezet. 'Ze' waren te vens de ministers die tranen pleng den om het vertrek van hun Maggie. Binnen enkele uren na de val van Thatcher schaarden de mannen die het graf hadden gedolven, zich weer achter haar. Een collectief schuldge voel maakte zich van de Conserva tieven meester eh de 'verrader' He seltine werd alsnog weggestemd. Het thatcherisme had gezegevierd. door Cees van Zweeden Thatcher en Major, die beloofd heeft de fakkel van het thatcherisme levend te houden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33