Kohl, kanselier als n massief eikenhouten kast MM «MRNBNW0M6 VM JONWG "i Campagne kostte half miljard mark mm-wK TV-SERIE BBHBBBl REPORTAGE ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 BERLIJN In het Westen van Duitsland kondigt een big band zijn komst aan; in het Oosten is het de plaatselijke blaaskapel. Aan het einde van zijn optreden klinkt het volkslied. Ertussen drie kwartier lof op gemeenschappelij ke prestaties, gelardeerd met licht patriottistische tintjes, waarschuwingen tegen pessimistische doemdenkers, soci alistische onheilsprofeten en dan een hartstochtelijk appèl aan het 'wij-gevoel'. Aan het woord is Helmut Kohl, kanse lier van alle Duitsers. De organisatie van zijn tientallen Wirtschaftswunder, leeft. Dat is het verkiezingsoptredens is bijna be angstigend perfect. De zalen en marktpleinen zijn vol. meestal over vol. De geluidsinstallatie is zo opge steld dat de tegenstanders kansloos zijn. En de enkeling die zich deson danks verstaanbaar weet te maken, krijgt in het Westen steevast te ho ren dat hij nog jong is en dat de de mocratie ook een oppositie nodig heeft. In het Oosten luidt het ant woord dat de communisten het volk 40 jaar hebben geterroriseerd, maar dat ze nu niets meer te zeggen heb ben en hooguit nog een beetje kun nen schreeuwen. Voor Kohl zijn parool van onze tijd". Kohl heeft nog andere parolen: "Gemeenschappelijk redden we het. En: "We maken binnen vijfjaar bloeiende landschappen van de vijf nieuwe deelstaten". Of: We zetten de schouders eronder". Geen brede visie, maar stug volhouden. Dat is de succesformule van Helmut Kohl. Stap voor stap heeft hij zich naar de top gewerkt. In de acht jaar kanse lierschap is uit de zelfingenomen machtmens Kohl de ijskoud calcu lerende machthebber Kohl gewor den. Machtiger kan hij in Duitsland deze tegenstanders de armzalige n!®J: meer worden en nu wacht de restanten van een socialistische dwaalleer. Voordat hij afrekent met de oppo sitie, eerst de rituele opkomst. Ge middeld zeven minuten trekt Hel mut Kohl uit voor zijn 'bad in de menigte'. De fanfare speelt een vro lijke mars als de Reus uit de Palts zich breed lachend een weg baant door het kiesvolk. Een hand hier, een aai daar. Er is geen verkiezings bijeenkomst of Kohl ziet wel een paar oude bekenden. Dan legt hij met forse schreden de laatste me- uitdaging deze nieuwe rol ook inter nationaal in te vullen. Terwijl de CDU-lijsttrekker de tienduizenden in het Westduitse Dortmund en het Oostduitse Wis- mar en Güstrow op monotone, iet wat lispelende, wijze uitlegt dat de Duiters hun eenheid te danken heb ben aan de VS (licht applaus), aan Gorbatsjov (donderend applaus) en aan de vrijheidsbewegingen in de andere Oosteuropese landen, een korte blik terug. De ambtenaars- zoon uit Ludwigshaven begon al op Helmut Kohl: in acht jaar kanselierschap is uit de zelfingenomen machtme3ns de ijskoud calculerende macht hebber gegroeid. (foto EPA) CDU, waarin de notabelen uit kerk en maatschappij het voor het zeg gen hadden. gende doel. Hij gaf zijn comfortabe le residentie in Mainz op, terwijl hij Kohl introduceerde ook de 'geeste lijk-morele Wende', waarbij het j ters naar het podium af. Resoluut jonge leeftijd politieke vrienden zich heen te verzamelen op wie hij in moeilijke tijden kon rekenen. Hij ging tekeer tegen de verkalkte neemt hij plaats achter de micro foon alsof dat de enige plaats is waar hij thuis hoort. Daar troont hij hij met zijn 1 me ter 93. Massief, de handen breed op het spreekgestoelte. Niemand heeft het gevoel dat daar nog plaats is voor een ander. En zijn publiek vindt dat dit ook zo hoort. Hier staat een man als een massieve, zware, Duitse, eiken kast. Je kunt er tegen aan lopen, je kunt hem proberen te verplaatsen: het heeft geen zin. Zijn tegenstanders hebben allemaal blauwe plekken of een zere rug overgehouden aan hun pogingen Kohl van zijn plaats te krijgen. Kwelgeest Geen kanselier is door zijn eigen partij en de politieke tegenstanders zó hard aangevallen als Helmut Ko hl nadat hij in 1976 had verklaard "Ik word de eerste man van dit land". In 1982 was het zover. De ar- rogante lacher' en wereldpoliticus zjjn eerste Momf naar d Helmut Schmidt gaf met een ltjkwit eenwording vierd£H%lmu"t Kohl bij gezicht de macht over aan een man verkiezingerl in de DDR op ,JS wiens grote kwelgeest Franz-Josef i Dat leverde hem snel de reputatie /Js oppositieïeider in het van een gevaarlijke linkse rakker inoo wist dat bij de verhuizing naar Bonn zin weer de hoeksteen van de maat schappij moest worden. Een soort van een gevaarlijke op. die in de gaten moest worden gehouden. Het deed hem niets. Bin nen de kortste keren was hij fractie leider in het parlement van de deel- In 1982 was het dan zo ver: Hel mut Kohl werd de jongste kanselier van Duitsland. Zijn voorspelling was uitgekomen en ook al mocht de staat Rijnland-Palts, waar de CDU dwarsligge,r u.t Beieren ver- regeerde. Kohl posteerde twee kondjgen. f Elke morgen akjk op- geestverwanten in het kabinet en nam middels een verrassende coup twee jaar later de macht over. Met zijn 39 jaren was hij de jong ste regeringsleider in een deelstaat. Kort daarop werd hij ook landelijk voorzitter van de als 'kanseliersver- kiezingsclub' omschreven CDU en maakte er zo'n effectief werkende schap beging Kohl de ene blunder organisatie van, dat de SPD later ja- na de andere. Hij marcheerde als een olifant door de porseleinkast. Berucht was zijn uitglijer in Israël, waar hij iedereen schokte met zijn uitspraak over de "genade van de la te geboorte", waardoor hij dus geen sta, vraag ik mij af: moet ik hem steunen of laten vallen", Kohl was kanselier en hij niet. En hij zorgde ervoor dat na een paar jaar de rollen waren omgekeerd: de gevreesde Beierse leeuw was een tandeloze schreeuwer geworden. De eerste jaren van zijn leider- Nederlaag Natuurlijk liep de jonge'Streber're gelmatig met zijn hoofd tegen de schuld zou hebben aan de nazi-gru- muur, maar van elke nederlaag leer de hij. In de tien jaar dat hij Rijn land-Palts bestuurde, maakte hij welen. Niet vergeten is het bezoek met Ronald Reagan aan de militaire begraafplaats Bittburg, waar ook grote kwelgeest Strauss eens zei "Als Kohl met pen sioen is, schrijft hij een boek: Waar om ik nooit kanselier kon worden". Nu is hij het al ruim acht jaar en bij na niemand twijfelt eraan dat ook de komende vier jaar Helmut Kohl de eerste man in het land zal zijn. Helmut Schmidt erkende deze maand dat zijn opvolger in het vere- ningsjaar eigenlijk geen grote fou ten heeft gemaakt en Kohls eens al tijd aangevallen methode om pro blemen 'uit te zitten', wordt nu ge prezen als de hogere kunst van de politiek. Het is zijn hele politieke leven een voordeel voor Kohl geweest dat zijn tegenstanders hem schromelijk hebben onderschat. Terwijl zijn il lustere, sociaaldemocratische voor gangers Willy Brandt en Helmut Schmidt eredoctoraten verzamelen, boeken schrijven en zich het vuur uit de sloffen lopen om in de ge schiedenisboeken te komen, schrijft de afgestudeerde historicus Kohl zelf geschiedenis. Eens zei hij: "Mijn doel is en blijft de eenheid van de natie". Nog vragen? Volhouden Op de verkiezingsbijeenkomsten formuleert hij het wat populisti- scher. "Wij verheugen ons over dit gemeenschappelijke Duitse vader land. Ik heb vroeger nooits iets an ders gezegd dan nu en daarom hoef ik mijn toespraken niet te herschrij ven". En, in een toespeling op het staatsbezoek van de ex-DDR-leider Honecker twee jaar geleden aan Bonn: "Ik heb hem toen gezegd dat de Duitse eenheid zal komen en dat de deling van ons vaderland niet eeuwig duurt. Karl Marx is dood en Ludwig Erhard, de vader van het maart. Morgen gaat heel Duitsland naar de stembus om de hereniging te bezegelen. (foto ei*a) de stemmen. En toen besloot Hel mut Kohl het nog hoger op te zoe ken: de macht in Bonn was zijn vol- BERLIJN - De campagne voor de eerste vrije verkiezingen in heel Duitsland sinds bijna 60 jaar, zit er vrijwel op. Ongeveer 60 mil joen kiesgerechtigde Duitsers hebben morgen de keus uit 3.696 kandidaten, die namens 40 partij en strijden om de 656 zetels in het vergrote parlement. De jongste kandidaat is 18, de oudste 95, maar die treedt dan ook aan voor de lijst "Mondige Burgers". Alles bij elkaar hebben de par tijen ruim 500 miljoen mark uitge ven voor hun campagnes en dat betekent dat elke zetel op ruim acht ton komt. Koplopers zijn de christen-democraten, die waar schijnlijk niet onder de 200 mil joen blijven en de SPD met ruim 160 miljoen mark. Maar ook de communisten, Groenen en libera len hebben tientallen miljoenen uitgegeven om hun idealen onder het volk te brengen. Elke Duitser heeft overigens twee stemmen. De helft van het aantal afgevaardigden wordt met de eerste stem gekozen. Daartoe is het land verdeeld in 328 kies districten. Hier geldt het principe van de relatieve meerderheid: wie de meeste stemmen haalt zit in het parlement. De eerste stem is vooral be doeld om de kiezers in staat te stellen een regionale kandidaat te kiezen. Met de tweede stem bepa len zij de verhoudingen in het parlement, het aantal zetels dat el ke partij krijgt is afhankelijk van het aantal zetels waarop een partij middels de tweede stem recht heeft. Het is mogelijk dat in bepaalde gevallen het aantal Bondsdagle den groter wordt dan 656. Im mers, de -met de eerste stem- di rect gekozenen komen in ieder geval in de Bondsdag. Daarna worden de fracties aangevuld om de verhoudingen volgens de tweede stem te realiseren. Dit fenomeen heet "Uberhang- mandate". Met de tweede stem wordt op een landelijke lijst ge stemd. De verdeling van de zo ge wonnen zetels gebeurt net als bij ons volgens het principe van de evenredige vertegenwoordiging. Het is uitsluitend dank zij die tweede stem dat partijen als de FDP en de Groenen in het parle ment komen. Zij zijn namelijk in geen enkel district de sterkste partij. Vooral de FDP is actief op het tweede-stemfront. "Geef de eerste stem aan een kandidaat van de CDU, maar uw tweede stem is voor de FDP, opdat Hans- Dietrich Genscher minister van buitenlandse zaken blijft", schreeuwen de liberalen van de daken. Dat zint de christen-democra ten uiteraard niet. "De FDP sug gereert dat de tweede stem min der waard is en dat is onzin. Juist de tweede stem bepaalt alles", zeggen zij. En dus plakt de CDU de leus "Eerste stem voor de re gionale CDU-kandidaat, tweede stem is kanseliersstem". Veel Duitsers zullen toch wel weer "gedeeld" kiezen. Menig so ciaal-democraat kiest met de eer ste stem zijn SPD-kandidaat en laat met de tweede zijn Groene of liberale hart spreken, en hon derdduizenden christen-demo craten zullen niet anders hande len. Dit door de opstellers van de Grondwet onbedoelde neven effect zal er ook zondag weer voor zorgen dat de FDP en de Groenen over de kiesdrempel van vijf pro cent komen. Dit keer gelden er zelfs twee verschillende kiesdrempels: een voor ex-West-Duitsland en een voor de voormalige DDR. Dat be tekent dat in het Westen de partij 2.4 miljoen stemmen moet heb ben om over de kiesdrempel te komen, terwijl in het Oosten 600.000 kiezers voldoende zijn. De Raad van State heeft op deze wijze de kleine nieuwe Oost duitse partijen in bescherming willen nemen. Profiteur is echter ook de eens almachtige Commu nistische Partij, die in heel Duits land kansloos is, maar in het Oos ten nog wel boven de 5 procent zal komen. «fc Na 246 afleveringen is er een einde gekomen aan de serie 'Cristal' op de Spaanse televisie. En zoals het hoort bij een populaire tranentrekker, zat een kwart van de Spanjaarden met een zakdoek bij de buis om het huwelijk van de twee hoofdrolspelers mee te maken. Het verdwijnen van 'Cristal' uit het dagelijkse leven van vele Spanjaarden ging niet onopgemerkt voorbij. Terwijl het tweede net van de staatstelevisie een debat uitzond over de dood van dictator Franco, vijftien jaar geleden, werd op het eerste net gediscussieerd over de prangende vraag; 'Hoe moet het nu verder met Spanje na Cristal?'. TVE1 trok duidelijk meer kijkers. Om elk misverstand te vermijden, Cristalheeft niets te maken met cultuur met een hoofdletter. Het is een slecht verfilmde, miserabel gespeelde en armzalig geschreven televisiedraak, die al in 1985furore maakte in Venezuela en waarvan er vele tientallen in een dozijn gaan. De serie heeft ook inhoudelijk niets meer om het lijf dan het breed uitgesponnen liefdesverhaal van Luis Alfredo en Cristina, gespeeld door de acteurs Carlos Mata en Duitse versie van Dries van Agts 'ethisch reveil'. Kohl liet aan het eind van elke tv-avond weer het volkslied spelen en eiste dat al zijn ministers duidelijk zichtbaar de na tionale driekleur in hun werkkamer hadden staan. "Zo'n kanselier heb- jonnen, ben we nu ook weer niet verdiend", zuchtten zelfs zijn trouwste aanhan gers. De kritische pers lachte zich een deuk. Allemaal banaliteiten, Duits land op zijn smalst, commentarieer de men. Maar Kohls filosofie is wer kelijk dat het leven een aaneenscha keling is van banaliteiten. Politiek omgezet betekent dit: ideologie en programma's kun je vergeten. De opdracht is uit te zoeken wat de meerderheid wil. Daar win je de ver kiezingen mee. Helmut Kohl heeft ook het nieu we, vreedzame, maar toenemend zelfbewuste 'wij-gevoel' van de Duitsers niet uitgevonden, maar hij erkende wel sneller dan alle ande ren de electorale waarde ervan. Langzaam, maar zeker verwierf hij steeds meer respect. Echter pas na dat de Muur was gevallen, realiseer de iedereen zich dat Helmut Kohl nog wel eens een hele tijd aan de macht zou kunnen blijven. In het door communistisch wan beheer totaal verwaarloosde Wis- mar zit zijn toespraak er bijna op. Nog een paar opmonterende woor den: "U wilde de vrijheid; die heeft u bevochten. Nu samen met ons aan het werk. En kunnen we de eenwor ding financieren? De eenheid is geen zaak van boekhouders. Het is een historische opgave. Dit is het uur van de solidariteit van alle Duit sers". "Helmut. jij bent de groot ste". roept een man. Kohl knikt, lacht breed en verdwijnt richting Güstrow, waar een nieuwe menige Vriendschap Helmut Kohl de grootste kanselier? De geschiedenis zal het leren. Een feit is dat hij nooit van zijn politieke lijn is afgeweken. Kohls grote voor beeld was Konrad Adenauer. Van de norse, oude kanselier leerde hij dat het opperste gebod van de chris tendemocratische politiek was de Duitse deling niet te aanvaarden. Een tweede peiler van zijn politieke comncept is de vriendschap met de Verenigde Staten. Kohl mag dan vrijwel geen woord Engels spreken en nooit in Amerika hebben gestu deerd, hij zweert bij de Transatlanti sche relatie, die de band van dé Duitsers met het Westen garandeert en eventuele Duitse 'Sonderwege' onmogelijk maakt Verder heeft hij van de verzoe ning met de Fransen veel werk ge maakt. Met "mijn vriend Francois" confereert hij bijna maandelijks en na een opmerkelijk openhartig, on gedwongen tv-optreden heeft hij miljoenen Fransen voor zich ge- "Helmut le Gaulle", meld den de Franse kranten een dag later. De Franse publicist Joseph Ro- van schreef eens dat "Kohls visie op de wereld is gebaseerd op het ge zinsmodel". En in een portret in 'Die Zeit' heet het: "Hij voelt zich pas thuis in de wereld, als hij op de Eur.opese top tegen Andreotti kan zeggen: "Jij wordt ook steeds jon ger". Of als hij (toen nog) Margaret Thatcher en compliment kan ma ken over haar nieuwe mantelpak of met Gorbatsjov in trui gehuld door de Kaukasus kan wandelen". Een recent voorbeeld van Kohls behoefte aan harmonie en positief provincialisme was de stormachti ge begroeting van Michail en Raisa Gorbatsjov in Kohls 'Heimat', de i bloeiende deelstaat van. In 1975- SS-ers liggen. Bijna pijnlijk was zijn —p- haalde zijn partij bij de verkiezin- hand-in-hand-demonstratie met gen in de Palts bijna 55 procent van Mitterrand over de graven van Ver dun. Helemaal pijnlijk zijn vergelij king Gorbatsjov-Goebbels. Zijn da gen leken geteld. EERSTE GEZAMENLIJKE VERKIEZINGEN IN HET VERENIGDE DUITSLAND 59,9 miljoen stemgerechtigden iedere stemgerechtigde stemt; Ixvoor het district TOEKOMSTIGE BUNDESTAG 656 zetels Affiches In Güstrow wachten zeker 20.000 Oostduitsers op de 'kanselier van al le Duitsers', zoals het op de affiches heet. Het plaatselijke hoempa-or kest gooit er flink wat koper tegen aan. Hard. maar niet helemaal zui ver, wordt Helmut Kohl binnenge haald. Hij is beter in vorm dan in Wismar, waarschijnlijk omdat hier tv-camera's staan opgesteld en de CDU een vliegtuig vol journalisten naar dit stadje heeft gestuurd. Helemaal in de rol van internatio naal staatsman vertelt hij over zijn gesprekken met Gorbatsjov en "mijn vriend Sjors Bush", meldt dat! er in de toekomst dne industrielej centra zijn: "Azië, met Japan en Ko-| rea, Amerika en Europa. En binnen) dat verenigde Europa zijn wij het belangrijkst". Tactisch niet al te slim, verkondigt hj de Oostduit sers, wier economie totaal op zijn achterste ligt, dat in het Westen de economie bloeit, de werkloosheid daalt en de opdraclten binnenstro men. Je ziet de nensen denken: "Daar kunnen wij geen brood van bakken". Maar Kohl maact het weer goed als hij de bejaarden hogere pensioe nen belooft. "Neen twee 70-jarigen. Allebei waren ze.n 1939 op hun 19-, de jaar soldaat. Sel dat ze de oorlog) hebben overleed en daarna ook nog de Russiscle gevangenschap.) In 1954 kwamei ze terug. De een stapte uit de tnin in zijn 'Heimat') Frankfurt aan d; Oder, de ander in Frankfurt aan d; Main. Als die twee nu hun pensiom vergelijken, dan zien ze een enarn verschil en stelt die ene terech de vraag: Hebben! wij dan alleen de oorlog verloren?. Mijn antwoorcis: Nee, ik eis natio nale solidarite; en ik ben vastbeslo ten dat door t< zetten". Afwachttn Vastbesloten,s Kohl niet altijd ge weest in zijneiding geven. Ook hij was verrast .oor de snelle ontbin ding van de :ED-staat. Hij wist niet hoe hij moet reageren en deed de eerste weke intuïtief het enig juis-j te: afwachta. Dat had een positieve uitwerkingwant de westerse vrien den en de osterse nieuwe partners keken vol rgwaan wat de Duitse kanselier zu doen. Op 6 december vond Mitterand dat "cher Helmut'^ zijn ideeënmaar eens moest uitleg gen op de .uropese top. Kohl k^am, zag, transpireerde hevig en cerwon. "Vanaf dat mo ment", zoïen medewerker van de kanselier,'is hij zijn weg naar de Wiederverinigung met de zeker heid vaneen slaapwandelaar ge-I 1 gaan". Hi volgde zijn politieke inj stinct, ngeerde alles en iedereen tot grote /oede van oppositieleidei) Vogel ertot toenemende ergernis r van zijn oalitiepartner Genscher. r Dat d'eenheid veel sneller zou komen ,an verwacht, werd Kohl duidelij'toen hij op 19 december in t Dresdei landde. Na een blik op de z massa'sdie het vliegveld omzoom; t den, ws zijn conclusie: "De zaak is c gelopei". Op weg naar het centrurr| t zag hij iele schoolklassen en arbei' ders, ce eigenlijk hadden moeten werkei "want het is geen zondag") merkt' Kohl op tegen de als ven I steenc naast hem zittende DDR! j premi:r Modrow. Kohl vervolgde; "Ze gehoorzanen niet meer". En\ daarrree was voor hem de kous afjN de DI'R was e<n aflopende zaak. Die avond v>or de ruïne van dev) Vrouvenkerk i Dresden beloofde0.' Kohl de mensn niet de eenheid Zl wel een federa^eve structuur. Daai" vechtend tege zijn emoties, eer 3 nuchter verhaaalsof hij het zoveel X' ste verkiezingsptreden afwerkte. Eenheid u Hij wist dat deiele wereld toekeek st en dat elk word op een goudlf schaaltje weregewogen. In Dres'. den legde Henut Kohl de basil voor de eenhel. "De eenheid vanFJ ons vaderland,iffeikt met vreedzal me middelen e net de volledige in stemming vanalonze buurlanders en partners", ïÉld hij de massa"1 voor. y Helmut Kohlad geluk, hij geeflX het zelf toe, ma hem komt de eeij^ toe exact op d iiste momenten t< hebben geharild. Daarom koml hij in de geschstenisboeken, ook al {5 blijft hij de onièolpen, weinig dy namische burgnan uit de Palts eitn; is het nog mairfwachten wat hi) J met zijn mach gat doen. -K Jeanette Rodriquez. Hen overkwam hetzelfde als de acteurs en actrices die enige keren in Medisch Centrum West hun gezicht mochten laten zien: ze zijn 'beroemd' geworden. Ze domineren de pagina's van de populaire magazines. Het 'blote' weekblad Interviu publiceerde eerst een foto van Jeanette met ontbloot bovenlijf en vervolgens een naakt-reportage van haar dubbelgangster, de Canarische 'zangeres' Luz Stella, die beweert een 'beter lichaamte hebben dan de heldin uit 'Cristal'. Hoe populair 'Cristal' is geweest, blijkt uit de cijfers. De serie werd gedurende een jaar elke weekdag tusen half vier en half vijf uitgezonden. Eerst op het tweede net, waar het begin mei een kijkdichtheid van 10,3 procent wist te bereiken, ofwel ruim 2 miljoen Spanjaarden. Daarna op het eerste net, waarnaar veel meer wordt gekeken. Dat bleek ook, want 'Cristal' heeft sindsdien bovenaan alle lijsten van best bekeken programma's gestaan. Op 20 mei bedroeg het percentage reeds het dubbele van de dag ervoor en de laatste afleveringen deze maand werdenm.tr liefst door cji 26,8% van de bevdng gevolgd, j-j ruim 9 miljoen yeonen. De populariteitvde serie was zo L. groot, dat het op siat rond half U vier aanzienlijk rtiger werd. L Warenhuizen not'den een enorme ]e terugval in winknde vrouwen en j het personeel weirde op het Q', tijdstip van uitzéing de kantine te verlaten, omdoet anders iets ig( van 'Cristal' zou ssen. P Een psycholoog volaarde het L succes door de h&nbaarheid ervan. "Spanjacen zijn emotioneel en hulijk. 'Dallas' en 'Dynasty'gaan <T geld en uiterlijkheden. Izijn dus minder populair hier. 'CXal' gaat over geluk en liefde". Gelukkig is er aler een nieuwe serie begonnen ->jeneens uit Z( Venezuela en meezelfde hoofdrolspelers. Spanjaarden i* kunnen gaan zit voor 228 afleveringen vaeertig minuten. Daarin weer allvat 'Cristal' populair maakvoat sex, liefde, y drugs en een zoconder vader. 'La dama de rodeet de serie en de, kijkcijfers wijztp een even groot jj succes. Alsu op-doordeweekse middag door eepaanse stad loopi p en het er opvalt rustig vindt, L) lueet dan dat ddets met de siësta te maken heeft, ar alles met damesromans.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2