Het monsterverbond van de vele baasjes Slechts weinig ideeën van werknemers terug te vinden in Grote Plan van Heineken Afgelopen week presenteerde bierbrouwer Heineken in Zoeter- woude een reorganisatieplan, dat, in schrille tegenstelling tot het vorige geruchtmakende stuk, met het personeel is doorgespro ken. "De plannen worden door vrijwel de hele onderneming ge dragen", zei directeur Strobos trots. Inderdaad mochten de werk nemers de afgelopen maanden ideetjes aanreiken, kritiek spuien en voorstellen doen. Maar van alle suggesties zijn er maar enkele ook echt in het Grote Plan terechtgekomen, want onderweg heb ben de onderkoninkjes de lastige zaken eruit gezeefd. Verslag van een 'brede discussie', die verzandde in de kleine koninkrijkjes van de bureaucratie. "Zelfs met onze boekenwijsheid, raakten we snel uitgepraat. Wat de chef wilde gebeurde". door Karei Berkhout Bij de kwaliteitscontrole van bierbrou- wer Heineken werken ongeveer dertig mensen, van wie sommigen monsters nemen van het pas gebrouwen bier en anderen in het 'brouwhuis' toezicht hou den op het biermaken. Op de afdeling 1 loopt ook iemand rond die eigenlijk ner gens bijhoort en in z'n eentje van tijd tot tijd een proef doet. Het is maar een klei ne afdeling, die Bedrijfstechnologische Dienst in de brouwerij van Zoeterwou- de. In de zomer kwam de afdelingschef de fabriek in, met in zijn tas een Plan. In dat Plan, dat de afdelingschef 'van boven' had meegekregen, stond beschreven hoe het voortaan anders zou moeten. En of de werknemers maar eens even wilde ver tellen wat zij ervan vonden en of zij daar voor in een werkgroepje konden gaan I zitten. Daar voelden de meesten wel wat voor: hadden zij immers een paar maan den terug niet juist gestaakt omdat zij graag wilden meedenken over wat er bij de grootste bierbrouwerij van Nederland moest veranderen. De werknemers spui den hun ideeën en vertelden ook even I wat er niet deugde aan het Plan 'van bo- ven'. Het was flauwekul om de map van de proefjes nu plotseling onder toezicht te plaatsen van de sous-chef op de afde ling. Die man hoort toch nergens bij, vonden de controleurs, hij is eigenlijk een afdeling in zijn eentje, dus plaats hem maar onder de hoogste chef van de afdeling. De hoogste chef van de afdeling, de af delingschef, vond dat zelf eigenlijk ook wel een goed idee. Dus werd het Plan veranderd en de werknemers van de af deling waren tevreden: er werd tenmin ste naar hen geluisterd. Een mooi voor beeld van inspraak, van hoe de arbeiders in een groot bedrijf kunnen meepraten over een reorganisatie. Heel even ver schenen negentiende-eeuwse utopieën van arbeiders-zelfbestuur voor het gees tesoog. Luisterhouding "Een ideale vorm van werkdverleg", zei directeur Strobos dan ook afgelopen woensdag op de persconferentie, "nog nooit is er in de geschiedenis van Heine ken met zoveel betrokkenheid van het personeel deelgenomen aan het werk overleg. Ik denk zelfs dat deze werkwijze uniek is in het Nederlandse bedrijfsle ven". Volgens hem steunde daardoor vrijwel het gehele bedrijf het Plan en zo had hij de vakbonden eerder toever trouwd Heineken zal voortaan altijd zo te werk gaan. Directeur Strobos heeft de methode niet uit een modern managershandboek en evenmin ontleent hij zijn wijsheid aan ethische praatjes over sociale bedrijfs voering. Het is rechter Vrakking, presi dent van de Haagse rechtbank geweest, die de directie van Heineken in februari van dit jaar duidelijk maakte dat hij niet over zijn werknemers heen mocht wal sen. Toen Strobos eind januari een reor ganisatieplan bekend maakte, waarin 700 banen moesten verdwijnen, brak bij Heineken een' staking uit. De directie spande een kort geding aan tegen de vak bonden FNV en CNV, maar kreeg het deksel op de neus toen de rechter de sta king niet onredelijk vond. Heineken haalde schielijk het plan van tafel, gaf de vakbonden een aantal harde werkgele- genheidsgaranties en beloofde te zullen luisteren naar de werknemers. Bij de persconferentie maakte Strobos de indruk een training in presentatie te hebben gehad. In januari wilde hij aan vankelijk de pers niet woord staan, rea geerde hij geprikkeld en leek hij de kille saneerder die hij al heette te zijn. Nu was Strobos allerbeminnelijkst. Hij beant woordde geduldig allerlei vragen, er kon een soort lachje af en over het halve lees brilletje heenkijkend leek hij een huis arts in luisterhouding. "Heineken heeft geluisterd, we zijn tevreden over de pro cedure", zei FNV-bestuurder Lakerveld. Snipperdag 'Luisteren' was het devies de afgelopen maanden bij de leidinggevenden van Heineken in Zoeterwoude en Den Bosch. Het Grote Plan van de allerhoog ste bazen de raad van bestuur kwam Een ideale vorm van werkover leg", zo noemde directeur Strobos (foto onder) de procedure die leidde tot Het Plan. Op de werkvloer werd (laar anders over gedacht. 'Breed be sproken is nog niet breed gedragen'. (foto's Ellen Martens) heel veel tijd wordt bespaard. Maar die machine werkt nog helemaal niet, er is steeds wat mee. En zelfs als die het wel goed doet, dan nog kan alleen een heel ervaren chauffeur het werk helemaal in zijn eentje doen", moppert de vakbonds man die op de verpakkingsafdeling een oogje in het zeil hield. Met het hanteren van de kaasschaaf methode overal een plakje vanaf halen gaat Heineken er volgens de werkne mers ten onrechte steeds vanuit dat ma chines werk kunnen overnemen. "Er staat hier een colonne (een band die dui zenden flesjes per minuut over de lopen de band spuwt), waarmee al een jaar pro blemen zijn. De leiding roept al een jaar dat er maar één man bij hoeft te staan, maar het hele jaar moet er al iemand bij springen omdat de machine nog niet goed draait. Toch staat er ook nu weer in het Plan, dat hiervoor maar één werkne mer nodig is". Verlossend woord Het is duidelijk: als het aan de werkne mers en de vakbonden ligt, dan wordt er niet gesnoeid in banen bij de produktie, maar in het naar hun mening rijkelijk be zette echelon daarboven. De hoop is ge vestigd op het onderzoek dat een extern adviesbureau nog gaat verrichten naar de reorganisatieplannen. Als het de pro- duktiemedewerkers meezit, dan komen ook de deskundigen van buiten tot de conclusie dat Heineken een uiterst bu reaucratische organisatie is. Het onder zoek richt zich op de afdelingen, waar van de door werknemers aangedragen problemen niet in het Plan zijn opgeno men. "Dat zijn er dus een heleboel, vin den wij, als je er van uit gaat ongeveer 65 procent van de suggesties niet is meege nomen". Het verlossende woord van de deskundigen moet binnen enkele maan den worden gesproken. Intussen werkt het Heineken-perso- neel.nog gestaag aan de reorganisatie plannen voor de transport en opslagafde ling, die halverwege volgend jaar klaar moeten zijn. Oorspronkelijk zou de hele poot worden afgestoten, maar de bonden spraken daarover een veto uit. Er zijn veel onzekerheden en problemen: "De vrachtauto's bijvoorbeeld moeten waar schijnlijk kleiner worden van de over heid. En als de accijns niet langer hoeft te worden betaald 'in de ketel' (dus als het bier wordt gemaakt), maar 'aan de poort' (dus pas bij het transport) is het goedko per om het bier hier op te slaan", legt een coördinator uit. De hele operatie moet eigenlijk nog be ginnen en dus ook het overleg met het personeel. Ondanks de ervaringen met de plannen die al op tafel liggen, zijn de Heineken-werknemers niet pessimis tisch over het verloop van het verdere overleg. "De directie heeft al snel een verzoek van de bonden om een onder zoek ingewilligd. Dat zegt iets over dit bedrijf: bij Heineken worden de werkne mers wel degelijk serieus genomen". in delen bij allerlei stuurgroepen, die weer kleine stukjes meegaven aan ver schillende afdelingschefs. Die kregen als opdracht: ga praten met jouw mensen, kijk watje kunt verbeteren en waar men sen weg kunnen en kom terug met een plannetje voor jouw afdeling. Naar de ongeveer dertig mensen 'van energie', die in een dag- en een avond ploeg werken, werd ook echt geluisterd. Het plannetje om met een minimumbe zetting te gaan draaien en mensen uit de dagploeg te laten invallen in een avond ploeg, werd van tafel geveegd. "Veel mensen doen in werktijd een opleiding, want ze zijn bij Heineken erg gesteld op scholing. Er zijn wel eens zieken en je hebt je snipperdagen", zegt een werkne mer. "Als je tegen je baas zegt: 'vrijdag wil ik een snipperdag', en hij zegt: 'kan niet er is een zieke', dan accepteer je dat. Gebeurt het nog een keer, dan vraag je geen vrije dag; dan meld je je .ziek". De bezwaren van de 'energie-mensen' wer den in het plannetje verwerkt. Een uitzondering, vinden enkele ka derleden van de vakbond FNV en CNV, die het overleg op de voet hebben gevolg. Het is de 'bondsmannen' die liever niet bij naam worden genoemd opge vallen dat er inderdaad wel is geluisterd naar allerlei ideeën, maar dat er verder weinig mee is gedaan. Van het meeste dat te berde is gebracht, is vrijwel niets terug te vinden in het Plan dat deze week op tafel kwam. En dat vinden de werkne mers zeer frustrerend: "Breed bespro ken, betekent niet ook breed gedragen". Boekenwijsheid Het Centraal Magazijn de naam zegt het al bevoorraadt de gehele brouwerij in Zoeterwoude. Natuurlijk, de Bedrijfs- technische Dienst, met onder meer aller lei monteurs van de storingsdienst onder de hoede, betrekt de meeste spullen (60 procent) uit het magazijn. Maar volgens de medewerkers van het magazijn is dat geen reden om het magazijn maar vast te knopen aan de technische dienst, zoals het Plan wilde. "Iemand van ons, die or ganisatiekunde studeert aan de Open Universiteit, had helemaal uitgewerkt waarom het beter was om het magazijn zelfstandig te houden", zegt een werkne mer. "Hij had het allemaal uitgebreid op geschreven, en met redenen omkleed waarom al die organisatorische romp slomp er niet moest komen". Het mocht niet baten. "De afdeling chef zei gewoon: we doen het zoals ik het wil. En dan ben je uitgepraat, ook al kwa men wij aanzetten met onze boekenwijs heid van de Open Universiteit. Zoals de chef het wilde, is het ook in het plan ge komen". Uit de verhalen van de werknemers van Heineken over de manier van wer ken in de brouwerij doemt een beeld op van kleine en grotere baasjes, die nu eens 'groepsleider' en 'wachtchef heten en dan weer worden aangeduid als 'sous chef of 'afdelingschef. Deze baasjes uit het middenkader zijn kleine onderko ninkjes van een splinterrijkje, waarover zij alles te zeggen hebben. "Ik heb.meer- malen meegemaakt, dat ik vroeg waar om wij iets deden en dat hij dan alleen maar zei: 'omdat ik het jou zeg'. Ik ben er van overtuigd, dat Strobos oprecht een andere mentaliteit in dit bedrijf wil, maar ik weet wel dat die andere mentaliteit nog niet is doorgedrongen tot het mid denkader", zegt een werknemer. Eigenwijs Op de afdeling die het meest eigenwijs wordt genoemd, de Bedrijfstechnische Dienst (reparatie en onderhoud), wilden de monteurs die 'baasjescultuur' aan pakken. De reparateurs werken dag en nacht in een zogeheten 'volcontinu' of vijfploegendienst; in elke ploeg werken behalve de monteurs ook een 'groepslei der' en een 'wachtchef. "De groepsleider leidt een aantal monteurs, terwijl de wachtchef contacten houdt met de leve ranciers en aan de afdelingschef rappor teert. Wij wilden af van de wachtchef, want zijn werk kan volgens ons makke lijk door de groepsleider worden gedaan. Dat gebeurde ook op de verpakkings afdeling, met ruim 400 werknemers één van de grootste afdelingen van het be drijf. "Ze hadden bedacht dat in plaats van twee heftruckchauffeurs, één hef truckchauffeur de pallets wel heen en weer kan rijden. Daarbij gingen ze ervan uit dat de machines die de etiketten op de partijen plakt nu zo goed werkt, dat er Dat scheelt vijf mensen, 's Nachts valt er trouwens niet veel te overleggen met le veranciers", zegt een monteur. Het idee werd niet overgenomen; niet zo vreemd overigens want de werkgroep van de afdeling werd grotendeels ge vormd door wachtchefs. Ook op andere afdelingen zaten in de werkgroep voor namelijk chefs: zij moesten het Plan van de directie in de praktijk uitwerken. "Bij de grotere afdelingen was dat zeker het geval, alleen op de kleine afdelingen za ten er ook gewone werknemers in", ver klaart een werknemer. Het gevolg was dat het middenkader bleef zoals het was en alleen maar een muur vormde waar de meeste ideeën op stuk sloegen. "Je kunt niet verwachten dat ze hun eigen posities gaan ondergra ven", verzucht iemand, "dus als ze de op dracht kregen om te kijken waar een aan tal mensen weg kon, dan zeiden ze dat er gens in de produktie wel met een manne tje minder kon worden gewerkt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23