NZH nu ook actief met clienstvervoer Nooit met gestrekte benen praten' Universiteit en KLM trekken ten strijde tegen vliegangst Zuid-Holland denkt aan instellen monumentenpiijs ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 REGIO PAGINA 13; Nieuw initiatief om autoverkeer te verminderen LEIDEN/HAARLEM - De NZH heeft een nieuwe plienst in de strijd geworpen om het auto verkeer te verminderen. De maatschappij wil speciale bussen laten rijden waarmee men sen, als het even kan vanaf huis, direct naar hun werk kunnen reizen. In de loop van het volgende voorjaar hoopt de NZH met de eerste bedrijven afspraken te maken over dit dienstvervoer. Hoeveel ondernemingen uiteinde lijk van de dienst gebruik zullen maken en hoe groot de verminde ring van het autoverkeer zal zijn, durft de busmaatschappij op dit moment nog niet te zeggen. "We willen heel voorzichtig be ginnen", zegt NZH-voorlichter Luuk Jacobs. "Er wordt nu wel al om geroepen dat forenzen zo vlug mogelijk de auto uit en de bus of de trein in moeten, maar als het alle maal te snel gebeurt, krijgen we enorme problemen. Mensen verkij ken zich nogal eens op de omvang van het autoverkeer. Vijfenzeventig procent van alle forenzen reist met zijn eigen wagen, en slechts vijftien procent met het-openbaar vervoer". "Stel nu eens dat, om maar wat te noemen, vijftien procent van alle automobilisten zijn wagen laat staan. Dat lijkt misschien niet zo veel, maar het betekent wel dat het tijdens de spits in bussen en treinen twee keer zo druk wordt. Het open baar vervoer zal dan enorme inves teringen moeten doen om die toe loop op te vangen. Dat lukt natuur lijk niet van de ene op de andere dag", aldus Jacobs. Maar het feit blijft dat het auto verkeer teruggebracht moet wor den. Vandaar dus het bedrijfsver- voer. "Op zichzelf is het niet nieuw", stelt Ivo Visser, secretaris van de projectgroep bedrijfsvervoer van de NZH. "Al sinds jaar rijden we voor enkele grote bedrij ven. We willen het nu echter veel groter aanpakken. En nieuw is de subsidie van vijf cent per kilometer die het rijk hiervoor per persoon be schikbaar stelt". Om de bijdrage te krijgen, moet een bedrijf onder meer een zogehe ten vervoersplan hebben opgesteld. Daarin dient een onderneming op een rijtje te zetten hoeveel werkne mers met de auto, bus, trein of fiets komen. Bovendien moet in zo'n plan worden geïnventariseerd op welke manieren mensen gezamen lijk naar het werk kunnen rijden. Bedrijven kunnen ook eigen bus jes en chauffeurs inzetten om hun personeelsleden van en naar huis te rijden, maar dan is de subsidie aan merkelijk lager. "Het heeft echter ook andere voordelen om een pro fessionele vervoerder als de NZH in te zetten. Het is niet altijd lonend om werknemers stuk voor stuk van huis te halen, simpelweg omdat ze te ver bij elkaar vandaan wonen", meent Visser. Het bedrijfsvervoer kan indirect ook voordelen opleveren voor de normale busdiensten. "De ver voersplannen die de bedrijven straks moeten maken - en onderne mingen met meer dan 50 werkne mers zijn dat na 1995 verplicht - geeft ons meer inzicht in de waarop mensen naar hun v gaan. Daarmee kunnen wij, los het bedrijfsvervoer, de gewone bus lijnen verbeteren". Hoe het vervoer van werknemers er straks precies komt uit te zien, is volgens Visser moeilijk te zeggen. "Het hangt helemaal af van het aan tal werknemers dat een onderne ming inschrijft, de werktijden en van de vraag waar die mensen pre cies wonen. Het mooiste zou na tuurlijk zijn als die mensen in één wijk wonen. Dan kun je ze voor hun voordeur oppikken en bij de poort van het bedrijf afzetten. Maar waar schijnlijk zullen we in een flink aan tal gevallen met centrale opstap plaatsen moeten werken. Het zal al lemaal geregeld moeten worden in samenspraak met de bedrijven". Van Gerwen is piloot, klinisch psy choloog en auteur van een boek over vliegangst. "De symptomen van vliegangst kunnen, evenals de oor zaak, van persoon tot persoon ver schillen. Terwijl de een moet overge ven van de hoogtevrees, wordt de ander heel angstig van het landen en stijgen". (foto Pr) Schuilplaats in woningen niet langer nodig DEN HAAG - Gemeenten en woningbouwverenigingen zijn niet meer verplicht om versterk te 'schuilplaatsen' in te richten in flats. Door de toenemende ontspanning tussen het Westen en het Oostblok hebben deze voorzieningen - vaak verstevig de kelderboxen en dergelijke - hun nut veirloren, zo meent nu ook het ministerie van vrom. De schuilplaatsen moeten be scherming bieden bij bijvoor beeld een artilleriebeschieting. Ze zijn echter niet bestand tegen een stevig bombardement of een kernaanval. Omdat flatbe woners er dus weinig beschut ting vinden en de meesten bo vendien niet eens weten dat de schuilplaatsen bestaan, heeft onder meer de Vereniging van Nederlandse Gemeenten eerder dit jaar erop aangedrongen de dingen maar te schrappen. LEIDEN "Meer dan 28 jaar gele den vielen de twee motoren van het vliegtuig waarin ik zat even uit. We storten neer, dacht ik. Maar het was gelukkig loos alarm. Na een paar maanden werd ik tijdens een vlucht overvallen door clausrofobie, ik had vliegangst. Uiteindelijk heb ik mijn baan opgezegd". Dit is het verhaal van ex-stewar dess J. Reimering uit Amstelveen. Zij is één van de naar schatting 2,5 miljoen volwassenen met vliegangst. Deze groep stapt zo min mogelijk in het vliegtuig. Daarnaast moeten één miljoen mensen voor hun beroep regelmatig vliegen, maar doen dit beslist niet met ple- Ivo Visser (links) Medio februari richtte de vlieg tuigmaatschappij KLM, in samen werking met de universiteit in Lei den, stichting VALK (Vliegangstbe- strijding Leidse universiteit/KLM) op. De stichting, met vier medewer kers, organiseert cursussen voor mensen die uit angst niet of nauwe lijks durven te vliegen. Goedkoop is de cursus niet. Voor een tweedaag se cursus wordt 865 gulden ge vraagd. Directeur van de stichting is L. Gerwen. Hij is piloot, klinisch psycholoog en auteur van een boek vliegangst. "De symptomen vliegangst kunnen, evenals de oorzaak, van persoon tot persoon verschillen. Terwijl de een moet overgeven van de hoogtevrees, Stormloop op 'Leidse' Teleaccursus Indonesisch Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Teleac heeft al meer dan 9000 deelnemers kunnen in schrijven voor de cursus 'Indo nesië, taal en cultuur'. Niet ge ring. Zeker als je bedenkt, dat de cursist minstens zes uur per week moet studeren en voor het lesmateriaal een aardig som metje moet neertellen. Verbaasd? "Nee", zegt dr. Jack Prentice, docent Indone sisch aan de Leidse universiteit. "Het publiek is erin geïnteres seerd. We zien dat hier bij de vakgroep ook. Want toen ik in 1977 met colleges begon, was ik blij als er vijf studenten in de banken zaten. Nu hebben we jaarlijks toch wel 30 studenten, die Indonesisch als hoofdvak kiezen en zeker 80 die de taal als bijvak studeren". De die r de c hebben ingeschreven, verdeelt Prentice in vier groepen. Aller eerst de Indonesiërs zelf: de kinderen die met hun ouders in en na de oorlog naar Nederland vluchtten. De band met Indone sië is er nog altijd. Vaak kennen ze wat woorden van de taal en willen die kennis uitbreiden. Dan zijn er mensen die puur nieuwsgierig zijn geworden na dat ze verhalen van vader of opa over hun diensttijd hebben ge hoord. Het zijn 'volbloed' Ne derlanders, zegt Prentice. De derde groep zijn de Zuidmoluk- kers, de vierde de toeristen. De interesse voor Indonesië neemt vooral toe onder de eerste drie groepen. Na de oorlog wilde' niemand wat met het land te maken hebben. Maar de genera tie van nu heeft geen traumati sche ervaringen en lijkt alles over hun land van oorsprong te willen weten. Niet gemakkelijk Heel wat mensen denken dat Indonesisch niet zo moeilijk is. Maar het tegendeel is waar. Prentice: "De taal lijkt in het geheel niet op het Nederlands. De enige verwantschap is dat Indonesië en Nederland het zelfde alfabet hanteren. In het begin is de grammatica vrij een voudig te volgen, maar later wordt het moeilijk". De docent: "Meervoud of ver leden tijd kent het Indonesisch niet. Daardoor is de taal toegan kelijk. Regels, zo zal later blij ken, zijn toch wel gemakkelijk. Herhaal je een woord dan heeft dat in bepaalde gevallen een meervoudige betekenis. Bij voorbeeld: Rumah betekent huis of huizen of het huis of een huis. Alleen als het écht noodza kelijk is om huizen te zeggen, dan zegt de Indonesiër rumah rumah". Prentice vertelt dat het pro bleem bij de taal is dat je pre cies moet weten wanneer je die verdubbeling moet gebruiken. Een ander voorbeeld? Manne lijk of vrouwelijk kent het Indonesisch niet. Hij en zij zijn één woord: dia. Een vrouw wordt, net als een man, conduc teur genoemd, omdat conduc trice een onbekend begrip is. Indonesisch is simpeler, maar wel gecompliceerder dan het Nederlands. Overigens kent de taal ook Nederlandse oud-Ne derlandse woorden zoals sepe- da. Afgeleid van het oud-Ne derlandse woord velocipede". Prentice heeft de eindredac tie van het taalboek voor zijn rekening genomen; twee ex- studenten van de vakgroep schreven het. Een andere oud student en een assistent in op leiding doen de presentatie van de televisielessen. Het radio programma doet een docente van de vakgroep. Leids Een stevig Leids stempel dus op de Teleaccursus. Prentice: «"Leiden is de enige universiteit in Nederland waar op acade misch niveau Indonesisch wordt gedoceerd. De beschik bare mensen hebben allemaal een band met Leiden. Het is dus logisch dat ze hier vandaan ko men. We zijn ruim drie jaar Het accent van het cultuur- boek ligt op het alledaagse le ven: het zware leven van de boer, het leven in de grote ste den, het afdingen op de markten en de nasi goreng. Want ook dat eten is een deel van de cultuur. "Denk wel", zegt Prentice, "dat je niet kunt spreken van één Indonesische cultuur. Er zijn meer dan vierhonderd verschil lende etnische groeperingen. Alle met een eigen cultuur. Het is onmogelijk om ze allemaal te behandelen. Daarom hebben we voor de meest markante geko zen: Javaans, Balinees, Bataks en Minangkabause. De laatste twee groepen wonen op Suma tra. Teleac heeft naar de toerist gekeken die meestal op Suma tra zijn vakantie begint, dan naar Java reist en vervolgens het binnenland ingaat om op het eiland Bali te eindigen". Wie de cursus afsluit, weet behoorlijk veel over Indonesië en spreekt een aardig mondje van de taal. Maar hij weet ook dat als hij met iemand praat hij z'n schoenen onder de stoel moet houden. Met gestrekte be nen is heel onbeleefd, omdat de zool van de schoen dan zicht baar is. En dat is het vieste deel van het lichaam. Lap je dat be grip aan je laars, dan minacht je je gastheer. Links Wat ook niet mag is iets aanpak ken met je linkerhand. Die hand is namelijk onrein. "Met je lin kerhand". vertelt Prentice, "verschoon je je op het toilet". Niet onbelangrijk om te we ten is hoe de Indonesiërs kus sen. Het wordt de cursist haar fijn uit de doeken gedaan. Mond op mond, zoals in onze cultuur, kent de Indonesiër niet. "Zoe nen", glimlacht Prentice, "doen ze met de neuzen tegen elkaar. Je ruikt de lichaamsgeur van de ander. Het Indonesische kent voor zoenen en ruiken ook maar één woord. Ruiken aan een bloem is dus hetzelfde woord als elkaar kussen". wordt de ander heel angstig van het landen en stijgen". Daarom is er geen standaard re cept voor de behandeling van vliegangst. Elke cursist vereist een aparte benadering. Allereerst moet een diagnostisch onderzoek uitwij zen de behandeling van één of twee dagen zinvol is. Zo ja, dan wordt de cursist individueel of groepsgewijs behandeld. Belangrijk medicijn is dat iedereen vrijuit kan praten de reden en de last die hij of zij heeft van zijn angst(en). Ex-cursist J. Rei mering: "Dat lucht echt op. Mensen die nergens last van hebben', be schouwen vliegangst vaak als aan stellerij". Een ander, meer spectaculair, on derdeel van de cursus is dat de start, vlucht en landing in een geblin deerd neptoestel worden nage bootst. Daarbij ontbreken de trillin gen, veroorzaakt door twee 'stam pers'. en het bijbehoorende geluid niet. De behandeling wordt afgeslo ten met een heuse vliegreis. De cursus is niet kostendekkend, het kost de stichting per deelnemer geld. Desalnietemin kan, volgens de directeur, ook de reiziger die spo- Volgens Van Gerwen is de cur sus, met inmiddels 100 deelnemers, succesvol. De ex-stewardess be aamt dit. "Ik kan het iedereen aan bevelen. In augustus ben ik naar Washington gevlogen, een reis van ruim 7 uur. Ik zag er behoorlijk te gen op en was bij de start ook erg bang. Toen we een tijdje in de lucht zaten, ging het prima". Horecamanager M. Schenkel uit Sneek heeft ook goede ervaringen met stichting VALK. Zij moet voor haar beroep veel vliegen. Onweer tijdens een vlucht, 9 jaar geleden, gooide roet in haar zakenleven. Geen honderd man kreeg haar meer de 'zilveren vogel'. Ze probeerde het nog wel een paar keer, maar het bleef bij een poging. Eenmaal aan gekomen op Schiphol haalde ze, overvallen door angst, niet de reser vering op en ging wederom teleur gesteld naar huis. Onlangs heeft ze weer gevlogen, naar Malaga. "Niet met plezier hoor, maar ik zit niet meer stijf van angst in het vlieg tuig". DEN HAAG - Zuid-Holland over weegt om een monumentenprijs in te stellen om zodoende meer be langstelling voor de monumenten zorg op te wekken. Meer aandacht wordt besteed aan de subsidies van de provincie en wordt gedacht om, beleidsmatig, samen te werken met recreatie, toerisme en ruimtelijke ordening. De bescherming door middel van de monumentenlijst wordt doeltref fender ter hand genomen. De pro vincie onderzoekt of het mogelijk is om tot een pandenbank te komen. Hier moet men zoeken naar een pas sende bestemming voor monumen tale panden die leegstaan. De provincie heeft besloten om objecten die beeldbepalend zijn (to rens, kerken en molens) voortaan te subsidiëren. Eigenaren van monu menten die voor grote financiële of fers komen te staan als er moet wor den gerestaureerd, kunnen in be paalde gevallen een beroep op de provincie doen. Het beleid van Zuid-Holland Kritiek op bestuur van universiteiten is niet gegrond AMSTERDAM De kritiek op de bestuursstructuur van de universi teiten is ongegrond. Niet de be stuursstructuur maar de ambtelijke bureaucratie op de universiteiten is de oorzaak van de problemen. De gesignaleerde knelpunten kunnen daarom binnen de huidige wettelij ke kaders worden opgelost. Dat stelt het Landelijk Overleg Fracties (LOF) in een document over de bestuurstructuren in het ho ger onderwijs. De bestuursstructuur van de uni versiteiten voldoet beter dan die van de hogescholen, stelt het LOF, een organisatie waarin een groot aantal studentleden van universi teitsraden zich heeft verenigd. In de universitaire bestuursstructuur ko men zaken als de deelname van alle belanghebbenden, een zorgvuldige belangenafweging en de toeken ning van bestuursverantwoorde- lijkheid aan alle participanten beter tot hun recht. Knelpunten in het universitaire bestuur kunnen worden opgelost door het functioneren van het amb telijk apparaat van de universitei ten aan te pakken. Bevels- en com municatielijnen zouden korter moe ten worden en afzonderlijke eenhe den binnen de universiteit zouden zelfstandiger moeten zijn. Het LOF wijst er verder op dat ook de kwali teit van de universitaire bestuur ders zelf moet verbeteren. houdt zich niet alleen meer bezig met afzonderlijke objecten; het heeft ook invloed op het aanzicht van het totale landschap. Zo wordt vanuit de monumentenzorg tevens aandacht besteed aan de omgeving van molens en andere monumen ten. Indien een rieten dak past in het beeld van de provincie kan er, indien restauratie nodig is, om fi nanciële steun worden gevraagd. Oubilirutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In Saksen zal eene belasting op katten worden ingevoerd. - ST. NICOLAASFEEST. Aan de kindervrienden! Wederom komen wij tot U met de bede: Och helpt ons om de 250 kinderen onzer Bewaarschool een blijden dag te bezorgen! Zondert iets van het Uwe af, op dat wij hen op het heerlijke kin derfeest niet met lege handen naar huis behoeven te zenden. Vorige jaren hebben ons de over tuiging geschonken dat gij een hart hebt voor deze minder be deelde Kinderen. Geeft ook dit jaar Uwe gaven, groot of klein, aan het Bestuur der Bewaar school aan de Garenmarkt, dat zich gaarne bereid verklaart ze in ontvangst te nemen. Dr. H.G. Hagen, Voorzitter. M.P. Meerburg H.Czn., Pen- ningm. F.G. de Wilde, Secretaris. - Gisternacht is in den Hofvijver te 's-Hage een der fraaie zwanen vast- en doodgevroren. Vijfentwintig jaar geleden: - Koningin Elizabeth heeft de be roemde violist Jehudi Menuhin tot ridder in de orde van het Britse imperium (K.B.E.) be noemd. Aangezien Menuhin, die al jaren lang in Engeland woont, Amerikaan is, zal hij geen ,,Sir" genoemd worden en zal hij evenmin tot ridder gesla gen worden. Hij krijgt een on derscheidingsteken en een zilve ren ster. Menuhin is de oprichter en nog steeds de muzikale leider van het Bath-festival. Hij is ook actief betrokken bij de Jehudi Menuhin-school in Surrey, een kostschool voor muzikaal be gaafde kinderen, die daar alge meen middelbaar onderwijs en een muzikale opleiding ontvan gen. Engeland is het vierde land dat de wereldberoemde violist heeft geëerd. Menuhin kreeg reeds hoge onderscheidingen van Frankrijk, West-Duitsland

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13