gTAD LEIDEN Opruimen grond rond EWR vergt 35 milj oen Rapenburg 56: uitgevers en innemers LEIDSCH m DAGBLAD Speeltjes voor mannen die alles al hebben BOUWPLANNEN? ZATERDAG 1 DECEMBER 1990 DEN HAAG/LEIDEN - "De ver koop van XTC-pillen is een ge vaarlijk iets. Het gaat hier om zwaar verdovende middelen waarvan niet altijd kan worden voorzien wat de gevolgen ervan zijn". Dat zei de Haagse officier van justitie, mr. I.E. Klopper, vrij dag tijdens de rechtszaak rond de verkoop van XTC-pillen bij een Acid-Housepartij in de Leidse Stadsgehoorzaal. De twee hoofd verdachten werden daarvoor door politierechter mr. S.L. Don ker veroordeeld tot respectieve lijk 100 uur onbetaalde arbeid en een boete van f 500,-. Tijdens de Acid-Housepartij, in de nacht van 15 op 16 september 1989, werden de twee dealers door de politie gearresteerd nadat duidelijk geworden was dat er XTC-pillen verkocht werden. Verkoop XTC moest bijstand aanvullen Die pillen werden te koop aange boden door een 27-jarige in woonster van Utrecht. Ze waren afkomstig van een 55-jarige Am sterdammer die het geld van de Utrechtse in ontvangst nam. De twee waren ten tijde van de XTC- -deal eikaars geliefden. Voor de Haagse politierechter verklaarden de twee verdachten zelf ook de XTC-pillen gebruikt te hebben. De pillen zouden in Amsterdam bij een Amerikaanse vrouw zijn ingekocht voor f 10,- per stuk. Tijdens de party in Lei den werden ze voor f 40,- per pil verkocht. Op het moment van de arrestatie zouden er al zo'n twin tig pillen door de Utrechtse zijn verkocht. Zowel de Utrechtse als de Amsterdammer zijn werkloos. Met de verkoop van XTC-pillen hadden ze naast hun bijstandsuit kering voor nog een inkomsten bron gezorgd. Officier van justitie Klopper eiste tegen de Amsterdammer een gevangenisstraf van twee maanden. Behalve de XTC-ver koop werd de man ook nog verbo den wapenbezit ten laste gelegd. Tegen de Utrechtse werd een geldboete van f 1.000,- geeist. De politierechter bracht de geldboe tes terug naar f 500,-, de twee maanden cel werden door hem omgezet in dienstverlening. Big Boys Toys is nu al een groot succes Omvangrijkste bodemverontreiniging in Leiden LEIDEN Er is overeenstem ming bereikt over de wijze waarop de omvangrijkste bo demverontreiniging in Leiden, die op en rond het terrein van het energie- en waterbedrijf Rijnland (EWR) aan de Lange- gracht, wordt opgeruimd. Het grootste deel van vervuilde grond wordt afgegraven. De kosten van de schoonmaakope- ratie bedragen naar verwach ting 35 miljoen gulden, waarvan de gemeente een kleine vier miljoen moet betalen. Het is nog onduidelijk wanneer met het reinigen wordt begonnen. In 1987 was al duidelijk dat ingrij pende maatregelen nodig waren om de verontreinigingen aan te pak ken. De onderzoeken die tot dat jaar waren uitgevoerd, toonden aan dat afgraven van de grond die door de oude gasfabriek was vervuild nood zakelijk was. De gemeente, het EWR, het Hoogheemraadschap van Rijnland en de drie betrokken wijk- groepen, die zitting hebben in een projectgroep, waren het erover eens dat zoveel mogelijk grond moest worden verwijderd. De kosten wer den toen nog geraamd op 25 mil joen. Alleen de provinciale verte genwoordigers in de projectgroep voelden toen weinig voor dat plan. Zij wilden een minder ingrijpend voprsfel. De afgelopen drie jaar is er over leg geweest tussen provincie Zuid- Holland, het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (vrom) over de sa nering. Omdat het schoonmaken meer dan tien miljoen kost, moet het ministerie uiteindelijk een be sluit nemen over de operatie. De provincie adviseert VROM op basis van de conclusies van de project groep. Daarom was het van belang dat er eensgezindheid kwam in het overlegorgaan. Dat is nu gelukt. Hetzelfde gebeurt met het gashou- ontreinigde grond, dat zijn allemaal Uitbaggeren "De provinciale vertegenwoordi gers zijn heel wat dichter bij het standpunt van de rest gekomen. Er wordt voorgesteld bijna alles af te graven. De Maresingel wordt uitge baggerd, omdat het slib ook veront reinigd is, de walkant wordt afge graven, de grond in het Huigpark wordt voor een deel twee en een half tot drie meter diep weggehaald. ADVERTENTIE OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Deceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI AC/>_ MM rbVCVI derterrein van het EWR tussen de Koningsstraat en het slachthuis. Al leen over'het EWR-terrein zelf aan de Langegracht is nog geen 'ragen die nog moeten worden be antwoord". Bovendien speelt nog mee dat de gemeente geen geld heeft eenstemming bereikt. Het energie- betalen van de eigen bijdrage t waterbedrijf heeft daarov voorbehoud gemaakt omdat te diep afgraven problemen kan opleveren vanwege het grote aantal leidingen dat daar ligt, aldus A. van den plaatsvervangend hoofd meentelijk directie milieu en belast met bodemverontreinigingen, miljoen. "Daarover zijn we onderhandeling met het ministe- Voordat er overeenstemming is de eerste spa de grond in kan, zal nog heel wat water door de Ma de ge- resingel stromen". Volgens Van den Berg is er geen gevaar voor de volksgezondheid. Het akkoord dat nu is bereikt, be- "Bij de aanleg van het Huigpark i tekent een belangrijke stap waarts volgens Van den Berg. Hoe lang het nog duurt voordat daad- schone grond gebruikt voor de top- Dat hebben we ook gecontro leerd. Er is in de bovenste laag geen werkelijk met het opruimen kan vervuiling aangetroffen", vertelt de worden begonnen is nog onduide- ambtenaar, lijk. Dat hangt af van het ministerie De geme dat geld beschikbaar moet stellen, spreiding t "Ik heb daar geen zicht op", aldus wel in de gaten houden als het lang Van den Berg. "Maar zelfs als er gaat duren. "De e morgen geld beschikbaar is, moet geen probleem, er nog heel wat worden uitgezocht. tien jaar duurt voordat er wordt be gonnen, dan is het verstandig voor al bij de Koningsstraat de versprei ding in de gaten te houden. Maar ge- Hoe gaan we de te werk, gebeurt het lukkig is de verspreiding tot nu toe Eigen bijdrage i fasen, wat doen we met de t heel gering". LEIDEN Een elektrisch oes termes, een wandelstok met in gebouwd kompas en een duik bril met walkman en nog tien tallen andere produkten voor mannen die alles al hebben. Pas tweeënhalve week is de gids met 'speeltjes voor grote jon gens' op de markt en Leidenaar Anton van Zeyl, die leiding geeft aan 'Big Boys Toys', spreekt nu al van een succes. Het officieel in Leiden gevestig de postorderbedrijf (handelend vanuit Roelofarendsveen) heeft in die korte tijd al duizenden or ders ontvangen. Van Zeyl heeft wel een verklaring voor de belangstelling voor de pro dukten van Big Boys Toys. "In de eerste plaats hebben we nu de tijd mee met Sinterklaas en Kerstmis voor de deur. Mensen willen elkaar wel eens wat anders geven. Het is vaak moeilijk om een geschikt ca deautje te vinden, behalve als Pa net een cd-speler heeft gekocht. Die andere cadeautjes zijn nu voor ie dereen binnen handbereik". Maar ook de rest van het jaar ver wacht de Leidenaar voldoende ani mo voor de 'hebbedingetjes'. "Onze doelgroep, mannen tussen de 16 en 60 jaar, is groot genoeg". Voor die doelgroep brengt het bedrijf ge schenken in alle prijsklasses; van 19.95 gulden voor een kaldender, tot 15.000 gulden voor een origineel na gemaakt Würlitzer jukebox. Om deze produkten aan de man te brengen, heeft Big Boys Toys een gids uitgegeven. Het is een kruising tussen een tijdschrift en een catalo gus, door Van Zeyl tot 'the male magalogue' gedoopt. "Om de men sen te bereiken, heb je een bepaalde kennis en techniek nodig. De men sen krijgen al zo veel te lezen. Dc be doeling was om onze gids op te la ten vallen tussen de vlugschriften van de Kerkhoven en de Kwan- tums". De gids is dan ook fraai uitge voerd en verschaft over elk produkt wat uitgebreidere informatie. De 'magalogue' bevat daarnaast groot artikel Luyendijk. Volgens het colofon wordt de gids verspreid onder de mensen die zich 'nationaal en inter nationaal bewegen en waardering hebben voor Lifestyle' (en wie wil daar niet bij horen?). Het is de enige Anton in de magalogue gebruikt. "Die dat voornamelijk handelt in zakelij- term is enorm gedevalueerd. Blok- ke geschenken en rookartikelen, ker noemt een glas van 6 gulden 95 Pollyflame is weer een dochter van nu ook al lifestyle'. Borsumij/Wehry. Van Zeyl: "Met Big Boys Toys verspreidt de gids Big Boys Toys ondersteunen we de bij bijvoorbeeld kapperszaken ad- merken die Pollyflame voert. Soms autocoureur Arie vocatenkantoren en andere plaat- hebben mensen een artikel uit onze sen waar mensen even moeten gids in de winkel gezien, die gaan wachten. Van Zeyl: "Ik merk dat de het dan gewoon daar halen en laten catalogus niet wordt weggegooid, het niet per post komen". Ik hoor dat mensen 'm zelfs doorge- Maar met Big Boys Toys richt ven aan familie en vrienden". Pollyflame zich vooral op de postor- Het postorderbedrijf is een on- dermarkt omdat dat in de ogen van keer dat Van Zeyl dat laatste woord derdeel van Pollyflame, een bedrijf Van Zeyl de manier van winkelen van de toekomst is. "In Frankrijk is het Minitel-systeem zeer populair. In vijf miljoen Franse huishoudens staan tv-schermpjes, waarop men sen via een telefoonlijn artikelen kunnen bestellen en betalen, reizen kunnen boeken en telefoonnum mers kunnen opvragen. Dat sys teem komt er in Nederland ook. Op het moment dat het wordt geïntro duceerd moet Big Boys Toys een begrip zijn". De Big Boys Magalogue is te bestel len onder nummer 01713 - 19016 Vijfde deel over historie van 'mooiste gracht ter wereld' verschenen LEIDEN De 16e eeuwse drukkers Christoffel Plantijn en Franciscus Raphelingius vertoonden een opmerkelijke overeenkomst met mr. C.J. Ca- th, de vorige voorzitter van het college van bestuur der Leidse universiteit. En de negentiende eeuwse boekhandelaar Hen drik Willem Hazenberg had iets gemeen met Soldaat van Oran je Erik Hazelhoff Roelfzema. Het sleutelwoord voor dit vijftal is Rapenburg 56. Ooit woonden, werkten en studeerden ze in dat pand of ze waren zoals Plantijn en Raphelingius de eigenaar. De huidige bestemming van het pand is studentencafe Barrera. Daar kunnen alleen Cath en Roelfzema ooit geweest zijn, want deze uitspanning bestaat pas sinds 1970. Bovenstaand gegeven is te vinden in het deze week verschenen vijfde deel van Het Rapenburg, de Ge schiedenis van een Leidse gracht. En wie deze onvolprezen reeks van drie Leidse kunsthistorici volgt, vraagt zich af wie er eigenlijk niet gewoond hebben aan het Rapen burg door Boudewijn Büch de mooiste gracht ter wereld genoemd. In deel vijf is het gebuurte 's Gia- vensteyn aan de beurt, tussen Hout straat en Kloksteeg. Oud-hoogle raar prof. dr Th. H. Lunsingh Scheurleer, hoogleraar prof. dr C. Willemijn Fock en wetenschappe lijk medewerker drs. A. van Dissel beschrijven in 800 dichtbedrukte bladzijden minutieus de bewoners- en bouwgeschiedenis van Rapen burg 30 tot en met Rapenburg 56. Kloksteeg Zo valt te lezen dat Rapenburg 56 lange tijd was verdeeld in een noor delijk deel, dat Het verguld rondas ging heten en een zuidelijk deel, dat de naam In 't musyckboeck mee kreeg. Het zuidelijke deel was van 1648 tot 1720 met Kloksteeg 2 ver- Rapenburg 56 trok vooral boekenvakmensen aan als drukkers en uitgevers. bonden. Het noordelijk deel en het maar is ingebouwd in Rapenburg zuidelijk deel werden tussen 1754 56. en 1758 één geheel. Een deel van de Het pand aan het Rapenburg 56 bovenwoning van Rapenburg 56 vooral boekenvakmensen aan als kreeg sinds 1868 een eigen opgang drukkers en uitgevers. Het noorde- aan de Kloksteeg en heet nu Klok- lijk deel van Rapenburg 56 werd in steeg 2a. 1581 gekocht door de universitaire Sinds de eerste vermelding in ge- boekbinder Loys Elsevier die om schrifte van het pand in 1562 is één zijn hervormingsgezindheid uit de ding onveranderd op zijn plaats ge- Zuidelijke Nederlanden naar Lei- bleven: de 'heymelicheyt', het 'pri- den kwam. In Antwerpen werkte vaat', het 'secreet'; in hedendaags hij bij de drukker Christoffel Plan- Nederlands toilet of wc genaamd, tijn. Waarschijnlijk begon Elsevier In die eerste jaren grensde een in 1583 een boekhandel aan het Ra- pandje aan de Kloksteeg 2 aan de penburg. Zijn boeken kocht hij bij schuur van het noordelijk deel van zijn oude Antwerpse werkgever Rapenburg 56. Omdat de wc aan de Plantijn. Omdat hij deze boeken scheidsmuur zowel vanuit de Klok- niet kon betalen, kreeg Plantijn Ra- steeg als het Rapenburg te bereiken penburg 56 in onderpand, was, moest men toen al gemeen- Maar Plantijn kwam in 1583 even- schappelijke regels opstellen over eens vanuit Antwerpen naar Lei- gebruik, schoonhouden, legen en den; schijnbaar om geloofsredenen, repareren van het kleine kamertje, maar vooral uit economische motie- Het toilet hoort nu bij Kloksteeg 2, ven. Hij kon al snel academiedruk ker in Leiden worden. Hij woonde en werkte echter niet in een van zijn onderpanden aan het Rapenburg (maar op de hoek Breestraat/Vrou- wensteeg). Na de val van Antwer pen in 1585 keerde de katholieke Plantijn terug naar het Zuiden. Verraad Intussen was hij in het bezit van de Leidse panden gekomen, omdat El sevier zijn schulden niet kon aflos sen. Omdat Plantijns terugkeer naar het katholieke Zuiden in Lei den als verraad beschouwd kon worden, was er een kans dat de stad zijn panden in beslag zou nemen. Daarom droeg hij Rapenburg 56 over aan zijn tot het calvinisme be keerde schoonzoon Raphelingius. Die was zijn schoonvader als uni- versiteitsdrukker opgevolgd. Else vier mocht er intussen blijven wo nen. Toen het Elsevier beter ging - hij werd ondermeer tweede pedel van de universiteit - verhuisde hij. Eigenaar Rhaphelingius verkocht vervolgens in 1587 dit noordelijke deel van het huidige Rapenburg 56. In elf van de zestien beschreven huizen in dit vijfde deel woonden ooit boekhandelaren en boekdruk kers. En Rapenburg 56 telde aldus binnen zes jaar drie fameuze boek drukkers onder de eigenaren en be woners. Het hoekhuis ligt natuur lijk prachtig tegenover het Acade miegebouw. De samenstellers van Rapenburg V hebben dan ook drie bladzijden nodig om de vele studen ten te noemen, die er ooit hun intrek namen en wel eens op het fameuze balkonnetje stonden om zich even Rutger Hauer in de film Soldaat van Oranje te voelen. Anderen mo gen er alleen maar vanaf de buiten kant naar kijken zoals Rijk de Gooijer in die film liet zien. Daarom is het mooi dat interieurfoto's in De geschiedenis van een gracht tipjes van de Rapenburgsluiers oplichten. Kunstbezit Overigens opent Rapenburg V met een belangwekkend algemeen arti kel van C. Willemijn Fok over het 17e eeuwse kunstbezit in Leiden. Het is een deel van een te verschij nen grote studie naar het Leidse kunstbezit in de 17e en 18e eeuw. Uit inventarisonderzoek is geble ken, dat met name achter de ramen van sommige panden uit Rapen burg V, vele belangrijke schilderij en bijeengebracht werden. Het ka pitale patriciërshuis Rapenburg 48 spant wat dat betreft de kroon. Daar had de 18e eeuwse Pieter Cornelis van Leyden een van de twee belang rijkste Leidse verzamelingen aller tijden - de andere is van Pieter de la Court. Van Leydens door de staat aangekochte prentenverzameling vormde de basis van het Rijkspren tenkabinet in Amsterdam. Th.H. Lunsingh Scheurleer, C. Wil lemijn Fock, A.J. van Dissel: Het Ra penburg, Geschiedenis van een Leidse gracht. Va en Vb. Leiden. 1990. Ver krijgbaar bij boekhandel Ginsberg, het Gemeente-archief, de Lakenhal en het Kunsthistorisch Instituut in de Doe lensteeg. Prijs 55,- Minderjarigen kochten soft drugs in Leidse koffieshop DEN HAAG/LEIDEN - De 21-jari- ge eigenaar van de Leidse koffie shop Tanger aan de Korte Mare is door de Haagse politierechter, mr. S.L. Donker, veroordeeld tot 120 uur dienstverlening voor de ver koop van soft drugs aan minderjari gen. Tegen hem was door officier van justitie mr. I.E. Klopper aan vankelijk drie maanden gevange nisstraf geeist. De eigenaar van de koffieshop stond gisteren in het Haagse Paleis van Justitie terecht voor de verkoop van soft drugs vanaf april 1987 tot september 1989. Gedurende die pe riode zou hij soft drugs aan minder jarigen verkocht hebben. Voor de politierechter verklaarde de eigenaar dat het nooit de bedoe ling geweest is om soft drugs aan minderjarigen te verkopen. Hij zei tegen de politierechter dat hij zijn klanten altijd om hun leeftijd vroeg. Officier van justitie Klopper maakte duidelijk weinig van de ver klaring van de eigenaar te geloven. Klopper: „Als minderjarigen aan soft drugs gebracht worden dan loop je altijd het gevaar dat ze op een gegeven moment aan hard drugs beginnen. Daar komen ze vaak niet meer van af'. Bij de verkoop van soft drugs in Tanger zou volgens de officier in tweeënhalf jaar tijd wel ruim f 120.000,- winst gemaakt zijn. De of ficier vond een gevangenisstraf voor de eigenaar dan ook op zijn plaats. Tegen hem eiste zij een boete van 750 gulden. De beide raadsmannen van de verdachten zeiden in hun pleidooi grote vraagtekens te zetten bij de wijze waarop justitie het wapen van de strafrecht tegen de verkoop van soft drugs inzet. Door de advocaten werd verwezen naar de situatie in Amsterdam waar op grote school soft drugs verkocht worden waar niet tegen wordt opgetreden. Op verzoek van de advocaat be sloot politierechter de straf voor de eigenaar van de coffeeshop om te zetten in 120 uur dienstverlening. De werknemer werd conform de eis van de officier van justitie veroor deeld tot een geldboete van gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN ^-.ihSk

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11