9 Leger zal in nood geweld gebruiken' Heester in de letteren. Verkiezingen laten Egypte koud Profeste V-raad: troepen Irak moeten voor 15 januari Kuwayt uit Noodtoestand in Bangladesh Kremlin waarschuwt Sovjet-republieken MANNENMODE WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Sovjet-minister van defensie Jazov heeft gisteren voor de tweede maal in drie dagen in een televisie-toespraak de rebellerende Sovjet-republieken gewaarschuwd. Gis teravond kondigde hij aan dat het leger geweld gebruikt, wanneer bijvoorbeeld op last van republieken wordt geprobeerd kernwapens van bases te verwijderen. Zondag zei Jazov dat het leger niet werkeloos in de Baltische republieken toeziet wanneer, zoals in Letland gebeurt, voedsel- en energieleveringen aan militaire bases worden gestaakt. Vermeld werd dat hij sprak op instructie van president Gorbatsjov. Jazov verwees naar besluiten van sommige republieken eigen legers op te richten of een republiek tot kernwapenvrij gebied uit te roepen. Jazov noemde geen namen, maar zijn waarschuwing was duidelijk gericht aan de Baltische republie ken, de Oekraine en Georgië, waar op initiatief van nationalistische Volksfronten dergelijke besluiten zijn genomen of zijn aangekondigd. Jazov noemde als aanleiding voor een mogelijk optreden van het leger behalve de kernwapens ook het be roven van wapendepots, het verwij deren van monumenten ter nage dachtenis van militaire helden in de gen over de situatie, strijd tegen het Duitse fascisme en De Baltische republieken en Ge- "het beledigen van de eer van de orgie, waar recentelijk de nationa- strijdkrachten en van individuele listen de verkiezingen wonnen en militairen". een regering vormden, willen uit de In de Baltische republieken en Sovjet-Unie treden. Zij hebben bo- Georgië, waar het Sovjet-leger als vendien aangekondigd niet mee te een bezettingsmacht wordt be- doen aan de komende onderhande- schouwd, wordt de dreigende taal lingen over een nieuw Unieverdrag, van Jazov gezien als vooraankondi- Sovjet-leider Gorbatsjov zei giste- ging van een mogelijk militair in- ren echter in de wandelgangen van grijpen. In Vilnioes zullen, volgens het Volkscongre (het volledige een Litouwse woordvoerster, het parlement) van d Russische repu- komende weekeinde de drie parle- bliek dat alle v: ftien republieken menten in een gezamenlijke spoed- het nieuwe Unif /erdrag gaan teke- zitting bijeenkomen om zich te bui- nen. "Zelfs degenen die het hardst roe- pen dat het verdrag er niet komt, zullen niet in staat zijn iets te veran deren. Dat zijn demagogen. Laat ze maar een referendum houden en het zal duidelijk zijn wie er wint", zo gaf het persagentschap Interfax een gesprek weer tussen Gorbatsjov en enkele Russische parlementariërs. Gorbatsjov moet zich gesterkt hebben gevoeld door een concessie van zijn voornaamste politieke ri vaal, de Russische president Jelt- ADVERTENTIE sin. Die riep het Volkscongres op de WASHINGTON (GPD/Rtr/AFP) - confrontatiekoers ten opzichte van De permanente leden van de Veilig- Gesprek Mandela en De Klerk lost problemen niet op PRETORIA (GPD) - ANC-leider Nelson Mandela en de Zuidafri- kaanse president Frederik de Klerk zijn er gisteren niet in geslaagd de problemen die de afgelopen weken tussen beide partijen zijn ontstaan op te lossen. Na afloop van de ontmoeting werd een gezamenlijke verklaring uitgegeven waarin beide hun ver bintenis tot een 'vreedzaam onder handelingsproces' bevestigen en hun zorg uitspreken over 'ontwik kelingen die dit proces bedreigen'. Mandela weigerde bij zijn vertrek een nadere toelichting te geven op de vage formuleringen van de ver klaring. Hij wilde alleen kwijt dat de 'sfeer hartelijk' was geweest. Uit de tekst bleek echter dat er de komende weken en maanden nieu we gespreksronden nodig zijn om de plooien glad te strijken. Tijdens het beraad gisteren zijn alleen de 'punten van zorg' aangegeven en zijn ze het eens geworden over de 'kwesties die voorrang behoeven'. Mazowiecki blijft SOFIA - Een politieman sleept een demonstrant weg die gisteren in Sofia deelnam aan de protesten tegen de uit \7" QriY1] OT11 ff DrPllllPr ex-communisten bestaande regering van de Bulgaarse premier Loekanov. Volgens de onafhankelijke vakbond v 1 Podkrepa gaven gisteren in het hele land 790.000 mensen gehoor aan een oproep om te staken. Volgens Loekanov w mPA/APï - T)p Pnnl had hooguit 1 procent van de werkende bevolking van 4,5 miljoen het werk neergelegd. De politie gebruikte traan- nL>mipr Malnwiprki Pn ?iin -ppp" gas en wapenstokken om de demonstranten uiteen te jagen. Loekanov verklaarde gisteravond ondanks de aan- JinP hliivpn aan tnt hpt ntrlpmpnt houdende protesten als gevolg van de slechte economische situatie en de enorme voedseltekorten, niet af te treden. J HpLpuuIp nrpmipr die Leiders van de oppositie en de regering plegen sinds gisteravond overleg om de crisis in het land op te lossen. ^oor de opvolger van president Jaruzelski wordt aangewezen. Ma- zowiecki, die maandag zijn ontslag aanbood, geeft hiermee gehoor aan de wens van de vertrekkende presi dent. -Jaruzelski wilde de ont slagaanvraag van Mazowiecki niet honoreren om "de maatschappe- lijk-economische hervormingen" niet te frustreren. Verwacht wordt dat de nieuwe regering rond Kerst mis wordt geformeerd. Vakbondsleider Walesa heeft gis teren de Poolse kiezers die op de uitgeschakelde Mazowiecki hebben gestemd, opgeroepen hem te steu- 'het Centrum' (Gorbatsjov en het Kremlin) te verlaten. Vervolgens heidsraad zijn het erover eens dat Irak tot 15 januari de tijd om zich uit hoe een geestelijk gehandicapt om de zes maanden een inspectie o meisje door een hele groep soldaten uit, zoals bepaald in het Non-Proli- nen in de tweede ronde tegen de za- j iiu.i feratie Verdrag van 1970 dat door Irak is ondertekend, bij de twee gaf hij toe aan de door Gorbatsjov Kuwayt terug te trekken. Daarna den gerukt omdat die couveuses Iraakse kernreactoren voor onder- gesteunde eis van de communisti- mag het met militair geweld wor- naar Irak moesten worden overge- sche fractie, dat het parlement zou den verwijderd, zo heeft Sovjet-am- bracht. discussiëren over het door Gor batsjov vorige week gepresenteerde ontwerp voor een nieuw Uniever- bassadeur bij de VN, Joeli Voront- sov, gisteren verklaard. De resolutie die geweld tegen De stemming over het verdrag Irak toestaat, komt morgen of vrij- de VN-geweldsresolutie. De achtergrond voor de stap, wordt misbruikt, waarvoor geen officiële verklaring De commissie voor de strijd- werd gegeven, vormt vrijwel zeker krachten van de Amerikaanse Se- werd echter uitgesteld Jeltsin stelde dat "democratie met lege winkels" niet kan, dag in stemming. Terwijl de perma nente leden het maandag volledig eens over de resolutie leken, zin- naat is gisteren begonnen aan (IAEA) in Wenen hebben geen be- ker sinds Bush besloot nog eens hongersnood dreigt en nu eerst speelde de Chinese minister van wijs kunnen vinden dat Irak nucle- 200.000 soldaten naar de Golf te stu- moet worden gezorgd voor verbete ring van de voedselsituatie. Dank zij zijn interventie, na een gesprek met Gorbatsjov, die het congres bij woonde, werd besloten het ontwerp van een nieuwe Russische grond- meer in een eigen leger, een eigen muntsoort en volledige privatise ring van grond en bedrijven. Parle mentariërs noemden het risico van buitenlandse zaken, Qian Qichen vanmorgen op een mogelijke ont houding. Irak heeft volgens diplomaten in Baghdad in alle stilte de laatste wes terse gijzelaars uit Kuwayt gehaald. mand van onbekende nationaliteit. Zij zijn waarschijnlijk overgebracht naar strategische punten in Irak om daar als menselijk schild te dienen air materiaal voor zijn civiele onder zoeksprogramma gebruikt voor mi litaire doeleinden. Het IAEA voert rol. kenman Tyminski. De met 23 pro cent van de stemmen als tweede ge ëindigde zakenman werd door Walesa omschreven als een "derde macht die in staat is om ons alle maal van de kaart te vegen als we niet samenwerken. We moeten daarom samen de Poolse kar trek ken". Een dag eerder werd Tymins ki door Walesa nog aangemerkt als een politieke buitenstaander die hij niet serieus kan nemen. Tyminski beschuldigde Walesa er gisteren van Polen naar een situatie te hebben geleid die nog erger was dan in 1981. DHAKA (AP) - De regering van van het uitgaansverbod de straat op Ten minste 2500 journalisten gin- een politieke nederlaag in eigen en de plaats in te nemen van gijze- Bangladesh heeft vandaag in de waren gegaan. In het centrum ging gen daarna in staking. Roomboter-amandelletter. Ovenvérs uit eigen g-d* ^tcAtëBoter banketbakkerij. Circa 500gram. Van voor 'P" laars die zijn vrijgelaten. Gisteren kregen de leden van de Veiligheidsraad te horen wat zich in RODE KHMER - Rode Khmer-lei- het Kuwayt onder Iraakse bezetting der Khieu Samphan heeft vandaag afspeelt. Zes Kuwaytse vluchtelin- de uitnodiging aanvaard van verzet- scoalitieleider prins Norodom Siha- gen, onder wie dokters en verpleeg sters, gaven tijdens een getuigen- hooMstad Dhaka troêpen° ingezet een menigte van naar schatting 3000 De noodtoestand volgde op een nadat een menigte de politie had mensen een groep van ongeveer nieuwe dag van geweld, waarin op aangevallen uit woede over het af- dertig leden van de oproerpolitie te het terrein van de Universiteit van kondigen van de noodtoestand. Hjf met Üzeren staven, stokken en President Hussain Muhammad Ers- messen, ook toen traangas tegen had ging daartoe gisteravond over ^en werd ingezet. Dergelijke na wekenlange onrust die het nouk aanvaard om naar Parijs de verhoor tal van voorbeelden van volg was van een campagne van de gemeld, komen voor onderhandelingen tus sen de verschillende Cambodjaanse groepen. De VN-Veiligheidsraad werd het afgelopen week eens over een vredesplan voor het land. Bangladesh een dode en ongeveer honderd gewonden waren gevallen. De universiteit is een centrum van denten werden ook elders in Dhaka de oppositie tegen Ershad, die wordt aangevoerd door de Awami grove wreedheden jegens de Ku- oppositie om hem tot aftreden te een toespraak voor de televisie Liga en de Nationalistische Partij dwingen. verklaarde Ershad gisteravond dat Bangladesh. Eerder dinsdag had- Troepen werden vandaag in Dha- de noodtoestand het land moet be- den de autoriteiten kopstukken van een Iraakse soldaat met zijn laars ka op patrouille gestuurd nadat aan- schermen tegen een complot om de de Awami Liga gearresteerd, onder een baby het hoofd had ingetrapt, hangers van de oppositie in weerwil nationale economie te vernietigen, wie oppositieleidster Sheik Hasina Krachtens de noodtoestand zijn alle en Mostafa Mohsin Montu, de voor- burgerrechten opgeschort en is de man van de studentenafdeling van pers onderworpen aan censuur. In de Awami Liga. Na het bekend wor- het_zeven miljoen inwoners tellen- den van de aanhouding van Hasina onbepaalde tijd gingen duizenden van haar aanhan- een uitgaansverbod ingesteld. gers de straat op om te .protesteren. India De Indiase regering heeft gisteren de deelstaat Assam direct onder haar gezag geplaatst. In Assam zijn grote delen in handen van linkse guerrillastrijders, die streven naar een eigen socialistische staat. Chili De VS zullen de economische en militaire sancties tegen Chili ophef fen, zo is gisteren bekendgemaakt door de voorzitter van het Chileense parlement. De intrekking komt kort voor het bezoek van VS-president Bush op 6 en 7 december aan Chili. Servië Oppositiepartijen in de Joegoslavi sche deelrepubliek Servië zullen de verkiezingen van 9 december niet boycotten. De Servische autoritei ten hebben volgens hen voldoende concessies gedaan om eerlijke ver kiezingen te waarborgen. Moldavië De Russisch-sprekende minder heid in de Sovjet-republiek Molda vië, die zich eerder al autonoom had verklaard, heeft zondag een eigen parlement gekozen, maar de Molda- vische autoriteiten hebben de ver kiezingen ongeldig verklaard om dat etnische spanningen.in de hand worden gewerkt. Singapore Vice-prernier Goh Chok Tong is gis teren formeel door president Wee Kim Wee van Singapore gevraagd een nieuwe regering te vormen. De 49-jarige Goh volgt Lee op, die van daag officieel aftreedt. Chemische wapens Nederlandse en Canadese inspec teurs hebben maandag en dinsdag een proefinspectie naar chemische wapens verricht op een Canadese luchtbasis bij Lahr in Duitsland. Doel van de proef was na te gaan hoe de inspectie van een verdrag over het uitbannen van chemische wapens in de praktijk werkt. CAIRO Egypte kiest morgen een nieuw parlement en voor de stemmen zijn geteld vallen drie voorspellingen gemakkelijk te ma ken. Nog minder kiesgerechtigden dan gewoonlijk zullen de gang naar de stembus maken. De regerende Nationaal Democratische Partij gaat zo'n 95 procent van de zetels bezetten. En de huidige oppositie, die de verkiezingen boycot, zal niet in de volksvertegenwoordiging te rugkeren. De duizenden kleurrijke span doeken en verkiezingsaffiches in de Egyptische hoofdstad vormen niet meer dan een folkloristische ca mouflage voor een volslagen ge brek aan belangstelling van de kant van het publiek. Gevraagd naar hun politieke voorkeur halen de meeste Egyptenaren hun schouders op, of zeggen beleefd dat ze hun keuze nog niet hebben bepaald. "Uitste kend, hoe gaat het met u?", ant woordt een tijdschriften verkoper in de drukke Kasr El-Nil straat met een brede grijns, als hem een vraag wordt gesteld over het "democrati sche experiment" van president Hosni Mubarak. Binnen dat experiment is de op positie permanent een figuranten rol toebedeeld en door de overwel digende macht van de president heeft het parlement niet meer dan een marginale invloed. Mubaraks NDP bezet in de oude volksverte genwoordiging bijna tachtig pro cent van de beschikbare 458 zetels, maar zelfs al zou de gezamenlijke oppositie erin slagen 99 procent van de stemmen te veroveren, dan nog zou de huidige regering in het zadel blijven. Fraude Al met al geen stimulans voor politi ci van de oppositie, die dan ook al vele jaren streven naar een drasti sche wijziging van de kieswet en de opheffing van de huidige noodwet ten, die onder meer de partijvor ming aan banden leggen. Communisten, Nasseristen en Moslim Broeders, de belangrijkste Hosnhi Mubarak: paar nee-knik kers nodig. (archieffoto) getroffen groepen, hebben daarom onderdak gezocht bij politieke par tijen die wel zijn goedgekeurd. De fundamentalisten werken al weer een aantal jaren samen met de Soci alistische Arbeiderspartij van Ibra him Shukri. Communisten en Nas seristen zijn te vinden in de linkse Nationale Progressieve Eenheids Partij (NPEP). De verkiezingen van morgen zijn nodig door een besluit van het Egyptische Hooggerechtshof, in mei van dit jaar. Het Hof bepaalde toen dat de kieswet, die de basis leg de voor het oude parlement in strijd was met de grondwet. Een presi dentiële commissie ontwierp ver volgens een nieuwe wet, die onder meer een eind maakt aan het sys teem van partijlijsten. Kandidaten worden voortaan in dividueel gekozen, al wil dat niet zeggen dat ze geen partij achter zich hebben. Het belangrijkste gevolg is dat er niet langer een kiesdrempel bestaat van zeven procent van het totale aantal uitgebrachte stemmen,. In het verleden moest een partij die drempel overschrijden om ook maar één vertegenwoordiger in het parlement te krijgen. Tot zover goed nieuws voor de op positie. Maar er is meer. De kieswet commissie bepaalde dat onafhanke lijke juristen mogen meehelpen bij het tellen van de stemmen. Dat ging echter lang niet zover als wat de op positie wil, namelijk de volledige uitsluiting van het ministerie van binnenlandse zaken bij de stempro- cedure. Het ministerie is een bol werk van NDP-getrouwe ambtena ren die bij alle verkiezingen druk zouden frauderen. Volgens hoofdredacteur Gamal Badawi van 'Al-Wafd', het dagblad van de gelijknamige oppositiepar tij, is het voorstel juristen te laten helpen bij het tellen van stemmen 'een eeuwenoude truc'. Op het mo ment dat die juristen de stembus sen onder ogen krijgen zou de in houd al zijn 'behandeld' door de overheidsdienaren van de NDP. Het bevalt hem allerminst dat de commissie die de kieswet wijzigde, achter gesloten deuren vergaderde en oppositieleiders noch onafhan kelijke juristen onder zijn leden tel de. "De regering heeft als het ware openlijk verklaard dat ze van plan is bij de verkiezingen van morgen de kiezers te bedotten", stelt hij onom wonden vast. Volgens de nieuwe kieswet zijn er nu 222 kleine kiesdistricten, aan zienlijk meer dan vroeger, en ook dat is de oppositie een doorn in het oog. De grenzen zouden zodanig zijn vastgesteld dat ze de opposi- tiestemmen verdelen. Het nieuwe systeem lijkt speciaal ontworpen om de Islamitische Alliantie, het sa menwerkingsverband van funda mentalisten en sociaal-democraten, de wind uit de zeilen te nemen. De Moslim Broeders beschikken over ruime steun onder het volk, maar niet over voldoende plaatselijke lei ders die op individuele basis zetels kunnen veroveren. Alweer is de NDP in het voordeel, niet alleen omdat ze een zelfstandige politieke partij is, maar ook omdat ze op na tionaal en lokaal niveau regering macht vertegenwoordigt. Op 21 oktober kwamen de geza menlijke oppositiepartijen met een verklaring, waarin ze lieten weten liever uit het parlement te vertrek ken dan onder de nieuwe voorwaar den deel te nemen aan de verkiezin gen. Alleen de NPEP besloot toch een kans te wagen. Het is de enige van de gevestigde partijen die er sinds 1976 niet meer in is geslaagd een zetel in het parlement te bezet ten, eenvoudig omdat ze de drem pel van zeven procent niet haalde. Nu die drempel is verdwenen ziet de partij morgen een kans, ook al voeren de leiders liever wat nobeler argumenten aan. Nee-knikkers Zo meent NPEP-secretaris-gene- raal Rifat al-Said dat een complete boycot van de verkiezingen gefrus treerde elementen een excuus zou kunnen verschaffen voor het ge bruik van geweld. Maar hij wijst er met nadruk op dat zijn partij de be zwaren van de parlementaire oppo sitie volledig deelt. De strijd van de oppositie is uit zichtloos omdat de NDP in wezen precies kan bepalen hoeveel zetels de oppositiekandidaten mogen ver overen. Alleen als de regeringspar tij ergens met opzet een zwakke en onbekende kandidaat stelt maakt een vertegenwoordiger van de op positie een kans. Er wordt dus voor afgaand aan de verkiezingsdatum druk onderhandeld. Nu het er naar uitziet dat het de mocratische proces van morgen al te openlijk een aanfluiting wordt, heeft de NDP naar verluidt de NPEP vijf zetels toegezegd. In ieder geval heeft de partij van Mubarak in vijf districten met redelijk sterke NPEP-kandidaten een volslagen nul in de strijd geworpen. Verder zou de hoofdredacteur van het NPEP-weekblad 'Al-ahali' door de president in het parlement worden benoemd. Mubarak heeft namelijk het recht tien afgevaardigden zelf aan te wijzen. In de regel gaat het om vertegen woordigers van groepen die anders geen kans maken, zoals Koptische christenen en vrouwen. Er zijn mor gen niet meer dan tien vrouwelijke kandidaten, tegen meer dan drie duizend mannelijke. De poging van president Mubarak om het nieuwe parlement toch een paar nee-knik kers te bezorgen kan ook de nor maal gesproken kansloze Egypti sche Groene Partij met voordeel op leveren. ADVERTENTIE PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK Haarlemmerstraat 149, Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7